Κυρ Νίκος, ο ομοσπονδιακός.

User avatar
dem0nhunter
Backup
Backup
Posts: 895
Joined: Mon Feb 27, 2012 6:00 pm
Football Manager της ομάδας: Botswana U20
Αγαπημένη Ομάδα: Ο.Σ.Φ.Π., Arsenal
Location: Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είσαι συγγραφέας αγόρι μου -ypoklinomai
Ξέθαμα:
Jumikef wrote:Πλέον, ένιωθα ότι από στιγμή σε στιγμή ο βετεράνος τεχνικός θα πεταχτεί από το video και θα με γραπώσει, μα φαίνεται ότι τα τελευταία του λόγια λειτούργησαν σαν βαλβίδα ασφαλείας σε χύτρα ταχύτητος. Αυτό φυσικά και δεν σημαίνει πως ότι είναι κάτω από το καπάκι, δεν συνεχίζει να κοχλάζει με πίεση... Σαν επιβεβαίωση της προηγούμενης μου σκέψης, εντός ολίγων δευτερολέπτων η ανάλυση παίρνει πάλι μπρος.

«Θέλω να σας δώσω να καταλάβετε. Στην προπόνηση ο Μουρίνιο, ο καλύτερος προπονητής του σύμπαντος, παίρνει όλα τα σκυλιά του πολέμου, όλους ψηλούς! Είδατε ο Ιρλανδός ο Λαέρτης τι μας έκανε… ΣΥΦΟΥΝΑΣ, παιδαράς, γρήγορος 1,90 ταχυδύναμη, τεχνική, κουρεμένος ωραία τον έκανε τον μπακ μας το κοντό γιογιό στην κόντρα. ΠΑΡΤΟ 0-2, αντίο ζωή, σχόλασε ο ΙΤΑΛΟΣ… Δώστου αποζημίωση! Αυτόν τον Λαέρτη που λες, είναι να τον πάρει ο πρόεδρας στον Ολυμπιακό να έχει ένα Καραϊσκάκη στο πόδι, να πέσουν τα τσιμέντα. Αφήστε με τις ανανεώσεις και τους Ρανιέριδες και λοιπούς με διακόσα κιλά λάδια στα μαλλιά και κοστούμια και δώστου στυλ και γραβάτες, παπούτσα και ζώνες στην άμυνα… να χαιρετάει όταν χάνει τους παίκτες. Σαν τον Βεγκέρ στην Άρσεναλ που χει αράξει τριάντα χρόνια να πάρει τίτλο με τις ζώνες ανεβασμένες… ανεβασμένες στο κέντρο ΟΙ ΖΩΝΕΣ ΑΝΟΙΧΤΕΣ, μπάτε σκύλοι αλέστε… ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΣΤΥΛ! ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΣΤΥΛ!»
Η όποια πρόσκαιρη ηρεμία είχε πάει περίπατο, καθώς ένας κατακόκκινος Κυρ Νίκος θυμόταν τον Arsene. Τα χέρια του τιναζόντουσαν προς πάσα κατεύθυνση σε κάθε του λέξη και καμία βαλβίδα δεν μπορούσε να μετριάσει την οργή, που ερχόταν σε κύματα προς το μέρος μου, τραντάζοντας με συθέμελα.

«Μπείτε μέσα, δώστε εντολάς ρε στα σωματεία, άντε μπράβο κουνηθείτε ρε σεις! Θα μας κάνει πλάκα και o αϊ Μαρτίνος με αυτά που κάνετε σας το λέω να με θυμάστε… ΚΟΥΝΗΘΕΙΤΕ ΡΕ ΣΑΚΙΑ! Θα σας κρεμάσουν στο σύνταγμα… ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ! Διώχτε προπονητάς και παικτάκια της πλάκας. ΟΞΩ ΡΕ ΔΙΩΧΤΕ ΤΟΥΣ ΟΛΟΥΣ, ΦΕΡΤΕ ΕΜΕΝΑ!!!»
Με τη συγκεντρωμένη οργή και απογοήτευση χιλιάδων τεχνικών, που ανδρώθηκαν σε τοπικά σωματεία μιας άλλης εποχής, προπονητών που φάγανε τριάρα παρά τη χρησιμοποίηση λίμπερο, αρπάζει ότι είχε τοποθετήσει πάνω στην τσόχα του σουμπούτεο και τα εκσφενδονίζει προς το μέρος μου, ενώ η παλάμη του μένει πίσω ανοιχτή σε σχήμα μούντζας και τα κατευθύνει…

