Ό,τι θέλατε να ρωτήσετε για το scouting...

Έχετε μια πρόταση που μπορεί να βελτιώσει το επίπεδο της έρευνας; 'Η μια βελτίωση ή διόρθωση που δεν "κολλάει" στις ομάδες; Εδώ μπορείτε να τις καταθέσετε!
User avatar
ilias_1
Coach
Coach
Posts: 2553
Joined: Sun Jun 06, 2004 11:00 pm
Status: 2h season...
Location: Ag.Paraskeui
Has thanked: 0
Been thanked: 0


Off Topic:
οι φίλοι του ολυμπιακού αντί να ειρωνεύονται στα περισσότερα τόπικ ας κάνουν καμιά βόλτα από τα στημένα και ας διαβάσουν καμιά δικογραφία για τον υπόδικο πρόεδρό τους Fataul Haque .νόμιμες υποκλοπές από τον υπερκοριό της ΕΥΠ θα διαβάσουν όχι μαρτυρίες και ρεπορτάζ και υπόνιες του "γραφικού" σαγόνια στο κανάλι του αλαφούζου. είπαμε είναι ελλάντα εδώ και μπορεί να μην γίνει τίποτα αλλά λίγο τακτ δεν βλάπτει.
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Και στο κάτω - κάτω της γραφής, ξέρετε τι με πειράζει από όλα αυτά; Να αγοράζεις το παιχνίδι για χρόνια, να λες οτι χαλιέσαι για τη κατάντια του και αντί να πεις "ρε μήπως να βοηθήσω αυτά εδώ τα τσιπλάκια", να κράζεις επι δικαίων και αδίκων.

ΥΓ: Ρε ilias_1, αυτό τι σχέση έχει με τη συζήτησή μας;
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ilias_1 wrote:
Off Topic:
οι φίλοι του ολυμπιακού αντί να ειρωνεύονται στα περισσότερα τόπικ ας κάνουν καμιά βόλτα από τα στημένα και ας διαβάσουν καμιά δικογραφία για τον υπόδικο πρόεδρό τους Fataul Haque .νόμιμες υποκλοπές από τον υπερκοριό της ΕΥΠ θα διαβάσουν όχι μαρτυρίες και ρεπορτάζ και υπόνιες του "γραφικού" σαγόνια στο κανάλι του αλαφούζου. είπαμε είναι ελλάντα εδώ και μπορεί να μην γίνει τίποτα αλλά λίγο τακτ δεν βλάπτει.

Off Topic:
Πλάκα κάνεις φιλαράκι έτσι;Είμαι ο πρώτος που κράζει τον Φαταούλ,αλλά στο συγκεκριμένο θέμα είναι το λιγότερο ΓΕΛΟΙΟ να λέει έμμεσα κανείς πως ο φταίει ο Μαρινάκης και ο Ολυμπιακός για ορισμένες παραμέτρους της DB.
@yuko
Καλά το πας,τουλάχιστον ένα επίπεδο πάνω από τα συνήθη trolls.Keep it up,θέλω να διαβάσω κάτι χαλαρωτικό πριν πάω στην απογευματινή προπόνηση! :wink:
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Συγνώμη, για να καταλάβω, υπονόησε κανείς οτι η αγωνιστική και μη παντοκρατορία του Ολυμπιακού έχει σχέση με την db του Football Manager; Που το είδατε εσείς αυτό; Είπε ή υπονόησε τέτοιο πράγμα ο yuko;
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@Τsak Εσένα γιατί σου φαίνεται αυτό;
yuko wrote:Το CA/PA ειναι αστειο οταν ο Αβρααμ ο Παπαδοπουλος που εχει να ακουμπησει τοπι 2 χρονια εχει 145/145 και παρουσιαζεται ως ενας απο τους κορυφαιους Ελληνες ποδοσφαιριστες εν ετει 2013. Ξερεις πολυ καλα για τι πραγμα λεω, παραδειγματα υπαρχουν πολλα αλλα προτιμας να μην απαντησεις. Το δεχομαι.

