Τι θα θέλαμε από τα επόμενα Football Manager;

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2015!
Post Reply
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σχεδόν ένα εξάμηνο μετα την κυκλοφορία του FM15 οι περισσότεροι έχουμε ασχοληθεί αρκετά κι έχουμε ανακαλύψει όλες τις νέες δυνατότητές και χαρακτηριστικά του παιχνιδιού. Ποιές όμως νέες δυνατότητες θα θέλατε να έχει το FM16 ή επόμενες εκδόσεις; Τι θέλετε να προστεθεί, να αφαιρεθεί ή να αλλάξει;
Αν δείτε και στο περσινό θέμα πολλές από τις επιθυμίες-προτάσεις πέρασαν στο παιχνίδι.

ΥΓ: Το παρόν τόπικ δεν έχει σαν σκοπό να μαζέψουμε προτάσεις και να τις στείλουμε στην SI. Είναι απλά ένα μέρος να μαζευτούμε και να "δημιουργήσουμε" το ιδανικό Football Manager. Όποιος θέλει να κάνει κάποια συγκεκριμένη πρόταση μπορεί να το κάνει στο ανάλογο τόπικ της SI. Πρέπει να γνωρίζει βέβαια πως τα νέα χαρακτηριστικά του FM16 έχουν κατά μεγάλο βαθμό αποφασιστεί ήδη ακόμα κι αν δεν υπάρχουν σχετικές ανακοινώσεις.
User avatar
Alexis9
Trialist
Trialist
Posts: 99
Joined: Tue May 08, 2012 11:47 am
Football Manager της ομάδας: Juventus,Παναθηναικος,Νικη Β.
Αγαπημένη Ομάδα: Juventus,Νικη,ΠΑΟ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να μπορούμε να ταξινομούμε τα atts όπως θέλουμε εμεις ! Το μπέρδεμα απο Αγγλικά στα Ελληνικά δεν το μπορω !
FORZA ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ ΟΕΟΕΟΕ, FINO ALA FINE FORZA JUVE, ΤΡΙΦΥΛΛΑΡΑ ΜΟΥ Σ'ΑΓΑΠΩ!
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

- Ν'αποκτήσουν νόημα τα λεφτά που παίρνει ο προπονητής μας στο συμβόλαιό του. Να μπορούμε πχ να προσλαμβάνουμε ολοένα και καλύτερους μάνατζερ, αναλόγως με το εισόδημά μας, οι οποίοι θα μας προτείνουν σε άλλες ομάδες όταν τους ζητηθεί. Ουσιαστικά ένας ακόμη τρόπος ν'αυξηθεί η φήμη μας πέραν των επιτευγμάτων και των διπλωμάτων μας.

- Να σταματήσει να χάνεται η γνώση του προπονητή για μια χώρα όταν φύγει από αυτή ή όταν αλλάζει ομάδα. Πχ ξεκίνησα Ρουμανία. Κάποια στιγμή είχα γνώη Ελλάδας 100% και Ρουμανίας 80%. Αλλάζω ομάδα και πάω πάλι σε ρουμάνικη αλλά η γνώση Ρουμανίας πέφτει στο 0%! Το ίδιο κι όταν αλλάζω χώρα βέβαια. Αν έχει διορθωθεί και δεν το έχω παρατηρήσει, αγνοήστε το.

- Να είναι δυνατόν να βλέπουμε την απονομή τροπαίου σε 3D όταν κερδίζουμε μια διοργάνωση. Ξέρω ότι ακούγεται χαζό κι ανούσιο αλλά πραγματικά θα μας έκανε δυο φορές περήφανους να βλέπουμε να σηκώνει την κούπα του Τσάμπιονς Λιγκ ο 25χρονος ρέτζεν αρχηγός μας που ανεβάσαμε στην πρώτη ομάδα όταν ήταν μόλις 16 χρονών πιτσιρίκος. -gioupi
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το να χρησιμοποιείς κάπου αλλού τα λεφτά σου, που γενικά το ζητάνε αρκετοί, το έχει αποκλείσει η SI. Αυτό με την γνώση δεν το έχω παρατηρήσει. Νομίζω ότι δεν έπρεπε να στο κάνει και μάλλον πρόκεται για bug πιο πολύ.
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Αν επιτρέπεται γιατί το έχει αποκλείσει; Περίεργο μου φαίνεται.
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν έχω ιδέα. Ή καλύτερα, δεν θυμάμαι αν έχουν πει το λόγο. Πάντως έχει δηλώσει 100% ο Miles ότι δεν πρόκειται να προστεθεί κάτι τέτοιο.
User avatar
demakos21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5332
Joined: Thu Mar 20, 2008 4:26 pm
Football Manager της ομάδας: AΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Juventus/Liverpool/OM
Status: Θα διασχίσεις ένα πρωινό τον κόσμο και θα 'ναι πιο όμορφα κι από ένα όνειρο.
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