Η πρόσοψη της ΕΠΟ-video wall που θα έπρεπε να λειτουργήσει ως φυσικό ή μάλλον φυσιολογικό φράγμα για την τροχιά των πλαστικών παιχτών και πινεζών, μοιάζει περισσότερο με εύκαμπτο δίχτυ όταν τα εκ των έσω το χτυπούν. Τα σημεία πρόσκρουσης το τεντώνουν προς την μεριά μου φέρνοντας την ελαστικότητα του στα όρια. Μετά δεν αντέχει… σπάει. Η φιγούρα Μάνταλος που από αυτή τη μεριά του φάσματος έχει το μέγεθος αγάλματος που κοσμεί πλατείες, δυο τεράστιες πινέζες Ντίνας και το tag-team Σουγλάκος Καρέλης –αυτοί οι δύο σε φυσικό μέγεθος- διαγράφουν πορεία προς τα πάνω μου με ταχύτητα οβίδας…

Ο όποιος Θεός παρακολουθεί τη σκηνή με λυπάται, προσφέροντας μου μερική κινητικότητα τούτη τη στερνή ώρα. Μου επιτρέπει να κλείσω τα βλέφαρα… το κάνω.
Ένα, δύο , τρία … αντίο ζωή σκέφτομαι … τέσσερα… μα τι; Πριν μετρήσει πέντε το εσωτερικό χρονόμετρο του χαμού, αποφασίζω να ανοίξω τα μάτια.

Η εικόνα έχει χαθεί και στατικά χιόνια καλύπτουν τον τοίχο της ΕΠΟ, μοναχά τρεις μαύρες οπές έχουν μείνει, σημάδια από υπερμεγέθη σκάγια σε κονσερβοκούτι, εκεί… στα σημεία από τα οποία είχαν περάσει αυτά που θα με πολτοποιούσαν. Αυτά τα σημάδια ίσως βοηθήσουν αργότερα στην υπεράσπιση μου. Ενδείξεις για το ότι δεν είμαι τελείως τρελός και η πτέρυγα χαμηλής εποπτείας είναι αρκετή. Όχι κύριοι, δεν χρειάζονται λουριά και λοβοτομές, τι άλλο θα μπορούσε να προκαλέσει αυτές τις τρύπες σε ένα κτήριο αν όχι αυτά που σας περιέγραψα;
Οι παλμοί μου άρχισαν σιγά-σιγά να επιστρέφουν σε ανθρώπινα στάνταρ καθώς τεράστια αγάλματα, παλαιστές και πινέζες δεν φαίνονταν εντός του οπτικού μου πεδίου.

Τότε όμως, κάπου ανάμεσα στην φαινομενική ηρεμία, την ανάκτηση όποιας λογικής είχε απομείνει στο σύμπαν και της σταθεροποίησης των παλμών, είναι που νιώθω κάτι να με αρπάζει από τον ώμο και με μιας να με γυρνάει προς τα πίσω…

... και βλέπω.

Ω Θεέ μου! Τώρα βλέπω… θέλω δε θέλω, γιατί ο Θεός στον οποίο απευθύνομαι ξανά, δεν θα με αφήσει να κλείσω τα μάτια. Είναι ένας σκληρός, άπονος και χωρίς έλεος Θεός. Μόνο ένας τέτοιος επόπτης θα μπορούσε να επιτρέψει κάτι τέτοιο… ουρλιάζω… Ουρλιάζω και οι κραυγές μου αποτελούν το πιο λογικό επιχείρημα απέναντι στις διαστροφές της φύσης που εκτυλίσσονται γύρω μου.
User avatar
alecos panagoulias
Backup
Backup
Posts: 911
Joined: Fri Jan 27, 2012 9:40 am
Football Manager της ομάδας: Ανυπότακτο Χωριό
Αγαπημένη Ομάδα: Εθνική Ελλάδος
Status: Μελαγχολικά αισιόδοξος
Location: Ανατολική Αττική
Has thanked: 0
Been thanked: 0

:thumbleft:

