U.S. Sassuolo Calcio

Post Reply
Beorn
Manager
Manager
Posts: 4369
Joined: Sat Jul 23, 2011 5:51 pm
Football Manager της ομάδας: Sassuolo
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image

Image

Η Σασσουόλο ιδρυθηκε το 1922 στην ομώνυμη πόλη της επαρχιας Emilia-Romagna της βόρειας Ιταλιας, αλλα έκανε το ντεμπούτο της στις επαγγελματικες κατηγοριες μολις το 2006. Το 2008 ανεβηκε στη Serie B, οπου πραγματοποιησε καλες πορειες μεχρι την άνοδο της στο Κάλτσιο ως πρωταθλητρια της κατηγοριας τη σεζον 2012-13.
Tα ΜΜΕ προβλεπουν την ομαδα να φτανει στην 15η θεση, αλλα υπαρχει αρκετα καλο υλικο στο ρόστερ, και με μερικες βοηθητικες κινησεις δεν ειναι δυσκολο να τερματισεις στο πανω μισο της βαθμολογιας.
Image

Έδρα της ομαδα ειναι το Mapei Stadium στη γειτονικη πόλη Reggio-Emilia, το οποιο αγοραστηκε απο την ομαδα για τις αναγκες της Σεριε Α καθως η παραδοσιακη της εδρα, το στάδιο Enzo Ricco δεν τηρούσε τις προυποθεσεις διεξαγωγης αγωνων της Serie A.
Οι εγκαταστασεις και η ακαδημια της ομαδας κινουνται σε μετρια επιπεδα, και καλο θα ειναι να επενδυσουμε στην βελτιωση τους. Ευτυχως ο προεδρος ειναι της ιδιας άποψης, και δεν θα σας δημιουργησει προβληματα.





Γιατι Σασσουόλο και όχι κάποια άλλη?
Προσωπικα, απο το προηγούμενο FM έψαχνα για ομάδα που να μπορω να παίξω με 3άδα πίσω. Αυτό προυποθέτει την ύπαρξη πολυ καλων WB και χαφ, που η Σασσουόλο έχει και με το παραπανω. Επιπλέον, η μπροστινη της 3άδα αποτελειται απο ένα wonderkind (Berardi) και τους Ζαζα, Σανσόνε που πιθανοτατα θα γινουν διεθνεις υπο τις οδηγιες σας. Γενικα έχει ένα ρόστερ που συνδυαζει ταλεντο και εμπειρια, ενω το media prediction είναι χαμηλό για το επίπεδο της ομαδας, κατι που σημαινει λιγοτερη πίεση. Στα μειονεκτηματα της ειναι η έλλειψη καλων εγκαταστασεων, και η περιορισμενη βάση φιλαθλων (η πόλη έχει γύρωστους 40.00 κατοικους).
Last edited by Beorn on Sat Dec 13, 2014 7:04 pm, edited 1 time in total.
Beorn
Manager
Manager
Posts: 4369
Joined: Sat Jul 23, 2011 5:51 pm
Football Manager της ομάδας: Sassuolo
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΡΟΣΤΕΡ 2014-15

ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ
Image

Andrea Consigli:Βασικος και αναντικαταστατος, είναι ηδη ενας πολυ καλος γκολκιπερ Σεριε Α και έχει ακομα περιθωρια βελτιωσης
Gianluca Pegolo:Φετινο αποκτημα και αυτος, πολυ καλος για δευτερη επιλογη αλλα ξεκινα τραυματιας και δεν επιστρεφει παρα τον Νοέμβριο. Όποτε κληθηκε να παιξει ανταποκριθηκε. Το μονο του μειονεκτημα ο μισθος, καθως τα λεφτα που παιρνει κρινονται πολλα για παικτη που θα παιξει μονο σε περιπτωση τραυματισμουτου Consigli
Alberto Pοmini: Βασικο γραναζι της ομαδας απο την Serie C μεχρι τα μεγαλα σαλονια, εχει χαμηλο μισθο και τον κραταμε για 2ο μεχρι να επιστρεψειο Pegolo, εγω προσωπικα του έκανα και ανανεωση καθως αποτελει πολυ καλη 3η λυση αν δεν υπαρχει κατι αξιολογο στην ομαδα νεων
Ciro Polito: Κακος παικτης και σε κακη ηλικια, αναγκαστικατον φορτωνομαστε για 1 σεζον καθως δεν τον θελει κανεις.

