Road to the port

Post Reply
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Γιατί τα unemployed saves είναι τα καλύτερα

Μια αναδρομή

Μετά από πέντε άγονα χρόνια στη Β'Ρουμανίας στα οποία δεν κατάφερα να πετύχω απολύτως τίποτα με Balotesti και Afumati (με τη δεύτερη έφτασα δύο φορές στα playoff ανόδου αλλά ένα ελεεινό bug που έστελνε τους παίκτες μου διακοπές πριν γίνει το μπαράζ δεν μου επέτρεψε να διεκδικήσω τίποτα περισσότερο από τιμητικές ήττες), αποφασίζω να αποχωρήσω από τα κατσικοχώραφα των Καρπαθίων και να μετακινηθώ σ'αυτά του Βελγίου. Η Royal Olympic de Charleroi (not to be confused με την original Charleroi) μου δίνει την ευκαιρία να την οδηγήσω στα γήπεδα της τρίτης κατηγορίας της χώρας που δεν υπάρχει. Ατιμασμένη λόγω της προηγούμενης σεζόν στην οποία γνώρισε έναν εύκολο υποβιβασμό αλλά και μαστιζόμενη από σοβαρά οικονομικά προβλήματα, δίνει την ευκαιρία σ'έναν έλληνα τεχνικό 30 ετών κάτοχο διπλώματος National A χωρίς πρότερη εμπειρία στο ποδόσφαιρο, ν'αποδείξει την αξία του. Το πείραμα πετυχαίνει καθώς η ομάδα ανεβαίνει απευθείας στην Proximus League κατακτώντας τον τίτλο της Derde Klasse A χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. Παράλληλα αρκετά βαριά συμβόλαια λύνονται και ο σύλλογος αποφασίζει να προχωρήσει με μικρά και νεανικά ρόστερ.

Την επόμενη χρονιά ο στόχος είναι απολύτως σαφής. ΣΩΤΗΡΙΑ. Με κάθε τρόπο. Η Jupiler Pro League μπορεί να περιμένει. Μπορεί; Όχι. Η ομάδα κάνει μια εκπληκτική πρώτη ντουζίνα αγώνων της οποίας η ολοκλήρωση τη βρίσκει στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος. Αυτό σημαίνει ότι εξασφαλίζει πρόκριση στα playoff ανόδου ο,τι και να κάνει στη συνέχεια (πλην υποβιβασμού φυσικά). Στην κανονική διάρκεια τερματίζουμε τέταρτοι και πάμε να παλέψουμε απέναντι σε Mons (ομάδα πρώτης κατηγορίας), Charleroi (την οριτζινάλε) και μια άλλη άγνωστη που ξεχνάω για μια θέση δίπλα στην Antwerp στο τρένο της ανόδου. Κερνάμε μπουλκουμέ τη συμπολίτισσα, τους άλλους τους ερασιτέχνες αλλά και τη Mons και σοκάρουμε όλο το Βέλγιο (λολ). Η μούφα Σαρλερουά κερδίζει τη δεύτερη διαδοχική άνοδο και την επόμενη χρονιά θα παλεύει στο υψηλότερο επίπεδο της χώρας.