_______________________________________________
οι ιστορίες μου:

1. FM 2012 :arrow: ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ
2. FM 2012 :arrow: Γίνε ο πρωταγωνιστής !
3. FM 2013 :arrow: "Γίνε όποιος γουστάρεις !"
4. FM 2014 :arrow: Έρχεται η σειρά σου ! Κατέβασέ τη βελτιωμένη και καθαρή σε pdf εδώ.
User avatar
Jumikef
Trialist
Trialist
Posts: 19
Joined: Tue Mar 05, 2013 2:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το τελευταίο αρχετυπικό δεκάρι που έβγαλε το ελληνικό ποδόσφαιρο, ήταν ο ξεναγός μου σε αυτή την κορύφωση του παραλογισμού… Το χέρι που με έστρεψε προς την απειλή ανήκει στον Βασίλειο τον Μάγο. Ο μάγος, φορούσε ένα κάτασπρο πεντακάθαρο κουστούμι με την αγκράφα –Την ΔΙΚΗ ΜΟΥ αγκράφα- πρόεδρος της ΕΠΟ, καρφιτσωμένη δίπλα σε ένα χρυσαφί νούμερο 10 στο στήθος. Το ασορτί άσπρο παντελόνι είχε τσάκιση στο δεξί πόδι και κολλαριστό σορτσάκι - χωρίς επικαλαμίδα - στο αριστερό...

Αυτός ήταν που κράδαινε και το τηλεκοντρόλ. Το είχε στρέψει προς την δίνη που τώρα έμοιαζε να μικραίνει και να σβήνει! Σε δέσμες ενέργειας, ότι πριν είχε πριν ρουφηχτεί, ανακυκλωθεί και προβληθεί σε γκρίζους Αγγέλους ή πορφυρούς κυρ Νίκους, ακολούθησε ταχεία… αντίστροφη πορεία. Όλα εμφανίστηκαν, πήραν πάλι μορφή και κινούνταν στο προαύλιο. Εγώ έμεινα στήλη άλατος, να βλέπω τον Ελ Μάγκο να απομακρύνεται με το χέρι που κρατούσε το τηλεκοντρόλ όρθιο, με το άλλο κοντά στο στόμα να φυλάει την βέρα του. Η φιγούρα του βάδιζε προς τον ορίζοντα, που είχε ξαναπάρει τα γήινα χρώματα του σούρουπου και οι προβολείς άναψαν ένας ένας. Εγώ έμεινα εκεί… να βλέπω τον Τρόμο της Μεσσήνης με τον πυρσό του να βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής, τον Σαλονικιό σερβιτόρο - που όντως φορούσε χρυσή ρόμπα - από τα γυράδικα το ίδιο… όλο το πλήθος με είχε περικυκλώσει και ερχόταν κατά πάνω μου αργά και απειλητικά… αργά και απειλητικά σαν το βάδισμα του El Mago που χανόταν από το πλάνο. Αυτός, ίσως να πήγαινε να σταθεί σε κάποιο άλλο σημείο του αγωνιστικού χώρου, κάπου που δεν υπήρχε δράση, για να παρατηρεί εμάς τους υπόλοιπους να δίνουμε μάχη… να σταθεί και να γίνει ατσαλάκωτο προσκύνημα υπό τις ιαχές οπαδών, γιατί είχε κάνει τη δουλειά του για μια τελευταία φορά.

ΑΥΤΟΣ που καθόρισε το παιχνίδι, βάδισε και εξαφανίστηκε όπως τόσες φορές είχε κάνει, μετά την εκτέλεση ενός φάουλ ή μιας 50άρας μπαλιάς ακριβείας, με το άμεσο αποτέλεσμα της πρώτης και το έμμεσο της δεύτερης να έχουν την ίδια κατάληξη και τον πίνακα του σκορ να αλλάζει…

Αυτό ήταν το βάδισμα που με έκανε να ουρλιάξω… Γιατί αυτό ήταν το βάδισμα που μπορούσε να παρασύρει τους παλμούς σου σε κάθοδο προς την εντατική και τα γραφήματα των μόνιτορ προς ευθείες γραμμές θανάτου, με συνοδεία διακεκομμένων μπιπ μπιπ. Ένα βάδισμα που στην τελική, έκανε τις στρατιές νεκροζώντανων στις ταινίες του Romero, να φαντάζουν ιστορίες για μικρά παιδιά.



……………………..



«Είστε καλά; Τρανταζόσασταν ολόκληρος!» Το χέρι της Μαρίζας της γραμματέως μου με κράταγε από τον ώμο… Ήμουν καταϊδρωμένος και η καρδιά μου κοπανούσε σε forte δυναμικές… Με είχε πάρει ο ύπνος στον καναπέ του γραφείου μου. Η Μαρίζα συνέχισε…

«Το ραντεβού για την υπογραφή των συμβολαίων με τον κύριο Ρανιέρι είναι σε μια ώρα…» Πετάχτηκα από τον καναπέ και κατευθύνθηκα προς το ημερολόγιο… ΙΟΥΛΙΟΣ… ήταν ΙΟΥΛΙΟΣ ΤΟΥ ΣΩΤΗΡΙΟΥ ΕΤΟΥΣ 2014!

