4-2-4 CONTROL / FLUID (edit 25/11/2013)

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
NikolasR
Trialist
Trialist
Posts: 38
Joined: Tue Nov 06, 2012 8:01 am
Football Manager της ομάδας: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

TO POST ΕΙΝΑΙ EDIT ΠΛΕΟΝ (25/11/2013) μετά από παράκληση

Όπως όλοι σας, έτσι κι εγώ εκνευρίζομαι απίστευτα με την εξαιρετικά κακή και ανολοκλήρωτη Μ.Ε. του φετινού FM.

Ωστόσο, δεν απογοητεύτηκα και μετά από πραγματικά πολλούς πειραματισμούς κατέληξα στη συγκεκριμένη τακτική με ΟΣΦΠ.
Εφαρμόζεται από τη πρώτη κιόλας χρονιά αρκετά ικανοποιητικά. Πολλές μεγάλες νίκες (5,4 γκολ ανά αγώνα) με 2 παθητικό Μ.Ο. Δεν έχω χάσει κανένα παιχνίδι, εκτός από 2-3 με πολύ δυνατές ευρωπαϊκές (Μπάγερν, Ρεαλ).
Το σύστημα μεταβάλλεται ελαφρώς ανά ιδιαιτερότητα αγώνων. Πχ, στο κλασικό 4-4-2 που με αντιμετωπίζουν, καλό είναι να μην παίζετε wider / exploit flanks. Όλα τα παρακάτω ισχύουν κανονικά. Η Α.Ι. είναι εξαιρετικά ευάλωτη όταν παίζει με 4-2-3-1.

Eίμαι στο 2019 τώρα με 2 CL και ένα Uefa με τον ΟΣΦΠ. Το club έχει ανέβει σε prestige και κέρδη και το σημαντικότερο, οι μεγάλες αντίπαλες ομάδες με αντιμετωπίζουν με πιο σφιχτές άμυνες, δλδ ως ισάξιο αντίπαλο και όχι underdog.

Αναλυτικά:

Control - Fluid

Οδηγίες: Play wider - exploit the flanks - hassle opponents - push higher - stuck in - pump ball into box - direct passing - *higher tempo (σε μεγάλα φαρδιά γήπεδα) - *pass to space (αν παίζετε με 16+ ταχύτητα poachers σε μεγάλα γήπεδα και ο αντίπαλος αφήνει χώρους.)
- Aν οι σέντρες βρίσκουν κεφάλι ή δοκάρια, δοκιμάστε στα εξτρέμ cross far post. Αλλιώς αν έχουν positioning - jumping οι αμυντικοί τους, τότε run to defense οδηγίες και βγάζουμε (λογικό) το direct passing & pump ball into box και προσθέτουμε work ball into box.

Η διάταξη:
1 Sweeper Keeper Support role (απαραίτητα 13+ rushing out, kicking 13+, aerial ability 13+, one on ones 15+). Οδηγία: Long kick distribute.
2 Complete Wing Backs (σε θέση DR/DL)
2 Central Defenders. Ο ένας cover ή defend και ο άλλος stoper. OXI TIGHT MARKING (στην Μ.Ε. αυτό προκαλεί τεράστια κενά σε χώρους).
2 Μέσοι (σε θέση MC). Ο ένας central midfield support ή ball winning support. Ο άλλος Advanced Playmaker σε attack.
2 Wingers (θέση AML/AMR). Εδώ υπάρχει ευελιξία. Ή δυο inside forward support ή δυο wingers support. Αν έχουν καλά τελειώματα 13+ τότε σε attack και οι δυο.
2 Επίθεση. Ο ένας Complete Forward support/attack και ο άλλος Poacher ή Advanced forward. (Στον CF μεγάλο ρόλο έχει το decisions 14+, διότι παίζει σαν τρεις ρόλους αυτός. Deep lying, poacher και advanced forward. Άρα χρειάζεται καλή κρίση για το τι θα κάνει όπως κυλάει η επίθεση {final third δλδ} ).

Καμιά προσωπική οδηγία σε παίχτη. Εκτός καμιά φορά σε marking στο κέντρο σε συγκεκριμένο αντίπαλο ή shoot more often σε 17+ shooting.

Σημειώσεις
Το σύστημα αποδίδει με παίχτες 15+ σε off the ball, 15+ passing 15+ creativity 13+ anticipation. 14+ crossing, 14+ teamwork. Τα wing backs, wingers και poacher 15+ ταχύτητα. Σημαντικό και το first touch 14+.
Πχ ο Μήτρογλου (CF) με Saviola ή Dominguez ή Scocco (ρόλοι Advanced Forward) βροχή από γκολ, ειδικά με κεφαλιές του Μήτρογλου. Ο Βάις σε inside forward attack πολλά γκολ και ασίστς. Το κέντρο, ειδικά ο Advanced Playmaker σκοράρει όταν ανεβαίνει και βγάζει ασίστς στα εξτρέμ.
Η προβληματική Μ.Ε. δίνει γκολ βέβαια στον αντίπαλο, αλλά αργά στη διάρκεια με το σύστημα αυτό. Η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση και έτσι έπραξα.
Στη προετοιμασία το καλοκαίρι, VERY HIGH INTENSITY, BALANCED & TACTICS match preparation στο 30% outfield και rest after match. Kατά τη διάρκεια της χρονιάς στο HIGH η μόνη αλλαγή και ATTACK preparation ή DEFENDING POSITIONING για δύσκολους αγώνες. Στις διακοπές για εθνικές ομάδες, τότε VERY HIGH πάλι με 2-3 rest days απαραίτητα.
Το σύστημα χωλαίνει λίγο σε μικρά και στενά γήπεδα. Ωστόσο από 4-5 γκολ θα βάλετε απλά 2-3...