Συμπερασμα: Eιμαστε πληρεις, εγω στο τελος της πρωτης σεζον απλα αφησα τον Polito να φυγει, και αντικατεστησα τον Pegolo με τον ελευθερο Leali.


ΚΕΝΤΡΙΚΟΙ ΑΜΥΝΤΙΚΟΙ
Image
Luca Antei:Εξαιρετικος παικτης, με τρομερα physical και mental που βελτιωνονται θεαματικα μετα απο ένα καλο tutoring. Βασικο στελεχος της αμυντικης 3αδας μας, αξιζει και με το παραπανω τα 4M που ζητα η Ρόμα για να τον κανετε εξολοκληρου δικο σας.
Francisco Acerbi: Kαλος παικτης, βασει καρτελας μοιαζει λιγο σοφτ και αργος αλλα εμενα μου απεδωσε καλα. Η Κιέβο ζητά λιγο παραπανω απο 1m για το υπολοιπο των δικαιωματων του, καιμαλλον το αξιζει. Αξιοσημειωτο οτι περυσι περασε καρκινο των όρχεων αλλα επεστρεψε και κλήθηκε και στην Εθνικη Ιταλιας IRL.
Lorenzo Ariaudo: Δυναμικος αριστεροποδαρος στοπερ, τον κραταμε και ειναι η πρωτη εναλλακτικη μας στη θεση.
Paolo Cannavaro: Βασει των βοηθων αποτελει τον καλυτερο αμυντικο μας, αλλα εμενα δεν μου απεδωσε. Ειναι σχετικα μεγαλος, ειχε και μερικους τραυματισμους με αποτελεσμα να πεσουν τα physical του, θα προσπαθησω να τον δωσω το καλοκαιρι του '15, καθως αποτελει εκ των πιο ακριβοπληρωμενων στην ομαδα.
Federico Peluso: Φυσικη του θεση ειναι στα αριστερα, αλλα ακομα και ως στοπερ αποτελει πολυ καλη λύση.
Thomas Manfrendini: Υψηλο συμβολαιο, και αποτελει την 6η ποιοτικα επιλογη μας στη θεση. Αν καταφερετε και τον δωσετε εχει καλως, αλλιως παραμενει
Emanuele Terranova: Μετριοτητα, με σχετικα μεγαλο και μακρυ συμβολαιο. Τονέδωσ αδανεικο γιατι δεν τον αγοραζε κανεις
Paolo Bianco: Γερασμενος, κακος παικτης. Φευγει απο το πρωτο καλοκαιρι και αυτος.
Jonathan Rosini: Ειναι δανεικος στην Serie B, και το επομενο καλοκαιρι απλα επιστρεφει για να μας αποχαιρετησει οριστικα. Τιποτα ιδιαιτερο.

Συμπερασμα: Η 5αδα Antei/Acerbi/Peluso/Ariaudo/Cannavaro ειναι εξαιρετικη, εγω πήρα τον Vallejo απο την Σαραγοσα για να τους πλαισιωσει, καθως 4.5 παικτες για 3 θεσεις ειναι λιγοι, με τις τιμωριες και τους τραυματισμους μιας σεζον. Θα μπορουσα να χρησιμοποιησω και τον Mandfrendini βεβαιως.


ΔΕΞΙΑ & ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΜΠΑΚ-ΧΑΦ
Image
Image
Sime Vrsajlko: ΦΜικο πουλεν, τον κραταμε πασει θυσια και εχουμε εξασφαλισμενη τη θεση για 10 χρονια
Marcello Gazzola:Απλο μπακ-απ, έπαιξε καλα όποτε χρειαστηκε αλλα ως εκει.
Federico Peluso: Πολυτελεια για την ομαδα, ολοκληρωμενος αμυντικος που δεν υστερει πουθενα. Ανατικαταστατος είτε ως στοπερ ειτε στο πλάι
Alessandro Longhi: Καλο μπακ-απ βασει καρτελας, αλλα ειναι δεξιοποδαρος και δεν βοηθαει στο συστημα μου. Ήρθε μια τιμια προταση απο Κιέβο και τον έδωσα οποτε δεν έχω άποψη
Claud Adjapong:Απο τους λιγους παικτες της ομαδας νεων που μπορει να στελεγχωσουν καποια στιγμη την ομαδα μας, εγω δεν του έδωσα ευκαιριες..

