3-5-2 Tο καταλληλότερο σύστημα για Ολυμπιακό !

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επηρεασμένος από την τρέλα του Μουντιάλ και το 3-5-2 όπου τον τελευταίο καιρό φοριέται πολύ σκέφτηκα να ξεκινήσω ένα νέο παιχνίδι με τον αγαπημένο μου Ολυμπιακό δοκιμάζοντας το συγκεκριμένο σύστημα.
Αυτή τη στιγμή είμαι στον Σεπτέμβριο του 2016 και θεωρώ ότι το σύστημά μου έδωσε τις εξετάσεις του και μάλιστα πήρε πολύ καλό βαθμό , για αυτό και σκέφτηκα να το μοιραστώ μαζί σας και να ακούσω τις προτάσεις για το πώς μπορεί να γίνει ακόμα καλύτερο.
Λοιπόν έχουμε και λέμε :

1. Διάταξη
ΤΦ
ΑΚ-----ΑΚ-----ΑΚ
ΟΜΧ-----------------------------ΟΜΧ

ΒΒΜ-------------ΚΚ---------------Ο

ΠΕ---------------ΕΣ


1. Ρόλοι Παικτών. Ξεκινάμε φυσικά από τον τερματοφύλακα. Στη συνέχεια έχουμε τους τρεις κεντρικούς αμυντικούς (εάν υπάρχει η δυνατότητα θα βοηθούσε ένας από αυτούς να είναι αριστεροπόδαρος για να παίξει στο αντίστοιχο άκρο).Τους σετάρουμε με αμυντικά καθήκοντα. Δυο ολοκληρωμένα μπακ χαφ με επιθετικά καθήκοντα τα οποία θα λειτουργούν και σαν εξτρέμ και σαν μπακ. Στο κέντρο έχουμε τρεις παίκτες στην ίδια ευθεία. Ένα οργανωτή (εγώ τον προτιμώ στην αριστερή πλευρά με υποστήριξη στα καθήκοντα) έναν κεντρικό κόφτη (στη μέση με άμυνα στα καθήκοντα) και έναν box to box (στα δεξιά επίσης με υποστήριξη). Τέλος μπροστά χρειαζόμαστε ένα προωθημένο επιθετικό (με επίθεση στα καθήκοντα) και έναν επιθετικό στόχο (με υποστήριξη).
2. Οδηγίες Ομάδας. Έχω δύο διαφορετικά σετ οδηγιών αναλόγως για το πώς θέλω να ελέγξω το παιχνίδι. Το πρώτο σετ έχει τις εξής οδηγίες : « Περισσότερο Άμεσο παιχνίδι, Φέρε την μπάλα στην περιοχή , Γρήγορες σέντρες, Ψάξτε το overlap, Πρεσάρετε τον Αντίπαλο και Υψηλότερος ρυθμός». Στα mentalities επιλέγω είτε Έλεγχο (είτε Επίθεση) και ισορροποιημένη νοοτροπία. Το δεύτερο σετ έχει τα εξής : «Διατήρηση κατοχής, Κοντινές πάσες , Χαμηλότερος Ρυθμός» και τα υπόλοιπα όπως το πρώτο σετ. Τα mentalities εδώ είναι Έλεγχος και ισορροποιημένη νοοτροπία. Συνηθίζω να επιλέγω το γρήγορο ρυθμό με ομάδες ισάξιες ή κατώτερες και για τα δύσκολα ματς τον αργό ρυθμό.
3. Οδηγίες παικτών . Εδώ έχουμε τα εξής :
a. Τερματοφύλακας : « Μοίρασε στους αμυντικούς»
b. Κεντρικοί Αμυντικοί : «Κοντινές Πάσες»
c. Ολοκληρωμένα μπακ χαφ :
d. Οργανωτής : «Περισσότερες Άμεσες Πάσες»
e. Κεντρικός Κόφτης : Εδώ δεν έχω κάποια οδηγία (είμαι ανοικτός σε προτάσεις)
f. Box to Box : «Πίεσε περισσότερο και Περισσότερες Άμεσες πάσες»
g. Προωθημένος Επιθετικός : Κίνηση στους κένους χώρους
h. Επιθετικός Στόχος : Περιπλανήσου από τη θέση

