Road to the port

User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3313
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Ευχαριστώ πολυ φίλε. Και η δική σου ιστορία ειναι φοβερή. :-D

Keep it going!!
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Ο BillHoudini έχει δίκιο. Ιστορία χωρίς πουλέν είναι σουβλάκι χωρίς τζατζίκι, μπάλα χωρίς μπύρα, γυναίκα χωρίς βυζγιά. Στην προκειμένη περίπτωση δε, η ανάγκη να ταυτιστεί κανείς με κάποιον παίκτη είναι ακόμη περισσότερο επιβεβλημένη. Γιατί δεν ξέρω πως αλλιώς μπορεί να υποστηρίξει κανείς ομάδα που έχει το θάρρος και κυρίως το θράσος να κατεβαίνει στα γήπεδα μ'αυτό το έμβλημα:
Spoiler: show
Image
Πάμε λοιπόν να δούμε μερικούς από τους πρωταγωνιστές μας προτού συνεχίσουμε την αφήγηση της πορείας της μούφα Charleroi.

Loreto Mezzanotti

Εδώ τα πράγματα είναι απλά κύριοι. Βρείτε μου ένα γιατρό που μπορεί να κάνει μεταμόσχευση λειτουργικής μήτρας σε άνδρες και συστήστέ τον μου. Μπουκλομάλλη ιταλέ κάνω τα παιδιά σου any given day. Δυστυχώς έχω ήδη πουλήσει την ψυχή μου στο διάολο και δεν μπορώ να το ξανακάνω για να σου προτείνω το συμβόλαιο που θα σε κρατήσει μόνιμα στην ομάδα. Οπότε μάλλον βλέπω τον Baraja να κάνει την καλή.
Spoiler: show
Image
Dario Montero

Από κοντά κι αυτός. Κοντοπούτανος αργεντίνος υδραυλικός που σπάει τ'άλατα του εκάστοτε δύσμοιρου αριστερού μπακ που καλείται να τον σταματήσει. Η επόμενη μεγάλη πώληση. Όποτε τον βλέπει ο πρόγιεδρας τα μάτια του μετατρέπονται σε σήματα δολλαρίου. Εντάξει, πλασάρει χειρότερα κι από κράμα Σαλπιγγίδη με Οκκά αλλά who the fuck cares με τόσες σακούλες και ασίστ;
Spoiler: show
Image
Enzo Garciarena - Luis Miguel Carmona

Το γιν και το γιανγκ. Ο εφιάλτης κάθε φέρελπι επιθετικού που παίρνει μεταγραφή σε ομάδα του Βελγίου "για να πετάξει 25 γκολάκια ναουμ εκεί στη χώρα που δεν υπάρχει μπας και πάρουμε βαρβάτο συμβολαιάκι σε καμιά γερμανικιά ξέρω 'γω". Εδώ δεν έχει τέτοια μωράκι μου. Όταν σε δαγκάσουν, σε μασουλήσουν και σε φτύσουν σαν ξεθυμασμένη τσίχλα δεν θα σε θέλει ούτε ο Σούλαρος ο Παπαδόπουλος για το 5-4-1 του με defensive forward σε duty defend. Κοίτα να το παίξεις τραυματίας εκείνη τη μέρα και το χατ τρικ σου το κάνεις με τη Westerlo.
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
Mario Gonzales

Ήταν κάπου στα μέσα του περσινού Μάρτη όταν συνειδητοποίησα ότι ο Rodrigo δεν πρόκειται να παίζει και φέτος σε μας. Κάτι το οποίο σήμαινε ότι θα χρειαστούμε καινούριο βασικό πλειμέικερ για την τριάδα του κέντρου. Κι ενώ ψάχναμε στην αγορά των παικτών που έμεναν ελεύθεροι το καλοκαίρι αλλά κι αυτών που είχαν τεθεί προς παραχώρηση, ένας μυστηριώδης τύπος που θα συναντούσε κανείς σε μπαρ του Καράκας να πίνει μοναχός του στη μπάρα ποτό αμφιβόλου προέλευσης και ταυτότητος ήρθε και μου έδωσε ένα χαρτάκι με τ'όνομά του χωρίς να πει κουβέντα. Ένα μήνα αργότερα, το σκάουτινγκ τημ έδινε το ΟΚ και η Charleroi ανακοίνωνε την απόκτηση του παντελώς άγνωστου περουβιανού.
Spoiler: show
Image
Και τώρα στα δικά μας παιδιά. Το καλοκαίρι της επιστροφής στη Β'Εθνική του Βελγίου, έριχνα ματιές στα τσικό μας με την ελπίδα να ξεχωρίσω κάποιον παίκτη που θα μπορούσε ν'ανέβει στην πρώτη ομάδα για να μεγαλώσει αριθμητικά το ρόστερ μας. Τα καλά του να μην έχεις χρήμα ούτε για μπύρα Βεργίνα απ'το περίπτερο. Πέτυχα αυτά τα δύο παλικαράκια στα οποία ο τότε βοηθός μου έδινε 4.5 αστεράκια potential ability. Τους έδωσα την ευκαιρία σε κάτι ματσάκια πλέι οφς που ποτέ δεν κατάλαβα γιατί παίξαμε αφού είχαμε κερδίσει την απευθείας άνοδο μέσω της πρώτης θέσης αλλά πλέον ευγνωμονώ το Βέλγιο για το ηλιθιωδώς δομημένο σύστημα που σκάρωσε.

