The Spearhead

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

τι finishing είχε ο δεξιός αμυντικός;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

10 αλλά είναι Ουρουγουανός, δεν μασάει. :P
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

:D σωστός! περιμένω να δω τι θα φτιάξεις στη νέα σου ομάδα με τα νέα moves
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ ωραία παρουσίαση Gonze, ενδιαφέρουσα φαίνεται και θα δοκιμαστεί στη Roma.

Νομίζω είναι ταμάμ με De Rossi -Strootman - Naingolan - Bertolacci - Florenzi στο κέντρο και πιο μπροστά Pjanic - Totti - Lajic & Destro.

Έχω κάποιες απορίες:

• Το combo AMC (a) - ST (s) είναι στάνταρ ή γίνεται και αντίστροφα με ΑΜC (s) - ST (a) ;

• Στο ss φαίνεται ο AMC Trequartista & o ST DLF ενώ όταν κατέβασα την τακτική είναι ο AMC APs & o ST Ts. Τι προτιμούμε;

• Αλλαγή του DMC από HB σε BWMd θα επηρρεάσει το σύστημα και την φιλοσοφία του;

• Αντίστοιχα ο MC APa σε κάτι άλλο (DLPs / APs) θα αλλάξει την οργάνωση και την κυκλοφορία;
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

1. Όχι δεν είναι στάνταρ μπορεί να αλλάξει και μέσα στον αγώνα ή από αγώνα σε αγώνα. Νομίζω όμως ότι δουλεύει καλύτερα με τον ST σε attack. Καλύτερη κατανομή της πίεσης ψηλά.

2. Προτιμούμε ότι βολεύει την ομάδα μας βασικά, και πως θέλουμε να παίζουν οι δύο μπροστινοί. Αν θέλεις να παίζουν σαν 1+1 φορ ή ο AMC να υποστηρίζει το φορ με πάσες κτλ.

3. Δεν ξέρω δεν το έχω δοκιμάσει, αυτό που ξέρω είναι ότι ο BWM ακολουθεί την μπάλα. Αυτό ίσως χαλάσει κάπως την προστασία των τριών DC και την γενικότερο στήσιμο της ομάδας. Αν βάλεις και το γεγονός ότι ο BBM έχει οδηγία (λόγω ppm) close down more, τότε παίζει να έχεις μεγάλο κενό εκεί στο κέντρο κι αυτό δεν το θέλεις με τίποτα. Εικασία κάνω, μπορεί και να είναι μια χαρά.

4. Μία ή δύο φορές, άλλαξα τον APa σε DLPs γιατί δεν είχε χώρο να κινηθεί, όπως είπα στον Ismael.
DrGonzo wrote:Αν θυμάμαι καλά, στο ματς με την Godoy Cruz (1-1) την είχα ψιλοάσχημα, ήμουν πίσω στο σκορ κι αν και πίεζα με βάση την τακτική λίγα πράγματα έκανα μπροστά στην εστία τους. Χωρίς να αλλάξω τίποτα απ τις ομαδικές οδηγίες (που ήταν Higher Pressing, Higher Tempo, Attacking) έκανα τον AP(attack), DLP(support), τον FC τον έβαλα TM(attack) και σχεδόν αμέσως όλα άρχισαν να αλλάζουν προς το καλύτερο. Ουσιαστικά τι έγινε, νομίζω, η ομάδα απέκτησε μάκρος (δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω) στο γήπεδο. Πως λέμε πλάτος, ε στην μεγάλη διάσταση, το μάκρος δεν είναι;
Ο ΤΜ κρατούσε κόσμο πίσω, τα πολλά support στο κέντρο είχαν πολύ κοντά τις γραμμές και καθώς όλη η ομάδα είναι ψηλά δεν χρειαζόταν και πολύ το attacking σαν οδηγία στον παίχτη, ο DLP που πήγε λίγο πιο πίσω, βρήκε τον απαιτούμενο χώρο να κινηθεί, η ομάδα ρόλαρε καλύτερα, μπαμ 1-1.
Έχω αλλάξει περισσότερες φορές τον BBM σε DLP μιας και θέλω πάντα στο κέντρο ένα combo defend (o αμυντικός χαφ)-support-attack (οι δύο κεντρικοί χαφ).
Aν κάνεις τον ΑP, DLP νομίζω ότι πρέπει να έχεις πάντα, τουλάχιστον τον επιθετικό σου σε attack, γιατί αλλιώς νομίζω πως θα χάνει η ομάδα μέτρα στο γήπεδο και δεν θα μπορεί να πρεσάρει τόσο ψηλά όσο πρέπει.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
Beorn
Manager
Manager
Posts: 4369
Joined: Sat Jul 23, 2011 5:51 pm
Football Manager της ομάδας: Sassuolo
Has thanked: 0
Been thanked: 0

επιβεβαιώνω για BWM/Anchor Man, δεν προλάβαινα να μαζεύω γκολάκια με τον 1ο :P
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ένα update της τακτικής, μάλλον η τελική της μορφή, μιας και μου φαίνεται ότι αποδίδει μια χαρά.
Μιλάμε πάντα για το τελευταίο patch 14.3

Η τακτική είναι αυτή:

Image

Οι κυριότερες αλλαγές είναι:
:arrow: Η θέση του MCR που από BBM/support έγινε DLP/support.
Kαλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, καλύτερη πίεση ψηλά, περισσότερες επιλογές, γενικά καλύτερο και πιο στρωτό παιχνίδι
χωρίς να χάνεις ιδιαίτερα στην άμυνα και σίγουρα καθόλου στην συνοχή.

