The Curious Case of James Jason

Post Reply
DaFFyNaSH
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 520
Joined: Mon Apr 21, 2008 11:27 pm
Football Manager της ομάδας: Ντιναμό Μόσχας
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ, Juve, Newcastle, Nottm F
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image

The Curious Case of James Jason

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=7-5meL1dp5k[/youtube]


31 Δεκεμβρίου 1999, κάπου στο Westchester του Σικάγο της πολιτείας του Illinois.


O JJ (James Jason ή αλλιώς Dimitrios-James Iasonidis όπως είναι το ολόκληρο όνομα του) βρίσκεται σε μία παρακμιακή Pub στα περίχωρα του Σικάγο. Έχει πιει αρκετά, δεν θυμάται καν πόσα, 10; 20; ίσως παραπάνω. Νοιώθει το κορμί του μουδιασμένο, νοιώθει πως αν σηκωθεί από το παλιό σκαμπό του μπαρ θα σωριαστεί στο πάτωμα. Άλλο ένα και θα φύγω, σκέφτεται.

- Βάλε άλλο ένα, ψηλέ. Λέει τρεκλίζοντας στον μπαρμαν
Ο μπάρμαν τον κοίταξε λίγο στραβά με ένα ίχνος λύπησης στο πρόσωπο του και έκανε να του βάλει άλλο ένα διπλό μπέρμπον. Δεν του άρεσε να τον λυπούνται, το σιχαινόταν.
- Ορίστε. Είσαι σίγουρος ότι θα μπορέσεις να πας σπίτι σου μετά; Ρώτησε ο μπάρμαν.
- Κοίτα τη δουλειά σου, ότι θέλω θα κάνω.
- ΟΚ. Συγγνώμη. Πίνε όμως να φεύγουμε γιατί κλείνω σιγά σιγά.
- Καλά καλά. Άφησε με τώρα όμως δεν έχω όρεξη για κουβέντες.

Καθώς ολοκλήρωνε τη φράση του, ένοιωσε το σώμα του να δονίζει. Έχω και παραισθήσεις τώρα; Αναρωτήθηκε, αλλά μετά κατάλαβε πως είναι το κινητό του. Το έβγαλε από την τσέπη και χωρίς να κοιτάξει καν ποιος τον καλεί, το έβαλε πάνω στο μπαρ και το έκανε κομμάτια με τη γροθιά του. Ο μπάρμαν τρόμαξε.

- Τι κάνεις χριστιανέ μου; Πας καλά; Θεέ μου. Αυτό κάνει 700$...
- Χαχαχαχα. Γέλασε με κακία ο JJ. Φίλε θα σου δώσω μια συμβουλή. Μην περιμένεις πολλά από το Θεούλη σου, ούτε από τα χρήματα. Εμένα κανένα από τα 2 δεν με βοήθησε. Ορίστε πάρε τα βρωμοδολάρια σου τώρα για το πετρέλαιο που μου πούλησες και καλημέρα σου.

Είχε σχεδόν ξημερώσει όταν έφτασε στο σπίτι. Δεν είχε σκοπό να κοιμηθεί, θα έπινε κι άλλο, όπως κάθε μέρα, μέχρι να λιποθυμήσει απ' το ποτό... Όμως στην εξώπορτα βρήκε κάποιον. Μια πλευρά του χαιρόταν που τον έβλεπε, αλλά από την άλλη δεν ήθελε να μιλήσει με κανέναν. Ήταν ο Λίαμ, ένας κολλητός του από παλιά και συνεργάτης αργότερα.

- Τι θες;
- Τζέι, δεν μπορείς να ζεις έτσι. Το ξέρω πως είναι δύσκολα, αλλά κάτι πρέπει να κάνεις. Σήκωσε το κεφάλι.
- Δεν ξέρεις τι περνάω και ούτε θέλεις να ξέρεις πως είναι.
- Το ξέρω αδερφέ μου, το ξέρω. Όμως νοιάζομαι, και με πονάει να σε βλέπω έτσι. Όλους μας.
- Άφησε με. Αφήστε με. Δεν έχω όρεξη για τίποτα, φύγε.
Άνοιξε την πόρτα και μπήκε στο σπίτι. Ο Λίαμ τον ακολούθησε. Ο Τζέι πήρε στο ένα χέρι ένα μπουκάλι ουίσκι και στο άλλο μια κορνίζα, κάθισε σε μια πολυθρόνα, άρχισε να κλαίει και να πίνει σαν να μην υπάρχει ο Λίαμ εκεί. Ο φίλος του, του πήρε το μπουκάλι από τα χέρια.
- Χριστέ μου είσαι 22 χρονών, θα πεθάνεις από το ποτό αν συνεχίσεις. Δεν καταλαβαίνεις πως ότι και να κάνεις δεν θα γυρίσουν πίσω; Του είπε δειχνοντας την κορνίζα το οποίο φάνηκε να τσατίζει τον JJ.
- Φύγε. Σήκω και φύγε γιατί θα ξεχάσω ποιος είσαι και θα σε σκοτώσω. ΦΥΓΕ!
- Εντάξει, φεύγω. Αλλά δεν θα σε αφήσω έτσι. Φεύγω στην ευρώπη για μια δουλειά, όταν επιστρέψω θα τα πούμε.
- Φύγε και μην ξανάρθεις. Δεν έχω ανάγκη κανέναν σας. Αφήστε με.

Ο Λίαμ έφυγε, αλλά ήταν πολύ στεναχωρημένος και φοβόταν για την υγεία του φίλου του. Σχεδόν ένα χρόνο ήταν μόνιμα μεθυσμένος. Πριν 14 μήνες ζούσε το απόλυτο όνειρο και τώρα; Η ζωή του είχε καταστραφεί. Πριν 14 μήνες πανηγύριζε το πρωτάθλημα του MLS με την νεοσύστατη Chicago Fire ως ο νεότερος προπονητής στον κόσμο σε επαγγελματικό επίπεδο. Μετά από δύο μήνες όμως στις γιορτές των χριστουγέννων, έχασε σε ατύχημα την νεαρή του γυναίκα με τον 18 μηνών γιο τους. Από τότε άρχισε η κάτω βόλτα, παράτησε το ποδόσφαιρο και τα πάντα, ακόμα και την ίδια του τη ζωή.

Στο ίδιο μοτίβο θα συνεχιζόταν η ζωή του για τα επόμενα σχεδον 15 χρόνια, με την υπομονή και το πείσμα κοντινών του ανθρώπων να τον κρατά στη ζωή και να τον σώζουν δεκάδες φορές απο βέβαιο θάνατο απο αλκοόλ βαζοντάς τον σε προγράμματα απεξάρτησης κτλ όμως πάντα ξαναμπλεκε.


Άνοιξη 2014

Τζέι: Παρακαλώ;
Λίαμ: Έλα, πως είσαι;
Τ: Καλά εσύ; Πως είναι η ευρώπη;
Λ: Μια χαρα, δεν σε πήρα για κους κους όμως. Είσαι καθαρός;
Τ: Ωχ μωρέ, ναι είμαι, 3 μήνες τι θες;
Λ: ΟΚ τα λέμε σε 3 μέρες να με περιμένεις.


To be continued...
Last edited by DaFFyNaSH on Fri Dec 19, 2014 6:26 pm, edited 2 times in total.
User avatar
Stathis M.
Rotation
Rotation
Posts: 1167
Joined: Sun Jul 06, 2014 8:24 pm
Status: Οι χρυσές αυγές ξημερώνουν μαύρες μέρες.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραία ιστορία,ενδιαφέρον το σενάριο.Άντε να δούμε (: (:
Για τα ναρκωτικά υπάρχει η ΙΘΑΚΗ
Για τον Άρη όμως τίποτα....
User avatar
ape
Backup
Backup
Posts: 905
Joined: Wed Dec 19, 2007 4:04 pm
Football Manager της ομάδας: Inter Milan
Location: Toumba,Gate 4,Seat 16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Άντε να τον δω τον μεθύστακα :drinking: που θα πάει,στο τέλος τον κόβω από μεθύστακας να γίνεται [fatseas mode on]μεθυστάνας του πλούτου [fatseas mode off] -rofl
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3313
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Nice. :-D
Ακολουθώ!!!
DaFFyNaSH
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 520
Joined: Mon Apr 21, 2008 11:27 pm
Football Manager της ομάδας: Ντιναμό Μόσχας
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ, Juve, Newcastle, Nottm F
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image

Intro Part II
Spoiler: show
Λοιπόν, αν και δεν χρειάζεται να το πω, παραποιώ λίγο την ιστορία για να ταιριάξει στις ανάγκες της δικής μου ιστορίας. Πχ ο πρωταγωνιστής μας δεν είναι υπαρκτό πρόσωπο και ουδέποτε υπήρξε προπονητής της ποδοσφαιρικής ομάδας του Σικάγο!
Επίσης, εμπνέομαι από ταινίες για κάποιες λεπτομέρειες της ιστορίας, πχ το "προφίλ" του James Jason, είναι από μία ταινία που είδα τελευταία και μου άρεσε το στόρυ του πρωταγωνιστή. Στην πορεία ίσως χρησιμοποιήσω στοιχεία και από άλλη ταινία ή σειρά! Ο τίτλος επίσης κλεμμένος (από άλλη ταινία)... Συνεχίζουμε λοιπόν!

