The Spearhead

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
User avatar
theogfilis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 481
Joined: Wed Oct 19, 2011 12:20 pm
twitter: theoGfilis
Status: Legen -wait for it- dary
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Nτάξει, καταρχάς πολλά συγχαρητήρια για την παρουσίαση, την ιδέα, την υλοποίηση αυτης κλπ.

Σκόπευα να ξεκινήσω στη Ν. Αμερικη και, μιας και πιστεύω ότι ταιριάζει γενικά η τακτική σου εκεί στο Νότο, θα τη χρησιμοποιήσω στη Danubio. Έχω σταματήσει το game 1 μέρα πριν την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος, αρα δεν έχω σοβαρό feedback.

Παρ' όλα αυτά, παρακολούθησα προσεκτικά την προετοιμασία, είδα και τα 5 φιλικά της ομάδας, οπότε έχω μια πρώτη εικόνα. Αυτό που λειτουργεί ΤΕΛΕΙΑ είναι ο halfback. Έχω εκεί ένα κλασικό ουρουγουανικό σκυλί του πολέμου και κάνει όσα ακριβώς αναφέρεις και δείχνεις στα ss σου. Στα δεξιά έχω κι εγώ έναν πάρα πολύ επιθετικογενή wing back που πήγε περίφημα στα πρώτα φιλικά.

Δύο πράγματα με προβληματίζουν (αν και είναι πολύ νωρίς). Το ένα είναι ότι έχω το Sorondo στα 35 του, ο οποίος ΠΡΕΠΕΙ να παίζει γιατί ο 4ος και ο 5ος σεντερ μπακ είναι λίγο καλύτεροι απο μένα. Τον δοκίμασα ως cover και ως stopper, αλλά μάλλον θα δυσκολευτώ ανελέητα να βρω τρόπο να καμουφλάρω, έστω και υποτυπωδώς, να καλύψω τα κενά που αφήνει η παρουσία ενός τόσο βαρύ σεντερ μπακ. Το άλλο είναι ότι ο συνδυασμός Τreaquartista-DLF δεν δούλεψε καθόλου στα φιλικά και φταίω εγώ μιας και κανείς επιθετικός μου δεν έχει στοιχεία DLF. Θα κάνω αρκετές αλχημείες για να βρω το δρόμο μου.

Περισσότερα, τις επόμενες μέρες, που θα ΄χω αρκετά επίσημα ως κριτήριο.

Και πάλι μπράβο, φίλε!
Euroleague GR blog

Cool. Cool. Cool. Cool.

So what else do you need to know? Stuff about my family, or where I'm from? None of that matters.
Beorn
Manager
Manager
Posts: 4369
Joined: Sat Jul 23, 2011 5:51 pm
Football Manager της ομάδας: Sassuolo
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@Σούπ αυτό έλεγα και εγώ.

Είμα ιακόμα στ αφιλικά, θα ενημερώσω για πρόοδο σε 5-6 επίσημα.
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@ theogfilis αν δεν σου κάνει, άλλαξε το δίδυμο μπροστά (εννοώ ρόλους). Το combo όμως (τουλάχιστον απ αυτά που έχω δει) είναι support-attack ή το αντίθετο, για τους μπροστινούς. Δοκίμασε τον καλύτερο ''AMC'' σου όποιο ρόλο του ταιριάζει καλύτερα και τον καλύτερο ''ST'' σου σε όποιο ρόλο του ταιριάζει καλύτερα και δες πως πάει το πράγμα. Επίσης, τσέκαρε και τα ppm του καθενός (αν έχουν) και προσπάθησε αν γίνεται να τα περάσεις στα player instructions του κάθε παίχτη. Τέλος, είναι καθαρά προσωπικό πως θέλεις να παίζουν οι δύο μπροστά, εγώ θέλω ουσιαστικά 2 φορ, εσύ μπορεί να θέλεις έναν ακόμα οργανωτή.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
theogfilis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 481
Joined: Wed Oct 19, 2011 12:20 pm
twitter: theoGfilis
Status: Legen -wait for it- dary
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Spoiler: show
DrGonzo wrote: Χαρακτηριστικό παράδειγμα μια ανατροπή με 3-2 από εκεί που χάναμε 2-0 στο 10'.
Κάπου στο 20-25' ανέβασα την ομάδα ακόμα πιο ψηλά (Push Much Higher Up & Much Higher Tempo κρατώντας
το control mentality. Όπως μπορείτε να δείτε, έχουμε ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο και η ομάδα βγάζει
ίδιες φάσεις, δημιουργώντας μεγάλα προβλήματα στον αντίπαλο από άποψη χώρου.
Image

Και το ίδιο, προς το τέλος του παιχνιδιού, όπου έψαχνα το 3ο γκολ και το mentality ήταν attacking.
H μπαλιά στους προωθημένους έρχεται απ τον Half back.
Image
[Image

Kαι στις τρία ss, με τις κινήσεις (Roam & move into channels) των AMC/FC, έχει δημιουργηθεί άπλετος
χώρος στα καρέ του αντιπάλου.
Image

Βλέπω το 2-0 στο ημίχρονο και θυμάμαι κατευθείαν το post σου. Αλλάζω τις οδηγίες, όπως ακριβώς κι εσύ, και βλέπεις το αποτέλεσμα. Και μιλάμε για μια ομάδα (River Plate), η οποια στα media prediction δίνεται 4η (η Danubio, η ομάδα μου, 8η), πέρσι τερμάτισε 4η και η Danubio 8η.