Αν την προηγούμενη σεζόν ο στόχος ήταν η σωτηρία, σ'αυτή είναι ακόμη μικρότερος. Να μην ξεφτιλιστούμε ρε παιδιά. Η ομάδα κάνει ελάχιστες μεταγραφές, ανακοινώνει συνεργασία με τη Maritimo μπας και πάρει κανένα δανεικό που θα της δώσει λίγη ποιότητα τσάμπα (πήρε) και ρίχνεται στη μάχη. Οικονομικά προβλήματα μπορεί να μην υπάρχουν πλέον αλλά η απόφασή μου να δώσω πέρσι διετή συμβόλαια στους αρκετούς παίκτες που είχα φέρει (θεωρώντας πως θα χτυπήσω άνοδο από τη δεύτερη σεζόν) δεν μου επέτρεψε να κινηθώ έστω με πενιχρά ποσά στο παζάρι. Δεν πειράζει. Αν είμαστε απλά αξιοπρεπείς μου φτάνει. Και είμαστε. Καταφέρνουμε να είμαστε σταθερά πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού ενώ ένα εκπληκτικό φορμάρισμα τον Νοέμβριο με 6 συνεχόμενες νίκες μας στέλνει ακόμη και στην 6η θέση. Τελικά, προδωμένοι από τις ελάχιστες λύσεις και το περιορισμένο ταλέντο της ομάδας μας, τερματίζουμε στην τιμητικότατη 10η θέση και πάμε χωρίς άγχος και πίεση στα playoffs της ευρωπαικής διάκρισης (δυο όμιλοι των τεσσάρων ομάδων αποτελούμενοι από τις ομάδες που τερμάτισαν στις θέσεις 7-14 της κανονικής διάρκειας). Και κερδίζουμε τον fuckin' όμιλο ρε παιδιά. Και πάμε εναντίον της Standard στα ημιτελικά (don't ask, it's complicated). Ε και τρώμε ένα 7-0 συνολικό να στρώσουμε. Δεν πειράζει, είμαστε υπερβολικά επιτυχημένοι ούτως ή άλλως. Κι ερχόμαστε στο τώρα...

Σεζόν 2022/23

Γενική εκκαθάριση στην ομάδα. Λιμά, γέροι, νέοι, σκυλιά, γατιά και περαστικοί παίρνουν μπούλο για να έρθουν παίκτες που θα μας βοηθήσουν ν'αποδείξουμε ότι έχουμε έρθει για να μείνουμε. Το scouting team αναβαθμίζεται και απλώνει τα δίχτυα του μέχρι και στη Λατινική Αμερική μπας και βρούμε κανένα φτηνό ταλέντο της ανθρωπιάς (ο Roberto Ayala - ναι ο γνωστός - βρίσκει δύο από τους καλύτερους μου παίκτες σε Ουρουγουάη και Αργεντινή), έρχονται περισσότεροι και καλύτεροι γυμναστές να μας κάνουν τούμπανα τρεχαλατζήδες και ανακοινώνουμε νέα συνεργασία, αυτή τη φορά με την Espanyol γιατί είμαστε τσίπηδες και δεν γουστάρουμε να πληρώνουμε τους παιχταράδες μας. Η Maritimo η προδότρα δεν μας αφήνει να ξαναδανειστούμε τον καλύτερό μας παίκτη αλλά επανορθώνει δίνοντάς μας τον Rodrigo για να ενισχύσουμε το κέντρο μας: είναι ο πρώτος παίκτης που αναφέρω ονομαστικά. Παιδιά, το παλικάρι ταιριάζει απόλυτα με τη χώρα. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Τελείωσε την κανονική διάρκεια με Μ.Ο αξιολόγησης 8.05 παίζοντας στο αδιαφιλονίκητο φαβορί για απευθείας υποβιβασμό. Κανονική διάρκεια είπα;

Η χρονιά ξεκινάει με την άμυνά μας να δείχνει πως έχει δέσει με τη βοήθεια του αργεντίνου Garciarena και του βέλγου Amrani. Η επίθεση δείχνει νωχελική αλλά γι αυτή δεν ανησυχώ. Θα στρώσει. Ξεκινάμε με μπόλικες ισοπαλίες και στη συνέχεια ανεβαίνουμε εκμεταλλευόμενοι την έδρα μας. Μην τα πολυλογώ. Φτάνουμε 29η αγωνιστική και είμαστε στην 6η θέση της βαθμολογίας. Αν διατηρηθούμε εδώ κερδίζουμε θέση στα playoff για την ανάδειξη του πρωταθλητή. Είμαστε 2 βαθμους πάνω από την 7η Γάνδη η οποία μας φιλοξενεί την τελευταία αγωνιστική. Κάπου εδώ να σημειώσουμε ότι η Γάνδη έχει κατακτήσει τα 4 τελευταία πρωταθλήματα και 5 στα τελευταία 6 χρόνια. Ο λόγος της πτώσης της είναι η φυγή του μέχρι πρότινος πολυτροπαιούχου προπονητή της για την Μπενφίκα. Και κυρίως η διαδοχή του από τον Ρόναλντ τον Κούμαν ο οποίος έχει γλιτώσει το κεφαλάκι του μέχρι τώρα ένας θεός ξέρει γιατί.