Ποιος; Τι; Που; Πως;

Γέννηση, Οικογένεια, Εκπαίδευση.
Ο James Jason, γεννήθηκε στο Chicago, στις 7 Ιουλίου του 1977, από Έλληνες γονείς, μετανάστες, τον Ιωάννη Ιασωνίδη και την Φρόσω Θεοδωρίδου. Δεν ήταν πλούσια οικογένεια, όμως δεν του έλειψε ποτέ τίποτα σαν παιδί. Το πλήρες όνομα του, είναι Δημήτριος Ιασωνίδης, αλλά ήταν περισσότερο γνωστός στις ΗΠΑ με το όνομα James Jason και για τους δικούς του, JJ (Τζέι-Τζέι). Ο Τζέι είχε άλλα δύο αδέρφια, έναν μικρότερο αδερφό, τον Γιώργο (George) και μια μεγαλύτερη αδερφή την Μαρία (Mary) και οι δύο επίσης γεννημένοι στην Αμερική αλλά η αδερφή του μετά το Πανεπιστήμιο πήγε στην πατρίδα των γονιών της την Ελλάδα, όπου εργάζεται ως υπεύθυνη Μάρκετινγκ σε μία μεγάλη εταιρεία και συγχρόνως παραδίδει μαθήματα σε Ελληνικό Πανεπιστήμιο με θέμα το Μάρκετινγκ. Ο μικρός Γιώργος, ο Βενιαμίν της οικογένειας, 11 χρόνια νεότερος από τον αδερφό του και 14 χρόνια από την Mary, μόλις έχει τελειώσει την Νομική σε γνωστό Πανεπιστήμιο της Αμερικής και μεταπτυχιακό στο Αθλητικό Δίκαιο (υπάρχει δεν υπάρχει εγώ θέλω να έχει σχέση με τον αθλητισμό :D ) και θεωρείτε ανερχόμενος "Αστέρας" της Δικηγορίας έχοντας ως πελάτες αστέρια παίκτες του NFL, του ΝΒΑ αλλά και του Baseball.

O James, έχει σπουδάσει δημοσιογραφία και φωτογραφία, αλλά ποτέ δεν ασχολήθηκε με αυτόν τον κλάδο μιας και από μικρός ήταν παιδί-θαύμα σε ότι σπορ ασχολήθηκε. Σε νεαρή ηλικία στο Γυμνάσιο πέρασε σχεδόν από όλα τα αθλήματα σε σχολικό επίπεδο, Μπάσκετ, Αμερικάνικο Ποδόσφαιρο, Στίβο αλλά όλα τα παρατούσε γιατί τα έβρισκε ανιαρά, ένα κέρδισε την αγάπη του και το ερωτεύτηκε αμέσως. Το ορίτζιναλ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ που έλεγε και ο πατέρας του, "Αγόρι μου, αυτό είναι TO ποδόσφαιρο, αυτό είναι άθλημα, όλα τα άλλα είναι γιαλαντζί και αντιγραφές" συνήθιζε να λέει ο κυρ-Γιάννης. Ορκισμένος φίλαθλος του ΠΑΟΚ από τα γεννοφάσκια του ο κυρ-Γιάννης, παλαλός που έλεγε στα ποντιακά. Όταν ήταν πιο νέος έκανε ταξίδια για να δει την ομάδα του, κάποιες φορές πήρε και τον James μαζί, αλλά και για την Εθνική Ελλάδος. Το 1994 ήταν παρών και στους 3 αγώνες της εθνικής μας, πως θα μπορούσε να λείψει; Ήταν μόλις λίγες ώρες από το σπίτι του! Έτσι και ο James, έθρεφε αγάπη για τον ΠΑΟΚ, κυρίως λόγω του πατέρα του, αλλά του άρεσαν και άλλες ομάδες της Ελλάδας, όπως ο Ηρακλής, που φορούσε τα εθνικά χρώματα και ο Απόλλων Καλαμαριάς που ήταν Ποντιακός σύλλογος. Αλλά στην πρώτη θέση της καρδιάς του, ήταν μία ομάδα. H Chicago Fire.


Πρώτα βήματα στο ποδόσφαιρο.
Ο JJ όπως είπαμε ήταν πολύ χαρισματικό παιδί στα αθλήματα, αλλά στην ηλικία των 16 ξεκίνησε το ποδόσφαιρο, το γνώριζε καλύτερα από τα παιδιά της ηλικίας του λόγω του πατέρα του, είχε ξαναπαίξει πολλές φορές, στις διακοπές του στην Ελλάδα δεν άφηνε αλάνα για αλάνα και γήπεδο για γήπεδο. Στα 16 του λοιπόν έπαιζε σε μία ερασιτεχνική ομάδα του Σικάγο που την είχαν ιδρύσει Έλληνες με Λατινοαμερικάνους και ήταν μακράν το αστέρι της ομάδας, την ίδια χρονιά, το 1993, οι ΗΠΑ έγινε γνωστό ότι θα φιλοξενούσαν το παγκόσμιο του 94 οπότε ιδρύθηκε και το επαγγελματικό πρωτάθλημα που θα ξεκινούσε το 1996, ήδη κάποιες μελλοντικά επαγγελματικές ομάδες τον είχαν στα υπόψιν τους και το 1996 υπέγραψε ένα πολύ καλό συμβόλαιο με τους LA Galaxy, έκανε 2 τρομερές σαιζόν. Τότε ιδρύθηκε η Chicago Fire και εφόσον ήταν ελεύθερος να φύγει το έκανε και έγινε μέλος της ομάδας της πόλης του για τα μισά χρήματα. Στην προετοιμασία όλοι οι συμπαίκτες του τον σεβόταν σαν αρχηγό και ας ήταν μόνο 21 ετών. Είχε τρομερή ηγετικότητα και επιρροή στους παίκτες και ήταν μακράν ο εμπειρότερος και πιο ταλαντούχος. Στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της ομάδας όμως, υπέστη σοβαρό τραυματισμό στο δεξί του αχίλλειο τένοντα και σχεδόν έπεσε σε κατάθλιψη γιατί αυτό σήμανε το τέλος της καριέρας του. Αλλά η ομάδα δεν τον άφησε έτσι, τον έκανε βοηθό προπονητή και στην συνέχεια έγινε πρώτος προπονητής στην ομάδα μετα την απόλυση του προκατόχου του και στην παρθενική σαιζόν της Chicago Fire έκανε το νταμπλ και γράφτηκε στην Ιστορία του παγκόσμιου ποδοσφαίρου.

Το ατύχημα.
Όμως η τύχη δεν ήταν μαζί του και στην προσωπική ζωή του. Μικρός μικρός στα 19 του είχε παντρευτεί και τον επόμενο χρόνο η γυναίκα του γέννησε ένα πανέμορφο αγοράκι. Αλλά τους έχασε και τους δύο σε ένα αυτοκινητιστικό δυστύχημα στα περίχωρα του Chicago. Έκτοτε, έγινε άλλος άνθρωπος, απομακρύνθηκε από όλους, οικογένεια-φίλους-συγγενείς, παράτησε το ποδόσφαιρο και άρχισε άλλο σπορ. Το αλκοόλ. Αν οι δικοί του άνθρωποι δεν ήταν τόσο πεισματάρηδες, τώρα ίσως να ήταν νεκρός απο το συκώτι του, αλλά τον γλίτωσαν δεκάδες φορές. έχει μπει στην απεξάρτηση πάνω απο 10 φορές και έχει κυλήσει άλλες τόσες. Τώρα, την άνοιξη του 14, είναι καθαρός σχεδόν 3 μήνες και μόλις εχθές δέχτηκε ένα τηλεφώνημα από τον μοναδικό φίλο του από τα παλιά που έχει μείνει δίπλα του, τον Λίαμ.


Ο JJ βρίσκεται στο σπίτι του βλέπει τηλεόραση, αλλά το μυαλό του ταξιδεύει.
Το τηλεφώνημα ήταν περίεργο, αυτός συνήθως δεν σταματάει την πάρλα, τώρα με πήρε με ρώτησε αν είμαι καθαρός (απο αλκοόλ) και μου είπε να τον περιμένω την κυριακή που γυρνάει απο Ευρώπη. Περίεργο... Κάτι σκαρώνει αυτός. Είχαμε να μιλήσουμε 6 μήνες και τώρα μόνο αυτό; ΠΟΛΥ περίεργο! Τέλος πάντων, Κυριακή κοντή γιορτή που λένε!

Του μπη κοντίνιουντ...

Σχόλια του συγγραφέα (λέμε τώρα):
Spoiler: show
Λοιπόν, τολμώ να πω ότι ομάδα δεν πήρα ακόμα, είμαι σε δίλημμα.
Η 1 επιλογή μου είναι: ομάδα της Β' Γαλλίας, με περιορισμένο χρήμα, αλλά καλό ρόστερ και media prediction πάνω απο την μέση της βαθμολογίας. Αλλά δεν με ψήνει τόσο όσο η δεύτερη επιλογή.
Επιλογή Βου: ομάδα απο το ανατολικό μπλοκ, καλούτσικο πρωτάθλημα, άτιτλη, με καλό όνομα και καλό financial status. Media prediction στην πρώτη 6αδα. Καλό ρόστερ. Με ψήνει πολύ γιατί δεν έχω παίξει ποτέ σε τέτοιο πρωτάθλημα, ενώ τα κεντροευρωπαικά τα έχω βαρεθεί.

