Το πέταγμα του Αετού 4-1-2-3

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
Post Reply
User avatar
Lobotomizer21R
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Thu Dec 17, 2015 6:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Status: My only superpower is rolling a pen
Location: Τρίκαλα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image

:arrow: Εισαγωγή Καταρχάς γειά σας,είμαι νέος στο φόρουμ! Ξεκίνησα και εγώ πρόσφατα το νέο football manager και ως οπαδός του παιχνιδιού του ποδοσφαίρου και της ΑΕΚ έκανα και εγω μία τακτική την οποία θα μοιραστώ μαζί σας.

Η τακτική θα έχει ως βάση την ΑΕΚ!

Πριν σας την παρουσιάσω να σας πω ότι οι περισσότεροι προπονητές και real life και στο παιχνίδι μελετούν το υλικό τους και σχεδιάζουν με βάση αυτό την τακτική τους,εγώ το έκανα ανάποδα.Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πουλήσω αρκετά για να μπορέσω να αγοράσω πιο κατάλληλους ποδοσφαιριστές,στην αρχή πίστεψα ότι ένα χτίσιμο από την αρχή θα με κάνει να χάσω αρκετό έδαφος,διαψεύστηκα.

Το μπάτζετ μας ήταν μικρό για τις απαιτήσεις μου,η απόφαση εύκολη,οι παρακάτω ποδοσφαιριστές πουλήθηκαν και δανείστηκαν.
Spoiler: show
Image
Με το μπάτζετ μας τώρα να φτάνει τα 4εκ,αγοράστηκαν οι εξής.
Spoiler: show
Image
Όλες οι προσθήκες υπόγραψαν μονοετές συμβόλαιο εξαιρουμένου του Zivkovic και Youan.
Όλοι όμως πάνε για ανανέωση.

:arrow: Σχηματισμός
Image

Η νοοτροπία μας είναι ο έλεγχος και η κατοχή της μπάλας σε συνδυασμό με γρήγορες αντεπιθέσεις,το παιχνίδι μας ξεκινάει από την άμυνα και ο ρόλος του Regista είναι βαρόμετρο,θα βοηθάει αμυντικά και θα δημιουργεί επιθετικά,ο Jacob Johansson είναι ο άνθρωπος μας.

Πάμε να δούμε τις θέσεις και τα καθήκοντα με την σειρά και τους ποδοσφαιριστές που θα χρησιμοποιήσουμε σε κάθε μια.

:!: GK : Τίποτα το ιδιαίτερο να πούμε για τον τερματοφύλακα μας.

:!: Κεντρικός Αμυντικός - Άμυνα : Εδώ μας ενδιαφέρει οι αμυντικοί μας να είναι δυνατοί με καλές τοποθετήσεις και γρήγοροι,αποφεύγουμε τους αργούς διότι οι Πλάγιοι αμυντικοί μας έχουν οδηγία για overlap,με αργούς κεντρικούς αμυντικούς ο κίνδυνος να το "φάμε" αυξάνεται κατά πολύ στις αντεπιθέσεις του αντιπάλου.

Κολοβέτσιος και Χατζηισαϊας είναι οι βασικοί μου με το ταλεντάκι μας τον Τζανετόπουλο να κάνει τα ρεπό τους.

:!: Ολοκληρωμένος Μπάκ χαφ - Επίθεση : Θα μας βοηθήσει πάρα πολύ στο επιθετικό κομμάτι με τα overlap του,κάνοντας την ομάδας πολύ δυνατή και επικίνδυνη ακόμα και όταν δεν θα έχουμε την κατοχή και τον ελέγχο του παιχνιδιού. Ταχύτητα αντοχή τάκλιν και σέντρα είναι τα κλειδιά χαρακτηριστικά του.
Rodrigo Galo(απίστευτα παιχνίδια στην Superleague) και Μπακάκης στα Δεξιά, Didac Vila και Πεταυράκης(ναι ξέρω χρειάζομαι άλλους) στα αριστερά.

