ΤΖΙΟΒΑΝΝΙ ΤΖΙΟΒΑΝΝΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ!

Post Reply
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χαίρετε ! Αυτή είναι η πρώτη ολοκληρωμένη προσπάθεια εξιστόρησης ενός save. Ελπίζω να σας κρατήσω καλή συντροφία. Ξεκινάμε λοιπόν !!
Last edited by Alefantos.79 on Thu Mar 26, 2015 6:07 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Spoiler: show
ΤΙΤΛΟΣ : ΤΖΙΟΒΑΝΝΙ ΤΖΙΟΒΑΝΝΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ!
Όνομα προπονητή : Giovanni Silva De Oliveira
Έναρξη : Ολυμπιακός
Φορτωμένα Πρωταθλήματα : Αγγλία, Γαλλία Γερμανία,Ισπανία, Ιταλια, Ελλάδα
Skin : Default Fm skin
Ο υπεραστικός κωδικός στην οθόνη του κινητού φάνηκε πολύ γνώριμος … «Ωπ ελληνικό νούμερο ποιος να είναι άραγε ;» αναρωτήθηκε ο ήρωας μας (το όνομα του οποίου θα μάθετε ευθύς αμέσως)…
- Ζιο καλησπέρα Βαγγέλης Μαρινάκης εδώ πως τα περνάς στη Βραζιλία ;
- Πρόεδρε τη ευχάριστη έκπληξη ! Μια χαρά απολαμβάνω τη ζωή όλα είναι όμορφα εδώ! Μα πως και με παίρνεις τέτοια ώρα ; Είναι πέντε το πρωί εδώ…
- Με συγχωρείς Ζίο μάλλον κάποιος θα χάσει τη δουλειά του εδώ και αυτή θα είναι η γραμματέας μου που μου είπε πως η ώρα Ελλάδος είναι πέντε ώρες πίσω από την ώρα Βραζιλίας …
- Δεν πειράζει πρόεδρε για σένα έχω πάντα χρόνο πως πάνε τα πράγματα εκεί η ομάδα ζορίζεται λίγο από ότι διαβάζω και βλέπω στο διαδίκτυο…
- Για αυτό σε πήρα τηλέφωνο παικταρά μου ! Νομίζω πως ήρθε το πλήρωμα του χρόνου να πάρεις το τιμόνι του Θρύλου και να αναδείξεις το ποδοσφαιρικό σου μυαλό!!
- Μα εγώ δεν έχω προπονήσει ποτέ έως τώρα πρόεδρε… Βέβαια σπούδασα προπονητική και πήρα το δίπλωμα αλλά σκεφτόμουν να αρχίσω από χαμηλά πρώτα…
- Σου έχω απόλυτη εμπιστοσύνη αγόρι μου ! Η αγάπη σου για το σύλλογο και η λατρεία του κόσμου στο πρόσωπου σου θα είναι η καλύτερη συνταγή ! Συν τοις άλλοις αυτός ο Περέιρα αρχίζει να μου σπάει τα νεύρα. Λοιπόν έχω ήδη κλείσει εισιτήρια για σένα και την οικογένεια . Φεύγετε σε τρεις μέρες από σήμερα από Βραζιλία . Όσον αφορά για το συμβόλαιο έλα Ελλάδα και θα έχεις ότι θέλεις!
- Δεν χρειάζεται να συζητήσουμε τίποτα πρόεδρε τα πάντα για το Θρύλο ! Τα λέμε σε τρείς μέρες !

Όντως δεν χρειάστηκαν να πουν πολλά. Οι όποιοι δισταγμοί του βραζιλιάνου μάγου που ήξερε από μέσα τι πάει να πει να είσαι προπονητής του Ολυμπιακού ξεπεράστηκαν πολύ εύκολα και οι δύο άντρες έδωσαν τα χέρια !
Spoiler: show
Image
Οι αθλητικές εφημερίδες ξεπούλησαν : « Τολμηρό επιχείρημα Μαρινάκη» «Επιστροφή Τζιοβάννι στο Λιμάνι της καρδιάς του» «Και ξαφνικά Τζιοβάννι !!» «Ο μάγος φορά κουστούμι!»
Spoiler: show
Image
Η παρουσίαση και η συνέντευξη τύπου έγινε στο Καραϊσκάκης όπου πλήθος κόσμου είχε συρρεύσει για να αποθεώσει μια ακόμη φορά το ίνδαλμα του. Το γήπεδο είχε φορέσει τα γιορτινά και η ατμόσφαιρα δεν διέφερε σε τίποτα από επίσημο παιχνίδι !
Spoiler: show
Image
«Δεν έχω να σας πω πολλά. Όπως πάντα μου αρέσει να μιλάω στο γήπεδο. Αυτή φορά από άλλο πόστο από αυτό με έχετε συνηθίσει και μάλιστα κάνοντας και το ντεμπούτο μου ως προπονητής. Έχω πίστη στον εαυτό μου και στην ομάδα. Με τη στήριξη του κυρίου Μαρινάκη της ομάδας και του κόσμου μπορούμε να πάμε τον Ολυμπιακό ψηλά! Τα λόγια τέλος ξεκινά η σκληρή δουλειά!»
Last edited by Alefantos.79 on Thu Mar 26, 2015 6:08 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και όντως έτσι έγινε. Μετά από ανάλυση του ρόστερ και του προπονητικού τιμ πάρθηκαν οι πρώτες αποφάσεις. «Λοιπόν κύριε Βαγγέλη Μήτρογλου, Αφελάι, Εντιγκά, Μιλιβογιεβιτς και Σαντάνα θα επιστρέψουν στις ομάδες του άμεσα. Εξαιρετικοί ποδοσφαιριστές πρόεδρε αλλά ποτέ δεν πίστεψα ότι ένας παίκτης που αγωνίζεται δανεικός σε μια ομάδα μπορεί να την βοηθήσει πραγματικά…» εξήγησε ο Ζιο στον Μαρινάκη. Επίσης όσο και αν τον αγαπάω όσο και αν τον θεωρώ το πιο τίμιο ξένο που είχε αυτή η ομάδα θεωρώ ότι ο χρόνος του Φουστέρ στην ομάδα τελείωσε. Δεν θα τον χρησιμοποιήσω καθόλου οπότε θεωρώ ότι είναι καιρός να πωληθεί και να πάει σε μια ομάδα που θα έχει περισσότερο χρόνο συμμετοχής.»
«Από προπονητές επίσης η ομάδα χωλαίνει. Θέλω και εδώ αλλαγές και φυσικά νέο βοηθό».