Ακούω απόψεις.. Απόφαση θα πάρω σήμερα το βράδυ και θα ξεκινήσω... Ως τότε ωρε ντουβαρ...
User avatar
ape
Backup
Backup
Posts: 905
Joined: Wed Dec 19, 2007 4:04 pm
Football Manager της ομάδας: Inter Milan
Location: Toumba,Gate 4,Seat 16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Την 2η πάρε... Βου Γαλλίας όλοι απ'αυτό το βου είναι. -rofl
User avatar
vorxis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2015
Joined: Mon Jun 07, 2010 6:36 pm
Football Manager της ομάδας: Plymouth
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ ωραιο στορι.
Πηγαινε σε καμια ουκρανια η πολωνια!
DaFFyNaSH
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 520
Joined: Mon Apr 21, 2008 11:27 pm
Football Manager της ομάδας: Ντιναμό Μόσχας
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ, Juve, Newcastle, Nottm F
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image

O Liam Ιρλανδός στην καταγωγή, γεννημένος στην Αμερική, ο στενός φίλος του JJ, εργάζεται για αρκετά χρόνια στον χώρο του αθλητισμού και κυρίως του ποδοσφαίρου. Τον προσλαμβάνουν ομάδες για να "στήσει" ή να αναδομήσει το προφίλ τους, από το μάρκετινγκ μέχρι και εύρεση προσωπικού και παικτών, δεν είναι μάνατζερ παικτών είναι κυρίως Σύμβουλος Μάρκετινγκ αλλά μετά από τόσα χρόνια έχει δημιουργήσει καλό δίκτυο γνωριμιών με μάνατζερ αλλά και παίκτες, προπονητές οπότε μπορεί και το κάνει αυτό πετυχημένα. Πολλές φορές στο παρελθόν έχει συμβουλευτεί τον James, σε περιόδους νηφαλιότητας πάντα.

10 Μαΐου 2014

Ο James, περίμενε με μεγάλη ανυπομονησία τον φίλο του να επιστρέψει από την Ευρώπη τις τελευταίες 3 μέρες, χωρίς να ξέρει γιατί, ίσως ήταν ο τρόπος που του μίλησε ο Λίαμ αυτό που τον «κούρδισε». Ίσως ήταν που ήταν καθαρός για αρκετό διάστημα - για τα δικά του δεδομένα - και ήθελε να έχει επιτέλους επαφή με κάποιον άνθρωπο. Ίσως πάλι, ο φίλος του να είχε αναλάβει κάποιο ενδιαφέρον κλαμπ και θα ζητούσε τη βοήθεια του για να κάνουν ένα πρότζεκτ. Το λάτρευε όταν βοηθούσε τον Λίαμ να αναδομήσει ένα ποδοσφαιρικό κλάμπ απο όλες τις απόψεις. Τον Λίαμ συνήθως τον προσλάμβαναν είτε μικρές ομάδες που είχαν στόχο να βγουν δυναμικά στο προσκήνιο του ποδοσφαίρου είτε δυνατές ομάδες που είχαν χάσει το πρεστιζ τους, είτε από έλλειψη επιτυχιών είτε για άλλους διάφορους λόγους. Ποτέ δεν δούλευε για ομάδες που άνηκαν στην ελίτ του ποδοσφαίρου (όπως Μπαρτσελόνα, Ρεάλ, Μπαγερν, Μαντσεστερ Γιουν. κτλ) γιατί αυτές οι ομάδες ήταν ήδη αρκετά δημοφιλείς και επιτυχημένες οπότε δεν χρειαζόταν κάποιον εξωτερικό συνεργάτη όπως ο Λίαμ για να τους «ξαναφτίαξει» το προφίλ. Αυτό άρεσε στον James, γιατί τις περισσότερες φορές το πρότζεκτ ήταν μια πρόκληση. «Θα ξέρω σε λίγες μόλις ώρες» σκέφτηκε, κλειδώνοντας την εξώπορτα του σπιτιού και πήρε το αυτοκίνητο να πάει στο αεροδρόμιο να περιμένει τον φίλο του.


Φτάνοντας στο αεροδρόμιο O'Hare του Σικάγο, πήγε στο Information Desk να ρωτήσει πότε φτάνει η πτήση του φίλου του.

J: Καλησπέρα, τι ώρα φτάνει η πτήση 1478 από Λονδίνο;
Ι: Μόλις προσγειώθηκε το αεροπλάνο κύριε. Αν θέλετε μπορείτε να πάτε στις αφίξεις στην πύλη 14 και να περιμένετε εκεί τους ανθρώπους σας.
J: Ευχαριστώ κυρία μου.


Μετά από λίγη ώρα...

Τ: Έι, χαζούλη, εδώ ρε!
Λ: Χαχαχα, γειά σου φίλε μου, φοβόμουν ότι θα με ξεχνούσες.
Τ: Λες ε; Σου μοιάζω για Ιρλανδός;
Λ: Έλα μην αρχίζεις τώρα. Πάμε γιατί έχουμε αρκετά να πούμε.
Τ: Τις αποσκευές δεν θα τις πάρεις;
Λ: Δεν έχω, μόνο αυτόν το χαρτοφύλακα, αυτό χρειάζομαι μόνο. Έλα πάμε. Μη μου πεις οτι ήρθες με εκείνο το σαράβαλο το Ford.
Τ: Μήπως ήθελες να έρθω με καμιά Λιμουζίνα κύριε Διευθυντά; Άντε προχώρα, που θα πάμε όμως;
Λ: Στο γραφείο μου, έχουμε αρκετή δουλειά.
Τ: Θα μου πεις περί τίνος πρόκειται;
Λ: Όταν φτάσουμε.

Λίγο αργότερα στο γραφείο του Λίαμ, κάθισαν σε ένα οβάλ τραπέζι συσκέψεων, ο Τζέι έκανε σαν μικρό παιδί προσπαθώντας να πάρει τον χαρτοφύλακα του Λίαμ να δει το περιεχόμενο όποτε ο Λίαμ δεν κοιτούσε.

Λ: Ρε μη κάνεις σαν μωρό ολόκληρος άντρας. Θα σου πω πρώτα περι τίνος πρόκειται και μετά το περιεχόμενο του χαρτοφύλακα είναι δικό σου.
Τ: Εντάξει, λέγε όμως γιατί θα σκάσω.
Λ: Λοιπόν, μου πρότεινε συνεργασία ένα Club, έχει αρκετά δυνατό όνομα και στην χώρα αλλά και στην ευρώπη είναι ομάδα με κύρος, σίγουρα όχι ελίτ κλαμπ, έχει καλό ρόστερ με έμπειρους και ικανούς παίκτες. Το πρόβλημα τους είναι ότι παρά την δύναμη τους και το καλό ρόστερ τους δεν έχουν πάρει πρωτάθλημα από το 1976, να φανταστείς τελευταία φορά βγήκαν 2οι πριν 20 χρόνια. Έχουν ένα κύπελλο το 1995 και αυτό είναι το τελευταίο επίτευγμα τους. Από μένα δεν θέλουν πολλά πράγματα αν και μου πρόσφεραν αρκετά χρήματα και αναλογικά θα κερδίσω τα 3πλάσια απόσα συνήθως παίρνω απο άλλες ομάδες χωρίς να κάνω κάτι τόσο σημαντικό.
Τ: Ωραία, δέξου τότε, τι το σκέφτεσαι;
Λ: Έχουν έναν όρο. Τον οποίο δεν ξέρω αν μπορώ να τον πραγματοποιήσω.
Τ: Ο οποίος είναι;
Λ: Ο πρόεδρος τους ξέρει πολύ καλά την ιστορία της Σικάγο Φάιρ, ξέρει για το πρωτάθλημα του 1998, από κει με γνωρίζει και μένα. Και έχει βάλει ως απαραίτητη προϋπόθεση για την συνεργασία μου μαζί τους, να σε φέρω ως προπονητή στην ομάδα. Του είπα ότι σταμάτησες το ποδόσφαιρο και ότι έχεις προσωπικά θέματα, αλλά είναι πολύ πεισματάρης και με όρκισε να σου το προτείνω τουλάχιστον.
Τ: Είναι δυνατόν μια επαγγελματική ομάδα τέτοιου επιπέδου να βασιστεί σε έναν προπονητή που δεν ασκεί το επάγγελμα 15 και βάλε χρόνια;
Λ: Αυτό έχεις να πεις μόνο; Δεν θα με βρίσεις; Άρα το σκέφτεσαι...
Τ: Ο σύμβουλος μου από τις συγκεντρώσεις των ΑΑ που πάω μου πρότεινε να ξαναρχίσω να ασχολούμαι με το ποδόσφαιρο, αλλά βέβαια δεν είχα στο μυαλό μου επαγγελματικά και σε τέτοιο επίπεδο.
Λ: Λοιπόν τι λες; Μέσα στο χαρτοφύλακα έχει 2 φακέλους, ο ένας είναι το συμβόλαιο σου και ο άλλος είναι το μπακγκράουντ της ομάδας, το ρόστερ, το προσωπικό, βίντεο από την χρονιά που τελείωσε και άλλες πληροφορίες.
Τ: Δεν ξέρω, πραγματικά είναι δύσκολο για μένα. ΡΩΣΣΙΑ; Ρε φίλε είσαι σίγουρος; Αμερικάνικο διαβατήριο έχουμε και οι 2, μην είναι επικύνδινα εκεί για μας;
Λ: Ο Πρόεδρος μου εγγυήθηκε πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα για σένα εκεί λόγω της Ελληνικής σου καταγωγής, ο ίδιος είναι στην μαύρη λίστα των ΗΠΑ, αλλά έχει τρέλα με σένα σου λέω και μου είπε πως μόλις πας θα κινήσει τις διαδικασίες να πάρεις Ελληνικό διαβατήριο και ταυτότητα ώστε να είσαι καλυμμένος.
Τ: Λιαμ, δώσε μου 2 μέρες να το σκεφτώ, να δω τι παίζει, γιατί φοβάμαι φίλε, δεν θέλω να πάνε άσχημα τα πράγματα και να κυλήσω πάλι, η μάνα μου δεν είναι καλά, αν με ξαναδεί σε αυτή την κατάσταση θα την χάσουμε.
Λ: Έγινε, εγώ θα μείνω εδώ μέχρι να πάρεις την απόφαση σου, αν δεχτείς θα φύγουμε μαζί πίσω, αν όχι θα φύγω μόνος να μεταφέρω την απόφαση σου. Πάρε με τηλέφωνο όταν είναι.