Guillaume Marguet

Επί δύο σεζόν ξεκινούσε ως λύση από τον πάγκο και εν τέλει κέρδιζε τον τίτλο του αναντικατάστατου. Παίκτης για μεγάλα παιχνίδια, ιδανική αλλαγή όταν θέλουμε γκολ και το θέλουμε ΤΩΡΑ. Πιστός στρατιώτης της ομάδας, τίμιος παίκτης συνόλου κι ο,τι άλλο κλισέ θέλετε. Τα facts είναι δύο όμως: Είναι ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του συλλόγου (φανταστείτε λοιπόν τι ιστορία έχει ο σύλλογος) και είναι μόλις 20 ετών! Κάτι το οποίο συχνά πυκνά ξεχνάω. Για την ώρα είναι ο τρίτος μας φορ αλλά τα παιχνίδια του τα παίρνει και τα γκολάκια του τα βάζει. Κι όσο είμαι εγώ εδώ δεν το κουνάει. Ναι, κάνω διακρίσεις, του 'χω αδυναμία του μπαγάσα.
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
τελευταίος και καλύτερος ο...

Malo Lefevre

Ο αντικαταστάτης του Mark Kerr στο λήμμα "πουλέν". Ο βασικός πρεσβευτής των κατά τ'άλλα ψιλοδιακοσμητικών ακαδημιών μας. Αν τράκαρε αυτός με το παγόβουνο αντί για τον Τιτανικό, θα 'χα εφ'όρου ζωής παγάκια για το Jameson μου. Φήμες λένε ότι μια φορά τον χτύπησε νταλίκα και απ'τη σύγκρουση βγήκε το Smart. Μπορεί να παίξει box to box με το ένα box να είναι στο Allianz Arena και το άλλο στο Anfield. Στο ίδιο παιχνίδι. Στην ίδια φάση. Ο Τύπος λέει ότι είναι ο νέος Marouane Fellaini. Εγώ λέω ότι όσο ζυγίζει ο αφάνας, ζυγίζει το ένα @ του Malo. Το κτήνος, το θαύμα της φύσης, ο γιος του Hulk και της Wonder Woman, η απόλυτη μηχανή, ο Malo Lefevre.
Spoiler: show
Image
Δεν θα υπάρξει ομάδα που θα προπονήσω σ'αυτό το save και δεν θα είσαι εκεί να τρομοκρατείς τις ψυχούλες αυτών που τολμάνε να λένε ότι κάνουν το ίδιο επάγγελμα με σένα. Εσύ είσαι η Απάντηση στην Ερώτηση.


Σε λίγες ημέρες το τέλος της κανονικής διάρκειας της σεζόν 2023/24 της Charleroi...
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Και ύψος 1.90 ε; Λίγο το τάκλιν του μου τα χαλάει αλλά είναι λογικό μιας και τη θέση του αμ.χαφ την έμαθε αργότερα. Τι να λέμε τώρα, ντόπα με ουράνιο παίρνει το δαμάλι.
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Season 23/24: Second half

Transfer news: Απαλλασσόμαστε από τα μισθά του ασταθή γκελαδόρου DL/C Bradley de Nooijer που αποχωρεί για την Zwolle φέρνοντας και 100 χιλιαρικάκια που καθόλου δεν με χαλούλου. Αποφάσισα να μην φέρω κανέναν άλλο παίκτη για το υπόλοιπο της σεζόν καθώς είμαι απολύτως ικανοποιημένος από το ρόστερ της ομάδας. Κάτι το οποίο μεταφράζεται σε "ψάχναμε κοντά μια ώρα για κανένα φθηνό παιχταρά γιατί είμαστε τσίπηδες και θέλουμε να τους πιάνουμε όλους κορόιδα αλλά τζίφος".

Παρ'όλα αυτά, κλείνουμε ως ελεύθερους δυο παίκτες για το καλοκαίρι που έρχεται. Η αγορά του Βελγίου δεν με απογοήτευσε σ'αυτή τη μεταγραφική περίοδο.

Οι Len Depuydt και Thomas Haucke θα φοράνε τα ασπρόμαυρα με το μπουλντόγκ τη νέα χρονιά. Ο πρώτος έρχεται για τον ρόλο του δωδέκατου παίκτη. Αργοκαρούτα με συμπαθητικά στατιστικά, δεν περιμένω κάτι εντυπωσιακό και δεν το απαιτώ κιόλας. Τίμιος παίκτης πάγκου. Ο Δανός από την άλλη θα κοντράρει στα ίσια τον Amrani για την θέση του βασικού αριστερού μπακ κι αναμένεται να μοιραστούν το χρόνο συμμετοχής. Ταχύτατος μαρκαδόρος με σέντρα που κάνει τον Τοροσίδη να μοιάζει Καφού. Δεν βαριέσαι, δεν μπορούμε να τα 'χουμε όλα.

Depuydt
Spoiler: show
Image
Haucke
Spoiler: show
Image
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jupiler Pro League

Όταν τα πράγματα πάνε τόσο καλά για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα, δεν μπορώ παρά να κάθομαι σ'αναμμένα κάρβουνα. Λέω δεν μπορεί, κάποια στιγμή θα με στείλει το παιχνίδι γι αγορά νέου mouse. Και θα με στείλει εκεί ακριβώς τη στιγμή που θα πιστέψω ότι μπορώ να πετύχω κάτι παραπάνω από τον αρχικό μου στόχο. Δεν μπορεί ρε παιδιά, κάποια στιγμή θα χάσουμε και θα έρθει η κατρακύλα.