4. Τύποι Παικτών.
a. Τερματοφύλακας : Ένα καλό τέρμα τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο (π.χ. Roberto , Διούδης)
b. Κεντρικοί Αμυντικοί : Χρειαζόμαστε γρήγορους αμυντικούς για να καλύπτουν και τα overlap των μπακ μας . Αυτός στο κέντρο πρέπει να έχει και μια σχετικά καλή πάσα (π.χ. Μανωλάς, Marcano, Polenta Diego, Giuseppe Prestia, Αβραάμ Παπαδόπουλος)
c. Ολοκληρωμένα μπακ χαφ : Θέλουμε μπακ που να παίζουν και άμυνα αλλά να είναι εξίσου καλοί στην επίθεση (Στελιος Κίτσιου Holebas, Salino, Corchia Sébastien, Σταφυλίδης, Pablo Armero , Λυκογιάννης )
d. Οργανωτής : To μυαλό της ομάδας (μια εξαιρετική επιλογή είναι ο Will Hughes , επίσης καλός ο Jamie Ness. Για τους έχοντες το Θρύλο και ο Τσόρι μια χαρά ανταποκρίνεται)
e. Κεντρικός Κόφτης : Το σκυλί της ομάδας (Μανιάτης Zicculini Bruno ή Franco Zuculini, Behrami Valon)
f. Box to Box : Ο ελβετικός μας σουγιάς ( Σάμαρης , Granit Xhaka , Andrea Poli)
g. Προωθημένος Επιθετικός : Ο γρήγορος της επίθεσης μας ( Jordan Ayew, Gabriel Barbosa, Michy Batshuayi , και για την πρώτη χρονιά και ο Σαβιόλα)
h. Επιθετικός Στόχος : Η κολώνα μας (Marko Scepovic , Απόστολος Βέλιος)

Θεωρώ πως το σύστημα αυτό είναι το ιδανικό για τον Ολυμπιακό όπως ξεκινάει το παιχνίδι διότι έχει τους παίκτες για το παίξει (για όποιον θέλει μπορώ να το παρουσιάσω πιο αναλυτικά) και δεν χρειάζεται καμία μεταγραφή. Στους προτεινόμενους παίκτες άλλωστε αναφέρω και αυτούς του Ολυμπιακού . Ενδεικτικά θα πω ότι στην πρώτη μου χρονιά ο Salino είχε 14 (!!) γκολ και 36 (!!) ο Scepovic ενώ εξαιρετικός ήταν ο Holebas (Μέχρι να τραυματιστεί για τρεις μήνες και να επιστρέψει με χατ τρικ)


Ευχαριστώ που με διαβάσατε και αναμένω με αγωνία και πολύ ενδιαφέρον τις προτάσεις σας για βελτίωση.

ΥΓ. Ευχαρίστως να ποστάρω και screenshots αν κάποιος μου εξηγήσει πως
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και μια και ο λόγος για screenshot
http://imgur.com/Lona34g

Υγ : Ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες Jake13 τελικά έπρεπε απλώς να περιηγηθώ στο foroum !
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σ'ευχαριστούμε πολύ για την τακτική,μου θυμίζει μια Ολλανδική τακτική (Feyenoord) που είχα δει στο fmscout.

Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ περίεργα πράγματα στο Ελληνικό Πρωτάθλημα,μάλλον γιατί και τα απλά αρκούσαν! :D

Για να μην κάνεις τόσο κόπο γράφοντας όλες αυτές τις πληροφορίες,μπορείς να ανεβάζεις τις φωτογραφίες χρησιμοποιώντας το site που σου υπέδειξε ο Jake.

πατάς δεξί κλικ στην εικόνα,επιλέγεις το ''αντιγραφή διεύθυνσης url εικόνας'',έρχεσαι εδώ στο post σου,επιλέγες το εικονίδιο ''Img'' και ενδιάμεσα βάζεις το link που έχεις κάνει copy.Το αποτέλεσμα θα είναι κάπως έτσι:

Image

*Εγώ έκανα και resize στη φωτογραφία μου,το οποίο μπορείς να το κάνεις απλά με μια αναζήτηση στο google ''image resizer''.Ελπίζω να βοήθησα κάπως!
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές ! Δεν το ήξερα ότι μοιάζει με άλλη τακτική να σου πω την αλήθεια ! Η ιδέα για να την φτιάξω μου γεννήθηκε όταν διάβασα το άρθρο για τις τακτικές του Μουντιάλ !
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και μερικά αποτελέσματα (για να δούμε θα ανεβάσω σωστά τα screenshots ???)
Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λίγο μεγάλα ε ?? Δεν πειράζει έγινε το πρώτο βήμα , την επόμενη φορά θα είμαι καλύτερος !
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”