Ο Τζέι είχε πάρει ήδη την απόφαση του, ευχόταν μήνες για μια ευκαιρία να επιστρέψει στο ποδόσφαιρο, αλλά αυτό ήταν το κάτι άλλο. Επαγγελματικό Κλάμπ στο τοπ 5 της Ρωσίας με τέτοιο ρόστερ και σχεδόν κάθε χρόνο συμμετοχή στην Ευρώπη; Αυτό ήταν όνειρο, αλλά, πολιτικά θα ήταν δύσκολο, ίσως να τον θεωρούσαν προδότη στις ΗΠΑ, ο πρόεδρος της ομάδας ήταν στην Μαύρη Λίστα μετά τα περσινά. Ίσως αν έφευγε να ήταν η τελευταία φορά που έβλεπε την πόλη που μεγάλωσε... Ίσως όμως αν ήταν τυχερός να ήταν ευκαιρία να επανέλθει στη ζωή γιατί 16 χρόνια τώρα φυτοζωούσε... «Δεν γαμ1έται» είπε, και πήρε άμεσα τηλέφωνο τον Λίαμ.

Λ: Έλα.
Τ: Πότε φεύγουμε;
Λ: χαχαχαχαχαχαχα το ήξερα δικέ μου! ΤΟ ΗΞΕΡΑ! Ψάχνω για πτήσεις κλείνω εισιτήρια και σε παίρνω τηλ. Ετοιμάσου.
Spoiler: show
Image

ΤΙΤΛΟΣ: The Curious Case of James Jason
Όνομα προπονητή: James Jason «JJ» aka Dimitrios Iasonidis
Έναρξη: Dynamo Moscow
Φορτωμένα πρωταθλήματα: Αγγλία (Premier,Champ,League 1), Γαλλία (Λιγκ 1,2), Ελλάδα ( Superleague,Football League), Ισπανία(Πριμέρα,Σεγκουντα), Ιταλία (Serie A,B), Ολλανδία, Ουκρανία, Ρωσία (Πρεμιερ,Φιρστ)
Skin: Default
Logos/Kits/Facepacks: Steel 14 Logos // Megapack SS '13 Kits v1.9 // Panini Megapack Faces

:arrow: Coming: Παρουσίαση ομάδας, Ρόστερ, Αποδεσμεύσεις, Μεταγραφές, Στόχοι
Last edited by DaFFyNaSH on Mon Dec 22, 2014 4:14 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Trake Manis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 312
Joined: Mon Nov 10, 2014 10:51 am
Football Manager της ομάδας: Lanus
Αγαπημένη Ομάδα: VELEZ,OM,
Location: athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μόλις απέκτησες άλλον έναν θαυμαστή της ιστορίας σου :D
roma pizza
DaFFyNaSH
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 520
Joined: Mon Apr 21, 2008 11:27 pm
Football Manager της ομάδας: Ντιναμό Μόσχας
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ, Juve, Newcastle, Nottm F
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Spoiler: show
vorxis wrote:Πολυ ωραιο στορι.
Πηγαινε σε καμια ουκρανια η πολωνια!
ape wrote:Την 2η πάρε... Βου Γαλλίας όλοι απ'αυτό το βου είναι. -rofl
Stathis M. wrote:Ωραία ιστορία,ενδιαφέρον το σενάριο.Άντε να δούμε (: (:
Trake Manis wrote:μόλις απέκτησες άλλον έναν θαυμαστή της ιστορίας σου :D

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια :D

@Vorxis ήμουν ενδιάμεσα Ρωσία (Ντιναμό η Κράσνονταρ) και Γαλλία Β' (Χάβρη). Γαλλία δεν πολυψηνόμουν γιατί έχω βαρεθεί τα κλασικά πρωταθλήματα (Ελλάδα,Γαλλία,Αγγλία,Ισπανία,Ιταλία) και είπα να πάω στην ανατολή όπου υπάρχουν και άλλες συνθήκες και άλλα δεδομένα. Βέβαια η Ντιναμό έχει πολύ καλό ρόστερ και οικονομικό στάτους οπότε δεν μπορεί να θεωρηθεί πολύ δύσκολη πρόκληση, αλλά μη ξεχνάμε ότι έχει απέναντι Ζενιτ, ΤΣΣΚΑ, Ρουμπίν οι οποίες ξέρουμε όλοι ποιες είναι και τι ρόστερ έχουν αλλά έχει και άλλες πιο μεσσαίες ομάδες που μπορούν να την κοντράρουν άνετα (Σπαρτακ, Κουμπαν κτλ)... Επίσης υπάρχει και το 7 ξένοι στους 11, όπου ξένοι είναι όντως ΞΕΝΟΙ, ακόμα και Ουκρανοι, Γεωργιανοί κτλ πιάνονται ως ξένοι. Οπότε είναι μια καλή πρόκληση να μπορέσω να την κάνω πρωταθλήτρια μετά απο 40 σχεδόν χρόνια και να την εδραιώσω ως μόνιμο διεκδικητή του τίτλου. Βέβαια αν δεν μου πάει κάτι καλά εκεί, θα συνεχίσω αλλού κάτι που δεν συνιθίζω ειδικά στις Ιστορίες.. Οπότε βλέπουμε και κάνουμε!

Καλώς εχόντων των πραγμάτων το βραδάκι θα έχουμε την παρουσίαση της ομάδας, του δυνατού αλλά περίπλοκου ρόστερ, τις τακτικές και άλλες λεπτομέρειες!
DaFFyNaSH
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 520
Joined: Mon Apr 21, 2008 11:27 pm
Football Manager της ομάδας: Ντιναμό Μόσχας
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ, Juve, Newcastle, Nottm F
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image

Παρουσίαση ομάδας

Image

ΦΚ Ντιναμό Μόσχας // Футбольный клуб Динамо Москва // FC Dynamo Moscow

Official Website: http://fcdynamo.ru/
Ιδιοκτήτης: VTB Bank
Πρόεδρος: Boris Rotenberg Sr.
Έδρα: Αρένα Κιμκι (Arena Khimki) [Θα μεταφερθεί στο νέο στάδιο χωρητικότητας 26319 θέσεων στις 22/10/2017]

Spoiler: show
Image

Image


Διακρίσεις:
Πρωταθλήματα (Σοβιετικό Πρωτ. 1936-1991 // Ρώσικο Πρωτ. 1992-): 1936 (Άνοιξη), 1937, 1940, 1945, 1949, 1954, 1955, 1957 1959, 1963, 1976
Δεύτερη θέση: 1936 (Φθινόπωρο), 1946, 1947, 1948, 1950, 1956, 1958, 1962, 1967, 1970, 1986, 1994
Κυπελλούχος (Σοβιετικό '36-'91 // Ρώσικο '92-): 1937, 1953, 1967, 1970, 1977, 1984, 1994-95
Φιναλίστ Κυπέλλου: 1945, 1949, 1950, 1955, 1979, 1996-97, 1998-99, 2011-12
UEFA Κύπελλο Κυπελλούχων: 1977

Μ.Ο. Προσέλευσης (Ρώσικο Πρωτάθλημα 22 σαιζόν 1992-2014): 6.942

UEFA Ranking: 139η θέση, 10.333 Πόντοι


Image

Το αρχικό ρόστερ είναι αρκετά γεμάτο, σχεδόν όλες οι θέσεις καλυμμένες, δυνατά ονόματα αλλά και ταλαντούχοι παίκτες. Τα ονόματα που ξεχωρίζουν είναι Valbuena, Dzsudzsak, Douglas, Noboa, Kuranyi αλλά υπάρχουν και ταλαντούχοι παίκτες όπως οι Kokorin, Buttner. Θα το αναλύσω περισσότερο το ρόστερ και πως σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω παρακάτω όταν σας παρουσιάσω και τις τακτικές μου.

Το αρχικό ρόστερ της ομάδας:
Spoiler: show
Image
Λίγο μπερδεμένο βέβαια σε αυτή την φώτο αλλά θα σας διευκολύνω παρακάτω...