«Μαρίζα, ακύρωσε το ραντεβού με τον Ρανιέρι» την έσπρωξα καθώς έτρεξα προς το παράθυρο και σιγουρεύτηκα ότι ο ουρανός είναι μπλε, η γη γυρίζει, ο Πυρσοφόρος είναι στην Καλαμάτα, ο Varys δεν προτίθεται να με ευνουχίσει και ΑΥΤΟΣ κάπου αλλού βαδίζει...
« Μα κύριε…»
« Τώρα! ΤΩΡΑ αμέσως ακύρωσε το ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΕ ΤΟΝ ΑΓΓΕΛΟ!» την διέκοψα καθώς άνοιγα το συρτάρι του γραφείου μου και συνειδητοποιούσα πως ... Η ΑΓΚΡΑΦΑ ΜΟΥ ΕΛΕΙΠΕ!!!
Η Ιστορία «Κυρ Νίκος, ο ομοσπονδιακός» αποτελεί σατιρική μυθοπλασία και εκτυλίσσεται αποκλειστικά στην φαντασία του συγγραφέα. Οποιαδήποτε ομοιότητα με πρόσωπα, ονόματα ή καταστάσεις είναι τυχαία και ουδεμία σχέση έχει με την πραγματικότητα.
User avatar
ape
Backup
Backup
Posts: 905
Joined: Wed Dec 19, 2007 4:04 pm
Football Manager της ομάδας: Inter Milan
Location: Toumba,Gate 4,Seat 16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

-ypoklinomai -ypoklinomai
User avatar
NickTheFox
Amateur
Amateur
Posts: 244
Joined: Mon Dec 05, 2011 9:23 pm
Football Manager της ομάδας: Άνεργος :P
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool F.C.
Status: Y.N.W.A.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ε Π Ο Σ , δώσε τη συνέχεια άμεσα! 8)
Y.N.W.A.

★ Feel The Spirit ★
User avatar
Trake Manis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 312
Joined: Mon Nov 10, 2014 10:51 am
Football Manager της ομάδας: Lanus
Αγαπημένη Ομάδα: VELEZ,OM,
Location: athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αλλαξέ τα όλα πατήσε τους τρις μέγιστε δάσκαλε της προπονητικής -pappous
roma pizza
User avatar
Jumikef
Trialist
Trialist
Posts: 19
Joined: Tue Mar 05, 2013 2:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αύγουστος 2014.
ΕΠΟ




Ο δείκτης του Νικόλα υπογράμμισε νοητά τις λέξεις στην εφημερίδα για δεύτερη φορά. Δεν είχε καταλάβει τι ακριβώς ήθελε να πει το άρθρο, αλλά είχε καταλήξει στο ότι τον λοιδορούσε… τον κορόιδευε! Σαν δεν ντρέπονταν λίγο δημοσιογράφοι της πλάκας, σκέφτηκε. Ψευτοκουλτουριάριδες που δεν σκαμπάζουν μία από τόπι και τα πάνε γύρω-γύρω να καταστρέψουν το έργο μου πριν καν αρχίσω… Δεν ξέρουν να αναλύσουν τις τακτικές, και μιλάνε για φεγγάρια, μυθολογίες και παραμύθια… ΝΑ! Αυτά κάνουνε και ΜΕ ΒΓΑΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΜΟΥ! Δηλαδή τι θέλουνε; Να φωνάξω τον Φετφατζίδη που θα πέσει σε καμιά λακκούβα που ‘χει ανοίξει από τάκλινγκ φυσιολογικού παίκτου και θα γίνει τροφή για γαιοσκώληκες; Αφήστε τα αυτά… Τότε πριν προλάβει να ολοκληρώσει τις σκέψεις του, το μάτι του έπεσε πάνω στην φωτογραφία του συντάκτη του άρθρου… η φατσούλα ήταν χαμογελαστή και είχε το ένα δάχτυλο ακουμπισμένο στον κρόταφο, σαν να έκανε ότι σκέφτεται. Αυτός ήταν ο… ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο… το κάτω χείλος του κυρ Νίκου άρχισε να τρέμει, καθώς ο δείκτης του μαζί με τον μεγεθυντικό φακό στο άλλο χέρι μεταφέρθηκαν γρήγορα στο τέλος του άρθρου, κάτω δεξιά, εκεί που δεν είχε πάει τις δύο προηγούμενες φορές, στην υπογραφή… αυτός είναι Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΑΝΟΥΣΗΣ!
Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΠΟΛΕΜΙΟΣ ΜΟΥ!!! Αυτόνα τον τάιζα όταν δεν είχε βρακί να φορέσει με τον φίλο του και μου λέγανε για σας Κυρ Νίκο μας, και πως είστε κυρ Νίκο να τους δώσω ρεπορτάζ…

