Κόρνερ: Σκέψεις, προτάσεις, συζήτηση

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο
Post Reply
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Οι στημένες φάσεις δεν είναι απλά ένα κομμάτι ενός ποδοσφαιρικού αγώνα, αλλά ένα σημείο αναφοράς, καθώς έχει αποδειχθεί οτι κρίνουν αποτελέσματα. Στο Football Manager, η συζήτηση επικεντρώνεται στα κόρνερ, τόσο αυτά τα οποία καλείται να αντικρούσει η ομάδας όσο και αυτά που καλείται να εκμεταλλευτεί.

Οι εποχές που ο παίκτης με τη καλύτερη εκτέλεση κόρνερ σημάδευε τον καλύτερο καιφαλοσφαιριστή που περίμενε έχοντας ρίξει άγκυρα στο πρώτο δοκάρι και μετέτρεπε το 75% των κόρνερ σε γκολ, έχει περάσει. Ωραία ήταν, σε μεγάλο βαθμό μη ρεαλιστικό (βέβαια για να λέμε και του στραβού το δίκιο εμείς οι Manageraκηδες συνήθως φωνάζουμε περισσότερο για μη ρεαλισμό όταν δεν βάζουμε γκολ παρά όταν δε τρώμε γκολ) και πλέον δεν "πιάνει" τόσο εύκολα.

Τι κάνουμε πλέον με τα κόρνερ; Λύσεις, υπάρχουν πολλές και οι καλύτερες δεν είναι αυτές που θα μας φέρουν ένα κάρο γκολ, αλλά αυτές που θα μας φέρουν ένα κάρο ρεαλιστικά γκολ. Αλλά, ας μη ξεχνάμε οτι μιλάμε για παιχνίδι, οπότε και οι απαιτήσεις για ρεαλισμό ας έχουν και ένα βαθμό.

ΚΟΡΝΕΡ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΣΗ
Image


Κίνηση πρώτη: Χρησιμοποίησε όλους τους διαθέσιμους παίκτες. Μην αφήσεις κάποιον χωρίς ρόλο καθώς όλοι και μπορούν να πρέπει να είναι on alert όταν η ομάδα κερδίζει κόρνερ.

Κίνηση δεύτερη: Δώσε στήριγμα στον παίκτη που εκτελεί το κόρνερ. Δεν έχεις μόνο έναν καλό χειριστή της μπάλας ή μόνο έναν παίκτη που ξέρει από γεμίσματα και τελικές προσπάθειες. Εκμεταλλεύσου τον και εκείνον.

Κίνηση τρίτη: Εμπόδισε τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Είτε στείλεις εκεί τη μπάλα είτε όχι, είναι καλό να μην έχει εύκολο και ανοικτό δρόμο προς τη μπάλα.

Κίνηση τέταρτη: Βάλε παίκτες για το "ριμπάουντ". Πάντα κάποιος πρέπει να περιμένει εκτός περιοχής για να δώσει συνέχεια στη φάση σε περίπτωση που η αμυνόμενη ομάδα παρεμποδίσει τη πρώτη προσπάθεια.

Κίνηση πέμπτη: Γέμισε τον άξονα της μεγάλης περιοχής. Μην γεμίζεις μόνο τη μικρή περιοχή, αλλά έχετε και παίκτη σε μέση απόσταση, στο ύψος του πέναλτι, για να βοηθήσει εφόσον η μπάλα φτάσει εκεί.

Κίνηση έκτη: Απλή, παραδοσιακή. Ο ψηλός πρέπει να είναι στη μικρή περιοχή. Βρε πρώτο δοκάρι, βρε να παρενοχλεί τον τερματοφύλακα, βρε απλά να κοιτάζει, εκεί πρέπει να είναι.

ΚΟΡΝΕΡ ΣΤΗΝ ΑΜΥΝΑ
Image


Κίνηση πρώτη: Πιάσε τον αντίπαλο ψηλό. Μην τον αφήνεις μόνο του να σουλατσάρει, διότι μπορεί να σου τη φέρει.

Κίνηση δεύτερη: Μη διστάζεις να παίξεις με ζώνη στη μικρή περιοχή. Έχε μια συστάδα παικτών που θα στήνουν ένα θεωρητικό τείχος, αλλά μη βάλεις εκεί κανένα κοντό διότι θα ψάχνεσαι από που σου ήρθε το τούβλο.

Κίνηση τρίτη: Βάλε παίκτη στο δοκάρι, το πρώτο, για να κλείσεις και τη χαραμάδα που μπορεί να βρει ο αντίπαλος που θα περιμένει στη γωνία της μικρής περιοχής.

Κίνηση τέταρτη: Άφησε τον "Speedy Gonzales" της ομάδας στην μεσαία γραμμή. Δεν είναι τόσο συχνό φαινόμενο οι αντεπιθέσεις από κόρνερ αντιπάλου, αλλά εξάντλησε και αυτό το ενδεχόμενο.