Οι τακτικές που σκοπεύω να χρησιμοποιήσω:

Βασική τακτική, δύσκολα θα την αλλάζω μόνο σε πολύ εύκολα ή αδιάφορα παιχνίδια ή σε περίπτωση προβλήματος στο ρόστερ.
4-1ΑΜ-2-3
Spoiler: show
Image
2η τακτική την οποία θα χρησιμοποιώ με αρκετά υποδεέστερους αντιπάλους ή σε αδιάφορα ματς.
4-2-3-1
Spoiler: show
Image
Και η 3η τακτική που δεν νομίζω να χρησιμοποιηθεί, το κλασικό 4-4-2
Spoiler: show
Image
Απο οδηγίες, στις 2 πρώτες θα χρησιμοποιώ κυρίως αυτές και θα τις αλλάζω ανάλογα με το ματς και τον αντίπαλο, επίσης στο είδος σέντρας, όταν παίζω με Κουράνι (Target Man) θα παίζω με ψηλές σέντρες, ενώ στον Κοκοριν θα προτιμώ τις φαλτσαριστές.
Spoiler: show
Image
Κάποιοι λένε πως οι κοντινές πάσες και η διατήρηση κατοχής δεν ταιριάζει με τον υψηλό ρυθμό αλλά εγώ θα διαφωνήσω, το έχω δοκιμάσει και στο 14 αλλά και στο 15 και λειτουργεί άψογα αρκεί να έχεις καλό μέσο όρο Passing και δημιουργικούς μέσους.

Τώρα όσον αφορά την ανάλυση του ρόστερ, θα σας πω τι έχω στο μυαλό μου για την αρχική εντεκάδα αλλά και τους παίκτες κλειδιά του πάγκου (μιας και ο παγκος στην Ρωσία είναι μεγάλος - 12 παίκτες).

:arrow: Τερματοφύλακες

Εδώ έχουμε τους Gabulov, Shunin και Berezovskiy. Δεν έχουν τεράστια διαφορά μεταξύ τους, το προβάδισμα το έχει ο 30χρονος Gabulov ο οποίος είναι ελαφρώς καλύτερος από τον 27χρονο Shunin (προσωπική άποψη) και ο 40άρης πια Berezovskiy κλείνει την τριάδα με ελάχιστη αλλά θα έλεγα αισθητή διαφορά. Οπότε βασικός Gabulov, Rotation ο Shunin και ο παππούς μόνο στην ανάγκη :P

:arrow: Αμυντικοί

Εδώ έχουμε αρκετή ποιότητα. Στο κέντρο της άμυνας το έγχρωμο δίδυμο Douglas και Samba δύσκολα θα χάσουν την φανέλα βασικού, ενώ ο αρχηγός Granat θα είναι η πρώτη επιλογή μετά απο αυτούς, περισσότερες επιλογές και βάθος στη θέση μας δίνει ο Hubocan ο οποίος μπορεί να αγωνιστεί και στα 2 άκρα της άμυνας εκτός το κέντρο αλλά και μία μεταγραφή «ταλέντου» αλλά έτοιμου να βοηθήσει παίκτη που θα δείτε παρακάτω.

Στο δεξί άκρο ο Kozlov μαζί με μία μεταγραφή Ρώσου αστέρα θα χτυπηθούν για την θέση ενώ ο βουλγαρος Manolev θα δίνει λύσεις απο τον πάγκο μιας και παίζει όλη την πλευρά. Στο ρόστερ υπάρχουν άλλοι 2 δεξιοί αμυντικοί οι Zhivoglyadov και Morozov που δεν κανουν απλά γιαυτό και δεν τους σχολιάζω, προσπάθησα να τους φορτώσω σε κανέναν άλλον αλλά τζάμπα ο κόπος :P

Όταν ανέλαβα την Ντιναμό και είδα ότι το περσινό πουλέν μου από την ιστορία μου με την Νοτινγχαμ έχει μετακομίσει στη Μόσχα χάρηκα πολύ, ο λόγος βέβαια για τον Alexander Buttner, αλλά στην πορεία με προβλημάτισαν οι εμφανίσεις του και πήρα δανεικό έναν καλό Ισπανό αριστερό μπακ γιατί και λύση σωστή δεν είχα απο πίσω αλλά και αμυντικά στα πρώτα ματς ο Buttner με έκανε καρδιακό ενω και επιθετικά δεν «έδωσε» πολλά. Ο αρχηγός Granat μπορεί να βοηθήσει εδώ για λύση ανάγκης αλλά και ο Hubocan.

:arrow: Μέσοι

Αμυντικοί Μέσοι:
Ο Igor Denisov είναι μακράν η καλύτερη επιλογή που έχουμε εδώ, με τον γάλλο Vaniqueur να αποτελεί επιλογή rotation αλλά και ο Yusupov που θα χρησιμοποιηθεί πιο μπροστά μπορεί να δώσει βοήθειες εδώ, το ίδιο και ο Noboa αλλά τον χρειάζομαι στα «οχτάρια». Εδώ πάντα θα χρησιμοποιώ Αμυντικό Μέσο Κόφτη.

Κεντρικοί Μέσοι:
Ξεκίνησα με το δίδυμο Yusupov (Box-to-Box) και Noboa(ΠΟ(Ε)) αλλά στην πορεία έκανα μια ποιοτική μεταγραφή για αυτή τη θέση, οπότε συνήθως θα παίζω με την μεταγραφή για ΠΟ και τον Noboa BTB και ο Yusupov θα δίνει ανάσες απο τον πάγκο. Στην δευτερη τακτική που δεν έχω ΑΜ, ο ένας απο τους 2 (μαλλον ο β2β) θα γίνεται Κεντρικός Κόφτης και ο άλλος Οργανωτής Υποστήριξη και ο ΕΜΚ θα γίνεται ο προωθημένος οργανωτής μας.

Επιθετικοί Μέσοι:
Αριστερά έχουμε 2 παικταράδες, αστέρια και πουλέν στα παλαιότερα FΜ. O μέγιστος Yury Zhirkov και ο τιτανοτεραστιομεγιστος Balazs Dzsudzsak, ποιον να βάλεις μέσα και ποιον να αφήσεις στον πάγκο, έγκλημα ότι και αν κάνεις :P Αλλά πέρα από την πλάκα, με τις εμφανίσεις στα φιλικά ο Yury με κέρδισε πιο πολύ και συνήθως θα είναι η πρώτη επιλογή, επίσης είναι και ρώσος και είναι ατού αυτό γιατί υπάρχει ο κανόνας που δεν μου επιτρέπει να έχω πάνω απο 7 Ξένους συγχρόνως στην ενδεκάδα και μέχρι τους κεντρικούς μέσους έχω ήδη 5 (+1 ο Valbuena στα δεξιά) οπότε αν έχω ξένο σέντερ φορ ή θα παίζω με Ζιρκοφ ή θα πρέπει να αλλάζω κάποιον απο πιο πισω και να βάζω Ρώσο.
Δεξιά όπως προανέφερα πρώτη επιλογή ΜΑΚΡΑΝ είναι ο Valbuena, ίσως το αστέρι της ομάδας μας αν και δεν είναι φυσική του θέση, καλύτερη βαθμολογία βγάζει ως ΕΜΚ οπου θα παίζει όταν χρησιμοποιω την 2η τακτική αλλά στην 1η θα είναι δεξιά με τον Ionov να τον ξεκουράζει ο οποίος είναι αρκετά καλός. Ο Manolev επίσης μπορεί να δώσει λύσεις στην ανάγκη μιας και παίζει όλη την πλευρά κι ας έχει φυσική Α(Δ).

:arrow: Σεντερφορια
Εδώ έχουμε 2 καλούς παίκτες αλλά μετά απο αυτούς το ΧΑΟΣ και δεν έκανα μεταγραφή 3ου γιατί 1ον δεν βρήκα κάτι αξιόλογο και 2ον αν έπερνα κάποιον αξιόλογο μετά θα είχαμε γκρίνιες και προβλήματα μιας και παιζω με 1 Επιθετικό και δεν μαρέσει να παίζω με διαφορετικό σε κάθε ματς για να μη του χαλάω τη φόρμα... Εδώ δεν έχει πρώτος και 2ος. Πάει αλλιώς εδώ. Όταν θέλω να χτυπήσω απο αέρα θα παίζει ο Kuranyi όταν θα θέλω ταχύτητα ο Kokorin. Αν μας καταραστεί καμια γριά μαγισσα και τραυματιστούν και οι δύο, έχω ένα παλτό με όνομα Prudnikov και ένα μπουκάλι μπέρμπον.


Image

Ήρθαν:
Image

Lucho Gonzalez
Spoiler: show
Image
Ήταν πρόταση ενός σκάουτ μου δεν τον έψαξα, απλά είδα ότι δεν θα μου κοστίσει πολλά εκτός απο το συμβόλαιο του, τρομερή εμπειρία και θα βοηθήσει πολύ. Προορίζεται για βασικός οργανωτής μας.

Nacho
Spoiler: show
Image
Πολύ καλή επιλογή, σε πολύ καλή τιμή και σε καλή ηλικία. Τώρα πια έχω για αλλαγή 2 ισάξιους Σεντερ Μπακ.

Alexandr Anyukov
Spoiler: show
Image
Δεν χρειάζεται να πούμε και πολλά, ηγετικός μπακ ο Ρώσος και το σημαντικότερο; Ρώσος! Και από rival... Και φθηνά...

Natxo Monreal
Spoiler: show
Image
Άρχισα να φοβάμαι με τον Buttner και μόλις είδα οτι είναι σε λίστα, τον τσίμπησα δανεικό με οψιον 5,5Μ μιας και δεν είχαν μεινει φραγκα για αγορά.