Δουλεύουμε όλη την εβδομάδα συνοχή ομάδας και αμυντικές τοποθετήσεις με σκοπό να κάνουμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι κέντρου. Λίγες φάσεις, το χρονόμετρο να κυλάει γρήγορα, χασμουρητά στις εξέδρες. Το όνειρό μου. Ξεκινάμε δυνατά. Ελέγχουμε το κέντρο, κάνουμε και κανένα χαζόσουτο εκτός περιοχής και κυρίως κρατάμε τη Γάνδη μακριά από την εστία του Ανδρέα Γιαννιώτη. Όλα αυτά μέχρι το 37. Όπου έρχεται αυτός ο Ορτιθ, γλεντάει τον σέντερ μπακ μας και κεραυνοβολεί τον έλληνα κίπερ από το ύψος της περιοχής. 1-0. Και πριν καν προλάβω να πατήσω το "κατηγορηματικά συγκεντρωθείτε" βλέπω τον ίδιο καριόλη να οπλίζει από τα 25 μέτρα. "ΚΛΕΙΣΤΟΝ!" φωνάζω στα pixel που αποτελούν τον αμυντικό χαφ μου αλλά μπορείτε να φανταστείτε την κατάληξη. Πάρτο κι αυτό. 2-0. Και το ημίχρονο λήγει.

Ο Ρούμπεν Μπαράχα (ναι, αυτός που νομίζετε) μου λέει να τους πω ότι δεν παίζουν τόσο άσχημα. Τι λε ρε Μπαράχα; Μήπως να τους γυαλίσω και τα παπούτσια; Επιθετικά τους αρχίζω όλους στα καντήλια και απαιτώ να μπουν μέσα και να μου δείξουν κάτι διαφορετικό. 9/10 φορές αυτό δεν θα συμβεί. Το παιχνίδι θα κυλήσει αδιάφορα, εκεί γύρω στο 60' θα φας και το τρίτο και μετά θ'αρχίσεις να αμφισβητείς τις ικανότητές σου. Αυτή η φορά δεν ήταν ίδια όμως. Ο ουρουγουανός Etcheverry χτυπάει σαν κόμπρα σε σέντρα του αριστερού μας μπακ και πετυχαίνει το ενδέκατό του γκολ στη σεζόν στο 50ο λεπτό. 2-1. Είμαστε ζωντανοί. Η Γάνδη οπισθοχωρεί, εμείς ανεβαίνουμε αλλά ουσιαστική ευκαιρία δεν δημιουργούμε. Στο 70ο λεπτό αποφασίζω να τα παίξω όλα για όλα. Έξω ο Gamakov (αμ.χαφ) μέσα ο Marguet (19 χρονών, πρώτος σκόρερ στην ιστορία του συλλόγου, προϊόν των ακαδημιών μας). Four four fuckin' two. Αν είναι να πέσουμε στη μάχη, θα το κάνουμε με στυλ. Τίποτα. Η έμπειρη Γάνδη αμύνεται επιτυχώς. Το ρολόι κυλάει βασανιστικά γρήγορα, μέχρι το 88ο λεπτό. Κόρνερ για την Olympique Charleroi με τον Rodrigo. Εκτελεί πρώτο δοκάρι, πετάγεται ο νεαρός σεντερ μπακ Gil (δανεικός από Espanyol) και σηκώνεται πιο ψηλά απ'όλους....
Το τι έγινε εκείνη τη στιγμή δεν θα σας το περιγράψω. Λίγο πολύ όλοι το έχετε ζήσει. Δύο λεπτά pause, στο ένα πανηγυρίζουμε, στο άλλο σχεδιάζουμε τι θα κάνουμε τα επόμενα 3 λεπτά αγώνα. Άκρως αμυντική, πολύ δομημένη ομάδα, όλοι πίσω, βαστάτε παλικάρια. Και βάστηξαν. Είμαστε στα playoff τίτλου.

