Βοηθεια για νεα τακτικη.

Συζήτηση για τον τομέα της προπόνησης
Post Reply
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλημερα σε ολους παλικαρια μου.
Χρειαζομαι λιγο την βοηθεια σας στην αναζητηση νεας τακτικης για την Liverpool.

Το λοιπον, βρισκομαι Μαϊο 3ης σεζον και αυτα τα 3 χρονια (σχεδον 3 χρονια γτ στην αρχη της πρωτης σεζον εψαχνα να βρω τακτικη) χρησιμοποιω την τακτικη zen flow, μου την ειχε προτεινει ενα παλικαρι εδω στο φορουμ και την βρηκα απτο google, οριστε και το link http://www.fm-base.co.uk/forum/share-do ... 5-3-a.html.

Εχω κανει εγω καποιες αλλαγες μεσα για να αποδιδει καλυτερα κυριως στην αμυνα, δλδ στην αμυνα εχω εναν ΚΑ(αμυνα) και εναν ΔΑ(αμυνα) (ΔΑ το βαζω μονο οταν εχω τον pique βασικα αλλιως το αλλαζω σε ΚΑ και αυτο), στον αξονα αντι για 3 που θα δειτε στο link εχω 2 εναν BBM(Υποστιριξη) και εναν ΠΟ(υποστιριξη) και τον 3ο τον εχω τραβηξει πισω απτο κεντρο ως ΚΚ(αμυνα) και ακομα η τελευταια αλλαγη ειναι ο επιθετικος οπου απο ΑμΕ(Υ) τον εχω βαλει ΕΣ(Επιθεση) κατα τα αλλα οι υπολλοιπες οδηγιες σε καθε παιχτη οπως και γενικα οι οδηγιες του συστηματος ειναι ιδιες.

Απτο συγκεκριμενο συστημα ειμαι ευχαριστημενος, ειδικα απο την επιθεση μου που 3 χρονια εχω την δυνατοτερη επιθεση στην Αγγλια με πανω απο 100 γκολ στο πρωταθλημα καθε σεζον, το αδυναμο σημειο μου ακομα και τωρα που γυρισα τον 1 απο το κεντρο ως ΚΚ (γιατι στην αρχη επαιζα χωρις αλλαγη στο συστημα) ειναι η αμυνα οπου δεχομαι γκολ παλι απο καθε πικραμενο (54 γκολ παθητικο στο πρωταθλημα που με βαζει στην μεση της βαθμολογιας με τις χειροτερες αμυνες, βεβαια θα μου πειτε οτι ή επιθεση θα εχεις μπομπα ή αμυνα δεν γινετε και τα δυο και το καταλαβαινω απλα θελω να μειωσω λιγο τα γκολ που δεχομαι γτ χανω αρκετους βαθμους καποιες φορες ειδικα σε εκτος εδρας παιχνιδια τρωγοντας γκολ στο 85+).
Επισης πριν κανω την αλλαγη στο κεντρο μαζευα ηττες σε καθε ντερμπυ (και δεν ειναι λιγα στην αγγλια) ειτε εντος ειτε εκτος εδρας, μετα απο αυτη την αλλαγη στο κεντρο ολα τα εντος ντερμπυ τα πηρα ανετα αλλα στα εκτος με τσελσι και κατι αλλες ειχε θεματα.

Επειδη τοχω τραβηξει πολυ και συγγνωμη γιαυτο, ψαχνω νεο συστημα βασισμενο κυριος στο επιθετικο ποδοσφαιρο (δλδ να μπορω να βαζω παλι αρκετα γκολ οπως τωρα) να μην ειμαι τελειως τρυπιος πισω αλλα κυριος και στο ποδοσφαιρο κατοχης γτ αποτι βλεπω ειναι απογουτευμενοι στην διοικηση επειδη δεν παιζουμε ποδοσφαιρο κατοχης (και λογικο ειναι αφου βλεπεις στην εδρα μου μπορει να χασω την κατοχη ακομα και απο την τελευταια ομαδα και ας κερδιζω με 4αρα), θελω δλδ ενα συστημα να ταιριαξει στην ομαδα ετσι ωστε να καλυψω οσο το δυνατον καλυτερα τις συγκεκριμενες αναγκες και την συγκεκριμενη στιγμη ειναι η καταλληλη (μιας και ξεκιναει σε λιγο οι προετοιμασια και εχουν τελειωσει οι υποχρεωσεις της ομαδας) για να βαλω μπρος την δοκιμη νεας τακτικης.

