Μετάφραση FM2016

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2016!
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και στο Πρόγραμμα των Αγώνων το εμφανίζει η μόνο στο Ημερολόγιο;
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
getaid
Amateur
Amateur
Posts: 140
Joined: Wed Oct 08, 2014 7:35 am
Football Manager της ομάδας: ΑΡΗΣ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ και Barcelona
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Jordi_7 wrote:Και στο Πρόγραμμα των Αγώνων το εμφανίζει η μόνο στο Ημερολόγιο;
Όχι φίλε Jordi_7 στο πρόγραμμα αγώνων δεν βλέπω να το εμφανίζει δεν ξέρω αν αλλάξεις κάποια ρύθμιση αν στο εμφανίσει και εκεί, πάντως το εμφανίζει σίγουρα εκεί που δείχνω στα screenshots που ανέβασα! Το έχω αναφέρει και στο forum της SI και μου απάντησαν ότι είναι όντως λάθος, ελπίζω και εύχομαι να το διορθώσουν άμεσα, αν όχι και σήμερα γιατί είναι πάρα πολύ σημαντικό λάθος.
User avatar
getaid
Amateur
Amateur
Posts: 140
Joined: Wed Oct 08, 2014 7:35 am
Football Manager της ομάδας: ΑΡΗΣ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ και Barcelona
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πάντως εγώ πρώτη φορά βλέπω εταιρία να κάνει ενημέρωση το παιχνίδι ή το πρόγραμμα για να λύσει τα προβλήματα και να δημιουργεί άλλα και ένταξη αυτό μπορώ να το δεχτώ, γιατί άνθρωποι είμαστε, αυτό που δεν μπορώ να δεχτώ είναι να μην κάνει μια νέα ενημέρωση για να λύσει τα προβλήματα που η ίδια η εταιρία δημιούργησε με την ενημέρωση που έκανε. Το θέμα με το "month#2" που ανέφερα πιο πάνω είναι πάρα πολύ σοβαρό και προσωπικά με εκνευρίζει και με ενοχλεί πάρα πολύ, γιατί το να ξέρω σε ποιο μήνα βρίσκομαι είναι ένα πολύ σημαντικό κομμάτι του παιχνιδιού, ένα από τα σημαντικότερα θα έλεγα, όχι μόνο για μένα αλλα για πολλούς που ξέρω και παίζουνε το παιχνίδι, γιατί πάνω του στηρίζουμε πολλά όπως πχ προπόνηση, τραυματισμούς παιχτών, δανεισμούς παιχτών, αγώνες κτλ και τώρα, μετά την ενημέρωση, κάνουμε ολόκληρη διαδικασία για να βρούμε τον μήνα που είμαστε στο παιχνίδι, γιατί εμφανίζει το "month#2" όπως δείχνουν και τα screenshots που ανέβασα, τρέχα γύρευε δηλαδή. Για μένα αυτό το πάρα πολύ σοβαρό λάθος με το "month#2" έπρεπε ήδη να είχε λυθεί με νέα ενημέρωση του παιχνιδιού. Ελπίζω και εύχομαι να διορθωθεί άμεσα γιατί έτσι δεν μπορείς να παίξεις το παιχνίδι.
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Tώρα σοβαρά το month2 σας μπερδεύει τόσο πολύ; Ο μήνας και η ημερομηνία φαινεται ΕΜΦΑΝΕΣΤΑΤΑ σε αλλα 3-4 σημεία της οθόνης :idea:
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times