Οι αυξησεις στο CA/PA παικτων κομπαρσων που φερνει ο Ολυμπιακος και η μειωση σε παικτες που φερνει ο Παναθηναϊκος και ο Παοκ θα μπορουσε να ονομαστει 'ατυχες', αλλα επειδη ειναι συστηματικη, την καθιστω 'υποπτη'.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Λέει πουθενα ο yuko οτι αυτό γίνεται επειδή ο Ολυμπιακός τερματίζει συνεχώς πρώτος και έχει για μεγαλομέτοχό του τον Βαγγέλη Μαρινάκη;
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αφού είσαι έξυπνο παλικάρι ρε Τσακ,γιατί τώρα κάνεις τέτοιες ερωτήσεις;

Θέλετε να παίξουμε την κολοκυθιά;Really;

O Yuko εμφανέστατα υποστήριξε ότι -για κάποιο λόγο που το μικρό μου το μυαλό δεν μπορεί να συλλάβει- ο Peri φτιάχνει με τέτοιο τρόπο την DB ώστε ο Ολυμπιακός να είναι cheat και να παίρνει τα πρωταθλήματα,ενώ ο κακόμοιρος ο ΠΑΟ να πέφτει κατηγορία.

Δηλαδή,ότι το κατεστημένο του Ολυμπιακού (Β.Μ) παίζει μπάλα ακόμα και στο fm και πως όλοι όσοι ασχολείστε με το να το κάνετε ρεαλιστικότερο,απλά αβαντάρετε τον ΟΣΦΠ και ρίχνετε τις άλλες ομάδες.Πόσο πιο κατανοητός να γίνω δηλαδή;
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
ilias_1
Coach
Coach
Posts: 2553
Joined: Sun Jun 06, 2004 11:00 pm
Status: 2h season...
Location: Ag.Paraskeui
Has thanked: 0
Been thanked: 0

BillHoudini wrote:
ilias_1 wrote:
Off Topic:
οι φίλοι του ολυμπιακού αντί να ειρωνεύονται στα περισσότερα τόπικ ας κάνουν καμιά βόλτα από τα στημένα και ας διαβάσουν καμιά δικογραφία για τον υπόδικο πρόεδρό τους Fataul Haque .νόμιμες υποκλοπές από τον υπερκοριό της ΕΥΠ θα διαβάσουν όχι μαρτυρίες και ρεπορτάζ και υπόνιες του "γραφικού" σαγόνια στο κανάλι του αλαφούζου. είπαμε είναι ελλάντα εδώ και μπορεί να μην γίνει τίποτα αλλά λίγο τακτ δεν βλάπτει.

Off Topic:
Πλάκα κάνεις φιλαράκι έτσι;Είμαι ο πρώτος που κράζει τον Φαταούλ,αλλά στο συγκεκριμένο θέμα είναι το λιγότερο ΓΕΛΟΙΟ να λέει έμμεσα κανείς πως ο φταίει ο Μαρινάκης και ο Ολυμπιακός για ορισμένες παραμέτρους της DB.

Off Topic:
καλέ μου φίλε δεν διαβάζω όλο το φόρουμ και δεν μπορώ να ξέρω τις απόψεις του κάθε νικ.εγώ σχολίασα με βάση το σχόλιο το δικό σου αλλά και του theoatis τα οποία ήταν ειρωνικά. και προφανώς δεν έχει ανάμιξη ο μαρινάκης με το παιχνίδι αν και πλέον τίποτα δεν αποκλείεται με αυτόν :D (έλα αστειεύομαι)
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

