SP rules

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε
Post Reply
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εισαγωγή-γενικά.

Off Topic:
Κανονικά, δεν θα ανέβαζα την τακτική πριν τελειώσει η χρονιά, αλλά η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει πάρα πολύ.
Κυρίως γιατί βλέπω ότι αποδίδει όπως θέλω και την είδα να γίνεται πιο σταθερή όσο περνούσε ο καιρός και την
μάθαιναν οι παίχτες μου. Το δείγμα αγώνων είναι γύρω στους 25-30 αλλά θα το ρισκάρω.
:arrow: Η τακτική φτιάχτηκε πριν το 15.1.4 uptade και έχει παιχτεί σε ένα ματς με αυτό
με καμία διαφορά στην όλη συμπεριφορά της.


Image

:arrow: Πρώτ απ όλα, η ονομασία της τακτικής προέρχεται απ τον μέγα μάγιστρο των τακτικών αναχαίτισης
και άμυνας, τον ανυπέρβλητο, Σούλη Παπαδόπουλο, αγγλιστί, Souli Papadopoulo οπότε και SP rules.

:arrow: Είναι σχεδιασμένη για τις ανάγκες ομάδων με στόχο να παραμείνουν στην κατηγορία, να δώσουν
μάχη μέχρις εσχάτων για κάθε μέτρο του γηπέδου, να πνίξουν το ματς και να φύγουν δύο ή τρεις φορές στην αντεπίθεση
και να βάλουν το ένα γκολ που ίσως να είναι αρκετό. Είναι δηλαδή τακτική που προσπαθει να εφαρμόσει (αν κι εχθρός του Soulis)
το δόγμα Αναστόπουλου για τις ομάδες που μάχονται για την αποφυγή του υποβιβασμού: ''Ψάχνουμε σε κάθε ματς για βαθμό ή βαθμούς''.
Είναι αρκετά πιθανό δε, να κάνει και για τα Ευρωπαϊκα ματς, έναντι δυνατών αντιπάλων. (κλασσικό πρόβλημα των πρώτων χρόνων
όσων παίζουν ελληνικό πρωτάθλημα. Δεν θα σας κάνει πρωταθλητές Ευρώπης ή κατόχους Europa League απ την πρώτη χρονιά, αλλά
μπορεί να πάει την ομάδα πιιο μακριά απ ότι φαντάζεται κάποιος).

:arrow: Η τακτική προσπαθεί να κάνει (στο μέτρο του δυνατού):
1-Προστασία της άμυνας
2-Προσπάθεια ελέγχου του ρυθμού του αγώνα
3-Οι επιθέσεις ή να γίνονται γρήγορα μετά από κλέψιμο ή, όταν είναι οργανωμένες να περνάει η μπάλα από πολλά πόδια.

:arrow:Με μια-δύο λέξεις: Θα υποφέρετε. Κάθε τάκλιν θα είναι στην καρωτίδα. Θα παίζετε για μάνες.
Κάθε γκολ που θα βάζετε θα είναι πολύτιμο και κάθε ένα που θα τρώτε θα είναι μαχαιριά στην καρδιά.

Αλλά θα μείνετε κατηγορία
Image
και το πιθανότερο είναι κι άνετα (στην τελική) κιόλας.


:arrow: Η διάταξη της τακτικής είναι:

Image

Ένα 4-5-1 deep ουσιαστικά, με έμφαση στο χώρο μπροστά απ την άμυνα.
Ουσιαστικά θέλουμε όσο το δυνατόν περισσότερα κορμιά μπροστά απ το τέρμα μας
αλλά συγχρόνως και κάποιες επιθετικές διεξόδους, έτσι ώστε αν η μπάλα αποκτηθεί,
να ξέρουμε τι να την κάνουμε, που να την δώσουμε κτλ.

