Chasing The Paranormal

Post Reply
DaFFyNaSH
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 520
Joined: Mon Apr 21, 2008 11:27 pm
Football Manager της ομάδας: Ντιναμό Μόσχας
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ, Juve, Newcastle, Nottm F
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αμαν αυτοί οι αρδ μπλέκονται εκεί που δεν τους σπέρνουν... Πρέπει να καθαρίσει ο Αλέξανδρος τον επικεφαλή του σάιτ που έβγαλε το αρθρο... Σαν βαμπιρ μου μυρίζει...

ΞΕΘΑΜΑ
fmaras wrote:
Spoiler: show
@bobi & @DaFFyNaSH Ευχαριστώ!! :-D
8 - Ποιος είναι ο μυστήριος Αλέξανδρος Ζαμπολίδης;

Γεια σου ημερολόγιο. Σήμερα, δεν έχω διάθεση να γράψω πάρα πολλά. Τον λόγο θα τον δεις παρακάτω.

Είναι ένα άρθρο της ιστοσελίδας sport 24 και έχει γίνει viral τον τελευταίο καιρό σε όλον τον κόσμο.

Επώνυμος Αθλητικός Δημοσιογράφος wrote: Ποιος είναι ο μυστήριος Αλέξανδρος Ζαμπολίδης;

Είμαι σίγουρος ότι πολλοί από εσάς έχετε ακούσει έστω και μια φορά το όνομα Αλέξανδρος Ζαμπολίδης. Σίγουρα, όλοι οι ποδοσφαιρόφιλοι έχουν συζητήσει για αυτόν με την παρέα τους. Έχουν προσπαθήσει να αναλύσουν τις τακτικές του, να μαντέψουν την επόμενη κίνηση του και - ίσως - να δούνε και έναν αγώνα μιας ομάδας του.

Η καριέρα του είναι πάνω κάτω γνωστή σε όλους μας: Άρχισε 20 χρονών χωρίς καμία εμπειρία και με το κατώτερο δίπλωμα προπονητικής. Η ομάδα που τον ζήτησε ήταν η Liptovsky Mikulas. Μια ομάδα δεύτερης κατηγορίας στην Σλοβακία. Με αυτήν δεν μπορούμε να πούμε ότι διέπρεψε στο πρωτάθλημα, αφήνοντας την εκεί που την βρήκε, όμως με μια τακτική βασισμένη σε αντεπιθέσεις έφτασε από το πουθενά στον τελικό του κυπέλλου. Με, σχεδόν, παρόμοιο τρόπο οδήγησε την επόμενη του ομάδα, επίσης της δεύτερης Σλοβάκικης κατηγορίας, Nitra στην κατάκτηση του πρωταθλήματος και την άνοδο μετά από χρόνια αλλά και στην κατάκτηση του κυπέλλου.

Τότε ήταν που τον μάθαμε και εμείς στην χώρα μας. Στην συνέχεια οι επόμενες του ομάδες ήταν η Lahti και η Ολυμπιακή αποστολή του Βελγίου. Με την πρώτη δεν τα κατάφερε καθόλου καλά, παρότι στην αρχή φαινόταν ότι πήγαινε να κάνει το βήμα παραπάνω, ενώ με την δεύτερη κατάφερε μια αξιοπρεπή πορεία. Μετά τις δύο απολύσεις του έμεινε εκτός για κάνα εξάμηνο και πήρε την δουλεία στην Vitoria Guimaraes. Με την τελευταία του ομάδα τα πήγε καλά στον πρώτο μισό χρόνο αλλά η σεζόν που έρχεται θα δείξει αν όντως ο Αλέξανδρος Ζαμπολίδης είναι άξιος προπονητής.

Αλλά αρκετά όλα αυτά. Μέχρι εδώ όλα φαίνονται λογικά, αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι. Γιατί; Επειδή, δεν υπάρχει πουθενά άνθρωπος με το ονοματεπώνυμο Αλέξανδρος Ζαμπολίδης. Ο, τόσο γνωστός, προπονητής δεν έχει αρχεία πουθενά. Είναι σαν φάντασμα. Ενώ, οι γείτονες του στην Ελλάδα ισχυρίζονται πως το πραγματικό του όνομα είναι Θανάσης Μαυροκεφαλίδης και δεν είναι 23 χρονών, αλλά 30.

Ο ίδιος δεν έχει δηλώσει τίποτα για όλα αυτά κατά την διάρκεια της καριέρας του. Αλλά το μυστήριο δεν τελειώνει εκεί. Οι γείτονες και φίλοι του λένε πως δεν είναι προπονητής και ποτέ δεν ενδιαφερόταν να γίνει. Λένε πως δουλεύει σε μια ιδιωτική εταιρεία.

Εμείς προσπαθήσαμε να αναζητήσουμε αυτήν την ιδιωτική εταιρεία και την βρήκαμε. Μόνο που δεν εργάζεται κανένας Αλέξανδρος Ζαμπολίδης εκεί πέρα. Με λίγα λόγια ο προπονητής, τον οποίον όλοι μας θαυμάζουμε είναι ένα ψέμα.

Βρήκαμε και την σχέση του στο αεροδρόμιο της Αθήνας πριν πάει να βρει τον αγαπημένο της στην Πορτογαλία. Μας είπε ότι δεν ξέρει για τι μιλάμε και ότι τον ξέρει ως Αλέξανδρο Ζαμπολίδη, ο οποίος εργάζεται σε μια εταιρεία που στέλνει προπονητές σε όποια ομάδα χρειαστεί. Ξέροντας κάποια πράγματα για το ποδόσφαιρο της είπα ότι δεν υπάρχει τίποτα τέτοιο και αυτή αποχώρησε συντετριμμένη.

Ανακαλύπτοντας όλα αυτά προσπάθησα να επικοινωνήσω τηλεφωνικώς με τον Έλληνα προπονητή, αλλά η συζήτηση μας δεν ήταν πολύ επικοδομητική, αφού μόλις ανέφερα όλα όσα ανακάλυψα τις τελευταίες μέρες το έκλεισε νευριασμένος.

Βέβαια, το πιθανότερο θα ήταν το Αλέξανδρος Ζαμπολίδης να είναι ψευδώνυμο. Όμως, σε μια τέτοια περίπτωση δεν θα υπήρχε λόγος να μην το αποκαλύψει, οπότε όπως και να έχει κάτι κρύβει.

Και από εκεί που νομίζαμε ότι ξέραμε τα πάντα για την ζωή του φιλόδοξου νεαρού προπονητή-θαύματος, δεν ξέρουμε τίποτα. Το σίγουρο είναι ότι θα συνεχίσουμε να αναζητάμε στοιχεία για αυτόν, ενώ είμαστε σε επικοινωνία με τους Πορτογάλους συναδέλφους.
Αυτά ημερολόγιο. Η ζωή μου τις τελευταίες μέρες καταρρέει. Δεκάδες δημοσιογράφοι βρίσκονται έξω από το σπίτι μου και εγώ είμαι κλειδωμένος εδώ και μια εβδομάδα. Η Μαρία μαθαίνοντας όλα αυτά σοκαρίστηκε και με παράτησε. Ο πρόεδρος της ομάδας θέλει εξηγήσεις και το χειρότερο ο νέος διευθυντής με πρόσταξε να επιστρέψω στην Ελλάδα, λογικά για να με απολύσει.

Τα πράγματα για πρώτη φορά είναι πολύ άσχημα.
User avatar
vorxis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2015
Joined: Mon Jun 07, 2010 6:36 pm
Football Manager της ομάδας: Plymouth
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπλεχτηκε πολυ η κατασταση με τις αποκαλυψεις.
Αντε να δουμε τι θα δουμε!
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3314
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Spoiler: show
Πολύ μίσος βλέπω προς τους δημοσιογράφους ρε παιδιά... Τη δουλειά τους κάνουν οι άνθρωποι.. :P :P :D
9 – Που Είναι Οι Παίκτες οέο; ή Το Παιχνίδι της Δημοσιογραφίας

Ημερολόγιο την τελευταία φορά που σου έγραψα ήμουν συντετριμμένος, γιατί όπως φαινόταν όλη μου η ζωή κατέρρεε. Τώρα μπορώ να πω πως είμαι κάπως καλύτερα. Όσο καλά μπορεί να είναι ένας κυνηγός ενός βρικόλακα serial killer, ο οποίος δεν ξεκουράστηκε καθόλου το καλοκαίρι.

Αφού έκλαψα. Ή μάλλον στεναχωρήθηκα για το άρθρο που δημοσιεύτηκε αποφάσισα να αλλάξω τις καταστάσεις. Απάντησα στο 27ο τηλεφώνημα του καινούργιου μου διευθυντή Will και την επόμενη μέρα στις 3:14 τα ξημερώματα ένα ιδιωτικό ελικόπτερο με έφερε στην Αγγλία μακριά από τα βλέμματα όλων των δημοσιογράφων, οι οποίοι ευτυχώς κοιμούνται το βράδυ.

Ο Will, αρκετά λογικός και έξυπνος, μου εξέφρασε την επιθυμία του να παρατήσω την αποστολή. Αμέσως του απάντησα πως ξέρω πολλά και είμαι πολύ κοντά στο να φτάσω στην λύση. Ο κύριος Will μου είπε πως αφού το θέλω τόσο πολύ μπορώ να κάτσω στην Guimaraes μέχρι το καλοκαίρι για να τελειώσω το συμβόλαιο μου χωρίς να κινήσω υποψίες και να βρω τον δολοφόνο-βρικόλακα. Φυσικά δεν ήταν τόσο απλά τα πράγματα. Ο πρόεδρος της ομάδας, η Μαρία, η Ελλάδα και η Πορτογαλία ήθελαν εξηγήσεις για την μυστική μου ταυτότητα. Για άλλη μια φορά ο νέος διευθυντής της οργάνωσης μου χαλαρός μου ανέλυσε το προμελετημένο σχέδιο του.

Για να μην τα πολυλογώ το σχέδιο του πέτυχε 100% Στην αρχή, δήλωσα σε όλους πως όντως το Αλέξανδρος Ζαμπολίδης είναι ψευδώνυμο. Μετά, ο δημοσιογράφος που ασχολήθηκε και την προηγούμενη φορά μαζί μου πήγε να με διαψεύσει αλλά δεν πρόλαβε. Το αφεντικό του τον απέλυσε για μετάδοση λανθασμένων νέων και κάποια κακά στόματα λένε πως το αυτοκίνητο του βρέθηκε θρυμματισμένο σε έναν γκρεμό, ενώ τον ίδιο τον δημοσιογράφο δεν τον έχουμε δει από τότε. Την θέση, ως Πορτογάλος ανταποκριτής, πήρε ένας μυστικός πράκτορας της οργάνωσης μας, ο οποίος έχει ήδη γράψει 3 άρθρα για το πόσο καλός είμαι. Η οργάνωση μου έστειλε και δύο Έλληνες παίκτες ως μεταγραφές στην ομάδα μου για να δείξω πόσο αγαπάω την χώρα μου.

Όσο για τον πρόεδρο και την Μαρία: Ο πρόεδρος αρκέστηκε με το ότι το Αλέξανδρος Ζαμπολίδης είναι ψευδώνυμο, ενώ για την Μαρία το πλάνο ήταν εκτέλεση, αλλά μετά από συνεννόηση με τον διευθυντή της είπα την αλήθεια 100%. Για την δουλεία μου, για την πραγματική μου ταυτότητα και για όσα πέρασα τα τελευταία χρόνια.

Ημερολόγιο, μην ανησυχείς εσένα δεν σε φανέρωσα. Είσαι το μικρό μου μυστικό.

