Δέκα χρόνια και κάτι ψιλά [PART II]

Post Reply
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

My FM2015 story, Σεπτέμβριος 2015

Spoiler: show
Η αυλαία των μεταγραφών έπεσε, το ρόστερ "κλείδωσε" και είναι αυτό,
με το σχεδιάγραμμα του συστήματος πάνω στο οποίο οργανώθηκε, μαζί με τις θέσεις στις
οποίες μπορεί ο κάθε παίκτης του ρόστερ να προσφέρει τις υπηρεσίες του.

Θεωρώ οτι είμαστε γεμάτοι σε κάθε γραμμή, με τις κυριότερες αλλαγές να έρχονται στην άμυνα
εκεί που προσθέσαμε δυο παίκτες στο κέντρο, αλλά και στη μεσαία γραμμή, στην οποία έχουμε
πλέον περισσότερες επιλογές και σχεδιασμού ανάλογα με τις ανάγκες των αγώνων που θα δίνουμε


Image


ImageImageImage


Βγάζουμε το διπλό μέσα στη Τρίπολη, έρχεται η Chelsea στη πρεμιέρα των ομίλων του Champions League και την κερδίζουμε, και για φινάλε
υποδεχόμαστε την Καλλονή
, προηγούμαστε με 2-0 στο ημίχρονο και τελικά παίρνουμε ένα βαθμό.



ImageImageImage

Η επόμενη τριάδα αγώνων ήταν πιο νορμάλ. Νίκη στο κύπελλο με τον Ηρακλή, στη συνέχεια ήρθε άλλη μια νίκη κόντρα στον ΟΦΗ και για φινάλε
πηγαίνουμε στο Οπόρτο, μας πετάνε δυο μπαλάκια μέχρι το 17' και λέμε το ποίημα ήσυχα και χωρίς πολλά - πολλά. Χάνουμε και τον Ζούμα για το
ματς με την Σέλτικ....




Στη βαθμολογία τα πράγματα είναι ελεγχόμενα, απλά οι τέσσερις βαθμοί που χάθηκαν είναι σε ματς που όταν
λες οτι πας για πρωτάθλημα, τα υπολογίζεις διότι χωρίς αυτά, μένεις πίσω. Δεν είναι κάθε χρόνο όπως πέρυσι...

Image
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Μιας και έχω καιρό να προχωρήσω την ιστορία, ας κάνουμε ένα "δείτε τι έγινε στα προηγούμενα επεισόδια"
Tsakalaki wrote:2007, Μάιος - Ιούνιος

Η σεζόν τελειώνει, με τον να καταλήγει στην 6η θέση της βαθμολογίας με 45 βαθμούς. Τα πάντα κρίθηκαν την 29η αγωνιστική.

Παίζουν Άρης - Καλαμαριά, ΟΦΗ - Πανιώνιος και Ατρόμητός - ΠΑΟΚ. Ο Άρης κερδίζει (2-0, 2-2) 3-2 τη Καλαμαριά, ο Πανιώνιος (0-1) χάνει 3-1 από τον ΟΦΗ και ο ΠΑΟΚ (1-0,1-1) χάνει 2-1 από τον Ατρόμητο. Πίσω από Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό και ΑΕΚ είναι οι Άρης 46, Πανιώνιος 42, ΠΑΟΚ 42.

Ο Άρης από τη Β' εθνική στην Ευρώπη και ο ΠΑΟΚ στο πουθενά. Γκρίνια, μιζέρια, μπινελίκια και σε φάση που φταίνε όλοι, και ο αέρας που αναπνέουμε. Η διοίκηση Βεζυρτζή - Οικονομίδη δε ξέρει τι να πρωτοκάνει, και ο Γιάννης Γούμενος είναι έτοιμος να μια ακόμα... επανεμφάνιση, καθώς εκείνος έχει το βάρος των μετοχών, και βάζει πλώρη για να διοικήσει! Πως; Τι πως; Έχει σημασία; Να κρατάει το τιμόνι του πλοίου που είναι δικό του μπας και σώσει ότι μπορεί.

Η ΠΑΕ είναι υποχρεωμένη να πάει σε γενική συνέλευση για να αποφασίσει τι θα συμβεί. Στα γραφεία της ΠΑΕ γίνεται κατάληψη από οπαδούς του ΠΑΟΚ (από εκείνους που είναι Μπιτζιμ ΠΑΟΚ, όποιος κατάλαβε, κατάλαβε) και δυο κινήσεις που αποδείχθηκαν ιστορικές. Ο Χρυσός Δικέφαλος καταφέρνει και κινηθεί με τέτοιο τρόπο ώστε να αποτραπεί η επιστροφή της διοίκησης στα χέρια Γούμενου, και μια παρέα ΠΑΟΚτσήδων παίρνει σηκωτό τον Ζαγοράκη από το σπίτι του, του βγάζει τα ποδοσφαιρικά παπούτσια και του βάζει κουστούμι.