Συμπερασμα:Ειμαστε πληρεις και στις 2 πτερυγες για πρωτη σεζον, εγω με τοπου εδωσα Λονγκι πήρα Tagliafico για 3.1 και τον εναλλασα με τον Peluso, ο οποιος μοιρασε τοχρονο του ως WBL/DCL και στα δυσιοθεραπευτηρια :P


ΚΕΝΤΡΙΚΟΙ ΧΑΦ
Image
Saphir Taider:Τον χρησιμοποιησα ως Roaming Playmaker και ήταν τρομερος. Θα τον κραταγα, αλλα τα 7.5 στο χερι που ήθελε η Ίντερ και το αστρονομικο συμβολαιο του ίδιου με αποθαρρυναν. Στα αρνητικα του οτιφευγει το χειμωνα για Κόπα Άφρικα.
Raman Chibsah:Ως BWM έκανε πολυ καλο δίδυμο με τον Taider. Είναι και HG, έχει και περιθωρια βελτιωσης, τι άλλο να ζητησεις? Α, ναι, να μην πηγαινει σε Κόπα Άφρικα και αυτος...
Matteo Brighi: Πρωην τεραστιο ταλεντο, πλεον στη δυση της καριερας του. Τίμιος σε όλα, το μπαλαντερ του κεντρου έπαιξε απο κοφτης έως οργανωτης όποτε χρειαστηκε με οκ αποτελεσματα.
Francesco Magnanelli: ο αρχηγος μας αποτελει εναλλακτικη του Chibsah και του Biondini. Αν διαμαρτυρηθει λόγω έλλειψης συμμετοχων, δωστε τον.
Davide Biondini: Αλλαγη του Chibsah, σκυλι του πολεμου αλλα απο μπαλα λιγα πραγματα. Την πρωτη σεζον βοηθαει, μετα αν πεσουντα physical του πολυ καλυτερα να τον δωσετε
Jasmin Kurtic: Το συμβολαιο του λήγει στο τελος της σεζον και βρισκεται ως δανεικος στην Ίντερ. Ανανεωστε τονοπωσδηποτε, ακομα και αν δεν κανει στα μελλοντικα στα πλανα σας θα παρετε ένα ποσο 4-5 εκατομμυριων απο την πωληση του. Αποτελει εναν ολοκληρωμενο αν και λιγο βαρυ μέσο που θα έπαιζε βασικος σχεδον σε όλες τις ομαδες της κατηγοριας.

Συμπερασμα: Μια αλλαγη του Taider θα ήταν καλο να αποκτηθει, καθως θα χασει παιχνιδια λογω Copa Africa και τραυματισμων και ο Μπρίγκι δεν αντεχει μονος του.


ΕΞΤΡΕΜ
Image
Domenico Berardi: Ο καλυτερος παικτης της ομαδας ως AMR-IF που συγκλινει και παταει περιοχη, και απο τα μεγαλυτερα ταλεντα του FM. Καντε τα αδυνατα δυνατα για να τον αποκτησετε πριν την ημερα των bids της συνιδιοκτησιας, η Γιουβεντους δινει 30+ μύρια αν κανει καλη χρονια και πιθανοτατα δεν θα μπορεσετε να κανετε καλυτερη προσφορα.
Gianluca Sansone: Πολυ καλος στο να συγκλινει και να παταει περιοχη όπως ο Berardi, βασικος αριστερος μας εξτρεμ για τα επομενα χρονια.
Simone Missiroli:Πολυεργαλειο και αγαπημενος των οπαδων της ομαδας, μπορεινα αγωνιστει με τιμιοτητα σε όλες τις θεσεις μπροστα απο τους χαφ μας. Δυστυχως τον αδικησα στο χρονο συμμετοχης και δεν θελει να ανανεωσει μετα το τελος της πρωτης σεζον, μην κανετε το ίδιο λαθος
Karim Laribi:Δανεικος στη Serie B, όταν επιστρεψει θα αποτελεσει λυση αναγκηςκαθως δεν αποτελει κατι το ιδιαιτερο.

