Retired παίκτες & προπονητές

Έχετε μια πρόταση που μπορεί να βελτιώσει το επίπεδο της έρευνας; 'Η μια βελτίωση ή διόρθωση που δεν "κολλάει" στις ομάδες; Εδώ μπορείτε να τις καταθέσετε!
Post Reply
User avatar
diego1960
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 26325
Joined: Wed Mar 07, 2007 8:55 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

O Giorgos Vidalis (id: 1800213) σταμάτησε το καλοκαίρι, μου το είπε ο ίδιος.

Προς το παρόν δεν ασχολείται από άλλο πόστο αρα μπορεί να αποσυρθεί αλλά ας τον έχουμε υπόψιν για το μέλλον.
Spoiler: show
Lord_Marks wrote:Τείνεις να εξελιχθείς σε λατρεία με τους επιθετικούς προσδιορισμούς σου αποπάνε :D -doublekiss
sirkostas777 wrote:Ρε θα με υποχρεώσετε στο τέλος να σας μιλάω όπως ο diego1960 :D :-D
DjBasile wrote:πραγματικά είναι απόλαυση ο diego, όταν χάνει ο ολυμπιακός!! Μακάρι να συνεχιστεί αυτό και στο 2010 :P
User avatar
diego1960
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 26325
Joined: Wed Mar 07, 2007 8:55 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

12/11/2020
Θλίψη στο ελληνικό ποδόσφαιρο προκάλεσε η είδηση-σοκ πως έφυγε από τη ζωή μόλις σε ηλικία 44 ετών ο Παύλος Δήμου. Ο παλαίμαχος άσος, που την περασμένη σεζόν ανέλαβε κάθηκοντα τεχνικού διευθυντή στον Μακεδονικό, υπέστη καρδιακή ανακοπή την ώρα που έπαιζε ποδοβολεϊ στις εγκατάστασεις της ομάδας, και έσβησε την ώρα που μεταφερόταν με το ασθενοφόρο για το πλησιέστερο νοσοκομείο. Σαν ποδοσφαιριστής πέρασε από όλες τις εθνικές κατηγορίες σε αρκετές ομάδες όπως: Λεβαδειακό, Διαγόρα Ρόδου, Ηρακλή Θεσσαλονίκης, Πιερικό, Πανσερραϊκό, Αιγινιακό και τέλος Μακεδονικό, στον οποίο ανέλαβε πέρυσι καθήκοντα τεχνικού διευθυντή. Με τη φανέλα της ομάδας της Νεάπολης, αγωνίστηκε για δυο χρόνια, και πανηγύρισε την άνοδο από την Α1 στη Γ’ Εθνική κατηγορία.
https://www.mikriliga.com/thrinos-sto-e ... los-dimoy/

:(
Spoiler: show
Lord_Marks wrote:Τείνεις να εξελιχθείς σε λατρεία με τους επιθετικούς προσδιορισμούς σου αποπάνε :D -doublekiss
sirkostas777 wrote:Ρε θα με υποχρεώσετε στο τέλος να σας μιλάω όπως ο diego1960 :D :-D
DjBasile wrote:πραγματικά είναι απόλαυση ο diego, όταν χάνει ο ολυμπιακός!! Μακάρι να συνεχιστεί αυτό και στο 2010 :P
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Περάστηκαν.
koeman
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Posts: 13270
Joined: Sat Apr 19, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Apollon Kalamarias
Αγαπημένη Ομάδα: Sengkurong FC
Location: Bandar Seri Begawan (Brunei Darussalam)
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Νίκος Ψυχογιός: Οταν γύρισε την πλάτη στο ποδόσφαιρο
Ο Νίκος Ψυχογιός, περί ου ο λόγος, σε ηλικία 26 ετών πήρε την απόφαση να εγκαταλείψει την ενεργό δράση. Επαιξε για δύο ακόμη χρόνια σε ερασιτεχνικό επίπεδο και στη συνέχεια “κρέμασε” για πάντα τα ποδοσφαιρικά του παπούτσια.

