Δέκα χρόνια και κάτι ψιλά [PART II]

Post Reply
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

ΑΝΤΙ ΠΡΟΛΟΓΟΥ

Έχοντας ξεκινήσει τη προσπάθεια πέρυσι τέτοιο καιρό, με χαρά και όρεξη θα τη συνεχίσω. Και αυτό διότι έπιασα τον εαυτό μου, σε διάφορες συζητήσεις με παρέες το καλοκαίρι, θα θυμάμαι με ευκολία σκηνικά που ήδη έγραψα στο πρώτο μέρος, και αρκετές φορές τα “φρέσκαρα” διαβάζοντας την ιστορία, και στη συνέχεια αμέλησα να γράψω αυτά που ακολουθούν χρονικά. Ίσως διότι έχω συνδυάσει αυτή τη διαδικασία με το Football Manager....

Για όσους θέλουν να θυμηθούν το πρώτο μέρος, μπορούν να το κατεβάσουν από εδώ ή να το δουν εδώ
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επιτέλους ρε Αντώνη!!Ο δυνάστης των Ιστοριών του fm επέστρεψε! -ypoklinomai -diatakste
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
philippos1611
Rotation
Rotation
Posts: 1035
Joined: Thu Mar 10, 2005 11:34 pm
Football Manager της ομάδας: ΟΣΦΠ
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ,BΑRCELONA
Location: Κερατσινι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωπ, να και φίλτατος tsakalakis που πάντα μνημονεύω στην υπογραφή μου... Περιμένω τη συνέχεια σου...
FM 15 ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΣΤΕ
viewtopic.php?f=428&t=41083
Spoiler: show
Tsakalaki wrote:Να δώσω τα εύσημα σε μια απο τις πλέον καλοστημένες ιστορίες του site
Tsakalaki wrote:Χαίρομαι να προωθώ ιστορίες σε νέο επίπεδο. Μπράβο φίλε, καλή συνέχεια στην ιστορία και στη καριέρα σου...
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14547
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Αναμένουμε...
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Ένα βήμα πίσω, 22 Αυγούστου 2006

Το επεισόδιο με “πρωταγωνιστή” τον Γιάννη Γούμενο σε καφετέρια στη παραλία της Θεσσαλονίκης είχε γίνει λίγες ημέρες μετά τη παραχώρηση του Δημήτρη Σαλπιγγίδη στον Παναθηναϊκό. “Κοίτα, τα παιδιά πήγαν να του πουν μια καλησπέρα, ξέρω 'γω” όπως είχε πει και κάποιος με τον οποίο είχα συζητήσει για το περιστατικό. Τις μέρες μετά το σκηνικό, οι “αυτόπτες μάρτυρες” πρέπει να ήτα καμιά χίλια άτομα, τα οποία όλα ήξεραν τι έγινε διότι “εκεί ήμουνα φιλαράκι, τα είδα όλα” και μόλις τους έλεγες ότι πρέπει αυτά να γραφτούν, τη γυρίζανε τη δουλειά. Θα σας πω το πως τη φαντάζομαι εγώ το σκηνικό που δεν ήμουν μπροστά και άκουσα καμιά 20 διαφορετικές εκδοχές. Ο Γιάννη Γούμενος βρέθηκε στο καφέ της παραλίας, εκεί που συνάντησε τον Νίκο Βεζυρτζή. Τα είπα (ξέρεις τώρα... “τι έγινε, τι να γίνει, να 'χαμε να λέγαμε” φάση) και ξάφνου σκοτεινιάζει το μαγαζί διότι τέσσερα άτομα, ιδιαίτερα ανεπτυγμένης σωματικής διάπλασης μπαίνουν στο μαγαζί και πλησιάζουν τον μεγαλομέτοχο, ο οποίος κατάλαβε τι πάει να παιχτεί και είπε να προχωρήσει προς τα έξω. Βέβαια, όσοι σκέφτηκαν να πάνε να του πούνε “μια καλησπέρα” είχαν και την “ουρά” τους έξω από το μαγαζί. Το ξεχωριστό σκηνικό δεν είναι άλλο από αυτό με το σκαμπό το οποίο βρέθηκε καρφωμένο στη θέση του συνοδηγού του αυτοκινήτου του Γιάννη Γούμενου, δείγμα των όσων ακολούθησαν. Ο “Τζον Γου” βρέθηκε λίγη ώρα μετά στο αστυνομικό τμήμα Λευκού Πύργου για να κάνει μήνυση ”κατά αγνώστων”, που βέβαια θα μπορούσε να γίνει κατά συγκεκριμένων ανθρώπων αν λάδωσε κάποιους για να βάλουν κουκούλα και να κελαηδήσουν. Να κάνεις ρεπορτάζ έξω από το τμήμα, περιμένοντας τον Γούμενο να βγει με το κλασικό λευκό πουκάμισο και το ύφος “τι θέλετε ρε παιδιά; τίποτα δεν έγινε....” ενώ ήξεραν και οι πέτρες ότι λίγη ώρα πριν ο ίδιος είχε ίδιο χρώμα με το πουκάμισο με όσα είχε δει...
Όσο για το πώς φτάσαμε να γίνει το περιστατικό, είναι χαρακτηριστικό τι ανέφεραν τα ρεπορτάζ: “Ο Γούμενος μάλλον αισθανόταν περισσότερο ασφαλής τις τελευταίες ημέρες. Kαι αυτό γιατί συνήθως τον συνόδευαν δύο άντρες από την προσωπική του ασφάλεια και χθες το βράδυ είχε δώσει άδεια στον έναν από αυτούς”. Βέβαια, για να λέμε και την αλήθεια, ο ένας που κράτησε έκανε για είκοσι...