Συμπερασμα:Εχουμε μεγαλο πρόβλημα βαθους, ο Μισιρολι τα κανει όλα και συμφερει αλλα θελουμε τουλαχιστον άλλη μια καλη λυση. Δανειστηκα τον Felipe Anderson απο την Λάτσιο, ο οποιος έφαγε τη θεση του Σανσονε. Αγόρασα και τον Ould-Chikh απο την Τβέντε ως επενδυση για το μελλο στα δεξια αλλα αν δεν το έκανα απλα θα έπαιρνε περισσοτερο χρονο ο Μισιρολι.

ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΙ
Image
Simone Zaza:Βασικος μας φορ, έβαλε 24 γκολ στο πρωταθλημα ως Advanced Forward-Attack.
Antonio Floro Flores:Εναλλακτικη επιλογη, κινηθηκε σε ρηχα νερα. Μπορει να βοηθησει και στα αριστερα αν εχουμε προβληματα τραυματισμων. Υποψηφιος για αποχωρηση λογω μεγαλου συμβολαιου και ηλικιας.
Leonadro Pavoletti:Λυση παγκου, δεν τα πηγε ασχημα οταν τουδωθηκαν ευκαιριες
Sergio Floccari:
Μεγαλη καριερα, αλλα τον έδωσα για να ελαφρυνω το wage budget. Στην Αταλαντα που πηγε δεν εκανε τιποτα.

Συμπερασμα: Αριθμητικα ειμαστε πληρεις, καθως και οι Μισιρολι, Μπεραρντι, Σανσονε μπορουν να αγωνιστουν μπροστα. Ποιοτικα, μονο ο Παβολετι εδειξε κατι απο τις αλλαγες μας.
Beorn
Manager
Manager
Posts: 4369
Joined: Sat Jul 23, 2011 5:51 pm
Football Manager της ομάδας: Sassuolo
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΤΑΚΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Αυτη ηταν η πιο συνηθισμενη συνθεση μου
Image Image

Image


Τα αποτελεσματα της ομαδας:
Image
Image

Image

Να σημειωθει οτι μέχρι τη 2η διακοπη των Εθνικων Ομαδων έπαιζα με 3-5-2 και δεν πηγαινα καλα, αν ειχα ξεκινησει τη σεζον με το 3-4-3 που έπαιζα στη συνεχεια πιθανοτατα θα προλαβαινω να βγω και Τσαμπιονς Λίγκ.


και οι μεταγραφες:
Image


Τελος, οριστε η εικονα του staff μου στο τελος της 1ης σεζον
Spoiler: show
Image
Last edited by Beorn on Sun Dec 14, 2014 3:57 pm, edited 2 times in total.
User avatar
vagelisaek
Trialist
Trialist
Posts: 63
Joined: Mon Nov 10, 2014 12:16 am
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Domenico Berardi το απόλυτο wonderkind και παιχταράς στο φετινό fm
Beorn
Manager
Manager
Posts: 4369
Joined: Sat Jul 23, 2011 5:51 pm
Football Manager της ομάδας: Sassuolo
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εκανα καποιες προσθηκες-επεξηγησεις.
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Ωραίος. Είχα αρχίσει στη beta με την ομάδα αλλά ακόμα ψαχνόμουν με το παιχνίδι και το 4-2-3-1 που είχα δοκιμάσει δεν μου βγήκε. Πολύ καλή η ομάδα μπροστά με sansone,berardi,zaza αλλά ένα σέηβ έχει το αρνητικό πως μπορεί να έχει τη μεγάλη ξενέρα αν δεν μπορέσει να κρατήσει κάποιος τον Berardi.
Beorn
Manager
Manager
Posts: 4369
Joined: Sat Jul 23, 2011 5:51 pm
Football Manager της ομάδας: Sassuolo
Has thanked: 0
Been thanked: 0

και εγω αυτο φοβομουν, γι'αυτο έσκασα 25M στη Γιουβεντους με το που μου έδωσε το μπατζετ της νεας σεζον η διοικηση . Μεταγραφες δεν είχε κανει καμια ακριβη, πήρε και το Τσ. Λ. οποτε ήμουν σίγουρος οτι θα έδινε χρηματα που δεν ειχα τη δυνατοτητα να ματσάρω. Γενικοτερα, η ομαδα δινει αρκετα χρήματα, σε σχεση με αυτο που περιμενα.

edit: Προσθεσα και βαθμολογικο πίνακα
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ καλή δουλειά Beorn!!