Μια ημέρα αργότερα ο Ρόναλντ ο Κούμαν βλέπει την πόρτα της εξόδου. Παρακαλώ Γάνδη, δεν κάνει τίποτα.
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για κάτι τέτοιες ιστορίες αγαπάμε το παιχνίδι. -diatakste -diatakste -diatakste
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
vorxis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2015
Joined: Mon Jun 07, 2010 6:36 pm
Football Manager της ομάδας: Plymouth
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και τωρα ολο αυτο το ποδοσφαιρικο παραμυθι, η αναβαση απ τα χωματινα αλωνια της ρουμανιας ως την συμμετοχη στα πλει οφ πρωταθληματος βελγιου, δεν βρισκετε σε ιστορια...
Μονο ντροπη!!
Αυτο το επος επρεπε να καταγραφει λεπτομερως και να το απολαμβανουμε εμεις οι εραστες των ανατροπών και των συγκινησεων.
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Να σου πω την αλήθεια ήθελα αυτό το save να συνοδευτεί από ιστορία αλλά ο χρόνος ήταν μειωμένος. Να καταλάβεις το ξεκίνησα τις πρώτες μέρες κυκλοφορίας της beta. Θα κάνω update posts σ'αυτό το τόπικ πάντως όποτε βρίσκω την ευκαιρία.
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

migeo wrote:Γιατί τα unemployed saves είναι τα καλύτερα
Γιατί είναι! -falaina
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
tzanet23
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 571
Joined: Sat Sep 05, 2009 3:05 pm
Αγαπημένη Ομάδα: AEK & Αrsenal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε migeo,οντως για κατι τετοια μας τρελενει το FM..ωραια ιστορια και ενδιαφερον το πρωταθλημα του Βελγιου..
Ειδα και το βιντεο με το κορνερ...Ωραιος..!
Βεβαια,αλλη μια ειδηση αποτελει οτι σκοραρες απο κορνερ,γιατι εγω 2 χρονιες τωρα στην πρεμιερ λιγκ με Εβερτον, ουτε εχω φαει ουτε εχω βαλει γκολ απο κορνερ,οτι set pieces και να δοκιμασα.. :D Πλεον, οταν βγαινει η μπαλα κορνερ,δικο μου ή του αντιπαλου,το ιδιο κανει, λεω απο μεσα μου αντε παμε για την επομενη φαση τωρα,γιατι ειμαι σιγουρος οτι δε θα γινει τιποτα..!!
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3314
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Χίλια μπράβο φίλε μου!!! -diatakste -diatakste -diatakste

Εγώ φέτος δοκίμασα unemployed save για πρώτη φορά στα 5 χρόνια που παίζω fm και το τι στιγμές έχω ζήσει απλά δεν περιγράφεται.

Αν και το περιγράφω στην ιστορία μου... :P
User avatar
Trake Manis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 312
Joined: Mon Nov 10, 2014 10:51 am
Football Manager της ομάδας: Lanus
Αγαπημένη Ομάδα: VELEZ,OM,
Location: athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΗΡΩΑΣ :D
roma pizza
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

(και σε ξεχωριστό τόπικ πλέον, να ευχαριστήσω το Tsakalaki για την μεταφορά των ποστς ::wink: )

Season 22/23 playoffs

Που είχαμε μείνει; Α ναι. Εκεί που πήραμε το σκαλπ του Ρόναλντ του Κούμαν πετώντας την πρωταθλήτρια Γάνδη εκτός πλει οφ. Τα οποία πήγαν κάπως έτσι:
Spoiler: show
Image
με την τελική βαθμολογία να διαμορφώνεται έτσι:
Spoiler: show
Image
Μπορώ να σκεφτώ αρκετά κλισέ για να περιγράψω την πορεία μας σ'αυτά. Ιδού 3 χαρακτηριστικά:

- "Μαζέψαμε εμπειρίες" (μπλιαχ)

- "Ήμασταν άτυχοι, αξίζαμε περισσότερα" (ΟΧΙ μάγκα μου, τίποτα περισσότερο δεν άξιζες)

- "Δεν μας ένοιαζαν τ'αποτελέσματα, δι πρέσουρ γουαζ οφ" (και τότε γιατί συμμετείχες;)

