3-6-1 Guerrilla (Counter Attack)

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
User avatar
ismael blanco
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7103
Joined: Wed Mar 12, 2008 10:18 pm
Football Manager της ομάδας: Le Havre
Αγαπημένη Ομάδα: ΑEK/Lpool/Barca/OM
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Guerrilla: a member of a small independent group taking part in irregular fighting, typically against larger regular forces. (αν και κυρίως μ' αρέσει σαν λέξη).

Με την ΑΕΚ της 5ης σεζόν (στην 3η σεζόν της ομάδας στην Superleague), και λόγω της διαφοράς δυναμικότητάς μας με τις ομάδες που θα αντιμετωπίζαμε στο C.L., έφτιαξα μια τακτική αντεπιθέσεων. Δεν έχω κάτσει να διαβάσω σχετικά με τις τακτικές, απλά έκανα ότι μου φαινόταν λογικό για να παίζει η ομάδα όπως θέλω.
Η λογική της ομάδας είναι ο περιορισμός της επιθετικής δραστηριότητας των αντιπάλων (πολύ σημαντικός ο ρόλος των αμυντικών χαφ, των Defensive Wingers και των τριών σέντερ μπακ σε αυτό) και οι αντεπιθέσεις τις οποίες εκτελούν κυρίως οι πλάγιοι με τον AMC και τον επιθετικό.

Ο σχηματισμός:

Image

Οδηγίες
Mentality: Counter
Fluidity: Fluid

Team Instructions
Work Ball Into Box
Float Crosses
Exploit The Flanks
Drop Deeper
Hassle Opponents
Get Stuck In
Shorter Passing
Clear Ball To Flanks

Οδηγίες ανά θέση
GK (Laurentiu Branescu): Τίποτα ιδιαίτερο, απλά να δίνει την μπάλα στον αμυντικό χαφ (έχω τον Cristante).
DCs(Ramon Desio [regen]- Tomas Bazan [regen] και Κολοβέτσιος): Pass It Shorter
DMCl (Παπαδάκης [regen]): Pass It Shorter + Shoot More Often
DMCr (Cristante): Mark Tighter + Pass It Shorter
MC (Bruno Fernandes): Shoot More Often, Dribble More, Close Down More
ML (Κοροβέσης): Shoot More Often, Cross From Deep, Hold Position
MR (Allione και σε μερικά ματς Τσαούσης [regen]): Cross From Deep, Hold Position
AMC (Μάνταλος): Roam From Position, Move Into Channels, Hold Up Ball, Close Down More
ST (Joel Donald ή Καλαμάκης [regen]): Mark Tighter, Roam From Position, Hold Up Ball

Με την τακτική αυτή έβγαλα όλα τα ματς του C.L. μέχρι και τον τελικό με τη Ρεάλ, στον οποίο και νικήσαμε απρόσμενα ενώ στο ημίχρονο χάναμε με 1-0.
Τα αποτελέσματα από τα ματς του C.L. (θυμόμουν ότι υπάρχει filter για τα ματς κάθε διοργάνωσης αλλά αφού δεν το βρίσκω πάρτε τα λίγο χύμα):

Image

Δείτε τώρα και τα στατιστικά από μερικά απ' αυτά τα ματς:

Image

Με την Στουτγκάρδη για τον όμιλο ήταν το μόνο ματς που δε μας βγήκε καθόλου και χάσαμε 4-1.


Image

Με την Μπενφίκα, πάλι στον όμιλο, 3-1.


Image

Το 3-0 με την Μπαρτσελόνα για τον 1ο νοκ αουτ γύρο.


Image

Με την Στουτγκάρδη και πάλι, αλλά για νοκ αουτ (2-1).


Image

Το 1-0 με τη Λυών για τα ημιτελικά.


Image

Και ο τελικός με τη Ρεάλ.


