Γενική συζήτηση για τις τακτικές στο FM16

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
Post Reply
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

O λόγος που λειτουργεί καλά το 4-4-1-1 πιστεύω είναι πως οι δύο ακραίοι του κέντρου παίζουν το ίδιο καλά επιθετικά με το 4-2-3-1 και παίζουν εξαιρετικά και αμυντικά κάτι που δεν γίνεται στο 4-2-3-1. Πχ έχω δει 4-4-1-1 που αυτός που το πρότεινε είχε τον Νευμάρ ml wide midfielder και του σκόραρε σαν να έπαιζε inside forward. Το ίδιο έκανα κι εγώ με έναν regen στην Ρόμα που σαν MR έπαιζε λες κι ήταν inside forward μην αφήνοντας κενά πίσω παράλληλα. Για αυτό θεωρώ πως με απόλυτα σωστή ME δεν θα έπρεπε να αποδίδει τόσο καλά.

Γενικά στην φετινή ΜΕ με τα πλάγια μπακ να μπορούν να βγάζουν ασίστ με το τσουβάλι και τους amc advanced playmaker να είναι ένα κράμα μαραντόνα-πελέ αρκεί να έχεις έναν complete forward μπροστά για να τελειώνει τις φάσεις με κάθε τρόπο και να κυριαρχείς με αυτό το σύστημα, αρκεί βέβαια να είναι και λίγο σωστά οι υπόλοιποι ρόλοι και οδηγίες κτλ.


Αν καταλάβω και τι είναι αυτό το werfault.exe που βγάζει στο σταθερό μου υπολογιστή μπορεί και να καταφέρω να ποστάρω screenshots :P
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συμφωνώ προφανώς, αλλά νομίζω ότι στην ΑΜR/L
θέση δεν δουλεύουν καλά κι όχι πως υπερδουλεύουν καλά τα MR/L. Ok, είναι το θέμα της μεγαλύτερης απόστασης απ τα ακραία μπακ αλλά σαν AMR/L συμπεριφέρονται πιο πολύ σαν επιθετικοί, παρά σαν εξτρέμ, δηλαδή δεν κάνουν καν τον κόπο ας πούμε, να γυρίσουν πίσω.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Sup
Football Legend
Football Legend
Posts: 12594
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:49 pm
Football Manager της ομάδας: King Y.B.W
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - St. Pauli
facebook προφίλ: kostassup
Status: So walk away and close the door , and let my life be as it was before
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιζω με την συγκεκριμενη τακτικη με Τβεντε. Δεν τα παω αρκετα καλα αλλα αυτο δεν με πειραζει. Αυτο που με πειραζει παρα πολυ ειναι η μη σωστη λειτουργια του Επιθετικου καθως δεν φαινεται καθολου μεσα στο ματς. Π.χ ο Ελμαντερ με τον Seuntjens κανουν παπαδες.

Image
Image

Image

Φυσικα δεν θα ειχα θεμα και θα ειχα υπομονη να το λυσω αλλα παμε απο γαργαρα σε γαργαρα. Θα τερματισω πιο κατω και απο οτι εκανε η Irl Τβεντε. :D

Image

Φυσικα διορθωσα καποια πραγματα και πειραματιστηκα και αυτο που φανηκε εκ πρωτης οψεως ειναι οι λαθος επιλογες μου στην αμυνα κυριως. Γιατι κατα αλλα πιστευω οτι τελεια τακτικη δεν υπαρχει. Υπαρχουν περιθωρια βελτιωσης παντοτε. Δεν εχω πολλα περιθωρια για βελτιωση στο ροστερ καθως κοκο μπλοκο στα λεφτα. Θα κοιταξω για κανα δανεικο.