BillHoudini wrote:O Yuko εμφανέστατα υποστήριξε ότι -για κάποιο λόγο που το μικρό μου το μυαλό δεν μπορεί να συλλάβει- ο Peri φτιάχνει με τέτοιο τρόπο την DB ώστε ο Ολυμπιακός να είναι cheat και να παίρνει τα πρωταθλήματα
Ναι, αυτό το κατάλαβα οτι το γράφει.
BillHoudini wrote:Δηλαδή,ότι το κατεστημένο του Ολυμπιακού (Β.Μ) παίζει μπάλα ακόμα και στο fm και πως όλοι όσοι ασχολείστε με το να το κάνετε ρεαλιστικότερο,απλά αβαντάρετε τον ΟΣΦΠ και ρίχνετε τις άλλες ομάδες
Αυτό, από τα γραφόμενά του δε το κατάλαβα/εισέπραξα.





Πάντως, εξακολουθώ να μη καταλαβαίνω για ποιο λόγο εγώ, ως scouter του ΠΑΟΚ να ρίχνω τους παίκτες που φέρνει ο ΠΑΟΚ.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
yuko
Banned
Banned
Posts: 97
Joined: Fri Jan 14, 2005 3:41 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Tsakalaki wrote:
yuko wrote:Οι αυξησεις στο CA/PA παικτων κομπαρσων που φερνει ο Ολυμπιακος και η μειωση σε παικτες που φερνει ο Παναθηναϊκος και ο Παοκ θα μπορουσε να ονομαστει 'ατυχες', αλλα επειδη ειναι συστηματικη, την καθιστω 'υποπτη'.

Ο λόγος που απομονώνω αυτό το κομμάτι επειδή με αφορά/αγγίζει η αναφορά στον ΠΑΟΚ. Τι ακριβώς εννοείς; Οτι "μικραίνω" κάθε παίκτη που φέρνει ο ΠΑΟΚ; Ποιο είναι το όφελός μου απο αυτό;
Να'σαι καλα που απαντησες... Μια χαρα τα πας εσυ.

Λουκας τον παρελαβες* με 124/136 και μας τον παρεδωσες με 130-135
Ινιιγκο Λοπεζ απο 133/140 σε 125/140
Μιγκιελ Βιτορ απο 117/134 εγινε 120/130.
Κι εδω εχω καποιες μικροενστασεις αλλα τα επιπεδα ειναι νορμαλ.

*13.3 σε σχεση με default του 14.

Παναθηναϊκος:
Μπεργκ 126/143 σε 125/130
Μεντες απο 128/140 σε 120/140
Πρανιιτς 136/140 σε 132/135
Φιγκιεροα 124/162 σε 120/160
Νανο 103/110 σε 105/110
Ατζαγκουν απο 95/-7 σε 105/130 [-7 = απο 110 εως 140, οποταν μπορει καποιος να μιλησει για χουβαρνατιλικι εδω κι ας ειναι within the limit που λενε και στο χωριο μου]

** από default σε 14.3

Προσοχη στο ταβανι παιδια οπως ερχεστε στον Παναθηναϊκο, κατεβαινει αποτομα συνηθως....

Τους παικτες του Ολυμπιακου προτιμω να μην τους βαλω για ευνοητους λογους. Οποιος εχει και τα 2 παιχνιδια με τα editor στο steam μπορει να κοιταξει απο μονος του με περηφανεια. Οι αυξησεις στο CA αλλα και PA των παικτων που ηρθαν απο εξωτερικο ειναι οφθαλμοφανεστατες. Πραγμα που με κανει να απορω γιατι δεν μιλατε ανοιχτα για το CA/PA...