Ποιοί σκοράρουν
Στα 13 παιχνίδια που εφαρμόστηκε η τακτική, τα γκολ ήταν 25 υπέρ - 20 κατά.
Τα υπέρ μας γκολ τα πέτυχαν:
ST: 10
AMC: 3
MC: 3
ML: 3
MR: 2
DC: 3
DMC: 1
Τα γκολ των κεντρικών αμυντικών και του αμυντικού χαφ (ο οποίος ήταν ο Μάκος και σκόραρε στο 3-2 της Βαρκελώνης), ήταν όλα από κόρνερ. Τα γκολ του επιθετικού ήταν σε αντεπιθέσεις, ύστερα από πάσα του AMC που τον έβγαζε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα.

Αυτά είναι τα κύρια σημεία της τακτικής. Έχω δοκιμάσει αρκετές τακτικές αντεπιθέσεων, άλλες περισσότερο κι άλλες λιγότερο πετυχημένες, αλλά αυτή νομίζω πως ήταν η καλύτερη. Ίσως να ήμουν πολύ τυχερός, ίσως να είναι αποκλειστικά λόγω των παικτών, αλλά το θέμα είναι ότι πετύχαμε μεγάλες νίκες.
Δεν ξέρω αν θα έχει την ίδια επιτυχία και σε σας, αν την δοκιμάσετε, δεν υπόσχομαι τίποτα, αλλά αν το κάνετε, ενημερώστε με να στείλω βιογραφικό στον Τίγρη.

ΕΔΩ το λινκ αν θέλετε να την κατεβάσετε.
3-6-1 Guerrilla '16

“The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence.”
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

σούπερ! πως και float crosses;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
ismael blanco
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7103
Joined: Wed Mar 12, 2008 10:18 pm
Football Manager της ομάδας: Le Havre
Αγαπημένη Ομάδα: ΑEK/Lpool/Barca/OM
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ο επιθετικός μου, ο Donald, έχει 18 heading και 15 jumping reach.
3-6-1 Guerrilla '16

“The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence.”
User avatar
shadow13m
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1303
Joined: Wed Oct 28, 2009 3:59 pm
Football Manager της ομάδας: searching...
Αγαπημένη Ομάδα: Man Utd
Location: Peristeri
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πολυ ενδιαφεροντο!
There's a ferie in my head and I call her Lady Rosenred Why she came there I don't know, no I don't know

LIKE A MAN IS A MOUNTAINSIDE
GREATNESS WAITS FOR THOSE WHO TRY
NONE CAN TEACH YOU, IT'S ALL INSIDE
JUST CLIMB
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα την κατεβάσω, πες λίγο ο δεξιά DMC είναι BWM;
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
ismael blanco
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7103
Joined: Wed Mar 12, 2008 10:18 pm
Football Manager της ομάδας: Le Havre
Αγαπημένη Ομάδα: ΑEK/Lpool/Barca/OM
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Α,δε φαίνεται,ναι. Τον έχω βάλει και regista σε κάποια ματς, επειδή είχα Cristante.
Όταν έβαζα Μάκο, πάντα BWM.
3-6-1 Guerrilla '16

“The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence.”
Mpampis07
Rotation
Rotation
Posts: 1153
Joined: Mon Oct 26, 2009 3:22 pm
Football Manager της ομάδας: Blackburn Rovers
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μάρτιος 2019 με Τρίπολη (το 2017 πήγα εκεί) είμαι στους 32 του Γιουρόπα με Βαλένθια και βλέποντας ότι δεν παίζει να περάσω είπα να δοκιμάσω την τακτική σου. Λογικά το πρωτάθλημα θα το πάρω οπότε ήταν και ένα τεστ για τα ματς του τσουλού. Από τους ρόλους άλλαξα μόνο του επιθετικού πριν το ματς και κατά τη διάρκεια του MC και των wingers ανάλογα την εξέλιξη. Όπως βλέπεις τα stats μοιάζουν με τα δικά σου στο πρώτο ματς με Στουτγκάρδη, με τη διαφορά ότι δεν είχαμε τόσο μεγάλη διαφορά στην κατοχή, αλλά και στις φάσεις.