Όλα μέλι γάλα. Προφανώς, υπήρχαν αρκετοί που δεν πίστεψαν την ξαφνική τροπή των πραγμάτων, αλλά είναι ελάχιστοι. Α. Και το όνομα Θανάσης Μαυροκεφαλίδης, παρότι είναι το πραγματικό μου, ανακοίνωσα στον κόσμο ότι είναι εντελώς ψεύτικο. Στους γείτονες, στους φίλους και τους λοιπούς γνωστούς είπα ότι αυτό είναι ένα κόλπο για την δημοσιότητα και, φυσικά δεν τους είπα τι δουλειά κάνω. Με ξέρουν μόνο ως προπονητή της Vitoria Guimaraes.

Αλλά το καλοκαίρι μου δεν ήταν μόνο αυτό. Καθώς εξελισσόταν όλα τα παραπάνω εγώ αγκομαχούσα να βελτιώσω την ομάδα μου.

Φυσικά αυτό ήταν δύσκολο δεδομένου των οικονομικών.

Image

To σίγουρο ήταν ότι θα προσπαθούσα να φέρω τον έβδομο πιο φημισμένο σύλλογο της Πορτογαλίας στις δόξες που του αρμόζουν.

Image

Οι οπαδοί έκαναν γνωστό τον καλύτερο παίκτη της χρόνιας αλλά και την ενδεκάδα.
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
Στη συνέχεια ανακοινώθηκε το πρόγραμμα του πρωταθλήματος, για το οποίο είχα ανάμεικτα συναισθήματα. Στις 4 πρώτες αγωνιστικές πρέπει να παίξω ενάντια της FCP, της Sporting και της Braga ενώ το παιχνίδι με την πρωταθλήτρια αργεί. Το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα έχουμε καλό ξεκίνημα, αλλά στη συνέχεια μας δίνεται χώρος για ένα μεγάλο σερί νικών. Φυσικά άμα δούμε τα πράγματα από την θετική πλευρά οι 3 μεγάλες ομάδες θα είναι ανέτοιμες και θα μπορούμε να έχουμε μια πιο ισάξια μάχη.

Εκτός των οικονομικών προβλημάτων πολλοί παίκτες θα έχουν αύξηση των απολαβών τους. Δεν ήξερα αν πρέπει να με ανησυχεί η οικονομική επιβάρυνση του συλλόγου ή το γεγονός ότι δεν ξέρω τους μισούς..

Image

Όσων αφορά τις μεταγραφές μας πραγματικά δυσκολεύτηκα όσο δεν πάει. Γιατί; Γιατί no money no players. Οπότε αποφάσισα να ψάξω σε 3 κατηγορίες: Ελεύθεροι, Έλληνες, Δανεικοί + το μεγάλο μπαμ που ήθελα να κάνω. Παίκτες χρειαζόμουν οπωσδήποτε στην θέση του επιθετικού, του κεντρικού μέσου και του δεξιού αμυντικού. Αυτές λοιπόν ήταν και οι πρώτες μου μεταγραφές.

Το μπαμ που λέγαμε.

Image

Και οι δύο Έλληνες που μου στάλθηκαν για να κοροϊδέψουμε τον κόσμο, αλλά μου κάνουν.

Image

Image

Αφού πήρα τους παίκτες που χρειαζόμουν περισσότερο αποφάσισα να ασχοληθώ με το άθλιο μας τεχνικό τιμ: Ο βοηθός προπονητή έκανε λάθος στις 8/10 συμβουλές που μου έδινε και δεν κέρδιζε κανέναν από τους αγώνες που του ανέθετα, οι σκάουτερς έχουν μέσο όρο κρίσης 12 και είναι και οι τρεις(!!!) Πορτογάλοι(!!!!) και οι γυμναστές μας έδιναν περίπου γύρω στα 2 από τα 5 αστεράκια σε όλες τις κατηγορίες προπόνησης. Όποτε άρχισα να φέρνω κόσμο. 1 βοηθό προπονητή, 1 τεχνικό διευθυντή, 4 σκάουτερς, 4 γυμναστές. Επίσης, άρχισα και να διώχνω κόσμο. Και εκεί που νόμιζα ότι όλα θα πήγαιναν καλά να σου που μου σκάει η βόμβα από τον πρόεδρο, ο οποίος μου υπενθυμίζει τις υποσχέσεις που έδωσα για να μην πειράξω το τεχνικό τιμ κτλ. Μόνο που εγώ νόμιζα ότι αυτό ήταν μόνο για αποχωρήσεις, δεν το ήξερα ότι δεν μπορώ και να φέρνω!! Οπότε θα έπρεπε να περιμένω άλλον 1 μήνα περίπου για να ολοκληρωθούν οι υποσχέσεις και να μπορώ να κάνω ότι θέλω.

Εν τω μεταξύ, προσπαθούσα να διώξω τον Jelic για να φέρω έναν άλλον επιθετικό (δανεικό) αλλά αυτός δεν έφευγε ρε γμτ!!

Image

Και αμέσως μετά άρχισαν οι τραυματισμοί πριν καν έρθει η πρεμιέρα!!
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
Επιθετικό χρειαζόμασταν οπωσδήποτε, οπότε έκλεισα έναν όσο πιο γρήγορα μπορούσα.

Image

Και αφού βρήκα το κόλπο με τους δανεικούς, έκλεισα και άλλους δύο ταλαντούχους παίκτες.

Image

Image

Φυσικά βάθος δεν υπήρχε στην ομάδα, οπότε σκέφτηκα δύο τρόπου για πιθανές φτηνές μεταγραφές:
1. Ζήτησα συνεργαζόμενο σύλλογο: Η διοίκηση μου βρήκε την Bayern, η οποία δεν έδινε κανέναν παίκτη εκτός από τον Robben, που μπορεί να ζητούσε συμβόλαιο περισσότερο από όλη την ενδεκάδα μας μαζί.

2. Ζήτησα Ημέρα Δοκιμών: Πλήρης απογοήτευση. Δεν ήρθε κανένα ταλέντο.

Και κάπως έτσι λοιπόν, η ομάδα μας ετοιμαζόταν για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος, στο οποίο θέλαμε να φτάσουμε ψηλά.

Image

Για να δούμε..

:!: Coming Soon:
:arrow: Θα δούμε.
:arrow: Vitoria Guimaraes 2.0
:arrow: Σε ποιά ομάδα ο Fernardo Torres αναγεννήθηκε από τις στάχτες και σκόραρε 28(!!!) φορές;
User avatar
vorxis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2015
Joined: Mon Jun 07, 2010 6:36 pm
Football Manager της ομάδας: Plymouth
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπακακης σουπερ για τα δεξια.
Ο μεσος θα δωσει ποιοτητα, ο ισλανδος με το 17finishing τον φοβαμαι.
Θα δειξει παντως, μακαρι να ταιριαξουν ολοι!
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3314
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Spoiler: show
@vorxis Η αλήθεια είναι πως με το που ανακάλυψα τον Μπακάκη ένιωσα ότι ήταν η μεγαλύτερη κλεψιά μου στο φετινό fm, δεδομένων των συνθηκών.. :P
10 - Vitoria Guimaraes (and Fernardo Torres) Reborn

Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό ημερολόγιο.

Τις πρώτες μέρες του Αυγούστου και ενώ περίμενα την μεγάλη πρεμίερα κάθισα και σκέφτηκα πολύ σοβαρά για την καριέρα μου ως προπονητής. Σε λίγα χρόνια πέρασα από αρκετές ομάδες. Είχα καλές στιγμές και κακές στιγμές, αλλά δεν ολοκλήρωνα το έργο μου. Τι εννοώ; Κάθε ομάδα που πήγαινα, ασχέτως των αποτελεσμάτων, μετά από την αποχώρηση μου δεν είχε αλλάξει καθόλου, στην ουσία. Το πιο τρανταχτό παράδειγμα η Nitra: Μπορεί να έκανα το νταμπλ, αλλά μόλις έφυγα τα πάντα ήταν ίδια. Ήρθε ο νέος προπονητής βρήκε την ίδια ομάδα και έγινε το προφανές. Τα πήγε χάλια στην πρώτη κατηγορία. Επόμενο παράδειγμα η Lahti. Πήγα εκεί, δεν τα κατάφερα να ανεβάσω την ομάδα βαθμολογικά, ήρθε νέος προπονητής, βρήκε την ίδια ομάδα και έκανε το προφανές. Υποβιβάστηκε. Που θέλω όμως να καταλήξω; Ότι σε όποια ομάδα και να πάω αποτυχαίνω σε ένα πράγμα. Δεν δημιουργώ κορμό. Δεν δημιουργώ την βάση για το μέλλον. Κοιτάω μόνο να έχουμε καλή ενδεκάδα και κανα 3-4 αναπληρωματικούς και με την ίδια τακτική ότι γίνει έγινε. Αποφάσισα να το σταματήσω αυτό με την Vitoria Guimaraes. Θα έχτιζα τον κορμό. Εγώ θα έφευγα το καλοκαίρι, αλλά θα άφηνα την ομάδα σε καλύτερη κατάσταση από αυτήν που την βρήκα.

Ο Αύγουστος λοιπόν θα ήταν ο μήνας της αναγέννησης..

Κάποιες εικόνες για να μπεις στο κλίμα της πρεμιέρας, ημερολόγιο:
Spoiler: show
Οι στόχοι της χρονιάς:
Image
Spoiler: show
Οι προβλεπόμενες θέσεις τερματισμού:
Image
Spoiler: show
Το ρόστερ μας:
Image
Spoiler: show
Οι μεταγραφές μας:
Image
Και ενώ οι μέρες περνούσαν και εγώ σχεδίαζα τους τρόπους βελτίωσης του κορμού ήρθε η πρεμιέρα. Πρώτο μας παιχνίδι εναντίον της FCP. Στόχος μας να τους αιφνιδιάσουμε αφού δεν έχουν εικόνα της ομάδας μας και οι ίδιοι τους δεν έχουν επίσημα παιχνίδια στα πόδια τους (όπως και εμείς άλλωστε αλλά δεν πειράζει...).

Portuguese Premier League 17/18 1st Fixture
19/8/2017


Οι ενδεκάδες:
Spoiler: show
Image
Image FCP 2 (Lucas Pratto 10,67) - Vit. Guimaraes 0

Μάλλον ήμουν υπερβολικά αισιόδοξος και δεν σκέφτηκα ότι εμείς είμαστε αρκετά πιο ανέτοιμοι λόγω των πολλών μεταγραφών. Η Πόρτο μας κέρδισε χωρίς προσπάθεια. 21-4 τελικές, ούτε ένα σουτ εντός τέρματος και η κατοχή 65%-35%. Κανένας παίκτης, πλην του Adama Traore, δεν προσπάθησε και χρειαζόμαστε οπωσδήποτε ξύπνημα!!

Image

Και εκεί που χάζευα στο ίντερνετ ημερολόγιο, δε μπορείς να φανταστείς ποιον θυμήθηκα... Τον Fernardo Torres!! Είχα περίπου 1 χρόνο να μάθω νέα του, μετά την αποχώρηση του από τη Μίλαν, και νόμιζα ότι τα παράτησε και πήγε σε κανά Κατάρ. Αλλά τελικά δεν έφυγε από την Ευρώπη. Πήγε στην υποβιβασμένη Betis και στην ουσία χάρη στις καταπληκτικές του εμφανίσεις κέρδισε η ομάδα του την άνοδο.