Η όλη φιλοσοφία της τακτικής, είναι: Αράζουμε λίγο πίσω, υποφέρουμε και μόλις βρεθεί η ευκαιρία χτυπάμε.
Διατηρούμε το σχήμα/ρόλους σε όλες τις θέσεις, τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου,καλύπτουμε, κλοτσάμε
κι εν τέλει για να μας νικήσουν θα φτύσουν αίμα (ή θα φάμε bugισια γκολ). :P
Coυnter και Structured είναι οι βασικές αρχές.
Σίγουρα το very fluid είναι καλύτερο για την ομοιογένεια της ομάδας γενικά, αλλά ας μην ξεχνάμε
για ποιές ομάδες είναι η τακτική και το επίπεδο αμπαλότητας μάλλον δεν μας επιτρέπει να έχουμε very fluid
Τουλάχιστον στην αρχή, που είναι πολύ σημαντική γιατί θέλουμε βαθμούς και πρέπει να είμαστε έτοιμοι.
Επίσης βάλτε το γεγονός ότι το επιτελείο των προπονητών είναι μέτριο και για την μάθει η ομάδα
ίσως χρειαστεί περισσότερος χρόνος απ ότι χρειάζεται σε μια ομάδα καλύτερου επιπέδου. Βάλτε και τους τραυματισμούς
οπότε Structured και ξενοιάζεις.

:arrow: Οδηγίες ομάδας:

Image

Προσπαθούμε να κάνουμε παιχνίδι αναμονής. Οργάνωση στα μετόπισθεν και πολύς κόσμος γενικά, μέσα κι έξω απ την περιοχή μας.
Counter σαν γενικό mentality και μετά το βοηθάμε με τα drop deeper και τα close down less, lower tempo.
8/10 παίζεις με καλύτερες ομάδες οπότε μια χαρά σε βολεύει να είσαι πίσω, με χαμηλό ρυθμό και να μην παρασύρεσαι εκτός θέσης.
Δεν έχω δει μεγάλη διαφορά μεταξύ Get stuck in και Stay on feet στην αμυντική συμπεριφορά της ομάδας,
αλλά το Get stuck in είναι πιο διασκεδαστικό γιατί βλέπεις πιο πολλά τάκλιν. :D

Επιθετικά είχα ένα δίλημμα, αν θα έπρεπε να παίζω με γρήγορες μπαλιές στο χώρο ή να προσπαθώ να έχω την μπάλα όσο
το δυνατόν περισσότερο. Προτίμησα το δεύτερο, πρώτον γιατί για να παίξεις με γρήγορες μπαλιές στο χώρο, πρέπει να έχεις
και καλούς πασέρ και γρήγορους/τεχνίτες κι άντε να έχεις έναν-δύο τέτοιους όταν είσαι για υποβίβα και κατά δεύτερον
ένας ακόμα τρόπος άμυνας είναι μέσω της κατοχής. Όταν έχεις εσύ τη μπάλα, δύσκολα τρως γκολ. Οπότε,retain possesion, shorter
passing, pass into space, work ball into box
, γενικά κι εδώ, παιχνίδι υπομονής. Αν υπάρχει θέμα κατοχής σε ένα ματς, βγάλτε το
pass into space για να περιοριστούν τα τυχόν λάθη.

Ανάλυση.
Άμυνα.
Image

:arrow: Η ομάδα είναι η Lombard-Pápa TFC απ ην Ουγγαρία που στόχο έχει την αποφυγή του υποβιβασμου.
Παραθέτω την βασική τετράδα της άμυνας (μετά από μεταγραφές ελευθέρων) συν τον 40χρονο τέρμα για να έχετε μια εικόνα
για τη άμυνα μιλάμε.
Spoiler: show
Image

ImageImageImageImage
Αυτοί παίζουν συνέχεια στο πρωτάθλημα γιατί οι αλλαγές τους είναι εχμ...χαμηλού βαρομετρικού παίχτες
και παίζουν κυρίως στα 2 κύπελλα (τρομάρα τους) που έχουν οι Ούγγροι.

Όπως γίνεται αντιληπτό δεν είναι για πολλά πολλά, αλλά αυτοί είμαστε με αυτούς θα πορευτούμε.
Στα ακραία μπακ, λίγα πράγματα και καλά. Κοντινές πάσες, λιγότερο closing down για να μην είναι εκτός θέσης
σέντρα από μακριά αν κι όταν μπορούν και τέλος. Οβερλαπ θα γίνεται όταν είμαστε στην επίθεση, είναι ένα έξτρα στήριγμα.
Στους κεντρικούς αμυντικούς (Defend/cover) το σημαντικό είναι το closing down. Δείτε πως και πόσο απομακρύνονται
απ τη θέση τους και ρυθμίστε το αναλόγως. Να θυμάστε το βασικό είναι να διατηρείτε το σχήμα όσο μπορείτε και να μην υπάρχουν
τρύπες και κενά. Εδώ, βοηθούν πολύ οι δύο χαφ, μπροστά απ τα DC.
Επίσης, κοντινές πάσες με στόχο πάντα την όσο το δυνατόν μεγαλύτερη κατοχή.



