FM15 Abilities & Personalities pack

Κατεβάστε, συζητήστε, σχολιάστε τα γνωστά Data Packs του Nik33
Post Reply
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Εδώ το feedback για το Abilities & Personalities pack.

Image

:idea: Ανανεώνει/διορθώνει τα χαρακτηριστικά των παικτών σε επίπεδο ικανοτήτων και προσωπικότητας, είτε λόγω της χρονιάς που κάνουν, είτε λόγω λαθών στην official db.


Οδηγίες

:arrow: Από Ελλάδα ποστάρουμε κυρίως για παίκτες που ήρθαν τώρα και η ελληνική ομάδα έρευνας δεν είχε την ευκαιρία να ανανεώσει, ή για να συμπληρώσουμε κενά attrs σε πιο άγνωστους παίκτες. ΔΕΝ ποστάρουμε οπαδικά και προσπαθούμε να τεκμηριώνουμε τις απόψεις μας, που είναι όλες δεκτές.

Επίσης, σημαντικό, τη γνώμη μας για τους παίκτες των ελληνικών πρωταθλημάτων τη γράφουμε και στο επίσημο research (κλικ ΕΔΩ).

:arrow: Από εξωτερικό, που είναι και ο κύριος λόγος ύπαρξης του pack, ποστάρουμε ελεύθερα, αλλά εννοείται πάντα με τεκμηρίωση (πχ παράθεση στατιστικών, video, κτλ).
User avatar
silverman
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2121
Joined: Sat Feb 04, 2006 5:23 pm
Football Manager της ομάδας: AEK,Roma,Leeds
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Roma
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nik θελω τη γνωμη σου η κ οποιου αλλου εχει προχωρησει αρκετες σαιζον στο ιταλικο πρωταθλημα.
Κατ'εμε αν κρινουμε απο τη φετινη σαιζον τα στατς του Μανωλα (κ ως συνεπεια η αξια του) ειναι αρκετα χαμηλα κ απ'οτι εχω δει σε saves γενικα τρωει πολυ παγκο λογω αυτου, κατι που δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα. Εσυ τι λες; Θες να σου προτεινω καποιες αλλαγες στα αττς του η λες να περιμενουμε την νεα database απο την SI για να το δουμε απο κει αν ειναι;
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η νέα database θέλει κάνα τρίμηνο να βγει. Στείλε ότι έχεις να προτείνεις. Έχω τρέξει κι εγώ ένα save 9 χρόνια και μπορώ να τσεκάρω.
User avatar
silverman
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2121
Joined: Sat Feb 04, 2006 5:23 pm
Football Manager της ομάδας: AEK,Roma,Leeds
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Roma
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ ωραια...εσενα βρε rimini τι εξελιξη ειχε στα save σου; Εχεις παρατηρησει κατι αντιστοιχο;

Λοιπον εμενα οι προτασεις μου αφορουν τα technical κ mental του καθοτι τα physical θεωρω οτι ειναι αντιπροσωπευτικα:

First touch:9 η 10
Heading:16 η 17
Marking:17
*Tackling:το 16 ειναι οκ, θα μπορουσε να ναι κ 17 θεωρω αν κρινουμε απο τα νουμερα (16.5 κερδισμενες μπαλιες ανα αγωνα) του στη Serie A.
Passing:11 η 12 (με 81.2% ειναι ο 3ος καλυτερος πασερ της ομαδας πισω απο τον Keita κ τον Mapou-απο τη στιγμη που ο Μapou εχει 11 κ ο Astori 13, θεωρω οτι καπου εκει θα πρεπει να ειναι το stat του)