Image

[Να λοιπόν τι χρειάζεται ο κανονικός... Μεταγραφή σε ομάδα Β' κατηγορίας. Σίγουρες επιτυχίες λέμε! :D :D ]

Τρόπος βελτίωσης κορμού #1: Αναζήτηση ενός ικανοποιητικού συλλόγου για να στέλνω δανεικούς.
AΠΟΤΥΧΙΑ
Η αλήθεια είναι πως οι θυγατρικές ομάδες με τις οποίες είχαμε συνάψει σχέσεις δεν ήταν καλές. Καθόλου. Η καλύτερη ήταν μια μέτρια ομάδα τρίτης κατηγορίας στην Ιταλία, οπότε αποφάσισα να πάρω την κατάσταση στα χέρια μου και να ζητήσω μια καινούργια θυγατρική ομάδα, έτσι ώστε να στέλνω τους ελπιδοφόρους U20 παίκτες και να βελτιώνονται. Δυστυχώς δεν τα κατάφερα και πολύ καλά. Ο πρόεδρος μου έστειλε την Paris FC 2000, η οποία αγωνίζεται στην τρίτη Γαλλική κατηγορία. Αυτό δεν βοηθάει καθόλου..
Spoiler: show
Αρκετά σημαντική απουσία για την ομάδα μας.
Image
Τρόπος βελτίωσης κορμού #2: Αναζήτηση νέου Βοηθού Προπονητή.
ΕΠΙΤΥΧΙΑ
Ο βοηθός μου μέχρι τώρα, Arnaldo(?) Texeira είναι πολύ απογοητευτικός. Στην σπάνια περίπτωση να του δώσω επίσημο ματς (τα τελευταία της περσινής χρονιάς) δεν φέρνει θετικό αποτέλεσμα, ενώ και όταν του δίνω τα φιλικά μας πάλι δεν σταυρώνει νίκη. Επιπλέον, οι συμβουλές του σε όλους τους τομείς είναι πολλές φορές εκτός τόπου και χρόνου. Ήθελα καιρό να τον διώξω, αλλά δεν μου επιτρεπόταν λόγω μιας υπόσχεσης που έκανα στον πρόεδρο μου. Μόνο που η υπόσχεση δεν ίσχυε πλέον και όσο πιο γρήγορα μπορούσα του έλυσα κοινή συναινέσει το συμβόλαιο, ενώ βρήκα και έναν - πιστεύω - πολύ ικανότερο αντικαταστάτη.

Image

Τρόπος βελτίωσης κορμού #3: Αλλαγή νοοτροπίας ομάδας
ΕΠΙΤΥΧΙΑ (λογικά)
Αφού είδα ότι η ομάδα κέρδιζε μετέτρεψα για τους τελευταίους αγώνες της προηγούμενης χρονιάς την τακτική νοοτροπία της ομάδας να είναι βασισμένη στις γρήγορες αντεπιθέσεις. Οι παίκτες πάσαραν γρήγορα και ο στόχος τους ήταν να σκοράρουν, αλλά το βασικό πρόβλημα της ομάδας μας είναι η άμυνα μας ή καλύτερα το ξεκρέμασμα της άμυνας μας από τους υπόλοιπους παίκτες. Οπότε, σκέφτηκα να το αλλάξω όλο αυτό. Αποφάσισα να προπονήσω τις αμυντικές τοποθετήσεις και την συνοχή της ομάδας στον μέγιστο βαθμό, ενώ έκανα την τακτική μου πιο δομημένη. Πλέον ο στόχος της ομάδας ήταν να κερδίσει. Λέγοντας "κερδίσει" εννοώ να σκοράρει όσα γκολ χρειάζονται για να πάρει το τρίποντο και να σκοτώσει τον υπόλοιπο χρόνο μετατρεπόμενη σε ένα πολύ συμπαγές σχήμα. Πίστευα ότι αυτό ήταν που χρειαζόμασταν περισσότερο από ποτέ πλέον.

Μετά από τις πρώτες αλλαγές της ομάδας ήρθε η ώρα για την 2η αγωνιστική εναντίον της Estoril, που οφείλαμε να κερδίσουμε.

Portuguese Premier League 17/18 2nd Fixture
27/8/2017


Η ενδεκάδα:
Spoiler: show
Image
Image Vit. Guimaraes 1 (Kjartansson 47') - Estoril 0

Αυτό που είχα σχεδιάσει για την ομάδα πέτυχε. Αργές και σταθερές κινήσεις όπου και όποτε έπρεπε από τους παίκτες. Το γκολ το έβαλε η χρυσή αλλαγή μου εντυπωσιάζοντας με και στα 45 λεπτά που έπαιξε. Όλοι οι υπόλοιποι παίκτες κινήθηκαν πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα καταφέρνοντας να προσαρμοστούν, αλλά περισσότερο ξεχώρισε ο Douglas με τις καταπληκτικές του επεμβάσεις και το κεντρικό αμυντικό μας δίδυμο με πολλά κρίσιμα κοψίματα.

Image

Τρόπος βελτίωσης κορμού #4: Πρόσληψη καλύτερων γυμναστών
ΕΠΙΤΥΧΙΑ
Μετά το τέλος της υπόσχεσης μου να μην αλλάξω το τεχνικό τιμ ήταν σίγουρο ότι τον βοηθό προπονητή ακολουθούσαν όλοι οι άχρηστοι γυμναστές, από τους οποίους αφθονούσαμε. Για να μην τα πολυλογώ ( :P ) καινούργιοι και πολύ καλύτεροι προσλήφθηκαν μετατρέποντας τους τομείς προπόνησης έτσι:
Spoiler: show
Image
Τρόπος βελτιώσης κορμού #5: Καλύτερο δίκτυο σκάουτινγκ
ΕΠΙΤΥΧΙΑ
Σκάουτερς η ομάδα είχε όλο και όλο 3. Και οι 3 ήταν Πορτογάλοι και ο καλύτερος από αυτούς είχε κρίση ικανοτήτων 12. Όταν ήθελα να ψάξω παίκτες έπρεπε να περιμένω καμιά εβδομάδα, οπότε άρχισα να ψάχνω καινούργιους από διαφορετικές χώρες. Ευτυχώς, τα κατάφερα. 1 Έλληνας, 1 Γερμανός, 1 Ιταλός και 1 Γάλλος πέφτουν στα χέρια των ζουλού με τουλάχιστον κρίση ικανότητας 15 υπέγραψαν συμβόλαιο μαζί μας, βοηθώντας με να βρίσκω γρηγορότερα ταλέντα.

Τρόπος βελτίωσης κορμού #6: Απόκτηση νέων, ελπιδοφόρων παικτών και εξασφάλιση της ανοδικής τους εξέλιξης.
ΕΠΙΤΥΧΙΑ
Ταλέντα είχαμε ορισμένα αλλά δεν φτάναν. Βασικά ποτέ δεν φτάνουν. Από τη στιγμή που ήρθαν καινούργιοι scouters τους έβαλα να ψάχνουν για U21 σε όποια χώρα ήξεραν. Βρήκαν πολλούς, αλλά οι περισσότεροι ζητούσαν πολλά χρήματα που δεν μπορούσαμε να δώσουμε. Τελικά αρκέστηκα σε 1 μεταγραφή και υποσχέθηκα στον εαυτό μου να πάρω και άλλους τον Γενάρη.

Image

+ Τα ταλέντα μας:

Image

Image

Image

Image

Image

Αμέσως τους έβαλα να προπονηθούν σε ότι χαρακτηριστικό υστερούσε ο καθένας περισσότερο και ζήτησα κάποιος ειδήμονας της θέσης τους να τους διδάσκει. Αλλά, ήξερα ότι αυτά δεν έφταναν. Χρειάζονταν παιχνίδια στα πόδια τους και αφού οι συνεργαζόμενοι σύλλογοι μας είναι γτπ τους έβαλα διαθέσιμους για δανεικούς. Δεν τα κατάφεραν όλοι να πάνε σε ομάδες, επειδή οι περισσότεροι σύλλογοι τους θέλανε για αναπληρωματικούς, αλλά ορισμένοι τα κατάφεραν:
1. Ο Jose Alberto στον Λεβαδειακό.
2. Ο Ruhan στη Νίκη Βόλου.
3. Ο Jose Carneiro, επίσης, στη Νίκη Βόλου.

Τρόπος βελτίωσης κορμού #7: Νέος Τεχνικός Διευθυντής
ΕΠΙΤΥΧΙΑ
Ο, μέχρι προ τίνος, τεχνικός διευθυντής δεν ήταν χρήσιμος πουθενά. Του ζητούσα να πουλήσει παίκτη αποτύγχανε. Του ζητούσα να αγοράσει παίκτη αποτύγχανε. Οπότε λύθηκε το συμβόλαιο του κοινή συναινέσει και πήρα έναν καινούργιο καλύτερο.
Spoiler: show
Image
Αυτά ημερολόγιο. Σήμερα ήθελα να κάνω ανάλυση για το τι συμβαίνει πίσω από τα γήπεδα. Η αλήθεια είναι πως μπορεί να έκανα πολλή ανάλυση για το τίποτα. Στην ουσία το μόνο που έκανα ήταν να αλλάξω το τεχνικό τιμ, να στείλω κάποιους δανεικούς και να αλλάξω λίγο την τακτική μου. Εγώ, όμως, πιστεύω ότι έκανα περισσότερα, γιατί στο μέλλον όταν εγώ δεν θα είμαι εδώ, αυτοί οι 5-6 νέοι θα την οδηγήσουν στην καταξίωση με το τεχνικό τιμ και την αμυντική τακτική νοοτροπία να βοηθάνε. Μπορεί να ακούγομαι γελοίος και μπορεί να είμαι κιόλας, αλλά χωρίς καν να παραιτηθώ από την ομάδα νιώθω για πρώτη φορά ότι μπορούμε να πάμε πολύ μπροστά!
Spoiler: show
Συγνώμη στον αναγνώστη για την υπερ-ανάλυση, αν και πολλές φορές δεν χρειαζόταν! (: (:
:!: Coming Soon:
:arrow: Αγώνες...
:arrow: ...και μερικές αποκαλύψεις.
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3314
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Δυστυχώς λόγω πολλών υποχρεώσεων αυτην την εβδομάδα η συνέχεια της ιστορίας θα έρθει το επόμενο τριήμερο*.

*[21-22-23/2]
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3314
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Spoiler: show
Χάρη σ'εσάς το Chasing The Paranormal έγινε:
H ιστορία με τις περισσότερες προβολές στον τομέα Rest Of The World


:-D :-D :-D
11 – Τα Τελειώματα του τον Προδίδουν…

'Sup ημερολόγιο;

Ο τελευταίος μήνας ήταν κάπως περίεργος θα μπορώ να πω και στις δύο ζωές μου, αλλά καλύτερα να αρχίσω να εξηγούμαι.

Η αρχή μας στο πρωτάθλημα δεν ήταν η ιδανική. Μια ήττα χωρίς καν προσπάθεια και μια έτσι και έτσι νίκη ενάντια μιας εύκολης ομάδας. Το πρόγραμμα μας όμως δεν θα γινόταν πιο εύκολο στην συνέχεια. Για εμάς ο Σεπτέμβριος περιελάμβανε 3 αγώνες μεταξύ των οποίων ένας με την Σπόρτινγκ και ένας με την Μπράγκα.

Ο μήνας λοιπόν άρχιζε με την ομάδα μας να επισκέπτεται την Braga για ένα φαινομενικά εύκολο βραδάκι, για τους αντιπάλους.

Portuguese Premier League 17/18 3rd Fixture
3/9/2017


Η ενδεκάδα:
Spoiler: show
Image
Image Braga 0 – Vit. Guimaraes 1 (Kjartansson 56’)

Πραγματικά ΤΕΡΑΣΤΙΑ εμφάνιση για την ομάδα μας που δείχνει να καταλαβαίνει και με το παραπάνω την συμπαγή νοοτροπία. Η ομάδα σήμερα έπαιξε με πυγμή. Μπορεί οι αντίπαλοι να μας βομβάρδιζαν με συνεχείς ευκαιρίες, αλλά μόνο μια διπλή χρειαζόμασταν εμείς για να τα ανατρέψουμε όλα. Στη συνέχεια η αυτοπεποίθηση της Braga έπεσε και μας έδωσε την ευκαιρία να μεγαλώσουμε την διαφορά, άσχετα που λόγω των καταστρεπτικών τελειωμάτων δεν τα καταφέραμε. Από το παιχνίδι κρατάω άλλη μια πολύ καλή εμφάνιση του Douglas και δύο πολύ άσχημες εμφανίσεις: Του βασικού μας επιθετικού Jelic και της αλλαγής του Kjartansson (παρά το γεγονός ότι σκόραρε).

