Συζήτηση περί editor

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2016!
Post Reply
Tasos13Rodos
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Wed Mar 16, 2016 2:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα.

Εγώ βασικά έχω αγορασμένο το παιχνίδι από το steam, και από εκεί κατέβασα και το editor.

Πήγα έφτιαξα αυτό που ήθελα, αλλά τώρα δεν μπορώ να το "περάσω" στο παιχνίδι μου.

Διάβασα τις οδηγίες σχετικά με τον editor --> Έκανα αλλαγές με τον editor και τις αποθήκευσα. Πως ξεκινώ νέο παιχνίδι με την πειραγμένη database; Υπάρχει επιλογή που πρέπει να κάνω load την database;

Πριν ξεκινήσεις νέο παιχνίδι, επέλεξε από τα αρχεία δεδομένων, Προσαρμοσμένες (ή Προσαρμογή όταν διορθωθεί), και μετά Επεξεργασία. Από εκεί επέλεξε όσα αρχεία με αλλαγές θέλεις.


αλλά όσο και αν έψαξα δεν βρήκα ούτε τα "αρχεία δεδομένων" ούτε το "προσαρμοσμένες/προσαρμογή" -toixosmesh

Ότι πιο κοντινό βρήκα είναι το Προτιμήσεις --> Επιπλέον Αρχεία, αλλά και πάλι δεν βρήκα στις επιλογές το save μου από τον editor. -wall

Κάπου κάνω λάθος λογικά, αλλά που;
Tasos13Rodos
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Wed Mar 16, 2016 2:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τίποτα κανείς;; :roll:
User avatar
Gewponos
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 538
Joined: Sun Feb 19, 2012 6:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Bayern
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα. Θέλω να περάσω κάποιες κλεισμένες μεταγραφές απο τον editor. Το θέμα είναι ότι χρησιμοποιώ και τα αρχεία του nik και της sortitousi για τα ονόματα των ομάδων. Μπορώ να φτιάξω δικό μου αρχείο και να βάλω και τα άλλα, ή να κάνω τις αλλαγές σε κάποιο απο τα υπάρχοντα?
ilkork
Amateur
Amateur
Posts: 166
Joined: Sat Apr 19, 2014 6:03 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν σε καταλαβαίνω φίλος. Τα αρχεία από nik και sortitoutsi είναι μόνο logopacks,kits κλπ; Δηλαδή είναι αρχεία που βρίσκονται στο φάκελο graphics; Αν ναι, δεν έχουν καμία σχέση με μεταγραφές, μπορείς άφοβα να φτιάξεις editor data γιατί είναι διαφορετικά αρχεία.
Αν όμως αυτά τα αρχεία που λες είναι editor data τότε πρέπει να τσεκάρεις αν έχουν περαστεί ήδη οι μεταγραφές που θες να κάνεις. Αν όλα οκ, φτιάξε δικό σου αρχείο και συνδύασε τα (μόνο σε καινούργιο save εννοείται), αλλιώς τροποποίησε αυτά τα αρχεία που λες(αλλά και πάλι πρέπει να αρχίσεις καινούργιο save).
ilkork
Amateur
Amateur
Posts: 166
Joined: Sat Apr 19, 2014 6:03 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ας υποθέσουμε ότι έχεις φτιάξει αρχείο μέσω editor και το έχεις αποθηκεύσει. Αυτό το αρχείο θα πρέπει να βρίσκεται στο C:\Users\User ή το όνομα σου\Documents\Sports Interactive\Football Manager 2016\editor data
Ανοίγεις το fm->New Career Game->Football Manager->θα σου βγάλει ένα μικρό παραθυράκι "Choose Database"->στο πλαίσιο "Editor Data Files" επίλεξε το "Custom" και πάτα ok->όταν φορτώσει,θα σου βγάλει ένα καινούριο παράθυρο με όλα τα editor data files->Επίλεξε αυτό που θες και πάτα "Confirm"->μετά συνεχίζεις κανονικά το setup με τις χώρες που θες εσύ.
Hatter
Trialist
Trialist
Posts: 31
Joined: Mon Aug 05, 2013 12:19 pm
Football Manager της ομάδας: Víkingur Gøta
Αγαπημένη Ομάδα: Τροιζηνιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γεια σας παιδια
Εχω μια απορια
Γινεται μεσω editor να κανεις ενα αρχειο παλιοτερου fm(π.χ. 15) playable στο fm16
Αν ναι πως??

Ευχαριστω
Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ

Το καμαρι των Φεροε!!
ilkork
Amateur
Amateur
Posts: 166
Joined: Sat Apr 19, 2014 6:03 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πριν συνεχίσεις να διαβάζεις, να σου τονίσω ότι δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βοηθήσει η απάντησή μου.