Anticipation: εδω θελει λιγο κουβεντα...το αρχικο του θεωρω οτι ειναι λαθος..κ στα χρονια του στην Ελλαδα, κ με την Εθνικη γενικοτερα αλλα κυριως απο τη στιγμη που ηρθε στην Roma εδειξε οτι ειναι απο τα δυνατα του σημεια. Οι ιταλοι μαλιστα τον εχουν εκθειασει ειδικα γι αυτο το κομματι του παιχνιδιου του κ τον θεωρουν (σε αυτο το κομματι του παιχνιδιου) ισαξιο η κ ελαφρως καλυτερο του Benatia. Εγω πιστευω οτι ενα ανεβασμα στο 16 εδω θα ηταν οκ.
Βravery: ισχυει οτι ανεφερα κ για το tackling
Concentration:12 η 13
Decisions:13
Positioning: ισως ενα ανεβασμα μιας μοναδας
User avatar
diego1960
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 26354
Joined: Wed Mar 07, 2007 8:55 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Concentration/Decisions/first touch ούτε μονάδα παραπάνω παιδιά, δεν αξίζει. Στις περισσότερες φορές φαίνεται το πόσο κακός είναι σε αυτά. Τώρα ok, tackling είτε 16 είτε 17 είναι άριστα.

Positioning είναι επίσης καλό att, μην ξεχνάμε οτι πολλές φορές βρίσκεται αλλού για αλλού. All in all θεωρώ αντιπροσωπευτική την καρτέλα του, ίσως θέλει άνοδο CR ωστε να επιλέγεται πιο πολύ, αλλα δεν έχει δέιξει τίποτα ωστε να αξίζει άνοδο σε αυτά τα atts.

Anticipation + 1 ok, μέχρι εκεί.
Spoiler: show
Lord_Marks wrote:Τείνεις να εξελιχθείς σε λατρεία με τους επιθετικούς προσδιορισμούς σου αποπάνε :D -doublekiss
sirkostas777 wrote:Ρε θα με υποχρεώσετε στο τέλος να σας μιλάω όπως ο diego1960 :D :-D
DjBasile wrote:πραγματικά είναι απόλαυση ο diego, όταν χάνει ο ολυμπιακός!! Μακάρι να συνεχιστεί αυτό και στο 2010 :P
User avatar
silverman
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2121
Joined: Sat Feb 04, 2006 5:23 pm
Football Manager της ομάδας: AEK,Roma,Leeds
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Roma
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε diego1960 θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω καθετα μαζι σου.
Εχω αμεση εικονα του παικτη εχοντας δει ολα του τα παιχνιδια φετος (κ στο γηπεδο κ στην tv) κ δεν θεωρω τις προτασεις υπερβολικες. Κ στο παρελθον εχω κανει προτασεις για τα data packs κ δεν νομιζω να εχω δωσει δειγματα "υπερβολης" η "αβαντζας" (για παικτες ομαδων που υποστηριζω) στις προτασεις μου. Απο κει κ επειτα, προτασεις ειναι, αν η υπολοιπη data packs team τις θεωρει σωστες κ τις αποδεχεται οκ, αν παλι οχι δεν εγινε κ τιποτα.

Για μενα δεν νοειται, αν καποιος εχει οντως συνολικη (κ οχι αποσπασματικη εικονα απο 1-2 παιχνιδια η μονο κ μονο απο το παιχνιδι με την Bayern) εικονα του φετινου Μανωλα να μην αποδεχεται οτι τουλαχιστων το anticipation καθως κ το concentration+decisions του δεν ειναι αντιπροσωπευτικα στην αρχικη καρτελα. Την στιγμη μαλιστα που ειδικα για το θεμα του anticipation ολη η ιταλικη ποδοσφαιρικη κοινοτητα τον εχει εκθειασει γι'αυτο (κατι που οι ιταλοι κανουν πολυ δυσκολα για μη-ιταλο αμυντικο). Γενικοτερα ειμαι της αποψης οτι η φετινη του εικονα δεν αντικατοπτριζεται σωστα απο την καρτελα του, κ αυτο φαινεται 1ον) στο οτι ingame ο παικτης περνει πολυ λιγες συμμετοχες στην ομαδα του κ συνηθως θεωρειται rotation (η καμια φορα κ backup) option ενω irl γινεται το ακριβως αντιθετο κ 2ον) στο αρχικο value του παικτη...σαφως κ δεν υποστηριζω οτι θα πρεπε να ναι οσο το ποσο μεταγραφης του (που ηταν υπερβολικο) αλλα δεν γινεται να μην ειναι τουλαχιστων καπου αναμεσα στα 7-9Μ.