Ο Βαγγέλης τον άκουσε προσεκτικά και έκανε πράξη τη δέσμευση που του έδωσε στην αρχή ότι δεν θα του χάλαγε χατίρι έτσι οι παραπάνω παίκτες αποχώρησαν και πραγματοποιήθηκαν και οι αλλαγές στο προπονητικό τιμ.
Spoiler: show
Image
Αμέσως ο ήρωας μας έπιασε δουλειά. Κάνοντας μια πρώτη εκτίμηση του υπάρχοντος υλικού της ομάδας είχε καταλήξει στο σύστημα και στα πρόσωπα που θα απαρτίζαν τον κορμό. «Λοιπόν 4-4-1-1 με Μαζουακού και Ελαμπνταουί σαν εξτρέμ και Σαλίνο Γιανούλη πίσω τους. Τσόρι πίσω από τον επιθετικό και να δούμε ποιος από τους τρείς (Βενίτεζ Διαμαντάκος Ο Χάρα) θα ξεχωρίσει…» μονολογούσε στον γραφείο του στου Ρέντη… «Ντουρμάζ και Ντοσέβι θα είναι αναπληρωματικοί όπως ο Φουρτούνης αλλαγή τον οποίο προορίζω για αντιΤσόρι… στο κέντρο της άμυνας ο Σιόβας θα είναι ο ένας και θα δούμε ποιος από τους Αυλωνίτη και Μποτία θα αποτελέσει τον παρτενέρ του. Στο κέντρο Κασάμι με το Μανιάτη δεν θα βγαίνουν σχεδόν ποτέ με το μπουχαλάκη να ξεκουράζει πότε τον έναν και πότε τον άλλον σε τραυματισμούς ή ματς κυπέλου . Για το τέρμα τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται Ρομπερτο».

Τα φιλικά που έγιναν για το δέσιμο της ομάδας δεν είχαν και τα πιο εντυπωσιακά αποτελέσματα.
Spoiler: show
Image
Τουλάχιστον όμως έκαναν τον κόουτς σοφότερο. «Πρόεδρε η ομάδα θέλει σίγουρα έναν ακόμα νεαρό και εξελίξιμο στόπερ, έναν εξτρέμ γιατί ο Ομάρ δεν την έχει τη θέση τελικά, και έναν παίκτη για αν εναλλάσσεται με τον Τσόρι οποίος δεν είμαι σίγουρος αν θα εισηγηθώ ανανέωση. Όσον αφορά για την επίθεση ο Ο Χάρα δεν κάνει ούτε για προπονητικό διπλό ενώ οι άλλοι δύο με αρετές μεν αλλά λίγοι δε. Θέλω ένα κανονι μπροστά που να κάνει τη διαφορά. Και κάτι τελευταίο ο Σαλίνο φιλότιμος πατριωτάκι αλλά δεν μου κάνει Εκεί κατέληξα πρόεδρε τι λες και εσύ ;» Και ο Βαγγέλης είπε…
Spoiler: show
Image
Συνεχίζεται ...
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επιτέλους αρχίζει !!
Μετά από δύο μήνες προετοιμασία και τα φιλικά ήρθε η ώρα για τις επίσημες εξετάσεις του Ζιοβάννι ως πρώτος προπονητής. Η πρεμιέρα λοιπόν του Ολυμπιακού και του νέου του προπονητή, θα είναι εκτός έδρας, και μάλιστα απέναντι στην σκληροτράχηλη Βέροια.
«Δεν το πιστεύω …» σκέφτηκε ο κόουτς, «τόσο άγχος δεν είχα ούτε και όταν έπαιζα στην Μπαρτσελόνα ! Είμαστε όμως σε πολύ κατάσταση και θεωρώ ότι θα τα πάμε μια χαρά»
Η σφυρίχτρα ακούστηκε, και το μάτς ξεκίνησε…
Spoiler: show
Image
Πρώτο δείγμα θετικότατο ! Η ομάδα απέδωσε θαυμάσια ξεδιπλώνοντας τις επιθετικές της αρετές. Μάλιστα τρεις παίκτες σκόραραν στο ντεμπούτο τους!