«ΑΧΑΡΙΣΤΟΙ… ΟΙ ΑΧΑΡΙΣΤΟΙ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ!!!» Φώναξε τώρα δυνατά, με το αίμα να έχει ανέβει στο κεφάλι του ενώ οι φλέβες του πάλλονταν. Σήκωσε την εφημερίδα ψηλά, την έσκισε στα δύο και μετά τα τσαλάκωσε σε μια μπάλα από χαρτί. Την πέταξε με οργή στον κάλαθο δίπλα από το δεξί πόδι του γραφείου του κι έπειτα, έγειρε πίσω στην καρέκλα του και άρχισε να βαριανασάνει… Ρουθούνιζε σαν ταύρος πριν την επίθεση στο κόκκινο πανί. Τα χέρια του έσφιγγαν τα χερούλια της καρέκλας και οι κλειδώσεις είχαν γίνει άσπρες από την πίεση που ασκούσε στο ξύλο… Έμεινε σε αυτή τη στάση να ξεφυσάει για κάνα πεντάλεπτο ενώ σταδιακά οι αναπνοές του ηρέμησαν και τα χέρια του πήραν ένα πιο φυσιολογικό χρώμα. Το δωμάτιο του γραφείου του στην ΕΠΟ, τον ηρεμούσε… του άρεσε που ήταν εκεί… σιγά-σιγά βυθίστηκε σε πιο όμορφες σκέψεις…



Το λοιπόν, το γραφείο που μου χε στήσει ο Πρόεδρας, ήταν παλάτι και εργασιακός χώρος αντάξιος προπονητού δικού μου επιπέδου. Άλλωστε, τρεις τέσσεροι περάσαμε όλοι κι όλοι από καταβολής σωστού ποδοσφαίρου. Χάπελ, Μουρίνιο, Σάκι με 4-4-2 - κοντά οι γραμμές - και ΕΓΩ. Εφάμιλλες ανέσεις και μεγαλεία είχα βιώσει μόνο στο τρίτο πέρασμα μου από το Καραϊσκάκη επί Κόκκαλη. Αυτό με έκανε να αναλογίζομαι κάποιες φορές που τον κακολόγησα τον άνθρωπο τον πρόεδρο της ΕΠΟ σε κάτι ράδια στη Κόρινθο για επιλογές Σάντος και διαχείρισης και ελπίζω να βρω μια ευκαιρία να τα γυρίσω και να δηλώσω δημόσια ότι τον εντάσσω στο πάνθεον των μεγάλων προέδρων, μετά φυσικά απ’ τον Σωκράτη και τον Αντρέα που έδωσε στον κοσμάκη ψωμί να φάει, ίσως στο δεύτερο ράφι με τις φωτογραφίες των μεγίστων, εκεί κάπου μαζί με Μαρινάκη και Κυριακού…

Αυτό που μου έκανε την μεγαλύτερη των εντυπώσεων όταν πρωτομπήκα πριν κάνα μήνα ήταν μια τηλεόραση γιγαντιαίων διαστάσεων στον απέναντι τοίχο του γραφείου, που έκανε την 45άρα του Γιανναρά στο καφενέ πλησίον του Πανελληνίου Γυμναστικού συλλόγου να μοιάζει φτωχός συγγενής. Ο Γιανναράς καυχιότανε κάθε φορά για την τηλεόραση του, και μάλιστα μια φορά που πήγαμε να αρπαχτούμε για Κυριακού - που μου λεγε ότι είναι δεξιός - πως το φερε η κουβέντα και άρχισε να κοροϊδεύει την δική μου τηλεόραση που ταν παλαιού τύπου... ΜΙΑ ΣΤΙΒΑΡΗ 30άρα μάρκας GRUNDIG, μοντέλο του 92. Τέλος πάντων με τα πολλά τα βρήκαμε και τώρα είμαστε πάλι φίλοι, αλλά κάτι μου λέει ότι στην πρώτη ευκαιρία θα τον προσκαλέσω εδώ να δει την οπτασία των 62 ιντσών και να σκάσει από την ζήλια του!
Τότε που με πρωτοφέρανε, η κοπελιά της γραμματείας που με ξεναγούσε, η Μαρκίζα, μου εξήγησε ότι έχω πρόσβαση στα πάντα από συνδρομητικά και επιπλέον δορυφορικά κανάλια με μπάλα από όλες τις γωνιές του κόσμου… Πήγα να κατουρηθώ από την χαρά μου!