Ε δεν ήρθε:

Image



Τελική βαθμολογία κανονικής περιόδου
Spoiler: show
Image

Και τώρα έχω χεστεί απάνω μου γιατί ΠΡΕΠΕΙ να πάμε για το πρωτάθλημα. Είναι η πρώτη φορά στην ιστορία αυτού του save που η ομάδα μου είναι ικανή να διεκδικήσει τον τίτλο. Μπαίνουμε στα play offs ισόβαθμοι με τα πελατάκια της Άντερλεχτ, ενώ Γκενκ, Μπριζ, Γάνδη και Βάρεγκεμ δεν μου λένε τίποτα το ιδιαίτερο.

Όταν βέβαια σου σπάει το αήττητο σερί η φακιν Βέστερλο, βατεύοντάς σε μέσα στην έδρα σου μ'ένα καθαρό 2-0 δεν μπορείς να είσαι ικανοποιημένος. Κι όταν αυτή η ήττα έρχεται μια εβδομάδα μετά από το άδικο 2-1 επί της πρωταθλήτριας (το οποίο άνετα θα μπορούσε να έχει λήξει 4-1) σου τη σπάει δύο φορές περισσότερο. Αλλά το κερασάκι στην τούρτα ήταν το γεγονός πως σ'αυτό το παιχνίδι αποφάσισα να το γυρίσω σε 4-4-2 για γκολ και θέαμα ξέρω 'γω αλλά και για να ξεκουράσω ένα χαφ περισσότερο. Και μου έκαναν το κέντρο σαν τον κώλο της μαϊμούς. Αυτηνής με τον κόκκινο κώλο.

Όσο για τα τσουτσεκάκια οπαδούς που βγήκαν και μου την είπαν επειδή άλλαξα το σύστημα των επιτυχιώνε το σχόλιο μου είναι το παρακάτω:

Image

ΣΕΒΑΣ μπουλντογκάκια. Κι ευχαριστώ να λέτε που δεν παίζουμε ακόμη ντέρμπι με την La Louviere.

Άντε να κάνω και την ποζεριά μου, βάζω poll για να ψηφίσετε σε ποια θέση πιστεύετε ότι θα τερματίσει η μούφα Charleroi στα play offs. Nα γίνει η ιστορία interactive γιατί είμαστε και super cool storytellers και βάζουμε και το κοινό στο παιχνίδι. 8)

http://strawpoll.me/4167268

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cofidis Cup


Είχα ξεχάσει να σας το πω. Το Κύπελλο Βελγίου ονομάζεται Cofidis Cup κι αυτό από μόνο του είναι λόγος για να θέλω να το κατακτήσω.

"Ξες ποιος είμαι 'γω ρε; Εγώ έχω σηκώσει Κύπελλο Κωφίδη!"

Όνειρο ζωής.


Η Οστάνδη λοιπόν είχε τη μεγάλη ευκαιρία να βρεθεί στα ημιτελικά μετά το 2-2 στην έδρα μας. Για κάποιο μυστήριο λόγο δεν τους φοβόμουν καθόλου γι αυτό και κατεβήκαμε με τη μισή ενδεκάδα ν'αποτελείται από αναπληρωματικούς.

Image

Δηλαδή μωρή Οστάνδη μπορείς να πεις ότι δεν σε είχα προειδοποιήσει; Ας το κράταγες αυτό το 0-2 στην έδρα μου. Τώρα κάτσε στο παγωτό.


Στην κλητωρίδα (sic) για τα ημιτελικά μπαίνουμε εμείς μαζί με Βέστερλο, Γάνδη και Άντερλεχτ. Needless to say ποια θέλω. Κι έρχεται. Charleroi εναντίον Westerlo και τα κουτάλια να καίνε. Μεγάλες στιγμές για το βέλγικο ποδόσφαιρο.

Revenge time BITCHEZ!

Image

Στην πιο βαρετή σειρά ημιτελικών που έχει γνωρίσει το δύσμοιρο αυτό άθλημα, ένα γκολ της αδυναμίας μου Guillaume Marguet στο τέλος του πρώτου παιχνιδιού μας δίνει την πρόκριση στον τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία της ομάδας.

"Ένα και να καίει!" θα ήταν ο τίτλος της τοπικής εφημερίδας αν αυτή εκδιδόταν στην Ελλάδα και δεν την διάβαζαν πολιτισμένοι ανθρώποι που αντιμετωπίζουν το ποδόσφαιρο όπως του αρμόζει. Όμως εδώ είναι Βέλγιο οπότε θα σκαρφίστηκαν κάποιον φλατ ξενέρωτο τίτλο οι φλώροι.

Πάμε τελικό λοιπόν. Απέναντι στην (οποία έκπληξις) Άντερλεχτ η οποία είναι και η κάτοχος του θεσμού.

Image

Το παιχνίδι αυτό είναι το σημαντικότερο αυτού του save για πολλούς λόγους. Έχω την ευκαιρία να σηκώσω τον πρώτο μου τίτλο ως προπονητής. Αυτός ο τίτλος θα είναι και ο πρώτος στην ιστορία της ομάδας. Είπαμε, το πρωτάθλημα τρίτης εθνικής δεν το μετράω.

Θέλετε κι άλλο λόγο; Είναι ο τελευταίος ημερολογιακά αγώνας πριν την έναρξη των play offs. Απέναντι στην ομάδα με την οποία θα κοντραριστούμε για τον τίτλο. Τους κερδάς και τους κόβεις τον τσαμπουκά σηκώνοντας το Κύπελλο Κωφίδης (δεν το χορταίνω) μέσα στα μούτρα τους. Χάνεις και αυτόματα οι δύο μπουλκουμέδες που τους έχεις κεράσει στο πρωτάθλημα χάνουν την αξία τους. Γιατί στο ματσάκι που μετράει, που διακυβεύεται κιουπί, σου έδειξαν ποια είναι η μεγάλη ομάδα.

