4-2-3-1 (Επιθετικό ποδόσφαιρο κατοχής)

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

DimiZag wrote:Ωραιος ρε Jake, με τον τεραστιο Canizares για avatar! :D Σε μια ομαδα οπως η Southampton πιστευεις θα δουλεψει; Γιατι ναι μεν εχω μια δικη μου που τωρα αποδιδει αλλα θελω να εχω και καβατζα!
Συγκεκριμένα για την Southampton θα έλεγα πως γίνεται, έχει τους παίχτες για να το στηρίξει. Βέβαια θα έκανα κάποιες αλλαγές, κατ' αρχήν σε νοοτροπία και ευελιξία (έλεγχος και ισορροπημένη αντίστοιχα), όμως έχει την βάση για να δουλέψει.

Αυτή την πεποίθηση έχω τουλάχιστον.
roggiotis
Amateur
Amateur
Posts: 213
Joined: Fri Nov 08, 2013 9:34 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

να κανω μια ερωτηση ασχετη με το θεμα?

Στην αναφορα scouting για μια ομαδα,καπου λεει πιο ευαλωτοι εναντι του σχηματισμου ταδε.Αλλαζει κανεις την τακτικη του? εχει αποτελεσματα?
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Jake13 wrote:
DimiZag wrote:Ωραιος ρε Jake, με τον τεραστιο Canizares για avatar! :D Σε μια ομαδα οπως η Southampton πιστευεις θα δουλεψει; Γιατι ναι μεν εχω μια δικη μου που τωρα αποδιδει αλλα θελω να εχω και καβατζα!
Συγκεκριμένα για την Southampton θα έλεγα πως γίνεται, έχει τους παίχτες για να το στηρίξει. Βέβαια θα έκανα κάποιες αλλαγές, κατ' αρχήν σε νοοτροπία και ευελιξία (έλεγχος και ισορροπημένη αντίστοιχα), όμως έχει την βάση για να δουλέψει.

Αυτή την πεποίθηση έχω τουλάχιστον.
Ωραια, την δοκιμαζω και ποσταρω αμεσα αποτελεσμα!! :D
Last edited by DimiZag on Mon Nov 25, 2013 2:04 am, edited 2 times in total.
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

roggiotis wrote:να κανω μια ερωτηση ασχετη με το θεμα?

Στην αναφορα scouting για μια ομαδα,καπου λεει πιο ευαλωτοι εναντι του σχηματισμου ταδε.Αλλαζει κανεις την τακτικη του? εχει αποτελεσματα?
Ναι, εγώ στα δυνατά ευρωπαϊκά παιχνίδια αυτό κάνω συνήθως. Ρίχνω και μια ματιά στα προηγούμενα ματς της ομάδας που αντιμετωπίζω, να δω που γκέλαρε, και τι σύστημα είχε ο αντίπαλος της, και κινούμαι ανάλογα. Άλλοτε έχει πολύ καλά αποτελέσματα (3-1 και 2-2 εντός-εκτός με Manchester City την 2ή σεζόν) αλλά άλλες φορές η δυναμική του αντιπάλου σε καταβάλλει (πήγα στο Stamford Bridge παίζοντας 4-4-2 αλλά δεν έπιασε :D ).

Γενικά είναι πολύ χρήσιμο, ειδικά απέναντι σε μεγαλύτερες ομάδες που ούτως ή άλλως θα αλλάξεις νοοτροπία.

@Dimi πόσταρε μόνο αν είναι θετικά! :P
roggiotis
Amateur
Amateur
Posts: 213
Joined: Fri Nov 08, 2013 9:34 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ωραια,ευχαριστω
User avatar
ermanias
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2052
Joined: Sun Oct 28, 2012 1:50 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool,PAO,Platanias
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ανεβασε το στο workshop αν μπορεις.
Image
raguel
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 468
Joined: Sat Feb 26, 2011 3:38 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Jake o οργανωτης, σουτάρει σε κάθε περίπτωση που θα βρει ευκαιρία.
Αυτο όμως δεν ειναι καλό αν ο οργανωτής μας, δεν έχει καλό σουτ, διοτι πάνε χαμενες πολλές επιθέσεις. Προσπάθησα να τον κάνω να μη το κάνει αυτό, αλλά δε με αφήνει το ίδιο το παιχνίδι.