:!: Regista ή Χαφ μπακ : Φτάσαμε και στον Regista,ο μοναδικός ρόλος που μπορεί να αλλάξει κατά την διάρκεια του αγώνα μας,αν δούμε ότι χάνουμε την κατοχή,κάνουμε το εξής ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ,αλλάζουμε το ρόλο του σε Χαφ μπακ για να προσθέσουμε μια έξτρα ασφάλεια στο κεντρικό αμυντικό μας δίδυμο.
Στο ρόλο του Regista επιλέγω τον Johansson ενώ σε ρόλο Χαφ μπακ μπορεί και ο ίδιος και ο Andre Simoes και ο Keita.

:!: Κεντρικός Κόφτης - Υποστήριξη : Ο κεντρικός μας κόφτης είναι ακόμη ένα εργαλείο στην μεσαία γραμμή μας,επικεντρώνεται στο να πιέζει και να κερδίζει την μπάλα,τα χαρακτηριστικά του μαρκάρισμα τάκλιν και αντοχή είναι τα στοιχεία που ψάχνουμε σε αυτόν.Ο Simoes είναι η βασική μας επιλογή και ο Keita η αλλαγή του.Με τον Johansson να μπορεί να παίξει και αυτό το ρόλο.

:!: Κεντρικός Μέσος - Επίθεση : Αυτός είναι ο παίχτης κρίκος,ενώνει άμυνα με επίθεση,δε θα πάρουμε πολλά γκολ απο τον συγκεκριμένο αλλά αρκετές ασίστ.Μάνταλος και....μαντέψτε...ΝΑΙ ΡΕ Johansson είναι οι ποδοσφαιριστές που επιλέγουμε για την συγκεκριμένη θέση.

:!: Εσωτερικός Επιθετικός - Επίθεση : Πολλά γκολ,πολλά πολλά γκολ πρέπει να περιμένουμε από αυτούς τους δύο.Αν αυτό δεν συμβαίνει κάτι δε πάει καλά.Εδώ χρειαζόμαστε ποδοσφαιριστές με ταχύτητα τρίπλα και τελείωμα,φυσικά τους τοποθετούμε στην ανάποδη πλευρά από το καλό τους πόδι,δηλαδή ο αριστεροπόδαρος στην δεξιά πλευρά και ο δεξιοπόδαρος στην αριστερή και αυτό γιατί που τους χάνεις που τους βρίσκεις μέσα στο...κουτί,και την θέση τους στα εξτρέμ παίρνουν τα Μπακ μας.Εδώ έχουμε πάρτυ και..παράπονα για χρόνο συμμετοχής!
Κατά σειρά προτίμησης οι επιλογές μου έχουν ως εξής.
Δεξιά -> Zivkovic//Boumal//Buonanotte
Αριστερά -> Leiva//Vargas

:!: Ψεύτικο Εννιάρι - Υποστήριξη : Μια δύσκολη θέση στο σύστημα μας,ο ποδοσφαιριστής που θα μας δώσει γκολ/ασίστ,θα απασχολεί της αντίπαλες άμυνες και θα ανοίγει χώρους για τους Εσωτερικούς επιθετικούς μας.Χρειάζεται πολλά καλά χαρακτηριστικά να διαθέτει,όπως τελείωμα ταχύτητα πάσα τρίπλα αλλά και κίνηση χωρίς την μπάλα.Δε θα πω ψέμματα,έπαιζα με τον Djebbour σε αυτή την θέση μέχρι που τραυματίστηκε και ερχόταν Ντέρμπυ με τον ΠΑΟΚ,φοβήθηκα να βάλω τον ταλαντούχο μεν 16χρονο δε Elie Youan και δοκίμασα τον Buonanotte σε αυτή την θέση-ρόλο.Και έκανε "παπάδες".Ο Djebbour επέστρεψε και κάνει τα ρεπό του El Nano μέχρι να βρω κανονικό Ψ9.(ο Munir ειναι διαθέσιμος για δανεισμό στη πρώτη χειμερινή μεταγραφική περίοδο( :twisted: )

:arrow: Οδηγίες ομάδας
Spoiler: show
Image
:arrow: Ατομικές Οδηγίες

Εντάξει εδώ κάθε φορά αλλάζουν,ανάλογα και τον αντίπαλο,αυτό που ισχύει πάντα είναι στους Κεντρικούς αμυντικούς και στους Αμυντικούς μέσους τα πολύ σκληρά τακλιν(έχουμε αρκετές κόκκινες,να το γνωρίζεται σε περίπτωση που την δοκιμάσετε)Στον τερματοφύλακα να κάνει κοντινές πάσες,και στα πλάγια μπακ να πιέζουν σαν σκυλιά.

