Τεχνικά Θέματα - Crashes

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2016!
Post Reply
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Ο ρόλος αυτού του τόπικ δεν είναι να δώσει λύσεις στα τεχνικά προβλήματα που πιθανώς αντιμετωπίσει κάποιος αλλά να παραθέσει λίγες βασικές συμβουλές από αυτές που προτείνει η εταιρεία και να σας παραπέμψει στο επίσημο forum οπού εκεί θα σας βοηθήσουν οι ίδιοι άνθρωποι που δημιουργούν το παιχνίδι. Πουθενά αλλού δεν έχουν τις τεχνικές δυνατότητες να σας δώσουν λύση στα προβλήματα με το παιχνίδι.

Λινκ για το επίσημο φόρουμ τεχνικών προβλημάτων της εταιρείας: http://community.sigames.com/forumdispl ... Bugs-Forum
σημ1. Δεν υπάρχει πρόβλημα αν δεν ξέρετε καλά Αγγλικά, δεν απαιτούν να είστε από την Οξφόρδη για να ποστάρετε.
σημ2. Προσέξτε και τους κανόνες ποσταρίσματος και του εκεί φόρουμ, μην με εκθέσετε που σας παραπέμπω εκεί. :P


Από εκεί και πέρα,
  • Γενικά όταν αντιμετωπίζουμε ένα τεχνικό θέμα με το παιχνίδι η πρώτη κίνηση που πρέπει να κάνουμε είναι να πάμε στο Steam και να κάνουμε το λεγόμενο "verify integrity of game cache".

    1. Ανοίγουμε το Steam

    2. Κάνουμε δεξί κλικ στο παιχνίδι και επιλέγουμε properties ή ιδιότητες
    http://i.imgur.com/Hj1kGR9.png

    3. Στο παράθυρο που ανοίγει, πηγαίνουμε στην 3η καρτέλα με όνομα local files ή τοπικά αρχεία και πατάμε το verify integrity of game cache ή επαλήθευση αρχείων παιχνιδιού

    Image

    Η διαδικασία αυτή βλέπει αν λείπει/καταστράφηκε κάποιο αρχείο του παιχνιδιού και το ξαναεγκαθιστά, είναι δηλαδή η σύγχρονη εκδοχή της επαναγκατάστασης του παιχνιδιού που κάναμε παλιότερα. Συνεπώς, δεν χρειάζεται να διαγράφετε και να επανεγκαθιστάτε ολόκληρο το παιχνίδι αν έχετε κάποιο τεχνικό πρόβλημα.
    σημ. Οδηγίες και εικόνες στα Αγγλικά για την διαδικασία αυτή: https://support.sega.co.uk/hc/en-gb/art ... rify-cache


    Συνήθως με αυτήν την διαδικασία λύνονται τα κοινά προβλήματα.
    Άλλες διαδικασίες είναι:
  • Διαγραφή του game cache.

    1. Πηγαίνουμε στις "Προτιμήσεις" του παιχνιδιού

    Image

    2. Επιλέγουμε Περιβάλλον από το μενού και πατάμε το κουμπί εκκαθάριση προσωρινής μνήμης

    Image

    οδηγίες στα αγγλικά: https://support.sega.co.uk/hc/en-gb/art ... lete-cache
  • Διαγραφή φακέλου προτιμήσεων

    1. Ανοίξτε ένα παράθυρο πλοήγησης στον υπολογιστή

    2. Στην διεύθυνση τοποθεσίας φακέλου/αρχείου γράψτε %localappdata%/sports interactive/football manager 2016 και πατήστε enter

    3. Θα σας εμφανίσει τα παρακάτω από όπου θα διαγράψετε τον φάκελο preferences (όπως καταλαβαίνετε, με αυτόν τον τρόπο μπορείτε να διαγράψετε και τον φάκελο cache της προηγούμενης διαδικασίας)

    Image
    οδηγίες στα αγγλικά καθώς και για παλιές εκδόσεις windows: https://support.sega.co.uk/hc/en-gb/art ... references

Άλλες Γενικές Συμβουλές σε περιπτώσεις που αντιμετωπίζεται τεχνικά θέματα.