:arrow: Το δίδυμο μπροστά τελικά κατέληξα, ότι θα πρέπει να είναι σαν duty attack. Δουλεύει πολύ καλύτερα έτσι.
(Mε την εξαίρεση ίσως του Defensive Forward που έχει μόνο support/defend δεν ξέρω πως δουλεύει όσον αφορά στην πίεση που ασκεί). Πάντως με duty, attack και specific marking τον καλύτερο αμυντικό του αντιπάλου, μια χαρά μου δουλεύει.

:arrow: Ο παίχτης πίσω απ τον επιθετικό, καλό θα είναι (για όποιον θέλει να παίζει όπως εγώ, δηλαδή έναν ακόμα που φτιάχνει παιχνίδι πρωτίστως και σαν δεύτερος επιθετικός σε δεύτερο ρόλο) θα πρέπει να είναι κάτι απ τα τρία: Att mid, Adv playm, tet σε duty support τουλάχιστον για αρχή. Δεν έχω προσέξει να αλλάζει κάτι δραματικά αν το support γίνει attack.
Με αντιπάλους που παίζουν με DMC μπροστά απ την άμυνα, καλό είναι να του βάζετε σαν προσωπική οδηγία runs wide with the ball, τον ακολουθεί ο DMC στα πλάγια και μπουκάρει πιο εύκολα απ το κέντρο ο AP/attack. Αν επιλέγετε να παίζει
σαν AP βάλτε τον να κάνει και move into channels αλλά κοιτάτε μήπως επηρεάζει τον AP που έχετε σαν MCL

:arrow: Αν δεν σας βγαίνει ένα ματς, (δηλαδή 0-0) μη διστάζετε να πιέζετε, σταδιακά κι αυξανόμενα.
Πχ, 1ο ημίχρονο με μηδέν φάσεις μέχρι το 30; Αυξήστε το ύψος της άμυνας και το τέμπο και το control κάντε το attacking για τα τελευταία 10 λεπτά του ημιχρόνου. Δείτε τι γίνεται. Στο ημίχρονο χαμηλώστε ένα/δύο ή και τα τρία παραπάνω και δείτε ξανά που μπορείτε να πιέσετε και πόσο στην επανάληψη. Μην ξεχνάτε και τα άκρα σας. Βάλτε τους σε complete wing back ρόλο, 9/10 οι τρείς αμυντικοί με τον Half back θα κάνουν καλά τη δουλειά τους.

Αυτά, καλά αποτελέσματα εύχομαι.
Παραθέτω τους 3 πρώτους μήνες με την Partizan (παραιτήθηκα απ την Estudiantes και με προσέλαβαν -gioupi )
και την βαθμολογία του πρωταθλήματος μέχρι στιγμής.
Τα τρία γκολ που έχουμε δεχτεί, ένα στην Ευρώπη και δύο στο πρωτάθλημα είναι όλα και μόνο από στημένα, το ένα με πέναλτι
Η μόνη ήττα στο πρωτάθλημα είναι μαγική εικόνα, σχεδόν μπαγκ.

Image

Image

Έγινε και μια ενημέρωση του πρώτου ποστ για όποιον θέλει να κατεβάσει την επόμενη έκδοση.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Από move στη νέα ομάδα έχουμε κάτι διαφορετικό; (δεν έχω κοιτάξει προσεκτικά το ποστ σου ακόμα απλά κατέβασα την τακτική και δεν εντόπισα με πρώτη ματιά κάτι για move)
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όχι, δεν άλλαξα κάτι, οι περισσότεροι δεν έχουν κιόλας ppm.
Στον Brasanac βάζω να μάθει dictate tempo.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Με το 14.3 πώς πάει; Δουλεύει; Έχεις δεί βελτίωση ή να μην βγαίνουν οι εντολές σου;
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τα αποτελέσματα που βλέπεις με την Partizan, απ το Europa League playoff και κάτω, είναι με το 14.3.
Άρχισα να την χρησιμοποιώ και με την Derby County και πάει καλά για την ώρα.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μία συνέπεια της εντολής κράτα κατοχή είναι να πέσει ο ρυθμός...εσύ θέλεις πιο αργό ρυθμό ή πιο γρήγορο;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν έχω πρόβλημα, αυτό που έχω παρατηρήσει είναι η καλή άμυνα στα μετόπισθεν, όταν παίζω με ισοδύναμες ομάδες κι επιθετικά
βγάζω καλές CCC, οπότε αυξάνεται η πιθανότητα να βάλω γκολ
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

σωστός! (με τις επιλογές σου φαίνεται να παίζεις 2 κλικ πιο γρήγορα από αυτό που αντιστοιχεί στη νοοτροπία της ομάδας σου-με τη λογική του fm13)
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
fidaki24
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Sun Nov 23, 2008 7:17 pm
Football Manager της ομάδας: pao
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν ξέρω αν σαν τακτική ειναι αποδοτικη αλλα εχω παρατηρησει οτι καθε φορα που χρησιμοιποιω 3 παίχτες στην ίδια θέση (είτε ειναι DC ή MC ή SC, πάντα υπάρχει τουλάχιστον ένας που θα παίζει χάλια (κάτω απο 6.0 απόδοση) με ότι αυτό συνεπάγεται για το αποτέλεσμα του αγώνα.. Είναι ιδέα μου?
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”