Μου συμπλήρωσε ότι για οποιαδήποτε αλλαγή στο ντεκόρ ή τον εξοπλισμό, μπορώ να την ενημερώσω και άμεσα να φροντίσει! Φυσικά και επειδή ο ΝΙΚΟΛΑΣ δεν είναι αχάριστος και αγνώμονας, της είπα ότι είναι καταπληκτική και είναι όλα τέλεια – ΠΟΠΟ ΚΑΙ ΔΕΡΜΑΤΙΝΑ ΚΑΝΑΠΕΔΙΑ – και τιτάνια και να πει στον πρόεδρο ότι είναι ο μεγαλύτερος πρόεδρος ομοσπονδίας στο κόσμο και ότι κάτι Μπλάτερ μεθυσμένοι είναι για να του φέρνουνε καφέ! Να πω κιόλας, πως όταν της έδωσα ένα 2ευρο για πουρμπουάρ το χαμόγελο έσβησε από τα χείλη της και πήγε να μου πει από ευγένεια κάτι δεν … και τα λοιπά, αλλά εγώ το κλεισα με πειθώ στην παλάμη της και την αποχαιρέτησα ότι δεν σηκώνω κουβέντα. Εδώ δίνουμε στο ντελίβερι με τα σουβλάκια 50 σεντς που είναι σχεδόν 200 δραχμές κανονικού χρήματος και δε θα δώσουμε σε σένα που σε και της παντρειάς κι έχεις ανάγκες; Η μεγαλοψυχία μου πρέπει να την αποστόμησε γιατί γύρισε και έφυγε χωρίς να πει κάτι. Εμένανε τα αγγλοφερμένα ονόματα δεν μου κάνουν την καλύτερη των εντυπώσεων σε μια γυναίκα –και της το πα! Όμως, την είχα κόψει εγώ αυτή την Μαρκίζα ότι είναι σεμνή και ξέρει να φέρνεται. Πολύ καλή κοπέλα…
Last edited by Jumikef on Tue Nov 25, 2014 8:11 pm, edited 1 time in total.
Η Ιστορία «Κυρ Νίκος, ο ομοσπονδιακός» αποτελεί σατιρική μυθοπλασία και εκτυλίσσεται αποκλειστικά στην φαντασία του συγγραφέα. Οποιαδήποτε ομοιότητα με πρόσωπα, ονόματα ή καταστάσεις είναι τυχαία και ουδεμία σχέση έχει με την πραγματικότητα.
User avatar
NickTheFox
Amateur
Amateur
Posts: 244
Joined: Mon Dec 05, 2011 9:23 pm
Football Manager της ομάδας: Άνεργος :P
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool F.C.
Status: Y.N.W.A.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

-ypoklinomai -ypoklinomai
Y.N.W.A.

★ Feel The Spirit ★
mike the knight
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2290
Joined: Mon Dec 28, 2009 2:33 pm
Football Manager της ομάδας: Toronto FC
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos B.C ΜΠΑΡΤΣΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Μεγαλε αρχοντα :D Αυτο ειναι το πνευμα του Νικολα του Δασκαλου
ΑΛΛΙΩΣ ΟΝΕΙΡΕΥΤΗΚΑΜΕ - ΕΙΔΑΜΕ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ
Στανταρ λιεγης αναλυση
viewtopic.php?f=376&t=40418
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κοβω τα πιτογυρα, μπουγατσα και το Milko, διδαξε ποδοσφαιρο Αλεφαντε Νικο.
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
User avatar
Jumikef
Trialist
Trialist
Posts: 19
Joined: Tue Mar 05, 2013 2:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για να μη τα πολυλογώ, η μόνη αλλαγή που έκανα μετά από μερικές μέρες, είναι ότι έβγαλα έναν μαραφέτι σαν οθόνη υπολογιστή που του έλειπε το άλλο το κουτί που συνήθως έχουν παραδίπλα. Έπιανε χώρο εκεί στα αριστερά του γραφείου μαζί με κάτι άλλα ηλεκτρικά συμπράγκαλα, καλώδια κτλ… ένα ψεφτοπληκτρολόγιο λεπτό σα χαρτί … αηδίες που σοβαροί προπονητάς ποτέ δεν χρησιμοποιούν! Έτσι, έκανα χώρο για το αρχείο μου με τα κολάζ αποτελεσμάτων των τοπικών που κόβω από το Φως της Δευτέρας εδώ και τρείς δεκαετίες.