Κίνηση πέμπτη: Σκέψου όπως σκέφτεσαι και όταν έχεις κόρνερ υπέρ σου και βάλε παίκτη στο όριο της μεγάλης περιοχής. Δυσκολεύεις τον αντίπαλο που περιμένει εκεί και έχεις έναν συνδετικό κρίκο για τον παίκτη που έχεις αφήσει στο κέντρο του γηπέδου.

Κίνηση έκτη: Μη παραμελείς το δεύτερο δοκάρι και μην αφήνει και εκείνο το σημείο εκτεθειμένο.




Και τώρα, η ερώτηση του ενός εκ. Ευρώ… "Και πώς τα συνδυάζω όλα αυτά ρε μεγάλε; Αυτές τις γενικότητες τις ξέρω και εγώ…" Αυτό που προσπάθησα να κάνω είναι να ανοίξω το θέμα των κόρνερ, με κάποιες ιδέες/απόψεις.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
TWEEK
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1427
Joined: Sun Mar 23, 2008 1:32 pm
Football Manager της ομάδας: OM
Αγαπημένη Ομάδα: Man.Utd, Juventus
Location: 3men
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Προς το παρόν, χρησιμοποιώ το περσινό "πρώτο δοκάρι-κεφαλιά-γκολ".. στα 6 φιλικά προετοιμασίας, είχα 3-4 γκολ έτσι.. καθόλου άσχημα, θεωρώ..

Δυο παρατηρήσεις δικές μου στις προτάσεις του τσακ:
Δώσε στήριγμα στον παίκτη που εκτελεί το κόρνερ.
Έχω δει ότι βοηθάει γενικότερα, καθώς βγαίνει ο αντίπαλος από την περιοχή, με αποτέλεσμα ο ψηλός που έχω στο πρώτο δοκάρι να έχει περισσότερη άνεση με έναν παίχτη κοντά του. Δεν λέω ότι σκοράρω πάντα, απλά κάνει τα πράγματα πιο εύκολα.
Μη διστάζεις να παίξεις με ζώνη στη μικρή περιοχή.
Το δοκίμασα σε 2 αγώνες και στον πρώτο έφαγα δυο γκολ από κόρνερ. Ίσως δεν έχω τους κατάλληλους παίχτες για το συγκεκριμένο. Το άλλαξα πάντως, και η ομάδα λειτουργεί καλύτερα.
Tsakalaki wrote:Μπάρμπι μαμιόλα, ο Μπομπ πάνω απ' όλα...
thanasis10 wrote:Αν κλείσει ο Πιάττι,3 μέρες θα κλειστώ σπίτι και θα τον παίζω χωρίς έλεος.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

στήριγμα με το: δώσε κοντινή επιλογή ή με το παραμονεύει εκτός περιοχής;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
TWEEK
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1427
Joined: Sun Mar 23, 2008 1:32 pm
Football Manager της ομάδας: OM
Αγαπημένη Ομάδα: Man.Utd, Juventus
Location: 3men
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το πρώτο.. και το δεύτερο βοηθάει πολύ καθώς, βάζοντας κάποιον με καλά τεχνικά να μαζέψει το "ριμπαουντ", μπορεί να την σπάσει για μια νέα σέντρα, ή να τραβήξει κάνα τούβλο στο Γ.. :D
Tsakalaki wrote:Μπάρμπι μαμιόλα, ο Μπομπ πάνω απ' όλα...
thanasis10 wrote:Αν κλείσει ο Πιάττι,3 μέρες θα κλειστώ σπίτι και θα τον παίζω χωρίς έλεος.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

TWEEK wrote:Προς το παρόν, χρησιμοποιώ το περσινό "πρώτο δοκάρι-κεφαλιά-γκολ".. στα 6 φιλικά προετοιμασίας, είχα 3-4 γκολ έτσι.. καθόλου άσχημα, θεωρώ..

