4-2-4 CONTROL / FLUID (edit 25/11/2013)

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
raguel
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 468
Joined: Sat Feb 26, 2011 3:38 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

NikolasR wrote:Εγω εχω το εξης προβλημα! Ολα τα γκολ που δεχομαι ειναι ως εξης:
Παιρνει την μπαλα ο αντιπαλος SC, πεταει μια μπαλια στην πλατη της αμυνας στον 2ο επιθετικο ή σε καποιον winger και φαααααααααπ, το φαγα...


ΒΑLL38, και σ'εμένα συνέβαινε αυτό μέχρι που έβαλα έναν CD (STOPER) και έναν LD (COVER) ή (DEFEND). O ένας λοιπόν πέφτει επιθετικά σε αυτόν που πάει να σπάσει τη μπάλα (αυτός που έχει ρόλο να παίζει βαθιά) και αν καταφέρει και πετάξει τη μπάλα, έρχεται ο COVER μου και καθαρίζει τη φάση. Γι αυτό ο COVER πρέπει να έχει ταχύτητα 16+, τάκλιν 15+. Από τότε δεν ξαναέφαγα τέτοιο γκολ. Πιο μεγάλο πρόβλημα αντιμετωπίζω με τις κούρσες / ντρίμπλες, αλλά κι εκεί το παλεύω να βρω λύση. Όπως και να έχει, λίγο μετράει, έχουν ήδη φάει 2-3 γκολ οι αντίπαλοι και τρέχουν να προλάβουν....
Νικολα καλο ειναι να κάνεις μια σουμα και να τα βάλεις αυτά στο πρωτο ποστ. Διοτι έχεις αλλάξει τη τακτικη λιγάκι αλλά αυτος που πάει να τη φτιάξει στην αρχη, κοιτάει το πρωτο ποστ οχι ολα τα άλλα :)
Σα ναρκωτικό, θέλω να ξεμπλέξω από σένα δε μπορώ,
Πανιολε ολέο..
GeorgeTF
Trialist
Trialist
Posts: 35
Joined: Sat Mar 04, 2006 9:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

raguel wrote:
NikolasR wrote:Εγω εχω το εξης προβλημα! Ολα τα γκολ που δεχομαι ειναι ως εξης:
Παιρνει την μπαλα ο αντιπαλος SC, πεταει μια μπαλια στην πλατη της αμυνας στον 2ο επιθετικο ή σε καποιον winger και φαααααααααπ, το φαγα...


ΒΑLL38, και σ'εμένα συνέβαινε αυτό μέχρι που έβαλα έναν CD (STOPER) και έναν LD (COVER) ή (DEFEND). O ένας λοιπόν πέφτει επιθετικά σε αυτόν που πάει να σπάσει τη μπάλα (αυτός που έχει ρόλο να παίζει βαθιά) και αν καταφέρει και πετάξει τη μπάλα, έρχεται ο COVER μου και καθαρίζει τη φάση. Γι αυτό ο COVER πρέπει να έχει ταχύτητα 16+, τάκλιν 15+. Από τότε δεν ξαναέφαγα τέτοιο γκολ. Πιο μεγάλο πρόβλημα αντιμετωπίζω με τις κούρσες / ντρίμπλες, αλλά κι εκεί το παλεύω να βρω λύση. Όπως και να έχει, λίγο μετράει, έχουν ήδη φάει 2-3 γκολ οι αντίπαλοι και τρέχουν να προλάβουν....
Νικολα καλο ειναι να κάνεις μια σουμα και να τα βάλεις αυτά στο πρωτο ποστ. Διοτι έχεις αλλάξει τη τακτικη λιγάκι αλλά αυτος που πάει να τη φτιάξει στην αρχη, κοιτάει το πρωτο ποστ οχι ολα τα άλλα :)
ναι συμφωνώ να γίνει ένα ολοκληρωμένο post που να λέει αναλυτικα τι γίνεται και ας μην εχει φοτο δεν πειραζει.
NikolasR
Trialist
Trialist
Posts: 38
Joined: Tue Nov 06, 2012 8:01 am
Football Manager της ομάδας: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλημέρα!