Θα ηθελα μερικες προτασεις τοσο για την αμυνα αλλα ΚΥΡΙΩΣ για την επιθεση. By the way βασικος επιθετικος δεν ειναι ο Σταθοπουλος αλλα ενα αγουρο αγγουρι 19 χρονων που ειναι δανεικος απο Wolfsburg (Zawada).
Dal- wrote:Άρης και δεν βλεπώ καλά.
Tsakalaki wrote:Αν κάνεις ντου και δεν πετύχει, θα χάσεις μια γκόμενα...Αν δεν κάνεις ντου και απλά κάθεσαι, θα χάσεις χρόνο. Και ο χρόνος είναι πιο πολύτιμος απο κάθε γκόμενα....
Spoiler: show
Konstantinos Superior says: (21:48:55)
lol greek referee
Si J says: (21:49:13)
lmao
Si J says: (21:49:20)
that mafia gets everywhere[/b]
Spoiler: show
Sebastien Finck says: (17:15:40)
yep or do a terrorism attack at SI Towers
-ypoklinomai
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παιδια εγω παιζω βασικα το FM2014, ομως η ερωτηση ειναι γενικη.
1) ΠΩΣ βαζεις να μαρκαρουν 2 αμυντικοι σου τον αντιπαλο επιθετικο, δηλαδη
ενας μονιμα πανω του και ΑΝ τον ξεπερασει τοτε να ΚΑΛΥΠΤΕΙ αλλος αμυντικος σου?
2) Ενα λαθος στη μεταφραση του FM2014 μπορει να διορθωθει τωρα? Μπορω
να το διορθωσω μονος ας πουμε η καποιο παιδι που ξερει?
Ενω εχω το τελευταιο patch π.χ λεει σε καποιο σημειο
ο pele (αντιπαλος) κανει τακλιν στον Ινιεστα (δικος μου).... βλα βλα
και τελικα ο διαιτητης θα δειξει κιτρινη στον Ινιεστα!!!
προφανως ο pele ΔΕΧΕΤΑΙ τακλιν απο τον Ινιεστα.
3) Ενω εχω δωσει οδηγια (ληγει σε 2 λεπτα το ματς) η μπαλα μπαμ μπουμ
στην επιθεση χωρις πασες κτλ τελικα οι παικτες μου αλλαζουν πασιτσες
στο κεντρο χωρις πιεση απο αντιπαλο και χωρις καμια προσπαθεια
να την φερουν μπροστα. Επισης οταν οριζω στενο μαρκαρισμα σε αντιπαλους
παικτες (και μαλιστα με χαμηλα atributes) ΔΕ βλεπω κανενα στενο μαρκαρισμα,
αργουν να πανε πανω του κτλ. Τελικα οι οδηγιες παιζουν ρολο η αγγουρια?
(σορυ αν κατι ηταν εκτος τοπικ)
eeee
Amateur
Amateur
Posts: 222
Joined: Tue Sep 09, 2008 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Sup wrote:Παιζω με την συγκεκριμενη τακτικη με Τβεντε. Δεν τα παω αρκετα καλα αλλα αυτο δεν με πειραζει. Αυτο που με πειραζει παρα πολυ ειναι η μη σωστη λειτουργια του Επιθετικου καθως δεν φαινεται καθολου μεσα στο ματς. Π.χ ο Ελμαντερ με τον Seuntjens κανουν παπαδες.
Νομιζω εχεις ριξει πολυ το ρυθμο και βγαινει εκτος φασης ενω οι υπολοιποι παιζουν συντηρητικα μεταξυ τους. Καπου πρεπει να δεις σε comprehensive highlights ( τουλαχιστον ) τι γινεται και δεν συγχρονιζεται με τους αλλους

1) ΠΩΣ βαζεις να μαρκαρουν 2 αμυντικοι σου τον αντιπαλο επιθετικο, δηλαδη
ενας μονιμα πανω του και ΑΝ τον ξεπερασει τοτε να ΚΑΛΥΠΤΕΙ αλλος αμυντικος σου?
Stopper-Cover
Ενω εχω δωσει οδηγια (ληγει σε 2 λεπτα το ματς) η μπαλα μπαμ μπουμ
στην επιθεση χωρις πασες κτλ τελικα οι παικτες μου αλλαζουν πασιτσες
στο κεντρο χωρις πιεση απο αντιπαλο και χωρις καμια προσπαθεια
να την φερουν μπροστα.
Θελεις μεγαλυτερο μενταλιτι
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φιλε ευχαριστω για την απαντηση, αυτα λιγο πολυ τα ξερω. Αλλο ζηταω.
Να εξηγησω. Θελω ουσιαστικα να παιζω π.χ 4-2-3-1
με 2 στοπ μπροστα απο τους αμυντικους και να ορισω οτι
ο Α στοπερ θα παιζει π.χ ζωνη και ο Β θα μαρκαρει τον "ΜΕΣΙ".
η ο Α να μαρκαρει τον Ροναλντο και ο Β τον ΜΕΣΙ.
Να οριζω συγκεκριμενο παικτη για μαν του μαν δηλαδη
και οχι απλα πιεσε περισσοτερο-πεσε πανω και οπου πεσει.
thx
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και αυτό γίνεται. Όταν ξεκινάει ο αγώνας, θα πηγαίνεις στην οθόνη τακτικών, θα κλικάρεις πάνω στους CB σου και θα σου βγάζει μία extra επιλογή στις προσωπικές οδηγίες, ακριβώς όπως σου δείχνω στην εικόνα.
Spoiler: show
Image
Εκεί θα επιλέγεις τον επιθετικό που αντιστοιχεί στον αμυντικό σου. Ο λόγος που αυτό δε γίνεται εκτός αγώνα είναι γιατί κάθε αντίπαλη ομάδα παίζει με διαφορετικό σύστημα, οπότε δε μπορείς να ξέρεις εκ των προτέρων πώς θα μαρκάρεις.