Αυτό που ζητάς δεν ξέρω ακριβώς πως γίνεται, να είναι δηλαδή το συγκεκριμένο αρχείο από το fm15--->fm16 compatible.
Έχει σημασία όμως και σε τί αρχείο αναφέρεσαι. Π.χ. save game για κανένα λόγο. Tactics το ίδιο. Δεν ξέρω και με το Resource Archiver τι παίζει. Αν γνωρίζεις αγγλικά κάνε μια αναζήτηση στο google.
Για editor data όμως με τροποποιήσεις σε πρωταθλήματα κλπ ξέρω την πιο απλή, αλλά και λίγο βαρετή λύση (ειδικά αν έχουν πραγματοποιηθεί ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ αλλαγές στο συγκεκριμένο editor data).
Θα ανοίξεις το fm15 editor και το fm16 editor και θα περάσεις χειροκίνητα ό,τι αλλαγές θες σε καινούργιο αρχείο του fm16 editor. Και νομίζω ότι, όταν πραγματοποιείς αλλαγές μέσω editor δημιουργείται καρτέλα "Changes", έτσι δεν θα χρειαστεί να ψάξεις πολύ να δεις τι αλλαγές έγιναν στο παλιό αρχείο.
xourmouzelis
Trialist
Trialist
Posts: 10
Joined: Sat Jun 26, 2010 5:06 pm
Football Manager της ομάδας: napoli
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΚΑλησπέρα παιδιά! Έχω το fm 2011 και ναι πριν λίγο έμαθα να χρησιμοποιώ το editor...Ήθελα να ρωτήσω, αν έχω ήδη ένα έτοιμο save (ξέρω γω την 4η χρονιά), μπορώ τις αλλαγές που θα κάνω στο editor να ενσωματωθούν στο save μου; και πώς;;; ευχαριστώ
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Όχι δεν γίνεται. Μόνο για νέο παιχνίδι. Υπάρχουν όμως κάτι editors(όχι της εταιρείας του παιχνιδιού) για αλλαγές σε υπάρχοντα σέηβ. Τώρα για το 2011 νομίζω fmrte λεγόταν ένας που υπήρχε τότε αλλά ήταν επί πληρωμή αν θυμάμαι καλά.
xourmouzelis
Trialist
Trialist
Posts: 10
Joined: Sat Jun 26, 2010 5:06 pm
Football Manager της ομάδας: napoli
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Άρα ακόμα και στα καινούρια fm δε γίνεται αυτό; μόνο μέσω fmrte? πχ για το 2015 χρειάζεσαι fmrte?
User avatar
beerakias
Trialist
Trialist
Posts: 11
Joined: Mon Oct 03, 2016 1:18 am
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλημερα!..Παιζω fm τα τελευταια χρονια με 2 φιλους, ταυτοχρονα (ΑΕΚ-Ολυμπιακος-Παναθηναικος), ατελειωτες ωρες...Θελουμε φετος οταν θα ξεκινησουμε τ 17 να αφαιρεσουμε τα play offs απο το ελληνικο πρωταθλημα και επισης να μπορουμε να παιξουμε απο την πρωτη χρονια ολοι στο Champions League...Ξερει καποιος που ασχολειται με editor αν ειναι εφικτο κατι τετοιο?Οσο εψαξα δεν εβγαλα ακρη για κανενα απο τα 2...
ilkork
Amateur
Amateur
Posts: 166
Joined: Sat Apr 19, 2014 6:03 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@beerakias

Για το Champions League:
Τα παρακάτω που θα σου γράψω τα βρήκα στο google και προσωπικά, δεν τα έχω δοκιμάσει. Μπορείς να τα δοκιμάσεις, δεν έχεις να χάσεις κάτι.
1) Άνοιξε τον editor. Load Database (duh!)
2) Πήγαινε στην καρτέλα "Competitions". Γράψε στην αναζήτηση "champions", έτσι ώστε να εμφανιστεί το Τσάμπιονς Λιγκ.
3) Στην καρτέλα του Τσάμπιονς Λιγκ, 5ο από την αρχή είναι το "Registered Teams". Εκεί θα δεις ότι έχει μια λίστα με 78 ομάδες.
4) Οι αριθμοί δεξιά στο Info "1-6" έχουν να κάνουν με τις 6 φάσεις του Champions League, π.χ. Group Stage=1, Champions League 1st Qualifying Phase=6.
5) Αυτό που πρέπει να κάνεις εσύ, είναι να αντικαταστήσεις μια ομάδα με την ομάδα που θες.

Υποθέτω ότι, για να δουλέψει, πρέπει οι αριθμοί να παραμείνουν όπως ήταν, δηλαδή, αν προσθέσεις 3 ομάδες κατευθείαν στους ομίλους, θα πρέπει να αφαιρέσεις 3 ομάδες που ήταν αρχικά στους ομίλους, έτσι ώστε να μην γίνει κάποιο conflict. Ή, 78 ομάδες ήταν πριν; 78 ομάδες θα είναι και μετά. Ή, 5 ομάδες ήταν στη φάση "Best Placed Playoff"; 5 θα είναι και μετά την όποια τροποποίηση κάνεις.
Δεν ξέρω αν πρέπει να αλλάξεις τα coefficients της Ελλάδας, έτσι ώστε να είναι σε υψηλότερη θέση και να βγάζει 3 ομάδες για το Champions League. Αν ναι, λογικά θα πρέπει να μειώσεις τα coefficients μιας άλλης χώρας. Τέσταρέ τα φίλε. Είναι αρκετά τα σενάρια που πρέπει να τεστάρεις. Θα σου φάει χρόνο.
Google is your friend.
User avatar
beerakias
Trialist
Trialist
Posts: 11
Joined: Mon Oct 03, 2016 1:18 am
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ευχαριστω πολυ για τον χρονο που αφιερωσες... αυτο που θελω να βρω αλλα δν βρισκω με τιποτα ειναι το πως θα πειραξω τους συντελεστες της χωρας.. σιγουρα θελει χρονο και ψαξιμο αν και ςχω την εντυπωση οτι μαλλον δεν γινεται.. ευχαριστω και παλι
User avatar
alexakoss
Banned
Banned
Posts: 6385
Joined: Tue Jun 24, 2008 4:09 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.,A.C. Milan,R.Madrid
Status: Οι οπαδοί ακολουθάνε πιστά,όχι τυφλά...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γίνεται.Απλά δεν είμαι μπροστά σε υπολογιστή για να σου πω ακριβώς πως.Αν το ψάξεις λίγο θα το βρεις.

Στάλθηκε από το HUAWEI P7-L10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”