'Εχουμε 10 μέρες να προετοιμαστούμε. Δεν θα κατεβούμε αμυντικά, δεν θα τους περιμένουμε πίσω. Δουλεύουμε εντατικά Έλεγχο Μπάλας και Τακτικές Αγώνα. Η επίθεσή μας είναι αξιόπιστη, το ίδιο κι η άμυνά μας. Θέλω να κρατήσουμε μπάλα και να ελέγξουμε το παιχνίδι όσο περισσότερο μπορούμε. Γνωρίζω ότι θα έχουν κι αυτοί τα διαστήματα κυριαρχίας τους (και θα είναι περισσότερα από τα δικά μας) αλλά και την ποιότητα να μας κλείσουν στα καρέ μας και να μας πυροβολάνε χωρίς έλεος. Αυτό που θέλω είναι όταν θα έχουμε εμείς τη μπάλα στα πόδια μας να τους βάλουμε δύσκολα. Να ξέρουμε τι να την κάνουμε ρε αδερφέ.
Spoiler: show
Image
Ότι ξέραμε τι να την κάνουμε, ξέραμε. Την πήραμε από το πρώτο λεπτό του αγώνα, την βάλαμε στον κώλο μας όσο πιο βαθιά γίνεται και δεν την εμφανίσαμε ξανά μέχρι να τελείωσει το παιχνίδι.

Εξαιρετική η Άντερλεχτ, μας πάτησε από το πρώτο λεπτό. Είχε ένα δοκάρι και δύο μεγάλες ευκαιρίες μέχρι να κάνει το 1-0 γύρω στο 25'. Το 1-0 ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Οι παίχτες μου άκουσαν τα καριολίκια τους στ'αποδυτήρια γιατί ρε φίλε δεν γίνεται όλη τη σεζόν να παίζεις σαν πρωταθλητής και στο παιχνίδι που κρίνεται ένας τίτλος να είσαι πιο loser κι από την Ισπανία των 90's.

Και με άκουσαν. Ω πόσο με άκουσαν. Στο 50' το ταμπλό γράφει 2-0 μετά από βολίδα ενός δικού τους από τα 20 μέτρα. Στη συνέχεια το παιχνίδι κυλάει πιο βαρετά κι από συνέντευξη του Τσάρτα παρά την μετάβασή μας σε πιο επιθετική τακτική. Όλα αυτά μέχρι το 82'. Φαλτσαριστή σέντρα από τ'αριστερά, πετάγεται ο γίγαντας Marguet και πλασάρει εύστοχα. 2-1 and we're back. Δεν το αξίζουμε καθόλου αλλά είμαστε και πάλι μέσα στο παιχνίδι. Pause, καθαρίζω το μυαλό μου, δίνω μικροεντολές και continue. Τρία λεπτά αργότερα φάουλ λίγο έξω από την περιοχή. Εκτελεί ο Montero κι η μπάλα γλύφει το οριζόντιο δοκάρι. ΠΑΜΕ, ΜΠΟΡΟΥΜΕ, ΒΓΕΙΤΕ ΜΠΡΟΣΤΑ!

Ε δεν μπορούσαμε. Στο ενενηνταφεύγα ο παιχταράς Maupay puts the nail in the coffin και ολοκληρώνει τον θρίαμβο της Άντερλεχτ. Η Ιστορία έγραψε κύριοι. Η Άντερλεχτ, στο παιχνίδι το μεγάλο, γλέντησε την μικρή συνοικιακή ομάδα της Charleroi και πανηγύρισε ένα ακόμη Κύπελλο.

Τα playoffs ετοιμάζονται να ξεκινήσουν κι εμείς μπαίνουμε σ'αυτά πρώτοι μεν, με σκυφτό το κεφάλι και ξενερωμένοι δε...
User avatar
vorxis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2015
Joined: Mon Jun 07, 2010 6:36 pm
Football Manager της ομάδας: Plymouth
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπορει να εχασες το κωφιδοκυπελλο αλλα δεν μασανε τα σκυλια της σαρλερουα παμε πεισμωμενοι για πρωτη θεση.
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3313
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Εδω που έφτασες και ειδικά μετα τον χαμένο τελικό πρεπει να το σηκώσεις.&-
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ψήφισα 1η θέση.
Γιατί νομίζω ότι ο
Spoiler: show
χαμένος
τελικός θα σε βοηθήσει.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
tiziano
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16314
Joined: Tue May 15, 2007 11:57 pm
Status: I'm Pickle Rick // IMHO Mute him
Location: Ocean Beach
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Post υποστήριξης και από εδώ.
ΑΡΑΖΩ, Ἄρα ζῶ
Image
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Season 23/24: The Playoffs

Είχαμε μείνει εκεί που η Άντερλε είχε πάρει την μέχρι τότε χαρωπή κι ανέμελη ψυχοσύνθεσή μας, την έβγαλε ραντεβού, την πήγε σπίτι, την πήδηξε απ'όλες τις τρύπες και στο τέλος την έδιωξε 4 η ώρα το βράδυ γιατί γουστάρει να κοιμάται μόνη της. Και δεν κάλεσε και ταξί κι ο κεντρικός δρόμος θέλει 20 λεπτά περπάτημα. Γαμιόλα Άντερλε.