«Σαφώς και είμαι ικανοποιημένος από την απόδοση των παιδιών, που με το καλημέρα έδειξαν πως είναι σε ετοιμότητα. Ελπίζω να το χάρηκε ο κόσμος όσο και εμείς. Τώρα οι πανηγυρισμοί σταματούν διότι ακολουθεί ένα πολύ δύσκολο εντός έδρας παιχνίδι. Σας ευχαριστώ πολύ» Το είπε από την πρώτη φορά και το τηρεί οι δηλώσεις στον τύπο θα είναι φειδωλές.

Η δεύτερη αγωνιστική έφερνε και το πρώτο ντέρμπι του Βραζιλιάνου κόουτς. Ο ΠΑΟΚ ξεκινούσε τη σεζόν με πολλές φιλοδοξίες. Για να δούμε τι βαθμό θα πάρει στο πρώτο του σοβαρό τεστ στο πάγκο του Θρύλου ο Ζίο…
Spoiler: show
Image
Άριστα δέκα έγραψε και ο 2ος έλεγχος προόδου!Το σύστημα δουλεύει μια χαρά! Πολλά γκολ και σταθεροί στην άμυνα.

- Κόουτς, το γεγονός ότι πριν το ματς, τα μάτριξ του γηπέδου έδειχναν ξανά και ξανά τη φοβερή λόμπα που είχατε σκοράρει στο ΟΑΚΑ τότε με τον ΠΑΟΚ, θεωρείτε πως αποτέλεσε πηγή έμπνευσης για εσάς και την ομάδα ; Ρώτησε ο Κώστας Νικολακόπουλος...
-Όλα αυτά ανήκουν πλέον στο παρελθόν ... δήλωσε ο Βραζιλιάνος... Οι πρωταγωνιστές είναι οι παίκτες και όχι εγώ. Αφιερώνω τη νίκη στους οπαδούς μας που γέμισαν το γήπεδο και θεωρώ ότι ανταμείφθηκαν σήμερα !Αυτά από μένα ραντεβού για την κλήρωση των ομίλων του champions league...
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Spoiler: show
Image
«Το απόγευμα της Παρασκευής 5 Σεπτεμβρίου 2014, πραγματοποιήθηκε στο Μόντε Κάρλο η κλήρωση της φάσης των ομίλων του φετινού UEFA Champions League, με τον Ολυμπιακό να είναι εκεί και να εκπροσωπεί το Ελληνικό Ποδόσφαιρο, όπως επάξια κάνει εδώ και πολλά χρόνια. Οι ερυθρόλευκοι μπορούν να κάνουν όνειρα για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, μια και πέρα από το μεγάλο όνομα της Bayern Munchen που δεσπόζει στο γκρουπ των πειραιωτών, τόσο η Sporting Lisbon όσο φυσικά και η Stromsgodset, δεν αποτελούν φόβητρο για ένα σοβαρό Ολυμπιακό. Σαν συμπέρασμα μπορώ να δηλώσω ότι η θεά τύχη έκλεισε το μάτι στον Τζιοβάννι. Θέλει όμως προσοχή μια και κανένας δεν προκρίθηκε από τη μέρα της κλήρωσης . Χρήστος Σωτηρακόπουλος από το κοσμοπολιτικό Μόντε Κάρλο για το Novasports Fm»


Ας δούμε ξανά το γκρούπ ΣΤ όπου συμμετέχουν και οι ερυθρόλευκοι...

1. Bayern Munchen
Spoiler: show
Image
2. Sporitng Lisbon
Spoiler: show
Image
3. Stromgodset
Spoiler: show
Image
«Αντιμετωπίζουμε τη κλήρωση με αισιοδοξία και όλες τις ομάδες με σεβασμό. Χαιρόμαστε που συμμετέχουμε και φέτος σε αυτή τη γιορτή. Να είστε σίγουροι πως θα τα δώσουμε όλα για είμαστε παρόν όσο το δυνατόν περισσότερο σε αυτό το μεγάλο πάρτι. Τώρα όμως θα πρέπει να σας αφήσω. Έχουμε αγώνα τη Δευτέρα στη συνέχεια το πρώτο ευρωπαϊκό μας ραντεβού. Θα είμαστε να είμαστε απόλυτα συγκεντρωμένοι μια και πάντα τα παιχνίδια που προηγούνται των ευρωπαϊκών αναμετρήσεων κρύβουν παγίδες.» Ήταν οι δηλώσεις του προπονητή μας… Που να ‘ξερε ότι μιλούσε προφητικά εκείνη τη στιγμή…
Spoiler: show
Image
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

«Λοιπόν παιδιά τα μάτια σας δεκατέσσερα δεν παίζουμε ακόμα στην Ευρώπη. Ας πάρουμε εδώ τη νίκη και από αύριο θα σκεφτούμε τους άγνωστους Νορβηγούς. Συνεχίστε το καλό ξεκίνημα!»

Superleague 3η Αγωνιστική
Spoiler: show
Image
«Αναλαμβάνω πλήρως την ευθύνη για το κακό αποτέλεσμα και την απογοητευτική εμφάνιση. Δεν μπήκαμε ποτέ στο γήπεδο και στεναχωρήσαμε τον κόσμο μας. Ελπίζω να τους ανταμείψουμε σε λίγες μέρες στην ευρωπαϊκή μας πρεμιέρα…» Δήλωσε ο κόουτς που ήταν φανερά εκνευρισμένος και οι ντουλάπες των αποδυτηρίων μπορούν να επιβεβαιώσουν μια και έφαγαν αρκετά σουτ.