Τα φιλικά μας παιχνίδια:

Image

Στον 3ο γύρο του Europa League κληρωθήκαμε με κάποια Shakhter Soligorsk και το πρώτο ματς είναι στην έδρα μας.

Image

Στο επόμενο επεισόδιο:

:arrow: Οι 5 πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος.
:arrow: Ο 3ος Προκριματικός γύρος του Europa League
:arrow: Τα play off του Europa, αν περάσω απο το μεγαθήριο Shakhter Soligorsk :D

ΥΓ: Ξέχασα να ανεφέρω τους στόχους.

Πρωτάθλημα: Διεκδίκηση του Τίτλου θέλει ο πρόεδρας. Εγώ θέλω και την 30στη αγωνιστική να κυνηγάω το πρωτάθλημα και ο στόχος μου είναι αν όχι σε 2 χρονιές την 3η να το πάρω.
Κύπελλο: Συμφωνούμε με τον πρόεδρα ότι πρέπει να πάμε τουλάχιστον στον τελικό.
Ευρώπη: Ο πρόεδρας λέει να πάμε στους ομίλους εγώ λέω στους 32. Ίδωμεν.
DaFFyNaSH
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 520
Joined: Mon Apr 21, 2008 11:27 pm
Football Manager της ομάδας: Ντιναμό Μόσχας
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ, Juve, Newcastle, Nottm F
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image

Off Topic:
Χρόνια Πολλά σε όλους, πάνω απ'όλα υγεία, προσωπικές επιτυχίες και μακάρι το 2015 να μας δώσει λιγότερες στεναχώριες από το 14!

Επιστρέφουμε στη δράση, με πρώτο επίσημο αγώνα ενάντια στην Shakhter Soligorsk για τον 3ο Προκριματικό γύρο του Europa League. Στα φιλικά πήγαμε καλούτσικα αν και δεν είχαμε κάποιο ιδιαίτερα δυνατό αγώνα. Η αντίπαλος μας Shakhter δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, έρχεται από την Λευκορωσία για να κάνει την έκπληξη.



Image

Dinamo Moscow - Shakhter Soligorsk


Εμείς ξεκινάμε κάπως έτσι:
Spoiler: show
Image
Με το ίδιο σύστημα θα παίξει και ο αντίπαλος, δεν υπάρχει κάποιος παίκτης στην εντεκάδα του που να είναι έστω και ακουστά γνωστός στο κοινό. Ελπίζω να μην βρεθούμε προ εκπλήξεως!

Αποτέλεσμα και Στατιστικά Παικτών:
Spoiler: show
Image
Θετικό το αποτέλεσμα, αλλά θα μπορούσε να είναι και 5-0 ή 6-0 αν τελειώναμε τις φάσεις σωστά. Το θετικό είναι ότι βγήκαμε χωρίς τραυματισμό από τους ξυλοκόπους... Lucho, Valbuena και Zhirkov μας δείχνουν νωρίς νωρίς ότι θα είναι οι ηγέτες αυτής της ομάδας φέτος... Πάμε τώρα για τον πρώτο αγώνα του πρωταθλήματος εντός έδρας με την Κούμπαν.


3/8/2014, 16:00, Arena Khimki
Dinamo Moscow - Kuban Krasnodar

Θα παραταχθούμε με το ίδιο σύστημα και την ίδια εντεκάδα, θα κάνω μόνο κάποιες μικροαλλαγές σε ρόλους. Πάμε να πάρουμε το πρώτο τρίποντο της χρονιάς. Δεν έχουμε στη διάθεση μας τους Ντζουτζακ και Κοκόριν οι οποίοι είναι τιμωριμένοι για 3 αγωνιστικές (λογικά απο πέρισυ).


Ανάλυση αγώνα:
Spoiler: show
Image Dinamo Moscow - Kuban [2-0]
Scorers: Valbuena 25',27' // Artur Tilsov 71'
Misc: C.Noboa Yellow Card 57' // M.Rabiu Yellow Card 52' , A.Yeschenko 79' , M.Rabiu Red Card 90'
Team Stats:
Shoots: 10(5) // 9(2)
Possesion: 49% // 51%
Πολύ καλό αποτέλεσμα για εμάς, μας βοηθάει να ξεκινήσουμε αισιόδοξα την σαιζόν. Έχουμε την ποιότητα να βρισκόμαστε ψηλά τον Μάιο. Τέλεια εμφάνιση από τον Valbuena, οι υπόλοιποι κινήθηκαν σε μέτρια επίπεδα εκτός του Kuranyi που ήταν κάτω του μετρίου και του Ζιρκοφ που έγινε αλλαγή στο 30' λόγω μικροτραυματισμού.

7/8/2014, 19:45, Stroitel',Starie Dorogi
Shakter Soligorsk - Dinamo Moscow

Εφόσον έχουμε το προβάδισμα μπορούμε να ξεκουράσουμε 2-3 παίκτες και να παίξουμε λίγο πιο επιθετικά. Θα αλλάξουμε το σύστημα σε 4-2-3-1 (2ΜΚ-1ΕΜΚ) και θα ξεκινήσουμε με τους:
Gabulov(T),Kozlov(A(Δ)),Douglas,Samba(A(K)),Buttner(A(A)), Lucho Gonzales,Vainqueur(M(K)), Valbuena (EM(K), Dzsudzsak (EM(A)), Ionov (EM(Δ)), Kokorin (E(K))

Αποτέλεσμα:
Spoiler: show
Image
Γελοίο ξεκίνημα, από αριστερά μπάζουμε και ο Gabulov είναι επιρρεπής στη μαλ@κία. Ευτυχώς δεν μας κόστισε, αλλά είναι ένα καμπανάκι για την συνέχεια.


10/8/2014, 19:45, Lokomotiv Moscow
Lokomotiv Moscow - Dinamo Moscow

Πάμε στο πρώτο «ντέρμπι» της χρονιάς, η Lokomotiv είναι μια θέση κάτω απο εμάς στο media prediction και της δινουν περίπου διπλάσιο ποσοστό στο στοίχημα οι μπουκ για να κερδίσει το πρωτάθλημα (9.00 έναντι 4.00 που δινουν σε εμάς). Δεν θα είναι εύκολο βράδυ πάντως.
Spoiler: show
Image
Δεν αξίζαμε την νίκη, ευτυχώς όμως την πήραμε, αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Για άλλη μια φορά Zhirkov, Valbuena κορυφαίοι, και ο Λούτσο έδωσε την λύση απο τον πάγκο.

Στο Europa League κληρωθήκαμε με την Hull. Απο την οποία, ναι, καταφέραμε να αποκλειστούμε με 2-2 εντός και 1-2 εκτός έδρας.

Στο πρωτάθλημα, κερδίσαμε τα Ufa με 3-1, φέραμε κουλουράκια με την Rostov και καταφέραμε να κερδίσουμε τους γείτονες Μοσχοβίτες της Torpedo με 2-0.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα μας:

Image

Οι επόμενοι 5 αγώνες (+1 Κυπέλλου):

Image

Και η βαθμολογία όπως διαμορφώθηκε την 5η αγωνιστική.

Image

Θετικό το πρόσημο στο πρωτάθλημα, η Ζενιτ βέβαια πάει τραίνο αλλά η άλλη ομάδα που μαζί με τη Ζενιτ θεωρούνται τα φαβορί για το τρόπαιο ΤΣΣΚΑ Μόσχας έχει κάνει άσχημο ξεκίνημα και εμείς το εκμεταλευτήκαμε. Αν καταφέρουμε να μην χάσουμε στους επόμενους 5 αγώνες πρωταθλήματος θα είμαστε καλά. Η Ζενιτ βέβαια δύσκολα σταματιέται, αλλά θα το παλέψουμε.

Τα μόνα μας προβλήματα ως τώρα ήταν το τέρμα, όπου ο Gabulov έκανε πολλές χαζομάρες, βέβαια άρχισα να εμπιστεύομαι τον Shunin και ως τώρα με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο, και στο αριστερό άκρο της άμυνας με τον μέτριο Buttner, αλλά ισορροπήσαμε κάπως την κατάσταση με τον δανεισμό του Monreal. Έχουμε και τραυματισμούς, αλλά ευτυχώς τίποτα σοβαρό ως τώρα, ο μεγαλύτερος που είχαμε ήταν 1 μήνα του παγκίτη Nacho οι υπόλοιποι ήταν για 1-2 βδομάδες αλλά έχουμε βάθος στο ρόστερ και ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ τα καλύπτουμε!
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Βρε άσε βασικό τον Kuranyi,είναι πουλενάρα ο άνθρωπος!! :2gunfire:
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
DaFFyNaSH
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 520
Joined: Mon Apr 21, 2008 11:27 pm
Football Manager της ομάδας: Ντιναμό Μόσχας
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ, Juve, Newcastle, Nottm F
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image

O James, μετά από σχεδόν 4 μήνες στη Ρωσία έχει συνηθίσει τις συνθήκες της Μόσχας, προσαρμόστηκε στα ποδοσφαιρικά δεδομένα της Premier Division, έμαθε πολύ καλά τις γνωστότερες ομάδες (κάποιες τις ήξερε από το Europa και Champions League) και άρχισε να μαθαίνει και τις πιο «άσημες». Με τους παίκτες τα πάει πολύ καλά, τον ακούνε και τον σέβονται κάτι που δεν το περίμενε εξ αρχής, ειδικά από τους Ρώσους παίκτες στην ομάδα. Οι δημοσιογράφοι αρχικά ήταν πολύ σνομπ απέναντι του, στις ερωτήσεις για να τον πικάρουν αντί για «football» χρησιμοποιούσαν την λέξη «soccer» όπως το αποκαλούν οι Αμερικάνοι, αλλά μία φορά ρώτησε έναν δημοσιογράφο «Γιατί αποκαλείτε το ποδόσφαιρο "soccer"; Είναι κάποια λέξη αργκό; Εγώ οι μόνες λέξεις που γνωρίζω για το ποδόσφαιρο είναι "Football, футбол και όπως το λένε στη χώρα μου Ποδόσφαιρο".» Από τότε κανένας δημοσιογράφος δεν τον «κόλλησε» ξανά, ειδικά όταν άρχισε να μιλάει ρώσικα, σε 6 μήνες ήταν ικανός να απαντήσει σε απλές ερωτήσεις απευθείας στα ρωσικά κάτι που του έδωσε πολλούς πόντους και στον κόσμο και στους δημοσιογράφους.