Ας επανέλθουμε όμως σιγά – σιγά στη κανονική ροή. Είμαστε στα τέλη του 2006 και ο ΠΑΟΚ ετοιμάζεται να κάνει άλλη μια μεταγραφή, αυτή του Γιώργου Χ. Γεωργιάδη. Η πρώτη μας συνάντηση για ρεπορτάζ μου έχει μείνει αξέχαστη, όπως και στον ίδιο. Να μπορούσε, θα με είχε κάνει χίλια κομμάτια...
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
vaggelis2005
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17747
Joined: Thu Jul 28, 2005 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Man Utd-Ίντερ
Location: Άνω Πατήσια
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Αντε και περιμεναμε τη συνεχεια.

Στάλθηκε από το GT-S5839i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
User avatar
vorxis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2015
Joined: Mon Jun 07, 2010 6:36 pm
Football Manager της ομάδας: Plymouth
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επιτελους συνεχιζετε το αριστουργημα!
Μια ακυρη ερωτηση αν μου επιτρεπετε.
Ο γιαννης γουμενος που βρισκεται τωρα, με τι ασχολειται?
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και πολύ άργησες!
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Δεκέμβριος 2006, Ιανουάριος 2007

Ο Γιώργος Γεωργιάδης έχει ήδη επιστρέψει στη Θεσσαλονίκη για λογαριασμό του Ηρακλή μετά το πέρασμά του από τον Ολυμπιακό, με τον οποίο πρόσθεσε και άλλα τρόπαια στη μεγάλη του συλλογή. Η πορεία του στην ομάδα του Φαληρικού δέλτα συνοδεύτηκε από αρκετούς τραυματισμούς και δεν ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.
Οι ποδοσφαιρικές ικανότητες του «ΓουΧου» ( όπως τον μάθαμε όλοι όταν αγωνιζόταν στον Παναθηναϊκό και είχε συμπαίκτη έναν συνονόματο και… συνεπίθετό του) ήταν δεδομένες. Η αντίστροφη μέτρηση για το φινάλε της καριέρας του είχε ξεκινήσει και μετά από μια σεζόν στην οποία ο Ηρακλής πήρε Ευρωπαϊκό εισιτήριο ξεκινούσε την δεύτερη σεζόν. Τα προβλήματα στον Ηρακλή μεγάλωναν, ο αποκλεισμός από το πρώτο γύρο του ΟΥΕΦΑ ήταν οδυνηρός και ο Ηρακλής είχε κάνει ένα κακό ξεκίνημα που τον έφερνε στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα. Ο ΠΑΟΚ από τη πλευρά του βρισκόταν στη γνώριμη τέταρτη θέση, με την απόσταση από τη κορυφή να είναι διψήφια πριν καν οι ομάδες βάλουν μακρυμάνικες φανέλες.