Έχετε απόλυτο δίκιο οι αποπάνω!! Θα το συμμαζέψω και ελπίζω να είναι πιο σαφής!!
GeorgeTF
Trialist
Trialist
Posts: 35
Joined: Sat Mar 04, 2006 9:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αυτό που λές για το 4-2-3-1 είναι μεγάλη αλήθεια.όταν δω στην άλλη ομάδα αυτό το σύστημα λέω εντάξει 4 goal χαλαρά και πάμε να σπάσουμε ρεκορ.δεν υπάρχει.θα τσεκάρω και τις μικρές αλλαγές που έκανες και θα πω αποτελέσματα.
το πρόβλημα με την ομάδα που "κλατάρει" στα μέσα τις χρονιάς έστρωσε με την προπόνηση στην τακτική και πλέον κοιτάω πρωτάθλημα άνετα 10 αγώνες πρίν το τέλος και είμαι πρώτος με +9.
Ευρώπη περνάω άνετα τους ομίλους αλλά εκει κάθε φορά παίζω με barca,chelsea και είναι λίγο δύσκολο παρόλο που έχω και εγώ ομαδάρα.
απολογισμός με την τακτική σου μετά απο 3 χρόνια:
2 κύπελα και ένα europa.(ελπιζω και ενα πρωτάθλημα στο τέλος τις 4ης χρονιάς)
ch.l του χρόνου λογικά γιατί παίζω με bayern και έχω χάσει 1-2 στο γήπεδό μου.
anyway thanks
User avatar
petko
Trialist
Trialist
Posts: 37
Joined: Fri Feb 08, 2008 9:57 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ακολουθω πιστα τις οδηγιες σου αλλα εχω σοβαρα προβληματα στην αμυνα δεχομαι συνεχεια 2-3 γκολ σε καθε παιχνιδι και δεν σκοραρω και παρα πολυ μηπως εχεις κατι να μου προτεινεις?

Και μολις εχασα 4-1 απο τον λεβαδειακο αν ειναι δυνατον -toixos2
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Το ιδιο προβλημα εχω κι εγω

Δοκιμασε αυτο το σετ οδηγιων, η αμυνα ειναι λιγο καλυτερη , η επιθεση λιγο χειροτερη, αλλα εχεις πολλη κατοχη παντα και παντου

http://community.sigames.com/showthread ... r-Pressure
f_vidalis
Trialist
Trialist
Posts: 1
Joined: Tue Nov 26, 2013 6:58 pm
Football Manager της ομάδας: olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ti metagrafes exeis kanei file?
User avatar
petko
Trialist
Trialist
Posts: 37
Joined: Fri Feb 08, 2008 9:57 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

diarra, zuculini και padoin δανεικο απο PSV φιλε

Νεα φαπα απο εργοτελη 4-1 δεν γινεται αυτο παιδια βοηθηστε Please -toixosmesh
GeorgeTF
Trialist
Trialist
Posts: 35
Joined: Sat Mar 04, 2006 9:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

petko wrote:diarra, zuculini και padoin δανεικο απο PSV φιλε

Νεα φαπα απο εργοτελη 4-1 δεν γινεται αυτο παιδια βοηθηστε Please -toixosmesh
καλημέρα παιδιά.λοιπόν εγώ έχω αλλάξει λίγο τις οδηγίες για την άμυνα.
έχω full back με defend ρόλους τα back και τους 2 κεντρικούς τους έχω central defender με defend ρόλους.
έτσι η άμυνα μένει κάτω και δεν τρώω έυκολα goal.τον ένα κεντρικό μέσο τον έχω ball winning με defend ρόλο και τον άλλον advanced playmaker με attack ρόλο.τα 2 εξτρέμ τα έχω winger με suport ρόλους και επίθεση έχω ένα (CF) και ένα poacher.

δεν γίνεται καταρχήν να μην φάς goal.σε 2 παιχνίδια σε 4 season ΜΟΝΟ δεν έχω φάει goal.
επίσης σε άμυνα έχω balanta & zouma που πλέον έχουν απο 35μυρια ο καθένας.
το λέω γιατί παίζει ρόλο τι παίχτες θα έχεις εκεί.
προσπάθησε και έτσι μπας και σου κάτσει και πόσταρε να μάθουμε τι γίνεται.
επίσης εμένα το σύστημα δουλεύει μερικές φορές πιο καλά όταν βγάζω το γρήγορο τεμπο.

edit: εγώ το πρόβλημα το έχω με μεγάλες ομάδες και μόνο στο ch.l στο οποίο φτάνω μέχρι τους 16 άντε και τους 8.
για παραπάνω δύσκολα και είμαι 5η χρονιά τώρα.βέβαια τυχαίνει να παίζω με μπαγερν , μπαρτσελόνα , τσελσι και είναι λίγο δύσκολο.αλλά απο το 80 και μετά ξέρω οτι θα φάω ένα goal ΣΤΑΝΤΑΡ.(ΜΕ SUCKS)
NikolasR
Trialist
Trialist
Posts: 38
Joined: Tue Nov 06, 2012 8:01 am
Football Manager της ομάδας: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Kαλημέρα!