Και φυσικα δεν υπονοω πως Αγγλιες (ωιμε!), Ιταλιες και Ισπανιες τα πανε καλυτερα στο θεμα attributes ή CA/PA. Για την ανιση αντιμετωπιση των ομαδων μιλαω κυριως. Η οποια παρουσιαζεται με αριθμους στα ματια οποιου ψαξει. Δεν ειναι τοσο δυσκολο και ουτε προκειται να κανω τον κατηγορο με ντοκουμεντα για να πεισω κοσμο. Εγω εκφραζω αγανακταση προς αυτους που γνωριζουν πολυ καλα περι αυτου που λεω.
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5915
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Για αυτούς του ΠΑΟ, μιας και ο Τσακ τελικα κατι κανει μωρε στον ΠΑΟΚ :D , Ποια ειναι η ενστανση σου? Οτι απλώς κατέβηκαν τα ca? γιατι μια χαρα παίζουν μεσα στο παιχνίδι.
Οτι ο ΠΑΟ στο παιχνίδι δεν παει τοσο καλα οσο πηγε ιρλ λογικο μου φαινεται. στην αρχη λεγανε ολοι του ΠΑΟ ας μην πεσουμε και βλεπουμε σιγα σιγα. το οτι ο Αναστασιου πηγε φανταστικα δε σημαινει οτι το ιδιο θα συμβει και στην πραγματικοτητα. Εδω σε ενα σειβ μου η ΛΙβερπουλ πηγε να πεσει και το εσωσε 3 αγωνιστηκες πριν το τελος. Αυτο σημαινει οτι ο αγγλος researcher ειναι αντιλιβερπουλ?
Α και κατι τελευταιο. Αντι να λες ειναι ολα λαθος φτιαξτε τα, μπορεις να πας και να κανεις 4-5 ποστ στο research για να διορθωθουν.
owen
Banned
Banned
Posts: 8039
Joined: Thu Dec 01, 2005 11:19 am
Football Manager της ομάδας: ASPRA CHOMATA f.c.(FML)
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ,LIVERPOOL
Status: τα ξηνω κ πληρωνομαι αδρα...
Location: Πολιχνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

δλδ τι λες?οτι τα παιδια το κανουν επιτηδες?εγω αυτο καταλαβαινω.
Ειμαι πολυ μεγαλος καφρος,απογονος της βαριας βιομηχανιας οπαδων..

Νταμπλουχος Μαο-Μαο 2017-2018...

Proud member of "ΠΑΟΚ spammers worship Boloni 2011/2012" topic - Σελιδοcampeones 2011/2012


P.A.O.K. AGAINST ALL


ΠΑΟΚ στα ευκολα,ΠΑΟΚΑΡΑ στα δυσκολα.

grtainiofagos.blogspot.com Η δικη μου οπτικη γωνια..
User avatar
milanezos13
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5823
Joined: Tue May 07, 2013 2:21 pm
Football Manager της ομάδας: OM
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,United,Milan
facebook προφίλ: nikos.blanidis
Status: Always look on the bright side of life....
Location: Μαρουσι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εκφραζεις αγανακτηση αλλα υπαρχουν 10000 τροποι να την εκφρασεις με καλυτερο τροπο...Για να μπορεσουν κιολας τα παιδια να σου απαντησουν και να τους βοηθησεις κιολας...

Λαθη κανουν,ανθρωποι ειναι...
User avatar
yuko
Banned
Banned
Posts: 97
Joined: Fri Jan 14, 2005 3:41 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Houdini, αλλου αυτα. Προσβαλλεις τη νοημοσυνη οσων καθονται και διαβαζουν...

Ξεχασα και τον Εμιρ τον Μπαϊραμη... Πρωτη μεταγραφη του 2012 αν θυμαμαι καλα.

24 χρονων παιδι με CA 127 και PA 145 μας τον φερατε 115/120... -puppie

Υ.Γ. Πριν δεν ειχε απο default σε 14.3 (εκει που εχω **). Καταλαθος εμεινε.
User avatar
patra1989
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5491
Joined: Mon Oct 25, 2010 10:46 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 8 times

Ξεχνάς κάτι που ίσως δεν το γνωρίζεις.
viewtopic.php?p=1920669#p1920669
Locked

Return to “Γενικές προτάσεις και βελτιώσεις”