Πολύ απλά η ομάδα δεν ήταν σταθερή (τσουπ, να και το τέταρτο) σ'αυτά τα παιχνίδια. Και δεν ήταν σταθερή γιατί απλούστατα οι αντίπαλοι ήταν ίδιου (Ζούλτε) ή ανώτερου επιπέδου (όλες οι υπόλοιπες) και δεν γινόταν να χτίσουμε σερί με τίποτα. Πχ, τη μία καταφέρνουμε να κερδίσουμε με ανατροπάρα στο 90' τη Σταντάρντ Λιέγης μέσα στην έδρα της (η Σταντάρντ Λιέγης είναι η Ξάνθη του Βελγίου κι αυτό είναι το μόνο που θα σχολιάσω γι αυτή) και την άλλη σώζουμε με τα χίλια ζόρια την ισοπαλία απέναντι στη Ζούλτε μέσα στην έδρα μας. Την οποία Ζούλτε νικήσαμε για πλάκα 2-0 εκτός έδρας λίγες αγωνιστικές πριν. Θα μπορούσαμε ίσως να βγούμε πέμπτοι αλλά μικρή σημασία έχει. Στο τέλος παίξαμε και κάτι πλέυ οφ με τη νικήτρια των πλέυ οφ (playoffception) ευρωπαϊκής διάκρισης Οστάνδη τα οποία δεν έχουν κανένα απολύτως ΦΑΚΙΝ νόημα! Sort it out ρε Βέλγιο! Ξέρω, δεν υπάρχεις, είμαι άδικος να ζητάω πολλά από εσένα αλλά και πάλι δεν είναι τόσο δύσκολο. Μέχρι κι η ελληνικη σουπα λιγκα περισσότερο νόημα βγάζει από τη δική σου σ'αυτό το θέμα.

Παρ'όλα αυτά, η ομάδα είναι ξεκάθαρα overachiever ΚΑΙ αυτή τη σεζόν. Ήμασταν το πρώτο φαβορί για υποβιβασμό και πετύχαμε να διεκδικήσουμε έστω και τυπικά το πρωτάθλημα. Του χρόνου στοχεύω να βγούμε Ευρώπη και θεωρώ πως με λίγες σωστές κινήσεις θα τα καταφέρουμε. Οι υπόλοιπες ομάδες που έχουν παρόμοιο στόχο δεν είναι και τόσο μακριά μας και πιστεύω πως μπορούμε να τις ξεπεράσουμε.

Α μην ξεχάσω το cup run μας. Ε αποκλειστήκαμε στους 16 από τη Σερκλ Μπριζ. Αυτά.

*Αύριο (λογικά) το επόμενο ποστ με ολόκληρη τη σεζόν 2023/24: μεταγραφές, αποτελέσματα, παρελκόμενα, κους κους*

Off Topic:
Δυο λόγια για την ιστορία γιατί ξεκινάω εντελώς ασυνήθιστα:

- Αυτή ήταν η όγδοη σεζόν του save. Ξεκίνησα unemployed με sunday league experience και το χαμηλότερο δίπλωμα. Πέρασα 5 χρόνια στη Β'Ρουμανίας πετυχαίνοντας το απόλυτο τίποτα μέχρι που με προσέλαβε η μούφα Charleroi αμέσως μετά τον υποβιβασμό της στην τρίτη κατηγορία του Βελγίου. Αυτή η χρονιά ήταν η δεύτερη στην κορυφαία κατηγορία. Αν θέλετε κάποιο screenshot με στατιστικά προπονητή, past history ή οτιδήποτε άλλο απλά ζητήστε μου and i shall deliver.

- Η παρουσίαση θα γίνεται ανά σεζόν αρχικά. Στην πορεία ίσως ν'αλλάξει αυτό, αναλόγως κυρίως του ελεύθερου χρόνου μου.