Όταν άρχισα να εφαρμόζω τη τακτική αυτή, ήταν αρχές του 2014 (πάντα με ΟΣΦΠ). Χωρίς μεταγραφές (πάγια τακτική μου 1ος χρονος χωρίς μεταγραφές, είναι πρόκληση).
Στην αρχή λοιπόν δεν απέδιδε όπως ήθελα, έτρωγα αστεία γκολ, έχανα τα άχαστα. Ωστόσο παρατήρησα το εξής με τη πάροδο των μηνών: όσο επιμένεις σε αυτήν, με HIGH INTENSITY προπόνηση και 30-40% TACTICS MATCH οι παίχτες τη συνηθίζουν και πραγματικά βλέπεις αυτό που δίνεις ως εντολές.

Συμπερασματικά, η πρώτη σεζόν θα περάσει ελαφρώς καταστροφική για τη τακτική, ωστόσο όταν την συνηθίσουν τα γκολ πέφτουν βροχή μέσα έξω. Από τη 2η σεζόν και μετά, απλά ΔΕΝ χάνω. Αποφασίζω να αποδεχτώ ενδεχόμενη ήττα όταν κατεβάζω τα δευτεροτρίτα για εμπειρία. Όταν κάνω μεγάλο rotation, βάζω στο MATCH TRAINING, TEAMWORK. Λογικό, δεν παίζουν και πολύ μεταξύ τους ως πρώτη ομάδα.

Η τακτική αυτή αποδέχεται πειραματισμούς και αλλαγές κατά το δοκούν, αναλόγως τι έμψυχο δυναμικό έχετε προφανώς! Χαίρομαι που κάπως μας βοήθησα όλους μας.

Για τους τύπους, τωρινή ενδεκάδα (2019), οι περισσότεροι είναι 3 χρόνια σταθεροί:

GK= Costil
DC= Kyriakos Papadopoulos - Martial
DR= Djedje
DL= Stafylidis
MC= Crisetig - Salifu
AMR= Jano (όχι φυσική του θέση)
ΑΜL= Thauvin
ST= Petagna - REGEN=Chorianopoulos (κλασικός υπερπαίχτης της άθλιας regen λογικής)

Αυτά τα ολίγα προς το παρόν
No Limit
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 360
Joined: Mon Oct 03, 2011 1:22 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παιζει να βαλεις την τακτικη σε λινκ να την κατεβασουμε?
βλεπω οτι την εχεις γραψει αναλυτικα αλλα ειναι στα αγγλικα και δυσκολευομαι λιγο να τα φτιαξω
ευχαριστω
GeorgeTF
Trialist
Trialist
Posts: 35
Joined: Sat Mar 04, 2006 9:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλησπέρα παιδιά.
Νίκο τώρα που βγήκε το νέο update αν αλλάξει κάτι στην τακτική ενημέρωσε σε παρακαλώ.το λέω επειδή το σύστημα το ξέρεις καλύτερα απο μας .το ίδιο ισχύει και για όλους εμάς δηλαδή αν δούμε κάτι που έχει αλλάξει να το πούμε για να προχωρήσει η τακτική όσο γίνεται καλύτερα.
thanks
User avatar
petko
Trialist
Trialist
Posts: 37
Joined: Fri Feb 08, 2008 9:57 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδια την δευτερη χρονια η τακτικη δουλευει αψογα τι να πω μαλλον ηθελαν παρα πολυ χρονο να προσαρμοστουν σε αυτην...απλα τωρα εχω υπερβολικους τραυματισμους μηπως φταιω που εχω την προπονηση στο υψηλο επιπεδο οπως μας λεει και ο νικος οτι την εχει?
GeorgeTF
Trialist
Trialist
Posts: 35
Joined: Sat Mar 04, 2006 9:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

κοίτα εγώ δεν έχω τόσους πολλούς απλά στους 10 τον χρόνο (απλό παράδειγμα φέρνω) οι 3 θα είναι για κανα 5μηνο εκτός.
τραβηγμένο αλλά γίνεται.
επίσης έχεις βάλει το νέο update?γιατί διάβασα απο κόσμο που λέει οτι έχει αρκετούς.
NikolasR
Trialist
Trialist
Posts: 38
Joined: Tue Nov 06, 2012 8:01 am
Football Manager της ομάδας: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Kαλησπέρα,

ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον σας για τη τακτική!

Με το νέο update, λειτουργεί το ίδιο καλά και με χαρά διαπιστώνω ότι όντως τα εξτρέμ κάνουν περισσότερες σέντρες, λιγότερα σουτ!!

Αν θέλετε, λειτουργεί αποδοτικά από όσο δοκίμασα, πλέον, το WAIT FOR OVERLAP, αρκεί να ΜΗΝ έχετε HIGH TEMPO :)
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”