Ο «ΓουΧου» είχε κάνει τα κονέ του και ετοιμαζόταν να επιστρέψει στον ΠΑΟΚ. Εκείνο το διάστημα έψαχνε τον τρόπο, έχοντας το ατού της προσφυγής. Παιχνίδι τακτικής, σπασίματος νεύρων, το οποίο οι ΠΑΕ της Θεσσαλονίκης γνώρισαν όσο ελάχιστες στην Ελλάδα, σε τέτοιο επίπεδο. Κάποια στιγμή, προς τα τέλη Δεκεμβρίου, το θέμα με «Γουχου» και Ηρακλή έχει φουντώσει. Ημέρα Δευτέρα, ο συνάδερφος που κάλυπτε το ρεπορτάζ του Ηρακλή είχε ρεπό και καλούμαι να βρεθώ στη Μίκρα διότι ο παίκτης θα έκανε δηλώσεις για το θέμα της προσφυγής που σκεφτόταν να καταθέσει.

Πάντα όταν πήγαινα για ρεπορτάζ άλλης ομάδας πλην ΠΑΟΚ, ήμουν «κουμπωμένος». Με τους συναδέρφους δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Δεν είμαι τέτοιος χαρακτήρας, ούτε ένιωσα ποτέ ότι με αντιμετωπίζουν κάπως. Με πολλά από τα παιδιά άλλωστε συνυπήρξα στην εφημερίδα που βρισκόμουν μέχρι πριν από λίγους μήνες. Έρχεται λοιπόν ο Γεωργιάδης και αρχίζει και κάνει δηλώσεις για το μέλλον του, τις σκέψεις του και όλα αυτά. Ρωτούν οι συνάδερφοι κάποια πράγματα και παίρνω εγώ το λόγο, με το μπουρλότο στο χέρι. «Σκέφτεσαι να καταθέσεις προσφυγή την ώρα που υπάρχουν πληροφορίες ότι έχεις ήδη αποφασίσει να συνεχίσεις τη καριέρα σου στον ΠΑΟΚ, έχοντας μιλήσει με τον κ. Βεζυρτζή». Παύση. Σιγή. Παγωμάρα.

Ο Γεωργιάδης μου ρίχνει εκείνο το βλέμμα με το οποίο άνετα σε ψαρώνει και δηλώνει ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο και ότι θα δει τι θα κάνει με τη καριέρα του. Τελειώνουν οι δηλώσεις, βάζω γάντια, κράνος να φεύγω σφαίρα για το γραφείο. Όταν, φτάνοντας εκεί, είδα το κινητό μου, είχα τρεις κλήσεις από συνάδερφο που ήταν στις δηλώσεις του «ΓουΧου». Τι έγινε ρε γαμώτο; Αγχώθηκα. Φοβήθηκα μήπως είχε κάνει και άλλες δηλώσεις μετά, του ήρθε να προσθέσει κάτι, και εγώ τις έχασα. Εν μέρει, αυτό είχε συμβεί. Ο «Γουχού» άρχισε να ψάχνει πληροφορίες για μένα. Ρωτούσε τους συναδέρφους ποιος είμαι, τι ρόλο βαράω, γιατί ήθελα να τον μαμήσω και άλλα πολλά και ωραία. Λογικό είναι, φούντωσε με την ερώτησή μου.

«Ρε ‘συ, ο «Γουχου» έγινε Τούρκος μαζί σου. Τούρκος είσαι και εσύ, Τούρκος έγινε και αυτός, ότι πρέπει. Να σε δω τι θα κάνεις αν τον πάρετε πίσω…» μου είπε λίγες ημέρες μετά άλλος συνάδερφος που ήταν και εκείνος παρών στις δηλώσεις και ακολούθως στην έρευνα του Γεωργιάδη για μένα. Ωραία, καλά ξεκίνησα. Μια μεταγραφή θα κάνει ο ΠΑΟΚ τον Ιανουάριο, και αυτός θα με βλέπει και θα θέλει να με φάει ζωντανό… Για την ιστορία, ο Γεωργιάδης κλήθηκε σε απολογία για τις δηλώσεις που έκανε. Οι τίτλοι τέλους της συγκεκριμένης ιστορίας έπεσαν στις 19 Ιανουαρίου:

«Το πρωί της Παρασκευής παίχτηκε το τελευταίο επεισόδια στο σίριαλ του ποδοσφαιριστή, «έργο» που είχε ξεκινήσει εδώ και καιρό προκαλώντας εντάσεις με δηλώσεις και από τα δύο στρατόπεδα.

