Ααααχ, ΑΕΛ και ξερό ψωμί

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2016!
Post Reply
Professor
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Thu Oct 20, 2016 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕ ΛΑΡΙΣΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γεια σας συνοδοιπόροι. Νέος εδώ και άρρωστος με το manager απο τα τέλη της δεκαετίας του '90. Είπα να συμμετάσχω στο ωραίο forum σας. Και να σας πω τον πόνο μου τον αβάσταχτο!!!
Το save αυτό το παίζω απο πέρυσι..ξεκίνησα αναλαμβάνοντας την ΑΕΛ στην football league. Τα κατορθώματα έως τώρα...
Ξεκινάμε 1η χρονιά και κατακτάμε εύκολα την football league. Η ομάδα πάει τρένο και απολαμβάνουμε την άνοδο. Μεχρι τώρα που βρίσκομαι στη σεζόν 2024-25, κατακτήσαμε 4 πρωταθλήματα superleague και 1 κύπελο. Ενδιάμεσα για 6 μήνες παραιτήθηκα γιατί ο Κούγιας μου έκανε νερά και μου έδινε ελλεεινά χρήματα. Ετσι πήγα για 4 μήνες στην εθνική Ελβετίας (αν και βαριέμαι λίγο αυτά τα challenges) με τρελά φράγκα πήγαμε euro, φτάσαμε στους 8 κι αποκλειστήκαμε από το Βέλγιο, το οποίο και το κατέκτησε. Έμεινα άνεργος αφού παραιτήθηκα απο κει κι έψαχνα για σύλλογο. Ο Ιβάν με προσέγγισε αλλά δεν τα βρήκαμε. Ο Μαρινάκης τα ίδια. Και σκάει το όνειρο. Φεύγει ο Κόυγιας και αναλαμβάνει ο Γρυπιώτης. Μου κάνει σαφέστατα καλύτερη πρόταση από Κούγια, ο ΠΑΟΚ και ο Ολυμπιακός δίνανε αρκετά περισσότερα και αναλαμβάνω πάλι τη Λάρισα. Έκτοτε την χτίζω σιγά σιγά, τα έχω οργανώσει όλα καλά με πόνο ψυχής, η διοίκηση με στηρίζει.
Στην Ευρώπη όμως δεν.....στο CL μεχρι τη χρονιά 2023-24 έκανα μόνο μια νίκη (εναντίον της Bayern) κι όλα τα αλλα...κλαρινο και ισοπαλίες. Στην φετινή χρονιά, 2024-25 πάω καλά! Επιτέλους πέρασα από τον όμιλο, Μίλαν, εμείς, 3η η Benfica κι εκτός Ευρώπης η Marseille. Κληρωθηκα με Atletico Μαδρίτης, με την οποία είμαστε συνεργαζόμενα σωματεία και όλα τα χρόνια έχω τσιμπήσει 4-5 δανεικούς στο συνολο (πιτσιρικάδες πάντα). Πρώτο παιχνίδι στη Λάρισα...κατεβάζω πίσω το πούλμαν με 4-2-3-1 φουλ αμυνα, μου κάνουν 6-7 φάσεις που γλιτώνω απο θαύμα και λήγει 0-0. Αύριο μετά τη δουλειά, θα παίξω τον επαναληπτικό εκεί μέσα. Πιστεύω ότι δεν υπήρχε περίπτωση να περάσω (απο την γενικότερη εμπειρία μου στο παιχνίδι). Θέλω να πάω τη Λάρισα ψηλά και στην Ευρώπη αλλά δεν το βλέπω! Τρέμω πως το 4-4-2 των Ισπανών θα με πνίξει. Και σκέφτομαι τώρα....δεν έχω να χάσω τίποτα ετσι κι αλλιώς θα με τρυπησουνε. Να πάω με 4-2-3-1 επιθετικό, με μεικτές μπαλιες, ξατοχη, πίεση άμυνας, overlaps και την μπάλα στην περιοχή (που κερδίζω γενικά) ή φουμ αντεπιθέσεις ή defensive πουλμαν με καμια 3 στοπερ και 3 αμυντικά χαφ;
Professor
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Thu Oct 20, 2016 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕ ΛΑΡΙΣΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μόλις τελείωσα την ρεβάνς. Παρέταξα την ομάδα με 5-2-1-2, με 3 στόπερ, 2 αμυντικά χαφ, έναν οργανωτή και 2 επιθετικούς, με το καλύτερο υλικό που έχω. Τα πλάγια Μπακ δυστυχώς δεν βοήθησαν στο επιθετικό κομμάτι (παίξαμε αντεπιθέσεις). Αν και χάσαμε 3-1 (το 2ο γκολ της Ατλέτικο πρόηλθε από πέναλτυ), η ομάδα τα έδωσε όλα, όλοι είχαν βαθμό από 6.8 και πάνω, κάναμε την ισοφάριση στο 55, δοκάρι στο 57 και άλλες 2 ευκαιρίες που δεν χάνονται!
Η Ατλέτικο όπως είχα προβλέψει, έπαιξε 4-4-2, με κοντινές πάσες κι έναν τερματοφύλακα που μισώ. Πήρε βαθμό 7.4.
Γαμώτο, παίξαμε τόσο καλά...για ιστορικούς λόγους, αναφέρονται οι ήρωές μου..
1) Στέφανος Καπίνο
2) Timothe Sauvaget (τον πήρα στα 23 του απο την Rennes)
3) Κώστας Τσιμίκας
4) Aleix Hermosa (τον είχα δανεικό οταν ήτα 17-18 χρονών για 2 σεζόν και τον αγόρασα φέτος,στα 23 του...σεντερμπακάρα)
5) Αντώνης Σερασκέρης
6) Corentin Fiore (τον αγόρασα προπερσι απο Παναθηναικό, παικτάρα)
7) Παναγιώτης Καρβουνίδης
8) Scott Greatorex
9) Luis Miguel
10) Jose Luis
11) Δημήτρης Πόποβιτς

12) Βασίλης Γκανάτσιος
13) Στέλιος Κίτσιου
14) Miha Blazic
15) Carlos Moya
16) Christopher
17) Γιάννης Γιαννιώτας
18) Νίκος Βέργος
Professor
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Thu Oct 20, 2016 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕ ΛΑΡΙΣΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και για να αναφέρω τα υπόλοιπα στελέχη της ομάδας που με κάνουν περήφανο!