Κατα τα άλλα, υπάρχει μεγαλύτερη κατοχή στο παιχνίδι, αλλά όχι αποτελεσματικότητα. Αντιθετα θα δεχτει εύκολα γκολ ειδικά αν παίζω με ομάδα του επιπέδου μου.

Η τακτική δοκιμάστηκε σε 16 παιχνιδια εως τωρα με 2 διαφορετικές ομάδες.
Σα ναρκωτικό, θέλω να ξεμπλέξω από σένα δε μπορώ,
Πανιολε ολέο..
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ermanias wrote:ανεβασε το στο workshop αν μπορεις.
Ανέβηκαν με τα ονόματα 4-2-3-1 FG και 4-2-3-1 N.
raguel wrote:Jake o οργανωτης, σουτάρει σε κάθε περίπτωση που θα βρει ευκαιρία.
Αυτο όμως δεν ειναι καλό αν ο οργανωτής μας, δεν έχει καλό σουτ, διοτι πάνε χαμενες πολλές επιθέσεις. Προσπάθησα να τον κάνω να μη το κάνει αυτό, αλλά δε με αφήνει το ίδιο το παιχνίδι.

Κατα τα άλλα, υπάρχει μεγαλύτερη κατοχή στο παιχνίδι, αλλά όχι αποτελεσματικότητα. Αντιθετα θα δεχτει εύκολα γκολ ειδικά αν παίζω με ομάδα του επιπέδου μου.

Η τακτική δοκιμάστηκε σε 16 παιχνιδια εως τωρα με 2 διαφορετικές ομάδες.
Για τον οργανωτή δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Γενικά μακρινά σουτ δεν κάνουν παρά σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις, π.χ. λόγω υψηλού attribute επιτρέπω -σε ξεχωριστές εντολές- στον Halilovic να σουτάρει από μακριά, όλοι οι άλλοι δεν έχουν κάποια εντολή. Πραγματικά δεν ξέρω.

Η αλήθεια είναι πως παρατήρησα και εγώ κάποια εύκολα γκολ (ειδικά με την 4-2-3-1 Ν που έχω και το τεχνητό οφσάιντ και δεν έχω τραβήξει την άμυνα), και κάτι που αξίζει να δοκιμαστεί είναι να μπει η αμυντική γραμμή ακόμη πιο πίσω. Πάντως η 4-2-3-1 Ν θέλει αμυντικές βελτιώσεις, γιατί υπάρχει μια χαλαρότητα.

Στην 4-2-3-1 FG μόνο η αμυντική γραμμή που λέω παραπάνω, και ίσως ευελιξία να πέσει σε ισορροπημένη. Γιατί σε αυτήν ας πούμε τα ακραία μπακ έχουν ήδη εντολές να μένουν κλειστά (που έγινε για καθαρά αμυντικούς λόγους).
roggiotis
Amateur
Amateur
Posts: 213
Joined: Fri Nov 08, 2013 9:34 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

απο αμυντικες οδηγιες εχω χρησιμοποιησει αρκετα τον συνδυασμο πιεστε τους αντιπαλους - μη πεφτετε για τακλιν - χρηση τεχνικου offside - πολυ υψηλη αμυντικη γραμμη παντα με επιθετικη νοοτροπια και πολυ συμπαγη ευελιξια με πολυ καλα αποτελεσματα.Αν θελετε δοκιμαστε και πειτε μου.