Ο Γιώργος Γεωργιάδης είχε εκφράσει αρχικά την επιθυμία του να επιστρέψει στον ΠΑΟΚ αλλά κατόπιν δήλωσε ότι απλά θέλει να φύγει από τον Ηρακλή διότι του οφείλονται χρήματα, προκαλώντας μάλιστα τη διοίκηση του «γηραιού» να βάλει ρήτρα σύμφωνα με την οποία δεν θα μπορούσε να μεταγραφεί στον ΠΑΟΚ.

Φυσικά, κάτι τέτοιο δεν συνέβη και έπειτα από συνάντηση που έγινε το πρωί, ανάμεσα στις δύο πλευρές, αποφασίστηκε η λύση της συνεργασίας τους κοινή συναινέσει. Άλλωστε, η διοίκηση του Ηρακλή είχε προθεσμία μέχρι την Παρασκευή (19/1), προκειμένου να του καταβάλει τα οφειλόμενα, σε περίπτωση που επιθυμούσε να πάει ενάντια στην επιθυμία του και να τον κρατήσει στην ομάδα. Αυτό ήταν έτσι κι αλλιώς δύσκολο καθώς χρήματα δεν υπήρχαν και οι παράγοντες, οι οποίοι πίεζαν τον Σπανουδάκη να τον κρατήσει, διέθεταν μόνο τα μισά.

Περίπου μισή ώρα μετά την λύση της συνεργασίας του με τον Ηρακλή, ο Γιώργος Γεωργιάδης ανακοινώθηκε επίσημα από τον ΠΑΟΚ, για τον επόμενο 1,5 χρόνο, γεγονός που αποδεικνύει ότι υπήρχε προσυμφωνία ανάμεσα στις δύο πλευρές. Μάλιστα, ο «Δικέφαλος» κάνει αγώνα δρόμου προκειμένου να εκδοθεί το δελτίο του και να αγωνιστεί στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, την Κυριακή.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
master yoda
Off Topic Moderator
Off Topic Moderator
Posts: 14798
Joined: Thu Feb 15, 2007 3:05 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλης
Status: +2513 posts
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

στην ουσια δλδ, τον κρατησαμε, σας κερδισαμε, τον αφησαμε

-doublekiss
Spoiler: show
-I thought our story was epic, you know?
You and me.
-Epic how?
-Spanning years and continents,
bloodshed... epic.
-Come on.
Ruined lives,bloodshed?
You really think a relationship
should be that hard?
-No one writes songs
about the ones that come easy.
Spoiler: show
Πέρασα όλη μου τι ζωή
θέλοντας κάτι...
και έβαλα τα δυνατά μου
να μην το βρω.
Ποτέ...
ακόμη πηγαίνοντας κοντά σε μέρη
που ίσως ήταν
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

My FM2015 story, Ιούνιος 2014, πρώτη εικόνα ομάδας
Spoiler: show
Ανέλαβα τις τύχες του ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης, με στόχο την διεκδίκηση του πρωταθλήματος, τη κατάκτηση του κυπέλλου και τη παρουσία της ομάδας στον δεύτερο νοκ άουτ γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Θέλουμε δηλαδή σε όλες τις διοργανώσεις να κάνουμε οτι δεν κατάφερε να κάνει η ομάδα τη περασμένη σεζόν. Το ρόστερ που παρέλαβα και οι πρώτες σκέψεις...

ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ
Νιώθω καλυμμένος για φέτος κάτω από τα δοκάρια
Θέλω να πιστεύω οτι ο Ιτάνζ θα μπορέσει να σταθεί
όποτε χρειαστεί στη θέση του Γλύκου που είναι Νο1

Image

ΑΜΥΝΤΙΚΟΙ
Θα βγούμε στη γύρα για έναν κεντρικό αμυντικό, κατα προτίμηση ελεύθερο, δεν θέλω να ξοδέψω λεφτά σε ομάδα φέτος γι' αυτή τη θέση.
Στα άκρα θεωρώ οτι είμαι κομπλέ και οι δυο μικροί θα κριθούν, ειδικά ο Κωνσταντινίδης, τον οποίο συμπαθώ καθώς είναι μανατζερόπληκτος.
Image