Το συμβόλαιο του Ζαγοράκη με τον ΠΑΟΚ ολοκληρώθηκε. Ο Ζαγόρ είδε 7η κίτρινη κάρτα την 27η αγωνιστική, εξέτισε την 28η και την 29η και αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο στο παιχνίδι της 30στης αγωνιστικής. Η πλακά ήταν οτι ο Ζαγοράκης έκλεισε τη καριέρα του ως ποδοσφαιριστής με πέντε σερί νίκες κόντρα σε Άρη, Αιγάλεω, Ιωνικό, Ξάνθη και ΟΦΗ, με τον ΠΑΟΚ να μη δέχεται γκολ σε κανένα από αυτά τα παιχνίδια. Τυχαίο ξετυχαίο, αυτό έγραψε η ιστορία.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον ΟΦΗ, την 30η αγωνιστική, με 1-0. Το γκολ μπήκε στο 59' από τον Χριστοδουλόπουλο, ο οποίος το πανηγύρισε μαζί με τον Ζαγοράκη. Αυτή ήταν η τελευταία στιγμή του Ζαγοράκη με τη φανέλα του ΠΑΟΚ καθώς ακολούθως αντικαταστάθηκε.

Και τι φανέλα.. Ούτε ασπρόμαυρη, ούτε, λευκή, ούτε καν ολόμαυρη. Οινοπνευματί...

Image

Στο παιχνίδι με τον ΟΦΗ, υπήρχαν και δυο πανό με μηνύματα κρεμασμένα στη Θυρα 4. Το ένα ήταν το κλασικό ΠΑΟΚτσίδικο, στο οποίο
ο ΠΑΟΚτσής βλέπει την αλήθεια κατάματα, και μάλιστα είναι και διαχρονικό, καθώς το νόημα του ισχύει εδώ και πολλά χρόνια...

Image

Το άλλο πανό ήταν και πάλι κλασικό, εκεί που ο ΠΑΟΚτσής βλέπει τις καμπούρες των άλλων και αντί να ζητήσει να
φύγουν αυτές οι καμπούρες, απαιτεί και εκείνος κάτι, συνήθως μια καμπούρα, για την οποία έχει δικαιολογία οτι
οι άλλοι είχαν πριν από εκείνον...
Image


Εκείνες τις ημέρες το ρεπορτάζ ήταν τρελό. Θεότρελο. Δεν ήξερες από που θα σου έρθει. Έκανες 30 τηλέφωνα και να άκουγες 32 διαφορετικές γνώμης και 43 διαφορετικές εκδοχές από το τι θα γίνει και παράλληλα σου τηλεφωνούσαν και εκείνοι που μάθαιναν για κινήσεις, συζητήσεις, καταστάσεις, σκέψεις. Και κάποια στιγμή που έπρεπε να ξεκινήσεις να γράφεις για να διαβάσει ο κόσμος την επόμενη μέρα την εφημερίδα, ήθελες ουσιαστικά μισή ώρα για να τα γράφεις αλλά πέντε ώρες για να τα βάλεις σε μια τάξη.

Με τον Σάββα, αυτό μας ταλαιπωρούσε. Άκρη βγάζαμε μόνο όταν καταφέρναμε να έχουμε πληροφόρηση από τη κατάληψη. Διότι εκεί γινόταν οτι γινόταν.

Τον Ζαγοράκη, λοιπόν, κάποιος τον έπιασε από τον γιακά, και τον πήγε στον Κατσαρή για να αναλάβει τη προεδρία της ΠΑΕ ως διοίκηση πρωτοδικείου. Η πρώτη του μέρα ως πρόεδρος; Αξέχαστη και για εκείνον και για μένα.




Tsakalaki wrote:2007, Ιούνιος

Εκεί η μέρα ήταν από τις κλασικές περίεργες παράξενες, που για να βγει το ρεπορτάζ όπως το θέλεις έπρεπε να περιμένεις πολλές ώρες για να αποκομίσεις ένα διάλογο 2-3 λεπτών. Αυτό που μου έχει μείνει εκείνη τη μέρα είναι όλα τα λάθος πράγματα.

Όπως για παράδειγμα ο ήλιος που έφαγα περιμένοντας και περιμένοντας, οι αλλαγές βάρδιας των φωτογράφων που περίμεναν μαζί μου, ο χλευασμός του ρεπορτάζ που έκανα από άλλες εφημερίδες τις επόμενες ημέρες.

Τότε ασχολήθηκε μαζί μου ο Στέφανος Χάρης. Μεγάλη μου τιμή να με μάθει το αναγνωστικό του κοινό. Με πέρασε γενεές 14 ο Στεφανάκος, μόνο χαζοχαρούμενο δε με είχε πει, και εμένα και τον πρόεδρο του ΠΑΟΚ. Η ουσία είναι οτι η 18η Ιουνίου πέρασε με αρκετή αναμονή έξω από τη Τούμπα, και τη δικαίωση έστω και για μια φορά.