- Ο τίτλος της ιστορίας δεν είναι τυχαίος. Ο μεγάλος στόχος του save είναι κάποια στιγμή να καταφέρω να με προσλάβει ο Ολυμπιακός ο οποίος είναι και η μοναδική ομάδα για την οποία θα φύγω μεσούσης της σεζόν από κάπου. Στη συνέχεια θα προσπαθήσω να κατακτήσω ένα Champions League μαζί του και μόλις (και αν) το καταφέρω το save θα ολοκληρωθεί. Αν μπορείτε να φανταστείτε κάποιον πιο ταιριαστό τίτλο παρακαλώ προτείνετέ τον, καθώς η δική μου έμπνευση περιορίζεται σ'αυτό που βλέπετε.
Last edited by migeo on Mon Apr 06, 2015 10:22 pm, edited 2 times in total.
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή ''αρχή'' migeo. Μου αρέσουν πολύ αυτές οι ιστορίες, θα σε παρακολουθώ με ενδιαφέρον.

Μακάρι να φτάσεις σύντομα στον Ολυμπιακό και να τον managάρεις με τον hardcore τρόπο. Δηλαδή Ελληνικό κορμό με τούμπανα regens και να σοκάρεις όλη την Ευρώπη.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ανοίγω το ''View your posts'' και βλέπω Road to the port.

Image
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
ape
Backup
Backup
Posts: 905
Joined: Wed Dec 19, 2007 4:04 pm
Football Manager της ομάδας: Inter Milan
Location: Toumba,Gate 4,Seat 16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γκόντζε η εικόνα αποθηκεύεται για περαιτέρω χρήση,έκλαψα -rofl -rofl -rofl

Migeo ωραία η ως τώρα "πορεία"... όλοι έχουμε έναν FMικό στόχο,τώρα το αν τον πετυχαίνουμε είναι άλλο θέμα.
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times


Off Topic:
Σας ευχαριστώ για τα σχόλια σας (και τον DrGonzo που μπήκε απλά για να επιβεβαιώσει ότι τα 'χει ακόμη 400 :-D ) αλλά κι εσάς που απλώς αφιερώνετε λίγο από τον χρόνο σας για να διαβάσετε την ιστορία μου. -diatakste
Season 23/24: First half

Έχω ένα "ταλέντο" - αν μπορούμε να το πούμε έτσι - σ'αυτό το παιχνίδι. Καταλαβαίνω εύκολα τι ομάδες έχω στα χέρια μου. Όταν κάνω τις μεταγραφές, παίξω τα φιλικά και ετοιμάζομαι για την αρχή των επίσημων αγώνων γνωρίζω τι περίπου μπορώ να περιμένω. Όχι να προβλέψω τελική θέση ή πιθανή κατάκτηση τροπαίου αλλά τη συμπεριφορά της ομάδας στο γήπεδο. Αυτή τη σεζόν λοιπόν ήμουν πολύ αισιόδοξος. Σε αντίθεση με την περσινή ή την προπέρσινη, φέτος θεωρώ πως μπορούμε να παίξουμε τη μπάλα που θέλω και μάλιστα με διάρκεια και ακόμη και απέναντι σε θεωρητικά καλύτερες ομάδες από εμάς.

Επί του πρακτέου, τα ΜΜΕ για πρώτη φορά δεν μας θεωρούν φαβορί για τον υποβιβασμό και προβλέπουν ότι θα τερματίσουμε 12οι. Ο προσωπικός μου στόχος είναι να βγούμε Ευρώπη με οποιονδήποτε δυνατό τρόπο. Αλλιώς θα θεωρήσω τη σεζόν αποτυχημένη. Τόσο απλά.

Στα μεταγραφικά, θυσιάσαμε μια μάχη για να κερδίσουμε έναν πόλεμο. Δύο σεζόν πριν είχαμε αποκτήσει ως ελεύθερο έναν μέσο που ούτε εγώ είχα καταλάβει πως υπέγραψε στην - τότε - Charleroi. Το όνομά του είναι Bernard (γνωστός κι από την εξαιρετική ιστορία Chasing the paranormal του fmara). O Bernard λοιπόν την περασμένη σεζόν ήταν ένας από τους καλύτερούς μας παίκτες. Και το μοναδικό σοβαρό περιουσιακό στοιχείο της ομάδας μας καθώς η έτερη παικτούρα μας και αδιαμφισβήτος MVP Rodrigo ήταν δανεικός από τη μητρική Maritimo. Όταν λοιπόν είδα το αστείο μεταγραφικό μπάτζετ που μας έδινε η διοίκηση πήρα την απόφαση να τον αποχαιρετήσω για το καλό της ομάδας. Και τα 5.25 εκατομμύρια που πήραμε γι αυτόν (η ακριβότερη πώληση στην ιστορία της ομάδας) επενδύθηκαν κάπως έτσι:
Spoiler: show
Image
Μερικά σχόλια για την πιο ευχάριστη μεταγραφική περίοδο αυτού του save:

- Απέδωσε η επένδυση της εδραίωσης δικτύου σκάουτινγκ στην Αργεντινή με την πρόσληψη του Roberto Ayala. Οι Montero και Leoni είναι απόρροια αυτής. Αν δεν υπήρχε ο περιορισμός στους γηγενείς της 18αδας θα γέμιζα όλη την ομάδα τσαμπουκαλεμένα μακρυμάλλικα χωρίς δεύτερη σκέψη.

- Ο Boyata είναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ του καλού αναπληρωματικού. Έμπειρος, φθηνός, δεν γκρινιάζει, πάντα εκεί για να διορθώσει τα κακώς κείμενα.

- Για πρώτη φορά πήρα παίκτη που τον έμαθα από πρόταση μάνατζερ. Και είναι καλός ο άτιμος, πολύ καλός. Και έχει και ονοματάρα καβλερή. Παίκτης που λέγεται Mario Gonzales (με τόνο κιόλας) είναι δυνατόν να σου βγει μάπα;

- Απ'ότι καταλάβατε η Ρόμα έρχεται να προστεθεί στον κατάλογο των μητρικών ομάδων δίπλα στις Μαρίτιμο, Εσπανιόλ και Σπόρτινγκ Λισσαβόνας. Ο Mezzanotti είναι ο σέντερ φορ των πιο υγρών ονείρων μου και μένει ελεύθερος το άλλο καλοκαίρι. Ελπίζω να τον πείσω να βρούμε το κρυμμένο στην αμμουδιά αστέρι. -toixosmesh

- Ο Ato ήταν η μόνη μεταγραφή που δεν υπολόγιζα να κάνω αλλά αναγκάστηκα μετά τον σοβαρό τραυματισμό του Leoni στο πρώτο παιχνίδι της σεζόν. Δεν το μετάνιωσα. Αξιοπρεπέστατα στατιστικά, 25 χρονών, γηγενής και πέρσι έπαιζε στην Σκόντα Λιέγης. Του πούστη δηλαδή, μόνο το τελευταίο αρκεί.

- Τον Carmona τον βουτήξαμε από την ΑΕΚ βάζοντας στο μαξ σχεδόν όλους τους όρους στο συμβόλαιό του. Θέλω να τον κάνω δίδυμο με τον Garciarena και έχω τεράστιες απαιτήσεις. Ή που θα με απογοητεύσει και θα καθαρίσει την μπουγάδα ο Boyata ή που σε δυο χρονιές θα φύγει με 15 εκατομμύρια.

Και η σεζόν ξεκινάει...

'Οπως προείπα νιώθω ωραία μ'αυτή την ομάδα. Έχω λύσεις σε κάθε θέση, λύσεις που έχω διαλέξει εγώ. Έναν κορμό βασικών παικτών για τον οποίο δεν αμφιβάλλω και αναπληρωματικούς που δεν φοβάμαι να ρίξω στη μάχη όταν οι πρώτοι δεν αποδίδουν. Κι αυτό ναι μεν δημιουργεί απαιτήσεις σε μένα κυρίως αλλά ταυτόχρονα μου λύνει τα χέρια γιατί μου επιτρέπει ν'αποφασίζω με καθαρό μυαλό.


Και το πρώτο μισό πάει κάπως έτσι:
Spoiler: show
Image
κι εγώ είμαι σε φάση

Image

ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΒΓΑΙΝΕΙ. Όποιος βάζω παίζει καλά, όποια εντολή δίνω ακολουθείται κατά γράμμα, όποιος πάει να γκρινιάξει που δεν παίζει αρκετά το βουλώνει αμέσως και παραδέχεται το λάθος του προσκυνώντας με (μάλλον).