Στον αγώνα τραυματίστηκε ο πολύ σημαντικός Sare.

Image

Image

Και το επόμενο μας παιχνίδι θα ήταν ενάντια της Sporting Lisbon, τελειώνοντας προς το παρών το δύσκολο σερί αγωνιστικών.

Portuguese Premier League 17/18 4th Fixture
15/9/2017


Η ενδεκάδα:
Spoiler: show
Image
Image Vit. Guimaraes 1 (Knezevic 79’) – Sporting Lisbon 2 (Douglas O.G. 4’, Benassi 35’)

Στο σκορ ο αγώνας μπορεί να φαντάζει παρόμοιος με αυτόν ενάντια της Πόρτο, αλλά στην πραγματικότητα δεν ήταν. Η ομάδα έπαιξε σοβαρά και προσπάθησε πολύ για την ανατροπή, στο 2ο ημίχρονο. Στο 1ο ημίχρονο, όμως, παρότι μπήκαμε αρκετά καλά το γελοίο και πολύ τυχερό γκολ των αντιπάλων μας έριξε την αυτοπεποίθηση στα τάρταρα με συνέχεια το αμφισβητούμενο πέναλτι. Στο διάλλειμα άλλαξα τους 3 χειρότερους παίκτες του γηπέδου Kjartansson (κάνει σουτ από τη μικρή περιοχή και το βγάζει πλάγιο), Alex (μερικές φορές θέλει μια μπάλα μόνος του) και Andre Andre (δεν έχει βρει ακόμα την φόρμα του και έχει πρόβλημα με την φυσική του κατάσταση από την αρχή της χρόνιας λόγω μεγάλου τραυματισμού) με τους Καραμάνο (ακόμα χειρότερος), τον Toni Silva (έπαιξε πάρα πολύ καλά και μαζί με τον Knezevic προσπάθησαν να αλλάξουν το παιχνίδι) και τον Raphael Augusto (που δεν κατάλαβα αν έπαιζε) αντίστοιχα.

Ο Knezevic βγήκε και παίκτης του αγώνα αποδεικνύοντας ότι όντως παίξαμε πολύ καλά.

Image

Ενώ μια μέρα μετά γίνονται δύο πράγματα που περίμενα ότι θα συμβούν.

1. Τραυματίζεται ο Μπακάκης.

Image

2. Το Πορτογαλικό μας παράρτημα με εντολή του Will Davidson μας άρχισε να ψάχνει το τι απέγινε ο πρώην μας διευθυντής. Μέχρι στιγμής το μόνο που έχουν βρει είναι ότι πέρασε από το σπίτι του Bernard. Ο Bernard τους είπε πως τον ξέρει πολύ καλά εδώ και χρόνια και ότι και ο ίδιος κάνει μια μικρή έρευνα που μέχρι στιγμής δεν έχει καταλήξει πουθενά. Από ότι φαίνεται αργά ή γρήγορα θα συνδέσουν και εμένα με την εξαφάνιση του.

Πρέπει να λάβω δράση. Καταρχάς θα προσπαθήσω να τραβήξω τις υποψίες από πάνω μου και δεύτερον θα ερευνήσω τι σχέση είχαν πραγματικά ο Bernard με τον νεκρό διευθυντή, γιατί κάτι μου βρωμάει. Προς το παρών όμως έπρεπε να επικεντρωθώ στον τελευταίο αγώνα του μήνα. Αντίπαλος μας η Olhanense.

Portuguese Premier League 17/18 5th Fixture
24/9/2017


Η ενδεκάδα:
Spoiler: show
Image
Image Olhanense 1 (Pedro Paulo 14’) – Vit. Guimaraes 2 (Knezevic 30’, Adama Traore 89’)

Τρομερό παιχνίδι για την ομάδα μας. Φαίνεται ότι δυσκολευτήκαμε και είναι αλήθεια, αφού υπάρχει πρόβλημα με τα τελειώματα των 3 επιθετικών μας. Στον συγκεκριμένο αγώνα χρησιμοποίησα τον Kjartansson για 58 λεπτά και τον Καραμάνο για τα υπόλοιπα. Ο πρώτος δεν έκανε σουτ εντός τέρματος, ενώ ο δεύτερος δεν έκανε σουτ γενικά. Κατά τα άλλα η ομάδα ήταν ικανοποιητική: Μετά το γρήγορο γκολ αρχίσαμε να παίρνουμε μπρος και στην ουσία μόνο εμείς υπήρχαμε στο γήπεδο και το μοναδικό θέμα ήταν πότε θα βάλουμε την μπάλα στα δίχτυα. Η αλήθεια είναι πως υπήρξε αδράνεια στο τελευταίο εικοσάλεπτο αλλά ο Adama Traore μας αφύπνισε με ένα τρομερό σουτ. Ο ίδιος παίκτης 2-3 λεπτά πιο μετά έσωσε την μπάλα στην γραμμή και μας έδωσε στην ουσία το τρίποντο. Τρομερή φόρμα οι Knezevic και Douglas.

Image

Και η βαθμολογία, από την οποία δεν μπορούμε να βγάλουμε ακόμα συμπεράσματα.

Image

Τις επόμενες 4-5 μέρες θα επικεντρωθώ στην κατασκοπική ζωή μου με 3 στόχους: 1)Να ανακαλύψω τι σχέση είχε ο Bernard με τον πρώην διευθυντή 2)Να αποσπάσω τους συναδέλφους μου στην έρευνα που κάνουν και 3) Να προσπαθήσω να κάνω πρόοδο στην υπόθεση του δολοφόνου.

Cya diario!!!

:!: Coming Soon:
:arrow: Υποψίες
:arrow: Δολοπλοκίες
:arrow: Πιστολίδι
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3314
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

12 – Υποψίες

Ημερολόγιο, από ότι φαίνεται αυτή η υπόθεση την οποία ερευνώ δεν είναι απλή. Τα πράγματα έχουν σοβαρέψει πολύ μετά από τα πρόσφατα γεγονότα, αλλά καλύτερα ας εξηγηθώ.

Μετά την αρχή των ερευνών για το τι απέγινε στον πρώην διευθυντή και στον Πορτογάλο πράκτορα ήμουν για πρώτη φορά καταζητούμενος. Ο στόχος μου ήταν να τραβήξω όλες τις υποψίες από πάνω μου. Αυτό όμως δεν ήταν καθόλου εύκολο. Προσπάθησα να σκεφτώ κάποιο πιθανό σχέδιο, αλλά δεν τα κατάφερα, οπότε αποφάσισα να κάνω το πιο λογικό από όλα. Να πω την αλήθεια στον κύριο Will.

Ο Will Davidson με το που του είπα ότι τον χρειάζομαι για να συζητήσουμε κάτι επείγον ήρθε στην Guimaraes για να συναντηθούμε. Και συναντηθήκαμε. Του είπα ότι ο Bernard ήταν δολοφόνος και συνεργαζόταν με τον πρώην διευθυντή, μετά ήθελε να με σκοτώσει και τον έριξα στο λιμάνι κτλ. Ευτυχώς για εμένα, ο κ. Will με εμπιστεύτηκε κατευθείαν και αμέσως μετά ακύρωσε όλες τις έρευνες.

Αφού, ολοκληρώθηκε η εξομολόγηση μου είπε πως θα καθόταν για λίγες μέρες ακόμα εδώ και μετά με ρώτησε αν έχω κάνει πρόοδο στην αποκάλυψη του serial killer. Του είπα πως κάνω, αν και ήξερα πως έλεγα ψέματα. Βέβαια, πριν έφευγε ήθελα να του ζητήσω ακόμα μια χάρη. Χρειαζόμουν πρόσβαση στο δίκτυο της οργάνωσης μας για να ερευνήσω λίγο την προέλευση του Bernard..

Όσον αφορά τον Bernard η σχέση του με τον πρώην διευθυντή, ο οποίος δεν ασχολείται με το ποδόσφαιρο, δεν ήταν φυσιολογική. Ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι ο Γκανέζος έκρυβε κάτι και έμενε να το επιβεβαιώσω με μια έρευνα στο δίκτυο μας, οπού κρατάμε αρχεία για όλους τους μεταλλαγμένους. Βέβαια, ο διευθυντής έχει το δικαίωμα να αποκρύψει κάποια αρχεία για να τα βλέπει μόνο αυτός και τα υψηλόβαθμα στελέχη και για αυτό ακριβώς χρειαζόμουν την έγκριση του. Αν ο Bernard όντως έκρυβε κάτι ο πρώην διευθυντής δεν θα το έβγαζε φάτσα φόρα.

Ευτυχώς, ο καινούργιος διευθυντής ήταν για άλλη μια φορά συνεργάσιμος και με άφησε. Οπότε άρχισα κατευθείαν. Έψαξα το όνομα ‘Bernard’ αλλά δεν βρήκα κάτι και στην ουσία ήμουν σε αδιέξοδο, αλλά μετά σκέφτηκα ότι αν ήταν να καταχωρήσει ένα τόσο μεγάλο μυστικό στην database θα το έκανε με ένα άγνωστο στο ευρύ κοινό όνομα, όπως το επίθετο του! Ο Bernard δεν χρησιμοποιεί πότε το επίθετο του, που είναι ‘ Mensah’ αλλά εγώ ως προπονητής το ήξερα και λογικά και ο πρώην διευθυντής μου που τον ξέρει από μικρό παιδί. Όμως, μερικές φορές τα φαινόμενα απατούν. Όπως φάνηκε ο Bernard δεν έκρυβε τίποτα, αφού δεν είναι καταχωρημένος στην database μας. Έψαξα με κάθε πιθανό τρόπο: Μέχρι και την φωτογραφία του έβαλα για σκανάρισμα, αλλά τίποτα. Μια τρύπα στο νερό.

Μετά από όλα αυτά πήγα σπίτι μου. Δεν είχαμε αγώνες για μερικές μέρες και άφησα τις προπονήσεις στον βοηθό μου για να σκεφτώ πως θα εξελιχτεί η υπόθεση. Δεν είχα κάνει καμία πρόοδο. Μερικοί ύποπτοι που είχα στο μυαλό μου δεν έχουν κάνει κίνηση: Ο άστεγος παραμένει στο ίδιο σημείο, ο Martim Da Silva είναι ακόμα εξαφανισμένος και ο σεφ έχει ακόμα το εστιατόριο του, αν και δεν πατάει κανείς. Όμως, καθώς έκανα αυτές τις σκέψεις μου ήρθε στο μυαλό ένας άλλος ύποπτος. Ένας ύποπτος που έχει χαθεί εδώ και καιρό: Ο «τουρίστας». Με δάγκωσε στην Αθήνα και μετά τον συνάντησα εδώ, αλλά δεν τον έχω ξανά πετύχει εκ τότε. Οπότε, είχε έρθει η ώρα. Θα έστηνα καρτέρι στην πλατεία. Στο ίδιο σημείο που τον είχα δει πριν περίπου 1 χρόνο.
Το σχέδιο ήταν δύσκολο. Η πλατεία είναι πολυσύχναστη και μπορεί ο ύποπτος τουρίστας να είχε περάσει κατά τύχη εκείνη τη μέρα, αλλά εγώ ήμουν υπομονετικός. Κάθισα σε μια κεντρική καφετέρια και παρακολουθούσα παντού.