:arrow: Αποτελέσματα του πρώτου γύρου της SuperLeague και Βαθμολογία
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
Η πρώτη ήττα ήρθε στον τελευταίο αγώνα του πρώτου γύρου σε ένα παιχνίδι που πήγαινε για "σβηστό" 0-0

:arrow: :arrow: DOWNLOAD LINK :arrow: :arrow: https://www.sendspace.com/file/d5t3c3


Συγγνώμη αν κούρασα,και πάλι καλώς σας βρήκα!
User avatar
Sir
Amateur
Amateur
Posts: 185
Joined: Mon Oct 16, 2006 11:57 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν και φανατικός οπαδός της τακτικής "you shall not pass" του DimiZag φέτος δεν μου τράβαγε καθόλου, λίγες φάσεις κανένα ντέρμπι κερδισμένο κλπ. -toixos2

Όπου είδα και απόειδα και στα τελευταία 4 ματς των πλέι οφ έβαλα την δική σου και είδα άλλη ομάδα (ΠΑΟΚ πρώτη χρονιά) -doublekiss

Το κυριότερο ήταν ότι είδα πολλές φάσεις από μένα και έλεγχο του κέντρου λόγω των 3 χαφ που εγκλωβίζει τους απέναντι.

Με αυτήν θα ξεκινήσω και την επόμενη χρονιά και θα δω αν με πάει -traino ή ήταν ξέσπασμα στο τέλος της χρονιάς. Καλή συνέχεια μαν!!!!
jimakos2005
Trialist
Trialist
Posts: 22
Joined: Mon Nov 14, 2011 3:34 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλησπερα μια απο τα ιδια ειχα τρελαθει να αλαζω τακτικες ειπα να δοκιμασω την δικια σου ειδα μια αλλη ομαδα ειχαμε κατοχη (μετα απο πολυ καιρο )πολες φασεις για γκολ δεμενη αμυνα (δεν το περιμενα !!!!!)ξεκινησα ενα νεο παιχνιδι ανεργος με πηρα η fiorentina Δεκεμβρη ηταν στον πατο την ανεβασα 6 θεση και ειμαι ημιτελικα ουεφα μπραβο θα την δοκιμασω και αλλου -traino
User avatar
nikolaosaek
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 289
Joined: Sun Jun 07, 2009 5:45 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΓΣ Διαγόρας Ραχών
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Διαγόρας Ραχών
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Εύγε φίλε μου. Το δοκίμασα και έπαθα την πλάκα μου! Έχω ξεκολωθεί στις τελικές λέμε. Ξεκίνησα νέο παιχνίδι με ομάδα ΕΠΣ Σάμου, Διαγόρας Ραχών. Μόνο με ότι παίχτες μου δίνει, 16 και 17 χρονών όλοι, πήγα τρένο Γ Εθνική. Σε παιχνίδια με ακριβώς ισοδύναμες ομάδες έχω και 35 τελικές!!!!!!! Οι δύο ακραίοι τσουβάλι τα γκολ!
Δεν αντέχω όμως και πολύ χωρίς να έχω την ΑΕΚ... :P
User avatar
Lobotomizer21R
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Thu Dec 17, 2015 6:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Status: My only superpower is rolling a pen
Location: Τρίκαλα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είχα καιρό να παίξω λόγω εργασίας και απαντώ κάπως καθυστερημένα,σας ευχαριστώ πολύ για χαίρομαι πολύ που δούλεψε σωστά και σε άλλους.
Vaggos_21
Trialist
Trialist
Posts: 20
Joined: Fri Jul 17, 2015 12:31 am
