Abalability 2011: The project

Είχατε πάντα όνειρο να δείτε τον εαυτό σας στο fm; Εμείς το κάναμε για σας! Τι περιμένετε; Δώστε μας τα στατιστικά σας και γίνετε η νέα μεταγραφή της ομάδας FMGreece!
Post Reply
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Επειδή πολλά έχουν γραφτεί τόσο για το σύστημα όσο και για τις επιλογές στην ενδεκάδα, έκρινα σωστό να μη γράψω οτιδήποτε πριν φτάσουμε στα μισά της διαδρομής. Και αυτό το έκανα περισσότερο από ασφάλεια, έτσι ώστε ακόμα και όσοι δεν έχουν καταλάβει τον τρόπο με τον οποίο προσπαθώ κάθε φορά να καταλήξω στην ενδεκάδα, να το «διαπιστώσουν» διαβάζοντας το παρακάτω κείμενο και βλέποντας τα όσα έγιναν μέχρι τώρα.


Πως γίνεται η ενδεκάδα


Επειδή στο συγκεκριμένο project, η διασκέδαση, ο χαβαλές, το trash talking, οι δηλώσεις και τα πειράγματα είναι αυτοσκοπός, και τα παιχνίδια των Abalability United και Abalability City είναι το μέσο για να τα πετύχουμε, ο καταρτισμός των ενδεκάδων δεν ήταν εύκολο πράγμα. Θα μπορούσα και στις δυο ομάδες να βρω τους καλύτερους 12-15 παίκτες, να είναι αυτοί οι κορμός και να πορευτώ μ’ αυτούς με στόχο τη κορυφή,.

Αυτό δεν ήταν εύκολο, καθώς μιλάμε για παίκτες που δεν φτιάχτηκαν σύμφωνα με τους κανόνες του παιχνιδιού και των researchers αλλά σύμφωνα με δικούς μας κανόνες, με τα atts των παικτών να τροποποιούνται με το πέρασμά τους στο παιχνίδι.

Κατέληξα στο σύστημα που κατέληξα και για τις δυο ομάδες και βάσει των τραυματισμών που προέκυπταν, προσπάθησα να κατανείμω το χρόνο συμμετοχής των παικτών έτσι ώστε να μην υπάρχει κανείς που θα σκουριάζει στο πάγκο αλλά ούτε και κάποιος που βρέξει – χιονίσει θα παίζει.

Τις περισσότερες φορές ζητάω από τον assistant manager να φτιάξει την ενδεκάδα και την αποστολή και εγώ παρεμβαίνω σε βαθμό 20%-30%, σε ένα rotation που είναι λανθασμένο στη λογική του «πρέπει να κερδίσουμε για να ανέβουμε» αλλά απαραίτητο στη λογική του «παίζουμε όλοι για να γουστάρουμε όλοι».

Ακόμα και έτσι, όπως βλέπεται, οι δυο ομάδες είναι στις πρώτες τρεις θέσεις και λογικά σε μερικές αγωνιστικές θα έχουν κάνει το «1-2».



Το πρόβλημα με τους wnt


Ανέκαθεν, το συγκεκριμένο ζήτημα ήταν πάντα φλέγων και δημιουργούσε προβλήματα στη λειτουργία των ομάδων. Και αυτό είναι το λιγότερο. Το χειρότερο είναι οτι πάντα έρχεται τη στιγμή που οι ομάδες αρχίζουν και «στρώνουν». Από τη 1η Ιανουαρίου και μετά, αρχίζουν οι προτάσεις στους παίκτες των δυο ομάδων από άλλους συλλόγους, κάτι απολύτως φυσιολογικό καθώς βάσει των atts οι παίκτες των δυο ομάδων είναι οι καλύτεροι και έχουν θέση σε μεγαλύτερες ομάδες.

Φυσιολογικά λοιπόν, όσο η Μόνικα Μπελούτσι και η Αντζελίνα Τζολί θα απορρίπτουν τις προτάσεις που έρχονται, τόσο οι unhappy θα αυξάνονται και αυτό πιθανότατα να έχει επίπτωση στην απόδοση των παικτών.

Θα προσπαθήσω να βρω το καλύτερο δυνατό τρόπο έτσι ώστε να μη προκύψουν μεγάλα προβλήματα και γι’ αυτό και ζήτησα μια πρώτη άποψη από τους παίκτες, μήπως και κάποιοι θέλουν να φύγουν. Μετά τη 15η Ιανουαρίου (in game) θα γνωστοποιήσω τις προτάσεις που έχουν γίνει έτσι ώστε να διαπιστωθεί αν κάποιος θέλει να φύγει από την ομάδα του.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Ο νόμος του Μέρφι δεν είναι απλά σκληρός...Είναι αμείλικτος, είναι άδικος, είναι, είναι, είναι... Θα μπορούσα να γράψω ένα εκατομύρριο πράγματα, διότι δεν μπορώ να το χωνέψω.