Δυο χρόνια ως παίκτης δε μου είχε κάνει ποτέ δήλωση. Δεν είχε κάνει σε κανέναν δήλωση αλλά εγώ βλέπω τι έκαναν εγώ. Εκείνη τη φορά δεν ήταν παίκτης. Έβγαινε από τα γραφεία στα οποία είχε πάει για πρώτη φορά με την ιδιότητα του προέδρου.

Και τι ειρωνεία. Εκείνος πρόεδρος του ΠΑΟΚ, εγώ κάλυπτα το ρεπορτάζ του ΠΑΟΚ, και εκείνη τη μέρα εγώ εμφανίστηκα με κόκκινη μπλούζα "white stripes" και εκείνος με ροζομωβ μπλούζα dsquared. Δεν είπα να φοράμε μαύρα σε μέρα που είχε ντάλα ήλιο, αλλά ο συνδυασμός ήταν κορυφαίος.
Spoiler: show
Image



Και πάμε να δούμε λίγο τη συνέχεια....



Καλοκαίρι 2007, Μεταγραφές και... μηχανές

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δειλά - δειλά τις μεταγραφές "της εποχής Ζαγοράκη". Δεν περίμενα πολλά, δεν είχα μεγάλες απαιτήσεις. Δεν ήξερα και τι να περιμένω για να πω την αλήθεια.

Μια από τις πρώτες μεταγραφές ήταν αυτή του Μίροσλαβ Σνάουτσνερ, που έμεινε ελεύθερος από τον Ηρακλή. Μπορεί να φαίνεται αστείο, να βγει κανείς και να πει "καλά, είναι αυτό κριτήριο για μια μεταγραφή;". Δεν λέω οτι ήταν το μοναδικό κριτήριο, αλλά συζητήθηκε και αυτό.

"Ρε 'σεις, αυτόν τον ****** μια φορά στο οικογενειακό δίτερμα, δεν τον έχω περάσει. Σκυλί ρε. Σκυλί. Και να τον περάσεις μια φορά, δε το βάζει κάτω, δεν τον "σπας" να πεις μετά "τον έχω. Εκεί, θα σε βγάλει το λάδι. Και μιλάμε για παιδί μάλαμα. "

Αυτά είχε πει ο Γιώργος Γεωργιάδης όταν τον ρωτήσανε για τον Μίρο, και έτσι ο Πολωνός έμεινε Θεσσαλονίκη αλλά άλλαξε γειτονιά. Ποδοσφαιρική, διότι εξ' αρχής έμενε Περαία.

Μια ακόμα μεταγραφή ήταν αυτή του Παναγιώτη Γλύκου. Τον παρακολουθούσα στον Βόλο, έκανε μια γεμάτη χρονιά με τον τοπικό Ολυμπιακό. Κάποια στιγμή μαθαίνουμε οτι θα πάει στα γραφεία ένας παίκτης να υπογράψει. "Ένας Γλύκος". Και πηγαίνομε στα γραφεία, πριν από αυτόν. Κάποια στιγμή έρχεται μαζί με τον μάνατζέρ του και μπαίνει στα γραφεία.
"Νεαρός παίκτης, από Β' εθνική" σκεφτόμαστε με τους συναδέρφους που ήμασταν έξω από τη Τούμπα, ωραία, δε θα αργήσει και πολύ. Ήρθε, θα υπογράψει, θα πει και ένα ευχαριστώ, και θα βγει σε καμια ώρα, μιάμιση το πολύ.

Και η μεταγραφή ολοκληρώθηκε μετά απο επτάμιση ώρες. Επτάμιση ώρες στις οποίες εμείς περιμέναμε απέξω.
"Ποιος είσαι ρε φίλε, ο Μπουφόν;" ακούστηκε κάποια στιγμή, σε μια προσπάθεια να δικαιολογήσουμε το κάζο που φάγαμε.

Μια ακόμα μέρα που δε θα ξεχάσω ήταν εκείνη στην οποία ο Ζαγοράκης είχε πάει στο γραφείο του Ορφανού για να συναντηθεί μαζί του. Ο πρόεδρος της ΠΑΕ ΠΑΟΚ με τον υφυπουργό αθλητισμού.

Ημέρα Σάββατο, με τον GP του Άσσεν να αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον. Ο Ρόσι θα ξεκινούσε από την 11η θέση, καθώς στα δοκιμαστικά τα είχε κάνει θάλασσα.
Πολ Πιζόσιον είχε πάρει ο Κρις Βερμιούλεν με Σουζούκι! Μεγάλες στιγμές για την εταιρία, που δεν έβλεπε συχνά τέτοια πράγματα.

Εγώ είμαι στο γραφείο του Ορφανού, η συνάντηση καθυστερεί και τελικά δεν είδα τον αγώνα. Γύρισα στο γραφείο και δεν άνοιξα ούτε ένα σάιτ σχετικό με Μoto GP για να μη ξέρω τίποτα. Βέβαια, ποτέ δε πετυχαίνεις αυτό που θες. Παντού υπάρχουν σποϊλεράδες, που δεν ξέρουν βέβαια οτι είναι σποϊλεράδες και λογικό. "Ρε 'συ, τι τους έκανε ο δικός σου; Στη μάπα φίλε, στη μάπα. Δεν τον πάω, αλλά σήμερα κερνούσε μπουλκουμέδες...." Τον αγώνα τον είδα τρεις μέρες μετά, σε επανάληψη, μια το βράδυ. Τον γούσταρα. Μου έχει μείνει στο μυαλό.