ΜΕΣΟΙ
Πριν ακόμα ξεκινήσω το save, ξέρω οτι εκεί έξω με περιμένουν κάποιες καλές περιπτώσεις ακραίων μέσων, ελεύθερων, που μπορούν να συμπληρώσουν το κενό που υπάρχει.
Θέλω να πιστεύω οτι ο Μακ θα "τραβήξει" αλλά ένας δε φτάνει. Ξέρω οτι ο Πόζογλου έχει μέλλον αλλά δε μπορώ ούτε και θέλω να στηριχτώ εξ' αρχής σ' αυτόν. Δεν τον πάω.
Στις θέσεις που αφορούν τον άξονα, νιώθω υπέρ σούπερ ντούπερ. Αν ο Γκολάσα είναι αυτός που πιστεύω, αν ο Κάτσε συνεχίσει και ο Μαντούρο είναι ντούρο, έχουμε καλή μαγιά.
Image


ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΙ
Μακρυά γαϊδούρα, τσανταλίνα μανταλίνα.... Όπως και να το λέγατε, αυτό θα κάνω
θ' ανέβω στη πλάτη του Κλάους και vamos! Δεξιά ο Σάλπι και ανάσες οι υπόλοιποι...
Image





Όσο για το σύστημα; Όπως και πέρυσι, έτσι και φέτος, θα ξεκινήσω με το ασύμμετρο το οποίο και θα τροποποιήσω όσον αφορά τους ρόλους των παικτών. Θα προσπαθήσω να ψάξω και λίγο τις εντολές του κάθε παίκτη προκειμένου να μπορέσω να εκμεταλλευτώ τα ανεβασμένα atts του καθένα αλλά και τις αγαπημένες τους συνήθειες.

ImageImage
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
ape
Backup
Backup
Posts: 905
Joined: Wed Dec 19, 2007 4:04 pm
Football Manager της ομάδας: Inter Milan
Location: Toumba,Gate 4,Seat 16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για σέντερ μπακ εγώ είχα δανεισθεί άνευ ρήτρας τον Schar της Βασιλείας... αν θες ρίξτου μια ματιά. Μεταγραφή κανονική άσ'το καλύτερα,και ο παίχτης προτιμά λέει τον δανεισμό και οι ελβετοί θέλουν κανα δεκάρικο χαρτιά.
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

2007, Ιανουάριος

Ο ΠΑΟΚ είναι στα χαμένα, αλλού πατάει και αλλού βρίσκεται. Από τις 26 Νοεμβρίου 2006 μέχρι και τις 27 Ιανουαρίου 2007, καταφέρνει να κάνει μια νίκη σε οκτώ παιχνίδια πρωταθλήματος. Μιλάμε για πορεία ομάδας που είναι για κάτω από το πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα. Όσον αφορά τη δουλειά, αυτή βγαίνει με κόπο και ιδρώτα. Δε θυμάμαι να ασχολούμαι με κάτι θετικό στο ρεπορτάζ. Μιζέρια, μίρλα, κατήφεια και τα συναφή.

Το μόνο που έσωζε τη κατάσταση ήταν η γενική εικόνα των ομάδων πλην ΠΟΚ. Για να καταλάβετε τι εννοώ, την 19η αγωνιστική ο 4ος ΟΦΗ είχε 26 βαθμούς και ο 15ος Εργοτέτης 20. Έχανε η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα.

Η φάση με τον Γιώργο Γεωργιάδη ήταν epic win για τον Ηρακλή. Ο ΓΧ έμεινε μέχρι το Ηρακλής - ΠΑΟΚ, ο Ηρακλής νίκησε με 1-0 και ο ΓΧ πήγε στον ΠΑΟΚ. Οι "σχέσεις" μου με τον ΓΧ αποκαταστάθηκαν. Τουλάχιστον έφυγε εκείνη η σκιά που υπήρχε και αυτό διότι απλά μπήκαν τα πράγματα στη θέση τους. Δηλαδή, ο παίκτης έκανε αυτό που ήθελε και εκείνη η βόμβα που του είχα ρίξει, δεν είχε επιπτώσεις.