Εχω μικρομεσαια ομαδα και παιζει ωραιο ποδοσφαιρο,βεβαια μερικες φορες σερνεται.Παντως αμυνα δεν μπορω να παιξω,παντα τρωω γκολ,ενω παιζοντας επιθετικα και κερδιζω και κραταω ενιοτε την εστια μου ανεπαφη
Peter83
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Mon Aug 20, 2012 3:57 pm
Football Manager της ομάδας: Panionios
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γεια σου Jake πάντα κάθε χρονιά δοκιμάζω την τακτική σου και μπορώ να πω ότι μου ταιριάζει στο στυλ μου,θέλω μια χάρη αν μπορείς να βάλεις και τις οδηγίες στους παίχτες στα αγγλικά οκ......
roggiotis
Amateur
Amateur
Posts: 213
Joined: Fri Nov 08, 2013 9:34 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εχεις δοκιμασει jake τα πλαγια μπακ να τα ανεβασεις σε μπακ-χαφ?αυτο δοκιμαζω εγω τωρα
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Peter83 wrote:Γεια σου Jake πάντα κάθε χρονιά δοκιμάζω την τακτική σου και μπορώ να πω ότι μου ταιριάζει στο στυλ μου,θέλω μια χάρη αν μπορείς να βάλεις και τις οδηγίες στους παίχτες στα αγγλικά οκ......
Έτοιμο. Προστέθηκαν σε αυτό το ποστ: viewtopic.php?p=1767087#p1767087
roggiotis wrote:εχεις δοκιμασει jake τα πλαγια μπακ να τα ανεβασεις σε μπακ-χαφ?αυτο δοκιμαζω εγω τωρα
Φέτος; Όχι, όχι ακόμα τουλάχιστον. Πέρσι το είχα δοκιμάσει όταν και έπαιζα 4-2-3-1 με 3AMC, όμως φέτος δεν έχω δοκιμάσει πολύ άλλους ρόλους στα πλάγια μπακ. Ακόμη και το Περιορισμένος Πλάγιος Μπακ που έβαλα σε κάποια παιχνίδια δεν μου είχε δουλέψει όπως ήλπιζα.
Karaouzinho
Manager
Manager
Posts: 4753
Joined: Sat Apr 28, 2012 12:30 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Και χιλιάδες φίλοι...
Location: Χαλάνδρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Jake13 wrote:
Karaouzinho wrote:Υπάρχει κανα ss με τις τακτικές για εμάς που παίζουμε στα αγγλικά ή ζητάω πολλά;; :D
Κανένα πρόβλημα! Έτοιμος!

4-2-3-1 FG
Spoiler: show
Image

Image
4-2-3-1 N
Spoiler: show
Image

Image
Ευχαριστω πολύ...θα την δοκιμάσω και εγώ και θα ανεβάσω αποτελέσματα
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραίος jake.. Την ίδια τακτική χρησιμοποιώ στον ΟΣΦΠ. Με αρκετές διαφορές όμως στις οδηγίες Στην ομάδα πάντα υπάρχει το εκμεταλλευτείτε τα άκρα, πιέστε τους αντιπάλους και το Τρέξτε προς στην άμυνα... Στις ατομικές, στους ΑΑ/ΑΔ πάντα το Τρέξε με την μπάλα στα πλάγια κυρίως γιατί παίζω με Εσωτ Επιθετικούς και στον πιο επιθετικογεννή στα εύκολα ματς και το Βγες ακόμα πιο μπροστά για να σεντράρει. Ακόμα σε κανέναν δεν έχω το χαλαρά τάκλιν. Στα άλλα πάνω κάτω ίδια είναι. Αποδίδει εξαιρετικά.

Off Topic:
Τον Halilovic πως τον τσίμπησες στον ΠΑΟ?
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ Άλεξ. Είχα βάλει "χαλαρά τάκλιν" σχεδόν σε όλους γιατί στα περισσότερα παιχνίδια ενώ είχα κατοχή του στυλ 55-45, είχα και τα περισσότερα φάουλ, και ενίοτε αρκετές κάρτες, και έτσι προσπάθησα να τα μειώσω.

Ο Halilovic ήρθε το καλοκαίρι του 2016 έναντι 3 εκατομμυρίων, από την Dinamo στην οποία δεν έπαιζε ιδιαίτερα.
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”