4 αγωνιστικές πρις το τέλους του Apertura, αυτή η νίκη μας φέρεις στην 3η θέση, πολύ ψηλότερα απ' ότι περίμενα. Αναλυτικά, θα σε εκθειασω -γιατί η τακτική δουλεύει εξαίσια- μετά το τέλος των 15 αγώνω του Apertura.
Euroleague GR blog

Cool. Cool. Cool. Cool.

So what else do you need to know? Stuff about my family, or where I'm from? None of that matters.
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Kαλή φάση, χαίρομαι πολύ που σου δουλεύει! :wink:
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Lets_Go_Reds
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3069
Joined: Mon Dec 10, 2012 8:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: LFC
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχοντας παίξει μέχρι τα μισά της σεζόν, σχεδόν όλους τους αγώνες με την τακτική νομίζω πως έχω βγάλει κάποια συμπεράσματα.

Πραγματικά η άμυνα είναι απίστευτη. Βέβαια έχω και καλά στόππερ, αλλά δεν πατάνε στην περιοχή μας! Κινδυνεύουμε πιο πολύ από στημένα και από μακρινά σούτ.

Είμαι πολύ καλά σε επίπεδα κατοχής, και οργάνωσης. Οι παίχτες φαίνεται πως, ξέρουν τι κάνουν μέσα στο γήπεδο. Ο καθένας έχει τον ρόλο του.

Έχω ένα μικρό προβληματάκι στην επίθεση αλλά ήταν τραυματίας ο Βόσσεν. Εκεί το ρίχνω πιο πολύ. Τώρα που επέστρεψε πάει τραίνο πάλι.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

η ιδέα στον δεξιό για παράδειγμα αμυντικό που βγαίνει μπροστά να έχει όλη την πλευρά δείχνει πως τα moves μπορούν να συνδυαστούν με την δημιουργία τακτικής! σούπερ!
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

δελ
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
georgesideris38
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Sun Jan 06, 2013 2:42 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εξαιρετικη τακτικη!!!!!!!!!!!!!!!!!! μονο που δεν αναφερεις τιποτα για training. το αφηνεις στον βοηθο προπονητη?
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν άρχισα απ την αρχή της σεζόν αλλά γενικά μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου είναι very high team cohesion, match training στο 50% και tactics only. Αφού μάθει την τακτική η ομάδα, αρχίζει η προπόνηση στους παίχτες, το match training παραμένει στο 50% και το team training αλλάζει κάθε μήνα, αναλόγως με το τι θέλω ή τι προβλήματα παρατηρώ.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

και δίνεις μεγάλο βάρος στη γενική ή στην ατομική; (αφού με 50% προετοιμασία αγώνα έχεις περιθώρια να δώσεις μεγάλο βάρος κάπου)
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Προσπαθώ να εξελίξω τους παίχτες που έχω, βάσει προπόνησης βασικά.
Παράδειγμα, θέλω οι WB μου να μπορούν να αλλάζουν το παιχνίδι από τη μία άκρη στην άλλη (δεν θυμάμαι τώρα, ποιά εντολή είναι αυτή)
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ναι σωστός...απλά ρώτησα αν έχεις μεγάλη ένταση στην ατομική τους ή στη γενική γιατί δεν έχω ακούσει πολλά παιδιά να παίζουν με την προπόνηση στο 50% όλη την περίοδο και με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα αυτής της προσέγγισης που κάνεις...
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν θυμάμαι καλά, έχω high στην προσωπική, average στην ομαδική και το workload βγαίνει στο medium.
Για τα αποτελέσματα δεν ξέρω ακόμα, δεν έχει ολοκληρωθεί η χρονιά. Πάντως, γενικά είμαι ευχαριστημένος απ το γενικό ανέβασμα των atts των παιχτών.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ένα μικρό update για το τέλος της 1ης σεζόν.
Καλύτερη άμυνα του 2ου γύρου με μόνο 16 γκολ παθητικό:
Image

Και 2η καλύτερη άμυνα συνολικά με ένα γκολ διαφορά απ τους πρωταθλητές:
Image

Γενικά καλή παρουσία, αν σκεφτεί κανείς ότι στον 1ο γύρο η ομάδα είχε πάρει την 18η θέση.

Κατάκτηση κυπέλλου:
Image

Στον ημιτελικό, το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση το έβαλε ο WBR -αυτός που έχει ppm Gets forward
που πήρε θέση σαν φορ.
Image

Image

Image

Image

Στα 5-6 τελευταία παιχνίδια, άλλαξα τον BBM σε DLP σε μια προσπάθεια να αυξήσω την κατοχή και την παραγωγή φάσεων. Δεν έκανε και την τρελή διαφορά, ίσως όμως φταίνε οι παίχτες που όπως και να γίνει είναι μέτριοι.

Στην επίθεση, φαίνεται να δουλεύει καλύτερα (σε μένα τουλάχιστον), ο AMC να είναι support κι ο ST, attack, ήταν πιο παραγωγικό το δίδυμο έτσι. Θα ήθελα να δοκιμάσω με Shadow Striker/Enganche πίσω απ το φορ τη νέα σεζόν.
Δεν είχα έναν καθαρόαιμο Shadow striker να το δοκιμάσω.
Αν και με τον Enganche, λογικά δεν θα έχω αυτό που θέλω (πιο πολύ 1+1 φορ κι όχι ακόμα έναν οργανωτή), αλλά μπορεί να δημιουργεί πιο πολλούς χώρους για τους άλλους έτσι.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”