Δωστε μου τα φωτα σας, συγγνωμη και παλι για το κατεβατο απλα ηθελα να σας εξιγησω οσο καλυτερα μπορουσα το πως εχουν τα πραγματα.Αν χρειαστητε οτι δηποτε αλλες πληροφοριες (οπως πχ ροστερ κλπ) πειτε μου.
Ευχαριστω εκ των πρωτερων.
Image
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για την κατοχή μπορείς να ζητήσεις αρχικά από τη διοίκηση να αφαιρέσει την φιλοσοφία για να μην έχουν απαιτήσεις. Μετά θα πρέπει να βάλεις οδηγίες για διατήρηση κατοχής, κοντινότερες πάσες και να αφαιρέσεις αυτή για πάσες στο χώρο. Το ιδανικό είναι να τα κάνεις και τα 3. Δεν νομίζω ότι θα επηρεάσουν σημαντικά την επιθετική λειτουργεία, αν το κάνουν δοκίμασε να αλλάξεις μόνο τα 2. Ιδανικά θα έπρεπε να παίξεις και πιο αργά αλλά αυτό λογικά θα επηρεάσει την επίθεση. Αμυντικά είναι λογικό να έχεις πρόβλημα. Όλες οι οδηγίες που έχει είναι για επιθετικό παιχνίδι. Για να παίξεις πχ τεχνητό οφσάιντ με την άμυνα ψηλά πρέπει τα στόπερ σου να είναι τοπ και σφαίρες. Αν έχεις και νοοτροπία Επίθεση πχ γίνεται πανηγύρι.
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

rimini wrote:Για την κατοχή μπορείς να ζητήσεις αρχικά από τη διοίκηση να αφαιρέσει την φιλοσοφία για να μην έχουν απαιτήσεις. Μετά θα πρέπει να βάλεις οδηγίες για διατήρηση κατοχής, κοντινότερες πάσες και να αφαιρέσεις αυτή για πάσες στο χώρο. Το ιδανικό είναι να τα κάνεις και τα 3. Δεν νομίζω ότι θα επηρεάσουν σημαντικά την επιθετική λειτουργεία, αν το κάνουν δοκίμασε να αλλάξεις μόνο τα 2. Ιδανικά θα έπρεπε να παίξεις και πιο αργά αλλά αυτό λογικά θα επηρεάσει την επίθεση. Αμυντικά είναι λογικό να έχεις πρόβλημα. Όλες οι οδηγίες που έχει είναι για επιθετικό παιχνίδι. Για να παίξεις πχ τεχνητό οφσάιντ με την άμυνα ψηλά πρέπει τα στόπερ σου να είναι τοπ και σφαίρες. Αν έχεις και νοοτροπία Επίθεση πχ γίνεται πανηγύρι.
Θα μου τα δοκιμασω αυτά που μου ειπες απο αυριο.
Το τεχνιτο offside να το αφαιρεσω λες;αμυντικούς στην ομάδα έχω παπασταθοπουλο,pique,vallejo,romangoli (είχα mustafi αλλά με 45εκ. έφυγε χωρίς να το καταλάβει και ήρθε ο ιταλός).

Στάλθηκε από το Lenovo S850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Image
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Το μόνο που έχω να προσθέσω στα όσα σωστά σημειώνει ο rimini είναι πως διατήρηση κατοχής και υψηλότερος ρυθμός είναι έννοιες αντικρουόμενες.
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

migeo wrote:Το μόνο που έχω να προσθέσω στα όσα σωστά σημειώνει ο rimini είναι πως διατήρηση κατοχής και υψηλότερος ρυθμός είναι έννοιες αντικρουόμενες.
Αρα και εκεί παει χαμηλότερος ρυθμός ή θα ηταν καλυτερα χωρίς να βάλω καθόλου επιλογή όσων αφορα τον ρυθμό;

Edit: κάτι που ξέχασα να ρωτησω, την νοοτροπία την αφήνω στον ελέγχω όπως είναι ή την αλλαζω;και το αφήνω και πολύ ρευστή ή να το πάω ρευστή;
Επίσης απο τους παίχτες βγάζω τις περισσότερες άμεσες πάσες και βάζω σε ολους κοντινότερες έτσι δεν είναι;

