4-3-3 (Offensive, Control, Defensive) El Torero-DaFFyNaSH

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
DaFFyNaSH
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 520
Joined: Mon Apr 21, 2008 11:27 pm
Football Manager της ομάδας: Ντιναμό Μόσχας
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ, Juve, Newcastle, Nottm F
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image


Σας παρουσιάζουμε μία τακτική που δημιουργήσαμε με βάση μία τακτική από ένα παλιότερο FM του Siouta σε συνδυασμό με τις τακτικές που χρησιμοποιούμε φέτος στις ομάδες μας, Nottingham Forest και Middlesbrough!

Η Τακτική είναι μια παραλλαγή του 4-3-3, μπορείς να το πεις και 4-1-2-2-1.. Υπάρχουν 3 παραλλαγές που δημιουργήσαμε, μια επιθετική, μία πιο "νορμάλ" που βασίζεται στην κατοχή και στον έλεγχο του ρυθμού και τέλος μια αμυντική η οποία βασίζεται στις αντεπιθέσεις και στους γρήγορους επιθετικούς ποδοσφαιριστές...

Θα ξεκινήσω με την Επιθετική έκδοση της τακτικής μας.


433 Offensive


ImageImage

Aυτός είναι ο Σχηματισμός, οι Ρόλοι και τα καθήκοντα και Οδηγίες ομάδας της τακτικής... Μερικά λόγια για αυτά.


Λεπτομέρειες:
Spoiler: show
Καταρχήν για τους ρόλους και τους παίκτες που "απαιτεί" ο κάθε ρόλος..

Πλάγιοι Αμυντικοί, [Ολοκληρωμένο Μπακ Χαφ (Επίθεση)]:

Εδώ θέλουμε πλάγιους μπακ με ισορροπημένα αμυντικά/επιθετικά χαρακτηριστικά. Ένας πλάγιος μπακ με πχ 6 σέντρα δεν ταιριάζει... Ας δούμε ένα Screenshot με τα χαρακτηριστικά που προϋποθέτει η θέση:
Image

Θα έλεγα εκτός από το φυσικό ταλέντο σε όλα τα υπόλοιπα θα πρέπει να έχει πάνω από 10 ο παίκτης που θα χρησιμοποιήσετε (αυτό εξαρτάτε και σε τι κατηγορία βρίσκεστε, τι ομάδα έχετε κτλ)..
Αυτό που κάνουν οι πλάγιοι μας είναι να ανεβαίνουν αρκετά ειδικά όταν κόβει μέσα ο Ε/ΕΕ μας και να γίνονται εξτρέμ με κύρια "δουλειά" τους να σεντράρουν!

Κεντρικοί Αμυντικοί, [Κεντρικός Αμυντικός, (Άμυνα)]:

Δεν χρειάζεται να πούμε πολλά λόγια, δεν θέλει κάποιον ειδικό τρελό συνδυασμό εδώ.. Θα ήταν τέλειο βέβαια αν είχαμε 2 αμυντικούς με καλές Πάσες και ο ένας τουλάχιστον από τους δύο να είναι καλός στο ψηλό παιχνίδι...

Αμυντικός Μέσος, [Αμυντικός Μέσος Κόφτης, (Άμυνα)]:

Αυτή είναι θέση κλειδί για την αμυντική λειτουργία μας, καλύπτει όλες τις τρύπες της άμυνας, όποτε ανεβαίνουν οι μπακ χαφ πρέπει να είναι εκεί για να καλύψει.. Τον θέλουμε ικανοποιητικά γρήγορο, με καλές αντοχές, καλά αμυντικά καθήκοντα και με καλή πάσα! Να δούμε ποια είναι τα χαρακτηριστικά που χρειάζονται για τη θέση..
Image

Κεντρικοί Μέσοι, [Προωθημένος Οργανωτής, (Επίθεση) και Box to Box (Υποστήριξη)]:
Δεν θα πούμε πολλά θέλουμε έναν καλό και δημιουργικό μέσο για την θέση του ΠΟ και ένα μηχανάκι για την θέση του B2B..