Κάπως έτσι ένιωσα μετά τον χαμένο τελικό και κυρίως την αποκαρδιωτική εμφάνισή μας. Κατάλαβα επιτέλους πως νιώθουν οι γυν..χαχαχαχαχαχα. ΟΧΙ. Είπαμε, όχι κι έτσι. Τέλος πάντων με πιάνετε. Είχα ξενερώσει τόσο άσχημα που πάτησα save and quit game και δεν το ξανάνοιξα το γαμήδι για μέρες. Δεν πήγαινε το χέρι. Ώσπου ένα βράδυ βγήκα για μπίσκια στο στέκι μ'ένα φιλαράκι και γύρισα φτιαγμένος βαριά χαράματα.

Εδώ είμαστε. Τέρμα η κλάψα. Πάμε να τους πάρουμε. Βάζω ένα ακόμη, ανάβω τσιγάρο, κάνω κρακ κρακ τα δάχτυλα, φοράω το τζόκεϊ και βγάζω τη φόρμα απ'τη ντουλάπα.

Game on bitchez.

Image


Ο πρώτος γύρος
Spoiler: show
Image
.
.
.
.
.
.
.
Πως μπορώ να το θέσω ευγενικά, ίσως και λυρικά; Κάτσε να βρω κάτι ψαγμένο να γράψω. Α ναι, μου ήρθε.

ΣΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΕΙ ΑΙΜΑ

Αυτό.

Ο δεύτερος γύρος
Spoiler: show
Image
.
.
.
.
.
.
.
.
.
R.O.C. de Charleroi-Marchienne: Πρωταθλήτρια Βελγίου 2023/24

Image


Για να σας πω την αλήθεια ξενέρωσα λιγάκι. Περίμενα να πηγαίνουμε χέρι χέρι με την Άντερλεχτ μέχρι το τέλος κι η κορυφή ν'αλλάζει κάτοχο κάθε αγωνιστική. Περίμενα τραυματισμούς βασικών παικτών, περίμενα ανύπαρκτες κόκκινες εκεί που η ομάδα παίζει καλά, περίμενα αναπάντεχες ήττες στην έδρα μας. Ήθελα να έχω ανοιχτό το latest scores και να παρακαλάω να βγουν τ'αποτελέσματα στ'άλλα παιχνίδια όπως τα θέλω. Ήθελα Football Manager διάολε! Ήθελα να καπνίσω ένα πακέτο τσιγάρα και να πιω το μισό μπουκάλι από την αγωνία μου. Κι αντ'αυτού παρακολούθησα ντοκιμαντέρ για αμαξοστοιχίες (lame joke, το δέχομαι). Η μοναδική πραγματικά FMική στιγμή ήταν το 1-2 στην έδρα της Άντερλεχτ με πέναλτι στο 90'. Γύρισα πλάτη, έκλεισα τα μάτια και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα γύρισα και είδα τη μπάρα ν'αναβοσβήνει στ'ασπρόμαυρα. Έχετε δει ποτέ ημίγυμνο πιωμένο να τρέχει γύρω γύρω στο σαλόνι ουρλιάζοντας "ρούφα το μωρήηηηηη καριόλααααααααααααα" με δεμένη τη μπλούζα στο μέτωπο; Αν η απάντηση είναι ναι, συγχαρητήρια, είστε το ίδιο καμμένοι και δεν υπάρχει σωτηρία.

Ρε μέχρι και rotation έκανα για να δώσω χρόνο συμμετοχής σε όλους. Τι άλλο σκατά να έκανα, να έπαιζα χωρίς τέρμα; Κλειδώσαμε μαθηματικά το πρωτάθλημα με την ισοπαλία στη Γκενκ.

Και μετά σκέφτηκα: πέντε σεζόν πριν η μούφα Charleroi ήταν μια άγνωστη βέλγικη ομάδα που επέστρεφε ατιμωτικά στην τρίτη κατηγορία του Βελγίου. Μια ομάδα με οικονομικά προβλήματα, μ'ένα φτωχό ποιοτικά και ποσοτικά ρόστερ, χωρίς στόχους, χωρίς ιστορία, χωρίς τίποτα. Και τώρα είμαστε πρωταθλητές Βελγίου και του χρόνου θα παίζουμε στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Η ειρωνία είναι πως δέκα σεζόν σ'αυτό to save και δεν έχω παίξει καν προκριματικά Γιουρόπα. Και τώρα κατευθείαν με τα μεγάλα παιδιά. Δεν βαριέσαι, συνηθισμένα τα βουνά στα χιόνια. Αυτή η ομάδα μόνο υπερβάσεις έχει κάνει.

Λίγες ημέρες αργότερα έρχεται η Αθλέτικ Μπιλμπάο και μου προσφέρει συνέντευξη για δουλειά για να λάβει ένα μεγαλοπρεπέστατο όχι. Θέλω να προπονήσω στο Τσάμπιονς Λιγκ με την ομάδα που έχω φτιάξει με τα χεράκια μου, όχι να τρέχω στις Ισπανίες και να ξημεροβραδιάζομαι να βρίσκω Βάσκους ποδοσφαιριστές επειδή κάνει τζιζ αν είναι από αλλού φανατισμένοι μπουρτζόβλαχοι (ναι αντιπαθώ την Αθλέτικ, deal with it).

Μόλις μου φύγει αυτός ο καημός νομίζω πως το έργο μου εδώ θα έχει τελειώσει. Οπότε τουλάχιστον άλλη μία χρονιά εδώ και βλέπουμε.

