4-2-3-1 (Επιθετικό ποδόσφαιρο κατοχής)

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image

Ας ξεκινήσω με έναν μάλλον αδιάφορο προς εσάς μονόλογο, κάτι σαν εισαγωγή.

Όσοι ασχολιόμασταν με τις τακτικές του παιχνιδιού καταλάβαμε αμέσως ότι ο τομέας υπέστη αρκετές αλλαγές φέτος. Ακόμη και όσοι δεν είχαν ασχοληθεί ιδιαίτερα, φαντάζομαι το κατάλαβαν όταν πήγαν να βάλουν μια τακτική από τις περσινές και δεν γινόταν. Η αλήθεια είναι πως την αλλαγή δεν την πήρα με καλό μάτι, αλλά πλέον έχω αρχίσει να καταλαβαίνω πόσο σημαντική ήταν. Το σύστημα έχει γίνει πιο άμεσο, πιο εύκολο για τον καθένα. Όσο εύκολο είναι να δημιουργήσεις μια καλή τακτική βέβαια. Και μην με παρεξηγείται, λάτρευα τα sliders, όπως και τα βελάκια πιο πριν, όμως τώρα πρέπει να τα αφήσουμε πίσω, και να προχωρήσουμε μπροστά, να δούμε πως θα τα καταφέρουμε με τα υπάρχοντα δεδομένα. Και εδώ που τα λέμε ποιο παιδί μέσα μας δεν αρέσκεται στο απλώς να πατάει κουμπιά;

Ας αφήσουμε όμως τις γενικολογίες, και ας περάσουμε στα της τακτικής. Η τακτική που σας παρουσίαζα τα προηγούμενα χρόνια, ήταν κάτι σαν ευαγγέλιο για μένα. Δεν υπήρχε έκδοση από το FM11 και μετά που να είχα ξεκινήσει save και να μην την είχα χρησιμοποιήσει (καλά, σχεδόν). Και αυτό γιατί την είχα συνδυάσει με το ποδόσφαιρο που είχα παίξει τότε, αλλά και τους τίτλους που είχα κατακτήσει. Όμως για να 'μαι ειλικρινής, ποτέ δεν ξανάπιασε το peak της. Σίγουρα την θεωρούσα καλή τακτική, αλλιώς δεν θα την δημοσίευα, αλλά δεν ήταν η "τέλεια" που ήταν στο FM11. Ίσως γιατί δημιουργήθηκε με βάση κάποιους παίκτες, που παρόμοιους δεν απέκτησα ξανά, δεν ξέρω, ίσως έπρεπε να κάνω αλλαγές που όμως δεν μου πήγαινε η καρδιά να κάνω. Τέλος πάντων, δεν σας ενδιαφέρουν αυτά, είπα απλώς να μοιραστώ ένα κομμάτι "ιστορίας". Παραβλέποντας λοιπόν το "απόλυτο" ποδόσφαιρο που προσπαθούσα να παίξω με εκείνη την τακτική, φέτος κατάλαβα πως πρέπει να γίνω ρεαλιστής, και να ρίξω τις προσδοκίες (με τον φετινό ΠΑΟ δεν μπορείς να παίξεις και τρελή μπαλάρα εδώ που τα λέμε), και να προσπαθήσω να προσαρμοστώ. Και νομίζω τα κατάφερα σε μεγάλο βαθμό. Κατάφερα να έχω την κατοχή σε μεγάλο βαθμό στα περισσότερα παιχνίδια, αλλά και τις περισσότερες κλασσικές ευκαιρίες, δημιουργώντας μια ισορροπία μεταξύ άμυνας και επίθεσης.

Ας δούμε μερικά αποτελέσματα.

Δεν ανεβάζω την πρώτη σεζόν, καθώς ναι μεν την χρησιμοποίησα, αλλά όχι σε όλα τα παιχνίδια, μιας και μοίραζα τον χρόνο μαζί της με μια παραλλαγή του 4-3-3 (ανάποδη πυραμίδα συγκεκριμένα).
Spoiler: show
Image
Image
Image
Στα μόνα ματς που δεν χρησιμοποιήθηκε ήταν στα ντέρμπι (ΠΑΟΚ, Ολυμπιακός όπου χρησιμοποιήθηκε το 4-3-3 που αναφέρω παραπάνω) αλλά και στην Ευρώπη, που πάντοτε προσπαθούσα να προσαρμόσω το σύστημά μου στο ευάλωτο του αντίπαλου μου. Γενικά όπως βλέπετε ήταν μια καλή σεζόν, αν και επιθετικά δεν πιάσαμε υψηλή απόδοση.
Spoiler: show
Image
Image
Image
Image
Image
Την τρίτη σεζόν ξεκίνησα με την ίδια τακτική, μόνο που στα μισά έκρινα πως θέλω να ανεβάσω τους ρυθμούς, και έτσι από το παιχνίδι με την Ξάνθη και μετά υπήρξαν κάποιες αλλαγές στο σύστημα (το ανεβάζω και αυτό μαζί με τα αποτελέσματά του) έτσι ώστε το σύστημα να γίνει ακόμη πιο επιθετικό.