Πλάγιοι Επιθετικοί [Εξτρεμ(Ε) και Εσωτερικός Επιθετικός(Ε)]:

Εδώ έχουμε βάλει τον Ε αριστερά και τον ΕΕ δεξία, αυτό βέβαια είναι στην ευχερια σας να τα αντιστρέψετε αν ο ΕΜ(Α) σας είναι πιο ικανός για ΕΕ απο τον ΕΜ(Δ).. Συμβουλή, ο ΕΕ σας να έχει καλές τελικές τα υπόλοιπα είναι στην κρίση σας!

Επιθετικός, [Προωθημένος Επιθετικός(Ε)]:

Η πλειοψηφία των επιθετικών μπορεί να παίξει αυτόν τον ρόλο, αν θέλετε μπορείτε και να χρησιμοποιήσετε εδώ έναν Κυνηγό(Ε)...

Μπορεί να φαίνεται πολύ επιθετική και με ρίσκο αλλά εκτός αν έχετε μια από τις πιο αδύναμες ομάδες στο πρωτάθλημα κάνει θαύματα και θα παίξετε όμορφο επιθετικό ποδόσφαιρο με κατοχή... Εγώ έκανα ένα δοκιμαστικό στην Nottm που ναι μεν έχω μια καλή ομάδα αλλά ακόμα δεν έχω κοντέψει σε ποιότητα τα μεγαθήρια της αγγλίας.. Έτρεξα δοκιμαστικά το σέιβ μου για την ιστορία, κέρδισα την Chelsea άνετα με 1-3 και την Μπαρτσελόνα 0-1 βέβαια δεν έπαιξα σαν να έπαιζα κανονικά και δεν έδινα σημασία σε κόπωση, ροτέισον αλλαγές κτλ.. Όταν την χρησιμοποιήσω αρκετά θα σας ανεβάσω στατιστικά. Θα σας πει και ο Sioutas που την έτρεξε παραπάνω απο μένα στο σέιβ του...


433 Control

ImageImage

Όπως θα δείτε είναι μια πιο συγκρατημένη παραλλαγή της επιθετικής η οποία έχει μόνο λίγες διαφορές με βασικότερες αυτές των πλάγιων μπακ και του επιθετικού.

Ο Επιθετικός μας γίνετε Ψεύτικο 9άρι οι πλάγιοι επιθετικοί γίνονται και οι 2 Εσωτερικοί Επιθετικοί και εκμεταλεύονται τους χώρους που τους δημιουργεί ο ψ9, επίσης τα μπακ γίνοντε Μπακ Χαφ για να έχουν λίγο παραπάνω το μυαλό τους πίσω απο τους ΟΜΧ της επιθετικής, με τον ΑΜΚ να τους καλύπτει πάντα! Η μόνη σημαντική διαφορά στις οδηγίες ομάδας είναι ο Ρυθμός όπου εδώ αντιθέτως με την επιθετική χρησιμοποιούμε χαμηλό ρυθμό.. Μπορεί να συνδιαστεί με την Offensive ανάλογα με την ροή του αγώνα και να σας δώσουν εύκολες νίκες στις οποίες θα παίζετε και καλή μπάλα κατοχής..

4-3-3 Defensive

ImageImage

Εδώ μετά απο πολές δοκιμές καταλήξαμε στα 2 DM άρα το σύστημα γίνεται 4-2-1-2-1.. Η φιλοσοφία της τακτικής αυτής είναι να αντέξουμε την πίεση μια πολύ πιο δυνατής ομάδας η οποία έχει καλή μεσοεπιθετική και επιθετική λειτουργία και να την χτυπήσουμε στην αντεπίθεση με τους 3 προωθημένους μας.. Εδώ αντίθετα με τις άλλες δύο μας ενδιαφέρει οι πλάγιοι μπακ μας να είναι πιο καλοί στα αμυντικά καθήκοντα τους όπως και οι αμυντικοί μέσοι μας.. Τους πλάγιους μεσοεπιθετικούς μας και τον Κυνηγό μας τους θέλουμε πολύ γρήγορους με καλά τελειώματα και κίνηση χωρίς την μπάλα..