Στο πρώτο παιχνίδι έχασα 0-1 με τη μοναδική ευκαιρία τους που έδειξε (Νεγρέδο -kwloxero ), ενώ εγώ έχασα 3 πολύ καλές φάσεις.
Spoiler: show
Image
Στο δεύτερο κέρδισα 0-1 στην κανονική διάρκεια, αλλά το φαγα στο 105+1 (καθυστερήσεις στην παράταση ρε πούστη? πάρτο και εσύ -kwloxero) και αποκλείστηκα. Βάση των στατς φαίνεται αρκετά καλύτερη η Βαλένθια, αλλά νομίζω το 4 ον τάργκετ απο τα 22 λέει πολλά. Μία ευκαιρία στην κανονική διάρκεια και μία στην παράταση έκαναν.
Spoiler: show
Image
Γενικά έμεινα αρκετά ικανοποιημένος με αυτό το μικρό δείγμα, εφόσον πάω στους ομίλους θα το δοκιμάσω και θα κάνω ένα update.
User avatar
ismael blanco
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7103
Joined: Wed Mar 12, 2008 10:18 pm
Football Manager της ομάδας: Le Havre
Αγαπημένη Ομάδα: ΑEK/Lpool/Barca/OM
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να 'σαι καλά φίλε! Περιμένω να μου πεις αν την ξαναδοκιμάσεις.
Απ'ό,τι βλέπω πάντως, είχες παρόμοια αποτελέσματα με τα δικά μου, στα στατιστικά του αγώνα και στα αποτελέσματα.
3-6-1 Guerrilla '16

“The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence.”
Mpampis07
Rotation
Rotation
Posts: 1153
Joined: Mon Oct 26, 2009 3:22 pm
Football Manager της ομάδας: Blackburn Rovers
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπόν ολοκληρώθηκε ο όμιλος του τσουλου... Θα βάλω πρώτα την τελική βαθμολογία για να καταλάβεις αν ήταν πετυχημένη ή όχι η τακτική και στη συνέχεια αναλυτικά ένα ένα τα παιχνίδια.
Spoiler: show
Image
Πρώτο παιχνίδι εντός με Ντιναμό, βλέπω ότι είμαστε πάνω-κάτω ίδιες ομάδες και ενώ αρχικά σκέφτομαι να κρατήσω την τακτική που έχω στο πρωτάθλημα, αποφασίζω να παίξω με το 3-6-1 για να δω πως πάει ενόψει και των επόμενων παιχνιδιών.
Spoiler: show
Image
Δεύτερη αγωνιστική πάμε στο Βεστφάλεν και γίνεται το αναμενόμενο
Spoiler: show
Image
Και από κει πέρα αρχίζουν τα τρελά, αρχικά μέσα στο Τορίνο
Spoiler: show
Image
Εν τω μεταξύ η Ντιναμό κάνει διπλό στη Γερμανία και ξενερώνω γιατί είμαστε όλοι κοντά και θέλω τουλάχιστον να περάσω στο Γιουρόπα. Επόμενη αγωνιστική και πάλι με Γιούβε
Spoiler: show
Image
Εκτός με Ντιναμό και με δική μου νίκη σε συνδυασμό με ήττα της Ντόρμουντ από Γιούβε (που τελικά έχασε) εξασφαλίζω πρόκριση στους 16
Spoiler: show
Image
Και αφού έχω περάσει σίγουρα και την Γιούβε την έχω στην ισοβαθμία τελευταία αγωνιστική με Ντόρτμουντ βάζω κανονικά όλους του βασικούς
Spoiler: show
Image
Εδώ η ενδεκάδα που είχα σχεδόν σε όλα τα παιχνίδια, με 1-2 αλλαγές σε 2 ματς μόνο, λόγω τραυματισμού του Σιώπη
Spoiler: show
Image
Δεν ξέρω αν ταίριαξε τόσο πολύ στο ρόστερ μου η τακτική και με τους συγκεκριμένους ρόλους, αλλά δεν περίμενα τέτοια αποτελέσματα σε καμία περίπτωση. Μόνο τον επιθετικό άλλαξα σε poacher και τον έναν αμυντικό από ball playing σε limited. Λυκογιάννης και Μπακάκης στα πλάγια σαν defensive wingers έκαναν τρομερή δουλειά και νομίζω είναι από τι θέσεις που αν δεν έχεις τους κατάλληλους παίκτες δεν θα αποδίδει τόσο καλά. Για παράδειγμα στο κέντρο είχα δύο τραυματισμούς και έπαιζα με τον Δημούτσο που τον έχω για λύση ανάγκης, ωστόσο δεν φάνηκε τόσο πολύ η διαφορά.