- Συνεντεύξεις τύπου (βλ. nba2k).
- Απονομή τροπαίων (τόσος ιδρώτας όλη τη χρονιά, κρίμα είναι να μην μπορούμε να το απολαμβάνουμε)
- Real managers (βλ. Lippi).
- Κάμερα από τον πάγκο.
- Όσο το δυνατόν πιο ρεαλιστικά γήπεδα.
- Πολύ γκρίνια στο φετινό (είχα αποσυρθεί για τεχνικούς λόγους κάποια χρόνια κ κ δεν ξέρω για τα προηγούμενα) μετά από 2-3 αγώνες εάν δεν αγωνιστούν βασικοί.
- Προσφορές για χορηγίες φανέλας, γηπέδου, προπονητικού κέντρου etc
- Συνέντευξη σε περιοδικά/tv μετά από μεγάλες επιτυχίες.



ps: Θα τα στείλω και στην SI
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

-Περισσότερες επιλογές απαντήσεων σε παίκτες που παραπονούνται και στη διοίκηση.
-Να αποκτάμε και εμείς favourite personel, είτε χειροκίνητα, είτε αυτόματα με βάση τα χρόνια συνύπαρξης και το feedback μεταξύ των 2 προσώπων.
-Μηνιαία meetings με το board, όπως αυτά που γίνεται με τους συνεργάτες του προπονητή.
-Περισσότερες και διαφορετικές ερωτήσεις στις συνεντεύξεις τύπου.
-Financial και fanbase reports κάθε 6 μήνες.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
Important
Trialist
Trialist
Posts: 88
Joined: Tue Feb 24, 2015 9:43 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Εγώ θα ήθελα όταν συμπληρώνει ένας παίχτης μου κίτρινες κάρτες, να έχω την δυνατότητα να επιλέγω εγώ σε πιο από τα επόμενα 4 παιχνίδια ΔΕΝ θα παίζει (όπως γίνεται και στην πραγματικότητα) και όχι στο αμέσως επόμενο (εκτός αν είναι δεύτερη κίτρινη οπότε χάνει το αμέσως επόμενο αναγκαστικά).
User avatar
Skouf_7
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1296
Joined: Mon Feb 04, 2013 5:33 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Λίβερπουλ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

-Να μπορώ να ξεκινήσω την καρίερα μου ως ενας ηδη υπαρχων προποπονητης(π.χ. να ειμαι ο Ροτζερς).
nicklloris wrote:To καλο σεξ ειναι το 5% σε μια σχεση...το κακο σεξ ειναι το 95% σε μια σχεση!
Spoiler: show
Image
User avatar
ermanias
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2052
Joined: Sun Oct 28, 2012 1:50 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool,PAO,Platanias
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Alexis9 wrote:Να μπορούμε να ταξινομούμε τα atts όπως θέλουμε εμεις ! Το μπέρδεμα απο Αγγλικά στα Ελληνικά δεν το μπορω !
πραγματικα +1000000
και φανταζομαι ειναι και ευκολο να μπει στις ρυθμισεις κατι τετοιο
Image
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

demakos21 wrote:- Real managers (βλ. Lippi).
Για το συγκεκριμένο φοβάμαι, χωρίς να ξέρω κάτι, ότι υπάρχουν θέματα με τα πνευματικά δικαιώματα.
demakos21 wrote:- Όσο το δυνατόν πιο ρεαλιστικά γήπεδα.
Αν εννοείς το Bernabeu πχ να μοιάζει με το πραγματικό είναι πολύ δύσκολο λόγω διακαιωμάτων κι αυτο. Το πολύ να εξασφαλίσουν τα δικαιώματα από καμιά 10αριά γήπεδα. Κάπου είχε απαντήσει κάποιος υπεύθυνος της SΙ ότι υπάρχουν απίστευτα νομικά κωλύματα του τύπου να μην μπορούν να καταχωρήσουν στην database ούτε αν η φυσούνα του γηπέδου πχ είναι στο πλάι ή στο πέταλο :shock:
demakos21 wrote:- Προσφορές για χορηγίες φανέλας, γηπέδου, προπονητικού κέντρου etc
Τι εννοείς; Να τις διαχειρίζεσαι εσύ; Να τις δέχεσαι ή να τις απορρίπτεις εσύ; Δε νομίζω ότι γίνεται irl κάτι τέτοιο. Για το προπονητικό πλάκα πλάκα υπήρχε κάποτε η επιλογή αλλά πρέπει να έχω 2 FM να τη δω. Την βγάλανε;;
demakos21 wrote:- Συνέντευξη σε περιοδικά/tv μετά από μεγάλες επιτυχίες.
Δεν γίνεται ήδη;;;
ermanias wrote:
Alexis9 wrote:Να μπορούμε να ταξινομούμε τα atts όπως θέλουμε εμεις ! Το μπέρδεμα απο Αγγλικά στα Ελληνικά δεν το μπορω !
πραγματικα +1000000
και φανταζομαι ειναι και ευκολο να μπει στις ρυθμισεις κατι τετοιο
Αυτό το έχουν ζητήσει ήδη τα παιδιά, δεν είμαι σίγουρος όμως αν είναι τόσο απλό.
periklis11
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5100
Joined: Tue Dec 20, 2011 8:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός,Liverpool
Status: Spread your wings you can fly
Location: Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ έχω κόλλημα (κάθε χρόνο )και θα θελα να προστεθεί η δυνατότητα να φαίνονται στο 3D οι "φιγούρες " των προπονητών στον πάγκο....
Τόσο απλό κι όμως δεν το έχει δει ακόμα τοσα χρόνια, μέχρι και φιγούρες των φυσιοθεραπευτών έχει όταν τραυματίζεται ένας παίκτης και του coach ουτε καν....

