Δύο τακτικές 4-5-1

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
User avatar
yannis20
Amateur
Amateur
Posts: 118
Joined: Thu Jun 18, 2009 1:39 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: Νίκη Βόλου, ΑΕΚ
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για χρόνια έπαιζα 4-2-3-1, αλλά φέτος γύρισα τον AMC σε DM, και ανεβάζω δύο τακτικές οι οποίες διαφέρουν στις οδηγίες κυρίως.

4-5-1 YP (αυτή είναι δική μου, και θα αναλύσω παρακάτω. Είναι μία παραλλαγή της δεύτερης τακτικής που ανεβάζω)

Η τακτική αυτή στηρίζεται στον έλεγχο του κέντρου και, ως εκ τούτου, του παιχνιδιού. Την έφτιαξα και τη χρησιμοποίησα με τη Νίκη Βόλου και από τη Β Εθνική βγήκα αμέσως 5ος στη Superleague και στο μέσο της τρίτης σεζόν (δεύτερης στη Superleague) ήμουν 3ος (μετά κράσαρε το save -suicide ).

Να τονίσω πως δε θεωρώ ότι είναι καμιά ιδιαίτερη ή ανίκητη τακτική, απλώς με αυτήν την τακτική κατέβαινε στο γήπεδο μια ομάδα συμπαγής με συγκεκριμένο στόχο στο παιχνίδι και με εναλλακτικές λύσεις. Και βεβαίως προσέφερε ωραίο θέαμα.

Λοιπόν, η νοοτροπία είναι να ελέγξουμε το παιχνίδι ("Έλεγχος"), ενώ δεν πείραξα την ελευθερία των κινήσεων.
Οι ρόλοι των παικτών στο κέντρο (το πιο σημαντικό) είναι:
Ο αμυντικός μέσος -> Αμυντικός Μέσος Κόφτης, ή οτιδήποτε ταιριάζει καλύτερα στον παίκτη που βάζετε εκεί. Γενικά θέλουμε να κόβει και να φτιάχνει παιχνίδι από πίσω
Ο δεξιός μέσος -> Κεντρικός Κόφτης. Θέλουμε να πιέζει ψηλά και να κερδίζει μπάλες στο κέντρο. Μπορεί βεβαίως να μπεί και box to box, ή κεντρικός μέσος.
Ο αριστερός μέσος -> Οργανωτής. Εδώ μπαίνει το μυαλό της ομάδας, ο παίκτης που θα μοιράσει το παιχνίδι στους 3 προωθημένους.
Ο δεξιός και ο αριστερός εξτρέμ προτιμώ να είναι εσωτερικοί επιθετικοί. Συνεργάζονται με τον επιθετικό και αποτελούν μαζί του την αιχμή του δόρατος, τόσο σε παιχνίδι κατοχής όσο και σε ανοιχτό γήπεδο.

Οι οδηγίες είναι: για την άμυνα στενό μαρκάρισμα και πίεση των αντιπάλων.
Ο ρυθμός είναι υψηλός και αυτό συνδυάζεται με το παιχνίδι από τα άκρα, τις κοντινές πάσες ενώ ζητάμε από τους παίκτες να ανοιχτούν στο γήπεδο ("Παίξτε πιο πλατιά").
Εάν οι πλάγιοι μπορούν να παίξουν και τις δύο θέσεις (ΕΜΔΑ, AMRL) τους επιτρέπουμε να αλλάζουν θέσεις για να γίνεται δυσκολότερο το προσωπικό μαρκάρισμά τους, ενώ εκμεταλλευόμαστε το αντίθετο πόδι από την πλευρά.
Επίσης μπορείτε να δοκιμάσετε την προσθήκη του παιχνιδιού κατοχής, ανάλογα με την ομάδα. Προσωπικά έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος με τον τρόπο παιχνιδιού και όταν έπρεπε η ομάδα μου να έχει πρωτοβουλία των κινήσεων και όταν περιοριζόταν σε παθητικό ρόλο από κάποιον δυνατό αντίπαλο.

Ελπίζω να ήμουν αρκετά αναλυτικός. Δεκτή βεβαίως η οποιαδήποτε κριτική και κάθε σχόλιο πάνω σε όλα αυτά.

wondertac_4-1-2-2-1 (αυτή τη βρήκα στο sortitoutsi χωρίς να θυμάμαι και καλά όμως, δε φέρω κανένα δικαίωμα σε αυτή, πήρα το θάρρος την ανεβάσω μόνο επειδή είδα πως δεν υπάρχει εδώ. Εάν υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα με αυτήν, θα την σβήσω αμέσως) (edit: υποθέτω πως έπρεπε να φτιάξω το θέμα στις "Έτοιμες Τακτικές".. Too late, sorry for that)
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στην τακτική έχεις βάλει winger και όχι εσωτερικούς επιθετικούς...
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
yannis20
Amateur
Amateur
Posts: 118
Joined: Thu Jun 18, 2009 1:39 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: Νίκη Βόλου, ΑΕΚ
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωπ, συγγνώμη δεν το είχα προσέξει!
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”