- Νίκο, το 2015 πήρες την απόφαση να εγκαταλείψεις το επαγγελματικό ποδόσφαιρο. Τί σ’ έκανε να ρίξεις “μαύρη πέτρα πίσω σου”;
“Μετά τον Απόλλωνα Πόντου και αρκετές ακόμη λανθασμένες επιλογές, αποφάσισα να κάνω ακόμη μία προσπάθεια για να επαναφέρω την καριέρα μου στο επιθυμητό επίπεδο και ύστερα από πρόταση της ομάδας των Χανίων, πήγα εκεί! Ωστόσο, όπως στο 90% των ομάδων του ελληνικού επαγγελματικού ποδοσφαίρου, αυτά, τα οποία μου είπαν, όσον αφορά το πρότζεκτ απείχαν έτη φωτός από την πραγματικότητα! Δεν εννοώ τα χρήματα. Φυσικά, έχοντας εμπειρία και από άλλες ομάδες, πολύ γρήγορα αποφάσισα να φύγω και να σταματήσω οριστικά το ποδόσφαιρο!”.

- Τώρα, παίζεις ποδόσφαιρο; Είσαι κάπου;
“Από τη στιγμή, που αποφάσισα να σταματήσω, επέστρεψα στην Ιερισσό απ’ όπου κατάγομαι και ταυτόχρονα είπα να βοηθήσω και την τοπική ομάδα, την Ακανθο. Επαιξα περίπου δυο χρόνια, ωστόσο λόγω φόρτου εργασίας και χωρίς την απαραίτητη όρεξη, σταμάτησα εντελώς να ασχολούμαι με το άθλημα”.

- Στα ποδοσφαιρικά… Από τα χρόνια, που πέρασες παίζοντας ποδόσφαιρο, ποια στιγμή έμεινε χαραγμένη μέσα σου;
“Θα μου μείνει σίγουρα αξέχαστη η χρονιά, κατά την οποία πήραμε Πρωτάθλημα με τον Ολυμπιακό Βόλου, καθώς και η επόμενη, όταν μπήκαμε στα play off της Super League και η ομάδα θα έπαιζε στην Ευρώπη. Είναι αναμφίβολα από τις θετικές στιγμές, τις οποίες έχω να θυμάμαι”.

- Η πιο δυσάρεστη στιγμή;
“Ο υποβιβασμός του Αρη. Είναι στιγμές, οι οποίες μου έχουν μείνει χαραγμένες”.

- Τι κρατάς από την παρουσία σου στον Ηρακλή;
“Στον Ηρακλή δεν μπόρεσα να παίξω ούτε ένα επίσημο παιχνίδι, αφότου έγινα επαγγελματίας, αλλά σίγουρα θα είναι πάντα η ομάδα, η οποία μου έδωσε την ευκαιρία να γίνω επαγγελματίας. Μέχρι εκεί όμως. Γιατί, πλην του ότι έγινα επαγγελματίας – και έγινα επειδή προσπάθησα παρά πολύ για να το πετύχω – κατά τα άλλα, ίσως είναι ένας λόγος ο Ηρακλής, που δεν έκανα κάτι μεγαλύτερο στην καριέρα μου”.

- Γιατί το λες αυτό; Τί εννοείς;
“Το λέω αυτό, γιατί όσο ήμουν δανεικός στον Ολυμπιακό Βόλου είχα χτίσει το όνομά μου. Οταν τελείωσε ο δανεισμός και έπρεπε να επιστρέψω, η ομάδα του Ηρακλή είχε διαλυθεί. Οσο κι αν επέμενα, να με αφήσουν ελεύθερο για να κάνω κάποια καλή μεταγραφή, με ανάγκασαν να μείνω, χωρίς να υπάρχει καν ρόστερ μέχρι τον Οκτώβριο. Υστερα απ’ αυτό, κι έχοντας όλες οι ομάδες κλείσει τα ρόστερ τους και παίζοντας σχεδόν 10 αγωνιστικές μέχρι τότε, δεν μπόρεσα να πάω σε κάποια ομάδα, η οποία θα πρωταγωνιστούσε. Ετσι, μετά από δυο χρόνια πολύ καλών Πρωταθλημάτων δεν είχα την ευκαιρία να πάω σε κάποια καλή ομάδα”.

www.metrosport.gr/nikos-psychogios-otan ... iro-323334
User avatar
fon7
Asst Researcher ΠΑΣ Γιάννινα & ΕΠΣ Ηπείρου
Asst Researcher ΠΑΣ Γιάννινα & ΕΠΣ Ηπείρου
Posts: 3150
Joined: Thu Oct 21, 2004 9:55 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΣ Γιάννινα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σταματάει ο Ξενοφών Μάντζιος και μάλλον θα συνεχίσει στο ποδόσφαιρο από άλλο ρόλο.