Πάλι στα Ευρωπαϊκά παιχνίδια χρησιμοποιούσα διαφορετικές τακτικές, προσπαθώντας να αφομοιώσω τον αντίπαλο. Εξαίρεση τα ματς με Plzen φέτος που χρησιμοποίησα την πρώτη εκδοχή του 4-2-3-1.

Συνολικά θα 'λεγα πως είμαι αρκετά ευχαριστημένος και από τις δύο, αν και η νεότερη έκδοση έχει αναδείξει κάποια αμυντικά προβληματάκια.

Ας δούμε όμως τους ρόλους στις τακτικές, αλλά και τις οδηγίες.

Πρώτη έκδοση: 4-2-3-1 FG

Image
Spoiler: show
Image
Τα πράγματα είναι αρκετά ξεκάθαρα νομίζω, είναι αυτό που σας είπα, ισορροπία μεταξύ άμυνας και επιθετικού ποδοσφαίρου.

Δεύτερη έκδοση: 4-2-3-1 Ν

Image
Spoiler: show
Image
Μπορείτε να δείτε πως οι αλλαγές που έγιναν αφορούσαν περισσότερο τον άμεσο (/γρήγορο) τρόπο παιχνιδιού που προσπαθώ να περάσω στην ομάδα.

Θα ήθελα πάρα πολύ να ακούσω τις απόψεις, και τις παρατηρήσεις σας. Θεωρώ ότι πολλές τροποποιήσεις μπορούν να γίνουν, και είμαι ανοιχτός στις ιδέες σας.

DOWNLOAD
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
roggiotis
Amateur
Amateur
Posts: 213
Joined: Fri Nov 08, 2013 9:34 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

νομιζω η χρηση τεχνικου offside παει καλυτερα με το πιεστε ψηλοτερα η τι πολυ ψηλη αμυντικη γραμμη
roggiotis
Amateur
Amateur
Posts: 213
Joined: Fri Nov 08, 2013 9:34 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αμα παιζεις παιχνιδι απο την αμυνα πρεπει να παιζεις με κοντινοτερες πασες
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ουσιαστικά η χρήση του τεχνητού offside είναι πειραματική ακόμα, φοβάμαι να ανεβάσω την άμυνα παραπάνω λόγω ταχύτητας των αμυντικών.

Οι αμυντικοί έχουν προσωπικές οδηγίες για κοντινές πάσες, ουσιαστικά ο άμεσος τρόπος παιχνιδιού μπήκε για να υπάρξει ταχύτητα μπροστά, από τους δημιουργικούς μέσους.

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις πάντως.

Επίσης μην κάνεις δύο ποστ σερί, χρησιμοποίησε την επιλογή Edit. :wink:
roggiotis
Amateur
Amateur
Posts: 213
Joined: Fri Nov 08, 2013 9:34 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

και με χαμηλοτερο ρυθμο φυσικα.

Τελως παντων και εγω χρησιμοποιω 4-2-3-1 και πειραματιζομαι με τους ρολους των εξτρεμ (Ε ή ΕΕ) ,μερικες φορες κατεβαζω τον ΕΜ και παιζω με ΑΜ.

Πες μας τι ατομικες οδηγιες δινεις στον καθε παικτη
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Με επιθετική νοοτροπία θα είναι ήδη ψηλά η άμυνα.
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

4-2-3-1 Ν

ΤΦ: Διανομή στους αμυντικούς
ΑΑ/ΑΔ: Μην σουτάρεις τόσο συχνά, Ντρίμπλαρε λιγότερο, Λιγότερες πάσες ρίσκου
ΑΚ: Κοντινότερες Πάσες
ΚΜ-ΚΚ: Μην σουτάρεις τόσο συχνά, Κοντινότερες πάσες
ΚΜ-Ο: Περισσότερες άμεσες πάσες, Περιπλανήσου από τη θέση, Πίεσε λιγότερο
ΕΜΔ/ΕΜΑ: Μην σουτάρεις τόσο συχνά, Περιπλανήσου από τη θέση, Βγες ακόμα πιο μπροστά
ΕΜΚ: Περισσότερες άμεσες πάσες, Βγες ακόμα πιο μπροστά, Κράτημα μπάλας
ΕΠΚ: Κίνηση στους κενούς χώρους, Περιπλανήσου από τη θέση
Spoiler: show
GK: Distribute to defenders
DR/DL: Shoot less often, Dribble less, Fewer risky passes
DC: Pass it shorter
MCR-BWM: Shoot less often, Pass it shorter
MCL-DLP: More direct passes, Roam from position, Close down less
AMR/AML: Shoot less often, Roam from position, Get further forward
AMC: More direct passes, Get further forward, Hold up ball
STC: Move into channels, Roam from position
4-2-3-1 FG