Champions League 1ο Μάτς
Spoiler: show
Image
«Έτσι μπράβο τώρα σας αναγνωρίζω!! Με αυτή την εμφάνιση πήρατε πίσω το πρόστιμο που ήταν να σας βάλει ο πρόεδρος. Μπα ! Δεν το ξέρατε ε; Έτσι είναι οι μεγάλες ομάδες παιδιά. Δεν με πειράζει αν χάσουμε ένα ματς. Με τρελαίνει αν δεν προσπαθήσουμε και αυτό να το θυμάστε. Τέλος πάντων το θέμα τώρα είναι η σημερινή νίκη και η καλή εμφάνιση. Συγχαρητήρια σε όλους!!»
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτά για απόψε. Ακολουθεί μεγάλο ντέρμπι με τον αιώνιο και το ραντεβού με τους Βαυαρούς στο Καραϊσκάκης. Καλή σας νύχτα.

Συνεχίζεται
Spoiler: show
Image
FlyarosMouggos
Amateur
Amateur
Posts: 225
Joined: Sat Apr 12, 2014 1:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ ωραια ιδεα για ιστορια φιλε!
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

FlyarosMouggos wrote:Πολυ ωραια ιδεα για ιστορια φιλε!
Σε ευχαριστώ πολύ για τη στήριξη !!
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μετά το πρώτο νικητήριο παιχνίδι στο champions league η ομάδα έπρεπε να προσγειωθεί πάλι στην ελληνική πραγματικότητα. «Αν θέλετε να παίζετε κάθε χρόνο στην καλύτερη διασυλλογική διοργάνωση πρέπει να παίρνετε το πρωτάθλημα παλικάρια , σας θέλω σοβαρούς . Ο ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ είναι μια πολύ σοβαρή ομάδα που θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί την όποια στιγμή αδράνειας παρουσιάσετε. Είμαστε καλύτερη ομάδα άλλα θα πρέπει να το δείξουμε και στο γήπεδο. Άντε βγείτε έξω και γυρίστε με τους τρεις βαθμούς »… είπε ο κόουτς και έστειλε την ομάδα στην φυσούνα του Καραϊσκάκης.
Spoiler: show
Image
«Τέλος πάντων , κερδίσαμε αλλά σας είπα να είστε σοβαροί και να μην αγχώσετε τους εαυτούς σας , εμένα και τον κόσμο. Χαίρομαι για τη νίκη αλλά θα πρέπει να αντιμετωπίζουμε όλα τα ματς με σοβαρότητα γιατί οι γκέλες εύκολα γίνονται…» Η νίκη όμως είχε ακριβό τίμημα μια και ο Σιόβας τραυματίστηκε και θα απουσίαζε για ένα ένα μήνα περίπου.

«Δυστυχώς χάσαμε το Δημήτρη ενώ έχουμε σημαντικά παιχνίδια μπροστά μας . Για αυτό όμως έχουμε ένα μεγάλο ρόστερ και είμαι αισιόδοξος ότι η αμυντική μας λειτουργία θα μείνει ανεπηρέαστη…»
Μπορεί να τα είπε έτσι στους δημοσιογράφους ο Ζιο αλλά η ψυχή του ‘ξερε. Θα μπορούσαν άραγε οι Μποτία , Αυλωνίτης να καλύψουν το κενό του Σίοβα ; Η νεκροψία θα δείξει.

Ακολουθούσε το πρώτο παιχνίδι για το κύπελλό όπου ο Ολυμπιακός θα υποδεχόταν ξανά τους Ηπειρώτες. Λίγες μερές μετά ακολουθούσε το ματς με την Bayern για το champions league μέσα στο Φάληρο. Όπως ήταν λογικό τον Ζιο είχαν ζώσει τα φίδια γιατί δεν ήθελε σε καμία περίπτωση να εμφανιστούν ξανά φαινόμενα χαλάρωσης πριν το ματς.
«Μπορεί να είμαι λίγο καιρό προπονητής αλλά σαν παίκτης προσπαθούσα να αντιμετωπίζω το κάθε ματς ξεχωριστά. Δεν παίζετε ακόμα με τους Γερμανούς. Καταλαβαίνω όμως ότι λογικά το μυαλό σας να ταξιδεύει. Σκεφτείτε λοιπόν αυτό. Στο γήπεδο σήμερα υπάρχει κατάσκοπος της Bayern. Τρομάξτε τον !»
Spoiler: show
Image
«Μου αρέσει να ξεκινάω κάθε διοργάνωση με το δεξί. Με κάνω να αντιμετωπίζω με αισιοδοξία τη συνέχεια. Χάρηκα σήμερα την ομάδα και την απόδοσή της , αλλά και για το γεγονός ότι παίκτες που ως τώρα δεν είχαν πολύ μεγάλο χρόνο συμμετοχής έδειξαν ότι αξίζουν να αποτελούν μέρος της εξίσωσης για την ενδεκάδα. Είναι πολύ θετικό αυτό μια και ακολουθούν τρία πολύ δύσκολα και πρέπει όλοι να είναι ετοιμοπόλεμοι.» Δήλωσε ο Βραζιλιάνος στην συνέντευξη τύπο μετά το ματς.