Η φετινή χρονιά θα είναι σύντομη, μετά τον αποκλεισμό-ντροπή από το Europa League και το πρωτάθλημα των 30 αγωνιστικών, θα είναι μία σύντομη πορεία. Ελπίζουμε του χρόνου να προσθέσουμε μερικά ματς ακόμα συμμετέχοντας σε Ευρωπαϊκή διοργάνωση.



Image Image


Spartak Moscow - Dinamo Moscow



Συστήματα:
Spoiler: show
Image
Αποτέλεσμα και στατιστικά αγώνα:
Spoiler: show
Image
Στατιστικά παικτών:
Spoiler: show
Image
Σχόλιο:
Spoiler: show
Με το ζόρι βέβαια, αλλά το 3ποντο μετράει. Μπορούσαμε να το κάνουμε και 2-0 και 3-0 αλλά μπορούσε να γίνει και 1-1, 1-2 με σημαντικότερη στιγμή για τους γείτονες το πέναλτι που έχασε ο Kombarov.

Image Image


Mordovia - Dinamo Moscow


Συστήματα:
Spoiler: show
Image
Αποτέλεσμα και στατιστικά αγώνα:
Spoiler: show
Image
Στατιστικά παικτών:
Spoiler: show
Image
Σχόλιο:
Spoiler: show
Πριν τον αγώνα αν με ρωτούσες θα έβαζα το σπίτι μου στην νίκη μας, αλλά ήμασταν κατώτεροι των προσδοκιών. O Gabulov όπως σας είχα προιδεάσει με κρεμάει ανεπανόρθωτα. Κάποια στιγμή θα πρέπει να κάνω την αλλαγή και να δώσω χρόνο στον Shunin. O Lucho σε ένα ματς που ήθελα να τον ξεκουράσω μαζί με 2-3 άλλους, έδωσε πάλι την λύση. Αλλά δεν ήταν αρκετό, 2 φορές προηγηθήκαμε και άλλες τόσες ισοφαριστήκαμε. Την ώρα που η Ζενιτ είναι τραίνο ασταμάτητο εμείς χάνουμε βαθμούς από ομάδες που θα παλέψουν για την παραμονή.

Το επόμενο ματς είναι ένας αγώνας κυπελλου με την παγκόσμια δύναμη Tyumen. Δεν θα μπω στην διαδικασία παρουσίασης του αγώνα. Αφού ούτε καν έκατσα να τον κοουτσάρω, πήρα μια μέρα ρεπό και άφησα τον βοηθό μου. Ο οποίος μας πέρασε στην επόμενη φάση.

Tyumen - Dinamo 0-2
Scorers: Dzsudzsak 94' , Kuranyi 95'


Ναι καλά καταλάβατε, στην παράταση κερδίσαμε, αλλά δεν κρατάω κακία γιατί η εντεκάδα ήταν ερασιτεχνικού επιπέδου. Ξεκουράστηκαν πολλοί παίκτες μας.

Image Image

Dinamo Moscow - Terek


Συστήματα:
Spoiler: show
Image
Αποτέλεσμα και στατιστικά αγώνα:
Spoiler: show
Image
Στατιστικά παικτών:
Spoiler: show
Image
Σχόλιο:
Spoiler: show
Κάποια στιγμή φοβήθηκα ότι θα πετάξουμε κι άλλους βαθμούς. Ευτυχώς αυτό δεν έγινε, η Τερεκ μας πίεσε στο τέλος όπου έκανε όλες της τις ευκαιρίες, αλλά αυτό οφείλετε στο ότι ζήτησα απο την ομάδα να χαλαρώσει και να μην σπαταλάει δυνάμεις γιατί την επόμενη βδομάδα θα φιλοξενήσουμε την CSKA και ήθελα να είμαστε φρέσκοι, ρίσκο η απόφαση μου και λάθος μπορώ να πω, αλλά δεν μας κόστισε. O Anyukov Θα μείνει έξω περίπου ένα μήνα. Θα επιστρέψει πιθανότατα στο ματς με την Ρουμπιν την 12η αγωνιστική.

Image Image

Dinamo Moscow - CSKA Moscow


Συστήματα:
Spoiler: show
Image
Αποτέλεσμα και στατιστικά αγώνα:
Spoiler: show
Image
Στατιστικά παικτών:
Spoiler: show
Image
Σχόλιο:
Spoiler: show
Χάσαμε νωρίς τον Ζιρκοφ, ευτυχώς δεν ήταν σοβαρό, θα είναι εκεί στο επόμενο ματς απλά μάλλον θα τον αφήσω έξω για καλό και για κακό. Όπως εξελίχθηκε ο αγώνας είμαι ευχαριστημένος με το Χ, και πανηγύρισα δεόντως το γκολ του Γερμανού στο 83... Η ζενίτ συνεχίζει και έχει 9 στα 9 με 27 βαθμούς και εμείς έχουμε 21 με 6 νίκες 3 ισοπαλίες. Μεγάλη διαφορά, αλλά τίποτα δεν τελείωσε, η ζενιτ παίζει και ευρώπη και κάποια στιγμή σίγουρα θα κάνει κοιλιά, το θέμα είναι να την εκμεταλευτούμε. Το θετικό είναι πως δεν έχουμε χάσει ακόμα και όπως βλέπω την ομάδα αν ο Shunin αποδειχτεί καλύτερος του Gabulov και δεν χαρίζει γκολ θα αργήσουμε να χάσουμε και όποιος μας κερδίσει θα πρέπει να φτύσει αίμα.

Image Image


Krasnodar - Dinamo Moscow


Συστήματα:
Spoiler: show
Image
Αποτέλεσμα και στατιστικά αγώνα:
Spoiler: show
Image
Στατιστικά παικτών:
Spoiler: show
Image
Σχόλιο:
Spoiler: show
Αυτός ο αγώνας ήταν εφιάλτης. Τον ξεκινάω, στο 25' είμαι 0-4 και κάνει διακοπή η ΔΕΗ. αρχίζω τα καντήλια. Ξανανοιγω το pc, ξανξεκινάω το ματς στο 40' χάνω 3-1 και έχω βρίσει απο τον διευθύνων σύμβουλο της ΔΕΗ μέχρι τον τελευταίο εργάτη και την τελευταία βίδα. Εκείνη την ώρα ξανακάνει διακοπή η ΔΕΗ, αυτή τη φορά κράτησε κανα μισάωρο το οποίο δεν κούνησα ρούπι απο τη θέση μου. Με το που επανέρχεται το ρεύμα, ξαναπαίζω, κερδίζω όπως δείχνουν παραπάνω οι εικόνες, κάνω καλού κακού save και 5 δευτερα μετά που τελείωσε το σώσιμο έρχεται η 3η διακοπή. Ευτυχώς δεν καταστράφηκε το save και ευτυχώς δεν κάηκε κανα pc να πάω στη ΔΕΗ και να τους κάνω άνω κάτω... Στα του ματς τώρα, η ομάδα αρχίζει να ρολάρει πάρα πολύ καλά, ακόμα και στο ματς που έχανα 3-1 στο 40' ήταν πλασματικό, έπρεπε να είναι 1-5 στην κυριολεξία.
Συνολικά τα αποτελέσματα μας αυτό το διάστημα:

Image

Οι επόμενοι αγώνες μέχρι την μεγάλη διακοπή του χειμώνα:
Image

Η βαθμολογία:
Image

Γενικό σχόλιο:
Η ομάδα πάει καλά, πέρα από τις επιπόλαιες απώλειες που είχαμε, ειδικά όσο περνάει ο καιρός «δένει» η ομάδα και παίζει καλό ποδόσφαιρο. Αν κερδίσουμε την Ζενιτ και δεν χάσουμε βαθμούς όπου νάναι πιστεύω στη διακοπή θα είμαστε πολύ πιο κοντά στην κορυφή.

Επίσης, έχω βάλει στόχο να επενδύσω στην αγορά μεταγραφών με σκοπό να φέρω περισσότερους ταλαντούχους Ρώσους και να πουλήσω ξένους, κυρίως αυτούς που δεν αξίζουν, αλλά αν έχω καλές προσφορές και πρωτοκλασσάτους παίκτες. Ο Nacho, αν και καλός παίκτης, σε όλα τα save που τον αγόρασα, στο επόμενο καλοκαίρι φέρνει τουλάχιστον 10εκ. προσφορά.