ΥΓ Για να μην νομιζει κανεις οτι ειμαι κ κανας τρελλαμενος fan του Μανωλα, απλα να αναφερω οτι προσωπικα δεν με καλυπτει ουτε σε παικτικο επιπεδο (δεν πιστευα οτι αξιζε τα λεφτα που εδωσε η Roma, ουτε την εξασφαλισμενη θεση βασικου) ουτε στο θεμα χαρακτηρα (λογω του τροπου φυγης απο την ΑΕΚ). Οφειλω ομως να αναφερω κ παραλληλα να παραδεχθω οτι αντικειμενικα εχει δουλεψει κ προοδευσει πολυ, κ οτι ingame δεν εχει σχεση με αυτο που βλεπουμε απο τον ιδιο στο γηπεδο φετος. Κ επειδη οι ιταλοι researchers δεν νομιζω να κατσουν να ασχοληθουν αμεσα με την καρτελα του γι'αυτο κ παρεθεσα εδω τις προτασεις μου.
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14547
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Καθαρά αντικειμενικά, και όλα 20 να τού τα βάλετε, πάλι αδικημένος θα είναι ο παίκτης. Αντικειμενικά πάντα.
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
dk2991
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2152
Joined: Thu Dec 01, 2011 11:56 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Status: 21-4-2013
Location: FM-Land
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times

:D
Πάντως ισχύει πως θέλει ανέβασμα. Αλλιώς να ρίξετε όλους τους υπόλοιπους αμυντικούς της Ρόμα για να παίζει βασικός, έχω σέιβ που δεν έκανε όλη τη χρονιά ούτε μία συμμετοχή και ήθελε να φύγει από την ομάδα από την πρώτη χειμερινή περίοδο.
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ας συμφωνήσουμε πως δεν είναι λογικό να μην παίζει ποτέ στο fm και irl να μην κουνιέται από την εντεκάδα.Κάτι έχει γίνει λάθος στα atts του.Το τι είναι αυτό εγώ δεν το ξέρω.Οι αρμόδιοι όμως σίγουρα μπορούν να το βρουν.

Τα ίδια ισχύουν και για Σάμαρη.Από day 1 βρίσκεται στη Benfica B και στο τέλος της season 1 φεύγει ως Transfer Listed για 2.5 έως 3.9M.

Ή το C.A θα πρέπει να ανέβει και στους 2,ή ορισμένα atts που είναι πεσμένα.Πάντως δεν είναι ρεαλιστικό να ξεκινάς ένα save και να ξέρεις ότι 2η-3η χρονιά θα πάρεις δωράκι και τους 2 τους.

Υπάρχουν αντίστοιχες περιπτώσεις και για παίκτες της Barcelona όπως ο Samper,o Sergi Roberto και ο Deulofeu.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σάμαρη έχουμε εικόνα πως παίζει η Benfica in game; Μάλλον έχει να κάνει με λάθος τακτική που δεν τον χρησιμοποιεί και οχι χαρακτηριστικών. Μανωλά επιβεβαιώνω. Σχεδόν καθόλου παιχνίδια, κάπως πρέπει να το διορθώσουμε.
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Τους έκανα κάποιες μικρές αυξήσεις, τσεκάρετέ τους και βλέπουμε.
User avatar
silverman
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2121
Joined: Sat Feb 04, 2006 5:23 pm
Football Manager της ομάδας: AEK,Roma,Leeds
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Roma
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Paulo Dybala +2 finishing +1 composure. Υπαρχει περιπτωση να κληθει στην εθνικη Ιταλιας οποτε ισως να χρειαστει να βγει το declared για την Αργεντινη (δεν ειναι κατι οριστικο, ας το χουμε στο νου μας ομως).
Guilherme Siqueira μηπως να περαστει το declared for national team:Brasil, γιατι απ'οτι βλεπω ingame τον καλει παντα ο Conte στην εθνικη Ιταλιας κατι που irl δεν ισχυει.
Florenzi ανεβασμα του AMR σε natural κ του DR σε competent (με value 11-12 ισως;) μιας κ επι Garcia εχει παιξει εκει κ στην Crotone παλαιοτερα.
Cassano ανεβασμα του AML σε natural.
Parolo +1 passing +1 vision.
Ogbonna +1 tackling.
Scuffet aerial ability +1.
Bonaventura προσθηκη και του ΑΜC ως natural.
Menez ανεβασμα του AML σε accomplished.
Petar Golubovic (Roma u21) DR natural κ οχι DC (accomplished κανονικα).
Zaza +1 composure, +2 η 3 positioning, +1 concentration...ισως ανεβασμα στο CA κ στο reputation (ειναι ενεργο μελος της εθνικης του irl ενω ingame δεν εχει καν κληθει μετα απο καποιες σαιζον);
Bertolacci passing, composure, concentration oλα +1.
Marco Amelia retired from professional football, αλλα παικτης της Rocca Priora.
User avatar
**John**
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 360
Joined: Fri Oct 26, 2007 8:19 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Juventus
twitter: calchas7
Location: Λέσβος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