Ακολουθούσε το ματς με τον Ατρόμητο. Στο πρώτο ημίχρονο ο κόσμος στο Καραϊσκάκης ήταν παγωμένος μια και ο Ολυμπιακός ήταν φλύαρος. «Πολύ μέλι και τηγανίτα τίποτα . Ρε βγάλε έξω τις τιτίκες» , γκρίνιαζε ο Αλέφαντος στα επίσημα του γηπέδου. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η ομάδα ήταν όπως έπρεπε και η νίκη ήρθε και με ένα καλό σκορ εν όψει Bayern. H νίκη όμως ήταν τελικά Πύρρειος…
Spoiler: show
Image
«Ίσως κάνουμε ευχέλαιο όπως είπε ο κύριος Σάββας…» ήταν ο απάντηση του μάγου μετά από ερώτηση για τους τραυματισμούς. Το γεγονός όμως ήταν ότι μετά το Σιόβα η ομάδα έχανε (ευτυχώς μόνο για το ματς με τους Γερμανούς και τον Babacar»

Επιτέλους ! Η στιγμή που όλοι περίμεναν ήρθε και το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι για το champions league έφτασε. Το Καραϊσκάκης είχε φορέσει τα γιορτινά του και όλοι ήταν έτοιμοι για μια μεγάλη αναμέτρηση.
«Βγείτε χωρίς άγχος και πιστέψτε το παιδιά. Είναι καλή ομάδα αλλά ο Ολυμπιακός δεν φοβάται κανέναν.
Spoiler: show
Image
«Δεν μπορώ να πω πως είμαι απογοητευμένος από το αποτέλεσμα. Τα παιδιά έκαναν μια πολύ καλή προσπάθεια απέναντι σε μια ευρωπαϊκή υπερδύναμη και αν ήμασταν και λίγο πιο τυχεροί θα μπορούσαμε να πάρουμε και τη νίκη σε ένα ανεπανάληπτο τετ α τετ με το Μανιάτη στο 68 λεπτό του αγώνα. Δεν παραπονιέμαι όμως μια και ο αντίπαλος είχε και δοκάρι πέντε λεπτά μετά.» Ήταν οι δηλώσεις του κόουτς στο πιο δύσκολο τεστ των προπονητικών του γνώσεων έως σήμερα.

Ακολουθούσε το μεγάλο ντέρμπι στη λεωφόρο… Ο κόσμος ζούσε και ανέπνεε για αυτό το ματς. Ο Ζιο ακολούθησε ότι είχε κάνει και πριν το παιχνίδι με το ΠΑΟΚ. Λίγο πριν φύγει η ομάδα για τη Λεωφόρο τους έβαλε να δουν το ιστορικό 1-4. Ούτε προφήτης να ήταν !!!
Spoiler: show
Image
«Ένα μεγάλο ευχαριστώ στην ομάδα για αυτό το τεράστιο αποτέλεσμα που θα μας βοηθήσει και αγωνιστικά και ψυχολογικά! Το έζησα σαν παίκτης το ζω και σαν προπονητής! Αφιερώνουμε τη νίκη στον κόσμο μας και ειδικά στα παιδιά που ήρθαν χθες στου Ρέντη και μας ντόπαραν ψυχολογικά. Σήμερα θα το γιορτάσουμε αλλά από αύριο τα κεφάλια μέσα γιατί το πρωτάθλημα έχει μακρύ δρόμο και πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι!» Δυστυχως όμως είχαμε έναν ακόμα τραυματισμό και θα πρέπει να περιμένουμε να δούμε αύριο την κατάσταση του Vallejo.Το χαμόγελο του Τζιοβάννι δεν έλεγε να χαθεί από το πρόσωπο του μια και μόλις πέντε λεπτά νωρίτερα ο πρόεδρος έκανε πράξη την κρυφή υπόσχεση που έδωσε χθες σε παίκτες και προπονητικό τιμ… «Παιδιά κάντε το χρέος σας και εγώ είμαι εδώ! Κάθε γκολ και 100.000€ πριμ»