ΥΓ: Αν είστε ΠΑΟΚοφάν, ρίξτε ένα κλικ στο μπάνερ "Στο Τσακ Μπαμ" που έχω στην υπογραφή. Το Blog μου είναι με ότι κουβαλάω στο μυαλό μου. Είναι η συνέχεια του... βιβλίου.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

My FM2015 story, Οκτώβριος 2015

Spoiler: show
Ο μήνας ξεκίνησε με έναν σοδομισμό της Ξάνθης. Τέσσερα γκολ στα πρώτα 33 λεπτά σε μια εμφάνιση που έμοιαζε
με εκτέλεση βολών στο μπάσκετ. Η μπάλα πήγαινε περιοχή και κατέληγε στα δίχτυα. Επόμενο ματς αυτό με την ΑΕΚ.
Ήθελα όσο τίποτε άλλο τη νίκη και τη πήραμε με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Έσφιξα τη γροθιά μου καθώς δεν
δεχθήκαμε γκολ. Κάναμε βαλίτσες για Γλασκόβη, για ένα κρίσιμο ματς. Κατάρρευση. Ιδανικό ξεκίνημα, κακή συνέχεια
και ήττα με 3-1.

Τρία ματς, τρία διαφορετικά αμυντικά δίδυμα. Θα ήθελα πάρα πολύ να μην κάνω αυτές τις αλλαγές, αλλά στο πρώτο ματς ξεκούρασα Βίτορ,
στο δεύτερο έβαλα το δίδυμο που ήθελα και στο τρίτο δεν είχα τον Ζούμα λόγω αποβολής του στο προηγούμενο παιχνίδι Τσάμπιονς Λιγκ.
Spoiler: show
ImageImageImage
Spoiler: show
Επι-στροφή στη Σούπερ Λιγκ με τρία σερί παιχνίδια μέσα σε μια εβδομάδα. Καθαρή εστία και νικηφόρο πέρασμα από την έδρα του Παναιτωλικού.
Δεύτερο σερί εκτός Τούμπας ματς, αυτή τη φορά στη Κομοτηνή. Σωστή αντίδραση μετά την ισοφάριση, διαχείριση του σκορ και της αποβολής
που είχαμε και δεύτερη σερί νίκη. Και επιστρέφουμε στη Τούμπα για το ματς με τον ΠΑΣ. Τρίλεπτη τρικυμία και το 1-0 γίνεται 1-2.
Το τελικό 2-2 είναι επιτυχία αν σκεφτείς ότι κάποια στιγμή χάναμε, και αποτυχία αν σκεφτείς ότι κάποια στιγμή προηγθήκαμε. Ψέματα. Εντός έδρας
ισοπαλία ίσον αποτυχία, τι χαζά λέω;

Αμυντικά συνεχίζω τις αλλαγές στο κεντρικό δίδυμο. Λίγο η κούραση, λίγο η σημασία που δίνω σε κάθε παιχνίδι, λόγο που πατάω να κάνει την ενδεκάδα ο βοηθός
και αν δε δω κάτι εντελώς κουλό, συναινώ και προχωράμε στο παιχνίδι. Ο Καχέ, με τον Ζούμα δε τρώει γκολ, με τον Βίτορ τρώει. Δεν είναι χρήσιμα συμπεράσματα
αυτά όταν πρόκειται για έναν αγώνα, αλλά πρέπει να πάρουν χρόνο όλοι αν και έχω καταλήξει σε Ζούμα-Βίτορ...
Spoiler: show
ImageImageImage

Spoiler: show
Χέρι-χέρι με τον Ολυμπιακό και η ΑΕΚ κατά πόδας, ενώ ο Παναθηναϊκός έχει μείνει πίσω...

Image
Spoiler: show
Έρχεται το ματς "όλα τα λεφτά" με την Σέλτικ, και άλλα τρία ματς πρωταθλήματος, το ένα εξ' αυτών με τον Ολυμπιακό

Image
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ότι κράτησα και θα κρατήσω απ το παραπάνω πόστ.
Tsakalaki wrote:
Ο μήνας ξεκίνησε με έναν σοδομισμό της Ξάνθης
Image
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
dalan2007
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1426
Joined: Thu May 10, 2007 9:34 pm
Location: Γαλατσι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

απλα κορυφαιος οπως παντα!!!
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

My FM2015 story, Νοέμβριος 2015
Spoiler: show
Ο πιο δύσκολος; Όχι, αλλά ο πιο περίεργος μήνας, ήταν σίγουρα αυτός ο Νοέμβριος.