silverman wrote:Paulo Dybala +2 finishing +1 composure. Υπαρχει περιπτωση να κληθει στην εθνικη Ιταλιας οποτε ισως να χρειαστει να βγει το declared για την Αργεντινη (δεν ειναι κατι οριστικο, ας το χουμε στο νου μας ομως).
Ο συγκεκριμένος πάντως έχει δηλώσει ότι δεν θέλει να παίξει στην Εθνική Ιταλίας!
We don't stop playing because we grow old, we grow old because we stop playing.
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Researching για την Barcelona

-Θα μπορούσε να πάρει +1 ο Messi στη δημιουργικότητα,ίσως και στην φυσική αντοχή.Φαίνεται πιο φρέσκος και δε βγάζει έως τώρα τα μικροπροβλήματα των προηγούμενων χρόνων.
-Τα τελειώματα του Neymar και η ψυχραιμία θα μπορούσαν να πάρουν +1,όπως και η Δύναμή του.
-Μείωση σε Τάκλιν,Μαρκάρισμα και Αμυντικές Τοποθετήσεις στον Busquets.Όποτε παίζει μόνος ως DM υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.
-Μείωση στο Μαρκάρισμα και στη Δύναμη του Alba.Πολύ ασταθής φέτος,χάνει αρκετές μονομαχίες.
-Θα μπορούσε να υπάρξει αύξηση στο CA του Bravo,αυτή τη στιγμή δείχνει καλύτερος και σταθερότερος του Ter Stegen.
-Το ''media reputation'' πρέπει να αλλάξει από 1η θέση σε 2η.Κανένα μέσο -μη Καταλανικό- δεν ισχυρίστηκε ότι η Barcelona φέτος πάει για τίτλο.
-Πολλά ακούγονται για εκλογές την περίοδο 2015-2016 με κύριο υποψήφιο τον Laporta,δεν ξέρω αν γίνεται να περαστεί αυτό.
-Ίσως και μια μείωση στον Pique σε Συγκέντρωση,Αμυντικές Τοποθετήσεις,Μαρκάρισμα. (-1)
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
silverman
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2121
Joined: Sat Feb 04, 2006 5:23 pm
Football Manager της ομάδας: AEK,Roma,Leeds
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Roma
Has thanked: 0
Been thanked: 0

**John** wrote:Ο συγκεκριμένος πάντως έχει δηλώσει ότι δεν θέλει να παίξει στην Εθνική Ιταλίας!
Εχεις δικιο. :wink:
Γι'αυτο ομως ειπα οτι δεν ειναι κατι οριστικο κ να εχουμε το νου μας για τυχων εξελιξεις, γιατι κ στο παρελθον αλλοι ειχαν πει αρχικα τα ιδια (Osvaldο στα πρωτα του χρονια στην Ιταλια, Paletta το 2012) αλλα κ γιατι ο Conte φαινεται να πιεζει πολυ τις καταστασεις για τον συγκεκριμενο παικτη.
Post Reply

Return to “Nik33's Data Packs”