Σε αυτά τα οκτώ παιχνίδια, η μοναδική νίκη του ΠΑΟΚ ήταν επί της ΑΕΚ με 2-0. Η διαφορά ανάμεσα σε Ολυμπιακό και ΑΕΚ ήταν στους πέντε βαθμούς, με την ΑΕΚ να χάνει στη Τούμπα και τον Ολυμπιακό να μένει στο 0-0 με την Ξάνθη, χάνοντας την ευκαιρία του +8. Με εκείνη τη νίκη ο ΠΑΟΚ είχε περάσει στην τέταρτη θέση. Χαρές, πανηγύρια, πάμε Ευρώπη και τα συναφή. Ήταν μια μεγάλη ανάσα για όλους, αλλά και για μας τους ρεπόρτερ. Ξεφύγαμε λίγο, έστω και προσωρινά, έστω και εικονικά. Να γράψεις ένα αισιόδοξο κείμενο ρε παιδί μου. και ειδικά για τις αθλητικές εφημερίδες.

Το κακό στην Ελλάδα είναι οτι το 70% εκείνων που αγοράζουν αθλητική εφημερίδα, αγαπούν πρώτα την ομάδα τους και μετά το ποδόσφαιρο, το μπασκετ, το άθλημα γενικά. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, αυτό το 70% του κοινού των αθλητικών εφημερίδων να είναι από εκείνους που όταν νικά η ομάδα τους, αγοράζουν 3-4 αθλητικές εφημερίδες για να διαβάσουν καλά λόγια για την ομάδα τους, και όταν χάνει, ρίχνουν απλά ένα βλέφαρο στα πρωτοσέλιδα. Και όλα αυτά διότι βλέπουν την ομάδα τους ως προέκταση του πουλιού τους. Αλλά ας μη ξεφύγω τόσο στην ανάλυση. Πάμε πίσω...

Εκείνο το διάστημα παιζόταν η επιστροφή, επανενεργοποίηση για την ακρίβεια, τον Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου. Αυτό το παιδί, το πήγαινα από τη πρώτη μέρα που τον γνώρισα, ΄ταν ακόμα έπαιζε στη Νεάπολη. Πείσμα, πίστη στον εαυτό του, δουλειά, τσαμπουκάς, αρχηγός. Έτσι όπως με φαντάζομαι, αν παίζαμε συμπαίκτες σε κανένα 8Χ8, θα μαλώναμε. Εγώ είμαι ο τύπος του "έλα ρε φίλε, να παίξουμε μπαλίτσα, μη μαλώνετε, μη φωνάζετε, ναι οκ πάρε το φάουλ" και τέτοια. Εκείνος είναι κίλερ, αλλά "με τη καλή έννοια". Όλο το διάστημα που έγινε το θέμα με την Λίβερπουλ, δε το έβαλε κάτω. Καθόταν και έκανε μόνος του προπονήσεις. Είχα καλή επαφή με τον Λάζαρο. Ξηγημένο παιδί. Δεν ήταν φίλος, αλλά όταν γινόταν κάτι είχε το τρόπο να μου πει "ψάξου και αν μάθεις από αλλού κάτι, πες το μου και εγώ θα σου πω τι έγινε".

Και κάτι ακόμα. Εκείνο το διάστημα ήταν η εποχή που στην ομάδα ήταν οι Αραμπατζής και Μελίσσης. Αμφότεροι μανατζερόπληκτοι. Πήγαινα για δήλωση στη Σουρωτή και καθόμασταν και μιλούσαμε για το μάνατζερ. Από κοντά και ο Στέλιος Μαλεζάς, ο πιο hadcore ποδοσφαιριστής - μανατζερόφιλος που έχω γνωρίσει ως τώρα.

Ο καιρός περνάει και είμαστε λίγο πριν το παιχνίδι του ΠΑΟΚ με τον Ολυμπιακό στη Τούμπα. Ένα παιχνίδι στο οποίο γράφτηκε ιστορία...
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χοντρή μαλακίa του Βουκοτιτς τότε, κοντά στο 60' βγάζει ένα κεντρικό χαφ κι αλώνισε ο Ρίμπο.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
ermanias
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2052
Joined: Sun Oct 28, 2012 1:50 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool,PAO,Platanias
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Aν παμε σε 8χ8 δε θα μαλωσουμε ποτε να το ξερεις :P
καλη αρχη στην ingame ιστορια.
Για την irl ιστορια αναμενουμε κλασσικα τη συνεχεια
ωραιος!
Image
Post Reply

Return to “Ελλάδα”