19) Θωμάς Τσιτουρτζής
20) Anicet Doubai
21) Γιάννη Τρίχας
22) Ilija Bogdanovic
23) Lucao
24) Andreas Baumann
25) Γιώργος Αναστασόπουλος
27) Στάθης Ψύρρας
28) Victor Perez
29) Anes Nuspahic
30) Miguel Silva
31) Φανούρης Δούλος
32) Alberto Ten
Professor
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Thu Oct 20, 2016 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕ ΛΑΡΙΣΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπόν....πήραμε και το πρωτάθλημα. Δύσκολα καθώς η ΑΕΚ τερμάτισε 2η, μόλις 2 βαθμούς πίσω. Θέλησα να κάνω μία μίνι ανανέωση σε κάποιες θέσεις. Πούλησα Lucao, Luis Miguel ( ελεύθερος υπέγραψε στην Leicester, δεν ανανέωνε με τίποτα), Christopher στην Nice, Καρβουνίδης στην Rubin Kazan ( 4 μύρια ήταν αυτά) και Κατσης αποδεσμεύτηκε.
Κι αφού υπάρχουν πλέον αρκετά φράγκα, πήρα Thiago, Anders Karsen, Van Der Bosh ( 6 μυρια απο Bayern) και Moreto δανεικό πιτσιρικα απο Ατλέτικο.
Ξεκίνησε η νέα χρονια...στα φιλικά ετσι κι έτσι...βεβαια δυνατά φιλικά εκτός απο 2. Τα υπόλοιπα 5 ήταν με δυνατές ομάδες...( psv-ΑΕΛ, 3-0, αχ πόνος). Προκριματικά cl πρώτα με ραπιντ βιεννης που απεκλεισα δύσκολα, 1-1 και 2-1 και Καραμπάχ (τρέμε παοκ, χαχαχα) εύκολα με 2-2 και 6-0! μέσα στο AEL FC ARENA. Μπήκα ομίλους, με.......Arsenal, Dortmund και πάλι όπως άλλες 2 φορές στο παρελθόν, με την καταραμένη Σπόρτινγκ Λισσαβώνας. 1ο παιχνίδι με την κωλοΣπόρτινγκ στη Λάρισα και φυσικά έκανα κλαρίνο με 1-2. Ισοπαλία μεχρι το 84 ρε φίλε...και μετά Κολωνης, μπουμ και το πηρανε το ματς. Πρωτάθλημα ειμαι 2ος με ένα βαθμό διαφορά, μετά από 3 ματς, από τον Παναθηναικό. Κύπελλο έχασα απο την Καλλιθέα 1-0 εκτός και βλέπουμε....οταν ξαναπαίξω, ξεκινά το ματς Λαρισα-Άρσεναλ....ε ρε πούλμαν που έχε να πέσει....
Professor
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Thu Oct 20, 2016 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕ ΛΑΡΙΣΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπόν, το παιχνίδι συνεχίστηκε. Μέσα στη Λάρισα εναντίον της Αρσεναλ, σκορ 1-1. Τους κάναμε κουδούνια! Το σκορ θα πρεπε να λήξει 3-0. Βαλανε ένα κωλόφαρδο γκολ με κόντρα και μετά για 60 λεπτά, τους είχα στην πίεση. Αποφάσισα να μη κατεβασω πούλμαν, αλλα 4-1-2-3 πλατύ αμυντικό με αντεπιθέσεις, πίεση αρκετά ψηλά στην άμυνα, άμεσες πάσες, ανοίγματα στα εξτρεμ και οβερλαπ. Με νορμάλ ρυθμό και στενό μαρκαρισμα. Για λίγη ώρα δεν συνέβη κάτι. Κάνουν σεντρα, σουτάρει απο το πεναλτυ το Αρσεναλ, κόντρα στο πόδι του Fiore και γκολ. Και τα πήρα στο κρανίο. Αφήνω την ομάδα όπως είναι, απέναντι στο 4-4-1-1 της Αρσεναλ αλλα αλλάζω τις οδηγίες. Το γυρνάω απο αντεπιθεση σε κανονικό, με μεικτές πάσες, κατοχή και τα αλλα όπως ήταν. Και ακολουθεί μονολογος της Λάρισας. Τους έβαλα μέσα στο τέρμα! Οι παίκτες μου λυσσασμένοι! Στα 72 κόρνερ, Hermosa κεφαλια και γκολ. 1 δοκάρι ο Βέργος ο πσικταρος που βγήκε MVP με βαθμό 9 και άλλες 2 φάσεις που γλίτωσε απο θαύμα η Αρσεναλ. Αααχχ Jamie Vardy προπονητάκο της πλάκας..την διέλυσες την Αρσεναλ.
Μετά απο 2 σερι νίκες με Άρη και Παναθηναικο εκτός, ειμαι,1ος μεχρι στιγμής στην superleague. Και κύπελλο πάλι με Παναθηναικο, τον έριξα μια 4αρα να με θυμάται. Με Τσιτουρτζη 19χρ., Baumann 17, Σερασκερη 22, Moyes 20, Moleto 19, Thiago 21..αυτά είναι!