Κέντρο.
Image

:arrow: Σαν ''κέντρο'' ας ορισουμε τα δύο DM και τα ακραία χαφ κι όχι τον AMC που έχει καθαρά
επιθετικό ρόλο.
Οι δύο κεντρικοί χαφ μπροστά απ την άμυνα έχουν δύο ρόλους, του κυματοθραύστη και του οργανωτή από πίσω. Αν και οι δύο
τα κάνουν εξίσου καλά και τα δύο ακόμα καλύτερα. Αναλόγως με την ομάδα βέβαια, τον έναν τον έχω σαν Anchor man-defence
και τον άλλον σαν DM/DLP-support. Τώρα βέβαια, εντάξει, αν έχει κάποιος κανάν τύπου-Pirlo θα παίζει με Regista
αλλά πάντα να έχουμε στο μυαλό μας ότι δύσκολα θα έχει ομάδα για υποβίβα παίχτη με τέτοια χαρακτητιστικά κι αν έχει θα είναι 85 ετών
και θα παθαίνει μια θλάση ανα ημίχρονο. Οπότε keep it simple.
Kαι γενικά ότι λέει η κυρία στο gif. Στον άξονα, το πρώτο μέλημα είνα να προστατευτεί η άμυνά μας
να κερδίσουμε τη μπάλα όσο το δυνατόν (κι αν) γίνεται μακριά απ την περιοχή μας. Μετά, βλέπουμε τι θα την κάνουμε. :P
Δύο οδηγίες για τα παλουκάρια μας. Tackle harder να μας νιώθουν στο πετσί τους και close down less
για να μην περιφέρονται σαν τις άδικες κατάρες απ εδώ κι απ εκεί κι αφήνουν χώρους και παίχτη έξω απ την περιοχή για το σουτ.

Για τα άκρα. Σέντρα, όβερλαπ, man mark στον αντίπαλο ακραίο χαφ, έτσι ώστε να γυρίζουν κι αυτοί πίσω και να βοηθάνε.
Λόγω των χαρακτηριστικών των παιχτών, ο αριστερός είναι winger κι ο δεξιά, wide midfielder .
To ευχάριστο είναι ότι δίνουν στήριξη και μέσα στην περιοχή, ειδκά ο δεξιά, έχει βάλει αρκετά γκολ, για τη θέση και τα φτωχά προσόντα του.


Επίθεση.
:arrow: Όλα τα λεφτά είναι ο AMC.
Image

Παρόλη την αμυντική προσπάθεια, πάντα το θέμα είναι τα γκολ που πρέπει να βάλει η ομάδα, η όποια ομάδα.
Για να βάλει γκολ, πρέπει να τσουλάει λίγο το τόπι μπροστά και κάποιος πρέπει να κάνει παιχνίδι και να ''αποσυμπιέζει''
την άμυνα. Αυτός, ο άνθρωπος αυτός, είναι το 10αρι μας, ο λεβέντης μας, ο καραμπουζουκλής μας.
Έχει την πλήρη ελευθερία κινήσεων (roam from positions, move into channels, more direct/risky passes), αν έχει
o αντίπαλος αμυντικό χαφ, τότε μπαίνει και το run wide with ball. Γενικά, κάνει ότι θέλει, όποτε θέλει. Ρίχνει και κλωτές (όχι κλωτσιές).
(tackle harder). Επίσης, αρκετά σημαντικό είναι να είναι σε μικρή απόσταση απ τον επιθετικό, γιατί πρέπει να έχει άμεσο στήριγμα
μιας κι άλλοι δύο του κέντρου, ξεκινάνε από αρκετά πιο πίσω του σε μέτρα.