Άρχισα, λοιπόν, να περιμένω. Και περίμενα. Και περίμενα. Και περίμενα, μέχρι που τον είδα!!! Ήταν για άλλη μια φορά χαρωπός κρατώντας τσάντες με ρούχα και περπατούσε αμέριμνος. Σηκώθηκα σιγά σιγά και άρχισα να τον πλησιάζω όσο μπορούσα πιο διακριτικά για να μην με καταλάβει και αρχίσει να τρέχει ξανά. Τον ακούμπησα στον ώμο και μόλις με αναγνώρισε προσπάθησε να ξεφύγει, αλλά δεν τα κατάφερε. Τον είχα πιάσει και τον πρόσταξα να χαλαρώσει και να περπατήσει μαζί μου. Ευτυχώς συμφώνησε.

Τον οδήγησα σε ένα απομονωμένο στενό και με την απειλή του όπλου απαιτούσα εξηγήσεις. Στην αρχή προσπάθησε να το αποφύγει, αλλά δεν τα κατάφερε και άρχισε να μου διηγείται. Πραγματικά, σοκαρίστηκα από όσα είπε. Ο «τουρίστας» όπως φαίνεται είναι αδερφός του δολοφόνου που ψάχνω εδώ και τόσους μήνες, αλλά δεν εμπλέκεται καθόλου στους φόνους. Μου είπε, επίσης, πως είχε τον τρόπο του και έμαθε ότι θα μου αναθετόταν αυτή η αποστολή, οπότε προσπάθησε να με προειδοποιήσει από την Αθήνα. Ήθελε να ήταν πιο αναλυτικός, αλλά φοβάται να μην αποκαλυφτεί ότι μιλάει με έναν πράκτορα γιατί ο αδερφός του μπορεί και να τον σκότωνε.

Για λίγο έμεινα άφωνος και δεν ήξερα αν έπρεπε να τον πιστέψω, όμως υπήρχαν κάποια πράγματα να απαντηθούν. Πρώτα, τον ρώτησα πως ήξερε για την αποστολή και μου είπε πως είχε κρυφακούσει από μια συζήτηση του αδερφού του, με τον οποίον έμεναν μαζί, με τον διευθυντή. Ο διευθυντής, προφανώς, ήθελε να αναθέσει έναν ανίκανο πράκτορα στην συγκεκριμένη αποστολή, μετά θα με σκότωνε και όλα θα ξεχνιόταν, αλλά δεν μπορούσε να προβλέψει ότι ο Bernard θα χρειαζόταν την βοήθεια του και θα συναντιόμασταν αναπάντεχα στο σπίτι του. Μετά, ο «τουρίστας» είπε πως μετακόμισε, αφού δεν ήθελε να έχει σχέση με τον αδερφό του και μέχρι σήμερα δεν έχουν ξαναμιλήσει.

Τελικά, τον πίστεψα. Η ιστορία του μου φαινόταν αρκετά αληθοφανής, ενώ και ο ίδιος καλός χαρακτήρας, αλλά δεν είχα τελειώσει ακόμα. Η επόμενη μου ερώτηση ήταν φυσικά ποιος ήταν ο αδερφός του. Περίμενα την απάντηση του «τουρίστα», ο οποίος αργούσε και θα τελείωνα την αποστολή μου. Από ότι φαίνεται δεν ήθελε να τον μαρτυρήσει, αλλά τον πίεσα περισσότερο και πείστηκε. Άρχισε να μιλάει, αλλά εντελώς ξαφνικά ακούω ένα δυνατό «ΜΠΑΜ». Το βαμπίρ που βρισκόταν μπροστά μου είχε πέσει νεκρό από μια σφαίρα στο κεφάλι. Γύρισα το κεφάλι μου και είδα ένα πιστόλι να προεξέχει από ένα τζιπάκι με φιμέ τζάμια σαν αυτά που έχουν τα υψηλόβαθμα στελέχη της οργάνωσης μας. Σημάδευε και εμένα, αλλά αφού ανταπέδωσα τα πυρά και δημιούργησα αντιπερισπασμό κατάφερα να ξεφύγω μαζί με το πορτοφόλι του πτώματος.

Μόλις έφτασα σπίτι άνοιξα το πορτοφόλι για να βρω κάποια στοιχεία για την ταυτότητα του. Στο πορτοφόλι του το μόνο που υπήρχε ήταν η πιστωτική του κάρτα, οπότε συνέχισα την έρευνα μου σε μια τράπεζα. Ρώτησα, δείχνοντας και ένα ψεύτικο αστυνομικό σήμα που μου είχε δώσει η οργάνωση μου για παρόμοιες καταστάσεις, σε ποιον άνηκε αυτή η κάρτα. Η υπάλληλος μου είπε ένα περίεργο όνομα που, από ότι έψαξα λίγο αργότερα δεν υπήρχε πουθενά. Ήταν ψευδώνυμο και λογικά ο τουρίστας-βαμπίρ χρησιμοποιούσε ψεύτικη ταυτότητα.

Οπότε, για άλλη μια φορά έμεινα χωρίς στοιχεία και ευτυχώς έχω διορία μέχρι το τέλος της σεζόν για να ολοκληρώσω την υπόθεση.

Φυσικά, έχω ακόμα 3 υπόπτους να ερευνήσω, ενώ πρέπει και να ανακαλύψω τον δολοφόνο του πιο σημαντικού μου μάρτυρα, ο οποίος μπορεί και να είναι μέλος της οργάνωσης μας. Σε συνδυασμό, λοιπόν, με την διαμονή του διευθυντή μου για μερικές μέρες στην πόλη κάτι άρχισε να μου βρωμάει.

Μετά από όλα αυτά, λοιπόν, κατάλαβα ότι τα πράγματα σοβάρεψαν πολύ ημερολόγιο και για πρώτη φορά, νομίζω ότι δεν μπορώ να εμπιστευτώ κανέναν.

:!: Coming Soon:
:arrow: Οι επόμενοι 3 αγώνες του πρωταθλήματος
:arrow: Ο πρώτος γύρος του κυπέλλου
:arrow: Ποια ομάδα ανατρέπει τα πάντα και βρίσκεται στις πρώτες θέσεις από το πουθενά;
:arrow: Ποια ομάδα παίζει πολύ κατώτερα των περιστάσεων;
User avatar
vorxis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2015
Joined: Mon Jun 07, 2010 6:36 pm
Football Manager της ομάδας: Plymouth
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυπλοκη φαση αλλα εισαι δαιμονιος δεν σε φοβαμαι!
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3314
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

13 - Δεν Θέλω Τρίτος Πια Να'μαι...

Μετά τις πρόσφατες περιπέτειες μου, νιώθω σχεδόν ευλογημένος που έχω και την δουλειά του προπονητή και μπορώ να ηρεμήσω.

Η αρχή της ομάδας μπορώ να πω ότι ήταν ικανοποιητική, αν και τίποτα δεν είχε κριθεί ακόμα. Για τον Οκτώβριο το πρόγραμμα μας περιελάμβανε 3 αγώνες πρωταθλήματος και έναν αγώνα για το κύπελλο, ενάντια σε μια ομάδα που δεν είχαμε μάθει ακόμα.

Καθώς ο μήνας άρχιζε έμαθα ότι επιλέχτηκα ως ο τρίτος καλύτερος προπονητής του Σεπτεμβρίου στο πρωτάθλημα.

Image

Λίγο μετά παίζαμε ενάντια των περσινών κύριων αντιπάλων μας, Rio Ave και αναζητούσαμε μια μορφή εκδίκησης.

Portuguese Premier League 6th Fixture
1/10/2017


Η ενδεκάδα:
Spoiler: show
Image
Image Vit. Guimaraes 1 (Alex missed pen. 7', Bernard 14) - Rio Ave 0

Άλλος ένας τυπικός αγώνας για εμάς. Ο Kjartansson ξεκινάει βασικός, χάνει τα άχαστα, γίνεται αλλαγή, ο αντικαταστάτης του (Jelic) χάνει και αυτός τα άχαστα, αλλά κάποιος μέσος θα καταφέρει να σκοράρει και να μας δώσει τη νίκη. Αυτός ο αγώνας βέβαια είχε και ένα χαμένο πέναλτι από τον Alex. Εντυπωσιάστηκα αρκετά από την εικόνα της άμυνας μας ξανά, αφού οι αντίπαλοι στην ουσία δεν κατάφεραν να πατήσουν περιοχή παρά τις πολλές τους προσπάθειες, ενώ προβληματίστηκα από την τρομερή αλλαγή της επιθετικής μας εικόνας μετά το γκολ.

Μετά τον αγώνα, οι Πορτογάλοι δημοσιογράφοι σχολιάζουν τις μεταγραφικές μου κινήσεις.

Image

Ενώ, αργότερα κληρωνόμαστε με τον χειρότερο πιθανό αντίπαλο για το κύπελλο.
Spoiler: show
Image
Τουλάχιστον, η θεά τύχη μας βοηθάει και λίγο και ο Μπακάκης με τον Sare επιστρέφουν από τον τραυματισμό τους πριν την επόμενη μας αγωνιστική, με αντίπαλο την Maritimo.

Portuguese Premier League 7th Fixture
6/10/2017


Η ενδεκάδα:
Spoiler: show
Image
Image Maritimo 1 (Friesenblicher pen. 56', Obiorah Sent Off 88') - Vit. Guimaraes 1 (Alex 57')

Η αλήθεια είναι πως οι αντίπαλοι μας δεν αξίζαν με τίποτα τον πόντο, αλλά ούτε και εμείς αξίζαμε τη νίκη. Γενικά ένα από τα χειρότερα παιχνίδια της χρονιάς. Στο πρώτο ημίχρονο κανένας δεν προσπάθησε και το μόνο που έβλεπαν οι θεατές ήταν 22 παίκτες να παίζουν πασούλες. Ενώ, στο δεύτερο ημίχρονο μπορεί τα πράγματα να άρχισαν χλιαρά αλλά μετά το γελοίο λάθος του Knezevic που έδωσε το προβάδισμα στους αντιπάλους το παιχνίδι άνοιξε πολύ, αφού έδωσα στην ομάδα επιθετικές οδηγίες. Ευτυχώς, ο Alex με μια εξαιρετική σόλο ενέργεια ισοφάρισε αμέσως, γιατί μετά τα τελειώματα μας μας πρόδιδαν ξανά. Εκτός από τον Alex πολύ καλός και ο Andre Andre που τροφοδότησε την αλλαγή μας Καραμάνο με κάποιες πολύ καλές πάσες που δυστυχώς δεν αξιοποιήθηκαν.

Στη συνέχεια, υπήρχε το διάλειμμα λόγω εθνικών ομάδων και εμείς αφού δεν είχαμε σχεδόν καμία απουσία προετοιμαζόμασταν όσο περισσότερο μπορούσαμε για τον αγώνα με την SLB, άλλα ή σε θέλει ή δεν σε θέλει. Εμάς, συγκεκριμένα, δεν μας ήθελε για αυτό και ο Douglas τραυματίζεται 3 ώρες πριν τον αγώνα.

Taca De Portugal 3rd Round
21/10/2017


Οι ενδεκάδες:
Spoiler: show
Image
Image Vit. Gumaraes 0 - SLB 4 (Talisca 4', Djuricic 22', Pizzi 84', Hugo Neto 88')

Άμα σου πει κάποιος, ημερολόγιο, ότι εκείνη τη μέρα έπαιξε και η ομάδα μας σε εκείνον τον αγώνα μην τον πιστέψεις. Μόνοι τους παίζανε.

Εδώ ο κόσμος καίγεται...