Επίσης σε ένα χλιαρό παιχνίδι στο Dortmund που έστησα 3-5-2 αμυντικότατο με 3 αμυντικά χαφ και γρήγορες μεταβιβάσεις στο χώρο, αμυνθηκαμε καλά αλλα και μπροστά σχεδόν τίποτα. 0-0. Μέσα στη Λάρισα οι Γερμανοί κατέβασαν στενό 4-3-3 φουλ επίθεση...στην αρχή είχα 4-5-1 αλλα για λόγους διαφοράς ποιότητας παικτών σε 3-4 θέσεις μου πήραν το κέντρο και κανανε το 0-1 εύκολα. Το αλλάζω σε 4-4-2 καθώς ο 5ος του κέντρου παίζει άριστα deep lying forward. Παλεύω, παίρνω κατοχή, κάνω 2 φάσεις και ναι ερχεται το πέναλτι! Και το χάνει ο Alberto Ten! Τραβούσα τα μαλλιά μου! Ξανά μπροστά οι Γερμανοί, κερδίζουν αυτοί τώρα πέναλτι και τρώει και κοκκινη ο Κίτσιου! Αναγκάστηκα να βγάλω το ένα χαφ και να παίξω και γω 4-3-2 στενό και γω μπας και κονταροχτυπυθουμε και γω με 2 αντι για 3 μπροστά. Και χάνουν το πέναλτι και αυτοί! Ήρωας ο Καπίνο μας κρατάει ζωντανούς! Τελικά ψιλοπράγματα κάνουμε και χάσαμε.
Με 2 βαθμούς μεχρι στιγμής, δεν με βλέπω να περνάω. Αν γίνει κανα θαύμα, ίσως να συνεχίσουμε Europa και πάλι δύσκολα...
Professor
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Thu Oct 20, 2016 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕ ΛΑΡΙΣΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η ιστορία εκτυλίσσεται καλώς, αν εξαιρέσω ένα 4-3 που έκανα κλαρίνο απο τον αξιόμαχο Πανιώνιο στο πρωτάθλημα. Η 1η νίκη του Tudor εναντίον μου. Και είναι ένας απο τους 3 που με μισούν. Anyway, ακόμα 1οι είμαστε, κύπελλο θα παίξουμε με Ξανθη, η ομάδα πολύ καλή και με τρελό ηθικό. Στο CL θέλω να σας πω τι έγινε....
Παίζω με την απεχθεστατη για μένα Σπόρτινγκ. 0-0 σε ένα κάκιστο παιχνίδι, όπου MVP ανακηρύχτηκε ο αρχηγός μου ο Nuspahic στα 32 του. Ήταν η 1η φορά που έπαιξα καλά με την Σπόρτινγκ και δεν με κάναν κουδούνια. Έχουμε 3 βαθμούς. Με 4 είναι προτελευταία η Ντορτμουντ...με ισοπαλία πάω και γω στους 4...αγωνία...παίζουμε Λονδίνο. Κατεβάζουν 4-4-2 με 2 αμυντικά χαφ και μεις 4-2-3-1 αφού δεν είχα να χάσω τίποτα. Όλα για όλα. Επιλέγω απο την αρχή επιθετικό, με νορμάλ ρυθμό, μέτριες καθυστερήσεις, στενό μαρκαρισμα, κατοχή, μεικτές πάσες, ύψος άμυνας κανονικό, και μπροστά επιθέσεις απο πλαγια, μπάλα εντός περιοχής και οβερλαπ.
Ε αυτό που έγινε δεν έχει προηγούμενο. Η Αρσεναλ σε αθλιοτατη μέρα αν και 1η στον όμιλο και την ΑΕΛ μου να παίζει εξωπραγματικό ποδόσφαιρο και να πυροβολει ανελέητα τους Άγγλους! Το σκορ άνοιξε στο 40 ο Scott Greatorex ο παικταράς μου, με σουταρα έξω από την περιοχή α λα Κούμαν. Στο 43 ο πίνακας γράφει 0-2 με κεφαλια του Κώστα Τσιμικα έπειτα επο εκτέλεση φάουλ του Jose Luis, του εταίρου παικταρά μου στο κεντρο. Πάμε ημίχρονο και λέω τώρα θα προσπαθήσουν να με σκισουν. Ξεκινάω το 2ο ημίχρονο και μεχρι το 66 δεν συμβαινει κάτι...κερδιζουμε πεναλτυ έπειτα απο πισωκλωτσια με κοκκινη και μένουν και με 10 οι Λονδρεζοι. Μiguel Silva στην εκτέλεση και 0-3! Πλέω σε πελαγη ευτυχίας. Περνάνε 10 λεπτά, το γυρνάω σε νορμάλ, κοντινές πάσες, την άμυνα βαθύτερα και να εκμεταλλευτούμε τον άξονα και όχι τα άκρα. Στο 82 0-4! Αυτο δεν έχει ξαναγίνει! Είχε πέρασε ο Bogdanovic αλλαγή στο 77 στη θες του Τσιμικα γιατί είχε φτασει στο 62%, απευθείας φάουλ και γκολαρα! Δεν πιστεύω στα μάτια μου! Το γυρνάω σε άκρως αμυντικό, με καθυστερήσεις, κατοχή με κοντινές μπαλιες, σούπερ χαμηλό τέμπο κτλ. Το ματς τελειώνει και δεν ανησυχήσαμε ούτε στιγμή. Η Λάρισα έγινε ο κακός δαίμονας της Αρσεναλ; 6 βαθμοί και πρόκριση στο Europa. Η Ντορτμουντ εκτός Ευρώπης, πάλι σπασαμε όλα τα προγνωστικά.
1) Καπίνο / 6.9 (αφού καθότανε)
2 Doubai / 7.7
3) Τσιμίκας / 8.0
4) Hermosa / 8.4
5) Fiore / 7.8
6) Karsen / 7.0
7) Van der Bosch /8.7
8) Greatorex / 8.9 MVP
9) Miguel Silva / 7.2
10) Jose Luis / 8.0
11) Popovic / 6.9

12) Γκανάτσιος
13) Bogdanovic/ 7.2
14) Sauvaget
15) Βaumann/ έπαιξε 3 λεπτά
16) Αναστασόπουλος
17) Γιαννιωτας
18) Βέργος / 6.8
Professor
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Thu Oct 20, 2016 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕ ΛΑΡΙΣΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το ταξίδι μας συνεχίστηκε. Αφού αποκλειστήκαμε στην Ευρώπη, τα δώσαμε όλα στις εγχώριες διοργανώσεις. Υπέγραψα και το νέο μου συμβόλαιο αν και δεν με κάλυπτε στο οικονομικό, αλκα αγαπάω πολύ την ομάδα και θέλω να την κάνω μεγάλη στην Ευρώπη.
