Chasing The Paranormal

Post Reply
User avatar
vorxis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2015
Joined: Mon Jun 07, 2010 6:36 pm
Football Manager της ομάδας: Plymouth
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αντε ρε "υπερφυσικε" περιμεναμε τη συνέχεια!
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3313
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

1 – Κάνω Comeback

Γεια σου ημερολόγιο. Ξανά.

Η αλήθεια είναι πως δυσκολεύτηκα πολύ να σε βρω. Φαντάζομαι ήσουν για εμένα μια σκοτεινή περίοδος της ζωής μου που δεν ήθελα να θυμάμαι, για αυτό και σε έκρυψα όσο καλύτερα μπορούσα. Βέβαια ο πραγματικός λόγος που το έκανα ήταν επειδή εδώ μέσα υπάρχουν απόρρητα μυστικά της European Organization Against Paranormalcy, τα οποία αν τα έβλεπε κάποιος θα με σκότωναν.

Έχω πολλά να γράψω. Έχουν περάσει 6 μήνες από τότε που έγραφα για τις περιπέτειες μου στην Φινλανδία με τους λυκανθρώπους. Όταν κατάφερα να ολοκληρώσω την αποστολή, όπως έχω ήδη γράψει, μου δόθηκε 3 μήνες άδεια. Αυτούς τους 3 μήνες τους πέρασα πολύ εποικοδομητικά, αλλά δεν θέλω να τα αναλύσω πολύ αυτά.

Το κυριότερο είναι ότι απέκτησα νέα οπτική για την ζωή μέσα στους 3 πρώτους μήνες. Κατάλαβα ότι αυτή δεν μπορούσε να ήταν η δουλεία που θα έπρεπε να κάνω για το υπόλοιπο της ζωής μου. Ήδη είχα μια σχέση, την οποία ήθελα να προχωρήσω και δεν θα μπορούσα αν έφευγα για χρόνια από την Ελλάδα για να κυνηγάω χίμαιρες.

Ήταν δύσκολο να εξηγήσω την δουλεία μου στην Μαρία (η σχέση που έλεγα...). Φυσικά και δεν της έχω πει την αλήθεια. Της είπα ότι είμαι υπάλληλος σε μια εταιρεία που στέλνει προπονητές σε όποια ομάδα χρειαστεί και κάτι τέτοια.. Επιπλέον, δεν της έχω πει το πραγματικό μου όνομα (που δεν είναι Αλέξανδρος Ζαμπολίδης). Είναι δύσκολη η ερωτική ζωή ενός κατασκόπου, βλέπεις...

Όποτε αφού πέρασαν οι 3 μήνες και ήρθε η μέρα που έπρεπε να επιστρέψω στα γραφεία της οργάνωσης μου για την επόμενη αποστολή ήμουν αποφασισμένος. Έπρεπε να παραιτηθώ. Αυτό θα έκανα. Είχα προετοιμάσει τον λόγο μου και τον έλεγα συνέχεια σε όλη μου την διαδρομή.

Και τον έλεγα και τον έλεγα. Και έφτασα απέναντι από την οργάνωση. Μεταξύ εμένα και της εταιρίας μας χώριζε ένας δρόμος. Ήμουν αποφασισμένος. Πήγα να περάσω τον δρόμο και… ΜΠΑΠ!!

Με πάτησε ένας [System Interruption: Μη βρίζεις!].

Ευτυχώς, ως κυνηγός μεταφυσικών πλασμάτων, ήμουν προετοιμασμένος για τέτοιες περιπτώσεις. Ήξερα τι έπρεπε να κάνω για να πάθω την λιγότερη πιθανή ζημία από παρόμοιο ατύχημα και δεν έπαθα κάτι θανατηφόρο. Αλλά έμεινα για πολύ καιρό στο σπίτι μου. Έσπασα το πόδι μου. Το δεξί. Το καλό. Η Μαρία με βοήθησε όσο μπορούσε και τελικά μετά από 2,5 μήνες περίπου κατάφερα να ξανά περπατήσω κανονικά, μαζί με λίγη φυσιοθεραπεία κτλ…

Οπότε here we go again. Η οπτική μου για την ζωή δεν άλλαξε. Ακόμα ήθελα να παραιτηθώ. Για άλλη μια φορά προετοίμαζα τον λόγο μου, αλλά ήμουν πιο προσεκτικός. Κοιτούσα τον δρόμο. Βέβαια στην μέση της διαδρομής δεν κοίταξα ένα πεζουλάκι και έπεσα αλλά απλά έκανα μια μικρή πληγή στο χέρι μου. Λίγο αίμα ήταν μωρέ...

Οπότε συνέχισα να περπατάω. Το σκηνικό γνώριμο. Ένας δρόμος μεταξύ εμένα και της οργάνωσης. Κοιτάω τον δρόμο. Δεν περνάνε αυτοκίνητα. Σηκώνω το πόδι μου για να περπατήσω και με χτυπάει κάποιος στην πλάτη. Ήταν Πορτογάλος τουρίστας από ότι κατάλαβα.

Προσπαθούσε να συνεννοηθεί μαζί μου, αλλά εγώ ήξερα μόνο Ελληνικά, Αγγλικά και Σλοβάκικα και αυτός μόνο την γλώσσα του. Μετά άρχισε με την γλώσσα του σώματος. Ήθελε να μάθει προς τα που είναι η Ακρόπολη. Σήκωσα το χέρι για να του δείξω. Κοιτούσε επίμονα το χέρι μου. Παραξενεύτηκα. Άνοιξε το στόμα του και πλησίασε.

Καλά κατάλαβες ημερολόγιο. Ήταν βαμπίρ.
Last edited by fmaras on Mon Feb 02, 2015 8:43 pm, edited 2 times in total.
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3313
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

2 – Back In Action

Πλέον όταν με ρωτάνε ποιο είναι το πιο περίεργο πράγμα που έχω βιώσει στην ζωή μου θα μπορώ να λέω ότι με δάγκωσε ένας βρικόλακας. Σχετικά καλύτερο από το «Μου έσβησε τη μνήμη μια κοινότητα λυκανθρώπων».

Οπότε μια καλή ερώτηση θα ήταν. Τι γίνεται όταν σε δαγκώνει βρικόλακας; Και εγώ σε όλη μου τη ζωή την είχα αυτήν την απορία. Πεθαίνεις; Γίνεσαι και εσύ βρικόλακας; Τι γίνεται τέλος πάντων;

Η αλήθεια είναι πως δεν γίνεται τίποτα συνταρακτικό. Είναι σαν την ένεση που σου κάνουν όταν δίνεις αίμα. Νιώθεις κάπως περίεργα βέβαια αλλά εντάξει. Ένιωσα μια μικρή ζαλάδα αλλά γρήγορα κατάλαβα που βρισκόμουν και τον σκοπό της ζωής μου: Έπρεπε να παραιτηθώ. Μπήκα στο γραφείο του διευθυντή μου και αρχίσαμε την συζήτηση. Όπως τα έφερε η κουβέντα του είπα ότι είχα μια δύσκολη μέρα και ότι με δάγκωσε βαμπίρ.

Έκανα ένα μεγάλο λάθος.

Όπως φαίνεται, ένα βαμπίρ serial killer έχει κάνει την εμφάνιση του στην Πορτογαλική πόλη Vitoria και είναι πιθανό στους τελευταίους 6 μήνες που δεν δούλευα να έχει σκοτώσει 93 άτομα και ο διευθυντής μου άρχισε να μιλάει πάνω σε αυτό. Μάλλον υπάρχουν πολύ πιο πεινασμένα βαμπίρ από αυτό που συνάντησα. Προσπάθησα να αλλάξω το θέμα αλλά ο διευθυντής μου όχι μόνο δεν με άφησε αλλά μου είπε ότι πρέπει και να τον φυλακίσω.

Μου είπε ότι θα έχω μυστική ταυτότητα ξανά, ως Αλέξανδρος Ζαμπολίδης – Προπονητής. Αυτήν την φορά της Vitoria Guimaraes. Φαίνεται η φήμη μου μεγάλωσε αρκετά και με παίρνουν και μεγαλύτερες ομάδες. Ο διευθυντής μου με έδειξε πληροφορίες για την ομάδα όπως:

Ένα ιστορικό:

Image

Την ανασκόπηση των στόχων:

Image

Tην ομάδα:

Image

[τεράστια έλλειψη στην δεξία πλευρά της άμυνας που θα αναγκαστώ να χρησιμοποιώ παίκτη της Β’ Ομάδας.]