Ελπίζω να βοήθησα κάπως,

φιλικά
Last edited by NikolasR on Mon Nov 25, 2013 4:25 pm, edited 3 times in total.
User avatar
beecher
Manager
Manager
Posts: 4655
Joined: Sun Nov 01, 2009 3:24 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos, Bayern Munchen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

βαλε λινκ για την τακτικη για να μπορουμε να την κατεβασουμε...
NikolasR
Trialist
Trialist
Posts: 38
Joined: Tue Nov 06, 2012 8:01 am
Football Manager της ομάδας: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Kαλημέρα,

δεν υπάρχει λόγος να βάλω λινκ, είναι τόσο απλή, σε 1-2 λεπτά την έχεις στήσει.

Πήρα το CL με τη συγκεκριμένη τακτική και την απύθμενα εκνευριστική Μ.Ε.. Αποτελεί επίτευγμα!!! Τέσσερα έφαγε η Μπενφίκα (ειρωνία, τελικό μαζί της!!) και μπορούσε κι άλλα!

Μερικές επισημάνσεις ωστόσο:
- Αν θέλετε μπορείτε να προσθέσετε και pass to space, ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ αν έχετε 15+ ταχύτητα και έναν poacher. Απαραίτητο επίσης οι παίχτες να έχουν καλό passing / creativity / teamwork.
- Eπίθεση και μόνο επίθεση με την έκδοση αυτή της Μ.Ε. Ακόμα και τα back να έχουν οδηγίες forward, dribble often κλπ αν έχουν τις αρετές. Με αυτή τη λογική, μεγάλες ομάδες βραχυκυκλώνουν την Α.Ι. του παιχνιδιού. Κάνουν φάουλ, πέναλτυ, τα τρώνε εύκολα όπως κάνουν σε εμάς με τις σέντρες και τις ντρίμπλες μέσα στη περιοχή ξεκινώντας από.... την εξέδρα!
- Παθητικό θα έχετε αλλά πολύ αργά στο παιχνίδι.

Aυτά!

Υ.Γ. Αν μπορεί κάποιος να μου πει πώς μπορώ να ανεβάσω φωτό εδώ (Μέγιστο μέγεθος κλπ κλπ) να σας δείξω αποτελέσματα κλπ. Ευχαριστώ.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

σε ποια χρονια τα καταφερες;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
NikolasR
Trialist
Trialist
Posts: 38
Joined: Tue Nov 06, 2012 8:01 am
Football Manager της ομάδας: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

2016!
GeorgeTF
Trialist
Trialist
Posts: 35
Joined: Sat Mar 04, 2006 9:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φίλε μου η τακτική σου είναι τέλεια για την ώρα.
έχω την st.etain στας Γαλλίας και είμαι πρώτος μετά απο 14 παιχνίδια με μόνη μεταγραφή τον carlos fierro.
πετάει κάτι 5ρες στην paris και λέω δεν γίνεται είναι ψέμα.πέρασα και στο uefa δεύτερος κάτω απο την σεβίλη.
μέχρι στιγμής είναι όλα κομπλέ.
αυτό που ήθελα να ρωτήσω και δεν ξέρω αν είναι offtopic αλλά θα το πω
έχει καταργιθεί πλέον το αυτό που βάζουμε τους πέχτες να κάνουν προπόνηση σε συγκεκριμένο τομέα?
πχ οι επιθετικοί στην αμυντική προπόνηση η αμυντικοί στην αμυντική προπόνηση?
γιατί δεν είδα κάτι τέτοιο.λογικά τους έχει όλους μαζί έτσι δεν είναι ??

ευχαριστώ

edit:το είδα οτι δεν γίνεται τελικά.
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

εννοεις DL/DR με ρολο WB ??
Η διάταξη:
2 Wing Backs support
NikolasR
Trialist
Trialist
Posts: 38
Joined: Tue Nov 06, 2012 8:01 am
Football Manager της ομάδας: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Kαλησπέρα,

χαίρομαι που απέδωσε και σε εσάς!

Όσο για τα back, είναι FULL BACK support.