Χάσαμε φέτος το πρωτάθλημα απο τον Ολυμπιακό, με 5 βαθμούς διαφορά, βγήκαμε δεύτεροι, αλλα ατιτλοι δεν μείναμε ούτε φέτος! Σηκώσαμε το κύπελλο, όπου και καναμε σκονη όπως λέει και το παιχνίδι, τον Ατρόμητο με 4-2. Βέβαια το fm μάλλον δεν αναγνωριζει ότι στο πρωτο τέταρτο μας είχαν 2-0 και κοντέψαμε να πάθουν έμφραγμα στον πάγκο. Ευτυχώς το 2-1 ήρθε σε 3 λεπτά και η ισοφάριση πριν το ημίχρονο. Στο 2ο τους πήραμε σβάρνα με την τακτική μας. Αξια τα παλληκάρια μου!
Παίξαμε και τα play off με ΠΑΟΚ,ΑΕΚ και Πανιωνιο. Τερματισαμε πρώτοι και σχετικά εύκολα. Οπότε για του χρόνου, 3ο προκριματικό για CL.
Μεταγραφικό παζάρι. Αν και κατάφερα να ανανεώσω τους 3 απο τους 5 παίκτες τεραστιας κλάσης που έχω, οι άλλοι 2...δεν. Κι ετσι θα ανεβάσω απο την ακαδημία.
Ανανέωσαν: Jose Luis, Scott Greatorex, Thijs Van der Bosch. Ο Carlos Moya δυστυχώς καλείται από την Ατλέτικο για βασικός καθώς έβγαλε μάτια τα 4 χρονια που τον έχω και είναι 20 χρονων. Δεν ξαναδανείζεται μου είπαν. Αγορά; 7,5 μυρια....Ούτε 10 δεν έχω για να κάνω κουμάντο. Και ο Miguel Silva έγινε καραπαικταρος και τον θέλουν στα 24 που είναι, στην ομάδα του την Πόρτο, καθώς υπολογίζεται από τον Κονσεισάο. Αγορά; Μπααα, 13 μυρια αυτός. Γαμωτο, εγώ τους μεγάλωσα και τους 2.
Επίσης δεν ανανεωσα τον Nuspahic (33 πλέον) και τον Bogdanovic (34). Οπότε ανεβαίνουν επάξια καθώς έχουν τρομερή εξέλιξη απο την Κ20, οι Παναγιώτης Βρονταρας, Θαλής Νικολαου και Βασίλης Μάρης. Επίσης απέκτησα ελεύθερο το αριστερο χαφ Άγγελο Κολώνη, ο οποίος μου κλείσε το σπίτι με την Σπόρτινγκ που ανηκε. Δεν ανανέωνε ο ίδιος καθώς προφανώς τον ειχανε σε κανα rotation.24 χρονων παικτουρας. Έδωσα μάχη με την Τottenham για την υπογραφή του. Έδωσα γη και ύδωρ! Και ήρθε! Η 1η φορά που κερδίζω τέτοια μάχη με μεγάλη ευρωπαϊκή ομάδα. Η νέα ΑΕΛ για τη σεζόν 2026-27 τα ξεκουραστει λίγο τώρα και ξανά τον Ιούλιο.
Professor
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Thu Oct 20, 2016 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕ ΛΑΡΙΣΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπόν παρουσιάζω την ομάδα 2026-27.
Τεχνικό επιτελείο: Εγώ, βοηθός μου ο Χατζηγιαννάκης που τον εχω 5 χρονια, προπονητες ποδοσφαίρου Αλέξανδρος Τζιόλης (νέα προσθήκη με τρομερά arts), Χατζηφουντας, Δανιδης, Βασίλης Τοροσίδης, φυσικής κατάστασης Σεγγος και Μαντζιώκας, τερματοφυλάκων Amiro. Τεχνικός διυθυντης ο Darco Kovasecic ,αρχισκαουτερ Βασιλική Παππά, σκαουτερς Arrunziata, Ναυπλιωτης, Βαγγέλης Μάντζιος και Andreas Wuller. 4 φυσιο, υπεύθυνος ακαδημιών ο Κούλης Καραταίδης και προποντης Κ20 ο Κολομητρουσης. Καθώς και φυσιο, γυμναστές, προπονητες κτλ. Όλα κομπλέ!

Τερματοφύλακες: Καπίνο, 31/ Τσιτουρτζής,19/ Γιδόπουλος,20.

Αμυντικοί: Timothe Sauvage,25/ Στέλιος Κίτσιου, 31/ Anicet Doubai,23
Κώστας Τσιμίκας, 29/ Μοreto, 19/ Aleix Hermosa,24/ Corentin Fiore, 29/ Αντώνης Σερασκερης, 24/ Andreas Baumann,17 και Στέλιος Καραδέμητρος,18.

Μέσοι-Μεσοεπιθετικοί: Bαγγελης Αναστασόπουλος,31/ Anders Karlsen 24,/ Θαλής Νικολάου 19,/ Scott Greatorex,26/ Jose Luis, 24/ Oscar Romero, 33/ Στάθης Ψυρρας, 25/ Παναγιώτης Βρονταρας, 18/ Thijs Van der Bosch, 23/ Γιαννης Γιαννιώτας,32/ Λεωνίδας Γήττας, 20/ Άγγελος Κολώνης,24/Δημήτρης Popovic, 31/ Thiago, 22 και Θανάσης Τσιωλης, 21.

Επιθετικοί: Νίκος Βέργος, 28/ Alberto Ten,22/ Φανούρης Δούλος, 23 και Βασίλης Μάρης, 17.