[list][*] Αφαιρέστε τα πρόσθετα αρχεία γραφικών, σκιν, db κτλ που μπορεί να έχετε προσθέσει. Κάποιες φορές, μπορεί κάποιο από τα αρχεία να έχει πρόβλημα (πχ έχει τύχει δικό μου σέηβ να κρασάρει όποτε έμπαινε στον προφίλ του Mandzukic γιατί είχε πρόβλημα το αρχείο της φάτσας του από το facepack που είχα κατεβάσει)
[*] Ενημερώστε τους drivers της κάρτας γραφικών σας
[*] Βεβαιωθείτε πως το antivirus σας δεν μπλοκάρει κάποιο αρχείο του παιχνιδιού[/list]



Τέλος, επαναλαμβάνω πως δεν είμαστε επίσημη τεχνική υποστήριξη του παιχνιδιού και δεν έχουμε τα τεχνικά μέσα να σας βοηθήσουμε σε εξεζητημένα τεχνικά θέματα. Οι παραπάνω είναι γενικές εμπειρικές συμβουλές που μπορούν να διορθώσουν τυχόν μικροπροβλήματα. Αν αυτά δεν αρκούν για το πρόβλημα σας τότε επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά πως θα πρέπει να απευθυνθείτε στον αντίστοιχο τομέα του επίσημου φόρουμ της εταιρείας: http://community.sigames.com/forumdispl ... Bugs-Forum
Panos89
Trialist
Trialist
Posts: 20
Joined: Mon Jul 11, 2011 5:25 am
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos AO
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Yπαρχει περιπτωση ειναι εταιρεια να βγαλει 1 update ωστε να τα διορθωσει ολα?
monaco131
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Mon Nov 16, 2015 10:19 am
Football Manager της ομάδας: monaco
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ!!γεια σας εχω ενα προβλημα κανω save το παιχνιδι και μετα οταν κανω load για να το ανοιξω μου βγαζει οτι θελει κωδικο ελεγχου για να με αφησει να παιξω.τι κανω σε αυτη τη περιπτωση;;
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Προφανώς έχεις επιλέξει να ζητάει κωδικό το save. Δοκίμασε το sportsinteractive σαν κωδικό για να ανοίξει το save.
monaco131
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Mon Nov 16, 2015 10:19 am
Football Manager της ομάδας: monaco
Has thanked: 0
Been thanked: 0

rimini wrote:Προφανώς έχεις επιλέξει να ζητάει κωδικό το save. Δοκίμασε το sportsinteractive σαν κωδικό για να ανοίξει το save.


