Προετοιμασία Αγώνα

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2016!
Post Reply
ilkork
Amateur
Amateur
Posts: 166
Joined: Sat Apr 19, 2014 6:03 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχω επιλέξει αυτό για τον επόμενο αγώνα (δηλαδή περισσότερη προετοιμασία για τον αγώνα):
Image

11 του μήνα επιλέγω αυτό (προετοιμασία αγώνα σε teamwork):
Image

12 του μήνα επιλέγω αυτό (προετοιμασία αγώνα σε defensive positioning):
Image

Και 13 του μήνα, την ημέρα του αγώνα δηλαδή, επιλέγω αυτό (προετοιμασία αγώνα σε attacking movement):
Image

Κάνοντας αυτές τις τροποποιήσεις, πάει να πει ότι η ομάδα προετοιμάστηκε για τον αγώνα με τον Αστέρα Τρίπολης και στους 3 αυτούς τομείς;
Δηλαδή, αντί για το παρακάτω, η προετοιμασία αγώνα "χωρίστηκε" σε 3 τομείς, μόνο που τώρα έδωσαν λιγότερο % στον εκάστοτε τομέα;
Image

Ή μετράει μόνο το attacking movement της τελευταίας ημέρας (με το οποίο μπήκα και στο ματς);
Γνωρίζει κανένας τι ισχύει;
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θεωρώ ότι χωρίστηκε. 
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
ilkork
Amateur
Amateur
Posts: 166
Joined: Sat Apr 19, 2014 6:03 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eliaska41 wrote:Θεωρώ ότι χωρίστηκε. 
Έτσι είπα κι εγώ, το θεώρησα λογικό να λειτουργεί έτσι.
Η αλήθεια είναι ότι μου ήρθε σαν φλασιά, εγώ πάντα τους προπονούσα σε έναν τομέα για τον επόμενο αγώνα 2,5 μέρες σερί (σαν την τελευταία photo), δεν χώριζα τις μέρες.
Έλα όμως που, ψάχνοντας στο internet, βρήκα αυτόν τον τυπά να λέει ότι δεν έχει καμία σημασία κι ότι μετράει μόνο η τελευταία-μισή-μέρα.
Spoiler: show
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Δεν καταλαβαίνω την λογική που το λέει αυτός και κάποιοι άλλοι ότι μετράει μόνο η μισή τελευταία μέρα, δεν στέκει από πουθενά.

Άλλο πράγμα να πεις ότι αρκεί μισή μέρα επειδή αξίζει περισσότερο να ρίχνεις το βάρος στην γενική προπόνηση κι άλλο πράγμα να λες ότι μισή μέρα match training είναι το ίδιο με 3 μέρες. Με το 1ο συμφωνώ εν μέρει, το 2ο είναι τεράστιο λάθος.
ilkork
Amateur
Amateur
Posts: 166
Joined: Sat Apr 19, 2014 6:03 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν στέκει και δεν θα έστεκε(δεν υπάρχει τέτοιο ρήμα ε; "στέκει", έχει και κλίση :P) να φτιάξουν έτσι το game από την SI.

Άρα, αν χωρίσεις τις 3 αυτές μέρες σε 3 τομείς (π.χ. teamwork+def.positioning+att.movement) πάει να πει ότι θα προπονηθούν και στους 3 αυτούς τομείς (λιγότερο % όμως αντί για 3 ολόκληρες μέρες σε att.movement);
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σωστός 
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Ναι κι εγώ θεωρω πως ετσι γινεται, τουλάχιστον ετσι θα πιστευω μεχρι να δω καποιο επιχειρημα που να εχει βαση για το αντιθετο
ilkork
Amateur
Amateur
Posts: 166
Joined: Sat Apr 19, 2014 6:03 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Btw, επειδή το θεωρώ σημαντικό, είναι δύσκολο να μας το επιβεβαιώσει κάποιος από εδώ μέσα που έχει επικοινωνία με SI (π.χ. admin);
Όχι το "Ναι, μετράνε και οι 3 μέρες, όχι μόνο η μισή", αλλά το "Ναι, προπονούνται και στους 3 τομείς αυτές τις 3 μέρες κι όχι μόνο στον τελευταίο, λιγότερο % όμως".
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Δεν υπάρχει τέτοιου τύπου επικοινωνία.
ilkork
Amateur
Amateur
Posts: 166
Joined: Sat Apr 19, 2014 6:03 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οκ.
User avatar
alexakoss
Banned
Banned
Posts: 6385
Joined: Tue Jun 24, 2008 4:09 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.,A.C. Milan,R.Madrid
Status: Οι οπαδοί ακολουθάνε πιστά,όχι τυφλά...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mojo ποια η διαφορά της προπόνησης προετοιμασίας αγώνα με την προπόνηση που μπορείς να επιλέξεις μέσα στην εβδομάδα?

Στάλθηκε από το HUAWEI P7-L10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Η προετοιμασία αγωνα ειναι ουσιαστικα η μελετη του αντιπαλου που ειναι ο επομενος αγώνας. Σε κανει λιγο καλυτερο σε αυτο το κομμάτι μονο για αυτον τον αγωνα. Για αυτο και οριζεται με βαση και τις δυναμεις/αδυναμιες του αντιπαλου.