Παίξαμε τα φιλικά...λιγα γιατί ξεκινάει το CL.
Αγ.Δημήτριος-ΑΕΛ, 1-3
ΑΕΛ-Metz, 2-0
AΕΛ-ΑΕΚ, 2-2
Celtic- ΑΕΛ, 3-1
Αjax- ΑΕΛ , 0-1
Atletico Madrid-ΑΕΛ, 1-1.
Professor
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Thu Oct 20, 2016 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕ ΛΑΡΙΣΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Άιντα! Έγινα τα απίστευτα. Αφού ολοκλήρωσα τα φιλικά, συνεβησαν πρωτόγνωρα πράγματα στην ομάδα μου, που δεν έχουν ξαναματασυμβεί. Με έβγαλε το παιχνίδι εκτός ελέγχου, λες και μου το χρωστούσε για την ομαλότητα με την οποία κυλούν τα πράγματα.
Αυτά που ακολουθούν γινανε χωρίς προειδοποίηση. Χτύπημα 1: Αποσύρθηκε ο ένας απο τους phusio...οκ βρήκα άλλον. Χτύπημα 2: Αποσύρθηκαν χωρίς έλεος οι: Κίτσιου 31, Γιαννιωτας 32, Καπινο 32, Αναστασόπουλος 32.....μας σκισανε! Ανάμεσα τους και άλλοι καμια 40αρια παίκτες είτε ψιλομεγαλοι, είτε μικροί. Πάντως είδα ότι αποσύρθηκε ο Enzo Hubert παικταράς που τον είχα και γω 2 σεζόν δανεικό, στα 25 του! Και δεν είχε ιδιαίτερα μεγάλους τραυματισμούς εκτός απο έναν. Anyway, τρελα πράγματα το game...Χτυπημα 3: Η βρωμοLeicester μου πήρε τον Hermosa με 3,5 μυρια και η Werder μου παίρνει τον Karlsen για 3,7. Νομίζω θα βάζω μεγαλύτερες ρήτρες. Του χω κάνει και γω όμως πρόταση για ανανέωση. Μαζί με Αναστασόπουλο που αποσύρθηκε, ήταν τα μοναδικά κλασσικά αμυντικά χαφ που είχα. Ο Γιδόπουλος, ο τερμας που ανέβασα απο την Κ-20, θέλει να πας δανεικός για να παίξε βασικός, εγω είπα όχι και μαλώσαμε. Ο Δούλος μου γκρινιάζει επίσης. Χαμός στην ομάδα! Έτσι, αναγκάστηκα να ανεβάσω άλλους 2 παίκτες απο την Κ-20 που νομίζω είναι έτοιμοι. Τσακιριδης, Καλαιτζιδης. Αγόρασα τον Μανώλη Σιωρα απο την ΑΕΚ,25 χρ.σεντερ Μπακ, δανεικό έναν Γερμανό 19χρονο απο Σαλκε, 18 χρονων χαφ και Περέιρα, τερματοφύλακα 25χρ.απο ΑΕΚ. Σ όλα αυτά μου βγήκα δημοσιογράφοι και μου λένε για κακό παρελθόν του Βραζιλιάνου τέρμα στα αποδυτήρια.....τα νεύρα μου τσατάλια!
Χτύπημα 4: Ξαναδανειστηκα απο την Ατλέτικό μου τον Moya! Μου τον ξαναδωσανε! Και...............μου τραυματίστηκε στην προπόνηση για 4 μήνες! Το κερατο μου μέσα! Οποτε τον έστειλα πίσω. Τα μοναδικά καλά: Μου ξαναρδωσαν δανεικό τον MiguelSilva,καθώς η Porto πήρε τον Μουρινιο και δεν τον υπολόγιζε για βασικό και ήρθε με μεγάλη χαρά ο παίκτης! Και το γεγονός ότι έχω πλέον αρκετούς Κ21 στην ομάδα και δήλωσα εύκολα τους παίκτες για Ευρώπη και το οτι θα κτισω νέα ομάδα. Κατά τα αλλα...δραμα...επαιξα ακόμα δυο φιλικά: Ντιζον-ΑΕΛ 2-1 και Παρι-ΑΕΛ 3-0. Και παίζω σε 5 μέρες 3ο προκρ. CL με Cska Moscow. Δηλαδη πόσο πιο χάλια να πάει....
Professor
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Thu Oct 20, 2016 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕ ΛΑΡΙΣΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γίνεται χαμός με το να μου αγοράζουν παίκτες! Η Tottenham μου πήρε τον Greatorex ενεργοποιώντας την ρήτρα των 5,5 εκατ. και η Monaco τον Sauvaget με 2,4. Και απ όη αυτή την εισροή χρημάτων η διοίκηση πρόσθεσε μόνο 1 εκατ. στο μπατζετ. Τελος παντων. Και η Arsenal πήγε να μου αρπάξει τον Karlsen αλλα το παλληκάρι ανανέωσε! Θα εμενα χωρίς αμυντικό χαφ 1ης κλάσης. Η προσθήκη που έκανα είναι ο Τσιγκας του Παναθηναικου, που τον πήρα στα 21 του, έναντι 2,7 εκατ.
Πρωτάθλημα μια νίκη και ένα κλαρίνο μεχρι στιγμής απο τα Γιάννενα, που είναι ο κακός μου δαίμονας. Στο CL όμως σκίσαμε!
Απέκλεισα την Cska Moscow με σκορ 1-1 και 0-2, άνετα. Αλλα αυτό που δεν περίμενα με τίποτα.....απεκλεισα την Αρσεναλ στον επόμενο γύρο και μάλιστα με εκπληκτική μπάλα και στα 2 παιχνίδια! 2-1 εντός και 1-2 εκτός! Γνώρισαν την συντριβή απο μας και πάλι!
Μπήκαμε στους ομίλους λοιπόν και κληρωθήκαμε με: Zenit, Young Boys και Lazio.
