Η "λογική" των σουτ από απόσταση

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο
Post Reply
NikolasR
Trialist
Trialist
Posts: 38
Joined: Tue Nov 06, 2012 8:01 am
Football Manager της ομάδας: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στο φετινό FM εντύπωση έχουν κάνει τα -εντυπωσιακά ομολογουμένως- σουτ από οποιαδήποτε γωνία που επιχειρεί η Α.Ι. του παιχνιδιού (ο υπολογιστής δλδ). Τα περισσότερα καταλήγουν μέσα, σαν εικόνα είναι όμορφη ωστόσο είναι και εκνευριστική όταν διαπιστώνεις ότι αυτός που σούταρε έχει 12 ή 10 long shots...!

Γιατί λοιπόν να μην κάνουμε κι εμείς το ίδιο στον υπολογιστή;;;

Μετά από συνεχείς πειραματισμούς, πρώτα στην ΒΕΤΑ, στο demo και τώρα στο φουλ παιχνίδι κατέληξα στα παρακάτω: (πέρυσι δεν ήταν τόσο εμφανές αυτό).

- Shoot on sight. Η τακτική κλειδί φέτος. Για να έχει αποτέλεσμα θα πρέπει οπωσδήποτε οι παίκτες, κυρίως οι μέσοι, να έχουν 14+ long shots, 13+ technique, 13+ strength, 12+ decisions & ίσως first touch 12+. Όσοι τα έχουν λοιπόν, στις ιδιαίτερες οδηγίες τους να έχετε τικαρισμένο το shoot more often, αν το επιτρέπει ο ρόλος τους. Ο roaming playmaker φέτος το κάνει ιδανικά, μαζί με τον central midfielder & box to box. Παράδειγμα, ο Κασάμι, Μπουχαλάκης, Μήτρογλου, Φορτούνης, Ντομίνγκεζ με τη συγκεκριμένη οδηγία στέλνουν οβίδες από παντού με ΟΛΟΥΣ τους αντιπάλους.

- Dribble less. Όταν τικάρετε τη συγκεκριμένη επιλογή στον παίχτη, άμεσα του λέτε, κάνε ό,τι άλλο θες εκτός ντρίμπλας, Εφόσον υπάρχει το shoot on sight, θα σουτάρει γρήγορα χωρίς να ψάξει το άσκοπο dribbling. Παρατηρήστε το.

- Much higher tempo. Το πιο σημαντικό για το shooting. Με καλό first touch, οι παίχτες θα σουτάρουν με το που πάρουν την μπάλα στα πόδια και είναι σε απόσταση βολής. Στο φετινό FM, έχει τύχει να βάλω πολλά γκολ εκμεταλλευόμενος τα λάθη του τερματοφύλακα (στο μοίρασμα μπάλας) από μεγάλες αποστάσεις. Επίσης, συνδυαζόμενο με τα παραπάνω, τα σουτ θα πέφτουν βροχή και στατιστικά / μαθηματικά, θα μπουν τουλάχιστον 2-3.

ΣΥΝΟΨΗ
Shoot on sight + Dribble less + Much higher tempo = εγγυημένα σουτ από απόσταση με ποσοστό επιτυχίας άνω του 70%, όπως ακριβώς της Α.Ι.

Η λογική των σουτ, έχει να κάνει επίσης και με την αμυντική στάση των περισσότερων μικρότερων ομάδων. Όταν καταλάβουν το ποσοστό σουτ που επιχειρείτε, θα κάνουν τάκλιν σκληρά και μαρκαρίσματα στενά. Άρα περισσότερα στημένα και κάρτες. Πάλι δλδ όφελος από τα στημένα. Επίσης, στις περιοχές που επικρατεί συνωστισμός, μετά από κόρνερ πχ, θα ψάχνουν το σουτ και όχι τη πασούλα μέσα σε 2 τ.μ.! Πάλι κέρδος.

Τελειώνοντας, αυτά τα παρατήρησα φέτος και με πειραματισμό στον ΟΣΦΠ, με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά παιχτών.

Καλή τύχη και περιμένω σχόλια αν το εφαρμόσετε.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αν ισχύει αυτό που λες τότε αν μάθουν και την "κίνηση" long shot whever possible φαντάζομαι θα γίνει χαμός (βοηθάει να έχουν long shot, decision, flair)
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
NickPaok99
Trialist
Trialist
Posts: 82
Joined: Sun Dec 29, 2013 11:30 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ F.C
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΕ ΠΑΟΚ/ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ/MCU
facebook προφίλ: nikos.matselos7
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επιλέγουμε και το περισσότερο εκφραστικοί ή όχι
NikolasR
Trialist
Trialist
Posts: 38
Joined: Tue Nov 06, 2012 8:01 am
Football Manager της ομάδας: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και στους δυο απαντώ ΝΑΙ & ΝΑΙ.

Έχω προπονήσει αρκετούς να έχουν σαν κίνηση να σουτάρουν από απόσταση με δύναμη και ναι ισχύει στην τακτική που ακολουθώ να τικάρετε πάντα το BE MORE EXPRESSIVE.

Σημ.: Έχω ποστάρει την τακτική μου αναλυτικά στο ανάλογο topic στο forum.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

επομένως τους προπόνησες 2 κινήσεις;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
NikolasR
Trialist
Trialist
Posts: 38
Joined: Tue Nov 06, 2012 8:01 am
Football Manager της ομάδας: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Aκριβώς, shoot with power & shoot from distance ! !
NickPaok99
Trialist
Trialist
Posts: 82
Joined: Sun Dec 29, 2013 11:30 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ F.C
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΕ ΠΑΟΚ/ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ/MCU
facebook προφίλ: nikos.matselos7
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδιά πως μπορώ να τους προπονήσω αυτες τις 2 κινήσεις; εμενα με βγαζει μονο πασες κινηση αμυνα τεχνικη τελειωματα....που παω για να βαλω αυτα που λετε εσεις;
NikolasR
Trialist
Trialist
Posts: 38
Joined: Tue Nov 06, 2012 8:01 am
Football Manager της ομάδας: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Paok,

οι κινήσεις αυτές είναι όταν πας στην προπόνηση του παίχτη, διαλέγεις να μάθει μια κίνηση από το FINISHING και διαλέγεις shoot with power ή try long shots whenever possible.
Post Reply

Return to “Στη Σκακιέρα”