Ο επιθετικός, έχει κι αυτός μια σχετική ελευθερία κινήσεων, κυρίως γιατί θέλουμε να προσφέρει μια άμεση λύση για τον AMC.
Ότι συνδυασμός ρόλων κι αν χρησιμοποιηθεί αυτοί οι δύο θα πρέπει να είναι κοντά-κοντά. Σαν DLF-support είχα τα καλύτερα
αποτελέσματα όσον αφορά κινήσεις/ταίριασμα στο χώρο/δημιουργία ρηγμάτων στην αντίπαλη άμυνα. Κι εδώ, το roam from positions, move into channels είναι σχεδόν υποχρεωτικό.
Γενική αρχή, οι δύο παίχτες μπροστά πρέπει να συμπεριφέρονται σαν δίδυμο όσο είναι δυνατόν.


:arrow: Κάτι που παρατήρησα και μου έκανε εντύπωση. Στην αρχή, σε κάποια ματς που βάζαμε πρώτοι γκολ
μετά από λίγα λεπτά το τρώγαμε και 1-2 φορές τρώγαμε και το δεύτερο στο καπάκι. Άρχισα να δοκιμάζω το εξής:
Μόλις το βάζαμε (άσχετα αν το βάζαμε πρώτοι ή ισοφαρίζαμε) ''φώναζα'' απ τον πάγκο calm-concentrate.Μεγάλη διαφορά,
σταμάτησαν τα γκολ στο καπάκι και γενικά μπορούσαμε να αναπνεύσουμε καλύτερα σαν ομάδα. Όπως και προς το τέλος του ματς.
Το προτείνω, γιατί και πάλι, ουσιαστικά έχουμε να διαχειριστούμε μια μικρή ομάδα και τα γενικά mental χαρακτηριστικά
δεν είναι και τα καλύτερα. Οπότε, έχετε το νου σας κι αυτή την βοήθεια.


Γενικές παρατηρήσεις:
:arrow: Τρόποι επίθεσης. Ένα ss από μια πολύ καλή επίθεση που κατέληξε σε γκολ.
Είναι από αγώνα που η ομάδα έχασε με 2-1 αλλά το βάζω γιατί κάπως έτσι θέλω να παίζει
Spoiler: show
ImageImage
:arrow: Τρόποι άμυνας. Πρώτα ο λάθος τρόπος, στην αρχή της σεζόν που η τακτική δεν ήταν ακόμα καλά δομημένη.
Spoiler: show
ImageImageImage
Και ο σωστός τρόπος, 6-7 ματς αργότερα. Δύο φάσεις απ το ίδιο ματς.
Spoiler: show
Image


Image




:arrow: Opposition Instructions:
-Show onto right foot τον DL και left foot τον DR
-Tackle harder στους μέσους και τους ακραίους χαφ. Αν έχει DM ή/και ΑΜ το ίδιο.
-Τα αντίπαλα εξτρέμ/ακραία χαφ να τα μαρκάρουν οι ακραίο χαφ μας.

:arrow: Team Talk:
9/10 φορές skip overall talk και assertive στην άμυνα I have faith in your ability
το ίδιο αλλά passionate στους κεντρώους και το ίδιο αλλά calm στους επιθετικούς.
Τόσο πράσινο έχει να δει ο τόπος απ το ΠΑΣΟΚ του 1981.

:arrow: Εναντίων άλλων σχηματισμών.
Έχοντας παίξει λίγα σχετικά παιχνίδια, το μεγάλο συν αυτής της τακτικής, είναι ότι κάνει πολλή δύσκολη
την δουλειά σε ομάδες που παίζουν με AMC. Επίσης και το 4-3-3 (με DM) δυσκολεύεται
γιατί έχει για τους δύο χαφ του, δύο δικούς μας που είναι αρκετά πίσω, έτσι ο DMC συχνά πάει πιο ψηλά απ ότι πρέπει
και εκεί παίζει ρόλο το επιθετικό δίδυμο μας που έχει αριθμητική υπεροπλία, στην ουσία ο DLF γίνεται 4ο κεντρικό χαφ
κι ο αντίπαλος DMC είναι συχνά εκτός θέσης ουσιαστικά.
Για τακτικές που έχουν μόνο από ένα παίχτη στα φτερά, επίσης είμαστε καλά, πρώτον γιατί έχουμε από 2 στα φτερά
και δεύτερον γιατί οι 2 παίχτες πίσω στα χαφ, εξισοροπούν αρκετά τον άξονα και δίνουν τη δυνατότητα να παιχτεί η μπάλα
απ τα πλάγια, να παίξει πιο ανοιχτά η ομάδα, χωρίς να χάσει σε συνοχή.
Δυσκολίες υπάρχουν όταν αντιμετωπίζουμε το 4-4-2, εικάζω πως οι δύο κεντρικοί χαφ, πιέζουν πολύ τους δικούς μου
αμυντικούς χαφ και συμπιέζουν αρκετά όλη την ομάδα. Η απάντηση είναι να αλλάξω σχηματισμό σε 4-3-3 με ένα DM
και να ανεβάσω την ομάδα λίγο ψηλότερα και από τις ομαδικές οδηγίες και απ την αλλαγή του mentality.