Φυσικά δεν ήθελα να αφήσω μες τη μέση τη σαβούρα, αλλά δεν ενόχλησα την Μαρκίζα ή κάποιον άλλον από αυτούς που βλέπω να πηγαινοέρχονταν στους διαδρόμους και μάλλον έχουν άλλες δουλειές πιο σοβαρές.

Τα πήρα παραμάσχαλα και κίνησα για την μάντρα του Νταφάκου, ο οποίος είναι μισός γύφτος από την πλευρά της μάνας του. Ο Νταφάκος θέλω να δώσω να καταλάβετε, είχε έρθει μια φορά και μου χε σηκώσει το παλιό λέβητα για ένα εξευτελιστικό ποσό και έτσι εκτός ότι του χα υποχρέωση, σκέφτηκα ότι αυτουνού πιάνουν τα χέρια του και βρίσκει χρήση για παντός είδους εξαρτήματα… Και μετά, τα έκοψα εγώ αυτά όλα που έβγαλα, θα ταν καμιά μαϊμού ή απλά διάκοσμος απ’τα κινέζικα της Πειραιώς στο ύψος Ψυρρή, γιατί ΞΕΡΩ ότι ο σοβαρός ηλεκτρολογικός εξοπλισμός - ο μοντέρνος - είναι μαύρου χρώματος και δεν έχει πάνω φαγωμένα μήλα. Έτσι είναι! Η ΕΠΟ δεν έχει λεφτά για χάλασμα κύριοι! Σημείωσα σα σκέψη να εκθειάσω τη διορατικότητα του προέδρου, που αφιέρωσε το μπάτζετ στα απαραίτητα τηλέοραση-συνδρομητικά και δεν πήγε - ΝΑ ΤΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΑΥΤΑ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ - να αγοράσει ακριβά video παιχνίδια ή λοιπές προσχολικές ασχολίες.

Συνειδητοποιώντας τα τελευταία, δεν σφύριξα καν τον Νταφάκο να του πω ότι του τα αφήνω γιατί ντράπηκα μη νομίσει ότι τον φορτώνω παλιατζούρα. Τα πέταξα όλα πάνω από το συρματόπλεγμα της μάντρας του πάνω σε κάτι σακιά με ασβέστη και την έκανα πίσω…

Σήμερα, πριν από καμιά ώρα, καθώς πέρναγα από τον χώρο της γραμματείας τον είδα τον πρόεδρο από την ανοιχτή πόρτα του γραφείου του στο βάθος, να πίνει τον καφέ του διαβάζοντας εφημερίδα και του φώναξα «ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΡΟΕΔΡΑΡΑ, ΤΙΤΑΝΑ!!!» Μου έγνεψε πίσω με το χέρι νωχελικά και φάνηκε κουρασμένος… Ρε τον κακομοίρη σκέφτηκα, εξαντλημένος θα ταν από τις αηδίες που γράφουν οι φυλλάδες και ταράζουνε σοβαρούς ανθρώπους…




Μετά από αυτούς τους συλλογισμούς, ο κυρ Νίκος σηκώθηκε από το γραφείο του αρκετά πιο ήρεμος και άνοιξε την 62άρα με ένα επιδεικτικό χαμόγελο πραγματικής ευτυχίας. «Που σε ρε Ορέστη Γιανναρά να με δεις τώρα;» Μουρμούρισε καθώς βολευόταν στον δερμάτινο καναπέ...
Η Ιστορία «Κυρ Νίκος, ο ομοσπονδιακός» αποτελεί σατιρική μυθοπλασία και εκτυλίσσεται αποκλειστικά στην φαντασία του συγγραφέα. Οποιαδήποτε ομοιότητα με πρόσωπα, ονόματα ή καταστάσεις είναι τυχαία και ουδεμία σχέση έχει με την πραγματικότητα.
User avatar
vorxis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2015
Joined: Mon Jun 07, 2010 6:36 pm
Football Manager της ομάδας: Plymouth
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οσο και να γραψεις δεν το χορταινω με τιποτα!
User avatar
Jumikef
Trialist
Trialist
Posts: 19
Joined: Tue Mar 05, 2013 2:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Από την ημερήσια στήλη «λέω εγώ… με το ξερό μου το μυαλό».
Σελίδα 2 της εφημερίδας Ημέρας των Σπορ, Αύγουστος 2014.