https://www.youtube.com/watch?v=aQHGiWrjX4M
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Τέλος το ποδόσφαιρο για τον Θ. Δρακόπουλο

Ο έμπειρος γκολκίπερ υπήρξε ένας από τους καλύτερους στην περιοχή μας και πάνω απ’ όλα ένα χρυσό παιδί
05 Αυγ. 2021

Βαγγέλης Γερογιάννης

Την απόφαση να κρεμάσει τα γάντια του σε ηλικία 33 ετών πήρε ο Θανάσης Δρακόπουλος. Ο έμπειρος γκολκίπερ υπήρξε ένας από τους καλύτερους στην περιοχή μας και πάνω απ’ όλα ένα χρυσό παιδί, κάτι που είναι το πιο σημαντικό και αυτό που μένει στο τέλος.

https://pelop.gr/telos-to-podosfairo-gi ... rakopoulo/
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Σταματάει το ποδόσφαιρο ο Γκούρτσας!

Ο Δημήτρης Γκούρτσας πήρε την απόφαση να σταματήσει το ποδόσφαιρο. Αυτό το ανέφερε ο ίδιος με προσωπική του δήλωση στον προσωπικό του λογαριασμό σε μέσο κοινωνικής δικτύωσης. Πρόσφατα αποχώρησε από τον Πανσερραϊκό, όπου έπαιζε μέχρι και πέρυσι.

από mikriliga.com:
29 Αυγούστου 2021

Ο Δημήτρης Γκούρτσας πήρε την απόφαση να σταματήσει το ποδόσφαιρο. Αυτό το ανέφερε ο ίδιος με προσωπική του δήλωση στον προσωπικό του λογαριασμό σε μέσο κοινωνικής δικτύωσης. Πρόσφατα αποχώρησε από τον Πανσερραϊκό, όπου έπαιζε μέχρι και πέρυσι.
Διαβάστε ανάρτηση που έκανε στο facebook:

«Κάθε διαδρομή έχει και ένα τέλος.. Αυτό είναι το τέλος της δικής μου διαδρομής σαν ποδοσφαιριστής.. Ήταν η πιο δυσκολη απόφαση της ζωής μου.. Μονο αν ακολουθήσεις αυτήν την διαδρομή καταλαβαίνεις τι σου προσφέρει το ποδοσφαιρο.. Πέρασα από 9 ομάδες, γνώρισα 49 προπονητές και συνεργάστηκα με πάνω από 300 συμπαίκτες.. Κρατάω από όλους τις καλές στιγμές.. Κοιτάζοντας πίσω δεν βλέπω το αν ήμουν καλός ποδοσφαιριστής, αλλά το ότι όπου και αν πήγα έκανα μόνο φίλους και όχι εχθρούς.. Έμαθα από πολύ μικρός να παίζω ποδόσφαιρο στις αλάνες, αργότερα στις ακαδημίες και τέλος σε επαγγελματικό επίπεδο κάνοντας το μεγάλο μου όνειρο να αγωνιστώ στην Α εθνική πραγματικότητα.. Πλέον ήρθε η ώρα να βγάλω την στολή και να αλλάξει η καθημερινότητα μου.. Ίσως όχι και τόσο🤭🤭..!

ΥΓ 1: Θέλω να ευχαριστήσω τους γονείς και αδέρφια μου που με ώθησαν από μικρό να κάνω αυτό που αγαπάω και ήταν πάντα δίπλα μου.. Επίσης ευχαριστώ την γυναίκα μου που με έκανε να πιστέψω σε μένα όταν κάποιοι σταμάτησαν να το κάνουν και ήταν πάντα εκεί για μένα..!

ΥΓ 2: Θέλω να ευχαριστήσω όλους οσους συνεργάστηκα αυτά τα χρόνια (προεδρους-προπονητες-ποδοσφαιριστες-υπαλληλους)!

ΥΓ 3: Θέλω να ευχαριστήσω όλους τους φιλάθλους όλων των ομάδων που αγωνίστηκα!!

ΥΓ 4: Νιώθω χαρούμενος που έκλεισα την καριέρα μου στην ομάδα που την ξεκίνησα.. Στον αγαπημένο μου Πανσερραϊκό!!