Αν δείτε οτι χρειάζεστε παραπάνω άμυνα βάλτε τον Κεντρικό κόφτη απο Υποστήριξη σε άμυνα...


Γενικά πιστεύω ότι αν τις δουλέψετε στις ομάδες σας και μάθουν τον σχηματισμό θα κατακτήσετε πολλά πράγματα αρκεί να προσέχετε και τις λεπτομέρειες στον αγώνα πχ να ξέρετε πότε να γυρίσετε απο την offensive στην Control κτλ.. Εγώ πιστεύω ότι ο σχηματισμός αυτός, 4 στην ευθεία στην άμυνα, 1 Αμ μεσος, 2 Κ. Μέσοι 2 πλαγιοι και ενας επιθετικός είναι ο ιδανικός για τις περισσότερες ομάδες (εκτός απο κάποιες ζαμπλουτες και πρωτοκλασσάτες που ότι και αν παίξεις ρολάρουν)...

Οποιεσδήποτε παρατηρήσεις και feedback είναι ευπρόσδεκτα, περιμένουμε να σας ακούσουμε!

Download:
433 El Torero-DaFFyNaSH v1.21

v1.1 update: Γίνανε κάποιες μικροαλλαγές στην Counter/Defensive
v1.2 update: Προστέθηκαν οδηγίες για τα στημένα.
v1.21 update: Διορθώθηκαν τα στημένα για το update 14.2.0 του παιχνιδιού και γίνανε κάποιες μικροαλλαγές στην Control και στην Defensive όσον αφορά τους ρόλους των κεντρικών μέσων.
Last edited by DaFFyNaSH on Tue Dec 24, 2013 4:28 am, edited 3 times in total.
sioutas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3090
Joined: Sat Oct 06, 2007 1:17 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Im a professional manager
Location: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Ωραια αναλυση φιλε DaffyNash. ;)
Last edited by sioutas on Mon Dec 16, 2013 5:03 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Sokinv
Manager
Manager
Posts: 4982
Joined: Wed Dec 03, 2008 4:08 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ καλη αναλυση μπραβο και στους δυο..
DaFFyNaSH
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 520
Joined: Mon Apr 21, 2008 11:27 pm
Football Manager της ομάδας: Ντιναμό Μόσχας
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ, Juve, Newcastle, Nottm F
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Άλλαξα το πρώτο ποστ έκανα τις αλλαγές του Siouta! Enjoy...
sioutas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3090
Joined: Sat Oct 06, 2007 1:17 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Im a professional manager
Location: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Δεν ειναι ανικητες (δεν υπαρχουν αλλωστε) αλλα ειναι λογικες τακτικες. Εχουν βασει τ ακρα, δλδ αν εχεις καλα πλαγια μπακ κ εξτρεμ τοτε θα τα πας πολυ καλα. Ο ΑΜ παντα ως κοφτης μπροστα απ τα στοπερ, καλυπτει κενα κ κοβει. Ενας παικτης στυλ Παπα Μπουπα. Ντιοπ, ενδεικνυται. Ο B2B κανει κ κρυφες προωθησεις αλλα βοηθαει κ πισω. Ο ΠΟ θελουμε εκτος απο τεχνικα χαρακτηριστικα να εχει κ την απαραιτητη δυναμη για τις μονομαχιες του κεντρου. Ενω τον στραικερ, τον θελουμε στην μεν Αττακιν, ΠΕ με καλη κινηση στο χωρο, στη δε κοντρολ ως ψευτικο 9, με καλη κινηση αλλα και πασα και στην Καουντερ, απλα γρηγορο κυνηγο για να φευγει στην κοντρα.
Καλες νικες ;)
Last edited by sioutas on Mon Dec 16, 2013 11:42 pm, edited 1 time in total.
No Limit
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 360
Joined: Mon Oct 03, 2011 1:22 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φιλε Daffy
μολις τωρα ειχα γραψει κατι για τις αμυνες τρυπες που αντιμετωπιζω σε οποια τακτικη και αν εχω κατεβασει,
επειδη ξερω οτι το ψαχνεις πολυ το θεμα και σου αρεσει
κατεβαζω και τις 3 τακτικες,ηδη ειμαι στην 3η αγωνιστικη στη Β αγγλιας με WIGAN αλλα θα τις τεσταρω επι τοπου και θα σου πω αποτελεσματα αφου τρεξω 4-5 αγωνιστικες.
ευχαριστουμε και τους 2 για την βοηθεια σας
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ωραία τριάδα συστημάτων! στην τακτική αντεπιθέσεων οι πάσες στον κενό χώρο δεν οδηγούν συχνά σε απώλεια της κατοχής;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
sioutas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3090
Joined: Sat Oct 06, 2007 1:17 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Im a professional manager
Location: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Δε θελουμε κατοχη γι αυτο. Οπισθοχωρουμε, αμυνομαστε κ με βαθιες μπαλλιες ψαχνουμε την αντεπιθεση.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