Πως πήγαινε η ομάδα πριν από εμένα:
Spoiler: show
Image
[Μπορώ να καταλάβω γιατί προτίμησαν εμένα από τον προηγούμενο προπονητή]

Ο διευθυντής μου λοιπόν χωρίς καν να προλάβω να μιλήσω αποφάσισε να με στείλει να βρω αυτό το βαμπίρ serial killer. Για πρώτη φορά στην καριέρα μου ως πράκτορας φοβήθηκα. Από ότι κατάλαβα αυτό το βαμπίρ είναι πολύ επικίνδυνο και μάλλον θα δυσκολευτώ να τα καταφέρω.

Η στιγμή της ανακοίνωσης ότι θα φύγω έπεσε βάρια στην Μαρία που άρχισε να κλαίει. Βασικά εγώ έκλαιγα αλλά κατάλαβα ότι ήθελε να κλάψει και εκείνη. Την καθησύχασα και της είπα ότι θα γυρίσω σύντομα. Αυτές ήταν οι τελευταίες μου λέξεις. Πήρα την βαλίτσα μου και έφυγα από την πατρίδα μου.

Το ταξίδι ήταν ήσυχο. Δεν υπήρξαν απρόοπτα. Άφησα τα πράγματα μου στο ξενοδοχείο και έπιασα αμέσως δουλεία. Η ομάδα έχει πολύ ταλέντο όποτε δεν θα έχει πρόβλημα να χρησιμοποιήσει τις πατροπαράδοτες τακτικές(με ένα μικρό twist).
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image


Αυτοί είναι οι παίκτες στους οποίους θα στηριχτεί η ομάδα στο κοντινό ή μακρινό μέλλον.

Image

Image

Image

Image

Image

Image


Ενώ την επόμενη μέρα ο προπονητής της Νacional Madeira, Manuel Machado έκανε αυτές τις δηλώσεις.

Image

Χαρούμενος λοιπόν για πρώτη φορά τις τελευταίες μέρες έκανα μια βόλτα για να μάθω την πόλη. Καθώς λοιπόν προχωρούσα είδα ξαφνικά μπροστά μου τον τουρίστα-βρικόλακα που με είχε δαγκώσει. Μόλις με κατάλαβε άρχισε να τρέχει και εγώ κατάλαβα ότι την επόμενη φορά που θα πάω να συζητήσω με τον διευθυντή μου θα πρέπει να μπω κατευθείαν στο ψητό.

:!: Coming Soon:
:arrow: Ο πρώτος αγώνας μου ως προπονητής της Vitoria Guimaraes.
:arrow: O δεύτερος
:arrow: Ο τρίτος
:arrow: ΚΑΙ Ο ΤΕΤΑΡΤΟΣ!!! -kavala
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3313
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

3 – Εντατικά Μαθήματα Πορτογαλικών

Hey diário δηλαδή γεια ημερολόγιο.

Τις τελευταίες μέρες αποφάσισα να κάνω εντατικά μαθήματα πορτογαλικών γιατί είναι πολύ δύσκολη γλώσσα και δεν καταλαβαίνω σχεδόν τίποτα. Στην Σλοβακία και στην Φινλανδία μπορούσα να συνεννοηθώ με τα Αγγλικά αλλά εδώ μόνο με την γλώσσα του σώματος. Όποτε, πήρα μια σειρά 10 CDs και άρχισα να μαθαίνω.

Όσων αφορά την ομάδα μου, η βάση υπήρχε. Οι παίκτες μας ήταν καλοί και ήμασταν φαβορί για τον πρώτο μου αγώνα με την ομάδα εναντίον της Olhanense. Πραγματικά δεν ήξερα γιατί ο προηγούμενος προπονητής δεν τα πήγαινε καλά.

Portuguese Premier League 21st Fixture
19/2/2017


Η ενδεκάδα:
Spoiler: show
Image
Image Vit. Guimaraes 0 – Olhanense 4 (Rafa 8’, Mola 72’, Gonzalez 79’, Neto 82’)

Μάλλον έμαθα… Η άμυνα της ομάδας είναι ανύπαρκτη παρά το ταλέντο της. Οι δύο κεντρικοί μας αμυντικοί Tiago και Toto τελείωσαν με 5.5 και 6.4 rating δείχνοντας μου ότι δεν έχουν εμπειρία. Εκτός από την άμυνα η ομάδα έχει πρόβλημα και στο τέρμα, αφού ο κανονικός μας βασικός μόλις επέστρεψε από τραυματισμό και δεν μπορεί να παίξει πολύ καλά. Αλλά και πιο μπροστά δεν μπορώ να πω ότι είμαστε καλοί: Οι κεντρικοί μας ήταν κουρασμένοι οπότε δικαιολογούνται, οι εξτρέμ έκαναν κάτι μπορώ να πω αλλά ο επιθετικός μας ο Jelic δεν μπορεί να βάλει γκολ ούτε στον Κοστάνζο. Ήλπιζα να λυθούν κάποια προβλήματα γιατί ήμουν πολύ προβληματισμένος ειδικά με τους ταλαντούχους Tiago (20 χρονών) και Toto (18 χρονών).

Επόμενος αγώνας εναντίον της ουραγού Estrela Amadora, που δεν νομίζω να έπαιξε αγώνα και να έφαγε λιγότερα από 4 γκολ, οπότε ήθελα όχι μόνο νίκη αλλά και εφτάρα.

Portuguese Premier League 22nd Fixture
22/2/2017


Η ενδεκάδα:
Spoiler: show
Image
Image Estrela Amadora 4 (Joao Alfonso 37’, Tila 41’, Filipe Andre 45’, Everton 48’, Tita Red Card 78’) – Vit. Guimaraes 7 (Hernani 8’ 23’, Jelic 12’, Andre Andre 38’, Luis Rocha 54’, Tiago 65’, Bernand 72’)

Καλά ο σκοπός επετεύχθη εν μέρει. Δεν έχω να γράψω και πολλά, απλά ότι ο Jelic έβαλε γκολ σε άδειο τέρμα.

Και ρεκόρ.

Image

Στην επόμενη αγωνιστική θα παίζαμε εναντίον της Vit. Setubal και έπρεπε να κερδίζαμε γιατί βρίσκεται 1 θέση πιο πάνω από εμάς και θέλαμε να ανεβούμε. Οι στοιχηματικές εταιρίες δυσκολεύονται να διαλέξουν φαβορί, αλλά δεν πτοούμαστε.

Portuguese Premier League 23rd Fixture
26/2/2017


Η ενδεκάδα:
Spoiler: show
Image
Image Vit. Guimaraes 3 (Jelic 2’, Tavares O.G. 25’, Knezevic 40’) – Vit. Setubal 0

Επιτέλους μια καλή συνολική εμφάνιση από την ομάδα. Ο Νii Plange, παρ’ότι προέρχεται από την Β’ Ομάδα συνεχίζει να εντυπωσιάζει βγαίνοντας MVP του παιχνιδιού με 1 ασιστ και πολλά σημαντικά κοψίματα. Καλή εμφάνιση για πρώτη φορά από το κεντρικό μας δίδυμο στην άμυνα, ενώ ο Jelic σκόραρε για άλλη μια φορά σε άδειο τέρμα.

Στον αγώνα τραυματίστηκε ο πολύ φορμαρισμένος Hernani.

Image

Ενώ, ο κεντρικός αμυντικός Ighort επιστρέφει για να μας δώσει έξτρα λύσεις.
Spoiler: show
Image
O επόμενος αγώνας θα ήταν τέρμα σημαντικός γιατί εκτός από μια θέση στην μέση της βαθμολογίας στοχεύαμε και στην 6η θέση που βγάζει Ευρώπη. Στην έκτη θέση βρισκόταν η Rio Ave και μας χώριζαν 7 πόντοι οπότε αυτός ο αγώνας ήταν η ευκαιρία μας να μειώσουμε την διαφορά. Βέβαια, ήμασταν ελαφρώς το αουτσάιντερ αλλά για άλλη μια φορά δεν πτοούμαστε!!

