Ανάληψη εθνικής ομάδας...

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2015!
Post Reply
User avatar
Sotiris_1978
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Wed Jun 24, 2015 11:14 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
facebook προφίλ: sotiris.makaronis.5
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εχω μια ερώτηση, θέλω να αναλάβω προπονητής σε μια Εθνική ομάδα που είναι χαμηλά στην Παγκόσμια κατάταξη (π.χ Γιβρλαταρ, Ανδόρα). Παρόλο που αυτές οι ομάδες δεν έχουν προπονητη δεν με αφήνει να κάνω αίτηση. Μόνο στις μεγάλες ομάδες έχω αυτην την δυνατότηα. Γιατί συμβάινει αυτό, γνωρίζει κανείς τίποτα??? Πως μπορώ να αναλάβω μια μικρή Εθνική ομάδα?

Παιδια βοηθήστε οποιος ξέρει.
Thanxs
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στην αρχή του παιχνιδιού; Γιατί δεν έχουν προπονητή; Πρέπει να παίζει ρόλο και ποιά πρωταθλήματα έχεις ανοικτά φαντάζομαι για να σε αφήσει να διαλέξεις εθνική.
User avatar
Sotiris_1978
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Wed Jun 24, 2015 11:14 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
facebook προφίλ: sotiris.makaronis.5
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν μιλάω για την αρχή του παιχνιδιού. Αλλά κατα την διάρκεια του. Οπως είπα θέλω να αναλάβω το Γιβρλαταρ που είναι και στην Ευρώπη ή το Λουξεμβούργο ή τα Νησια Φερόε. Θα πρέπει να ανοίξω την συγκεκρημένη χώρα στα δεδομένα? ή υπάρχει άλλη επιλογη?
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν είναι κάτι δεδομένο αυτό που θα σου πω αλλά κάνω μια εικασία. Βλέπω ότι όσες πιο πολλές χώρες βάζεις στο παιχνίδι τόσο πιο πολλές εθνικές σε αφήνει στην αρχή να επιλέξεις. Άρα κάτι παίζει με τους παίκτες που φορτώνεις και τις εθνικές που μπορείς να αναλάβεις. Και φαντάζομαι αυτό είναι και το πιο λογικό. Όταν πχ. δεν έχει κανέναν παίκτη από το Γιβραλτάρ πως να σ' αφήσει να επιλέξεις την εθνική του;
User avatar
Sotiris_1978
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Wed Jun 24, 2015 11:14 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
facebook προφίλ: sotiris.makaronis.5
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτο που λες δεν νομίζω πως ισχύει, το λέω αυτό γιατί έχει ενεργούς παίχτες στις ομάδες τους. το να μην με αφήνει να αναλάβω μια ομάδα που δεν έχει κανέναν παίχτη θα το καταλάβαινα και θα είχε νόημα αυτο που μου είπες. Αλλά εδώ δεν το καταλαβαίνω. Οκ θα προσπαθήσω να ανοιξω κάποια πρωταθλήματα για να δω αντίδραση και θα σου πω. Αν και πιστεύω πως δεν ισχύει αυτο που μου λες. παρολα αυτα θα το τσεκαρω. σε ευχαριστω.
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ το δοκίμασα σε νέο παιχνίδι και με μικρή database. Με 2 τυχαίες χώρες ανοικτές μου αφήνει να διαλέξω από 24 εθνικές. Με 19 ανοικτές χώρες με αφήνει από 70 εθνικές.
User avatar
Sotiris_1978
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Wed Jun 24, 2015 11:14 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
facebook προφίλ: sotiris.makaronis.5
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ εχω μόνο μία την Ελλάδα. Αυτο που είδα τώρα είναι το εξής :

Παγκοσμια κατάταξη

130η Μολδαβία
131η Φιλλιπίνες
132η Μπαρμπάντος
133η ΠΓΔΜ

Στην ΠΓΔΜ με αφήνει να κάνω αίτηση. την Μολδαβία που είναι 3 θέσεις παραπάνω δεν με αφήνει να κάνω αίτηση. Δεν συζητάω για Φιλλιπίνες ή Μπαρμπάντος εννοείτε.

Θα το ανοιξω κι άλλα πρωταθλήματα με μικρή database για να δω πόσες επιλογές θα μου δώσει.

(Θα ξεκίναγα καινούργιο αλλά είμαι στο 2025 και δεν λέει να τα πετάξω έτσι ρε συ)

Σε ευχαριστώ
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΠΓΔΜ σε αφήνει γιατί έχεις Ελλάδα. Εκτός απ' ότι συνορεύουν υπάρχει η (μικρή) πιθανότητα να δεις ελληνική ακαδημία να βγάζει Σκοπιανό παίκτη. Μολδαβό δε νομίζω να έχω δει ποτέ. Και στην αρχή του παιχνιδιού πρέπει να έχει 2-3 Σκοπιανούς σε ελληνικές ομάδες.
User avatar
Sotiris_1978
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Wed Jun 24, 2015 11:14 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
facebook προφίλ: sotiris.makaronis.5
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δηλαδή αυτο που λες αν κατάλαβα καλά είναι οτι το πρωτάθλημα της Ελλάδας σου δίνει την δυνατότητα να υπογράψεις με τις χώρες που συνορεύουν και έχουν μικρό rating στην Παγκοσμια κατάταξη και με ενεργούς παίχτες στην χώρα σου.
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όχι απαραίτητα. Απ΄οτι έχω καταλάβει σ' αφήνει να διαλέξεις χώρα ανάλογα με τους παίκτες που έχει φορτώσει από κάθε χώρα. Οπότε είναι πιο λογικό να μπορείς να πάρεις ΠΓΔΜ παρά Μολδαβία. Αν διαλέξεις μόνο Ελλάδα δεν μπορείς να πάρεις πχ στην αρχή του παιχνιδιού ΠΓΔΜ. Με τα χρόνια μπορεί να βγήκαν μερικοί παίκτες και για aυτό στην άνοιξε σαν εθνική. Πολύ πιθανόν να μπορείς να πάρεις και Αλβανία πλέον, αν δεν έχει προπονητή, γιατί η Ελλάδα (αλλά και η Ιταλία) βγάζουν αρκετούς Αλβανούς regens.
Venom
Trialist
Trialist
Posts: 19
Joined: Sat Apr 26, 2008 12:23 pm
Football Manager της ομάδας: Atromitos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Με custom database και επιλογή "load all players from ....." + τις χώρες που σε ενδιαφέρουν μήπως σε αφήνει να επιλέξεις την εθνική που θες; το έχω δοκιμάσει με επιτυχία στο παρελθόν 10 fm πίσω
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”