Btw από Ελλάδα μ'έχει ζητήσει δυο φορές ο ΠΑΟΚ μεσούσης της σεζόν και το σκέφτηκα σοβαρά. Πρώτον συμπαθώ τον ΠΑΟΚ irl. Δεύτερον ήταν η πιο σοβαρή περίπτωση για δουλειά στην χώρα μας. Μια καλή ευκαιρία να εκθρονίσω για τα καλά τον Ολυμπιακό (όπως έκανε φέτος η Λάρισα!), να χτίσω μια ωραία ομάδα στη Σαλονίκη, να με λατρέψει ο κόσμος που έχει ξεχάσει ότι είμαι δηλωμένος γαύρος και μετά να την παρατήσω σύξυλη και να πάω στον Πειραιά όπου θα δηλώσω ότι "επιτέλους ήρθα στην ομάδα της καρδιάς μου, στη μεγαλύτερη ομάδα της Ελλάδας" :P

Κατά καιρούς, έχουν ζητήσει τις υπηρεσίες μου κι άλλες ομάδες. Στο σκρινσοτ δεν φαίνονται η Βόλφσμπουργκ που τότε έπαιζε ακόμη Μπουντεσλίγκα αλλά κι οι μισές μικρομεσαίες ισπανικές. Τις απέρριψα όλες γιατί δεν ήθελα να φύγω από τη Σαρλερουά και να νιώθω ότι κάτι έχω αφήσει στη μέση. Στο τέλος αυτής της σεζόν εικάζω πως δεν θα το νιώθω πια. Το βλέπουμε όμως.

Και τραγουδάκι για την περίσταση. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ! Η μούφα Charleroi μετονομάζεται πλέον σε Charleroi γιατί το κέρδισε με το σπαθί της.

Cheers to another one

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=89NjEeHku8o[/youtube]


ΥΓ: Ναι ρε σεις, το poll.
Spoiler: show
Image
Έσας τους δύο που ψηφίσατε 2η θέση, κάτι σας θέλει ο Lefevre μου είπε. Α δεν ξέρω τι, ρωτάει τι ώρα μπορείτε για να περάσει. :-P
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πάρα πολύ καλή δουλειά, ήταν πολύ βαριά η ήττα στον τελικό για να περάσει έτσι απ το ηλεκτρονικό. :P
Ούτε εγώ θα έφευγα, όχι για την Αθλέτικο, για κανένα μπούστη.
Ομάδα που έφτιαξες απ το τίποτα, να γίνεται πρωταθλήτρια και να φεύγεις, είναι βγάλτε τις φανέλες και φύγετε απο δω.
Τι λεφτά σου έδωσαν;
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

120.000 ευρώ για μεταγραφές, τίποτα για μισθά. Που να μην βγαίναμε και Champions League δηλαδή, από την τσέπη μου θα έβαζα. :-P

Πάντως έχω συμβιβαστεί με την ιδέα πως για ν'αγοράζω πρέπει να πουλάω πρώτα και να πουλάω βαρβάτα. Οπότε το καλοκαίρι προμηνύεται μεγάλο και ζόρικο.
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

120k ;
Ο Θεός μαζί σου.

Image
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Season 2024/25: Μεταγραφές, φιλικά και Super Cup Βελγίου


Πρωταθλητές λοιπόν πέρα από κάθε προσδοκία. Το καλοκαίρι αυτό θα είναι το δυσκολότερο της περιπέτειάς μου στο Βέλγιο. Γιατί το ν'ανέβεις στην κορυφή ως αουτσάιντερ σ'ένα πρωτάθλημα σαν κι αυτό δεν είναι και τόσο δύσκολο όσο νομίζεις αν έχεις μια καλούτσικη ομάδα όπως εμείς. Βάλτε στη συνταγή λίγη τύχη, μπόλικη υποτίμηση από τους αντιπάλους μας και δύο φοβερά φορμαρίσματα στην αρχή και το τέλος της σεζόν et voila.

Η διοίκηση επιβραβεύει την μεγαλύτερη (και μοναδική) επιτυχία στην ιστορία της ομάδας προσφέροντάς μου το μυθικό ποσό των 120.000 ευρώ για μεταγραφές. Ένιωσα σαν να πήρα 4 στο πιο ζόρικο μάθημα της σχολής. Βάλε μου 2 ρε μπαγλαμά. Βάλε μου 0. Όχι 4. Μην με κάνεις να βράζω στο ζουμί μου.

Έτσι κι εδώ. Πέντε χρόνια προσεγμένης οικονομικής πολιτικής που οδήγησε επιτέλους σε ασφαλή οικονομική κατάσταση, πέντε χρόνια συνεχούς ανοδικής πορείας, θέση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ κι εσύ μου δίνεις αυτό το μπάτζετ; Ας μη μου δινες τίποτα, κάπως θα τα βγάζαμε πέρα. Μαζί σου θα τα πάρεις ρε λαμόγιο; :P

Λήξη παραληρήματος. Πάμε στο προκείμενο.

Αυτή ήταν η χρονιά του Dario Montero
Spoiler: show
Image
κι αυτή του Mario Gonzales
Spoiler: show
Image
(ανατρέξτε στο ποστ με τα πουλέν αν έχετε άγνωστες λέξεις)

Ο πρώτος είναι ο αδιαμφισβήτητος MVP της σεζόν. Θες ασίστ εκεί που η ομάδα έχει κολλήσει επιθετικά; Montero. Θες γκολ στα κρίσιμα παιχνίδια κι ο φορ σου έχει γίνει σάντουιτς φουλ έξτρα από τα σεντερ μπακ; Montero. Θες άσκοπες ντρίπλες που εκνευρίζουν τον μαλ@κα στον πάγκο αλλά καταλήγουν στην δημιουργία φάσεων με αποτέλεσμα η φράση "τι κάνεις ρε παπάρα Montero δώστη δίπλα γ@μω το φελπαιχταρά μου πως τους τη φόρεσες πάλι!" να είναι πλέον trademark; Μην επαναλαμβανόμαστε.