Image

Το ηθικό της ομάδας και των οπαδών, που για κάποιον λόγο περίμεναν θετικό αποτέλεσμα εναντίον των πρωταθλητών (!!!), έπεσε αρκετά. Οπότε έπρεπε να κερδίζαμε την Beira - Mar με μεγάλη διαφορά για εμψύχωση. Βέβαια κάτι περίεργο συνέβη λίγο πριν τον αγώνα. Καθώς έβγαινα στον αγωνιστικό χώρο με πήρε τηλέφωνο ο υπεύθυνος του Πορτογαλικού παραρτήματος της οργάνωσης μας. Ήθελα να το σηκώσω, επειδή μάλλον ήταν σοβαρό, αλλά δεν προλάβαινα, με αποτέλεσμα να είχα το μυαλό μου στο τι με ήθελε για όλον τον αγώνα.

Portuguese Premier League 8th Fixture
29/10/2017


Η ενδεκάδα:
Spoiler: show
Image
Image Beira - Mar 1 (Leto injured 3', Moreira 90+1') - Vit. Guimaraes 2 (Kjartansson 13', Knezevic 78')

Πολύ καλή εμφάνιση από όλη την ομάδα. Μέχρι και ο Kjartansson έβαλε γκολ και ασιστ. Στον αγώνα αποφάσισα να δοκιμάσω ως βασικό τον Ramos μετά την συνεχόμενη γκρίνια του, αλλά όχι μόνο έκανε αρκετά λάθη, αλλά και εκνευρίστηκε αφού τον έβγαλα. Τουλάχιστον έσπασε το πόδι του Leto. Καλοί οι συνήθεις ύποπτοι Adama Traore και Knezevic, ξανά απογοήτευσε ο Alex, τον οποίον σκέφτομαι να μην χρησιμοποιήσω ως βασικό στον επόμενο αγώνα, αφού ο Toni Siliva είναι τρομερά φορμαρισμένος.

Μετά τον αγώνα πήρα με μεγάλη αγωνία τον Πορτογάλο συνάδερφο. Τον ρώτησα τι με ήθελε νωρίτερα και μου είπε πως βρήκαν τι είναι οι αναγραμματισμοί που βρίσκουμε σε κάθε πτώμα του βρικόλακα serial killer. Όπως μου είπε σκέφτηκαν ότι μπορεί να γράφει ονόματα και έτσι έτρεξαν τους αναγραμματισμούς στην database, αλλά αυτό έπαιρνε πολλή ώρα και δεν ήταν ωφέλιμο. Στη συνέχεια, όμως δοκίμασαν αν οι αναγραμματισμοί ταίριαζαν με κάποια από τα πτώματα και βρήκαν τη λύση. Στην ουσία ο βρικόλακας θέλει να παίξει μαζί μας και σε κάθε πτώμα μας δίνει τον αναγραμματισμό για το ονοματεπώνυμο του επόμενου θύματος. Βέβαια, μπορεί να λύσαμε το ένα μέρος αλλά πρέπει να λύνουμε τον κάθε αναγραμματισμό πολύ γρήγορα, επειδή βρίσκουμε ένα πτώμα σχεδόν κάθε μέρα. Ο πράκτορας είπε ότι είναι πολύ δύσκολο, αλλά του είπα ότι θα προσπαθήσω να σκεφτώ κάτι.

Η βαθμολογία μετά από 8 αγώνες:

Image

Και για άλλη μια φορά αποτυγχάνω να πάρω το βραβείο του Προπονητή του Μήνα, βγαίνοντας πάλι τρίτος.

Image

Και επειδή έχω λίγο χρόνο ακόμα ας γράψω για τις δύο εκπλήξεις, δηλαδή την Gil Vicente και την Porto που στην ουσία αντέστρεψαν τους βαθμούς τους. Φυσικά όλα έχουν μια εξήγηση:

Καταρχάς, η Porto έχει επηρεαστεί από τους πάρα πολλούς τραυματισμούς. Έχουν χάσει τους 3 καλύτερους τους μέσους: Gaston Gil Romero, Van Ginkel & Jose Pedro, όπως και τον βασικό αμυντικό τους Maicon. Επίσης οι δύο γκολτζήδες Ricardo Quaresma και Kleber μόλις επέστρεψαν και αυτοί από τραυματισμό και δεν είναι έτοιμοι ακόμα, οπότε όλοι περιμένουνε το comeback της ομάδας.

Όσων αφορά την Gil Vicente όπως θα δεις παρακάτω κάνει πράματα και θάματα για μια ομάδα που υποτίθεται ότι θα έβγαινε 14η.
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
Συγκεκριμένα, ο προπονητής έχει βρει την τακτική που ταιριάζει στην ομάδα. Στην βασική τους εντεκάδα υπάρχουν 7 δανεικοί. Οι περισσότεροι από μεγάλες ομάδες, όπως ο καλύτερος παίκτης του πρωταθλήματος μέχρι τώρα, Ian Pearson.

Image

Κατά τα άλλα δανεικοί είναι και οι πολύ καλοί επίσης: Jose Mauri, Collins και Jose Mauricio. Μέχρι στιγμής όλοι είναι εντυπωσιασμένοι από την φετινή έκπληξη του πρωταθλήματος, αλλά δεν έχουν δει τίποτα. 8)

:!: Coming Soon:
:arrow: Μήπως θα δουν;
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3314
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

14 - Πρωταθλητισμός!!

Ημερολόγιο, αυτός ο μήνας ήταν πολύ ευχάριστος.

Ακόμα δεν έχουμε καταφέρει να προλάβουμε να σώσουμε κάποιο πτώμα δυστυχώς, αλλά η ζωή μου ως προπονητής πάει υπέροχα όπως θα δεις παρακάτω.

Με το που μπήκε ο μήνας έχασα δύο πράγματα: Το βραβείο για τον Προπονητή του Μήνα και τον Douglas για πολύ καιρό αυτήν την φορά.

Image

Τώρα όλη η ομάδα στηρίζεται στον Alexandre, τον οποίον προσπάθησα να ενθαρρύνω με μια συνομιλία που κάναμε.

Στον πρώτο από τους, μόλις, δύο αγώνες του μήνα παίζαμε με αντίπαλο την Vitoria Setubal. Ήμασταν και το φαβορί, οπότε αναζητούσαμε ένα ήσυχο βραδάκι.

Portuguese Premier League 9th Fixture
5/11/2017


Η ενδεκάδα:
Spoiler: show
Image
Image Vit. Guimaraes 1 (Alex 24') - Vit. Setubal 1 (Mineiro 59', Morello Cassama Missed Penalty 89')

Μπορώ να πω ότι ο αγώνας θα μπορούσε να γείρει και στις δύο πλευρές. Φυσικά αυτό μόνο καλό δεν είναι για εμάς που θα έπρεπε να φεύγαμε με το τρίποντο εύκολα. Όσο για τις εμφανίσεις των παικτών: Κλασικά. Από το κέντρο και μπροστά η απόλυτη μετριότητα. Όμως, υπήρχαν και δύο αλλαγές. 1)Η άμυνα μας ήταν για πρώτη φορά χειρότερη από την επίθεση και 2)Ο Alexandre έπαιξε τέλεια. Για εμένα ήταν ο καλύτερος παίκτης της ομάδας μας. Στο δεύτερο ημίχρονο όταν οι αντίπαλοι πήραν τα πάνω τους μας έσωσε πάρα πολλές φορές και φυσικά έπιασε και πέναλτι!! Σίγουρα δεν το περίμενα, αλλά μακάρι να συνεχίσει έτσι και να μην ήταν μόνο ένα προσωρινό θαύμα.

Η εβδομάδα πέρασε συνηθισμένα. Προπονήσεις, έρευνες κτλ. Μέχρι που έφτασε και η επόμενη αγωνιστική εναντίον της Leixoes. Και αυτός ο αγώνας στα προγνωστικά είναι παρόμοιος με τον προηγούμενο, αλλά ο στόχος είναι να διαφέρει το αποτέλεσμα.

Portuguese Premier League 9th Fixture
12/11/2017


Η ενδεκάδα:
Spoiler: show
Image
Image Vit. Guimaraes 2 (Kjartansson 35', Ramos 41') - Leixoes 0

Τελικά έπρεπε να παίξουμε με την προτελευταία ομάδα του πρωταθλήματος για να πάρουμε νίκη με 2 γκολ διαφορά και να βάλει γκολ ο Kjartansson. Σκέφτηκα να πειράξω την ενδεκάδα σε αυτόν τον αγώνα και ευτυχώς και οι δυο αλλαγές μου με έβγαλαν ασπροπρόσωπο. Πρώτον, ο Toni Silva στην θέση του Alex. Πραγματικά αυτός ο πιτσιρίκος είναι τρομερός. Τρέχει σαν σκυλί. Μέχρι και στο 80κάτι έπαιρνε την μπάλα από την περιοχή μας και έφευγε μόνος του να βγάλει σέντρα. Τρομερός!!! Επίσης, ο Ramos ήταν ο MVP του παιχνιδιού. Γενικά, καλή εμφάνιση από όλη την ομάδα και πρέπει να σημειώσουμε ότι οι αντίπαλοι έκαναν μόλις ένα σουτ!
Total Football λέμε!!!

Βλέποντας και τις εμφανίσεις των μεγάλων ομάδων καταλαβαίνω ότι άμα παίξουμε με σοβαρότητα όπως κάνουμε σε μερικούς αγώνες, επωφελούμενοι και από τα στραβοπατήματα της FCP, μπορούμε να βγούμε τετράδα. Φυσικά, θέλει τρομερή σοβαρότητα στην άμυνα και λίγη βελτίωση στην επίθεση δεν κάνει κακό. Πιστεύω ότι η άμυνα μας διαθέτει όλα τα προσόντα για πρωταθλητισμό και το έχουμε δείξει σε πολλούς αγώνες. Όπως λένε πολλοί η άμυνα κερδίζει πρωταθλήματα και είμαστε έτοιμοι να το αποδείξουμε!

Η βαθμολογία μετά από 10 αγώνες:

Image

Ένας μήνας χωρίς συγκινήσεις έφτανε στο τέλος του μέχρι που δέχομαι μια πρόταση - σοκ.

Image

Ναι. Με ζήτησε η Αλγερία! Δεν θα μπορούσα να μην δεχτώ..

Image

Λίγο αργότερα, βέβαια, σκέφτηκα ότι θα μπορούσα, γιατί η οργάνωση μου μου απαγορεύει να το κάνω. Το έχω ξανα κάνει είναι η αλήθεια αλλά τότε ήταν πιο εύκολο να το κρύψω, γιατί ποιος νοιάζεται για προπονητή ομάδας Ολυμπιακών Αγώνων. Τέλος πάντων, θα συνεχίσω έτσι και βλέπουμε.

Ανέλαβα μια μέρα πριν το φιλικό με την Γερμανία, οπότε χωρίς καθόλου προετοιμασία ήταν λογικό κάτι τέτοιο:

Image

Λίγο αργότερα ψήφισα CR7, Hazard και Januzaj για χρυσή μπάλα και αυτούς για τα Αφρικανικά.
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
Ωραίος μήνας ο Νοέμβριος, ημερολόγιο. Ωραίος και ήσυχος...
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3314
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

15 - I'll Find You...

Δεκέμβριος. Άλλος ένας μήνας ρουτίνας. Περίπου.

Προσπάθησα να επικεντρωθώ στην Vitoria Guimaraes και να ξεχάσω λίγο τις έρευνες που δεν οδηγούσαν πουθενά, οπότε ο πρώτος αγώνας του μήνα εναντίον της Gil Vicente ήταν σημαντικός για εμένα για να ηρεμήσω λίγο. Οι αντίπαλοι μας είχαν κάνει μια εντυπωσιακή αρχή αλλά στους τελευταίους αγώνες άρχισε η πτώση.