Portuguese Premier League 24th Fixture
5/3/2017


Η ενδεκάδα:
Spoiler: show
Image
Image Rio Ave (Ewandro 60’) – Vit. Guimaraes (Jelic 45’)

Εντάξει είμαι τρομερά ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα δεδομένων των συνθηκών. Κάναμε μόνο 1 σουτ στο τέρμα και ήμασταν πολύ τυχεροί που μπήκε γκολ, ενώ στον υπόλοιπο αγώνα μας παίζανε μονότερμα. Η ομάδα έπιασε την απόλυτη μετριότητα και μάλλον η 6η θέση είναι πολύ μακρινός στόχος.

Το πρόγραμμα ήταν πολύ πιεστικό (αγώνες και μαθήματα πορτογαλικών), οπότε δεν βρήκα χρόνο να ψάξω για το βαμπίρ. Αλλά μέσα στις επόμενες εβδομάδες θα αρχίσω σίγουρα γιατί δεν θέλω να κάτσω για πολύ ακόμα σε αυτήν την δουλεία.

Aqui é a classificação*, που λένε και οι φίλοι μας οι Πορτογάλοι.
*ιδού η βαθμολογία

Image

:!: Coming Soon:
:arrow: Σε ποια ομάδα κατέληξε ο Sebastian Leto;
:arrow: Ποια εθνική κοουτσάρει ο Μουρίνιο; (όχι Πορτογαλία)
:arrow: Ποιος παίκτης της Vitoria Guimaraes σπέρνει εμφύλιο πόλεμο μεταξύ οπαδών και προπονητή;
:arrow: Ποιοι παίκτες είναι τυχεροί και κέρδισαν νέο συμβόλαιο με την ομάδα;
:arrow: Ποιοι παίκτες είναι άτυχοι και δεν κέρδισαν νέο συμβόλαιο με την ομάδα;
stavros_skala
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2207
Joined: Fri Dec 17, 2010 3:40 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Blackburn, ΑΕΚ Λάρνακας
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αν εξαιρεσεις την 4αρα στον πρώτο αγώνα μια χαρά ξεκίνησες
βουρ για ευρωπη !
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3313
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Spoiler: show
@stavros_skala Για να δούμε... Εμείς, πάντως, συνεχίζουμε να ελπίζουμε!!
4 – Μη σταματάς ή Inspector Gadget

Η ομάδα βρισκόταν σε εξαιρετική κατάσταση ημερολόγιο. Επιτέλους οι καλοί παίκτες που είχαμε στο δυναμικό μας άρχισαν να αποδίδουν και πλέον πίστευα ότι θα είχαμε μόνο ανοδική πορεία.

1 μέρα πριν τον πολύ σημαντικό αγώνα με την Braga έπεσα πάνω σε ένα γκολ του Leto για την Beira Mar και μπορώ να πω ότι παραξενεύτηκα αρκετά, οπότε έκανα ένα μικρό research για να δω κάποιες ενδιαφέρουσες μεταγραφές πορτογαλικών ομάδων.

Image

Image

Image

[Όχι και πολλά.]

Μετά από αυτό το ωραίο διαλειμματάκι όμως ήρθε η ώρα για τα βάσανα, η Braga είναι τέταρτη και προσπαθεί να μπει σφήνα στην πρώτη τριάδα. Εμείς ήμασταν το εμπόδιο της, οπότε προβλεπόταν ένα δύσκολο βράδυ.

Portuguese Premier League 25th Fixture
12/3/2017


Η ενδεκάδα:
Spoiler: show
Image
Image Braga 2 (Eder 2’, Mauricio 25’) – Vit. Guimaraes 2 (Jelic 13’, Andre Andre 87’)

Εντάξει τι να πρωτοπώ για την ΟΜΑΔΑΡΑ μας;;; Μετά το γρήγορο γκολ που δεχτήκαμε μπορώ να πω ήμασταν πολύ τυχεροί για την ισοφάριση, στη συνέχεια μέχρι το 80’ υπήρξε αδράνεια από μέρους μας με μοναδική μας ενέργεια να διώχνουμε την μπάλα, αλλά στο 80’ αποφασίσω να αλλάξω την τακτική μας και να τους βγάλω όλους μπροστα με αποτέλεσμα το δεύτερο μας γκολ και ισοπαλία ενάντια της αιώνιας μας αντιπάλου!!! Εντυπωσιακοί οι δύο μας εξτρέμ που ήταν και οι μοναδικοί που προσπαθούσαν σε όλο το παιχνίδι.

Στην επόμενη αγωνιστική όλη η Πορτογαλία επικεντρώνεται στο ντέρμπι Μπενφίκα – Πόρτο, αλλά εμείς πρέπει να περάσουμε το εμπόδιο της Belenenses, ειδικά μετά την απομάκρυνση της Rio Ave στην βαθμολογία.

Portuguese Premier League 26th Fixture
15/3/2017


Η ενδεκάδα:
Spoiler: show
Image
Image Vit. Guimaraes 1 (Andre Andre 7’, Jelic Injured 27’, Andre Andre injured 29’) – Belenenses 0

Ήσυχο παιχνίδι. Βάλαμε ένα γρήγορο γκολ, συνεχίσαμε να πιέζουμε και ενώ όλα έδειχναν ότι πηγαίναμε για νίκη με μεγάλη διαφορά μέσα σε 2 λεπτά μας ανατράπηκε το πλάνο μας και λόγω έλλειψης ποικιλίας αναπληρωματικών αναγκαστήκαμε να παίξουμε έτσι.

Image

Η ατυχία μας δεν έχει όρια: Από τους δυο τραυματίες του παιχνιδιού αυτός που είχε σοβαρό πρόβλημα ήταν ο Andre Andre. ( -thymwmenos )

Image

Το σερί μας αποδεικνύει την ανοδική μας πορεία..

Image

Εν τω μεταξύ εντελώς τυχαία ανακαλύπτω αυτό.

Image

Σύμφωνα με τις στοιχηματικές εταιρίες, το επόμενο παιχνίδι εναντίον της P. Ferreira είναι διαδικαστική υπόθεση, και όντως ήταν.

Image

Image

Την επόμενη μέρα ανακοινώνονται οι παίκτες που θα βγουν από τις ακαδημίες μας και ξεχωρίζω 4.
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
Ενώ, ο Hernani επιστρέφει στην δράση μετά τον τραυματισμό του και ανανεώνει το συμβόλαιο του όπως και άλλοι δύο παίκτες.
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
Όμως, ο Bernand δεν δέχεται να μπει σε διαπραγματεύσεις παρά τον ενθουσιασμό του για την κατάσταση της ομάδας.
Σκέφτηκα πριν τον αγώνα με την Πόρτο να του μιλήσω ιδιαιτέρως και για αυτό τον επισκέφτηκα σπίτι του, οπού μένει μόνος του. Αφού χτύπησα αρκετές φορές και δεν άνοιγε αποφάσισα να φύγω, αλλά εκείνη τη στιγμή ακούστηκε ένας μεγάλος κρότος. Κοίταξα στην αυλή του και παρατήρησα πως το αυτοκίνητο του είχε γυρίσει οπότε ο Bernard θα έπρεπε να είχε μπει από κάποια πίσω πόρτα. Ξαναχτύπησα και ξαναχτύπησα και ξαναχτύπησα αλλά δεν είχα απάντηση για άλλη μια φορά, οπότε σκέφτηκα να τον συναντήσω και να του μιλήσω σε 2 ώρες στο γήπεδο. Αλλά, καθώς έβγαινα παρατήρησα μια μεγάλη κόκκινη κηλίδα στο άσπρο του αυτοκίνητο. Παραξενεμένος, το ακούμπησα για να δω άμα ήταν κάποιο εκκεντρικό σχέδιο, αλλά όπως το φαντάστηκα δεν ήταν. Ήταν αίμα.

Πριν τον αγώνα προσπάθησα να του μιλήσω αλλά ισχυριζόταν πως δεν είχε τίποτα να μου πει, λίγο αργότερα ανακοίνωσε στους δημοσιογράφους ότι δεν τον σέβεται κανένας στην ομάδα.