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΙΖΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΩΔΙΚΟ.ΤΗΝ ΡΙΘΜΙΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΚΩΔΙΚΟ ΠΩΣ ΤΗΝ ΑΠΕΝΑΡΓΟΠΟΙΩ;
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν είμαι σίγουρος ότι μπορείς να απενεργοποιήσεις την επιλογή αφού ξεκινήσεις το save. Ή τουλάχιστον δεν το βλέπω εγώ κάπου.
Off Topic:
Μην γράφεις με κεφαλαία. Ευχαριστώ.
sakis86
Trialist
Trialist
Posts: 8
Joined: Tue Dec 31, 2013 1:40 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Με τα ριπλει τι γινεται? τα εχω κανει ολα αυτα και τιποτα ακομα
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έστειλες μήνυμα στην SI; Είναι πρόβλημα που μόνο εσύ έχεις αναφέρει προς το παρόν.
User avatar
manthousalas
Amateur
Amateur
Posts: 161
Joined: Fri Aug 31, 2007 11:37 am
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Location: Nea smirni
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Καλησπερα! νομιζω οτι εχω παρατηρησει crash dumps στους αγωνες "capital one cup" στην Αγγλια.Στην αρχη νομιζα οτι το κανει ανα καποιους αγωνες αλλα τελικα προσεξα οτι το κανει στην συγκεκριμενη διοργανωση. Το παιχνιδι δεν προχωραει με τπτ στην εισαγωγη του αγωνα και την ωρα που γραφει οι ομαδες προθερμενονται crashαρει! ευτυχως πηγαινοντας μια μερα διακοπες προσπερνιεται το προβλημα.
δοκιμασα αυτο που προτεινετε παραπανω και οντως αναβαθμιστηκαν 8 αρχεια αλλα το ξαναεβγαλε!
το εχει προσεξει καποιος αλλος η μονο σε εμενα γινεται?
User avatar
paok_revolution
Backup
Backup
Posts: 751
Joined: Thu Dec 20, 2012 8:36 pm
Football Manager της ομάδας: Paok
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εμένα μου παρουσιάζει πρόβλημα στο processing.Όταν κατεβαίνει η μπάρα,το κυκλάκι που δείχνει ότι φορτώνει και τα αποτελέσματα των άλλων αγώνων που εμφανίζονται μέσα στο γκρι κουτάκι μου κολλάνε,σαν να χάνει καρε κάτι που μου φαίνεται αρκετά εκνευριστικό. Τα specs του laptop ειναι ι7 4700 ΜQ στα 2,4 8RAM και η κάρτα γραφικών μου είναι η nvidia 745m
ΠΩ ΠΩ ΛΑΟΣ ΚΑΙ ΤΙ ΟΜΑΔΑ ΠΩ ΠΩ ΠΩ, ΠΩ ΠΩ ΠΩ ΜΙΑ ΠΑΟΚΑΡΑ
ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΖΕΥΕΙ ΟΛΗ Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ, ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ
TasosV1908
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Mon Nov 16, 2015 3:28 pm
Football Manager της ομάδας: panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αγορασα το manager 2016 ,αρχικα εφτιαξα λογαριασμο στο steam και μετα έκανα εγκατάσταση το παιχνιδι, στην αρχη επαιζε κανονικα μετα το εκλεισα και το ξαναανοιξα και ανοιξε με χαλασμενα γραφικα ( γραμμες,περιεργα χρωμματα)..Εκανα μια δεν ανοιγει καθόλου και κολλαει στην μαυρη οθονη στο loading.Αλλο ενα προβλημα που εχω ειναι οτι στο steam δεν μπορω να κανω φιλους , μου βγαζει οτι ειμαι limited user....δοκιμασα να το εγκαταστήσω σε pc με windows 7 και δουλεύε ...στα 10 γιατι δεν παιζει αφου λεει πως τα υποστηρίζει;
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@TasosV1908
Σε παρέπεμψαν εδώ για να δοκιμάσεις τις λύσεις που προτείνονται και όχι για να ξαναγράψεις το πρόβλημά σου. Αν τις δοκιμάσεις και δεν καταφέρεις κάτι πρέπει να στείλεις μήνυμα στην SI.

@paok_revolution
Γνωστό πρόβλημα, υπάρχει και προσωρινή λύση:
If this happens with your game, you become 'stuck' when you've Alt+Tabbed out of the game and returned to the game please press the following keys together to refresh the skin and solve the issue:

'Shift' + 'R'

If that doesn't help, save your game by using 'Ctrl' + 'S' (this will save over your current save) then quit the game. Relaunch the game, go into the preferences and run the game in 'Windowed' mode.

We're aware of the issue and will look to fix it as soon as we can. Thanks.
Tsoufis1989
Trialist
Trialist
Posts: 75
Joined: Thu Aug 14, 2014 9:25 pm
Football Manager της ομάδας: Aris F.C
Αγαπημένη Ομάδα: Real Madrid
Status: Όταν έχεις φάει πολλά χαστούκια... φοβάσαι ακόμη και το χάδι!!!!!
Location: Toumpa Thessalonikis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εμενα δν μ φαινονται στα σηματα δλδ στην βαθμολογια ολα καλα και αλλου τπτ...
User avatar
paok_revolution
Backup
Backup
Posts: 751
Joined: Thu Dec 20, 2012 8:36 pm
Football Manager της ομάδας: Paok
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Rimini δεν αναφερομαι σ'αυτο που κολλαει μονιμα.Εγω εχω lagαρισματα.Σαν να εχω λιγοτερα FPS.Περυσι το επαιζα στο medium,φετος χανω καρε και στο low,ενω μου παρουσιαζει αυτα τα προβληματα που προανεφερα στο processing
ΠΩ ΠΩ ΛΑΟΣ ΚΑΙ ΤΙ ΟΜΑΔΑ ΠΩ ΠΩ ΠΩ, ΠΩ ΠΩ ΠΩ ΜΙΑ ΠΑΟΚΑΡΑ
ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΖΕΥΕΙ ΟΛΗ Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ, ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Sorry, δεν κατάλαβα εγώ καλά. Εγώ με παρόμοιο υπολογιστή δεν έχω τέτοια θέματα. Clear cache και τα λοιπά έκανες να φανταστώ.
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”