4-2-3-1 (Επιθετικό ποδόσφαιρο κατοχής)

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
roggiotis
Amateur
Amateur
Posts: 213
Joined: Fri Nov 08, 2013 9:34 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

κατεβασα τον ενα κεντρικο μεσο ακριβως κατω(πανω δηλαδη απο τον κεντρικο αμυντικο) σαν ΑΜΚ.
Εχω καλυτερα αποτελεσματα.Οποιος θελει ας δοκιμασει και ποσταρει
User avatar
cacciavite
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:31 pm
Football Manager της ομάδας: Lazio
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε μου, μετά απο 2 χρονια στην Fiorentina και συστημα 3-5-2 όπου ειχα κάνει όλα τα παιχνίδια ντερμπι δοκίμασα το σύστημα σου και εδω και 3 μηνες εχουν ηρεμησει τα νευρα μου!! Μολις κέρδισα τη Μεταλιστ 2-5 :shock:
Για να σε ευχαριστήσω σου ανεβάζω το 4ο γκολ του Cornelius με αναποδο ψαλίδι! -gioupi


Image
Image
Eagle134
Trialist
Trialist
Posts: 89
Joined: Wed Jul 16, 2008 8:53 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Με τους κεντρικούς κόφτες τι γίνεται.;
Βρίσκεις κανέναν.;
Είχα το Ζuculini και μετά απο αυτόν το χάος.... Δε μπορώ να βρω τίποτα αξιόλογο....
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κοίτα δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο θέμα με αυτή τη θέση. Αν τους θυμάμαι όλους σωστά είχα Zeca για 1 σεζόν, Μητρόπουλο για 2-3, μετά πήρα τον Rodwell για 1 σεζόν αλλά τον σούταρα γιατί είχε ppm για μακρυνά σουτ και μου χαλούσε όλες τις επιθέσεις όταν έπιανε μπάλα στα πόδια του, και τις τελευταίες 3.5 σεζόν έχω τον Fellaini.

Και γενικά πλην την διαφωνία που είχα με τον Rodwell, κατά τα άλλα ήμουν κομπλέ.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

δεν δεχοταν να το ακυρωσει;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπα, δύο φορές τον είχα βάλει (και μάλιστα οι προπονητές που τον προπονούσαν δεν είχα εκφράσει ανησυχίες κλπ) αλλά και τις δύο δεν τα κατάφερε. Μάλιστα τον είχα προπονήσει και σε prefers to pass rather than shoot αλλά δεν έκανε μεγάλη διαφορά.

Τότε τελευταία μέρα των μεταγραφών τσεκάρω τους transfer listed, είδα τον Fellaini, είχε και δικαίωμα συμμετοχής στο CL, και έδεσε το γλυκό. Α, και μάλιστα αν δεν κάνω λάθος έχω οδηγίες στον κεντρικό κόφτη να μην παίρνει πολλά σουτ.
Eagle134
Trialist
Trialist
Posts: 89
Joined: Wed Jul 16, 2008 8:53 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επομένως προσαρμόζεις παίχτη που είναι box to box σε ΚΚ.;
Αποδίδει.;
Γιατί για ΚΚ θες πολλά χαρακτηριστικά που παραπέμπουν σε αμυντικό μέσο ( Marking, Tackling κλπ.).
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εσκεμμένα δεν ψάχνω b2b, απλώς τυχαίνει μάλλον. Κυρίως ψάχνω παίκτες με ψηλό marking-tackling (όπως σωστά αναφέρεις)-work rate-teamwork αλλά και passing-natural fitness-stamina. Πάντως με μια δεύτερη σκέψη, όλα αυτά τα χρόνια οι κεντρικοί κόφτες που χρησιμοποιώ, ναι ίσως ήταν να κάτι παραπάνω, και να έγερναν περισσότερος προς οργανωτές θα έλεγα (Crisetig, M' Vila, Xabi Alonso, Nainggolan).

Αν και όπως και πέρσι, έτσι και φέτος, με τον καιρό παρατήρησα πως τα περισσότερα χιλιόμετρα στο κέντρο τα κάνει ο MCL (ειδικά αν έχει ρόλο AP/A).

Τέλος πάντων, δεν ξέρω αν βοήθησα, πάντως θέμα ιδιαίτερο σε αυτή την θέση δεν είχα/έχω.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Jake13 wrote:Μπα, δύο φορές τον είχα βάλει (και μάλιστα οι προπονητές που τον προπονούσαν δεν είχα εκφράσει ανησυχίες κλπ) αλλά και τις δύο δεν τα κατάφερε. Μάλιστα τον είχα προπονήσει και σε prefers to pass rather than shoot αλλά δεν έκανε μεγάλη διαφορά.

Τότε τελευταία μέρα των μεταγραφών τσεκάρω τους transfer listed, είδα τον Fellaini, είχε και δικαίωμα συμμετοχές στο CL, και έδεσε το γλυκό. Α, και μάλιστα αν δεν κάνω λάθος έχω οδηγίες στον κεντρικό κόφτη να μην παίρνει πολλά σουτ.
θυμάσαι πόσο decisions είχε ο Rodwell;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στο καλοκαίρι του 2022 έχει 13. Tώρα δεν θυμάμαι αν είχε παραπάνω όταν τον πήρα και αν έπεσε μέσα σε αυτό το διάστημα.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

σκεφτόμουν ότι από τις δύο "κινήσεις" το να σουτάρει ή το να πασάρει πριν σουτάρει θα επέλεγε το πιο σωστό ανάλογα με το decisions...προφανώς το 13 δεν ήταν αρκετό για να πάρει τη σωστή απόφαση με βάση αυτά που λες
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
Manou4
Trialist
Trialist
Posts: 8
Joined: Fri Jul 05, 2013 3:41 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ο ΠΟ αμα γινοταν BBM και ο ΕΜ γινοταν ΠΟ και η τρεις στο κεντρο με το ρολο υποστηριξη πιστευω θα ηταν καλυτερα. το εχεις δοκιμασει;
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ίσως τότε θα 'θελες και έναν BPD στυλ Hummels για να ανεβάζει την μπάλα μέχρι το κέντρο. Τουλάχιστον έτσι το σκέφτομαι εγώ στο μυαλό μου. Δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά, μιας και ο 1/2 MC μου πάντα φέρνει προς playmaker, οπότε δεν δοκίμασα σχεδόν ποτέ κάποιον συνδυασμό πέραν του DLP/AP-BWM. Θα 'θελα ίσως να δω πως δουλεύει το DLP/D-B2B/S που θεωρώ καλό συνδυασμό ρόλων, αλλά συνολικά μιλάμε για ένα ντόμινο. Η απλή αλλαγή 2 ρόλων μπορεί να μην λέει τίποτα μόνη της.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

στην πρώτη έκδοση θα πρότεινα να βγει το περιπλανήσου από τη θέση από τον κυνηγό
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εκτός ότι οι ρόλοι θεωρώ ότι πάνε ανάλογα το ρόστερ, θα συμφωνήσω με τον jake. Οι δύο εκδοχές που χρησιμοποιώ περισσότερο είναι
DLP/S -- BWM/S
DLP/D -- B2B/D
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”