Στάλθηκε από το Lenovo S850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Image
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

migeo wrote:Το μόνο που έχω να προσθέσω στα όσα σωστά σημειώνει ο rimini είναι πως διατήρηση κατοχής και υψηλότερος ρυθμός είναι έννοιες αντικρουόμενες.
Το έχω γράψει ότι καλύτερα να παίξει και πιο αργά. Αν και για το αντικρουόμενες είμαι της άποψης ναι μεν αλλά. Μερικές φορές δυό οδηγίες που θεωρητικά είναι αντίθετες μπορεί να δημιουργήσουν ισορροπία. Διατήρηση κατοχής και χαμηλός ρυθμός θα αυξήσουν την κατοχή αλλά λογικά θα σε κάνουν πιο ακίνδυνο. Αν σε νοιάζει βέβαια μόνο η κατοχή τότε εννοείται αργός ρυθμός. Εγώ έχω 2 εκδόσεις της τακτικής μου. Μία για όταν επιτίθεμαι με διατήρηση κατοχής και υψηλότερο ρυθμό και μία για όταν αμύνομαι χωρίς διατήρηση και με χαμηλότερο ρυθμό. Τις χρησιμοποιώ περίπου 50-50 και είμαι 2ος στο πρωτάθλημα στην κατοχή με 55,86%. Και είμαι 1ος - 2ος στην κατοχή κάθε χρόνο ακόμα και τις πρώτες χρονιές που ανέβηκα.
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Την αφαιρέσα την φιλοσοφια για την κατοχή αλλά εκανα τις αλλαγές στο συστημα για να έχω την κατοχή...με ενδιαφέρει να έχω την κάτοχη αλλά να μην μου βγαίνει η πίστη για να βάζω γκολ και να κερδίζω κουτσα κουτσα με 1-0.επίσης μπορείς να μου πεις για την νοοτροπία το αφήνω έλεγχο; και τι να κάνω ρευστή ή το αφήνω πολύ ρευστή;και στις οδηγίες των παιχτών αφαίρεσα σε όσους είχα ριψοκίνδυνες και άμεσες και έβαλα κοντινότερες.

Στάλθηκε από το Lenovo S850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Image
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αφού λες ότι τρως πολλά γκολ, στα δύσκολα παιχνίδια βάλε μια πιο αμυντική νοοτροπία. Και εννοείται όχι πολύ ρευστή, σε αυτά τα παιχνίδια τουλάχιστον.
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στα δύσκολα παιχνίδια ειδικα εκτός έδρας που έχουμε μεγαλο θέμα και ειδικα με Τσέλσι θα βάζω αντεπίθεση και δομημένη ή ευέλικτη στα υπόλοιπα αν είναι θα το αφήσω έλεγχος και ρευστή.

Στάλθηκε από το Lenovo S850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Image
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

rimini wrote:
migeo wrote:Το μόνο που έχω να προσθέσω στα όσα σωστά σημειώνει ο rimini είναι πως διατήρηση κατοχής και υψηλότερος ρυθμός είναι έννοιες αντικρουόμενες.
Το έχω γράψει ότι καλύτερα να παίξει και πιο αργά. Αν και για το αντικρουόμενες είμαι της άποψης ναι μεν αλλά. Μερικές φορές δυό οδηγίες που θεωρητικά είναι αντίθετες μπορεί να δημιουργήσουν ισορροπία. Διατήρηση κατοχής και χαμηλός ρυθμός θα αυξήσουν την κατοχή αλλά λογικά θα σε κάνουν πιο ακίνδυνο. Αν σε νοιάζει βέβαια μόνο η κατοχή τότε εννοείται αργός ρυθμός. Εγώ έχω 2 εκδόσεις της τακτικής μου. Μία για όταν επιτίθεμαι με διατήρηση κατοχής και υψηλότερο ρυθμό και μία για όταν αμύνομαι χωρίς διατήρηση και με χαμηλότερο ρυθμό. Τις χρησιμοποιώ περίπου 50-50 και είμαι 2ος στο πρωτάθλημα στην κατοχή με 55,86%. Και είμαι 1ος - 2ος στην κατοχή κάθε χρόνο ακόμα και τις πρώτες χρονιές που ανέβηκα.
Συμφωνώ με rimini, ότι δεν είναι απαραίτητα έννοιες αντικρουόμενες.
Το Retain possession κάνει 2 πράγματα ουσιαστικά, ''κονταίνει'' τις πάσες και ρίχνει λίγο το ρυθμό
Αν έχεις υψηλό ρυθμό (με καλούς παίχτες) ουσιαστικά γυρνάς τη μπάλα πιο γρήγορα.