σωστό-απλά λέω μήπως χωρίς την συγκεκριμένη εντολή πάει πιο καλά-δεν έχω δοκιμάσει, απλά σκέψη λέω
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
redmanftw
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5304
Joined: Wed May 20, 2009 10:56 am
Football Manager της ομάδας: Olympiacos Monaco
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Status: Στη φάση βετεράνος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πολυ καλη φαινεται θα την δοκιμασω
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του Ανθυπασπιστού
DaFFyNaSH
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 520
Joined: Mon Apr 21, 2008 11:27 pm
Football Manager της ομάδας: Ντιναμό Μόσχας
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ, Juve, Newcastle, Nottm F
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

No Limit wrote:φιλε Daffy
μολις τωρα ειχα γραψει κατι για τις αμυνες τρυπες που αντιμετωπιζω σε οποια τακτικη και αν εχω κατεβασει,
επειδη ξερω οτι το ψαχνεις πολυ το θεμα και σου αρεσει
κατεβαζω και τις 3 τακτικες,ηδη ειμαι στην 3η αγωνιστικη στη Β αγγλιας με WIGAN αλλα θα τις τεσταρω επι τοπου και θα σου πω αποτελεσματα αφου τρεξω 4-5 αγωνιστικες.
ευχαριστουμε και τους 2 για την βοηθεια σας

Αδερφέ ήταν το μόνιμο πρόβλημα μου από τη μέρα που πρωτοεγκατέστησα το φετινό FM, να από δω να από 'κει, στο 4-1-2-2-1 το προσαρμοσα σε καθε σέιβ που ξεκίνησα ανάλογα με την ομάδα μου και είμαι ικανοποιημένος 100%.. Βέβαια μη περιμένεις να μη φας ποτέ γκολ.. Θα τρυπήσει κάποια στιγμή η άμυνα σου, είτε απο λάθος είτε από την ικανότητα του αντιπάλου, είτε απο την κούραση... Εγώ το υιοθέτησα απο την πρώτη σεζον στην ιστορία μου με την Nottm, όχι ακριβώς αυτήν την βερσιον (μόλις πριν 2 μέρες την κάναμε με τον Σιούτα) μια παρόμοια βερσιόν που άλλαζα ανάλογα με τους παίκτες που είχα και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και με την μπάλα που παίζουμε και με τα αποτελέσματα... Σκέψου όμως ότι πρέπει να την "μαθουν" λίγο την τακτικη οι παίκτες σου, αν μεχρι χθες επαιζες 5-3-2 η 4-4-2 δεν είναι τοσο εύκολο να την αφομοιώσουν..