Portuguese Premier League 11th Fixture
3/12/2017


Η ενδεκάδα:
Spoiler: show
Image
Image Gil Vicente 0 - Vit. Guimaraes 2 (Alex injured 3', Jelic 66', 81')

Από μηχανής θεός ο Jelic με μια εξαιρετική εμφάνιση έρχεται να μας δώσει το τρίποντο. Άλλος ένας αγώνας που ήμασταν καλύτεροι αλλά δεν μπορούσαμε να βρούμε τη λύση. Τελικά ο Jelic ίσως να είχε το κάτι παραπάνω. Οι συνήθεις ύποπτοι έκαναν καλές εμφανίσεις. Ιδιαίτερη μνεία στους κεντρικούς μας αμυντικούς που δεν άφησαν να περάσει ούτε μύγα. Γενικά, ένα ματς όπως τα περισσότερα.
Spoiler: show
Image
Μεσοβδόμαδα παίζαμε ενάντια μια από τις χειρότερες ομάδες της κατηγορίας, την Arouca. Φυσικά και η νίκη ήταν μονόδρομος για άλλη μια φορά, αφού θέλουμε να ακολουθήσουμε το μονοπάτι του πρωταθλητισμού.

Ο Αγώνας:

Image
O Kjartansson έχασε το πέναλτι στο 76'

Εντάξει, δεν μπορώ να πω ότι ήταν και εύκολη νίκη. Πάντως, για πρώτη φορά συμμετείχαμε σε έναν πολύ ανοιχτό επιθετικά αγώνα. Και βάλαμε και 3 γκολ. Μπράβο μας!

Φυσικά το αρνητικό του αγώνα ήταν ότι τραυματίστηκε ο φορμαρισμένος Jelic. Είχα αποφασίσει να τον χρησιμοποιώ βασικό, οπότε είχα μεγάλη αγωνία να δω πόσο σοβαρό ήταν το χτύπημα. Δυστυχώς, ήταν πολύ σοβαρό..

Image

Χωρίς Douglas, Jelic, Alex και με πολλή κόπωση η ομάδα μας περίμενε την SLB. Στόχος μας ήταν να κάνουμε μια αξιοπρεπή εμφάνιση για να ξεχαστεί το 0-4, οπότε έκλεισα την ομάδα όσο πιο πολύ πίσω μπορούσα.

Portuguese Premier League 13th
10/12/2017


Οι ενδεκάδες:
Spoiler: show
Image
Image Vit. Guimaraes 0 (Sare injured 67' - SLB 1 (Sulejmani 16')

Έγινε το αναμενόμενο, αλλά με καλό τρόπο. Εκτός από την επίθεση μας και τον Rodrigo Defendi η ομάδα μας έπαιξε ικανοποιητικά και κράτησε πίσω τους μαινόμενους αντιπάλους που ήθελαν να επαναλάβουν την τετράρα. Πολύ κρίσιμες επεμβάσεις ο Alexandre, για τον οποίον άρχισα να σκέφτομαι ότι μπορεί να γίνει κάτι παραπάνω από αναπληρωματικός του Douglas. Το κατόρθωμα μας να χάσουμε 0-1 έχει μεγαλύτερη αξία αν σκεφτείς, ημερολόγιο, ότι παίζαμε με 10 από το 67' αφού βγήκε εκτός ο Sare, που είναι και από τους σημαντικότερους μας παίκτες.

Χωρίς πολλές μέρες ξεκούραση θέλαμε να επιστρέψουμε στις νίκες. Η άτυχη ομάδα που θα γευόταν τον θυμό μας ήταν η Nacional da Madeira

Portuguese Premier League 14th Fixture
15/12/2017


Η ενδεκάδα:
Spoiler: show
Image
Image Nacional da Madeira 1 (Lucas Joao 90+1') - Vit. Guimaraes 2 (Rui Correia O.G. 13', Toni Silva 90+2')

ΤΡΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑΣ! ΤΡΕΛΟΣ SILVA! Από τους καλύτερους αγώνες εβερ!! Μπήκαμε δυνατά και καταφέραμε να πάρουμε το προβάδισμα. Μετά κλειστήκαμε πίσω. Μας βαρούσανε οι άλλοι αλύπητα και βρήκαν να βάλουν το γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ε και κάνουμε τη σέντρα. Τα παίρνει ο Silva και φεύγει μόνος του!! ΕΝΤΕΛΩΣ. ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΕΝΤΡΑ ΚΑΙ ΕΒΑΛΕ ΓΚΟΛ!!!!! Να μην πω ότι έτρεχε και σαν σκυλί σε όλον τον αγώνα. ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ. Και η υπόλοιπη ομάδα καλή ήταν..

Μετά από λίγο έγινε η κλήρωση για το ασήμαντο league cup που είναι έτσι φτιαγμένο για να περάσουν οι 4 μεγάλες ομάδες.

Image

Δύσκολος όμιλος. Στην ουσία, είχαμε μόνο ελπίδες αν κληρωνόμασταν με Braga άλλα θα κυνηγούσαμε την πρόκριση.

Ο πρώτος αγώνας για τον league cup ήταν ενάντια της Gil Vicente και θέλαμε να επαναλάβουμε το αποτέλεσμα του αγώνα μας νωρίτερα τον ίδιο μήνα. Σημειωτέον ότι επέστρεψαν Douglas και Jelic, εκ των οποίων ο πρώτος θα παίξει βασικός.

League Cup 3rd Stage 1st Fixture
31/12/2017


Η ενδεκάδα:
Spoiler: show
Image
Image Gil Vicente 0 - Vit. Guimaraes 0

Ανοιχτό παιχνίδι. Πάνω κάτω έτρεχαν όλοι αλλά τίποτα. Και οι δύο επιθέσεις είχαν προβλήματα στα τελειώματα τους. Εμείς, συγκεκριμένα, χωρίς λύσεις από τον πάγκο δεν καταφέραμε να κάνουμε τίποτα. Προχωράμε παρακάτω.

Πως διαμορφώθηκαν οι διοργανώσεις μας:
Spoiler: show
Image
Μετά τον αγώνα, έκανα ένα μπανάκι, ετοιμάστηκα και πήγα να κάνω ρεβεγιόν με τα παιδιά από το τμήμα. Και καθώς μιλούσαμε και είχα ηρεμήσει για τα καλά έρχεται ένας συνάδερφος και μου λέει να μιλήσουμε ιδιαιτέρως. Αναρωτήθηκα τι μπορεί να ήταν, αλλά πίστευα δεν θα ήταν κάτι σοβαρό τέτοια μέρα. Πίστεψα λάθος.

Ήρθε και μου είπε ότι κατάφεραν να αποκωδικοποιήσουν το σημερινό όνομα. Προς στιγμήν χάρηκα, αλλά μετά μου το είπε..

Αλέξανδρος Ζαμπολίδης.

Καλή χρονιά ημερολόγιο.

:!: Coming Soon:
:arrow: ...And I'll Kill You
User avatar
ape
Backup
Backup
Posts: 905
Joined: Wed Dec 19, 2007 4:04 pm
Football Manager της ομάδας: Inter Milan
Location: Toumba,Gate 4,Seat 16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τι κάνει κει κάτω ωρέ η Πόρτο? Με τα βαμπίρ βλέπω άσχημα ξεμπερδέματα... για τα βαμπίρ. Κάτι θα βρεις εσύ...





...εκτός κι αν σε κράσαρε το σέιβ,μουχαχαχα
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3314
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Spoiler: show
@ape Χαχα.. Ευτυχώς, το save δεν έχει δημιουργήσει προβλήματα αλλά πρόσεξε μη το ματιάξεις.. -papas
16 - ...And I'll Kill You

Αφού είμαι ζωντανός και μπορώ να γράψω αυτήν την σελίδα μπορείς να καταλάβεις ημερολόγιο ότι το 2018 μπήκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Περίπου.

Μάλλον, όμως πρέπει να αρχίσω να εξιστορώ.

Φυσικά, μόλις έμαθα ότι είμαι ο στόχος του βρικόλακα serial killer πανικοβλήθηκα, αλλά μετά άρχισα να σκέφτομαι σαν κατάσκοπος και έτρεξα στο σπίτι μου. Κλείδωσα πόρτες και παράθυρα και έκανα κύκλους στο σαλόνι μου μέχρι που πρόσεξα το πεζοδρόμιο. Ο άστεγος δεν ήταν εκεί! Για πρώτη φορά είχε σηκωθεί από την θέση του...

Τότε ήταν που χέστηκα για τα καλά. Σκέφτηκα πως έκανα λάθος, που έφυγα από ένα δωμάτιο που βρισκόταν όλοι οι Πορτογάλοι πράκτορες της οργάνωσης μου και ήρθα μόνος μου σπίτι, αλλά ήταν αργά. Έπρεπε να σωθώ μόνος μου.

Πήρα το όπλο μου και περίμενα έξω από την πόρτα. Σκέφτηκα ότι το μόνο που έπρεπε να κάνω ήταν να περιμένω να ξημερώσει, αφού όπως είναι γνωστό τα βαμπίρ δεν μπορούν να κυκλοφορήσουν αν έχει ήλιο.

Μέχρι που, γύρω στις 4 τα ξημερώματα, ακούω το κουδούνι και κάποιον να φωνάζει "Άνοιξε γρήγορα!!". Δεν θα ήταν λογικό να ήταν ο δολοφόνος, οπότε άνοιξα σιγά σιγά. Ήταν ο άστεγος!! Μπήκε μέσα για πρώτη φορά χωρίς την στολή του κόκκορα. Στην αρχή φοβήθηκα και τον σημάδευα με το όπλο, αλλά μου είπε ότι αυτό δεν χρειάζεται και ότι προσπαθεί να με προστατέψει. Μου είπε ότι ξέρει ότι ο serial killer έρχεται για μένα και θέλει να με σώσει. Τότε ήταν που μπερδεύτηκα για τα καλά.

Στη συνέχεια προσπαθούσε να μου εξηγήσει το πως έχουν τα πράγματα: Μου είπε, πως ο δολοφόνος είναι ο ροκ σταρ Martim Da Silva (ένας από τους υπόπτους μου). Κάποτε ήταν μαζί στο ίδιο συγκρότημα, αλλά μόλις ο άστεγος έμαθε ότι ο Martim είναι δολοφόνος αποφάσισε να τα παρατήσει όλα. Σε αυτό το πεζοδρόμιο ήρθε τυχαία, αλλά πριν από κάτι μήνες άρχισε να με παρακολουθεί και κατάλαβε ότι είμαι μυστικός πράκτορας. Ο άστεγος βρήκε αυτήν την στολή μετά από μια παρέλαση και την φόρεσε για να αποφύγει τις ακτινοβολίες, αφού είναι και αυτός βαμπίρ! Τέλος, μου εξήγησε πως ξέρει την επόμενη κίνηση του δολοφόνου. Ο Martim τον νιώθει ακόμα φίλο του και τον επισκέπτεται αρκετά συχνά. Σε μια από τις επισκέψεις του ο άστεγος κατά λάθος μίλησε για εμένα και ο serial killer είπε πως θέλει να με σκοτώσει. Τώρα ο άστεγος, που ονομάζεται Leo, όπως μου είπε θέλει να με προστατέψει και να σκοτώσει τον Martim.

Δεν μπορούσα να μην τον πιστέψω. Βασικά μπορούσα, αλλά εκείνη τη στιγμή ήμουν πολύ απελπισμένος. Οπότε του είπα ότι τον εμπιστεύομαι και τον ρώτησα τι πρέπει να κάνουμε. Δεν πρόλαβε να μιλήσει και ακούστηκε ένας πολύ δυνατός θόρυβος. Ο Martim Da Silva είχε ρίξει την πόρτα. Χωρίς να προλάβω να πανικοβληθώ ο Leo ορμάει πάνω του και αρχίζει να τον βαράει. Για τα επόμενα λεπτά 2 βαμπίρ πλακωνόταν μπροστά μου, ημερολόγιο. Ελπίζω να μην είμαι τρελός.