Αυτά για σήμερα: Σας εύχομαι καλό βράδυ!
Συνεχίζεται ...
User avatar
Trake Manis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 312
Joined: Mon Nov 10, 2014 10:51 am
Football Manager της ομάδας: Lanus
Αγαπημένη Ομάδα: VELEZ,OM,
Location: athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πολύ ωραία ιστορία μπράβο και αναμένω να βγάλεις κανά πουλέν από την ακαδημία σου :-D
roma pizza
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Trake Manis wrote:πολύ ωραία ιστορία μπράβο και αναμένω να βγάλεις κανά πουλέν από την ακαδημία σου :-D
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια! Θέλω να πιστεύω ότι με τέτοιες εγκαταστάσεις κάποιο καλό φιντανι θα ξεπετακτει! Πέρυσι στο καθιερωμένο save μου με τον ολυμπιακό έκανα το λάθος και πούλησα έναν 17χρονο 4 εκατομμύρια ευρώ. Θα μου και που είναι το λάθος; Πολύ απλά θα απαντήσω λέγοντας ότι σε τέσσερα χρόνια τα attributes του ήταν ισαξια του Yaya Toure!
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η περιπέτεια του ΖΙοβάννι στους πάγκους της αγαπημένης του ομάδας συνεχίζεται. Πλέον πλησιάσουμε σιγά στο τέλος του 2014, και τόσο το πρωτάθλημα όσο και το champions league έχουν πάρει μπροστά για τα καλά . Στη superleague, αξίζει να αναφερθεί πως οι παραδοσιακά μεγάλες ομάδες έχουν μείνει αρκετά πίσω με αποκορύφωμα τον Παναθηναϊκό, ο οποίος είχε να βρεθεί τόσο χαμηλά από την εποχή που είχε προπονητή το Φαρνάντο Σάντος, γεγονός που οδήγησε στην απόλυση του Γιάννη Αναστασίου από τον πάγκο των πρασίνων, και την πρόσληψη του Σάκη Τσιώλη. Επίσης χαμηλά βρίσκεται και ο ΠΑΟΚ, που ομοίως άλλαξε προπονητή με τον Άγγελο Αναστασιάδη να αποχαιρετά, για μια ακόμη φορά, στη μέση της σεζόν την αγαπημένη του Τούμπα. Στον αντίποδα, οι λεγόμενες μικρές κάνουν πρωταθλητισμό !

Επίσης, αρχίζουν και οι πρώτες σκέψεις για το ρόστερ της νέας σεζόν, με τον κόουτς να αποφασίζει να αρχίσει το ξεσκαρτάρισμα του ρόστερ. Κάποιοι (Ο Χάρα , Σαλίνο ) έχασαν νωρίς την εμπιστοσύνη του Βραζιλιάνου, άλλοι (Ομάρ , Ντουρμάζ , Μπενίτεζ, Μποτία) θα δίνουν καθημερινά εξετάσεις, ενώ κάποιοι άλλοι (Ντοσέβι) μας κουνάνε μαντήλι αν είναι δυνατόν και από τώρα. Δυστυχώς, η κακοδαιμονία των τραυματισμών στους ερυθρόλευκους συνεχίζεται, με τους παίκτες να πέφτουν ο ένας μετά τον άλλον σαν τα κοτόπουλα. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα αναλυτικά βλέποντας και τις καρτέλες των αποτελεσμάτων.
Spoiler: show
Image
Μετά το ντέρμπι, ακολουθούσε εντός έδρας ματς με τον Πλατανιά. Το μόνο στοίχημα, ήταν να μείνει η ομάδα προσγειωμένη, και να έχει συνέλθει από τα πανηγύρια της μεγάλης νίκης απέναντι στον αιώνιο αντίπαλο στη Λεωφόρο. Ανεξαρτήτως της κακής έως τώρα βαθμολογικής του θέσης, ένα παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό είναι πάντα το μεγαλύτερο παιχνίδι της σεζόν για τους ερυθρόλευκους οπαδούς.
Spoiler: show
Image
Και ευτυχώς να λέμε που ο Babacar ήταν στη σωστή θέση στη σέντρα του Μasuaku στο 70 λεπτό διαφορετικά το παιχνίδι έγερνε επικίνδυνα προς το Χ …

Μετά την αγχωτική νίκη απέναντι στον Πλατανιά οι πειραίωτες αντιμετώπιζαν εντός έδρας τους επικίνδυνους Πορτογάλους. Μια νίκη εδώ θα έδινε ένα σημαντικό πλεονέκτημα για την πρόκριση στην ομάδα του Ολυμπιακού…
Spoiler: show
Image
Το καρπούζι κόπηκε στη μέση. Οι πειραιώτες προσπάθησαν να πάρουν τους τρεις βαθμούς και μαζί το προβάδισμα στη μάχη της πρόκρισης στην επόμενη φάση του champions league, αλλά οι Πορτογάλοι είχαν κατέβει πολύ διαβασμένοι κλείνοντας καλά τους διαδρόμους και περιμένοντας τις ευκαιρίες που θα είχαν βγαίνοντας στην κόντρα. Δυστυχώς για το Θρύλο και τον κόσμο του ο τερματοφύλακας της Sporting βρέθηκε σε μεγάλη μέρα και ανακηρύχτηκε mvp της αναμέτρησης. Στην συνέντευξη τύπου μετά το παιχνίδι, ο Ζιοβάννι είπε το προφανές, δείχνοντας τη διαφορά φιλοσοφίας που έχει αναπτύξει σε σύγκριση με τις εποχές που μάγευε τα γήπεδα με τις εμπνεύσεις του…
« Στα παιχνίδια του champions league είναι σημαντικό να μαζεύεις βαθμούς. Αν μπορεί αυτό να συνδυαστεί και με καλές εμφανίσεις είναι το ιδανικό. Αυτό όμως που έχει σημασία είναι οι βαθμοί ή ο βαθμός, αν δεν μπορείς να πάρεις τη νίκη τουλάχιστον να μην χάσεις. Από αυτή λοιπόν την άποψη είμαι ικανοποιημένος έστω από αυτόν τον ένα βαθμό. Φυσικά και θα ήθελα να είμαστε νικητές σήμερα αλλά τουλάχιστον ακόμα και έτσι εξακολουθούμε να είμαστε μέσα στο παιχνίδι της πρόκρισης».
Αυτό όμως που καταλάβαινε σίγουρα ο κόουτς πλέον είναι ότι θα έπρεπε να κυνηγήσει ανάλογο αποτέλεσμα και στην Πορτογαλία διότι σε αντίθετη περίπτωση η πρόκριση στην επόμενη φάση θα δυσκόλευε πολύ.