Κάτι μου βρομούσε και έπρεπε να ανακαλύψω τι μετά τον αγώνα, για τον οποίον δεν είχαμε πολλές ελπίδες.

Portuguese Premier League 28th Fixture
1/4/2017


Οι ενδεκάδες:
Spoiler: show
Image
Image Vit. Guimaraes 1 (Alex 74’) – FCP 0

ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΑΛΛΟ!!!!!! Όταν άρχισε το παιχνίδι και τους παίζαμε μονότερμα πίστεψα ότι θα είναι ένα κλασικό παιχνίδι, στο οποίο η μεγαλύτερη ομάδα δεν παίζει καλά αλλά κλέβει τη νίκη λόγω ποιότητας και διάρκειας, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ! Η ομάδα μας έπαιζε αλάνθαστα σε όλον τον αγώνα και με τη συμβολή του ΤΙΤΑΝΟΤΕΡΑΣΤΙΟΥ ALEX ΠΗΡΑΜΕ ΤΗ ΝΙΚΗ ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΖΗΤΙΕΤΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ. Επίσης, αφήσαμε την FCP πίσω στην κούρσα του πρωταθλήματος.

ΘΕΕ!!!

Image

Ο επόμενος αγώνας ενάντια της Maritimo ήταν επικίνδυνος γιατί κανείς δεν νοιαζόταν πραγματικά μετά τη νίκη μας ενάντια της Πόρτο, αλλά παρ’όλα αυτά πήραμε το τρίποντο.

Image

Ενώ, αμέσως μετά από τον αγώνα άλλος ένας παίκτης μας σφραγίζει το μέλλον του με την ομάδα.

Image

Στις τελευταίες 5 αγωνιστικές έχουμε τις εξής μάχες:

1. Sporting – SLB για το πρωτάθλημα
2. Braga – FCP για την 3η θεση
3. Rio Ave εναντίον μας για την 6η θέση
4. Belenenses – Leixoes για την σωτηρία


Image

Και ενώ μετά από την τρίτη σερι νίκη με 1-0 αποφάσισα να χαλαρώσω λίγο στο σπίτι μου, μαθαίνω ότι οι οπαδοί θέλουν την απόλυση μου λόγω του μη εντυπωσιακού ποδοσφαίρου που παίζουμε. Όμως, αυτό θα έπρεπε να αναζητάνε στην πραγματικότητα, επειδή μετά από τα απογοητευτικά αποτέλεσματα του πρώην προπονητή η ομάδα δεν είχε ψυχικά αποθέματα για παραπάνω. Θα έπρεπε να με ευχαριστούν που τους βάζω στον ίσιο δρόμο.

Ευτυχώς η διοίκηση δεν ενδίδει στα αρνητικά σχόλια ακόμα.

Πάντως, έχω σοβαρές υποψίες ότι κάποιος άλλος επηρεάζει τους οπαδούς, που χειροκροτούσαν κάθε μου εμφάνιση πριν κάτι μέρες, και θα τον ανακαλύψω.

:!: Coming Soon:
:arrow: Inside The Paranormal vol. II: Ποιοι κάτοικοι της Guimaraes έχουν κινήσει τις υποψίες του Αλέξανδρου Ζαμπολίδη και άλλα πολλά.
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3313
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Spoiler: show
Κυρίες και κύριοι, το επεισόδιο που όλοι περιμέναμε!!!
Ο Αλέξανδρος Ζαμπολίδης μας εντάσσει στον κόσμου του μεταφυσικού!!!
Be Aware!!
:P :P :P :D :D
5 – Ιnside The Paranormal vol. II

Μιας που για λίγες μέρες δεν έχουμε αγώνες και δεν έχει τίποτα στην τηλεόραση που να καταλαβαίνω αποφάσισα να γράψω όλα τα μυστήρια πράγματα που συνέβησαν τον λίγο καιρό που βρίσκομαι στην Πορτογαλία, ψάχνοντας το βαμπίρ δολοφόνο. Είναι καιρός, πιστεύω, να γράψω για αρκετά που δεν βρήκα την ευκαιρία μέχρι τώρα

1. Ο τουρίστας – βαμπίρ

Τον είχα δει στην Αθήνα λίγο πριν μου ανακοινωθεί η αποστολή και ήταν η πρώτη μου επαφή με βρικόλακες. Στη συνέχεια τον είδα την πρώτη μου μέρα στην πόλη και έτρεξε μακριά. Σίγουρα συμβαίνει κάτι περίεργο με αυτόν. Τον αποκλείω να είναι ο serial killer γιατί βρισκόταν στην Αθήνα, όσο γινόταν οι δολοφονίες, αλλά σίγουρα με παρακολουθούσε για κάποιον λόγο, δεν μπορεί να με συνάντησε τυχαία. Από τότε που τον είδα στο κέντρο της πόλης δεν τον έχω ξανά συναντήσει.

2. Ο Bernard

Για αρχή δεν ήθελε να ανανεώσει το συμβόλαιο του, παρ’ ότι του αρέσει στην ομάδα. Μετά όταν πήγα σπίτι του όχι μόνο δεν τον βρήκα αλλά ανακάλυψα μια τεράστια κηλίδα αίματος στο αυτοκίνητο του. Θα μπορούσε να ήταν ο δολοφόνος, αλλά θέλω στοιχεία. Σύντομα θα τον ξανά επισκεφτώ ή θα τον στριμώξω στην προπόνηση. Βέβαια, το αρνητικό είναι πως είναι έγχρωμος και τα βαμπίρ είναι συνήθως πολύ άσπρα αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

3. Ο διευθυντής μου

Ναι. Υποψιάζομαι και τον διευθυντή μου. Όχι για τις δολοφονίες, αλλά γενικά κάπου είναι μπλεγμένος. Ήθελε πάρα πολύ να με στείλει εδώ, αφού δεν με άφηνε να τον διακόψω όταν γύρισα στην δουλεία για να παραιτηθώ. Επιπλέον, πριν κάτι μέρες που τον πήρα για να τον ενημερώσω για τα γεγονότα σχετικά με τον Bernard μου φώναξε λέγοντας «Δεν πρέπει να ανακατεύεσαι με τους παίκτες σου!!! Ψάξε άλλου!!» Κάτι περίεργο συμβαίνει.

4. Ο Martim Da Silva

Δεν έχω γράψει για τον Martim Da Silva, γιατί έμαθα πριν λίγο την ιστορία του. Ήταν ο μεγαλύτερος rock star της πόλης. Ήταν ο δημιουργός και τραγουδιστής του συγκροτήματος Martim Da Silva e Empresa και όπως όλοι οι rock stars που σέβονται τον εαυτό τους σε κάθε live έτρωγε και μια νυχτερίδα. Αλλά πριν 1 μήνα περίπου οι fans του λένε πως κατά τη διάρκεια μιας συναυλίας έγινε νυχτερίδα, πέταξε μακριά και δεν τον ξανά είδαν. Αυτοί νομίζουν ότι είναι ένα διαφημιστικό κόλπο για τον 4ο δίσκο τους Sexo em Cemitérios, αλλά εγώ έχοντας ρωτήσει τον κιθαρίστα και αδερφό του τραγουδιστή Alex Da Silva δεν είναι και ούτε οι ίδιοι ξέρουν τι έγινε εκείνη τη νύχτα. Τέλος, δεν έχει εθεαθή πότε σε δημόσιο χώρο κατά τη διάρκεια της μέρας. Οπότε, είναι σίγουρο ότι είναι βρικόλακας. Το θέμα είναι αν είναι δολοφόνος..