Ο Gonzales είναι ένας τιμιότατος Advanced Playmaker που αποκτήσαμε ελεύθερο και δεν το μετανιώσαμε ούτε στιγμή. Μια κλάση πάνω από τον προκάτοχό του Bernard, νεότερος, εξελίξιμος και (πλέον) ακριβότερος.

Νομίζω ότι καταλαβαίνετε που το πάω. Στο ποστ μεταγραφών της προηγούμενης σεζόν έγραψα για μια μάχη που χάσαμε ώστε να κερδηθεί ο πόλεμος. Τώρα όμως δεν έχουμε μόνο εμφύλιο. Με την ομάδα του χρόνου να παίζει σε τρεις διοργανώσεις, τους αντίπαλούς μας ψυλλιασμένους κι έτοιμους ν'αμφισβητήσουν τον τίτλο μας αλλά και με τη δεδομένη επιθυμία μου να μη μείνουμε στάσιμοι ποιοτικά αυτοί οι δύο βγήκαν στο σφυρί.

Ο μεν Gonzales είχε ρήτρα 10 εκατομμυρίων. Η Brescia ήρθε, τ'ακούμπησε στο τραπέζι, της τον τυλίξαμε πακέτο, κεράσαμε και μπυρίτσα και γεια σας. Να μας ξανάρθετε και πάντα στη διάθεσή σας.

Ο δε Montero πήρε βελτιωμένο συμβόλαιο προς το τέλος της σεζόν με σκοπό να φύγει η ρήτρα του. Έτσι κι έγινε. Βγαίνουμε στην αγορά ζητώντας 18 εκατομμύρια και λαμβάνουμε αρκετές προτάσεις μικρότερου ύψους. Εν τέλει στο παιχνίδι μένουν οι Fiorentina και Milan. Η μεν πρώτη προσφέρει 8 εκατομμύρια στο χέρι κι άλλα 2 σε μηνιαίες δόσεις με αποπληρωμή σε 12 μήνες. Αδιαπραγμάτευτα. Και πάνω που άρχισα ν'απογοητεύομαι έρχονται οι ροσσονέρι με χαλαρότερη διάθεση και μου λένε "οκ, νίκησες".

12 εκατομμύρια στο χέρι κι άλλα 3 σε δόσεις με αποπληρωμή σε 12 μήνες.
A.C Milan is delighted to announce the capture of 24 year old winger Dario Montero from R.O.C. de Charleroi-Marchienne on a 5 year deal.
Image


Και τώρα παίζουμε μπαλίτσα εμείς. Με τις τσέπες γεμάτες και το scouting team να ξεψαχνίζει Ευρώπη και Λατινική Αμερική για να βρει ο,τι καλύτερο κυκλοφορεί εκεί έξω.

Μεταγραφικές κινήσεις
Spoiler: show
Image

ΜΠΩ ΜΠΩ ΜΠΩ! Και μπαμ και μπουμ και σμπαρακουάκ που 'λεγε κι ο Ντόναλντ Ντακ. Άλλο πράγμα να 'χεις φράγκα να ξοδεύεις. Να μην κοιτάς να εξοικονομήσεις και το τελευταίο ευρώ. Να μην κολλάει η μεταγραφή για 100 χιλιάρικα. Χάρισμά σας ρε, είμαστε άπλες.


Για πάμε να δούμε τι κάναμε:


Alexander Riemer
Spoiler: show
Image
Ο,τι ποιοτικότερο έχει φορέσει την δοξασμένη (πλέον) φανέλα της Charleroi. Αντικαταστάτης του Gonzalez, τι αντικαταστάτης δηλαδή, ο Περουβιανός δεν τολμάει καν να τον κοιτάξει στα μάτια. Χαλάλι κι η συμβολαιάρα, χαλάλι και το signing on fee, χαλάλι και τα μανατζερικά. Τέτοιος μέσος δεν υπάρχει στο Βέλγιο. Τον είχε transfer listed ο Ajax και τον πήραμε κοψοχρονιά. Μου τα χαλάει λίγο η μικρή ρήτρα που απαίτησε (12 εκατομμύρια) αλλά δεν μπορούμε να τα 'χουμε όλα.

Jordan Roussel
Spoiler: show
Image
Τον είχαν βρει οι σκάουτερς από τον Γενάρη όταν έψαχνα για παίκτες με συμβόλαιο που λήγει. Λέω θα τον ανανεώσει η Λιλ, ξέχνα τον. Δεν τον ανανέωσε. Σκέφτηκα, άστο, σίγουρα θα τον ζητήσουν καλύτερες ομάδες από εμάς. Ε δεν τον ζήτησαν ρε σεις. Δεν είχε ούτε μία προσφορά πέρα από τη δική μας. Κι έτσι, η αντικατάσταση του Mezzanotti που επέστρεψε στη Roma αποδείχτηκε ευκολότερη απ'ότι περίμενα. Τη γλώσσα τη μιλάει, τα στατιστικά τα έχει, την εμπειρία επίσης. Πέρσι πέτυχε 10 γκολ στο γαλλικό πρωτάθλημα. Δεν βρίσκω τον λόγο να μην πετύχει τουλάχιστον 20 στο δικό μας.