Football Manager της ομάδας: Αεκ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚΑΡΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε πρωτα απο ολα μπραβο για την τακτικη που προτεινεις με εχει βοηθησει αρκετα μπορω να πω με την ΑΕΚ δυο σεζον τωρα....απλα αντιμετωπιζω προβλημα με παιχτες που δεν ειναι "false nine" η θεση τους...αμα μπουν advanced ή poacher νομιζω εχει μια δυσαναλογια το συστημα ή ειναι ιδεα μου???επισης εχω παρατηρησει ενα προβλημα με τον ΑP ο οποιος δεν μου πολυβγαζει ασσιστ...μονο απο οβερλαπ και ακραιους εχω κατα 90% ασσιστ...
User avatar
vagelisaek
Trialist
Trialist
Posts: 63
Joined: Mon Nov 10, 2014 12:16 am
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ καλή τακτική φίλε αλλά σε εμένα ο νάνος δεν αποδίδει με τίποτα.Εκτός του Munir ποιον άλλον μπορώ να αποκτήσω αν ξέρεισ πες μου 2-3 παίχτες?
User avatar
Lobotomizer21R
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Thu Dec 17, 2015 6:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Status: My only superpower is rolling a pen
Location: Τρίκαλα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Vaggos_21 wrote:Φιλε πρωτα απο ολα μπραβο για την τακτικη που προτεινεις με εχει βοηθησει αρκετα μπορω να πω με την ΑΕΚ δυο σεζον τωρα....απλα αντιμετωπιζω προβλημα με παιχτες που δεν ειναι "false nine" η θεση τους...αμα μπουν advanced ή poacher νομιζω εχει μια δυσαναλογια το συστημα ή ειναι ιδεα μου???επισης εχω παρατηρησει ενα προβλημα με τον ΑP ο οποιος δεν μου πολυβγαζει ασσιστ...μονο απο οβερλαπ και ακραιους εχω κατα 90% ασσιστ...
Σε ευχαριστω πολυ, ειναι οντως δυσκολη η θεση,θα σου προτεινα να μην αλλαξεις ρολο στην συγκεκριμενη θεση,σκεψου να δοκιμασεις να διδαξεις την θεση σε καποιον εαν δε μπορεις να βρεις. Τωρα αυτο με τον AP ισως να φταιω και εγω επειδη γραφω στην περιγραφη οτι θα παρουμε αρκετες ασιστ,αληθεια λεω,αλλα σωστα δουλευει το συστημα,και εγω απο τους ακραιους εχω ποιο πολλες ασιστ σε σχεση με τον AP.
vagelisaek wrote:Πολύ καλή τακτική φίλε αλλά σε εμένα ο νάνος δεν αποδίδει με τίποτα.Εκτός του Munir ποιον άλλον μπορώ να αποκτήσω αν ξέρεισ πες μου 2-3 παίχτες?
Σε ευχαριστω , μονο ακριβους μπορω να σου προτεινω και εγω δεν ειχα βρει κατι φθηνο που να μου κανει σε αυτην την θεση.Εαν δεν παιρνεις πολλα γκολ απο τον κοντο δεν σημαινει οτι δεν κανει την δουλεια που πρεπει πανω στο συστημα. Τα γκολ να τα περιμενεις απο τους ακραιους σου.
User avatar
alexakoss
Banned
Banned
Posts: 6385
Joined: Tue Jun 24, 2008 4:09 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.,A.C. Milan,R.Madrid
Status: Οι οπαδοί ακολουθάνε πιστά,όχι τυφλά...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όποιος έχει πρόβλημα με τακτικές του προτείνω την τακτική σου.Είναι πραγματικά εντυπωσιακή.Με αυτήν πήρα πρωτάθλημα με την Μαρσειγ πρώτη σεζόν.Την έχω δοκιμάσει και σε άλλες ομάδες όμως.Συγχαρητήρια φίλε μου.Απλώς αντί για ΚΜ επίθεση,έχω Προωθημενο Οργανωτή επίθεση.