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα!!!»

https://www.mikriliga.com/stamataei-to- ... gkoyrtsas/
arvanitis
Football Legend
Football Legend
Posts: 11532
Joined: Sat Apr 20, 2013 2:10 pm
Location: Αθηνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τραγωδία στην προπόνηση της Α.Ε. Μάνης την Παρασκευή (3/9), με τον βοηθό προπονητή Κώστα Αργυρόπουλο να χάνει τη ζωή του.
Στα 36 του μόλις χρόνια, ο Κώστας Αργυρόπουλος κατέρρευσε και δυστυχώς δεν κέρδισε τη μάχη.
Άμεσα του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες από τους ανθρώπους της Μάνης.
Με ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ διακομίσθηκε στο νοσοκομείο Καλαμάτας.
Δυστυχώς εκεί διαπιστώθηκε ο θάνατός του, βυθίζοντας στο πένθος όλους όσοι ασχολούνται με το ποδόσφαιρο στη Μεσσηνία και όχι μόνο.
Ο Κώστας Αργυρόπουλος είχε σταματήσει ως ποδοσφαιριστής την καριέρα του το 2018 και συνέχιζε ως προπονητής.
Είχε αγωνιστεί επί σειρά ετών στον Μεσσηνιακό σε Β’ και Γ’ Εθνική, στην Αναγέννηση Παραλίας, τον Πάμισο, τον Θρασύβουλο, την Κυπαρισσία και τον Πανθουριακό.
Τελευταίος του σταθμός στον χώρο του ποδοσφαίρου ήταν η Α.Ε. Μάνης, όπου ήταν βοηθός του Τάκη Δρούγα.

https://www.sportime.gr/podosfairo/mess ... iropoulos/
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Κόκκινη Στα Πέναλτι
Σωτήρης Μπαλάφας 26 Σεπτεμβρίου, 2021

Ακόμα και έτσι όμως, με μια σεζόν εκτός, επέστρεψα και έπαιξα άλλα δυο χρόνια Α’ Εθνική.

Αποφάσισα να σταματήσω μετά τα δυο χρόνια στη Νίκη Βόλου.

Το τελευταίο παιχνίδι της καριέρας μου είναι ως αρχηγός της Νίκης Βόλου, σε ένα ματς που όμοιό του δεν θα υπάρξει στην ιστορία του ποδοσφαίρου.

[...]

Τώρα σκέφτομαι να πάρω τον δρόμο της προπονητικής.

Έκανα τα χαρτιά μου για να ξεκινήσω μαθήματα.

Θέλω να μείνω στον χώρο.

https://athletestories.gr/balafas-sotir ... a-penalty/

Σχολή Αγίας Παρασκευής Βόλου
1 ώρα ·
Ο ΡΟΤΖΕΡΙΟ ΜΑΡΤΙΝΣ ΣΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ
Η διεύθυνση της Σχολής μας είναι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει την έναρξη συνεργασίας με τον μέχρι πρότινος Βραζιλιάνο ποδοσφαιριστή που αγωνίστηκε με μεγάλη επιτυχία στα Ελληνικά γήπεδα αλλά και σε Κύπρο και Σ. Αραβία όπου είχαμε την τύχη να τον απολαύσουμε στις ομάδες της πόλης μας Ολυμπιακό και Νίκη . Ο άριστος χαρακτήρας του και η τεχνική του κατάρτιση θα είναι στην διάθεση των αθλητών της Σχολής μας μπαίνοντας στην ομάδα των προπονητών της Σχολής. Καλός ήρθες ΡΟΤΖΕΡΙΟ και καλή επιτυχία στο νέο σου ρόλο στο γήπεδο.

https://www.facebook.com/photo/?fbid=29 ... BJfQhwZ49o

Οπότε προφανώς αποσύρθηκε από την ενεργό δράση.
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Περάστηκαν.
Alieks
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Sat Aug 04, 2018 1:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Giorgos Tsitantinos (ID:36023658)

Έχει σταματήσει το ποδόσφαιρο εδώ και καιρό.
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Περάστηκαν.
ThomasT
Trialist
Trialist
Posts: 32
Joined: Sun Oct 10, 2021 2:00 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
facebook προφίλ: Θωμάς Θωμόπουλος
twitter: Δεν έχω
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Post Reply

Return to “Γενικές προτάσεις και βελτιώσεις”