Αποτελέσματα, βαθμολογία κτλ.

Βαθμολογία του πρωταθλήματος και όλοι οι αγώνες του.
Δεν έχω βάλει του αγώνες των δύο κυπέλλων, του κανονικού και του λιγκ καπ
γιατί ουσιαστικά ασχολήθηκα ελάχιστα. Τη 2η 11αδα μέσα, (που είναι πολύ λιμά) και instant result και φύγαμε.
Αποκλεισμός απ τον 3ο γύρο του κυπέλλου ενώ στο λιγκ καπ συνεχίζουμε.
Κλάϊν όμως, το θέμα είναι η παραμονή και μόνο αυτή.

Όπως φαίνεται, θα παραμείνουμε, ενώ ο εκφυλισμένος μου εγκέφαλος
κάνει όνειρα για Ευρώπη. Αλλά προς το παρόν ''κοιτάμε τα ματς ένα ένα ξεχωριστά''.
Καλύτερη άμυνα μέχρι στιγμής μαζί με τον 1ο, με τον οποίο φέραμε 1-1 στο τελευταίο ματς.

Image


Τα αποτελέσματα λένε όλη την εικόνα πιστεύω.
8 σερί χωρίς ήττα και ήδη υπάρχει σαφέστατο δείγμα του πως παίζει η ομάδα.
Λίγες φάσεις αλλά καλές, ο αντίπαλος πολλές αλλά ανούσιες κι σχετικά ελεγχόμενες
πάντα μα πάντα, περισσότερη κατοχή απ τον αντίπαλο.
ImageImage

Off Topic:
Νομίζω τελείωσα. :P
Θα δοκιμαστεί και σε ομάδες που έχουν άλλους στόχους, πχ το πρωτάθλημα, είμαι περίεργος να δω
πως συμπεριφέρεται με καλύτερους παίχτες στα χαφ, πχ η Milan που έχω σε άλλο save, de Jong και Poli
με Honda μπροστά, ίσως κόψουν αρκετούς Τορινέζικους πωπούς. Ίδωμεν.
Όποιος θέλει να δοκιμάσει και να πει τι παίχτηκε είμεθα ανοιχτά και τις αργίες.

Μπορείτε να κατεβάσετε την τακτική από εδώ:https://www.sendspace.com/file/qj4h76
Είναι FMF οπότε πάτε εδώ και νομίζω είστε κομπλέ: http://www.fm-base.co.uk/forum/share-do ... files.html
Ότι update γίνουν θα ποστάρονται στο πρώτο ποστ.


Αυτά, όποιος θέλει κάτι άλλο, απορία, παρατήρηση, feedback, κτλ, ευπρόσδεκτος.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
periklis11
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5100
Joined: Tue Dec 20, 2011 8:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός,Liverpool
Status: Spread your wings you can fly
Location: Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εύγε φίλε μου!!!
εξαιρετικά ενδιαφέρουσα τακτική, θα τη χρησιμοποιώ ως 3η επιλογή και σε μεγαλύτερες ομάδες, σε περιπτώσεις που πάσει θυσία δεν θα πρέπει να χάσω (π.χ. κάποια ομάδα της τσαμπιονσίπ ίσως)
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

έχεις ακραίο παίκτη με κίνηση curls ball;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όχι είμαι ευτυχής αν πασάρουν σωστά στην ευθεία. :D
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7203
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Kαλή τακτική φαίνεται και εμπεριστατομένη ανάλυση, πάντως το meme ''Άμυνα Ρε'' αποθηκεύτηκε για μελλοντικές χρήσεις :D
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

To ξέρα ότι έπρεπε να το κάνω με watermark. :P
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
tiziano
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16314
Joined: Tue May 15, 2007 11:57 pm
Status: I'm Pickle Rick // IMHO Mute him
Location: Ocean Beach
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Ωραίος, και γαμάτη παρουσίαση :P Τεράστιος Σούλης.