5. Ο Αlfonso Modeiro

Άλλος ένας για τον οποίον δεν σου έχω γράψει ημερολόγιο. Ο Alfonso Modeiro είναι σεφ και έχει το δικό του μαγαζί, το Ο Lugar De Alfonso. Τις πρώτες μέρες, σύμφωνα πάντα με τις τοπικές ιστορίες, δεν μπορούσες να κάνεις κράτηση με τίποτα. Αλλά, τώρα δεν πατάει κανείς. Ο λόγος; Ένα από τα δημοφιλέστερα πορτογαλικά πιάτα είναι το Frango Piri Piri το οποίο φτιάχνεται με μπόλικο σκόρδο, αλλά ο σεφ δεν χρησιμοποιεί καθόλου, ακόμα και τώρα που δεν περνάει κανείς από το εστιατόριο του. Φαίνεται τις πρώτες μέρες δεν πείραζε στους πελάτες αλλά μετά υπήρξε πρόβλημα. Ο Alfonso ακόμα και αν απεχθανόταν τόσο πολύ το σκόρδο μετά από τόσα προβλήματα θα το είχε χρησιμοποιήσει, οπότε κάτι άλλο συμβαίνει με αυτόν. Κάτι μου λέει ότι είναι ύποπτος.

6. Οι λέξεις που αφήνει το βαμπίρ στα νεκρά πτώματα

ΟΚ. Αυτό θα έπρεπε να το είχα πει. Όμως, ποια είναι η ιστορία; Καταρχάς να πω ότι από τότε που ήρθα (1,5 μήνας περίπου) συνέβησαν μόνο 10 φόνοι από τον δολοφόνο. Δηλαδή από 0,51 Μ.Ο. Φόνοι/Μέρα έπεσε στο 0,28. (Good Job!!!). Επίσης, το βαμπίρ εκεί που πετάει τα θύματα του δεν αφήνει κανένα απολύτως στοιχείο. Όπως είναι φυσικό από τότε που ήρθα στην πόλη μπορώ να πηγαίνω και να ερευνώ την σκηνή του εγκλήματος, αφού οι συνάδερφοι από την Πορτογαλία (είμαστε Ευρωπαϊκός οργανισμός) μου πουν ότι βρήκαν πτώμα. Κάθε φορά όμως εγώ και οι κατώτεροι συνάδερφοι βρίσκουμε κάτι περίεργες λέξεις όπως Irama Dercoro. Κάθε φορά είναι εντελώς διαφορετικές και δεν έχω καταφέρει να βρω τι είναι.

7. Ο Rooster Of Barcelos

O κόκορας των Barcelos είναι το εθνικό μυθικό ζώο της Πορτογαλίας. Και θα μου πεις: Που κολλάει αυτό; Ακριβώς έξω από το σπίτι μου υπάρχει ένας άστεγος (;) ντυμένος rooster of barcelos και απλά κάθεται στο πεζοδρόμιο είτε βρέξει είτε χιονίσει. Οι γείτονες λένε πως είναι τρελός και προσπαθεί να καλέσει το μυθικό ζώο, αλλά ως γνωστόν ότι έχει σχέση με εμένα είναι το αντίθετο από ότι φαίνεται. Αυτός ο «άστεγος» από ότι έχω παρατηρήσει δεν πίνει νερό και δεν τρώει, αντίθετα πίνει ένα μπουκάλι με κόκκινο υγρό μέσα. Κάποιοι λένε πως είναι βυσσινάδα, κάποιοι πως είναι coca cola αλλά εγώ λέω πως γίνεται να τα βρίσκει αυτά αφού δεν κουνιέται όλη μέρα από εκεί; Τέλος, οι γείτονες λένε ότι ο άστεγος ήρθε εκεί 1 μέρα μετά την έναρξη της αποστολής μου, οπότε σίγουρα έχει σχέση με τις δολοφονίες. Μήπως αυτό το κόκκινο υγρό είναι το αίμα των θυμάτων; Αυτός είναι σίγουρα ο πιο μυστήριος άνθρωπος στην πόλη.

Εm conclusão*, πολλά μυστήρια πράγματα συμβαίνουν ημερολόγιο, αλλά όλα θα λυθούν. Σύντομα. Πολύ σύντομα..
*Εν κατακλείδι

:!: Coming Soon:
:arrow: Το φινάλε του πρωταθλήματος
:arrow: Πιστολίδια στην Άγρια Δύση Guimaraes
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3313
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

6 – The Pursuit Of Happiness

Μετά από ένα ευχάριστο διάλειμμα επιστρέφουμε στα σοβαρά, ημερολόγιο. Στις τελευταίες 5 αγωνιστικές πρέπει να κυνηγήσουμε την έξοδο στην Ευρώπη. Το πρόγραμμα δεν είναι ευνοϊκό δυστυχώς. Παίζουμε με Benfica και Sporting, ενώ οι αντίπαλοι μας (Rio Ave) έχουν μόνο το εμπόδιο της Braga για το απόλυτο.

Πριν αρχίσουν οι τελευταίοι αγώνες ενημέρωσα τον διευθυντή μου ότι δεν θα μπορέσω να ολοκληρώσω την αποστολή αυτό το καλοκαίρι και ότι θα έπρεπε να κάτσω τουλάχιστον άλλους 6 μήνες. Ο διευθυντής μου δεν προβληματίστηκε, αλλά για άλλη μια φορά τόνισε να μην ερευνώ τους παίκτες μου.

Πριν τον αγώνα με την Beira – Mar μου δίνεται η δυνατότητα να ψηφίσω καλύτερο πορτογάλο παίκτη στο εσωτερικό.
Spoiler: show
Image
Υπήρχαν αρκετές επιλογές αλλά εγώ επέλεξα τον Cedric, λόγω της καταπληκτικής πορείας της ομάδας του, στην οποία βοήθησε πολύ, όπως φαίνεται.

Λίγα λεπτά πιο μετά η SLB καθαρίζει, σχεδόν, την υπόθεση του τίτλου με μια εύκολη νίκη...

Image

Portuguese Premier League 30th Fixture
15/4/2017


Η ενδεκάδα:
Spoiler: show
Image
Image Beira – Mar 2 (Kassiano 23’, Lucas Roggia 29’) – Vit. Guimaraes 0 (Raphael Augusto injured 65’)

...με τον ίδιο τρόπο, λοιπόν, και η Beira – Mar μας βγάζει στην ουσία από το κυνήγι της 6ης θέσης. Τι και αν η Rio Ave βγήκε ισοπαλία; Τι και αν ο Sebastian Leto ήταν τραυματίας; Η ομάδα μας βρήκε τον τρόπο και έκανε την χειρότερη της εμφάνιση από τότε που την ανέλαβα.

Αμέσως μετά έχω e-mail για να ψηφίσω για τον επιθετικό της χρονιάς. Βέβαια, αυτό ήταν δύσκολο γιατί με το που διάβασα το όνομα του Jelic έπεσα κάτω από τα γέλια και δυσκολεύτηκα να σοβαρευτώ..
Spoiler: show
Image
Πάντως ψήφισα το προφανές. Eder.

Στη συνέχεια, ψήφισα και για τον καλύτερο κεντρικό αμυντικό.
Spoiler: show
Image
Εδώ είπα να κάνω την έκπληξη, από ότι βλέπεις ημερολόγιο.

ΚΑΙ για πλάγιο μπακ.
Spoiler: show
Image
Πίστευα ότι όφειλα να ψηφίσω Cedric εφόσον τον είχα επιλέξει και στην κατηγορία του καλύτερου παίκτη.

Εν τω μεταξύ, ο David Caiado ήρθε να μου ζητήσει λεπτά συμμετοχής. Του υποσχέθηκα ότι θα τον διώξω στο τέλος της χρόνιας και αυτός έφυγε ευχαριστημένος. Αλλά λίγα λεπτά αργότερα βγήκε και είπε στους δημοσιογράφους ότι του μίλησα άσχημα κτλ.

Μάντεψε ημερολόγιο ποιος βγήκε και υποστήριξε πρώτος τον συμπαίκτη του. Ο Bernard. Δήλωσε πως δεν θα επιτρέψει να συμβαίνουν τέτοια πράγματα στην ομάδα και τέτοια. Αυτό σχεδόν επιβεβαιώνει τις υποψίες μου για το ότι ο Γκανέζος παίκτης επηρέασε τους οπαδούς κατά μου, όπως μάλλον έκανε και με τον David Caiado. Αυτό όμως δεν θα περνούσε έτσι. Σκόπευα να κανονίσω μια μικρή κουβεντούλα με τον μάγκα..

Στο επόμενο παιχνίδι εναντίον της Benfica μάλλον θα τελείωναν τα όνειρα μας μια για πάντα.