Professor
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Thu Oct 20, 2016 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕ ΛΑΡΙΣΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και η ατυχία, δεν έχει προηγούμενο. Ματς πρωταθλήματος με την ΑΕΚ και τραυματίζεται ο Τσίγκας, για τον οποίο ξόδεψα 2,7 εκατ., για 8-9 μήνες!!! Πραγματικά θόλωσα! Και ειπα σαφέστατα, να δοκιμάσω να τον ξεφορτωθώ γιατί θα χασω αρκετά λεφτά. Ήδη έχασα, μην ξεχειλωθεί ο λογαριασμός. Κι επειδή παίρνει μέτριο μισθό, δοκιμάζω να λύσω το συμβόλαιο κοινοί συναίνεση. Και ήταν λίγα, μόνο 250,000 ευρώ. Στα κομμάτια να γίνει, δρόμο! Και πρόλαβα κι έφερα άλλο δεξί Μπακ και τον δήλωσα και Ελλάδα και CL. Τον Zmolik δανεικό απο την Inter. Ξαλάφρωσα λέμε.
Καταρχάς πάντα έχω μεγάλο ρόστερ απο την στιγμή που παίζουμε πρωτάθλημα, κύπελλο, CL...και δεν μπαίνουμε εμείς Αύγουστο και φευγιυνε Σεπτέμβριο σαν άλλους....τις περισσότερες φορές μας πιάνει Φλεβάρης. Οποτε θέλω να φτιάχνω με βαση αυτά τα δεδομένα 2 ισάξιες σχεδόν εντεκαδες και μια τρίτη που να είναι τουλάχιστον αξιοπρεπής. Κάνω rotation συχνά, για να παιζουν κι αυτοί. Σκεφτείτε οτι ακόμα και ο 3ος τερματοφύλακας παίζε μ.ο καμια 10-12 ματς τη χρονιά. Δεν είναι λίγα..
Λοιπόν, ετσι κλειδωσαμε την ομάδα για φέτος, με ευτράπελα.
ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ
1) Pereira, 25, Brazil
2) Τσιτουρτζής, 19, Ελλάδα
3) Τσατσαλίδης, 18, Ελλάδα

ΑΜΥΝΤΙΚΟΙ
4) Ζmolik, 23, Slovakia (δανεικός από Inter)
5) Doubai, 24, Ivory Coast
6) Ανδρέας Λύτρας, 19, Ελλάδα
7) Miguel Maroto, 19, Spain (δανεικός από Atletico Madrid)
8) Κώστας Τσιμίκας, 30, Ελλάδα
9) Βαγγέλης Καλαιτζίδης, 17, Ελλάδα
10) Μανώλης Σιώρας, 25, Ελλάδα
11) Corentin Fiore, 31, Belgium
12) Αντώνης Σερασκέρης, 25, Ελλάδα
13) Andreas Baumann, 17, Germany
14) Βασίλης Καραδέμητρος, 19, Ελλάδα

ΜΕΣΟΙ-ΕΠ.ΜΕΣΟΙ
15) Thijs Van der Bosch, 23, Belgium
16) Λεωνίδας Γήττας, 20, Ελλάδα
17) Δημήτρης Πόποβιτς, 31, Ελλάδα
18) Άγγελος Κολώνης, 24, Ελλάδα
19) Thiago, 22, Brazil
20) Δημήτρης Τσιώλης, 21, Ελλάδα
21) Anders Karsen, 25, Norway
22) Θαλής Νικολάου, 20, Ελλάδα
23) Jose Luis, 25, Spain
24) Michel Ruthenbeck, 19, Germany (δανεικός από Schalke)
25) Παναγιώτης Βρονταράς, 18, Ελλάδα
26) Στάθης Ψύρρας, 24, Ελλάδα
27) Νίκος Τσακιρίδης, 20, Ελλάδα

ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΙ
28) Νίκος Βέργος, 29, Ελλάδα
29) Miguel Silva, 24, Portugal (δανεικός από Porto)
30) Αlberto Ten, 23, Spain
31) Φανούρης Δούλος ,23, Ελλάδα
32) Λάκης Φραγκής, 20, Ελλάδα
Professor
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Thu Oct 20, 2016 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕ ΛΑΡΙΣΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παίζω με Young Boys εκτός. Ήξερα οτι έχουν καλή ομάδα, αλλα όχι κι έτσι...η Ρεάλ μπροστά τους, είναι Κισσαμικός. Μιλάμε για απίστευτα πράγματα. Είδα οτι παρατάσσουν 4-2-3-1 πλατιά, όπως και γω συνήθως. Σκέφτηκα να παίξω έτσι και γω αλλα είπα μέσα μου.....ώπα, μεγάλε κοίταξε να πάρεις καμια ισοπαλία και άσε τις ταρζανιές. Και κατεβάζω την ομάδα με 4-5-1 αμυντικό, χωρίς κατοχή, κοντινές πάσες, κανονική αμυντική πίεση, στενά μαρκαρίσματα, επιθέσεις απο πλαγια και να φέρουν τη μπάλα εντός περιοχής.
Κατέβασα κάτω απο τα δοκάρια τον Pereira, δεξί Μπακ χαφ τον Zmolik, αριστερό τον Τσιμίκα. Στο κεντρο της άμυνας έβαλα Σιώρα με Fiore, αμυντικά χαφ τους Karsen και Ruthenbeck, χαφ στη μέση ο Jose Luis, στα άκρα Thijs Van der Bosch, αριστερά Κολώνης και προωθημένος επιθετικός ο Miguel Silva.