Η γενική προπονηση βελτιωνει τα attributes των παικτων σου, ειναι η κλασσικη μορφη προπόνησης.
antonisfm
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Fri Sep 09, 2016 7:58 am
Football Manager της ομάδας: Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να ρωτήσω και εγώ κάτι ρε παιδιά. Και βοηθήστε με σας παρακαλώ. Έχω την juventus είμαι τέλος της 2ης χρονιάς. Το πρωτάθλημα το πήρα μεν αλλά στο τελευταίο ματς. Το θέμα μου είναι ότι είχα πάρα πολλούς σοβαρούς τραυματισμους. Σε κάποια φάση αναγκάστηκα να ανεβάσω από κ20. Τι φταίει; Μπορώ να κάνω κάτι στην προετοιμασία της χρονιάς ώστε να ελαττωσω τους τραυματισμους; Ευχαριστώ...
ilkork
Amateur
Amateur
Posts: 166
Joined: Sat Apr 19, 2014 6:03 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@antonisfm

Υπάρχουν αρκετές λύσεις για να μειώσεις του τραυματισμούς. Πρόσεξε, έγραψα "μειώσεις", επειδή όλο και κάποιος θα τραυματίζεται.
Κατά τη διάρκεια της καλοκαιρινής προετοιμασίας, όσο τους προπονείς σε φυσική κατάσταση (αυτές τις 1 ή 2 εβδομάδες), καλό είναι να μην δίνεις φιλικά, επειδή αυξάνεται ο κίνδυνος τραυματισμών.
Όσο η προπόνηση είναι Very High είναι προτιμότερο να μην έχουν βαρύ φόρτο οι παίχτες σου, επειδή αυξάνεται ο κίνδυνος τραυματισμών. Δηλαδή, μην τους βάζεις και additional focus.
Κατα τη διάρκεια της χρονιάς, καλό είναι να επιλέγεις Training Workload=Average ή High. Αν έχεις 2 και 3 ματς την εβδομάδα, κάν'το Average.
Επίσης, κάποιοι ποδοσφαιριστές δεν είναι το ίδιο "αθλητικοί" όπως είναι κάποιοι άλλοι. Μην τους ζητάς πολλά.

Παρακάτω θα σου δείξω τι έκανα εγώ pre-season και τι κατά τη διάρκεια της χρονιάς, καθώς και τους τραυματισμούς των παικτών μου. Να σημειώσω ότι ρίσκαρα σε πολλές περιπτώσεις και δεν έκανα ό,τι σε συμβουλεύω πιο πάνω.
1) Pre Season (19.06.2015): Individual Training Workload παικτών=Heavy χωρίς additional focus (04.07.2015): Individual Training: Τους έβαλα και additional focus, ας τους έχω Very High βασική προπόνηση. 2) Κατά τη διάρκεια της χρονιάς (στα ματς με Πλατανιά, Λεβαδειακό και Ξάνθη επίλεξα περισσότερη προπόνηση αγώνα) (10.09.2015): Individual Training: (14.02.2016): Individual Training: 3) Τραυματισμοί.
-με κόκκινο οι βασικοί
-με λευκό οι U20s
-με μαύρο οι δανεικοί Συμπέρασμα:
-Από τους 22 βασικούς, οι 12(ο Varela μου ήρθε με τραυματισμό) εμφάνισαν κάποιο τραυματισμό.
-Από τους 29 U20s (το ξέρω είναι πολλοί), οι 17 εμφάνισαν κάποιο τραυματισμό (εγώ διαχειρίζομαι την προπόνησή τους).

Περισσότερο info:
-Έχω τουλάχιστον 4* σε προπονητές σε κάθε κατηγορία (fitness έχω 4.5* και 5*). Οι U20s έχουν τουλάχιστον 3.5* (fitness το ίδιο με τους βασικούς).
-Έχει σημασία και η τακτική που παίζεις. Για παράδειγμα, αν παίζεις επί 90' με τακτική πολύ γρήγορου ρυθμού, οι παίκτες κουράζονται πιο εύκολα και η συνεχόμενη κούραση λογικό είναι να εμφανίσει τραυματισμούς.
-Individual Training ακολουθώ το παρακάτω μοτίβο σε κάθε fm:
-------------------------
July Physical
August Physical
September Physical
October(1/3) Physical
-------------------------
October(2/3) Technical
November Technical
December Technical
January(2/3) Technical
-------------------------
Janyary(1/3) Mental
February Mental
March Mental
April Mental
May(1/3) Mental
-------------------------
-Pre-season τους έδωσα μόνο 1-2 rest. Κατά τη διάρκεια της χρονιάς, όπου μου επιτρεπόταν, ΜΕΤΑ από κάθε ματς.
-Ελπίζω να βοήθησα.
antonisfm
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Fri Sep 09, 2016 7:58 am
Football Manager της ομάδας: Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ που ασχολήθηκες. Με βοήθησες αρκετά. Θα το δοκιμάσω. Γιατί πέρσι πραγματικά δεν πίστευα στα μάτια μου.. Σε μια περίπτωση τραυματιστηκαν και 1ος και 2ος τερματοφυλακας μαζί. Και άλλα πολλά τέτοια. Τώρα individual δεν τους είχα βάλει. Και ο ρυθμός που παίζω είναι ο πιο χαμηλός. Με κατοχή πολλές πασες και τέτοια. Αφού σκέφτηκα μήπως βάλω στον βοηθό να χειρίζεται την προπόνηση.
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”