Μετά την εντός έδρας ισοπαλία με τον ΠΑΣ ήρθε ένα σημαντικό παιχνίδι για τη σεζόν. Υποδεχθήκαμε την Celtic και φτάσαμε σε μια μεγάλη, σπουδαία, δύσκολη και πάνω από όλα καυλωτική νίκη. Νίκη με ανατροπή, νίκη με γκολ στη τελευταία φάση του αγώνα. Από αυτές που με έκαναν να πάρω τηλέφωνο τον σκόρερ και να του πω ένα μεγάλο ευχαριστώ εξηγώντας του το λόγο. Φανατικός του FM με κατάλαβε, και αναφώνησε "μπράβο μου, θα κεράσεις τίποτα;".


Ακολούθησε ένα ματς πρωταθλήματος, με αντίπαλο τη Βέροια. Επιστροφή και στις εγχώριες νίκες με "καθαρό" σκορ αλλά κυρίως άνετα, χωρίς άγχος και παρατράγουδα. Το καλό τρίτωσε με την επικράτηση επι του Παναθρακικού για το κύπελλο.
Spoiler: show
ImageImageImage
Spoiler: show
Μπαίναμε σε ένα τετραήμερο - φωτιά. Πηγαίναμε "Καραϊσκάκης" και μετά "Στάνφορντ Μπριτζ". Και πήγαμε σε αυτά τα δυο ματς χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, και με καλή ψυχολογία. Και, ρε 'σεις, με σοδόμησαν. Δε μπορούσα να καθίσω.... Ήττα με 4-0 από τον Ολυμπιακό και τρεις μέρες μετά ήττα με 6-1 από την Τσέλσι.

Και η ήττα από την Τσέλσι ήταν "ύπουλη". Ναι μεν 6-1 αλλά με 28-14 σουτ και 14-10 στην εστία. ΔΕΚΑ σουτ στην εστία στο "Στάνφορντ Μπριτζ" και ήττα 6-1; Όχι ρε γαμώτο, όχι. Και δυο μεγάλες ευκαιρίες όσο το σκορ ήταν 1-0.

Και στη τελική, λούστηκα τις επιλογές μου. Σκέφτηκα να αλλάξω GK μετά το τετράμπαλο στο "Καραϊσκάκης" και τι κατάλαβα; Έκανα άλλα έξι κορνίζα...

Προσπαθώ να σκεφτώ τι θα γινόταν αν αυτό το σκηνικό είχε στηθεί στη πραγματικότητα. Τα κείμενα που θα έγραφα εγώ ως ρεπόρτερ, τη πίεση που θα δεχόμουν εγώ. Πρόσεξε, όχι η ομάδα... Εγώ, ως ρεπόρτερ. Ως προπονητής; Άστο καλύτερα. Ωτασπίδες στην επιστροφή, ύπνο μόνο με χάπι διότι από την υπερένταση δεν, συζήτηση με την ομάδα για καμιά δυο-τρεις ώρες και μεγάλη όρεξη για το επόμενο παιχνίδι. Να έρθει, να δούμε τι γίνεται.

Και το επόμενο παιχνίδι ήρθε, με την ομάδα να κερδίζει τον Εργοτέλη με 3-0.
Spoiler: show
ImageImageImage
Spoiler: show
Όπως λένε και στον "εκατομμυριούχο", η νίκη επι του Εργοτέλη ήταν το πρώτο μαξιλαράκι. Μια πρώτη δόση ηρεμίας. Τα σπουδαία ακολουθούν. Και τι σπουδαία; Πηγαίνουμε Λεωφόρο και τρεις μέρες μετά υποδεχόμαστε τη Πόρτο.

Στο Τσάμπιονς Λιγκ, την ώρα που εμείς κατεβάσαμε έξι τεμάχια από την Τσέλσι, Πόρτο και Σέλτικ έμειναν ισόπαλες... Έτσι, μετά από 5 αγώνες η Βαθμολογία έχει ως εξής
  1. Τσέλσι 10 (3-1-1)
  2. Πόρτο 6 (1-3-1)
  3. ΠΑΟΚ 6 (2-0-3)
  4. Σέλτικ 5 (1-2-2)
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
ape
Backup
Backup
Posts: 905
Joined: Wed Dec 19, 2007 4:04 pm
Football Manager της ομάδας: Inter Milan
Location: Toumba,Gate 4,Seat 16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έκλαψα με τον Κων/νίδη -rofl
Καλά ρε σα δε ντρέπεσαι :ribo στο τηγάνι? Καλά τα :ribo + :ribo -2 από την Τσέλσι δεν τα σχολιάζω...
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Tsakalaki wrote:Τσέλσι Πόρτο, ΠΑΟΚ, Σέλτικ είναι ο όμιλος.
ΠΑΟΚ και χόρτο, ΠΑΟΚ και χάπια. -foumarw
User avatar
vorxis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2015
Joined: Mon Jun 07, 2010 6:36 pm
Football Manager της ομάδας: Plymouth
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα καθαρισει η εδρα εντος με την πορτο και η τσελσι τους σκωτσεζους.
Αερα.
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να του πεις του σκορερ σου οτι δεν τον εφερα στον ΟΦΗ για να μου ξηγιεται 6.78 βασικος πραμα.