Θα είμαι ειλικρινής μαζί σας...Αυτό που μου συνέβη χθες το βράδυ πίστευα οτι δεν πρόκειται να συμβεί ποτέ. Μάλιστα, έβλεπα οτι συνέβαινε σε άλλους και έλεγα "καλά, πόσο γκαντέμης είσαι για να σου συμβεί ρε πουστημ; Δηλαδή πως γίνεται να έχω κανα 2-3 χρόνια να πετύχω crash dump και σε άλλους να συμβαίνει μια φορά την εβδομάδα;" Και η αλήθεια είναι οτι προσέχω, προσέχω πάαααρα πολύ μόνο και μόνο για να μη μου κάτσει η στραβή....


Image


Και όμως αυτή τη φορά τη πάτησα λόγω της μεγάλης προσοχής που έδινα. Από κάποιο σημείο και μετά, ουσιαστικά το auto save δεν λειτουργούσε και αυτό διότι έκανα save μετά απο κάθε αγώνα που έδινα, είτε με τη μια είτε με την άλλη ομάδα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα απο κάποιο σημείο και μετά το backup save να μην ενημερώνεται... Και ήρθε το βράδυ της 31ης Μαρτίου 2011, αυτό το μαύρο βράδυ....Λίγο μετά τις 9:00 και ενω γύρισα απο τη δουλειά, είπα να τρέξω το παιχνίδι και να περάσω στην επόμενη αγωνιστική...



Σήμερα το πρωί σκώθκα και έκανα νέες προσπάθειες ανάνηψης του save.


ΟΠΟΙΟΣ θέλει να βοηθήσει, ας μου στείλει pm να του στείλω το save μήπως και ανοίξει στο δικό του πισι. ΠΡΟΣΟΧΗ. δεν έχω βάλει το τελευταίο πατς, παίζω με το 11.2.1


Για να μη μακρυγορώ, επειδή τα νεύρα που έφτασαν στο ταβάνι, και η απογοήτευσή μου ακόμα πιο ψηλά, βάζω ένα πολλ και σας ρωτώ τι να κάνω...

Spoiler: show
Μέχρι να αποφασίσουμε τι θα γίνει, εβγαλα τα τόπικ που έχουν ανοίξει και το τι έχει γίνει μέχρι τώρα πρώτον διότι τα βλέπω και εκνευρίζομαι/στεναχωριέμαι ακόμα περισσότερο και δεύτερον για να δω αν θα χρειαστεί να σβήσω ότι έγινε απο την 3η αγωνιστική και μετά για να προχωρήσω...
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
anduril
Trialist
Trialist
Posts: 51
Joined: Tue Oct 30, 2007 12:11 pm
Football Manager της ομάδας: man utd, olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γιατι εγω μυριζομαι ενα καλα σχεδιασμενο Πρωταπριλιατικο αστειο???????????
markos92
Football Legend
Football Legend
Posts: 10192
Joined: Tue Jul 08, 2008 11:53 pm
twitter: markosv92
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ειναι - δεν ειναι πρωταπριλιατικο αστειο, εγω θα ηθελα να ξεκινησουμε απο την αρχη. Αλλα Τσακ, η αποφαση θα πρεπει να ειναι δικια σου καθως εσυ "τρεχεις" το σειβ! Αν νομιζεις οτι εχεις κουραγια να (ξανα)κανεις ολη αυτη την δουλεια, εγω μαζι σου ειμαι... :wink:
Η ιστορία της Γιουβέντους επιτάσσει να έχουμε πάντα το κεφάλι ψηλά και να αντιμετωπίζουμε τα πάντα με θάρρος, με κουράγιο. Εγώ, εσείς, όλοι οι Γιουβεντίνοι το κάναμε και το κάνουμε πάντα αυτό. Μια συναρπαστική ιστορία, με εσάς πάντα στο πλευρό μας. - Alessandro Del Piero
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

βασικα αν δεν ειναι πρωταπριλιατικο ειτε σε αλλο πισι ειτε με το νεο πατς θα προχωρησει


το καλυτερο βεβαια ειναι να τρολλαρεις τον μαιλς
User avatar
Zaf
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 19931
Joined: Sun Nov 16, 2008 6:24 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟ,Bayern Mün.
facebook προφίλ: VincenzoZaf
twitter: BRClubUNIVERSE
Location: Αλεξανδρούπολη
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times

Καλό μήνα. :D

Γκουχγκουχfootballmanager2010γκουχου λέει το crash dumb...