Off Topic:
Προφανώς είναι λάθος και δεν θα έπρεπε να είχε συμβεί αλλά χωρίς να θέλω να δημιουργήσω κόντρα (αφού το τόπικ εδώ δεν είναι για γενική συζήτηση) είναι υπερβολικό αυτό που λες αφού η ημερομηνία πάνω δεξία δίπλα από το κουμπί της συνέχειας φαίνεται κανονικά άρα μπορείς να ξέρεις οποιαδήποτε στιγμή είσαι in-game την ημερομηνία που είσαι. Επίσης και σε άλλα σημεία όπως το πρόγραμμα των αγώνων οι ημερομηνίες φαίνονται κανονικότατα.
User avatar
getaid
Amateur
Amateur
Posts: 140
Joined: Wed Oct 08, 2014 7:35 am
Football Manager της ομάδας: ΑΡΗΣ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ και Barcelona
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Jordi_7 wrote:Tώρα σοβαρά το month2 σας μπερδεύει τόσο πολύ; Ο μήνας και η ημερομηνία φαινεται ΕΜΦΑΝΕΣΤΑΤΑ σε αλλα 3-4 σημεία της οθόνης :idea:
mojotzotzo wrote:
Off Topic:
Προφανώς είναι λάθος και δεν θα έπρεπε να είχε συμβεί αλλά χωρίς να θέλω να δημιουργήσω κόντρα (αφού το τόπικ εδώ δεν είναι για γενική συζήτηση) είναι υπερβολικό αυτό που λες αφού η ημερομηνία πάνω δεξία δίπλα από το κουμπί της συνέχειας φαίνεται κανονικά άρα μπορείς να ξέρεις οποιαδήποτε στιγμή είσαι in-game την ημερομηνία που είσαι. Επίσης και σε άλλα σημεία όπως το πρόγραμμα των αγώνων οι ημερομηνίες φαίνονται κανονικότατα.
Φίλε Jordi_7 και mojotzotzo με όλη την εκτίμηση που σας έχω σας απαντώ. Δεν θα έλεγα ότι το μας μπερδεύει είναι η σωστή λέξη, και όπως είπε ο φίλος koeman είναι πάρα πολύ σοβαρό λάθος και συμφωνώ απόλυτα μαζί του, είναι ένα πάρα πολύ σοβαρό, εκνευριστικό και ενοχλητικό πρόβλημα που πρέπει να λυθεί άμεσα και για μένα έπρεπε ήδη να είχε λυθεί, και για να το θέσω καλύτερα δεν έπρεπε να δημιουργηθεί καν γιατί όπως λέω και παραπάνω κάνεις μια ενημέρωση για να λύσεις προβλήματα όχι να δημιουργήσεις άλλα. Εσάς δηλαδή σας αρέσει αυτό; Θέλετε να παραμείνει έτσι; Και αν ακολουθήσουμε αυτήν την λογική τότε δεν θα έπρεπε να διορθωνόταν τίποτα και ποτέ και ούτε θα έπρεπε να γινόταν ενημερώσεις, και με την ίδια λογική αν έχεις προβλήματα και lags στο 3D mode να μην διορθωθούν αφού πάλι παίζεις το παιχνίδι σε 3D mode αλλά έχεις κάποια μίκρο-προβλήματα και μίκρο-lags ή παίζεις το παιχνίδι σε 2D mode, και μπορώ να αναφέρω και άλλα τέτοια παραδείγματα. Αυτή η λογική είναι η λογική που θέλουν οι εταιρίες να αποκτήσουν οι καταναλωτές. Και φυσικά δεν δημιουργούνται κόντρες ούτε παρεξηγήσεις συζήτηση κάνουμε.
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0


Off Topic:
Προφανώς και είναι λάθος. Θα μπορούσα να σου πω ότι εγώ πχ. δεν κοιτάω ποτέ την ημερομηνία στην μπάρα του processing αλλά δεν θα το χρησιμοποιήσω καν σαν επιχείρημα. Η εταιρεία έβγαλε ένα update για να διορθώσει κάποια προβλήματα. Υποθέτω ότι αλλάξαν πάρα πολλές γραμμές στον κώδικα. Μία από αυτές τις αλλαγές προκάλεσε ένα λάθος σε μια συγκεκριμένη λέξη σε μια συγκεκριμένη γλώσσα. Δεν είναι κάτι να πεις "αποκλείεται να έγινε κάτι τέτοιο". Επίσης η ημερομηνία φαίνεται συνέχεια και πρόβλημα υπάρχει μόνο στο processing. Δηλαδή σε φάση που δεν κάνεις προπονήσεις, δεν κοιτάς τους δανεικούς, δεν κάνεις ΤΙΠΟΤΑ. Προσωπικά το θεωρώ δύσκολο να βγεί κι άλλο update για να διορθώνει μόνο το συγκεκριμένο πρόβλημα, αν δεν έχουν εμφανιστεί κι άλλα. Όχι απίθανο, αλλά δύσκολο. Και τέλος το έχω πει πόσες φορές. Απενεργοποιήστε τα αυτόματα updates ή βάλτε το steam offline. Αν είναι κάτι που σε ενοχλεί τόσο πολύ αυτό το πρόβλημα θα έμπαινες στο φόρουμ, θα διάβαζες τι παίζει και θα έμενες με την προηγούμενη έκδοση.
koeman
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Posts: 13272
Joined: Sat Apr 19, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Apollon Kalamarias
Αγαπημένη Ομάδα: Sengkurong FC
Location: Bandar Seri Begawan (Brunei Darussalam)
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Παρακαλώ να μείνουμε εντός του σκοπού ύπαρξης του συγκεκριμένου topic.