Rodrigo Portillo
Spoiler: show
Image
Έρχεται για να καλύψει το κενό που άφησε ο Montero στα δεξιά. Συγκρίσιμη κλάση και παρόμοιο στυλ με τον Αργεντίνο. Με μια διαφορά, ότι αυτός κοστίζει 1 εκατομμύριο και όχι 15. Ο μεγάλος του (και μου) στόχος είναι στο τέλος της σεζόν τα 15 να φαίνονται λίγα. Είναι και διεθνής με την Εθνική Παραγουάης.

Paul Bell
Spoiler: show
Image
Στο Βέλγιο ψάχναμε, στην Σκωτία τον βρήκαμε. Υπό παραχώρηση από τη Celtic, συμπαθητικά στατιστικά, θα καλύψει με αξιοπρέπεια τη θέση ελπίζω. Η αλήθεια είναι πως έψαχνα κάτι καλύτερο αλλά στα λεφτά που δίναμε ο Bell είναι bargain. Έχουμε κι ένα γηγενή δεξί μπακ που θα τον ανταγωνιστεί στη διάρκεια της σεζόν όποτε κάπως θα τη βγάλουμε μωρέ.

Patrick Schaap
Spoiler: show
Image
Ξέρω, ξέρω. 3 εκατομμύρια γι αυτόν; Ναι παίδες, 3 εκατομμύρια γι αυτόν. Γιατί οι κανόνες του πρωταθλήματος απαιτούν τουλάχιστον 6 γηγενείς στην δεκαοχτάδα κάθε παιχνιδιού και πολλοί από δαύτους που τράβηξαν το κάρο στις μικρότερες κατηγορίες έφυγαν ως ελεύθεροι. Σκόπευα να είναι γηγενής το δεξί μπακ, δεν βρήκα τίποτα αξιόλογο οπότε θέλοντας και μη τα σκασα. Έρχεται γι αναπληρωματικός γιατί ήθελα τουλάχιστον 6 παίκτες κέντρου στο ρόστερ λόγω του 4-3-3 που παίζουμε. Θα του δώσω παιχνίδια και νομίζω ότι θ'ανταποκριθεί.

Thorgan Hazard, Thomas Vermeulen, Armel Enkagamene
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
Ο γνωστός μικρός Hazard που ζει στη σκιά του αδερφού του αλλά κατάφερε να κάνει μια συμπαθητική καριέρα πριν επιστρέψει στη χώρα του. Αφέθηκε ελεύθερος από το νεκροταφείο ελεφάντων - ή αλλιώς Newcastle - και έρχεται για να αποτελέσει την πρώτη εναλλακτική λύση στα εξτρέμ. Έμπειρος, συνειδητοποιημένος όσον αφορά το ρόλο του και σχετικά φθηνός. Την πάτησα γιατί νόμιζα ότι είναι γηγενής αλλά τσου. Οι άλλοι δύο είναι πιτσιρικάδες που προορίζονται για μελλοντική χρήση. Ο Vermeulen φεύγει δανεικός, ο (γηγενής) Enkagamene θα είναι ο αναπληρωματικός τερματάς μου.

Denis, Giuseppe Paoli
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
Τι είναι Charleroi χωρίς δανεικούς; :D Τι σκατά τους έχουμε τόσους μητρικούς συλλόγους στο κάτω κάτω; Έρχονται για να δώσουν βάθος στο ρόστερ χωρίς να επιβαρυνθούμε μισθολογικά. Ο βραζιλιάνος προβλέπω πως θα παίξει περισσότερο.

(οι Depuydt και Haucke παρουσιάστηκαν στο προηγούμενο ποστ)

Νομίζω πως τον πρώτο στόχο, αυτόν της προσθήκης περισσότερης ποιότητας και ταλέντου, τον πετύχαμε. Απομένει ο δεύτερος, να δέσουν όλοι αυτοί και να γίνουν ομάδα που θα διεκδικήσει το νταμπλ και θα σταθεί με αξιοπρέπεια στο Τσάμπιονς Λιγκ. Δυστυχώς η χρονιά ξεκινάει νωρίς και δεν προλαβαίνουμε να παίξουμε πολλά φιλικα:

Image

Και πάμε στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της σεζόν. Το οποίο κρίνει και τον πρώτο τίτλο. Anderlecht εναντίον Charleroi για το Σουπερ Καπ Βελγίου. Και για να σας προλάβω, δεν το θεωρώ ρεβάνς του περσινού χαμένου τελικού κυπέλλου. Είναι ένα ανούσιο παιχνίδι το οποίο έχει χαρακτήρα προετοιμασίας. Θέλω όμως να το πάρουμε για ν'ανοίξουμε το σκορ εναντίον τους σε μια χρονιά που θα ζητήσουν πίσω τα σκήπτρα του πρωταθλήματος. Κι αν είναι να τους κόψουμε τον τσαμπούκα, καλό θα ήταν αυτό να γίνει από νωρίς.

Belgian Super Cup
Spoiler: show
Image
Και το σκορ γίνεται 1-0...
Spoiler: show
...και στο 92' είναι πιο γλυκό!
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Alexander Riemer :shock:

Denis :megusta:

Jordan Roussel :smw:

Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν πολλοί καλύτεροί τους στο Βέλγικό πρωτάθλημα.
Spoiler: show
Περίεργη φάση πάντα το Super Cup.
Κούπα είναι, αλλά κάπως, δεν είναι, είναι όμως καλό ποδαρικό.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
Post Reply

Return to “Rest of the World”