Κάποιες σημειώσεις επίσης:
- Δοκίμασα και πιάνει επίσης DIRECT PASSING, PUMP BALL, PUSH UP, HIGHER TEMPO, STUCK IN. Tα εξτρέμ wingers support. Πάρα πολλά γκολ σε ΟΛΕΣ τις ομάδες αντιπάλους.
- Kαλό είναι αν θέλετε να "ξεκλειδώσετε" σφιχτές άμυνες, ειδικά στην Ελλάδα: Οι wingers attack, με πόδι το καλό τους στη πλευρά που παίζουν (AML / left foot , AMR/ right foot), CROSS BYLINE, FAR POST CROSS, STAY WIDE.. H M.E. του φετινού FM αδυνατεί να επεξεργαστεί σωστά τις σέντρες. Έτσι, με καλό off the ball, jumping / heading οι επιθετικοί θα καρφώνουν τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Μήτρογλου έχει 25 γκολ, τα περισσότερα με κεφαλιές.

Καλή συνέχεια!
User avatar
DDT37
Trialist
Trialist
Posts: 28
Joined: Sun Dec 07, 2003 12:00 am
Location: 37 (:
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν μπορώ να μην κάνω την ερώτηση για το τί είναι το Μ.Ε. , ευχαριστώ.. :oops:
Last edited by DDT37 on Thu Nov 14, 2013 7:30 pm, edited 1 time in total.
User avatar
redmanftw
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5304
Joined: Wed May 20, 2009 10:56 am
Football Manager της ομάδας: Olympiacos Monaco
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Status: Στη φάση βετεράνος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ανεβασε καμμια φωτο να δουμε αμα μπορεις γιατι και εγω 4-2-4 παιζω στην ελλαδα με ολυμπιακο
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του Ανθυπασπιστού
roggiotis
Amateur
Amateur
Posts: 213
Joined: Fri Nov 08, 2013 9:34 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

με αυτο το συστημα που παιζεις καλα κανεις και παιρνεις Ολυμπιακο και παιζεις full επιθεση γιατι ετσι και παρεις μια μικρομεσαια ομαδα,εχεις να φας γκολ με το τσουβαλι.....
User avatar
redmanftw
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5304
Joined: Wed May 20, 2009 10:56 am
Football Manager της ομάδας: Olympiacos Monaco
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Status: Στη φάση βετεράνος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

στην ευρωπη παιζω με εναν 4-1-2-2-1 στο πρωταθλημα παιζω το συστημα που χρησιμοποιεις και εσυ
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του Ανθυπασπιστού
roggiotis
Amateur
Amateur
Posts: 213
Joined: Fri Nov 08, 2013 9:34 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

.
Last edited by roggiotis on Sat Mar 15, 2014 10:10 pm, edited 1 time in total.
manthos1978
Trialist
Trialist
Posts: 1
Joined: Mon Jan 30, 2006 1:25 am
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

NikolasR wrote: Αναλυτικά:
Control - Fluid

Οδηγίες: Play wider - wait for overlap - exploit the flanks - hassle opponents - *pass to space {αν παίζετε με 16+ ταχύτητα poachers. (σε δύσκολους αγώνες έχουμε drop deeper και counter στρατηγική).
Aν οι σέντρες βρίσκουν κεφάλι ή δοκάρια, δοκιμάστε στα εξτρέμ cross far post. Αλλιώς αν έχουν positioning - jumping οι αμυντικοί τους, τότε run to defense οδηγίες.

Η διάταξη:
2 Wing Backs support
2 Central Defenders. Ο ένας cover και ο άλλος defend ή και οι δυο defend. OXI TIGHT MARKING (στην Μ.Ε. αυτό προκαλεί τεράστια κενά σε χώρους).
2 Μέσοι (σε θέση MC). Ο ένας Deep Lying Playmaker ή Ball Winning με defend ρόλο. Ο άλλος Advanced Playmaker σε attack.
2 Wingers (θέση AML/AMR). Εδώ υπάρχει ευελιξία. Ή δυο inside forward support ή δυο wingers support. Αν έχουν καλά τελειώματα 13+ τότε σε attack και οι δυο. (αν παίζετε με Trequarista τότε καλύτερα inside forwards attack).
2 Επίθεση. Ο ένας Complete Forward ή Trequarista και ο άλλος Poacher.
Καλή τακτική και πολύ οργανωμένη, αλλά στην ομάδα του ΠΑΟΚ δεν στέκει και τόσο καλά. Ακολούθησα κατά γράμμα τις οδηγίες σου, με μόνη αλλαγή οτι μόνο αριστερά ο winger είναι attack. Η ομάδα τρώει πολλά και αστεία γκολ, και επιθετικά εκτός απο ένα ματς που είχα 4 δοκάρια -toixosmesh και κέρδισα 2-0 είμαι κυριολεκτικά ανύπαρκτος.

Κάνε μου σε παρακαλώ την χάρη και στείλε μου σε ενα προσωπικό μήνυμα την τακτική σου να δω τι κάνω και αν κάνω κατι λαθος. Ή εστω βάλτην εδω.
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

DDT37 wrote:Δεν μπορώ να μην κάνω την ερώτηση για το τί είναι το Μ.Ε. , ευχαριστώ.. :oops:
match engine!

ενοουμε τη "μηχανη" που αναπαραγει την απεικονιση των φασεων στον αγωνα
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”