Portuguese Premier League 31st Fixture
28/4/2017


Η ενδεκάδα:
Spoiler: show
Image
Image Vit. Guimaraes 2 (Luis Rocha 21’, Jelic 50’) – SLB 1 (Ola John 80’)

Αχ αυτή η ομάδα… Απορώ πως γίνεται να κερδίζουμε όλες τις μεγάλες ομάδες και χάνουμε από τις μικρές. Τέλος πάντων, εξαιρετική εμφάνιση από όλους. Ειδικά από τους δυο εξτρέμ μας που ξεχώρισαν για άλλη μια φορά. Βέβαια, στις καθυστερήσεις φοβηθήκαμε λίγο με μια φάση διαρκείας, αλλά τέλος καλό όλα καλά.

Τραυματίας ο Caiado.

Image

Η τελευταία μας εμφάνιση διαμόρφωσε έτσι τις 4 πρώτες θέσεις.

1. SLB 72 pts.
2. Sporting 70 pts.
3. FCP 68 pts.
4. Braga 68 pts.


Mε λίγα λόγια δώσαμε ξανά ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα. Επίσης, μπορεί να είμαι προπονητής αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχω προτιμήσεις: Στην συγκεκριμένη περίπτωση ήθελα πάρα πολύ η Braga να βγει όσο ψηλότερα γίνεται. Γιατί έτσι.

Όσων αφορά εμάς:

6. Rio Ave 50 pts.
7. Vit. Guimaraes 43 pts.


Όχι. Σε 3 αγώνες 7 πόντους δεν κάλυψε κανείς. Σπάω το κεφάλι μου γνωρίζοντας ότι άμα είχαμε κερδίσει την Beira-Mar και την Rio Ave θα ήμασταν στον πόντο.

Τρελή κούρσα και στις τελευταίες θέσεις.

16. Belenenses 23 pts.
17. Leixoes 22 pts.

*Η 17η θα συνοδεύσει την Estrela A. στην 2η κατηγορία.

Παραλίγο να κερδίσω και το βραβείο Προπονητής του Μήνα.

Image

Επιπλέον, μαθαίνω ότι η οικονομική μας κατάσταση είναι χάλια, όταν μειώνονται τα μεταγραφικά έσοδα σε 10%..

Πλέον τα τελευταία ματς τα αφήνω στον βοηθό, αφού δεν υπάρχει ενδιαφέρον.

Image
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
Image

Image
Spoiler: show
Image

Image

Image
Image

Τελική Βαθμολογία:

Image

Στην ψηφοφορία για τον καλύτερο προπονητή ψήφισα πρώτα αυτόν που πήγε να κάνει την έκπληξη, δηλαδή της Sporting. Μετά ψήφισα της νικητήριας ομάδας, προφανώς. Και στην Τρίτη θέση όσο και να ήθελα να ψηφίσω της Braga έπρεπε να ψηφίσω αυτόν που, στην ουσία, με νίκησε, της Rio Ave.
Spoiler: show
Image
Και ενώ οι παίκτες μου ετοιμαζόταν για διακοπές, αποφασίζω να τους πω ότι του χρόνου, μιας και θα μείνω στην ομάδα, στοχεύουμε στην πρόκριση στο Europa League, αλλά οι μισοί με έγραψαν στα αρκίντια τους.
Spoiler: show
Image
Όλοι οι παίκτες έφυγαν λοιπόν και εγώ έκανα μια μικρή βόλτα στα αποδυτήρια μέχρι που άκουσα τον Bernard. Μίλουσε στο τηλέφωνο μόνος του. Έβαλα το αυτί μου στον τοίχο για να ακούσω κάτι και τα κατάφερα. Είπε σε αυτόν που μιλούσε ότι συμφωνεί με την ιδέα του και ότι θα το κάνει για να μην κινήσει υποψίες και το έκλεισε. Εγώ έκανα πως περπατούσα και με το που βγήκε μου είπε πως θέλει νέο συμβόλαιο. Ταλαντούχο παιδί είναι. Ύποπτος επίσης, οπότε γιατί να αρνηθώ;
Spoiler: show
Image
Στη συνέχεια μου ευχήθηκε καλές διακοπές, αλλά εγώ δεν θα έκανα διακοπές. Έπρεπε να επισπεύσω τις έρευνες. Ειδικά μετά τις 14 δολοφονίες που έγιναν, από το βαμπίρ, τις τελευταίες 5 εβδομάδες. Τουλάχιστον είχα από πού να αρχίσω, όπως έγραψα την προηγούμενη φορά.

Αλλά που τέτοια τύχη. Με το που βγήκα από τα αποδυτήρια μου τηλεφώνησε η Μαρία και μου ανακοίνωσε ότι πήρε άδεια για όλο το καλοκαίρι για να έρθει να με βρει.

Οπότε, πρέπει να κρύψω την δουλεία μου όσο καλύτερα γίνεται, αφού κανείς δεν πρέπει να μάθει για τον πραγματικό λόγο που βρίσκομαι εδώ. Τέλος πάντων ημερολόγιο..

Καλό καλοκαίρι!!!

:!: Coming Soon:
:arrow: Πιστολίδια στην Άγρια Δύση Guimaraes
User avatar
vorxis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2015
Joined: Mon Jun 07, 2010 6:36 pm
Football Manager της ομάδας: Plymouth
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν περνει ανασα ο κοουτς με τις εξελιξεις που συμβαίνουν!
Αντε να δουμε στο επομενο επεισόδιο τι θα γίνει
User avatar
dalan2007
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1426
Joined: Thu May 10, 2007 9:34 pm
Location: Γαλατσι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ ωραια η ιστορια σου φιλε,συνεχισε ετσι!!!
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3313
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Spoiler: show
@dalan2007 & @vorxis :thumbleft: :thumbleft: :thumbleft:
Spoiler: show
Σήμερα έχουμε διπλό επεισόδιο!!!!
Be aware!!!!
8) 8)
7 – Το Παιχνίδι των Κατασκόπων

Αυτή τη στιγμή, ημερολόγιο, βρίσκομαι στο αεροδρόμιο της Guimaraes. Περιμένω τη Μαρία. Αυτό σημαίνει ότι είμαι ζωντανός και ότι μπορώ να διηγηθώ τα γεγονότα των προηγούμενων ημερών. Αφού, βλέπω ότι η πτήση έχει καθυστερήσει μερικά λεπτά ας αρχίσω να τα εξιστορώ.

Όλα άρχισαν μετά το τέλος του πρωταθλήματος. Ο Bernard, παρά το μίσος του για εμένα και τα ύποπτα σημάδια αίματος στο αυτοκίνητο του, αποφάσισε να ανανεώσει το συμβόλαιο του με την ομάδα. Μετά από λίγες μέρες πήγε διακοπές και εγώ είχα λίγο καιρό για να τον ερευνήσω μέχρι να έκανα και εγώ τις διακοπές μου. Οπότε, ως καλός πράκτορας, άρχισα κατευθείαν.

Στην αρχή δεν βρήκα κάτι συνταρακτικό, αλλά η απελπισία με οδήγησε στην απόφαση να ψάξω το σπίτι του. Έρημο εκ πρώτης όψεως. Κανένα αυτοκίνητο και καμία φωνή, οπότε άρχισα να ψάχνω την αυλή του, η οποία ήταν τεράστια παρεμπιπτόντως.
Ούτε αυτό οδήγησε σε κάποια πρόοδο, οπότε άρχισα να αναζητάω ένα πέρασμα για το εσωτερικό του σπιτιού, το οποίο βρήκα από ένα παράθυρο. Φυσικά τα πράγματα δεν ήταν τόσο απλά, ή μάλλον δεν θα ήταν αν δεν ήμουν κατάσκοπος. Χάρη σε μια συσκευή, που μου παρείχε η οργάνωση μου, μπόρεσα να απενεργοποιήσω τον συναγερμό και να μπω ανενόχλητος μέσα στο σπίτι του Γκανέζου υπόπτου.