Το τι ακολουθεί; Να βλέπεις μια Young Boys να κάνει ο,τι θέλει την ομάδα μου. Υπερηχητικοί είναι αυτοί οι παίκτες της; Στο 1ο ημίχρονο ήδη ήταν 2-0. Αλλάζω και πάω λθγο κατοχή, γιατί δεν μπορούσαμε να αλλάξουμε πάνω απο 2 μπαλιες. Βλέπω τον Τσιμικα να έχει οεσει στο 5.9!!! Αυτό δεν το έχω ξαναδει. Ποτε! Είχα δει 2-3 φορές σε κάποιον παίκτη 6.2, 6.1 αλλα αυτό ποτε! Και να χάσουμε και να μην παίξουμε καλά, η ομάδα μου είναι μάχιμη. Αλλα κάτω απο 6 ρε φίλε; Μου ρθε να σπάσω το ποντίκι. Έφαγε κοπάνημα....
Αλκαζω και βάζω 4-2-3-1, βγάζω Τσιμικα βάζω Marota, βγάζω Κολωνη βαζω Popovic. Το αλλάζω σε επίθεση, άμεσες πάσες, πρεσσινγκ ψηλά και σκληρά τάκλιν, διότι οι παίκτες μου μοιάζανε υπνωτισμένοι. Κάνουμε 2 καλές επιθέσεις, τίποτα! Τα τελειώματα του Silva, απαράδεκτα! Έχει πάει 65 και τον βγάζω έξω κι αυτόν και βάζω Alberto Ten. Κλέβουμε την μπάλα ψηλά, Πόποβιτς πάσα, Ten και γκολ! Επιτέλους, μειώνω στο 70. Συνεχίζω έτσι. Πάλι μας προδίδουν τα τελειώματα. Κατέβηκε σε κόρνερ ο Fiore κι έστειλε κεφαλια έξω από τα 2 μετρα.....και παίρνει ξανά τα ηνία η Young Boys,ενώ εγώ εν τω μεταξύ μυρίζομαι οτι πανε να με διαλύσουν γιατί γλιτώνω 2 φάσεις λόγω Περειρα που τα κατέβασε. Γυρνάω σε αντεπιθεση, αμυνα νορμάλ, σκληρά,άμεσες μπαλιες κτλ....δηλ να αμυνομαι δυνατά, να κρατήσω σε χαμηλό σκορ το ματς και ταυτόχρονα μπροστά μπας και....
3-1 στο 82....οχι μόνο αυτό...μιλαμε οι Ελβετοί ήταν το κάτι άλλο. Και παραλίγο να φαω και 4ο στο 90.
Η χερότερη εμφάνιση μας,στην Ευρώπη.
Professor
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Thu Oct 20, 2016 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕ ΛΑΡΙΣΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχουμε συνέχεια με 3 νίκες στο πρωτάθλημα, ένα 4-0 στο κύπελο εναντίον της Καλλιθέας και μια ισοπαλία στο πρωτάθλημα μέσα στο Κλεάνθης Βικελίδης. Καθόλου άσχημα, 1η θες ισόβαθμοι με Ολυμπιακό, τον οποίο ξεριζωσα με 3-0 μέσα στην Λάρισα. Οπαδοί διαλυμενοι με την ήττα κι έστειλε ο Βαγγελας τον προπονητή Lucesku. Η ομάδα πάει πολύ καλά αν κι εχω 2-3 τραυματισμούς.
CL, ξεπατωα την Ζενίτ Αγ.Πετρούπολης με 3-0 πανεύκολα, με την Young Boys ισοπαλία 1-1 αν και κινδυνεψαμε στο τέλος και χασανε 2-1 απο την υπερδύναμη που λέγεται Μιλαν. Είμαστε 3οι στον όμιλο. Έχουμε ελπίδες αρκετές.
Επίσης σε τρελη φόρμα ο Κολωνης και ο Βέργος, που όμως μου τραυματίστηκε για 2-3 εβδομάδες.
Professor
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Thu Oct 20, 2016 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕ ΛΑΡΙΣΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΑΕΛάρα και τα μυαλά στα κάγκελα! Πετσώσαμε ένα 0-2 την Ζενίτ εκεί μέσα και γινανε κι αυτοί όπως και η Αρσεναλ επισήμως, πελάτες μας. Περάσαμε 2οι πίσω από Μίλαν, Young Boys Europa και η Ζενιτ εκτός. 2 βαθμούς κατάφεραν να πάρουν τα παλτά.
Στην superleague ειμαι 2ος με 1 βαθμό πίσω απο Ηρακλή ( στην πραγματικότητα αυτά δεν γίνονται ) αλλα με 1 ματς λιγότερο. Έχασα από την ΑΕΚ 1-0 εκτός. Βελτιωμένη φέτος και με Coleman προπονητή. Αλλα τους πάτησα και τους απεκλεισα στο κυπελλο με 3-1. Αναμένεται με ποιον θα κληρωθούμε στο CL. Λογικά με υπερδύναμη. Θα δούμε. Θέλουμε να κάνουμε την υπερβαση φέτος και να περάσουνε αυτο το επίπεδο, αν και αρκετά νεαρή ομάδα και με το μικρότερο μπατζετ του CL.
Όλα μια χαρά πηγαίνουν. Απλά έλυσα το συμβολαιο του Κολομητρουση
( Κ-20 προπονητής), διότι πέρα απο 14 αμυνα, 12 και 13 κρίση τωρινή και μελλοντικη παικτών και 14 στο να δουλεύει με νεαρούς, 1ον γέρασε, εγινε 62, 2ον νομίζω οτι υα αποσυρόταν όπου να ναι, 3ον ο,τι πρόσφερε πρόσφερε και τον ευχαριστούμε για την αφοσίωσή του, αλλα ήθελα κάποιον νεοτερο και ανωτερο γιατί οι ακαδημίες βγάζουν πράμα, που μπορεί να δουλευτει καλυτερα, ειδικά σε τακτικό επίπεδο. Και κάνω τον Amarito που είναι γυμναστής της Κ 29 κι έχει φοβερούς βαθμούς σχεδόν σε όλα και δεν ήθελε τη θέση! Έτσι, πήρα τον γυμναστή της Κ20 του Παναθηναϊκού Σίμο, ο οποίος έχει κι αυτός απίθανα atts. Φυσικά δέχτηκε να αναβαθμιστεί με μεγάλη χαρά και φθηνός σχετικά.