#exoumexaseitinpragmatikotita.
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

My FM2015 Story, Φινάλε 2015
Spoiler: show
Ένας μήνας που ξεκίνησε με δυο ματς - φωτιά, στα οποία δείξαμε καρδιά, ψυχή και κάκαλα.

Στο παιχνίδι της Λεωφόρου βρεθήκαμε μπροστά στο σκορ χάρη σε ένα πλασέ του Σκόνδρα από τα 35 μέτρα και δεξιά,
στη κενή εστία από λάθος της άμυνας του Παναθηναϊκού. Γκολ - δώρο, με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει με τη συμπλήρωση
μιας ώρας αγώνα. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε το 1-2 ένα γκολ που συνοδεύτηκε και τριπλό χτύπημα
του γραφείου που έκανε τη γάτα να φτάσει στα όρια της συγκοπής, με αποτέλεσμα να σηκωθεί άρον - άρον από το καλοριφέρ
και να ανέβει στη ντουλάπα.

Στη συνέχεια ήρθε ο τελικός με Πόρτο στη Τούμπα. Οι Πορτογάλοι προηγήθηκαν νωρίς αλλά η ισοφάριση ήρθε σχετικά γρήγορα.
Στο φινάλε ήρθε η μεγάλη νίκη - πρόκριση, πρώτα με σουτ του Κλιχ από το ύχος της περιοχής και στο 89' με πλασέ του Ρατς από
τα αριστερά. Το γκολ του Ρουμάνου με απογείωσε. Δε θυμάμαι ποτέ να έχω καταφέρει κάτι στη πρώτη μου παρουσία σε ομίλους Τσάμπιονς Λιγκ.


Spoiler: show
ImageImage

Spoiler: show
Ακολούθησαν δυο ματς πρωταθλήματος, απέναντι στη Λάρισα και τον Ατρόμητο. Προφανώς και πήγαμε με κεκτημένη ταχύτητα
καθώς στο πρώτο ήρθε μια χαλαρή τριάδα επί της ουραγού Λάρισας που δεν έχει στον ήλιο μοίρα, και στη συνέχεια μια νίκη με
ανατροπή κόντρα στον Ατρόμητο
με τον Κλιχ να σκοράρει σε τρίτο σερί παιχνίδι και να με φτιάχνει!
Spoiler: show
ImageImage
Spoiler: show
Με τρεις σερί νίκες κρατηθήκαμε σε απόσταση αναπνοής από πρώτη θέση,
και συνεχίζουμε με στόχο το δεύτερο σερί πρωτάθλημα...

Image
Spoiler: show
Τα στατιστικά των παικτών μετά από 17 αγώνες πρωταθλήματος, 3 αγώνες κυπέλλου και 6 αγώνες Τσάμπιονς Λιγκ

Image
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

-traino
Αρκετά γκολ/ασσίστ από τους αμυντικούς βλέπω.
Παίζεις με αυτό το ασύμμετρο;
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Όχι. Το σύστημά μου είναι μια παραλλαγή ενός συστήματος που έφτιαξε ο chilavert

Spoiler: show
Το σύστημα
Image


Οι θέσεις
Image


Οι οδηγίες
Image
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Καλοκαίρι 2007, Μεταγραφές και προετοιμασία

Το σερί χωρίς προετοιμασία συνεχίστηκε. Ποιο σερί δηλαδή, το "νορμάλ" συνεχίστηκε. Έτυχε να πάω το 2004 και μετά συνέχισα ως αποδέκτης όλων των ντεσού, αφού είχα πρόσβαση από πρώτο χέρι, ότι πιο "ζεστό" μετά το live. Στη προετοιμασία πήγε ο Σάββας. Σε ακόμα μια ιστορική προετοιμασία. Ξέρετε, η κάθε προετοιμασία έχει 1002 στιγμές, και από αυτές βγαίνει το top 10. Η καλύτερη στιγμή της προετοιμασίας είναι πάντα εκείνη που η δουλειά τελειώνει και μαζευόμαστε όλοι μαζί οι απεσταλμένοι, σε μια παρέα που συνήθως προστίθενται και μέλη της αποστολής του ΠΑΟΚ, και ανοίγουμε το ντουλάπι των αναμνήσεων από τις προετοιμασίες. Πως κάνουμε με το στρατό; Ε, αυτό, αλλά σε προετοιμασία edition.

Η προετοιμασία ξεκίνησε με τον πλέον απροσδόκητο τροπο. Με ματς. Η αποστολή έφτασε στη Γερμανία και 12 ώρες μετά έδωσε παιχνίδι. Αντιμετώπισε την Μπράουνσβαϊκ, η οποία προερχόταν από οδυνηρό υποβιβασμό στη τρίτη κατηγορία, καθώς είχε τερματίσει τελευταία με 4 νίκες σε 34 αγώνες. Και όμως, η ομάδα είχε προετοιμαστεί για την έναρξη της νέας σεζόν με στόχο την άνοδο. Στο γήπεδο το κλίμα πανηγυρικό, με γεμάτες εξέδρες και τους παίκτες της Μπράουνσβαϊκ κεφάτους.