Για μια καλή αρχή αμυντικά γενικά, ισχύουν τα ακόλουθα:
Retain possession, pass to feet and drop deeper
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

DrGonzo wrote:
rimini wrote:
migeo wrote:Το μόνο που έχω να προσθέσω στα όσα σωστά σημειώνει ο rimini είναι πως διατήρηση κατοχής και υψηλότερος ρυθμός είναι έννοιες αντικρουόμενες.
Το έχω γράψει ότι καλύτερα να παίξει και πιο αργά. Αν και για το αντικρουόμενες είμαι της άποψης ναι μεν αλλά. Μερικές φορές δυό οδηγίες που θεωρητικά είναι αντίθετες μπορεί να δημιουργήσουν ισορροπία. Διατήρηση κατοχής και χαμηλός ρυθμός θα αυξήσουν την κατοχή αλλά λογικά θα σε κάνουν πιο ακίνδυνο. Αν σε νοιάζει βέβαια μόνο η κατοχή τότε εννοείται αργός ρυθμός. Εγώ έχω 2 εκδόσεις της τακτικής μου. Μία για όταν επιτίθεμαι με διατήρηση κατοχής και υψηλότερο ρυθμό και μία για όταν αμύνομαι χωρίς διατήρηση και με χαμηλότερο ρυθμό. Τις χρησιμοποιώ περίπου 50-50 και είμαι 2ος στο πρωτάθλημα στην κατοχή με 55,86%. Και είμαι 1ος - 2ος στην κατοχή κάθε χρόνο ακόμα και τις πρώτες χρονιές που ανέβηκα.
Συμφωνώ με rimini, ότι δεν είναι απαραίτητα έννοιες αντικρουόμενες.
Το Retain possession κάνει 2 πράγματα ουσιαστικά, ''κονταίνει'' τις πάσες και ρίχνει λίγο το ρυθμό
Αν έχεις υψηλό ρυθμό (με καλούς παίχτες) ουσιαστικά γυρνάς τη μπάλα πιο γρήγορα.

Για μια καλή αρχή αμυντικά γενικά, ισχύουν τα ακόλουθα:
Retain possession, pass to feet and drop deeper
Τα δύο τελευταια τι είναι φιλέ μου γτ παίζω με ελληνική γλώσσα;

Edit:μιας και εκανα όλες αυτές τις αλλαγές μήπως θα ηταν καλυτερο ακόμα να επιλεξω να παίζουν πιο κλειστό παιχνιδι;αυτή την στιγμή δεν έχω κανένα επιλεγμένο ουτε ανοιχτό ουτε κλειστό.

Στάλθηκε από το Lenovo S850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Image
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το "pass to feet" δεν ξέρω που το βρήκε ο Ντόκτορ, δεν υπάρχει πια :D Φαντάζομαι το κοντινότερες πάσες. Το "drop deeper" είναι το Οπισθοχωρήστε. Το κλειστό παιχνίδι θα σε βοηθήσει αμυντικά, θα σε δυσκολέψει επιθετικά. Δοκίμασε το και αποφάσισε.
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
eeee
Amateur
Amateur
Posts: 222
Joined: Tue Sep 09, 2008 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δυο τροποι υπαρχουν:
1παιζεις με την ομαδα ψηλα και επιθετικα, αλλα ριχνεις το τεμπο για να κανουν πιο προσεκτικες επιλογες. Για να δουλεψει χρειαζεται ο αντιπαλος να καθεται πισω χωρις να κανει σχεδον τιποτα. Με λιγα λογια, οταν εισαι εντος και ξεκαθαρο φαβορι
2παιζεις με συντηρητικη επιθετικοτητα standard/counter με αρκετους να προωθουνται απο πισω (αττακ ρολοι) και πρεσαρεις λιγο-αρκετα περισσοτερο απο το κανονικο

Στα εκτος ειναι δυσκολοτερο να κρατησεις μπαλα γιατι σε πιεζουν πολυ. Σε τετοιες περιπτωσεις βοηθαει να ανεβαζεις το τεμπο
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eeee wrote:Στα εκτος ειναι δυσκολοτερο να κρατησεις μπαλα γιατι σε πιεζουν πολυ. Σε τετοιες περιπτωσεις βοηθαει να ανεβαζεις το τεμπο
Διαφωνώ. Χαμηλότερος ρυθμός σημαίνει πιο προσεκτικές επιλογές σημαίνει καλύτερη κατοχή. Γενικά όταν αμύνεσαι πρέπει να ρίξεις το τέμπο.
Post Reply

Return to “Στο Προπονητικό”