Off Topic:
Καλή πρωτοχρονιά να έχουμε παιδιά! Και ευτυχισμένος ο νέος χρόνος! Τα λέμε το 2015!!!
DaFFyNaSH
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 520
Joined: Mon Apr 21, 2008 11:27 pm
Football Manager της ομάδας: Ντιναμό Μόσχας
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ, Juve, Newcastle, Nottm F
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image

Τέλος πρώτου γύρου / Διακοπή Χειμώνα


Διάλογος James και Liam

- Πως είναι τα πράγματα; Προσαρμόστηκες τελικά;
- Ναι πολύ καλύτερα τώρα πια. Έχουμε τα θεματάκια μας, αλλά βρίσκω άκρη. Βέβαια δεν μου μένει χρόνος για τίποτα.
- Με πήρε τηλέφωνο ο Boris (προεδρος). Μου είπε, εμμέσως, να σου πω, ότι δεν έχει θέμα με το γιο του. Αν πιστεύεις πως πρέπει να φύγει ας γίνει έτσι. Επίσης μου είπε πως ανάλογα με τα επόμενα αποτελέσματα ίσως σκεφτεί επαναδιαπραγμάτευση στόχων. Το καλό είναι ότι εσύ δεν έχεις κάτι να χάσεις.
- Τι εννοείς;
- Απο τα λίγα που κατάλαβα, αν κερδίσεις την Ζενιτ και στη διακοπή του χειμώνα βρίσκεσαι ισόβαθμος ή από πάνω θα σου προτείνει περισσότερα χρήματα στο μπάτζετ για να στοχεύσεις στο πρωτάθλημα. Αν από την άλλη μείνουν έτσι τα πράγματα θα τα αφήσει όλα ως έχουν. Το θέλει διακαώς το πρωτάθλημα, αλλά δεν το απαιτεί από τώρα, δεν θα κόψει κεφάλια αν δεν το πάρουμε, ειδικά αν η Ζενιτ συνεχίσει έτσι, που αμφιβάλω, είναι φύσει αδύνατον να την χτυπήσει κάποιος. Έχεις σκεφτεί τίποτα για τις μεταγραφές του φλεβάρη;
- Δεν θέλω σχεδόν τίποτα. Ίσως ένα αριστερό μπακ, Ρώσο, μιας και ο Αλεξάντερ δεν προσαρμόζεται στο πρωτάθλημα, ο Μονρεαλ θα φύγει το καλοκαίρι και δύσκολα να δώσω τα συμφωνημένα για αυτόν, έχω στο μυαλό μου 2 Νεαρούς Ρώσους αλλά ίσως είναι ακριβούτσικοι, αλλά έναν απο τους δύο θα τον καταφέρω. Όσο για το πρωτάθλημα, αν κερδίσουμε την Ζενιτ και δεν πετάξουμε βαθμούς ως τη διακοπή μπορεί να είμαστε και απο πάνω ως τότε. Η Ζενιτ πόσο θα αντέξει; Θα κάνει κοιλιά κάποια στιγμή, θα κουραστούν, θα χάσουν κάποιον παίκτη και εμείς θα πρέπει να είμαστε με ανοιχτά μάτια και συγκεντρωμένοι για να το εκμεταλευτούμε. Και ξέρεις ότι αν το κάνουμε και βγούμε απο πάνω, δεν το χάνω με τίποτα.

------------


Πριν τα δύο σημαντικά παιχνίδια με Ρουμπιν (Εκτός) και το μεγάλο ντέρμπι στην έδρα μας με τη Ζενιτ για το πρωτάθλημα, έχουμε αγώνα κυπέλου με την Τορπέντο της Μόσχας. Αν θέλουμε να έχουμε ελπίδες για τον μαστραπά, πρέπει να κερδίσουμε έξυπνα και χωρίς απώλειες την Ρουμπίν και να χτυπήσουμε στα ίσα την Ζενιτ, μετά όλα θα είναι πολύ πιο εύκολα.
Το σημαντικότερο και εκεί που ποντάρω είναι ότι η Ζενιτ λόγω ευρωπης σε 10 μέρες έχει 5 αγώνες όπως βλέπουμε παρακάτω:
Image

Εμείς απο 25/10 που παίζουμε με Ρουμπίν Καζαν έχουμε 6 μέρες καθαρές ως την 31/10 για το ντέρμπι ενώ η Ζενίτ έχει 2 ματς αυτές τις μέρες. Μεγάλο αβανταζ.


Ο αγώνας κυπέλλου με την Τορπέντο:
Spoiler: show
Image

Image Image
Rubin Kazan - Dinamo Moscow



Συστήματα:
Spoiler: show
Image
Αποτέλεσμα και στατιστικά αγώνα:
Spoiler: show
Image
Στατιστικά παικτών:
Spoiler: show
Image
Σχόλιο:
Spoiler: show
Λύτρωση στο 93', στην κυριολεξία λύτρωση, αν βλέπατε τον αγώνα θα το καταλαβαίνατε, ήμασταν καλύτεροι και ας μην το λένε τα νούμερα, μπορούσαμε να το έχουμε 2-0 απο το πρώτο ημίχρονο αλλά δεν βρίσκαμε δίχτυα, ευτυχώς η χρυσή αλλαγή ο Balasz το έκανε. Τώρα πάμε χωρίς πολύ κούραση και χωρίς τραυματισμούς να αντιμετωπίσουμε την Ζενιτ η οποία κέρδισε την Κουμπαν 3-2 και είναι ακόμα στους +6


Image Image
Dinamo Moscow - Zenit St. Petersburg



Συστήματα:
Spoiler: show
Image
Αποτέλεσμα και στατιστικά αγώνα:
Spoiler: show
Image
Στατιστικά παικτών:
Spoiler: show
Image
Σχόλιο:
Spoiler: show
Πραγμάτικά ονειρικό. Οχι απλά τους κερδίσαμε, τους κατατροπώσαμε, δεν μπόρεσαν να σηκώσουν κεφάλι σε όλον τον αγώνα. Ο μόνος που έμεινε στο ύψος των περιστάσεων ήταν ο Τίμοστσουκ ο οποίος αντικατέστησε αναγκαστικά τον Γκαράι στο 7. Πριν τον αγώνα όταν έβλεπα τη διάταξη της Ζενιτ με Faizulin, Hulk, Rondon και Danny μπροστά, έλεγα "πώς θα τους σταματήσουμε;" κι όμως το κάναμε. Αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά και πρέπει να ανάψουμε λαμπάδα που βγήκαμε αλωβητοι απο έναν τέτοιο αγώνα.Κι η Ζενιτ πρέπει να ανάψει λαμπάδα γιατί δεν έληξε 5-0. Πήγαμε την διαφορά στο -3 και ελπίζουμε από δω και πέρα, απλά δεν πρέπει να επαναπαυτούμε.


Στους επόμενους αγώνες πήγαμε τραίνο, εκτός έδρας στην Ural, κερδίσαμε 3-1 με γκόλ των Douglas,Kokorin,Dzsudzsak συνεχίσαμε το νικηφόρο σερί στην έδρα μας με την Αμκαρ με 1-0 (Artur Yusupov) κάναμε την 6η σερί νίκη μας στο πρωτάθλημα στην έδρα της Arsenal Tula με 4-2 (Ionov,Zhirkov,Valbuena,Noboa), αφήσαμε 2 βαθμούς στην έδρα της Κουμπαν κλέβοντας το Χ με 1-1 με γκολ του Valbuena στο 90' και για το τελευταίο ματς του 2014 επικρατήσαμε τα Ufa με 2-0 (Noboa,Kuranyi).

Στο ίδιο διάστημα η Ζενιτ όπως είχαμε προβλέψει έχασε αρκετούς βαθμούς αφού για το πρωτάθλημα είχε 1 νίκη 3 ισοπαλίες και 1 ήττα μετά το ντέρμπι με εμάς οπότε η βαθμολογία για το 2014 διαμορφώθηκε κάπως έτσι:

Image

Απο το -6 στο +4 σε 7 αγώνες, κερδίσαμε 10 περισσότερους πόντους απο την Ζενιτ και τώρα σέρνουμε τον Ρώσικο χορό!

Το ημερολόγιο βρίσκεται στις 7/12/2014 και ο επόμενος επίσημος αγώνας είναι στις 07/03/2015. Ως τότε έχουμε φιλικά και μεταγραφές, στις οποίες δεν θα πάρουμε και πολύ μέρος καθώς δεν έχουμε μεγάλες ανάγκες. Μια μεταγραφή σχεδιάζουμε να κάνουμε για το αριστερό άκρο της άμυνας και έχουμε βολιδοσκοπήσει 2 παίκτες ρώσους.

Ο ένας είναι ο Georgy Schennikov της CSKA Moscow:
Spoiler: show
Image
23 χρονών με μέλλον μπροστά του, αλλά θα κοστίσει αρκετά να τον αγοράσουμε αν αποφασίσουμε να κινηθούμε για αυτόν

Και ο άλλος είναι ο Dmitry Kombarov της Spartak:
Spoiler: show
Image
27 χρονών πιο επιθετικογενής παίκτης απο τον Σενίκοφ αλλά η Σπαρτάκ ζητάει πάρα πολλά για να τον δώσει οπότε μάλλον θα κινηθούμε για τον πρώτο. Και δεν είναι καθαρός Α(Α), ως φυσική έχει Μ(Α) και μετα Α(Α) και ΜΧ(Α).
Post Reply

Return to “Rest of the World”