Το ματς ξεκινά και εξελίσσεται σε εφιάλτη. Είχα άδεια εκείνες τις ημέρες και είδα το αποτέλεσμα αργά το βράδυ. Πήρα τηλέφωνο τον Σάββα, και δε το σήκωσε. Του έστειλα μνμ. "Μη γυρίσεις, μείνε εκεί" του έγραψα και ακόμα το θυμάται και γελάμε. Όταν βλέπουμε ένα ματς και είναι στο 5-0 λέμε "δυο γκολ πριν το μνμ" έχει γίνει συνθηματικό. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε, ναι κατάφερε, να δεχθεί τρία γκολ στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα. Το 4-0 πονάει, αλλά χωνεύεται. Αλλά επτά; Για την ιστορία, τα στοιχεία και το ρεπορτάζ για το ματς που έγινε στο Ανόβερο.
Spoiler: show
Απογοητευτικός ο ΠΑΟΚ υπέστη βαριά ήττα με 7-0 από την Μπραουνσβάιγκ (ομάδα 3ης κατηγορίας της Γερμανίας!) στο πρώτο φιλικό παιχνίδι που έδωσε στο πλαίσιο της προετοιμασίας του στο Ανόβερο και φυσικά απογοήτευσε τους περίπου 500 Έλληνες φιλάθλους του που παρακολούθησαν το ματς.

Το ότι η αποστολή έφθασε μόλις τα ξημερώματα της Κυριακής στη Γερμανία αποτελεί ελαφρυντικό, δεν δικαιολογεί όμως το εύρος του σκορ από έναν αδύναμο αντίπαλο. Στο γήπεδο βρέθηκαν και περίπου 10.000 φίλαθλοι της Μπραουνσβάιγκ.

Ο Γιώργος Παράσχος, πιστός στις συνήθειές του, επέλεξε το κλασικό 4-4-2 για το αρχικό σχήμα, με τους Αλαν - Μελίσση στο κέντρο της άμυνας, τον Αραμπατζή στη δεξιά πλευρά και τον Χαραλάμπους στην αριστερή. Στο κέντρο της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Δημήτρης Ορφανός και Χουσεΐν Μουμίν, δεξιά έπαιξε ο Γεωργιάδης και αριστερά ο Τόνι Γκονζάλες, ενώ Χριστοδουλόπουλος και Βρύζας ήταν το επιθετικό δίδυμο.

Με το σχήμα και τη διάταξη αυτή, ο ΠΑΟΚ ήταν κακός σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους. Αντιμετώπισε προβλήματα στον χώρο της μεσαίας γραμμής, αλλά «αχίλλειος πτέρνα» του ήταν η άμυνα. Ο Αλαν δεν ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις, γενικότερα όμως υπήρχε πρόβλημα συνεννόησης, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η γερμανική ομάδα και επέβαλλε από το ξεκίνημα τους δικούς της κανόνες.

Μόλις στο 6ο λεπτό της συνάντησης άνοιξε το σκορ. Ο Ρέιτσελ εκτέλεσε φάουλ περίπου πέντε μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή κι έστειλε τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας του Φερνάντεζ γράφοντας το 1-0.

Η Μπραουνσβάιγκ διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και έχασε δύο κλασικές ευκαιρίες. Στο 14 ο Ρίστιτς με ατομική ενέργεια βρήκε το χώρο και επιχείρησε το δυνατό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά έξω από το δεξί δοκάρι του Φερνάντεζ, ενώ στο 22 ένα τραγικό λάθος του Αλεν έδωσε και πάλι την ευκαιρία στον Ρίστιτς να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, όμως ο Φερνάντεζ αντέδρασε αποτελεσματικά.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι, είχε όμως πρόβλημα στη τελική πάσα, με αποτέλεσμα να μην γίνει απειλητικός. Στο 34, οι Γερμανοί διπλασίασαν τα τέρματά τους, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Χόρατσεκ εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία των αμυντικών της ελληνικής ομάδας και με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (2-0).

Στο 40 ο «Δικέφαλος» αντέδρασε και σκόραρε με τον Γιώργο Γεωργιάδη, όμως το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο επόπτης έκρινε ότι ο έμπειρος επιθετικός ήταν σε θέση οφ σάιντ. Και σαν να μην έφτανε αυτό, στο 43 η Μπραουνσβάιγκ τριπλασίασε τα τέρματά της, καθώς ο Μπάνεμπεργκ εκμεταλλεύτηκε νέο λάθος της άμυνας του ΠΑΟΚ και με δυνατό σουτ έκανε το 3-0.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ παρέταξε άλλη ενδεκάδα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Για την ακρίβεια, διατήρησε στο παιχνίδι μόνο τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο και προχώρησε σε αλλαγές τόσο σε πρόσωπα όσο και σε τακτική.