Αυτά για την ώρα, τώρα με Πόρτο στους 16.
User avatar
ismael blanco
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7103
Joined: Wed Mar 12, 2008 10:18 pm
Football Manager της ομάδας: Le Havre
Αγαπημένη Ομάδα: ΑEK/Lpool/Barca/OM
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραίος ρε φίλε, καλά πήγες απ' ό,τι βλέπω :-D Σ'αυτό που λες για τους πλάγιους έχεις δίκιο.
Αν και με την ΑΕΚ, έπαιζα με διαφορετικού στυλ παίκτες κάποιες φορές, π.χ. στο ένα ματς με τον Allione δεξιά και στο επόμενο μ' έναν regen, που είναι κυρίως DR, αλλά έπαιζαν εξίσου καλά. Αριστερά, για Ελλάδα, Λυκογιάννης και Κοροβέσης είναι ιδανικοί νομίζω.

Επειδή η τακτική είχε δοκιμαστεί μόνο σε λίγα παιχνίδια (στο Τσ.Λ. με ΑΕΚ), ξεκίνησα ένα σέιβ σε FM Classic mode (ώστε να "τρέχει" γρήγορα το σέιβ) για να την τεστάρω σε περισσότερους αγώνες, και συγκεκριμένα σε βάθος χρόνου μίας σεζόν. Είναι ευκαιρία επίσης να δοκιμαστεί και με το καινούργιο patch 14.3.
Ήθελα να επιλέξω μια ομάδα από τις χειρότερες κάποιου μεγάλου πρωταθλήματος ώστε να έχει νόημα να παίζουμε με αντεπιθέσεις και περισσότερο αμυντικά. Επέλεξα την Elche, η οποία σύμφωνα με το FM, είναι η χειρότερη στην La Liga (Media Prediction: 20th).
Σε όλα τα παιχνίδια χρησιμοποιώ την ίδια τακτική και δεν έχω κάνει καμία μεταγραφή.
Στο πρώτο μισό της σεζόν, η τακτική φαίνεται να αποδίδει, καθώς παρά τις προβλέψεις, καταφέρνουμε να διατηρηθούμε αρκετά πάνω απ' τη ζώνη του υποβιβασμού. Έχουμε την 3η καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος (πίσω από Barcelona και Real), ενώ επιθετικά είμαστε στη 12η θέση. Στην ίδια θέση βρισκόμαστε και στη γενική κατάταξη:
Spoiler: show
Image
Έχουμε κάποια σκαμπανεβάσματα μέχρι τώρα, με ένα πολύ καλό σερί αγώνων από το τέλος του Οκτωβρίου μέχρι τις αρχές Δεκεμβρίου, ενώ στο τέλος του 1ου μισού του πρωταθλήματος καταρρεύσαμε, αποτέλεσμα ίσως και της χρησιμοποίησης της ίδιας τακτικής συνέχεια. Τα παιχνίδια κυπέλλου τα "άφησα" στον βοηθό, με την ίδια τακτική, και γνωρίσαμε τον αποκλεισμό απ' την Jaen.

Image

+ ήττα με 1-3 απ' τη Σεβίλλη.

Σε γενικές γραμμές πιστεύω πως αποδίδει καλά το σύστημα των αντεπιθέσεων, η άμυνα είναι σταθερή, ενώ επιθετικά σκοράρουμε με σχετικά ικανοποιητική συχνότητα χωρίς να δημιουργούμε πάρα πολλές ευκαιρίες, αφού οι ευκαιρίες που δημιουργούμε είναι κυρίως κλασσικές (τετ α τετ). Πετυχαίνει δηλαδή η βασική φιλοσοφία της τακτικής.
Εδώ τα στατιστικά σε 4 απ' τους καλύτερους αγώνες μας.

Το 0-3 μέσα στην Bilbao.

Image


Το 3-0 με τη Villarreal.