Θες διπλό στην Άντερλεχτ στην πρεμιέρα; Πάρτο. Θες διπλό στη Γκενκ χωρίς να δεχτείς ΟΥΤΕ ΜΙΑ FUCKIN' ΦΑΣΗ επί ενενήντα λεπτά; Πάρτο κι αυτό. Θες τριπλή ανατροπή απέναντι στη Γάνδη; You know the drill. Θέλεις μπουζούκια; Πάνε μόνος σου.

Περιττό να πω ότι είμαι πρώτος στο τέλος του ημερολογιακού έτους 2023, έχοντας παίξει εκτός έδρας με όλους τους διεκδικητές του τίτλου πλην Μπριζ (η οποία είναι και η μόνη που με κόντραρε). Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω. Να κάνω team meeting λέγοντάς τους να μην πάρουν τα μυαλά τους αέρα; Θα με ξεχέσουν και θα 'χουν και δίκιο. Να κάνω μεταγραφές; Που και γιατί; Παντού πλήρεις είμαστε και όλες οι γραμμές δουλεύουν ρολόι. Δεν θα κάνω τίποτα. Για πρώτη φορά στην καριέρα μου σ'αυτό το save δεν θα κάνω απολύτως τίποτα κι απλά θα συνεχίσω να πατάω continue περιμένοντας να δω που θα το πάνε.

Α ναι, έχουμε και το κύπελλο. Φέτος λέω να προσπαθήσω να το χτυπήσω. Γιατί όχι άλλωστε; Και μεγάλο ρόστερ έχουμε και καλύτεροι είμαστε από τους περισσότερους. Για να δούμε τι κάναμε:
Spoiler: show
Image
Η πρόκριση επί της Γκενκ αντικατοπτρίζει πλήρως τον χαρακτήρα αυτής της ομάδας. Κάνουμε εκτεταμένο rotation γιατί σε τρεις μέρες παίζουμε εκτός έδρας με τη Γάνδη. Στο 9ο λεπτό του αγώνα, ο De Nooijer (ναι αυτός που έφυγε τον Γενάρη όπως είδατε στη φωτογραφία των μεταγραφών) αποφασίζει να γκρεμίσει χωρίς λόγο τον αντίπαλό του μέσα στην περιοχή. Πέναλτι και κόκκινη και 0-1. Και η ομάδα τι κάνει; Η ομάδα που παίζει με 10 επί το πλείστον αναπληρωματικούς παίκτες κι έχει μεγάλο παιχνίδι σε λίγες μέρες; Βάζει κάτω τη δύσμοιρη Γκενκ, της αλλάζει τον αδόξαστο στις ευκαιρίες και πετυχαίνει την ανατροπή στο 87' έτσι για να πονάει και περισσότερο δηλαδή. Στη συνέχεια η Οστάνδη μας πήρε το Χ, ένα Χ για το οποίο θα χτυπάει το κεφάλι της στον τοίχο γιατί κατάφερε να χάσει προβάδισμα δύο τερμάτων. Κι όταν δεν με σκοτώνεις εκεί κόβοντας μου τον τσαμπουκά αλλά μου επιτρέπεις να επιστρέψω στο παιχνίδι και να φτάσω στο τσακ να πάρω και τη νίκη, τότε κυρά Οστάνδη μου ήθελές τα κι έπαθές τα. Τον Γενάρη έχεις τη δεύτερη ευκαιρία σου και μάλιστα μέσα στην έδρα σου. Κοίτα να την αξιοποιήσεις.

Για μένα το παιχνίδι απέναντι στην Γκενκ ήταν κομβικό γιατί εκεί μου μπήκε για τα καλά η ιδέα ότι ίσως θα μπορούσαμε να κυνηγήσουμε κάτι περισσότερο από μια θέση που οδηγεί στην Ευρώπη...
Last edited by migeo on Fri Apr 10, 2015 2:15 am, edited 2 times in total.
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γράφεις πολύ ωραία, respect!!

Πολύ δυνατή η ομάδα. Ανέβασέ μας και κάνα screenshot, να δούμε τα πουλέν σου.

-ypoklinomai -ypoklinomai
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε μικρότερες εικόνες όμως. :D
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
Post Reply

Return to “Rest of the World”