4-2-3-1 (Επιθετικό ποδόσφαιρο κατοχής)

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
lefi
Trialist
Trialist
Posts: 1
Joined: Fri Mar 21, 2014 5:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακος
facebook προφίλ: Λευτέρης Ταρανάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλησπερα σε ολους...εχω ενα προβληματακι...με το που επιλεγω το ''επιλεξτε'' στην εισαγωγη της τακτικης κολλαει το συμπαν και το παιχνιδι μενει ''φωτογραφια'' και δεν ανταποκρινεται...

ξερετε τι μπορει να συμβαινει?
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στην πρώτη έκδοση με την περιπλάνηση από τη θέση του ο μοναδικός προωθημένος με επιθετικά καθήκοντα θα φεύγει από τη θέση του και επειδή δεν είναι κάποιος άλλος με επιθετικά καθήκοντα θα υπάρχει ένα θέμα...αν θυμάσαι πες πόσο συχνά σκοράριζε έτσι ο επιθετικός σου.
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mε το 14.3 που ξεκίνησα με Παναθηναϊκό, ο Berg σκόραρε σε νορμάλ επίπεδα για τα atts του, περίπου 1 γκολ ανά 2 ματς. Δεν ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος, για αυτό τον πούλησα και πήρα τον Cardozo, άλλα τον ρόλο του σε Target Man-Attack αντί Poacher, και ολοκλήρωσε την χρονιά με 34 γκολ σε 37 συμμετοχές και άλλες 15 ασσίστ. Κατά τα άλλα δεν πείραξα τις οδηγίες που είχα και στον ρόλο του Poacher.

Με το 14.1 είχα παρόμοια αποτελέσματα με τον Berg, όταν άλλαξα επιθετικό όμως, άλλαξα και τακτική. Πάντως γενικά, σκοράρουν σε ικανοποιητικό βαθμό. Ανέφερα την αλλαγή σε target man, γιατί δεν περίμενα να 'ναι τόσο αποτελεσματική.
lefi wrote:καλησπερα σε ολους...εχω ενα προβληματακι...με το που επιλεγω το ''επιλεξτε'' στην εισαγωγη της τακτικης κολλαει το συμπαν και το παιχνιδι μενει ''φωτογραφια'' και δεν ανταποκρινεται...

ξερετε τι μπορει να συμβαινει?
Δεν μου έχει τύχει ποτέ. Σιγουρέψου ότι η τακτική είναι μορφής .tac και μπορεί να την φορτώσει το παιχνίδι (όχι κάποιο zip δηλαδή) αλλιώς δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει. Επίσης να 'ναι φετινή, γιατί οι μέχρι και πέρσι είχαν διαφορετικό "τύπο" και λογικά δεν θα μπορεί να τις φορτώσει, αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσε να το κάνει να κρασάρει.
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Jake, ποια απο τις 2 τακτικες σου πιστευεις οτι θα ταιριαζε στην Athletic Bilbao; Και με ποιες διαφοροποιησεις αν αυτες υπαρχουν;; :D
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Jake13 wrote:Mε το 14.3 που ξεκίνησα με Παναθηναϊκό, ο Berg σκόραρε σε νορμάλ επίπεδα για τα atts του, περίπου 1 γκολ ανά 2 ματς. Δεν ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος, για αυτό τον πούλησα και πήρα τον Cardozo, άλλα τον ρόλο του σε Target Man-Attack αντί Poacher, και ολοκλήρωσε την χρονιά με 34 γκολ σε 37 συμμετοχές και άλλες 15 ασσίστ. Κατά τα άλλα δεν πείραξα τις οδηγίες που είχα και στον ρόλο του Poacher.