Η εικόνα του «Δικεφάλου»« βελτιώθηκε όχι όμως σε βαθμό να αλλάξει και τις ισορροπίες του αγώνα. Μάλιστα, η Μπραουνσβάιγκ στο 50ό λεπτό έκανε το 4-0 καθώς ο Ρίστιτς κέρδισε ένα αμφισβητούμενο πέναλτι και το εκτέλεσε ο ίδιος εύστοχα.

Δύο λεπτά αργότερα, οι Γερμανοί είχαν τη δυνατότητα να πετύχουν κι ένα πέμπτο γκολ, όμως ο Δελήμπασης (μετά από φάση διαρκείας) απομάκρυνε τη μπάλα κι ενώ αυτή κατευθυνόταν προς τα δίχτυα.

Ο ΠΑΟΚ δεν άλλαξε κάτι στην απόδοσή του και πέρα από τη φάση του 75ου λεπτού (η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι μετά από κεφαλιά του Αθανασιάδη) ήταν κάκιστος. Μάλιστα στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου πέταξαν... λευκή πετσέτα, σε αντίθεση με τους γερμανούς που βρήκαν την ευκαιρία και σημείωσαν ακόμη τρίασ τέρματα.

Στο 85 ο Βασχάουζεν με ατομική προσπάθεια μπήκε στη μεγάλη περιοχή και με δυνατό σουτ έκανε το 5-0, για να ακολουθήσουν δύο ακόμη τέρματα στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, από τους Χαν και Πέτερ.


ΜΠΡΑΟΥΝΣΒΑΙΓΚ: Φέιζιχ, Βελάνγκε, Χόρατσεκ, Φουνς, Κούντελα, Μπάνεμπεργκ, Ροντρίγκεθ, Ρέιτσελ, Ρίστιστς, Ντόγκαν, Κόιτκα. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Χάουφ, Βασχάουζεν, Σέμπρι, Χαν, Πέτερ, Γκούντελαχ.

ΠΑΟΚ: Φερνάντεζ, Αλαν, Μελίσσης, Αραμπατζής, Γκονζάλες, Χαραλάμπους, Ορφανός, Μουμίν, Γεωργιάδης, Χριστοδουλόπουλος, Βρύζας. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι Κυριακίδης, Σνάουτσνερ, Βαγγελής, Δελήμπασης, Μπαλάφας, Μαλεζάς, Ηλιάδης, Μπαϊάνο, Αθανασιάδης, Κωνσταντινίδης.

Ήταν μια δύσκολη στιγμή για την ομάδα, τους παίκτες, τους δημοσιογράφους. Είσαι απεσταλμένος εφημερίδας και πρέπει να γράψεις γι' αυτό το ματς. Άπαντες περιμένουν από εσένα διότι δεν το έδειχνε η τηλεόραση. Και γράφεις. Ή μάλλον καταγράφεις. Και έχεις και μια ομάδα που καλείται να "υπεραμυνθεί" της κατάστασης που δημιουργήθηκε. Ψάχνεις να βρεις αίτια. Όχι δικαιολογίες. Αίτια.

Μετά την επτάρα, ήταν από τις λίγες φορές που οι παίκτες έψαχναν τους δημοσιογράφους για να κάνουν κάποιες δηλώσεις, πριν καν οι δημοσιογράφοι ψάξουν τους παίκτες. Έπρεπε κάτι να πουν, το καταλάβαιναν και οι ίδιοι. Ειδικά οι μεγαλύτεροι.


"Τι να σου πω ρε φίλε; Καλύτερα να μην γινόταν αλλαγές; Να κάναμε κανένα φάουλ καρωτίδα να καταλάβαιναν να μη συνέχιζαν; Αλλά, να φανταστείς και αυτοί δεν ήταν και πολύ "να μπούμε να σας πατήσουμε". Το γήπεδο ήταν τίγκα και ενθουσιάστηκαν και άρχισα να παίζουν μέχρι το τέλος. Τι να πω; Το θέμα είναι να μη το κουβαλήσουμε μαζί μας αυτό. Το φάγαμε, πάει, άστο εκεί, θαψ' το. Όχι εσύ, εμείς" μου είχε πει ένας παίκτης όταν τον πήρα τηλέφωνο. Εγώ τον είχα πάρει να δω πως πάει, τι κάνει και αυτός και εκείνος άρχισε να μου μιλάει γι΄ αυτό. Και με είχε ρωτήσει κιόλας "τι λένε τα ραδιόφωνα; Ακόμα γαβγίζουν;"

Εκείνο το διάστημα βρέθηκε στον ΠΑΟΚ για δοκιμή ο Αμιν Ελ Ταϊέφ, Τυνήσιος διεθνής, που τελικά δεν αποκτήθηκε με τον Γκλεν Σάλμον να έρχεται τελικά για να καλύψει την επίθεση. Ο μεγάλος Γκλεν Σάλμον.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εκεί, τότε σ αυτό το ματς, είχε αποφασιστεί η αποπομπή Παράσχου;
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
Post Reply

Return to “Ελλάδα”