Πρόβλημα στην υπόδειξη του offside;

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2015!
Post Reply
User avatar
yannis20
Amateur
Amateur
Posts: 118
Joined: Thu Jun 18, 2009 1:39 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: Νίκη Βόλου, ΑΕΚ
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ανοίγω νέο θέμα, γιατί δε βρήκα πουθενά κάτι αντίστοιχο.

Πρόσφατα έβαλα να βλέπω replay των φάσεων για γκολ (τα απενεργοποιούσα εδώ και χρόνια) και παρατήρησα το εξής.
Σε αρκετά γκολ που ακυρώνονταν ως offside, στο replay έβλεπα ότι το "βίντεο" σταματούσε (για να μου δείξει το offside) όχι τη στιγμή που η μπάλα έφευγε από το πόδι του παίκτη αλλά όταν αυτή ήταν ένα ή ενάμιση μέτρο μακριά. Σε κάποιες από αυτές τις περιπτώσεις, ο παίκτης που παραλάμβανε την ασσίστ δεν ήταν offside όταν η μπάλα έφευγε από το πόδι του συμπαίκτη του αλλά ήταν πιο μπροστά από τον τελευταίο αμυνόμενο στο σταματημένο στιγμιότυπο (με την μπάλα ήδη ενάμιση μέτρο μακριά από τον συμπαίκτη του).
(Ελπίζω να γίνεται κατανοητό το τι θέλω να πω)

Η ερώτησή μου είναι, μήπως υπάρχει λάθος στον τρόπο υπολογισμού του offside;
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτό που δεν ξέρει ο κόσμος είναι ότι οι διαιτητές έχουν attributes όπως οι παίκτες και οι προπονητές. Οπότε είναι πολύ πιθανόν να υπάρχουν και διαιτητικά λάθη.
User avatar
yannis20
Amateur
Amateur
Posts: 118
Joined: Thu Jun 18, 2009 1:39 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: Νίκη Βόλου, ΑΕΚ
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το σκέφτηκα κι αυτό, απλώς μου φάνηκε παράξενο που η στιγμή που επέλεγε το παιχνίδι δεν ήταν η σωστή, και αν το offside υπολογιστεί με βάση αυτή τη στιγμή, θα προκύπτουν λάθη που θα οφείλονται στον αλγόριθμο του παιχνιδιού, και όχι σε διαιτητικά λάθη (τα οποία είναι μεσα στο παιχνίδι σίγουρα -και καλά κάνουν, δε θα ήταν ρεαλιστικό αλλιώς-).
(και λάθος στον αλγόριθμο να είναι πάντως, είναι ανθρώπινο, δεν έχω σκοπό να "κράξω", σε καμία περίπτωση, απλώς επισημαίνω την παρατήρηση μου)
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”