ΤΦ: Κοντινότερες πάσες, Διανομή στους αμυντικούς, Χαλαρά τάκλιν
ΑΑ/ΑΔ: Μην σουτάρεις τόσο συχνά, Ντρίμπλαρε λιγότερο, Λιγότερες πάσες ρίσκου, Κράτα θέση, Μείνε κλειστά, Πίεσε περισσότερο, Χαλαρά τάκλιν
ΑΚ: Κοντινότερες Πάσες, Πίεσε περισσότερο, Χαλαρά τάκλιν
ΚΜ-ΚΚ: Μην σουτάρεις τόσο συχνά, Κοντινότερες πάσες, Στενότερο μαρκάρισμα
ΚΜ-ΠΟ: Περισσότερες άμεσες πάσες, Περιπλανήσου από τη θέση, Πίεσε λιγότερο
ΕΜΔ/ΕΜΑ: Μην σουτάρεις τόσο συχνά, Λιγότερες πάσες ρίσκου, Περιπλανήσου από τη θέση, Βγες ακόμα πιο μπροστά, Χαλαρά Τάκλιν
ΕΜΚ: Περισσότερες άμεσες πάσες, Περιπλανήσου από τη θέση, Χαλαρά τάκλιν, Πίεσε λιγότερο, Κράτημα μπάλας
ΕΠΚ: Κίνηση στους κενούς χώρους, Περιπλανήσου από τη θέση, Χαλαρά τάκλιν, Στενότερο μαρκάρισμα

Spoiler: show
GK: Pass it shorter, Distribute to defenders, Ease off tackles
DR/DL: Shoot less often, Dribble less, Fewer risky passes, Hold position, Sit narrower, Close down more, Ease off tackles
DC: Pass it shorter, Close down more, Ease off tackles
MCR-BWM: Shoot less often, Pass it shorter, Mark tighter
MCL-DLP: More direct passes, Roam from position, Close down less
AMR/AML: Shoot less often, Fewer risky passes, Roam from position, Get further forward, Ease off tackles
AMC: More direct passes, Roam from position, Ease off tackles, Close down less, Hold up ball
STC: Move into channels, Roam from position, Ease off tackles, Mark tighter
Karaouzinho
Manager
Manager
Posts: 4753
Joined: Sat Apr 28, 2012 12:30 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Και χιλιάδες φίλοι...
Location: Χαλάνδρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Υπάρχει κανα ss με τις τακτικές για εμάς που παίζουμε στα αγγλικά ή ζητάω πολλά;; :D
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

οι πασες στο χωρο δεν μειωνουν την κατοχη σου;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
roggiotis
Amateur
Amateur
Posts: 213
Joined: Fri Nov 08, 2013 9:34 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εχει δοκιμασει κανεις να παιξει με 4-2-3(ΕΜ ΚΑ-ΕΜ Κ -ΕΜ ΚΔ)-1 ?
roggiotis
Amateur
Amateur
Posts: 213
Joined: Fri Nov 08, 2013 9:34 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εχει δοκιμασει κανει να παιξει με 4-2-3( ΕΜ ΚΑ - ΕΜ Κ -ΕΜ ΚΔ)-1?
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Karaouzinho wrote:Υπάρχει κανα ss με τις τακτικές για εμάς που παίζουμε στα αγγλικά ή ζητάω πολλά;; :D
Κανένα πρόβλημα! Έτοιμος!

4-2-3-1 FG
Spoiler: show
Image

Image
4-2-3-1 N
Spoiler: show
Image

Image
eliaska41 wrote:οι πασες στο χωρο δεν μειωνουν την κατοχη σου;
Δεν μπορώ να πω πως έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Σπάνια να είναι η κατοχή έστω στο 50-50.
roggiotis
Amateur
Amateur
Posts: 213
Joined: Fri Nov 08, 2013 9:34 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΕΠΚ: Κίνηση στους κενούς χώρους, Περιπλανήσου από τη θέση, Χαλαρά τάκλιν, Στενότερο μαρκάρισμα

Επισης το τρεξε πλαγια μετην μπαλλα,και μην σουταρεις τοσο συχνα!Εγω χρησιμοποιω επιθετικο με βαθος-επιθεση
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Ωραιος ρε Jake, με τον τεραστιο Canizares για avatar! :D Σε μια ομαδα οπως η Southampton πιστευεις θα δουλεψει; Γιατι ναι μεν εχω μια δικη μου που τωρα αποδιδει αλλα θελω να εχω και καβατζα!
roggiotis
Amateur
Amateur
Posts: 213
Joined: Fri Nov 08, 2013 9:34 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

για κατοχη 55-60 % διατηρηση κατοχης-κοντινοτερες πασες-παιχνιδι απο την αμυνα-πολυ χαμηλοτερος ρυθμος
Γνωμη μου παντα.Ακομα και παιχνιδια που εχασα με 4-0 ειχα περισσοτερο κατοχη απο τον αντιπαλο.Βεβαια αλλαζα τις αμυντικες και τις οδηγιες διυσδησης κατα την διαρκεια του αγωνα,και εφαρμοζα αλλες αλλαγες απο τον βοηθο προπονητη που εμφανιζοντουσαν πανω δεξια
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”