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
demakos21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5332
Joined: Thu Mar 20, 2008 4:26 pm
Football Manager της ομάδας: AΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Juventus/Liverpool/OM
Status: Θα διασχίσεις ένα πρωινό τον κόσμο και θα 'ναι πιο όμορφα κι από ένα όνειρο.
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

rimini wrote:
demakos21 wrote:- Real managers (βλ. Lippi).
Για το συγκεκριμένο φοβάμαι, χωρίς να ξέρω κάτι, ότι υπάρχουν θέματα με τα πνευματικά δικαιώματα.
Κατάλαβα...Λογικό... :dontknow:
demakos21 wrote:- Όσο το δυνατόν πιο ρεαλιστικά γήπεδα.
Αν εννοείς το Bernabeu πχ να μοιάζει με το πραγματικό είναι πολύ δύσκολο λόγω διακαιωμάτων κι αυτο. Το πολύ να εξασφαλίσουν τα δικαιώματα από καμιά 10αριά γήπεδα. Κάπου είχε απαντήσει κάποιος υπεύθυνος της SΙ ότι υπάρχουν απίστευτα νομικά κωλύματα του τύπου να μην μπορούν να καταχωρήσουν στην database ούτε αν η φυσούνα του γηπέδου πχ είναι στο πλάι ή στο πέταλο :shock:
Αυτά τα πνευματικά δικαιώματα πια...:? ελπίζω,έστω σταδιακά,να αρχίσουν να μπαίνουν σιγά σιγά..θα ομορφύνει πολύ το παιχνίδι.
demakos21 wrote:- Προσφορές για χορηγίες φανέλας, γηπέδου, προπονητικού κέντρου etc
Τι εννοείς; Να τις διαχειρίζεσαι εσύ; Να τις δέχεσαι ή να τις απορρίπτεις εσύ; Δε νομίζω ότι γίνεται irl κάτι τέτοιο. Για το προπονητικό πλάκα πλάκα υπήρχε κάποτε η επιλογή αλλά πρέπει να έχω 2 FM να τη δω. Την βγάλανε;;
Ναι, να δέχομαι προσφορές κ να επιλέγω εγώ την πιο συμφέρουσα.Θα το ψάξω για το προπονητικό...καλή φάση εάν υπάρχει.
demakos21 wrote:- Συνέντευξη σε περιοδικά/tv μετά από μεγάλες επιτυχίες.
Δεν γίνεται ήδη;;;
Εννοώ να γίνεται ειδική αναφορά/αφιέρωμα στον προπονητή (προσωπικά ενδιαφέροντα, βιογραφία,καλεσμένος σε εκπομπή etc)
AlEx_FaMaGuStA
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 422
Joined: Mon Jan 25, 2010 2:37 am
Football Manager της ομάδας: Αχιλλέας Νεοχωρίου Άρτας
Αγαπημένη Ομάδα: Σαλαμίνα Αμμοχώστου
Status: once erasmus - always erasmus
Location: Cyprus
Has thanked: 0
Been thanked: 0

:arrow: Να μπορώ να πηγαίνω κάθε καλοκαίρι προετοιμασία με την ομάδα μου στο είτε στο εξωτερικό είτε εντός της χώρας αναλόγως οικονομικής κατάστασης όπως γίνεται irl.
Να μπορώ να επιλέξω όποια χώρα θέλω για καλοκαιρινή προετοιμασία/φιλικά προετοιμασίας ή καλύτερα για να είναι πιο ρεαλιστικό να μου βγάζει το παιχνίδι 3-4 επιλογές εντός οικονομικών δυνατοτήτων της ομάδας και να διαλέγω αναλόγως.

:arrow: Κάποια απο τα φιλικά που δίνουν οι Εθνικές ομάδες να γίνονται σε ουδέτερη χώρα και όχι απαραίτητα σε μια απο τις 2 χώρες που παίζουν μεταξύ τους, όπως γίνεται δηλαδή irl (π.χ πολλές φορές μπορεί να τύχει irl να αναμετρηθούν φιλικά ζευγάρια όπως Βραζιλία-Αργεντινή στις ΗΠΑ ή Ισπανία - Βραζιλία στο Γουέμπλει της Αγγλίας)

:arrow: Να ακούγονται γνωστά συνθήματα ομάδων-οπαδών την ώρα των αγώνων. Τουλάχιστον των μεγάλων ομάδων με γνωστά συνθήματα και fanbase
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”