Ψάξιμο ξανά. Δεν κατέληξα πουθενά για άλλη μια φορά και άρχισα να φεύγω μέχρι που σκόνταψα στο χαλί, έριξα ένα γυάλινο βάζο, το έσπασα και κόπηκα άσχημα. Έκρυψα τα θρύψαλα, αλλά συνέχισα να αιμορραγώ. Σκέφτηκα ότι δεν θα καταλάβαινε αν του έπαιρνα ένα hansaplast οπότε κατευθύνθηκα προς το μπάνιο. Αυτήν την φορά το ψάξιμο μου έληξε με επιτυχία. Κόλλησα το hansaplast και αποφάσισα να κατουρήσω στο μπάνιο του. Ούτε αυτό θα το καταλάβαινε. Αλλά το πρόβλημα δεν βρισκόταν εκεί. Καθώς κατουρούσα, παρατήρησα ένα μεγάλο φτυάρι στην αυλή του και αναρωτήθηκα γιατί μπορεί να το είχε. Ως πράκτορας, κατέβηκα στην αυλή για να το ανακαλύψω. Δεύτερη επιτυχία μου σε αυτό το σπίτι.

Πίσω από τα δέντρα του ανακάλυψα μια μεγάλη τρύπα. Πλησίασα για να δω τι βρίσκεται μέσα και ομολογώ ότι δεν το περίμενα με τίποτα… Ήταν μια νεκρή γυναίκα. Εκείνη τη στιγμή φοβήθηκα περισσότερο από όσο έχω φοβηθεί σε όλη μου τη ζωή μαζί. Άρχισα να τρέχω προς το αυτοκίνητο μου, αλλά το είδα θρυμματισμένο. Ενώ, από δίπλα μου βρισκόταν ένα τεράστιο μαύρο SUV με φιμέ τζάμια. Κάποιος με παρακολουθούσε.

Το σπίτι βρισκόταν σε μια ερημωμένη περιοχή μακριά από την πόλη, οπότε έβγαλα το όπλο μου, αφού φωτογράφισα τις πινακίδες και έψαχνα τον μυστήριο τύπο, ο οποίος δεν ήταν ο Bernard αφού το αμάξι του είναι άσπρο Audi. Γύρισα πίσω στον «τάφο» της γυναίκας, αλλά δεν ήταν εκεί.

Τα πράγματα ξεκαθαρίστηκαν: Κάποιος είχε έρθει να την πάρει. Κάθισα λίγο να σκεφτώ και είδα στο κινητό μου τις πινακίδες του SUV. Δεν ήταν κανονικές. Είχαν μια μικρή κόκκινη σφραγίδα κάτω δεξιά. Την ίδια που έχω και εγώ στο δικό μου αμάξι. Όποιος ήταν εκεί ήταν σίγουρο ότι ήταν μέλος της οργάνωσης μου.

Έτρεξα προς τον δρόμο και ευτυχώς τον πρόλαβα. Έβαζε την γυναίκα στο πορτ μπαγκάζ. Μόλις πήγε να κλείσει την πόρτα. Τον σημάδευσα με το όπλο. Τον ρώτησα ποιος τον έστειλε και γιατί ήταν εκεί. Δεν μίλησε. Τον απείλησα ότι θα τον πυροβολήσω. Είπε ότι δεν πρέπει να κάνω κάποιο βιαστικό λάθος. Τον πυροβόλησα. Ήταν πλέον νεκρός. Πήρα το κινητό του για να δω μήπως υπάρχει κάτι ενδιαφέρον και υπήρχε.

Από ότι φαίνεται αυτός που είχα σκοτώσει ήταν ένα από τους πράκτορες μας στο Πορτογαλικό παράρτημα και ο διευθυντής μας σε γραπτό μήνυμα του έθεσε ως αποστολή να πάρει το πτώμα και να το εξαφανίσει. Αυτός όμως δεν τα είχε καταφέρει.
Πήρα τα κλειδιά του αυτοκινήτου, έβαλα το πτώμα του στο πορτ μπαγκάζ και μπήκα μέσα για να γυρίσω πίσω. Με το που ετοιμάζομαι να βάλω μπρος ακούω ένα κρύο «Γεια σου Θανάση». Ήταν ο διευθυντής μου και με πρόσταξε να μην κάνω τίποτα περίεργο και να του παραδώσω το όπλο μου. Επίσης, το Θανάσης είναι το πραγματικό μου όνομα.

Στη συνέχεια άρχισε να λέει γιατί βρισκόταν εκεί. Εγώ,άοπλος, αναγκαστικά τον άκουγα. Είπε πως ο Bernard έκανε ένα αθώο λάθος και πάτησε με το αυτοκίνητο την πρώην γκόμενα του και ότι δεν έπρεπε να τον κρίνουμε εμείς. Τον ρώτησα ποια είναι η σχέση του με τον ποδοσφαιριστή και μου είπε πως είναι πολύ καλοί φίλοι και ότι τον βοήθησε να αρχίσει την καριέρα του. Ρώτησα τι ήθελε αυτός να κάνω και είπε να οδηγήσω στο λιμάνι για να πετάξω τα πτώματα, οπότε άρχισα.

Ήξερα πολλά. Ήμουν σίγουρος ότι θα είχα την ίδια μοίρα με αυτούς που βρισκόταν στο πορτ μπαγκάζ. Οδηγούσα όσο πιο αργά μπορούσα για να βρω μια λύση, αλλά δεν τα κατάφερα. Φτάσαμε στο λιμάνι και μου είπε να βγω για να τους πετάξω και να τους εξαφανίσω για πάντα. Θα μπορούσα να έτρεχα εκείνη τη στιγμή αλλά δεν ήταν υπέρ μου. Καθώς πέταξα και το δεύτερο πτώμα στο νερό, ο διευθυντής μου βγήκε από το αυτοκίνητο με το όπλο σημαδεμένο σε εμένα. Μου είπε ότι ήδη ήξερα: Θα με σκότωνε. Αλλά σκέφτηκα ότι το αμάξι ήταν αλεξίσφαιρο, οπότε άνοιξα την πόρτα και κρύφτηκα από πίσω. Άρχισε να πυροβολεί, αλλά είχα καλή ασπίδα. Όταν κατάλαβε πως δεν έκανε πρόοδο, άρχισε να πλησιάζει προς τα εδώ. Πλησίαζε όλο και περισσότερο. Προσπαθούσα να βρω ένα σχέδιο, αλλά κάποιες φορές δεν θέλει πολλή σκέψη.

Άπλωσα το πόδι μου και έπεσε κάτω πετώντας το όπλο του. Πλέον ανήμπορος να αντιδράσει με παρακαλούσε να τον αφήσω να ζήσει και θα μου έδινε αύξηση. Εκείνη τη στιγμή είχα αποφασίσει να του περάσω χειροπέδες, αλλά σκέφτηκα ότι δεν θα είχε καμία ισχύ: Ένας απλός πράκτορας εναντίον ολόκληρου διευθυντή, οπότε τον πυροβόλησα 4 φορές στο στήθος και τον πέταξα στο λιμάνι. Αμέσως μετά έριξα και το SUV, ενώ πήγα ο ίδιος για να μαζέψω το θρυμματισμένο μου αμάξι από την είσοδο του ποδοσφαιριστή.

Κανείς δεν θα μάθει ποτέ τι απέγινε στον πορτογάλο πράκτορα και στον διευθυντή. Ή τουλάχιστον έτσι ελπίζω. Ο Bernard αργά ή γρήγορα θα αρχίσει να υποψιάζεται πράγματα.

Χθες εκλέχτηκε νέος διευθυντής. Άγγλος αυτήν την φορά. Will Davidson τον λένε.

Έχω πολλά ακόμα να ερευνήσω και δεν ξέρω την πολιτική του νέου διευθυντή οπότε πρέπει να περιμένω λίγο ακόμα για να σκεφτώ τα μελλοντικά μου σχέδια.

Προς το παρών, όμως, θέλω να απολαύσω το καλοκαίρι μου, αν και είναι κάπως δύσκολο αφού πρέπει να ανανεώσω όλη την ομάδα για να χτυπήσουμε τετράδα, οπότε ημερολόγιο θα τα ξαναπούμε σε κανά μήνα.