Συν ακόμα τα :
Spoiler: show
Και το pc είναι του PAUL....

και το σκιν από το περίγραμμα του application error είναι το aero των windows7 ξέρωγω, ενώ το περίγραμμα από το FM είναι σε windowsXP.

Μάλλον πέρασε μπροστά η United και δεν άντεξε το save.
"Μην κάνετε quote το αποπάνω ποστ" :evil:

Blu-Ray Club UNIVERSE
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

zafpinto wrote: Μάλλον πέρασε μπροστά η United...

βλεπω τιμας την σημερινη μερα δεοντως :D
User avatar
nicklloris
National Manager
National Manager
Posts: 9335
Joined: Wed Nov 14, 2007 12:44 pm
Football Manager της ομάδας: Ao KARAVAS/Ano Neapoli
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Status: 90/96/37
Location: Νίκαια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω λεω να εγκαταλειψουμε το προτζεκτ μια για παντα γτ ειναι γκαντεμικο... :D
User avatar
happyyy
Football Legend
Football Legend
Posts: 11418
Joined: Tue Oct 30, 2007 11:18 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης-AC Milan-Chelsea-Betis
Status: If you don't go crazy you are not normal...
Location: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time
Contact:

α ρε τσακ παντα κανεις save πριν αρχισεις το επομενο ματς.

πρωταπριλιατικο αστειο δεν ξερω αν ειναι γιατι το ειπε χθες το βραδυ.
Oι τρεις φιλοι...
zidane72003 wrote:Μαστορα γι'αυτο ποτε δε θα γινεις happy...Εισαι μικρος και ανιδεος μπροστα του...Αυτος εκτος απο βουτιες ξερει και απο χιουμορ
Ο Ντιέγκο Φορλάν τόνισε: «Ο Άρης μας νίκησε δίκαια. Πρόκειται για μία μεγάλη ομάδα»
User avatar
dforlan9
Graphics' Expert
Graphics' Expert
Posts: 15605
Joined: Tue Apr 29, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός / Arsenal
facebook προφίλ: dforlan9
twitter: dforlan9
Location: Piraeus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Contact:

Έτσι δε την είχε πάθει και πρόπερσι; Που έσωσε το άλλο game πάνω από το abalability? Δε σε θέλει τσακ :D
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Image
H αλήθεια είναι οτι το πάλεψα όσο μπορούσα για να φανεί αληθινό. Είτε έπιασε είτε όχι, καλά να 'μαστε πάντως.... :D
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
Antonisjk
National Manager
National Manager
Posts: 7512
Joined: Thu Dec 11, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Σταδιάλα ρε! :D
User avatar
Zaf
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 19931
Joined: Sun Nov 16, 2008 6:24 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟ,Bayern Mün.
facebook προφίλ: VincenzoZaf
twitter: BRClubUNIVERSE
Location: Αλεξανδρούπολη
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times

Να βγάλεις ονομαστικά τα αποτελέσματα ποιοι την πάτησαν και ψήφισαν στο γκάλοπ που έβαλες -puppie
"Μην κάνετε quote το αποπάνω ποστ" :evil:

Blu-Ray Club UNIVERSE
User avatar
Ionikaras
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5188
Joined: Wed Jun 11, 2008 1:35 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ιωνικος, Barcelona, Stoke
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μηπως γινεται να επιστρεψουν και τα αποδυτηρια της σιτυ γιατι μας εχει φαει το κρυο στο γηπεδο? :D
Xavi Hernandez Creus
* Spanish League (8): 1998–99, 2004–05, 2005–06, 2008–09, 2009–10, 2010-11, 2012-13, 2014-15
* Spanish Cup (3): 2008–09, 2011-12, 2014-15
* Spanish Supercup (6): 2005, 2006, 2009, 2010, 2011, 2013
* UEFA Champions League (4): 2005–06, 2008–09, 2010-11, 2014-15
* UEFA Super Cup (2): 2009, 2011
* FIFA Club World Cup (2): 2009, 2011
* UEFA European Football Championship(2): 2008 , 2012
* FIFA World Cup(1): 2010
User avatar
Antonisjk
National Manager
National Manager
Posts: 7512
Joined: Thu Dec 11, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Καήκαμε στο pre-game να ούμε... Άντε να παίξουμε τώρα :D
Post Reply

Return to “Fantasy FMGreece team”