Δυο παρατηρήσεις δικές μου στις προτάσεις του τσακ:
Δώσε στήριγμα στον παίκτη που εκτελεί το κόρνερ.
Έχω δει ότι βοηθάει γενικότερα, καθώς βγαίνει ο αντίπαλος από την περιοχή, με αποτέλεσμα ο ψηλός που έχω στο πρώτο δοκάρι να έχει περισσότερη άνεση με έναν παίχτη κοντά του. Δεν λέω ότι σκοράρω πάντα, απλά κάνει τα πράγματα πιο εύκολα.
Μη διστάζεις να παίξεις με ζώνη στη μικρή περιοχή.
Το δοκίμασα σε 2 αγώνες και στον πρώτο έφαγα δυο γκολ από κόρνερ. Ίσως δεν έχω τους κατάλληλους παίχτες για το συγκεκριμένο. Το άλλαξα πάντως, και η ομάδα λειτουργεί καλύτερα.
θα θέλει καλό positioning
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
dimifm
Trialist
Trialist
Posts: 37
Joined: Wed Oct 19, 2011 11:42 am
Football Manager της ομάδας: Άνεργος :P
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μήπως κάποιος μπορεί να ανεβάσει screenshot με το τί οδηγίες δίνει σε κάθε παίχτη του;
User avatar
Konstantinos84
Indispensible
Indispensible
Posts: 1932
Joined: Fri Mar 07, 2014 11:40 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Έχω δοκιμάσει 10άδες τακτικές. Το γκολ από κορνερ ειναι ένα σπανιότατο φαινόμενο ακόμα και αν έχω επιθετικό με καλό κεφάλι, τελείωμα, καλό jumping κτλ. Συνήθως τον βάζω πρωτο δοκάρι.
Πολλές φορές δοκιμάζω να κάθεται μόνο ένας πίσω αλλά και πάλι τιποτε. Αν έχει βρει κάποιος κάτι ας ενημερώσει.
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Konstantinos84 wrote: Το γκολ από κορνερ ειναι ένα σπανιότατο φαινόμενο ακόμα και αν έχω επιθετικό με καλό κεφάλι, τελείωμα, καλό jumping κτλ.
Εδώ είναι το λάθος. :P :D
Βάλε ένα DC κι όλα θα πάνε καλύτερα.
Και μάλλον είναι προτιμότερο το far corner.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Konstantinos84
Indispensible
Indispensible
Posts: 1932
Joined: Fri Mar 07, 2014 11:40 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

DrGonzo wrote:
Konstantinos84 wrote: Το γκολ από κορνερ ειναι ένα σπανιότατο φαινόμενο ακόμα και αν έχω επιθετικό με καλό κεφάλι, τελείωμα, καλό jumping κτλ.
Εδώ είναι το λάθος. :P :D
Βάλε ένα DC κι όλα θα πάνε καλύτερα.
Και μάλλον είναι προτιμότερο το far corner.
Να σου πω την αλήθεια έχω δοκιμάσει και κεντρικό αμυντικό αλλά αν αυτός δεν έχει πάνω απο 16-17 στη κεφαλιά και στο jumping δε θα έχει αποτέλεσμα (να βρω αμυντικο με καλό τελείωμα σπανιότατο νομίζω :P)
Θα δοκιμάσω και το far corner όπως συμβουλεύεις.
Eσύ γενικά σκοράρεις από κόρνερ?
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ναι.
Όχι τόσο πολύ όσο σε παλιότερα FM αλλά έχω ας πούμε ένα γκολ σε 5 ματς με κεφαλιά
και ένα ακόμα πάνω στο μελέ που γίνεται. Bέβαια έχω Sorensen που είναι 1,91, Hansen και Angella
που είναι κι αυτοί δυνατά ψηλά παιδιά.
Επίσης, βοηθάει και στο match training να βάζεις attacking set pieces.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Konstantinos84
Indispensible
Indispensible
Posts: 1932
Joined: Fri Mar 07, 2014 11:40 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Πολύ ωραία ιδέα το τελευταίο.
Και απ΄ότι αντιλαμβάνομαι από τα συμφραζόμενα δεν αρκεί μόνο το πόσο καλό κεφάλι ή το πόσο "πηδηκτούλης ειναι ο αμυντικός αλλά και πόσο "δυνατό παιδί" είναι. Το strength λοιπόν θα παίζει τον ρόλο του.
Ε που πάω και εγώ ο Καραμήτρος με τον Alan Dunne και τον Shaun Williams. Έκανα μια δοκιμή φέρνοντας τον Παπάζογλου (τον παλιό αμυντικό του Ολυμπιακού) και στο 2ο ματς είχε γκολ.

Θενκς ε λοτ λοιπόν!!!
User avatar
Konstantinos84
Indispensible
Indispensible
Posts: 1932
Joined: Fri Mar 07, 2014 11:40 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Alexis9 wrote:Αυτες ειναι οι οδηγιες για τα κορνερ μου!
Spoiler: show
Image
Σκοραρω με δευτερη η τριτη πασα και αυτο δεν καταγραφεται σαν γκολ απο κορνερ δυστυχως.
Αλλα σιγουρα το 40% των γκολ που εβαλα μπηκαν ετσι !
Δηλαδη τα 40 απο τα 101 μπηκαν απο κορνερ στην ουσια!
Δοκιμαστε αν μπορειτε αυτες τις οδηγιες ακριβως να δειτε τι παιζει και σε εσας!
Δοκιμάστε το. Σε εμένα ειχε αρκετά μεγάλη επιτυχία. Απο εκει που στα κορνερ ειχα 1 στα 50 τωρα έχω 1 στα 4 με 1 στα 5.

Oι έπαινοι στον Alexis9 :-D
Post Reply

Return to “Στη Σκακιέρα”