Με το 14.1 είχα παρόμοια αποτελέσματα με τον Berg, όταν άλλαξα επιθετικό όμως, άλλαξα και τακτική. Πάντως γενικά, σκοράρουν σε ικανοποιητικό βαθμό. Ανέφερα την αλλαγή σε target man, γιατί δεν περίμενα να 'ναι τόσο αποτελεσματική.
Ο Cardozo έχει κίνηση να σουτάρει από μακριά οπότε με την περιπλάνηση από τη θέση και την κίνηση στα κενά του έδωσες το χώρο που χρειαζόταν να σουτάρει...πολύ ενδιαφέρων ο συνδυασμός των 2 οδηγιών με ρόλο target man (attack) -diatakste
Πράγματι αυτό έκανες, έτσι;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Βασικά, για να 'μαι ειλικρινής, ούτε εσκεμμένα το έκανα, ούτε θυμάμαι τον Cardozo να σκοράρει, ή να σουτάρει καν εκτός περιοχής. Τα περισσότερα γκολ του είναι από σέντρες των AMR/L και κάθετες από AMC. Ας πούμε ο Lacina Traore που ήταν η αλλαγή του Cardozo και έπαιξε κάμποσα παιχνίδια σκόραρε σε ικανοποιητικότατους αριθμούς (δεδομένου ότι ερχόταν από τον πάγκο πάντα) και δεν έχει αντίστοιχο ppm. Εκ των υστέρων βλέπω βέβαια πως και οι δύο βγαίνανε σχετικά συχνά offside, αλλά επειδή δεν ήθελα να χαλάσω την χημεία του συστήματος, δεν πείραξα ρόλους/οδηγίες ξανά (πέραν των ευρωπαϊκών αγώνων). Μάλλον πάντως το περιπλανήσου από την θέση τον βοηθάει αρκετά στο θέμα των assist, είχε πάνω από 10 την πρώτη σεζόν.
DimiZag wrote:Jake, ποια απο τις 2 τακτικες σου πιστευεις οτι θα ταιριαζε στην Athletic Bilbao; Και με ποιες διαφοροποιησεις αν αυτες υπαρχουν;; :D
Θα έλεγα την 4-2-3-1 FG. Θα έβαζα τον Aduriz target man, θα άλλαζα τον advanced playmaker σε support, και τώρα αναλόγως, αν παίζεις με τον Muniain αριστερά θα ταίριαζε καλύτερα να παίζε ως inside forward, αν τον βάζεις AMC, τον AM/S είναι ok (νομίζω). Από οδηγίες ίσως σε εκτός έδρας παιχνίδια ή με ομάδα παρόμοιας δυναμικής να ταίριαζε καλύτερα το control αντί του attacking, ενώ με καλύτερες ομάδες αυτό που έχω δοκιμάσει εγώ τουλάχιστον, είναι το counter, με οδηγίες exploit the flanks, συνδυασμένη ενίοτε με float crosses/hit early crosses/run at defence/look for overlap, και much deeper defensive line. Το look for overlap δεν το εμπιστεύομαι πλήρως όμως κάποιοι συνδυασμοί των υπόλοιπων (πάντα με fluid και high tempo) βοηθάνε να χτυπάς από τα πλάγια και με αντεπιθέσεις.

Τώρα αυτά, θεωρητικά πάντα, πρέπει να τα δοκιμάσεις και θα δεις. Μπορεί στην Bilbao να ταιριάζει καλύτερα κάτι με DM. Δεν ξέρω, δοκίμασε. :wink:
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θεωρώ ότι τον Cardozo τον βοήθησες με τις 2 κινήσεις να βάζει γκολ από τις κάθετες αν είναι πολύ αργός-με κεφαλιές θα έβαζε έτσι κι αλλιώς σαν target με την κεφαλιά και το άλμα. Ο αναπληρωματικός δεν ήταν τόσο αργός...το είχες πει ότι δεν το έκανες επίτηδες αλλά οι μεγαλύτερες ανακαλύψεις έχουν γίνει τυχαία :D
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Αν ειχα ακομα Javi Martinez οπως στο FM12 εννοειται θα εβαζα DM. :P Θα περιμενω να ανεβει λιγο στα atts ο Undabarrena απο την Β' Ομαδα μηπως και γινει τιποτα. Τεσπα, θα δοκιμασω αυτα που μου πες! Θενκς! :wink:
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”