Στάλθηκε από το HUAWEI P7-L10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Vaggos_21
Trialist
Trialist
Posts: 20
Joined: Fri Jul 17, 2015 12:31 am
Football Manager της ομάδας: Αεκ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚΑΡΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

απο Αυγουστο-Ιανουριο η τακτικη σου με πηγε τρενο στο πρωταθλημα...ξαφνικα δεν εκανα τιποτα απολυτως για 3-4 μηνες και εχασα και το πρωταθλημα...ψαχτηκα με αλλες τακτικες(tasosbin)αλλα οχι πολλα πραματα....απλα παραξανευομαι γιατι ενω εχω ουσιαστικα πολυ καλη ομαδα ειδικα για Ελλαδα δυσκολευομαι αρκετα ακομα και με παικτες τυπου insigne,villalba,sarabia...και το μεγαλο προβλημα ειναι στην κατοχη,ενω δινω οδηγιες κλασσικες τυπου retain possesion,short passes,low tempo,play from defence δεν βλεπω διαφορα....η τακτικη ειναι αφομοιωμενη εννοειται πληρως...απλα σκεφτομαι μηπως ανεβασω την ομαδα με 2 στο κεντρο(bwm,box to box)και δεκαρι μπροστα με δυο εξτρεμ...
User avatar
Lobotomizer21R
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Thu Dec 17, 2015 6:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Status: My only superpower is rolling a pen
Location: Τρίκαλα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Vaggos_21 wrote:απο Αυγουστο-Ιανουριο η τακτικη σου με πηγε τρενο στο πρωταθλημα...ξαφνικα δεν εκανα τιποτα απολυτως για 3-4 μηνες και εχασα και το πρωταθλημα...ψαχτηκα με αλλες τακτικες(tasosbin)αλλα οχι πολλα πραματα....απλα παραξανευομαι γιατι ενω εχω ουσιαστικα πολυ καλη ομαδα ειδικα για Ελλαδα δυσκολευομαι αρκετα ακομα και με παικτες τυπου insigne,villalba,sarabia...και το μεγαλο προβλημα ειναι στην κατοχη,ενω δινω οδηγιες κλασσικες τυπου retain possesion,short passes,low tempo,play from defence δεν βλεπω διαφορα....η τακτικη ειναι αφομοιωμενη εννοειται πληρως...απλα σκεφτομαι μηπως ανεβασω την ομαδα με 2 στο κεντρο(bwm,box to box)και δεκαρι μπροστα με δυο εξτρεμ...

Εαν αλλαξεις αυτα αλλαξε και το F9.
Vaggos_21
Trialist
Trialist
Posts: 20
Joined: Fri Jul 17, 2015 12:31 am
Football Manager της ομάδας: Αεκ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚΑΡΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Lobotomizer21R wrote:
Vaggos_21 wrote:απο Αυγουστο-Ιανουριο η τακτικη σου με πηγε τρενο στο πρωταθλημα...ξαφνικα δεν εκανα τιποτα απολυτως για 3-4 μηνες και εχασα και το πρωταθλημα...ψαχτηκα με αλλες τακτικες(tasosbin)αλλα οχι πολλα πραματα....απλα παραξανευομαι γιατι ενω εχω ουσιαστικα πολυ καλη ομαδα ειδικα για Ελλαδα δυσκολευομαι αρκετα ακομα και με παικτες τυπου insigne,villalba,sarabia...και το μεγαλο προβλημα ειναι στην κατοχη,ενω δινω οδηγιες κλασσικες τυπου retain possesion,short passes,low tempo,play from defence δεν βλεπω διαφορα....η τακτικη ειναι αφομοιωμενη εννοειται πληρως...απλα σκεφτομαι μηπως ανεβασω την ομαδα με 2 στο κεντρο(bwm,box to box)και δεκαρι μπροστα με δυο εξτρεμ...

Εαν αλλαξεις αυτα αλλαξε και το F9.
Ε προφανώς θα βάλω Advanced Ή Complete forward...άπλα νομίζω τελικά οτι όντως οι πολλές οδηγίες ομάδας μπερδευουν περισσοτερο τα πράματα..
arckas
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Sun Apr 22, 2012 10:53 am
Football Manager της ομάδας: panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Lobotomizer21R η ταχτική σου είναι έπος η μονή αλλαγή που έκανα είναι να βάλω " η μπάλα στην περιοχή " και να βγάλω " σου σε κάθε ευκαιρία "

Αυτό που με έτρωγε ήταν η άμυνα και βρήκα το φάρμακο
Post Reply

Return to “Τακτικές/Προπόνηση”