Καλή επιτυχία και ελπίζω να λυθούν τα αμυντικά σου προβλήματα!
No Limit
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 360
Joined: Mon Oct 03, 2011 1:22 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

λοιπον φιλε μου,μεχρι τωρα επαιζα με 4-2-3-1 και 4-3-3
παντα μου αρεσε να εχω γρηγορους πλαγιους για σεντρες,καταλαβαινεις :wink:
ειχα κατεβασει τακτικες και τις ειχα προσαρμωσει οπως επρεπε για τους παιχτες που διεθετα αλλα παντα ειχα αμυντικο προβλημα διχως να πειραξω κατι στην αμυνα της καθε τακτικης..

μεχρι στιγμης (εχω και τις 3 τακτικες κατεβασει απο εσας)
παιζω με WIGAN (που παιζει και ευρωπη -ουεφα) εχω παρει γρηγορους πλαγιους σε αμυνα και επιθεση,απο πριν δω τις τακτικες και τις κατεβασω.
το κακο ειναι οτι ειχα ξεκινησει ηδη το πρωταθλημα και αυτο σημαινει οτι οι παιχτες ειχαν μαθει αλλα συστηματα και ειχαν παιξει και σε πολλα φιλικα.

μεχρι στιγμης εχω παιξει το επιθετικο συστημα σε 6 αγωνες αναμεσα και 1 αγωνα για ευρωπη
το συστημα πηγαινει μπαλα,πραγματικα βλεπω σεντρες απο τα πλαγια μπακ αλλα και τους εξτρεμ,οι οποιοι κανουν φοβερο παιχνιδι
και τα σκορ ειναι απο 2 εως και 4 γκολ ανα αγωνα.
ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος αν αναλογιστει κανεις οτι ακομα δεν εχουν μαθει την τακτικη οι παιχτες
και αμυντικα παμε πολυ καλα με σωστες τοποθετησεις

την τακτικη με control την δοκιμασα σε 1 παιχνιδι και σε αλλον ενα αγωνα αλλα για 1 ημιχρονο,δεν μπορω να πω ακομα τιποτα με βεβαιωτητα.
η αληθεια ειναι οτι καπου κολλαει η ομαδα αλλα επειδη δεν εχει αφομοιωθει απο τους παιχτες θα το αφησω για αλλο σχολιο και πιο ολοκληρωμενη εικονα

το τριτο συστημα το counter δεν το εχω δοκιμασει ακομα καθως δεν μου ετυχε ακομα πιο ισχυρη αντιπαλος ομως στην ευρωπη θα δοκιμαστει σε λιγο καιρο σιγουρα,αλλα και σε καποιο αγωνα κυπελου αγγλιας οπου ηδη εχω κληροθει με μια ομαδα απο την πρεμιερ

παντος με την επιθετικη τακτικη βλεπω σεντρες και ανοιχτο παιχνιδι.
ειναι ακριβως το παιχνιδι που μου αρεσει να παιζω ειδικα αν εχεις για εξτρεμ Isaac Cuenca και Andrés D'Alessandro
DaFFyNaSH
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 520
Joined: Mon Apr 21, 2008 11:27 pm
Football Manager της ομάδας: Ντιναμό Μόσχας
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ, Juve, Newcastle, Nottm F
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όλη η δουλειά στην άμυνα φίλε μου είναι το καλό DM και (λιγότερο βέβαια) οι αμυντικές ικανότητες του β2β σου!

Απο κατοχή πως πας σε αυτά τα παιχνίδια; Ολοκληρωμένες πάσες;
DaFFyNaSH
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 520
Joined: Mon Apr 21, 2008 11:27 pm
Football Manager της ομάδας: Ντιναμό Μόσχας
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ, Juve, Newcastle, Nottm F
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Update v1.2

Μπήκαν οδηγίες για τα στημένα... Enjoy

Αντικαταστήθηκε στο πρώτο ποστ το link.
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Ωραια αναλυση!!!
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”