.........................................................................................................................................................

Πριν από περίπου ένα μήνα, κάναμε σενάρια και υποθέσεις για το τι μπορεί ένας "bon viveur" τον γηπέδων όπως ο Claudio Ranieri να προσφέρει σε μια εθνική, που ακόμα και όταν βρέθηκε στην κορυφή της Ευρώπης προ δεκαετίας, σημειολογικά παρέπεμπε σε μια καλoλαδωμένη μηχανή ή μια σύναξη της εργατικής τάξης και όχι σε μια αστραφτερή συναστρία φαντεζί ποδοσφαιριστών και ευγενών του αθλήματος. Το ποδοσφαιρικό DNA της Ελλάδας μοιάζει ασύμβατο με τις πρακτικές και τις συνήθειες του κοσμοπολίτη τεχνικού, που τελικώς ποτέ δεν υπέγραψε.

Ίσως αυτό σκέφτηκαν στην Ελληνική ποδοσφαιρική ομοσπονδία και στράφηκαν αλλού, θα έλεγα αν ήμουν πολύ ευγενικός! Αλλά, λέω τώρα εγώ με το ξερό μου το μυαλό για αυτό το "αλλού": O Claudio Ranieri έχει έναν τρόπο, μία φιλοσοφία. Eίναι ένας παγκοσμίου εμβέλειας – για κάποιους επιτυχημένος, για άλλους όχι τόσο - προπονητής και διέπεται από μια ομολογουμένως ψυχική ομαλότητα. Παραφράζω έναν όχι και τόσο γνωστό μύθο του Αισώπου, στον οποίο η Σελήνη ζητάει από την μητέρα της να φτιάξει ένα ωραίο φόρεμα που θα αναδεικνύει τις καμπύλες της. Εκείνη της απαντά ότι κάτι τέτοιο δεν γίνεται, καθώς ένα και το αυτό φουστάνι δεν θα ταίριαζε στις φάσεις που περνάει η θυγατέρα της κατά τη διάρκεια του μήνα.
- Mια είσαι μισοφέγγαρο, μία γεμίζεις και μια χάνεσαι κόρη μου.

Ο μύθος μένει εκεί καθώς μάλλον η Σελήνη δεν αντέδρασε στο ισχυρό επιχείρημα της μητρός της.

Κύριοι της ΕΠΟ, αλήθεια, πώς νομίζεται ότι θα αντιδράσει ο νέος ομοσπονδιακός που επιλέξατε, όταν δεν θα μπορείτε να ικανοποιήσετε ή να ελέγξετε τα φεγγάρια και τις φάσεις του; Δεν γνωρίζετε οι ορέξεις του Νικόλα αλλάζουν φάση σε διάρκεια λεπτού και όχι μηνός; Τι θα κάνετε αν η πανσέληνος του έρθει εντός αγωνιστικού χώρου; Πιστεύεται ότι θα τον αποστομώσετε με ένα λογικό επιχείρημα ή πως ο σεληνιασμένος τεχνικός θα έχει το αισθητικό κάλος ολόγιομου Αυγουστιάτικου φεγγαριού που λούζει τον λόφο Σκουζέ και μεταδίδεται πανευρωπαϊκώς μέσω δορυφορικού λινκ; Άλλωστε, συχνά μας έχει στείλει - εμένα, εσάς και διεθνείς βραχύσωμους μέσους - στον εν λόγο λόφο ή σε πλατείες ο Κυρ Νίκος, ο ομοσπονδιακός για περίπατο, καφέ και κρέμασμα. Καλή σας μέρα!



............................................................................................................................. Αντώνης Πανούσης
Η Ιστορία «Κυρ Νίκος, ο ομοσπονδιακός» αποτελεί σατιρική μυθοπλασία και εκτυλίσσεται αποκλειστικά στην φαντασία του συγγραφέα. Οποιαδήποτε ομοιότητα με πρόσωπα, ονόματα ή καταστάσεις είναι τυχαία και ουδεμία σχέση έχει με την πραγματικότητα.
Post Reply

Return to “Ελλάδα”