CYA

:!: Coming Soon:
:arrow: Αποκλειστικό ρεπορτάζ του Sport24 για τον μυστήριο Έλληνα προπονητή Αλέξανδρο Ζαμπολίδη

EDIT: *[Το "Αποκλειστικό Ρεπορτάζ" θα δημοσιευτεί αύριο και όχι σήμερα όπως είχα προγραμματίσει... ]
User avatar
bobi
Trialist
Trialist
Posts: 28
Joined: Sat Jan 27, 2007 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool, Valencia, Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπορεί να τα κατάφερες να βγεις ζωντανός από την όλη κατάσταση αλλά τώρα αρχίζουν τα δύσκολα...Έρχεται η Μαρία.... -ksilo
Πολύ καλή δουλειά....Συνέχισε έτσι...
DaFFyNaSH
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 520
Joined: Mon Apr 21, 2008 11:27 pm
Football Manager της ομάδας: Ντιναμό Μόσχας
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ, Juve, Newcastle, Nottm F
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όσο πάει το καλυτερεύεις! Μπράβο! Αναμένουμε τη συνέντευξη...
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3313
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Spoiler: show
@bobi & @DaFFyNaSH Ευχαριστώ!! :-D
8 - Ποιος είναι ο μυστήριος Αλέξανδρος Ζαμπολίδης;

Γεια σου ημερολόγιο. Σήμερα, δεν έχω διάθεση να γράψω πάρα πολλά. Τον λόγο θα τον δεις παρακάτω.

Είναι ένα άρθρο της ιστοσελίδας sport 24 και έχει γίνει viral τον τελευταίο καιρό σε όλον τον κόσμο.
Επώνυμος Αθλητικός Δημοσιογράφος wrote: Ποιος είναι ο μυστήριος Αλέξανδρος Ζαμπολίδης;

Είμαι σίγουρος ότι πολλοί από εσάς έχετε ακούσει έστω και μια φορά το όνομα Αλέξανδρος Ζαμπολίδης. Σίγουρα, όλοι οι ποδοσφαιρόφιλοι έχουν συζητήσει για αυτόν με την παρέα τους. Έχουν προσπαθήσει να αναλύσουν τις τακτικές του, να μαντέψουν την επόμενη κίνηση του και - ίσως - να δούνε και έναν αγώνα μιας ομάδας του.

Η καριέρα του είναι πάνω κάτω γνωστή σε όλους μας: Άρχισε 20 χρονών χωρίς καμία εμπειρία και με το κατώτερο δίπλωμα προπονητικής. Η ομάδα που τον ζήτησε ήταν η Liptovsky Mikulas. Μια ομάδα δεύτερης κατηγορίας στην Σλοβακία. Με αυτήν δεν μπορούμε να πούμε ότι διέπρεψε στο πρωτάθλημα, αφήνοντας την εκεί που την βρήκε, όμως με μια τακτική βασισμένη σε αντεπιθέσεις έφτασε από το πουθενά στον τελικό του κυπέλλου. Με, σχεδόν, παρόμοιο τρόπο οδήγησε την επόμενη του ομάδα, επίσης της δεύτερης Σλοβάκικης κατηγορίας, Nitra στην κατάκτηση του πρωταθλήματος και την άνοδο μετά από χρόνια αλλά και στην κατάκτηση του κυπέλλου.

Τότε ήταν που τον μάθαμε και εμείς στην χώρα μας. Στην συνέχεια οι επόμενες του ομάδες ήταν η Lahti και η Ολυμπιακή αποστολή του Βελγίου. Με την πρώτη δεν τα κατάφερε καθόλου καλά, παρότι στην αρχή φαινόταν ότι πήγαινε να κάνει το βήμα παραπάνω, ενώ με την δεύτερη κατάφερε μια αξιοπρεπή πορεία. Μετά τις δύο απολύσεις του έμεινε εκτός για κάνα εξάμηνο και πήρε την δουλεία στην Vitoria Guimaraes. Με την τελευταία του ομάδα τα πήγε καλά στον πρώτο μισό χρόνο αλλά η σεζόν που έρχεται θα δείξει αν όντως ο Αλέξανδρος Ζαμπολίδης είναι άξιος προπονητής.

Αλλά αρκετά όλα αυτά. Μέχρι εδώ όλα φαίνονται λογικά, αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι. Γιατί; Επειδή, δεν υπάρχει πουθενά άνθρωπος με το ονοματεπώνυμο Αλέξανδρος Ζαμπολίδης. Ο, τόσο γνωστός, προπονητής δεν έχει αρχεία πουθενά. Είναι σαν φάντασμα. Ενώ, οι γείτονες του στην Ελλάδα ισχυρίζονται πως το πραγματικό του όνομα είναι Θανάσης Μαυροκεφαλίδης και δεν είναι 23 χρονών, αλλά 30.

Ο ίδιος δεν έχει δηλώσει τίποτα για όλα αυτά κατά την διάρκεια της καριέρας του. Αλλά το μυστήριο δεν τελειώνει εκεί. Οι γείτονες και φίλοι του λένε πως δεν είναι προπονητής και ποτέ δεν ενδιαφερόταν να γίνει. Λένε πως δουλεύει σε μια ιδιωτική εταιρεία.

Εμείς προσπαθήσαμε να αναζητήσουμε αυτήν την ιδιωτική εταιρεία και την βρήκαμε. Μόνο που δεν εργάζεται κανένας Αλέξανδρος Ζαμπολίδης εκεί πέρα. Με λίγα λόγια ο προπονητής, τον οποίον όλοι μας θαυμάζουμε είναι ένα ψέμα.

Βρήκαμε και την σχέση του στο αεροδρόμιο της Αθήνας πριν πάει να βρει τον αγαπημένο της στην Πορτογαλία. Μας είπε ότι δεν ξέρει για τι μιλάμε και ότι τον ξέρει ως Αλέξανδρο Ζαμπολίδη, ο οποίος εργάζεται σε μια εταιρεία που στέλνει προπονητές σε όποια ομάδα χρειαστεί. Ξέροντας κάποια πράγματα για το ποδόσφαιρο της είπα ότι δεν υπάρχει τίποτα τέτοιο και αυτή αποχώρησε συντετριμμένη.

Ανακαλύπτοντας όλα αυτά προσπάθησα να επικοινωνήσω τηλεφωνικώς με τον Έλληνα προπονητή, αλλά η συζήτηση μας δεν ήταν πολύ επικοδομητική, αφού μόλις ανέφερα όλα όσα ανακάλυψα τις τελευταίες μέρες το έκλεισε νευριασμένος.

Βέβαια, το πιθανότερο θα ήταν το Αλέξανδρος Ζαμπολίδης να είναι ψευδώνυμο. Όμως, σε μια τέτοια περίπτωση δεν θα υπήρχε λόγος να μην το αποκαλύψει, οπότε όπως και να έχει κάτι κρύβει.

Και από εκεί που νομίζαμε ότι ξέραμε τα πάντα για την ζωή του φιλόδοξου νεαρού προπονητή-θαύματος, δεν ξέρουμε τίποτα. Το σίγουρο είναι ότι θα συνεχίσουμε να αναζητάμε στοιχεία για αυτόν, ενώ είμαστε σε επικοινωνία με τους Πορτογάλους συναδέλφους.
Αυτά ημερολόγιο. Η ζωή μου τις τελευταίες μέρες καταρρέει. Δεκάδες δημοσιογράφοι βρίσκονται έξω από το σπίτι μου και εγώ είμαι κλειδωμένος εδώ και μια εβδομάδα. Η Μαρία μαθαίνοντας όλα αυτά σοκαρίστηκε και με παράτησε. Ο πρόεδρος της ομάδας θέλει εξηγήσεις και το χειρότερο ο νέος διευθυντής με πρόσταξε να επιστρέψω στην Ελλάδα, λογικά για να με απολύσει.

Τα πράγματα για πρώτη φορά είναι πολύ άσχημα.
User avatar
ape
Backup
Backup
Posts: 905
Joined: Wed Dec 19, 2007 4:04 pm
Football Manager της ομάδας: Inter Milan
Location: Toumba,Gate 4,Seat 16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωωωωχ μπλέξαμε... τους ΑΡΔ μου μέσα. -ksilo
Post Reply

Return to “Rest of the World”