Κατάλαβα ότι αυτή η κατάσταση με ωφελούσε, οπότε προσπάθησα να πάρω τηλέφωνο για ενισχύσεις, αλλά ο Martim με είδε και ήρθε προς το μέρος μου. Είπε με σιγανή, τρομακτική φωνή "Έφτασε το τέλος σου, Αλέξανδρε" και πήγε να με δαγκώσει, αλλά ευτυχώς ο Leo με προστάτεψε. Καθώς οι δύο παλιόφιλοι πλακωνόταν ξανά, σκέφτηκα ότι πρέπει να πάρω στα χέρια μου το όπλο μου που βρισκόταν στην άλλη άκρη του δωματίου.

Και καθώς προχωρούσα ήσυχα και ωραία ο Martim ανακαλύπτει το όπλο. Ευτυχώς είχε άλλες υποχρεώσεις και δεν με πυροβόλησε. Πυροβόλησε τον Leo, που μετά από λίγο ήταν οριστικά νεκρός. Πλέον με κοιτούσε. Το όπλο δεν είχε σφαίρες και εγώ δεν είχα τρόπο να φύγω. Είχα παγιδευτεί.

Προσπαθούσα να τον σταματήσω με τα λόγια, αλλά δεν ήθελε να ακούσει. Πήδηξε πάνω μου. Με αγκάλιασε. Και καθώς έλεγε τις τελευταίες του κουβέντες που πραγματικά δεν συγκράτησα, άρχισα να ουρλιάζω. Ούρλιαξα σαν μικρό κοριτσάκι. Και συνέχισα να ουρλιάζω για πολλή ώρα. Μέχρι που αναρωτήθηκα γιατί δεν με δαγκώνει. Είχε λιποθυμήσει. Στην αρχή δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί αλλά μετά μου ήρθε. Στην πορτογαλική κουζίνα ένα από τα κύρια συστατικά είναι το σκόρδο και εγώ πριν λίγες ώρες είχα φάει του σκασμού σε ένα πορτογαλικό ρεβεγιόν. Με λίγα λόγια, η ανάσα μου μύριζε σκόρδο και ο βρικόλακας, αφού ήρθε τόσο κοντά μου λιποθύμησε.

Αυτό που είχε γίνει ήταν πολύ περίεργο, αλλά δεν κάθισα να το αναλύσω. Αμέσως κάλεσα ενισχύσεις. Πήραν τον βρικόλακα μαζί τους και τέλος καλό όλα καλά. Λίγο μετά ο διευθυντής μου με πήρε τηλέφωνο για να με συγχαρεί και μάλλον να με απαλλάξει από την αποστολή, αλλά που τέτοια τύχη. ΟΚ μου είπε συγχαρητήρια αλλά δεν μου είπε να φύγω. Η καινούργια έρευνα που πρέπει να πραγματοποιήσω είναι για τον δολοφόνο του "τουρίστα", αφού σύμφωνα με τον διευθυντή μου μπορεί να είναι και αυτός μεταφυσικός. Έχω διορία μέχρι το τέλος της ποδοσφαιρικής σεζόν.

Γ*μω το στανιό μου.

:!: Coming Soon:
:arrow: Η Vitoria Guimaraes συνεχίζει την επέλαση της στα πορτογαλικά γήπεδα.
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3314
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

17 - Σφήνα

Ατελείωτος μήνας ο Ιανουάριος. Πολλές αγωνιστικές υποχρεώσεις για την ομάδα. Είχαμε να παίξουμε 4 αγώνες πρωταθλήματος και 2 league cup. Χρόνος για άλλες δραστηριότητες, όπως ανακάλυψη του δολοφόνου του "τουρίστα", δεν υπήρχε οπότε μπαίνω κατευθείαν στο ψητό.

Ο πρώτος αγώνας του μήνα μας έβρισκε απέναντι της Academica και λίγο πριν αρχίσει μαθαίνω ότι θα ήταν ο 100ος αγώνας μου ως προπονητής. Η αλήθεια είναι ότι συγκινήθηκα λίγο, αλλά έχω ακόμα μέλλον.

Portuguese Premier League 15th Fixture
6/12/2018


Η ενδεκάδα:
Spoiler: show
Image
Image Vit. Guimaraes 2 (Sare 4', Knezevic 47') - Academica 1 (Heber 17')

Ήρεμη νίκη. Κλασικά το σκορ μπορούσε να ανέβει σε υψηλότερα επίπεδα αλλά τα τελειώματα μας ήταν απογοητευτικά. Τα άλλα βαριέμαι να τα γράφω. Καλοί Knezevic & άμυνα. Κακοί Kjartansson και Jelic και πάει λέγοντας..
Spoiler: show
Image
Εν τω μεταξύ, η Sporting φτάνει το αήττητο σερί της σε 18 παιχνίδια και ίσως να είχε φτάσει η στιγμή να παραδεχτούμε ότι δεν γίνεται να ανέβουμε παραπάνω, ίσως να ερχόταν η στιγμή να κατέβουμε. Πράγμα λογικό αν συγκρίνει κάποιος την εικόνα μας με τις μεγάλες ομάδες. Μάλλον το να μπούμε σφήνα στην τετράδα είναι ένα άπιαστο όνειρο.

Ο Luis Rocha τίθεται εκτός για 2 εβδομάδες μία μέρα πριν τον αγώνα με την Boavista. Προμηνύεται εύκολος αγώνας, θέλαμε νίκη με διαφορά δύο γκολ τουλάχιστον.

Portuguese Premier League 16th Fixture
14/1/2017


Η ενδεκάδα:
Spoiler: show
Image
Image Βoavista 2 (Ervoes 54', Danyoh 70') - Vit. Guimaraes 0

Ναι... Ωραίο ματς. 'Ήρθε και η νίκη με τα 2 γκολ διαφορά, τραυματίστηκε και ο Traore για 1 μήνα. Όλα κομπλέ!

Έτσι χαρωπά χαρωπά είχαμε να αντιμετωπίσουμε τον ίδιο αντίπαλο για το League Cup. Έπρεπε να πάρουμε εκδίκηση για να ελπίζουμε σε πρόκριση.

Image

Αφού τους κρατήσαμε και σε ισοπαλία πάλι καλά να λες, ημερολόγιο.

Η ομάδα μας έπεφτε όλο και περισσότερο από τότε που άρχισε ο μήνας. Έπρεπε να σταθεροποιηθούμε οπωσδήποτε γιατί δεν ήμουν έτοιμος να πέσω από την τετράδα ακόμα.

Η ευκαιρία να το πράξουμε αυτό ήταν εναντία της Pacos Ferreira. O αγώνας στα λόγια ήταν εύκολος αλλά αν παίζαμε όπως και με την Boavista μας έβλεπα να τρώγαμε τεσσάρα.

Portuguese Premier League 17th Fixture
21/1/2018


Η ενδεκάδα:
Spoiler: show
Image
Image Vit. Guimaraes 1 (Ricardo Alves O.G. 79') - Pacos Ferreira 0

Εντάξει, αφού βρήκαμε τρόπο να κερδίζουμε τους αγώνες χωρίς να βάζουμε γκολ πηγαίνουμε για πρωτάθλημα!!! Άλλη μια φορά ο Alexandre και ο Μπακάκης έδειξαν την κλάση τους, όπως και ο Kjartansson με τον Καραμάνο που δεν βάζουν γκολ ούτε με αίτηση.

Μεσοβδόμαδα παίζαμε τον τελευταίο μας αγώνα για το φετινό league cup...

Image

...και πρέπει να νιώθουμε τυχεροί που κάναμε και 5 σουτ. Πόσο μάλλον που βάλαμε και γκολ! Πάντως αυτός που έβαλε το γκολ είναι το μεγάλο πουλέν Vitor Madeira που έχει τεράστιο ταλέντο και αν όλα πάνε κατ ευχήν μπορεί να γίνει από τους καλύτερους παίκτες του κόσμου. Δυστυχώς όμως δεν χρησιμοποιείται γιατί δεν είναι έτοιμος ακόμα και επειδή έχουμε 3 παίκτουρες επιθετικούς και δεν μπορεί να πάρει θέση.

Με αυτές τις σχεδόν άθλιες 5 εμφανίσεις έπρεπε να αντιμετωπίσουμε την FCP. Αυτός ο αγώνας θα καθόριζε πολλά. Νίκη και εκτός απρόοπτου μένουμε τετράδα μέχρι το τέλος, ισοπαλία και παρατείνεται η διαμονή μας ή ήττα και ξεχνάμε το όνειρο να μπούμε σφήνα στις "Μεγάλες". Πριν αρχίσουμε ζήτησα από τους παίκτες να μην φοβηθούν τους αντιπάλους και να παίξουν για τους οπαδούς μας.

Portuguese Premier League 18th Fixture
28/1/2018


Η ενδεκάδα:
Spoiler: show
Image
Image Vit. Guimaraes 2 (Jelic 49', 82') - FCP 1 (Lucas Pratto pen. 8)

YEAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAH!!!!!!!!!!!!! Πως γίνεται να κάνουμε εμφανίσεις όπως η ήττα 2-0 από την Boavista που ήταν σαν να μην παίξαμε και να παίζουμε με την Πόρτο έτσι;!;!;!; Ο αγώνας άρχισε πολύ απογοητευτικά. Μας είχαν στριμώξει στο τέρμα και πίστευα ότι κάποιος κάποτε θα την έκανε την μ*λακία. Τελικά δεν άργησε αυτή η στιγμή. Στο 8ο λεπτό ο Rodrigo Defendi κάνει ένα γελοίο τάκλιν στην περιοχή και δίνει το προβάδισμα στους αντιπάλους. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου κάναμε και εμείς κάποιες φάσεις αλλά τίποτα αξιόλογο.. Στο διάλειμμα βλέποντας τον Kjartansson ψόφιο και χάλια τον αλλάζω. Καραμάνος ψόφιος, οπότε βάζω Jelic. Τι είχα να χάσω άλλωστε; Τελικά ο Jelic έκανε την καλύτερη εμφάνιση της χρονιάς!! 1ο γκολ: Του δίνει την μπάλα ο Knezevic λίγο έξω από την περιοχή περνάει 2 αμυντικούς βγαίνει τετ-α-τετ και το βάζει!!! Επιτέλους επιθετικός μου έβαλε τετ-α-τετ. Το 2ο γκολ από την άλλη ήταν η καλύτερη στιγμή της χρονιάς. Κόρνερ. Ο Jelic πιο ψηλά από όλους και το καρφώνει!!! Είναι δεύτερη φορά που κάνει παρόμοια εμφάνιση αλλά την πρώτη τραυματίστηκε αμέσως μετά. Ελπίζω τώρα να μείνει υγιής! Φοβερή η ομάδα πραγματικά!!!!
Spoiler: show
Image
Image

Με αυτά και με εκείνα ξέχασα ότι ο Ιανουάριος είναι μεταγραφική περίοδος. Προσπάθησα να κλείσω κανά παίκτη ελεύθερο για το καλοκαίρι αλλά έχουμε λεφτά επιπέδου ομάδας Superleague. Πάντως ούτε και οι άλλες ομάδες ήταν πολύ κινητικές, με εξαίρεση την Πόρτο που πήρε αρκετά χρήματα από τον Gil Romero και έκανε κάποιες κινήσεις.

Image

Στο τέλος του μήνα η βελτίωση μου ως άνθρωπος είναι ξεκάθαρη

Image

Όπως και της ομάδας που αν και δεν μπορεί να χτυπήσει πρωτάθλημα έχει μπει σφήνα στην τετράδα.

Image

:!: Coming Soon:
:arrow: Η μεγάλη παραίτηση

Υ.Γ. Το 2o γκολ του Jelic, που δυστυχώς ξέχασα να ανεβάσω, είναι μέχρι τώρα το γκολ που έχω πανηγυρίσει περισσότερο στο φετινό FM!!!
Post Reply

Return to “Rest of the World”