Συμφωνώ απόλυτα για τα εξτρέμ, αν παίζεις αντίπαλος με καλύτερη ομάδα είναι απαραίτητο να παίζουν έτσι, σχεδόν αυτοκτονικό όταν τολμάω κάτι χωρίς να έχω ποιοτικό πλεονέκτημα. Και οπωσδήποτε ο ένας wide midfielder.

Κάτι που κάνω διαφορετικά καμιά φορά, ανάλογα με το σχηματισμό του αντιπάλου. Το δεκάρι τον βάζω δεύτερο επιθετικό (τον ίδιο παίκτη και ας είναι κίτρινος) και trequartista ή shadow striker (ανάλογα τον παίκτη). Στη λειτουργία δεν αλλάζουν τόσο πολύ τα πράγματα αλλά όταν προσφέρεται και η άμυνα του αντιπάλου είδα ότι βρίσκονται καλύτερα με τον προωθημένο επιθετικό και βάζω πιο πολλά γκολ. Μετά όμως δημιουργείται μεγαλύτερο κενό στο κέντρο οπότε αλλάζω οδηγίες στο εξτρέμ και ανεβάζω τον DMC στο κέντρο (αλλά οπωσδήποτε box to box, όποτε έβαλα roaming playmaker πελάγωσα). Ακόμα βέβαια δεν το έχω τεστάρει με πολύ πολύ κακό ρόστερ, δοκιμάζω τακτικές προτού πάω στα κλασσικά μου λημέρια έκτης κατηγορίας Αγγλίας.

εδιτ σε αυτή την περίπτωση επίσης δεν τους αφήνω να κάνουν τάκλιν (με πόνο ψυχής γιατί γουστάρω πάντα να ρίχνω ξύλο) γιατί μιας και μιλάμε για χαμηλού δυναμικού ομάδα, συνήθως κάνει τάκλιν στο θείο το αμυντικό χαφ και μένουν 1 ή 2 μόνοι τους έξω από την περιοχή.

Half-back αντί για anchor man έχεις δει κάποια διαφορά; Προς το παρόν εγώ όχι.
ΑΡΑΖΩ, Ἄρα ζῶ
Image
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ναι, καμία διαφορά ή τουλάχιστον καμία που να μπορώ να καταλάβω.

Στην αρχή (φιλικά) τους 1+1 μπροστά, τους είχα 2 μαζί, ένα 4-4-2 ας πούμε, αλλά χαϊρι δεν είδα. Υπήρχε πάρα πολύς κενός χώρος ανάμεσα στα κεντρικά χαφ και τους επιθετικούς και οι πλάγιοι δεν μπορούσαν να καλύψουν τίποτα. Κι ως γνωστόν, ο Σούλης και η φύση, απεχθάνονται τα κενά. :D

Οι δε πλάγιοί μου, πονεμένη ιστορία. Ο αριστερός χαφ είναι ένας 36χρονος τραυματίας 3-4 μήνες απ την αρχή κι αυτός που ήταν για αριστερός μπακ, είναι καλύτερος σαν χαφ, απλά και μόνο γιατί αμυντικά είναι τελείως χάφτας. Το δεξί χαφ (wide mid) είναι D/WB/M/R με acceleration και pace 14. Σύνολο. Οπότε που πας ρε Καραμήτρο.

Φόρτωσα βέβαια καμιά 6-7 ελεύθερους αλλά η βασικότερη θέση είναι το AMC, σε σχέση με την υπόλοιπη ομάδα ο τύπους που παίζει βασικός είναι Μαραντόνα.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
Post Reply

Return to “Έτοιμες Τακτικές”