Επίσης με την διοίκηση τα πάμε περίφημα. Μετά τις πρόσφατες επιτυχίες, αύξησαν απο μόνοι τους το μπατζετ κατά 3,5 εκατ. Και γω τους ζήτησα σε προταση που κάνουν για αύξηση μισθών, αντί γι αυτό, να επενδύσουν σε αναβάθμιση των προπονητικων εγκαταστάσεων και το ξεκίνησαν δίχως 2η κουβέντα. Επίσης, φέτος έχουμε μ.ο εισιτηρίων 16,021 το οποίο είναι σχεδόν η χωρητικότητα του γηπέδου και τώρα τελευταία είμαστε συνέχεια φουλ! Έτσι τους ρίχνω και στο τραπέζι, να βάλουμε στο πλάνο την επέκταση. Δέχονται με μεγάλη χαρά, αφού τους εξήγησα οτι έτσι θα βγάλουμε φραγκα και συμφώνησαν αμέσως. Ήδη ξεκίνησαν οι εργασίες και θα διαρκέσουν 7-8 μήνες. Στη νέα σεζόν θα χουμε είδα περίπου 23,000 θέσεις. Τέλεια για ένα γήπεδο καμίνι και στην Ευρώπη.
Όλα παραμυθένια!!
Professor
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Thu Oct 20, 2016 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕ ΛΑΡΙΣΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχουμε εξελίξεις. Στα μεταγραφικά πρώτα. Ο Πόποβιτς πρόσφερε πολλα στην ομάδα, αλλα νομίζω οτι ήρθε η ώρα να αποχωρήσει σιγά σιγά. Δεν τον ανανεωσα κι ετσι τον Ιούλιο, δηλ. σε 4-5 μήνες φευγει. Έχω Κολώνη, Thiago και Τσιώλη στη θέση του.,είναι,32 στα 33, είχε και κάποια προβλήματα τραυματισμών ( και τώρα πάλι έξω για 2-3 βδομάδες)...τον ευχαριστούμε πολύ. Και αν και το συμβόλαιό του ήταν απροστάτευτο, θα πάρουμε την 1η Ιουλίου και 190,000. Απέκτησα τον απίστευτο Πορτογάλο αμυντικό Feiao, ελεύθερος από την Anderlecht, για τον οποίο έδωσα πολλά για συμβόλαιο, καθώς είχα να ανταγωνιστώ Chievo Verona, Benfica,West Ham και Inter. Και ήρθε σε μας! Ακομα και ο διευθυντής το αποθέωσε, καθώς ο παίκτης είναι φόρμα και θα πουλαμε πολύ. Και οι δημοσιογράφοι είπαν πολλα μετά. Ο παίκτης είναι 27 ετών, έχει βαθμούς στο θεό, σκούπα-λίμπερο απίστευτος αλλα κι εκπληκτικος σαν κλασσικός κεντρικός αμυντικός. Διεθνής 47 φορές και τον βλέπω για τον νέο ηγετη της άμυνας, καθώς Fiore είναι 32 πλέον και έχε πιστεύω 1-2 χρονακια ακόμα. Επίσης απέκτησα τον. Maroto, ο οποίος ξδη παίζει σε μας δανεικός από την Ατλέτικο. 2,4 και τα βρήκαμε. Αλλα δεν μου δίνουν τον Moya που επίσης είχα, καθώς παίζει αρκετά πλέον μετά τον τραυματισμό του και τον θέλει οSimeone. Πήγα να αγοράσω και τον εντυπωσιακό Ruthenbech, αλλα η Σαλκε μου ζήτησε 23 εκατ., ενώ η αξια του αυτή τη στιγμή είναι στα 2,2. Δεν πειράζει, θα προσπαθήσω να επεκτεινω το καλοκαίρι τον δανεισμό του. Επίσης, απέκτησα τον Άγγλο αμυντικό μεσο-κοφτη Collier, 19 χρονων, με 1 εκατ. από την Τσελσι. Και συμβαίνει το εξής περίεργο. Ο παίκτης έχει γρηγοράδα, επιτάχυνση, τοποθέτησεις,αποφασιστικότητα,ψυχραιμία, τάκλιν,μαρκαρισμα στο θεό, κτλ. Και επιθετικότητα 12. Και μου ζει βγει έξω απο τα 5 παιχνίδια που έπαιξε, έξω με 3 κόκκινες! Ούτε τον βάζω σκληρά τάκλιν κτλ...για κάποιον λόγο το κάνει! Παίρνει κιτρινες και μετά κιτρινες...και μια απευθείας κοκκινη. Έλεος! Και του τράβηξα προειδοποίηση για τις ποινές και ορκίστηκε οτι θα σταματήσει να το κάνει. Και στον χαρακτήρα είναι ισορροπημένος. Δεν ξερω, θα δείξει.
Στα αγωνιστικα τώρα. Θαυμάσια! 5 σερι νίκες στην Superleague, διακοπή του σερί με Πανιωνιο εντός, 1-3 και είμαστε πρώτοι με διαφορα 5 βαθμών απο ΑΕΚ. Κύπελλο, χάσαμε 2-0 στη Βέροια! Αλλα στη ρεβάνς μιλήσαμε...ευτυχως γιατί ανησυχούσα ταμαλα. Χατ-τρικ ο Σίλβ, 2 γκολαρες ο Κολώνης, 5-0. Γατάκια, ε γατάκια.
Και τώρα το επιδόρπιο. Κληρωθηκα στο CL με Bayern την οποία και πάλι κέρδισα με ανατροπή 2-1! Στο 2ο ημίχρονο ήμασταν φανταστικοί! Βέργος, Van der Bosch, Feiao και Jose Luis ήταν απίστευτοι!
Αναμένεται η ρεβάνς μέσα στη Γερμανία. Είμαι αισιόδοξος πως αυτή τη φορά υα προχωρήσουμε για να παραμιλάει ολη η Ευρώπη.
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”