Μπορείς μήπως να ανεβάσεις και την τακτική,γιατί θέλω να ξεκινήσω ένα save με την Torino και αυτή η διάταξη ταιριάζει γάντι!
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
Beorn
Manager
Manager
Posts: 4369
Joined: Sat Jul 23, 2011 5:51 pm
Football Manager της ομάδας: Sassuolo
Has thanked: 0
Been thanked: 0

έλεγα να κατσω να κανω θρεντ στο τμημα των τακτικων με σκρηνσοτ απο αγωνες για να δειξω την επιθυμητη συμπεριφορα των παικτων στο συστημα κλπ αλλα με έφαγε η τεμπελιά -nerd
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σ'ωραίος!!

Δεξιά Martinez,αριστερά Savitsky και στην κορυφή ο Quagliarela.Ελπίζω να τα πάω καλύτερα από τη φετινή Torino irl. :D (:
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
Beorn
Manager
Manager
Posts: 4369
Joined: Sat Jul 23, 2011 5:51 pm
Football Manager της ομάδας: Sassuolo
Has thanked: 0
Been thanked: 0

κακο ρόστερ η Τορινο, ενας Σαβίτσκι δεν σε σώζει. Αμα τερματισεις στο πανω μισο -diatakste
User avatar
Paliakoudis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2364
Joined: Wed Dec 26, 2012 4:12 pm
Football Manager της ομάδας: Monopoli
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι ελεύθερος.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ ωραία ανάλυση, φυσικά μεγάλη λατρεία ο Δομίνικος :D
Αν έπαιζες στον ουρανό, θα πέθαινα για να σε δώ.
ΠΑΟΚ
1926
User avatar
ermanias
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2052
Joined: Sun Oct 28, 2012 1:50 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool,PAO,Platanias
Has thanked: 0
Been thanked: 0

OTI KAI NA ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΛΙ-ΓΟ.
υπεροχη ομαδα..υπεροχο σεηβ..τρομεροι παικτες ηδη στην ομαδα (Zaza , Berardi , Taider , Vrsajiko και μια προσωπικη λατρεια ο Claud Adjapong αριστερο μπακ 16 χρονων τον βαζω βασικο απ την πρωτη χρονια και απλα εχει απιστευτη εξελιξη)
και αυτος ειναι ο βαθμολογικος πινακας την δευτερη χρονια
(νικησαμε μεσα εξω γιουβε και την πεταξαμε και απ το κυπελλο ,το οποιο σηκωσαμε με αντιπαλο την Καλιαρι,και τωρα την εχουμε στον τελικο του γιουροπα.)
Spoiler: show
Image
και ο απιστευτος ανυπερβλητος ασταματητος Ιταλος
Spoiler: show
Image
και 2 spoilers με την τακτικη και τις εντολες
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
(τον Zaza δεν τον ανεβαζω , δεν θελω να νιωσετε ασχημα για τους παικτες σας! :D :D )
Image
User avatar
Trake Manis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 312
Joined: Mon Nov 10, 2014 10:51 am
Football Manager της ομάδας: Lanus
Αγαπημένη Ομάδα: VELEZ,OM,
Location: athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ωραίος :D
roma pizza
User avatar
thodoris kwstas
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 527
Joined: Fri Dec 14, 2012 4:23 pm
Football Manager της ομάδας: panathinaikos
facebook προφίλ: thodoris kwstas
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ξεκίνησα και εγώ ένα save σήμερα και είναι ομάδα με δυνατότητες ειδικά μπροστά έχει πολύ καλή τριάδα και τον Vrsaljko που είναι λατρεία.
Αρχικά δεν μπόρεσα να ξεφορτωθώ κανέναν αν και έχω ακόμα 2 βδομάδες μπας και.
Πήρα Tariq,Kucka,Vallejo.
Τον Berrardi πόσα πρέπει να δώσω για να τον κρατήσω;
Don't hate the player hate the game.
Post Reply

Return to “Ιταλία”