Επιστροφή στα του οίκου μας με μια εντός έδρας αναμέτρηση απέναντι στον πάντα επικίνδυνο Λεβαδειακό…
Spoiler: show
Image
Ένα ήσυχο βράδυ στο Φάληρο που το επισκίασε όμως ένας ακόμη τραυματισμός. Έξω ο Tariq για ένα μήνα και ο Τσόρι θα χρειαστεί να βαρέσει υπερωρίες πλέον.

Ακολουθούσε ταξιδάκι στην Εύβοια. Ο τοπικός Ηρακλής είχε φορέσει τα γιορτινά του για να υποδεχτεί τον πρωταθλητή. Μάλιστα πριν το ματς ο πρόεδρος του Ηρακλή Ψαχνών βράβευσε τον ΖΙο για την προσφορά του στο ελληνικό ποδόσφαιρο. Ήταν ευκαιρία για να ξεκουραστούν ορισμένοι παίκτες που μέχρι στιγμής είχαν τραβήξει μεγάλο κουπί. Για αυτό το λόγο ο κόουτς κατέβασε την ομάδα με αρκετές αλλαγές.
Spoiler: show
Image
Περιττό να πούμε ότι τη στιγμή του γκολ για τον Ηρακλή Ψαχνών οι κόρνες από τις νταλίκες που ήταν παρκαρισμένες περιμετρικά του γηπέδου «βράχνιασαν» !


Η συνέχεια περιελάμβανε έξοδο στο Περιστέρι. Τρεις μέρες μετά οι ερυθρόλευκοι αντιμετώπιζαν την Sporting σε ένα κομβικό παιχνίδι για τη συνέχεια της περιπέτειας τους στο φετινό champions league. Η πάντα όμως μαχητική ομάδα του Ατρόμητου δεν επέτρεπε εκτενές rotation και αυτό φάνηκε και από το τελικό σκορ.
Spoiler: show
Image
Η πτήση για τη Λισαβόνα βρήκε τον κόουτς χαμένο στις σκέψεις του. Ο Ολυμπιακός ναι μεν νίκησε στο πρωτάθλημα, αλλά όχι μόνο δυσκολεύτηκε αρκετά για να πάρει τους τρεις βαθμούς, αλλά ο προπονητής του δεν κατάφερε να κάνει και τις αλλαγές που είχε σκεφτεί , προκειμένου η ομάδα να παρουσιαστεί φρέσκια στο πιο κρίσιμο ίσως ματς της φάσης των ομίλων του champions league. Τα πράγματα ήταν απλά . Δεν θέλαμε να χάσουμε, διότι στην περίπτωση αυτή μια νίκη επί των ψαράδων Νορβηγών στον Πειραιά στην επόμενη αγωνιστική, μας οδηγούσε μια αγωνιστική πριν τη λήξη της πρώτης φάσης στην πρόκριση.
Πολλοί παίκτες όμως ήταν στα όρια τους και ήταν ρίσκο η χρησιμοποίησή τους από την αρχή. Ρίσκο όμως ήταν και η χρησιμοποίηση από την αρχή παικτών που έως τώρα δεν είχαν πού χρόνο συμμετοχής και δεν θαμπώσει κιόλας με τις έως τώρα εμφανίσεις τους. Δύο δρόμοι λοιπόν υπήρχαν. Το δοκιμασμένο και επιτυχημένο ως τώρα 4-4-1-1 αλλά με τη συμμετοχή κουρασμένων παικτών , ή το δοκιμασμένο μόνο στα εσωτερικά διπλά 3-5-2 με τη συμμετοχή όμως περισσοτέρων φρέσκων ,και έτοιμων να αρπάξουν την ευκαιρία από τα μαλλιά, παικτών. Μεγάλο δίλημμα …
Spoiler: show
Image
Το μόνο καλό που βγήκε από αυτό το στραπάτσο για τον ήρωα μας , ήταν ότι πλέον δεν θα ξαναχρησιμοποιήσει το 3-5-2 ούτε στην προπόνηση. Κακό αποτέλεσμα κακή απόδοση και η πρόκριση μακραίνει πλέον πολύ. Η λογική λέει πως πλέον ο Ολυμπιακός θα πρέπει να ψάξει αποτέλεσμα στην Γερμανία απέναντι στη Bayern πράγμα πάρα μα πάρα πολύ δύσκολο. Στους δημοσιογράφους ο Ζιο ιπποτικά ανέλαβε την ευθύνη.
« Είμαι 100% υπεύθυνος για τη σημερινή εικόνα της ομάδας. Στο πρώτο ημίχρονο μόνο οι φανέλες έδειχναν ότι είμαστε στο γήπεδο μια και το μόνο που κάναμε ήταν να αμυνόμαστε και να διώχνουμε τη μπάλα. Μοιραία βρεθήκαμε πίσω. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε να αλλάξουμε την κατάσταση, δίνοντας περισσότερη σημασία στην επίθεση αλλάζοντας τον τρόπο ανάπτυξής μας , αυξάνοντας όμως έτσι το ρίσκο. Δημιουργήσαμε φάσεις (είχαμε τρία δοκάρια όσο το σκορ ήταν ακόμη 2-0) αλλά μέσα σε όλα ήμασταν και άτυχοι. Από τη στιγμή όμως που δεν εκμεταλλευτήκαμε τις ευκαιρίες που μας έδωσε ο αντίπαλος, ήταν δεδομένο ότι θα πληρώναμε το ρίσκο που πήραμε παίζοντας πιο επιθετικά. Γνωρίζαμε ότι ένα θετικό αποτέλεσμα εδώ θα αύξαινε τις πιθανότητες πρόκρισης , δεν σκύβουμε όμως το κεφάλι και θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο στο δύο παιχνίδια που απομένουν για την ολοκλήρωση της πρώτης φάσης».