Image


To 1-0 με την Atletico.

Image


Το 0-3 στην έδρα της Celta.

Image
3-6-1 Guerrilla '16

“The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence.”
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συχαρητήρια Γιώργο, εκπληκτική τακτική.

Δεν την είχα χρησιμοποιήσει ποτέ ως main tactic αλλά την είχα πάντα σαν τρίτη και την έβαζα σε ματς ειδικών συνθηκών. Έχω την Catania και την χρησιμοποιούσα συνήθως στα ματς με την Juve με καλά αποτελέσματα [Ισοπαλίες που με ισοφάριζαν στο τέλος ή έτρωγα γκολ απο λάθη μου].

Είχα μπεί στο τριπάκι να παίζω ποδόσφαιρο κατοχής και επιθετικό και my ass. Τώρα άρχισα να την χρησιμοποιώ σαν κύρια τακτική και έχω δεί βελτίωση, κυρίως αμυντικά που είχα πρόβλημα αφού με τις άλλες τακτικες έβαζα γκολ αλλά δεχόμουν εύκολα.

Το μεγάλο πλεονέκτημα της τακτικής σου είναι οτι ανταποκρίνεται φανταστικά απέναντι σε όλα τα συστήματα ακόμα κι αν έχουν φορτωμένο κέντρο! Θα την χρησιμοποιήσω εκτενέστερα και θα δώσω feedback.
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
ismael blanco
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7103
Joined: Wed Mar 12, 2008 10:18 pm
Football Manager της ομάδας: Le Havre
Αγαπημένη Ομάδα: ΑEK/Lpool/Barca/OM
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραίος! Χαίρομαι που "πιάνει" και σε άλλους :-D
Στην Κατάνια νομίζω πως ταιριάζει αρκετά. Γενικά σε Ιταλικές ομάδες.

Με την Elche τελείωσα τη σεζόν, τερματίζοντας στην 9η θέση.

Image

Με την τελική βαθμολογία είμαι πολύ ικανοποιημένος, αλλά με προβλημάτισε λίγο η άμυνα. Είχαμε βέβαια και τραυματισμό του βασικού τερματοφύλακα (Τόνιο), αλλά και των δύο βασικών κεντρικών μας αμυντικών (Lomban και Pelegrin). Σε γενικές γραμμές πάντως, θεωρώ πως πέτυχε και εδώ. Με media prediction 20η θέση, τερματίσαμε 9οι, χωρίς μεταγραφές.

Image


Τώρα ξεκίνησα ένα με τη San Lorenzo να δω πως θα πάει και εκεί.
3-6-1 Guerrilla '16

“The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence.”
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τη δοκιμάζω κι εγώ, για πες κάτι. Οι ακραίοι σου, καλύτερα να είναι WD/MRL ή M/ARL;
Θέλω να πω, σε βολεύει να είναι αμυντικογενείς ή επιθετικογενείς;
Νομίζω το δεύτερο είναι καλύτερο (καλύτερο transition για την κόντρα επίθεση).
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
ismael blanco
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7103
Joined: Wed Mar 12, 2008 10:18 pm
Football Manager της ομάδας: Le Havre
Αγαπημένη Ομάδα: ΑEK/Lpool/Barca/OM
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχω δοκιμάσει και με τα 2.
Με WB/MRL έβγαλα όλη τη χρονιά στην Elche.
Ανάλογα με τους παίκτες που έχει η κάθε ομάδα και ανάλογα με τον αγώνα.
Όταν π.χ. παίζω με τη Ρεάλ κι έχω απέναντι τον Ρονάλντο, προτιμώ έναν WB.
Σε πιο εύκολα ματς, παίζω με M/AMRL. Π.χ. στην ΑΕΚ είχα Allione δεξιά και έπαιζε τέλεια.
Αν είχα παίκτες για να διαλέξω πάντως, θα έπαιζα με M/AMRL.
Ιδανικούς θεωρώ παίκτες του στυλ Bale, Coentrao, Dani Alves κλπ.
3-6-1 Guerrilla '16

“The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence.”
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Του στυλ, υπερπαίχτες δηλαδή. :P
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”