Το πρόβλημα αναφέρθηκε και είμαστε σε σημαντικό βαθμό βέβαιοι πως έχουμε βρει την πηγή του σφάλματος.

Ελπίζουμε στη αποκατάσταση του το συντομότερο δυνατόν.

Ευχαριστώ.
exdimos
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Mon Nov 02, 2015 10:06 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και εγω εχω το ιδιο προβλημα αλλα δεν το δινω και τοση σημασια αφου το βλεπω αλλου, παντως καλο θα ηταν να το διορθωσουνε, καλα χριστουγεννα και καλες γιορτες!!!
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image

Image

Είναι έσοδα άρα είναι χρήματα που έβγαλε ο σύλλογος και όχι ξόδεψε.
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9119
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Spoiler: show
Image
προφανως θα επρεπε να γραφει οτι δεν εκμεταλλευτηκαν την ευκαιρια να ισοφαρισουν ή κατι τετοιο.
Spoiler: show
Image
koeman
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Posts: 13272
Joined: Sat Apr 19, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Apollon Kalamarias
Αγαπημένη Ομάδα: Sengkurong FC
Location: Bandar Seri Begawan (Brunei Darussalam)
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Θα το κοιτάξουμε, ευχαριστούμε.
User avatar
sbirlos
Backup
Backup
Posts: 977
Joined: Tue Dec 28, 2004 11:40 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
Status: Back to zero...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν ηξερα που να το ποσταρω και θα ρωτησω εδω.
Υπαρχει σκεψη να μπει ταξινομηση οπως θελει ο χρηστης στα attributes;
Προσωπικα παιζω με ελληνικα εκτος απο τις μεταγραφικες περιοδους που το γυριζω αγγλικα γιατι μου ειναι αδυνατο να "διαβασω" παιχτες στα ελληνικα.
Υπαρχει κανενα κολπο ή σκιν που να το κανει;

Στάλθηκε από το GT-S7710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Δεν υπάρχει τρόπος να αλλάξει προς το παρόν, στο μέλλον ίσως να γίνει κάτι
User avatar
getaid
Amateur
Amateur
Posts: 140
Joined: Wed Oct 08, 2014 7:35 am
Football Manager της ομάδας: ΑΡΗΣ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ και Barcelona
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα σε όλους σας! Ήθελα να πω πολλά μπράβο στα παιδιά της Ελληνικής μετάφρασης που διόρθωσαν το πρόβλημα με το month#2, πραγματικά κάνουν υπέροχη δουλειά και τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια!! Απλά θα ήθελα να πω την άποψη-γνώμη μου όσον αφορά την συντομογραφία, γιατί πιστεύω ότι θα είναι καλύτερα ο μήνας να γράφετε ολογράφως πχ Ιούλιος 2015 και ανάλογα το κείμενο που προηγείται (Ιουλίου και Ιούλιο πχ στις 18 Ιουλίου 2015 και τον Ιούλιο 2015) και όχι πχ Ιουλ-2015 και αυτό πρέπει να συμβαίνει σε όλα τα σημεία του παιχνιδιού (πχ ημερολόγια, εισερχόμενα νέα, κείμενα κτλ) όπως συνέβαινε και πριν την ενημέρωση στην έκδοση 16.2 και όπως συμβαίνει και σε όλες τις άλλες γλώσσες στο παιχνίδι ή τουλάχιστον σε αυτές που καταλαβαίνω εγώ Αγγλικά, Γαλλικά και Ρώσικα όπου εκεί ο μήνας αναγράφεται ολογράφως. Σας ευχαριστώ πολύ!

ΥΓ: Η πρόταση που κάνω είναι για την βελτίωση τις Ελληνικής μετάφρασης για να μην παρεξηγηθώ πάλι!
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”