Στη συνέχεια η ομάδα έπρεπε να μαζέψει γιατί το Καραϊσκάκη επισκεπτόταν ο Παναιτωλικός που ήταν έτοιμος να εκμεταλλευτεί τα βαριά πόδια των παικτών του Ζιοβάννι.
Spoiler: show
Image
Νίκη μεν αλλά ένας ακόμη τραυματισμός και μάλιστα σοβαρός μια και o Zivkovic θα απουσιάσει για τρεις μήνες. Πολλοί συχνοί τραυματισμοί για το Σέρβο που αποτελεί μια μεγάλη και ακριβή επένδυση για την ομάδα του Ολυμπιακού.

Εν συνεχεία ακολουθούσε νησί και μάλιστα η Μυτιλήνη. Η Καλλονή παραμένει πάντα αξιόμαχη και το έδειξε με την απόδοση της μια και ο Ολυμπιακός έφτυσε αίμα για να πάρει τους τρεις βαθμούς.
Spoiler: show
Image
Και φυσικά διόλου πρωτότυπο ένας ακόμη τραυματισμός... :evil: :evil: :evil: :evil:

Τα πράγματα ήταν απλά. Νικούσαμε τους Νορβηγούς και τουλάχιστον συνεχίζαμε στην Ευρώπη. Οι πιθανότητες για τη νίκη σαφώς υπέρ μας αλλά στο champions league ποτέ δεν ξέρεις…
Spoiler: show
Image
«Κάναμε αυτό που έπρεπε σήμερα και εξασφαλίσαμε ότι θα συνεχίσουμε να αγωνιζόμαστε στην Ευρώπη και μετά το τέλος του 2014. Είμαι πολύ χαρούμενος για τα παιδιά. Συνεχίζουμε την προσπάθεια παρά τους τραυματισμούς και θα δώσουμε το 200% των δυνάμεών μας για να συνεχίσουμε στην επόμενη φάση παρόλο που πια δεν εξαρτάται αποκλειστικά από εμάς.» Αυτός ήταν ο επίλογος του Ζιο στη συνέντευξη τύπου.

Συνεχίζεται ...
User avatar
Trake Manis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 312
Joined: Mon Nov 10, 2014 10:51 am
Football Manager της ομάδας: Lanus
Αγαπημένη Ομάδα: VELEZ,OM,
Location: athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Alefantos.79 wrote:
Trake Manis wrote:πολύ ωραία ιστορία μπράβο και αναμένω να βγάλεις κανά πουλέν από την ακαδημία σου :-D
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια! Θέλω να πιστεύω ότι με τέτοιες εγκαταστάσεις κάποιο καλό φιντανι θα ξεπετακτει! Πέρυσι στο καθιερωμένο save μου με τον ολυμπιακό έκανα το λάθος και πούλησα έναν 17χρονο 4 εκατομμύρια ευρώ. Θα μου και που είναι το λάθος; Πολύ απλά θα απαντήσω λέγοντας ότι σε τέσσερα χρόνια τα attributes του ήταν ισαξια του Yaya Toure!
ΠΟΥΛΑ όλους τους άκυρους ξένους όπως αυτούς που ανέφερες κ επένδυε σε ταλέντα Έλληνες κ ξένους πραγματικά καλούς και χρήσιμους παίχτες 8)
roma pizza
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Trake Manis wrote:
Alefantos.79 wrote:
Trake Manis wrote:πολύ ωραία ιστορία μπράβο και αναμένω να βγάλεις κανά πουλέν από την ακαδημία σου :-D
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια! Θέλω να πιστεύω ότι με τέτοιες εγκαταστάσεις κάποιο καλό φιντανι θα ξεπετακτει! Πέρυσι στο καθιερωμένο save μου με τον ολυμπιακό έκανα το λάθος και πούλησα έναν 17χρονο 4 εκατομμύρια ευρώ. Θα μου και που είναι το λάθος; Πολύ απλά θα απαντήσω λέγοντας ότι σε τέσσερα χρόνια τα attributes του ήταν ισαξια του Yaya Toure!
ΠΟΥΛΑ όλους τους άκυρους ξένους όπως αυτούς που ανέφερες κ επένδυε σε ταλέντα Έλληνες κ ξένους πραγματικά καλούς και χρήσιμους παίχτες 8)
Αυτό προσανατολίζομαι να κάνω. Υπάρχουν αρκετά ταλεντάκια στην ομάδα που θα πάρουν χρόνο συμμετοχής. Όσο για τους λίγους ξένους θα πέσει σκούπα !
Post Reply

Return to “Ελλάδα”