Πάντως δε θα σου συνιστούσα να βάζεις man mark σε 2 επιθετικούς με 2 αμυντικούς αν δεν παίζεις με 3 CB, γιατί χάνουν πανεύκολα τον παίκτη τους και δεν υπάρχει κανείς πίσω να τους καλύψει. Αν οι αντίπαλοι παίζουν με 1 φορ, μπορείς να βάλεις τον έναν αμυντικό πάνω του και τον άλλο με καθήκον κάλυψη. Διαφορετικά θα έχεις πρόβλημα.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

στο Fm2014 δε βρισκω πως βαζω συγκεκριμενο αμυντικο μου να μαρκαρει συγκεκριμενο παικτη μετα την εναρξη του αγωνα... 
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

επειτα απο 2 σεζον σχεδον μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι η match engine του 2014 ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ!!!!!!!
πρωτη χρονια με barcelona και στο νημα δεν πηρα το προταθλημα, οκ... ειδα κατι κουλα αποτελεσματα προς το
τελος του πρωταθληματος αλλα λεω ενταξει ετυχε. Στη δευτερη σεζον με φοβερο ροστερ αφου πουλησα 3 παικτες
με τουλαχιστον 30-40 Μ απο την αξια τους + τα 18 που εδωσε ο προεδρος πηρα αντιστοιχους πολυ καλους και
2 εξτρα γαματους... μαλιστα πηρα και matzukits και με τον Μεσι επρεπε να δωσει φοβερο διδιμο.
Καλυπση ειχα bojan και εναν rodrigo. Σας πληροφορω οτι δεν περνουσε αγωνας που να μη φαω κουλο γκολ, εστω 1 γκολ!!!
20 σουτ ελαχιστες τελικες, 10 στο τερμα και με το  ζορι 1-2 γκολ!
Μια ευκαιρια αυτοι καλη 1 γκολ απο κολοπετινιτσα. 2 ευκαιριεσ 2 γκολ! 2 αγωνες στο τσοθ-λοθ εκανα rotation
με δευτεροκλασατους και εχασα! Μαλιστα 4 αγωνες αν θυμαμαι καλα ξεκινησα με 1-0 και εχασα με ιδιο σκορ 1-2 !!!
Ειναι δυνατον με γραμμη αμυνας pike,pigiol,daniel albes kai brosta ματσερανο na trvv se kaue agvna 1-2 gkol!
Και μαλιστα με οδηγιες να μενουν εκει,οχι προωθηση, ζωνη, οτι θες δοκιμασα, μενταλιτι αμυνα, επιθεση, ελεγχος
αμυνα νορμαλ, ποιο πισωμ, τερμα πισω... σε ΟΛΑ ετρωγα γκολ! Επεξα με παρι και καποιος παστερ επαιζε σαν ροναλδο, απο το κεντρο ξεκινουσε και περνουσε οποιον βρηκε βροστα του και εβαζε γκολ!!!!!!!! κατι απιθανα σας λεω, τρελαθηκα.
Με εχουν ετοιμο για απολυση. Στη δευτερη χρονια για να μιν πει κανεις οτι το συστημα δεν ηταν καλο
ξεκινησα με 3-0 σε βαλενθια, 1-1 μεσα στη Ρεαλ και κοντεψα να κερδισω, και 2-0 νομιζω ατλετικο, 30 τελικες ειχα
ξεκινησα σουπερ. Τιποτα δεν προμινιε τη συνεχεια. Ο μεσι εχει να σκοραρει απο την εποχη του Νοε.
Στα φιλιακ ο Ματζθκιτς ζωγραφιζε παντου. Ξαφνικα οι επιθετικοι δε βαζουν γκολ με τιποτα.
Το παιχνιδι εχει ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ με την match engine. Κριμα γιατι εκανα τοσο κοπο να στησω την ομαδα
με οδηγιες,συστηματα, coouts κτλ και πιστευα δευτερη καλη χρονια και γενικα πλεον να το ευχαριστηθω...
Αποφασισα να αγορασω το 2017 ακριβως μολις βγει ελπιζοντας να ειναι κατι διαφορετικο...
Πραγματικα μολις βρω ενα FM με σωστη match engine θα το κρατησω 10 χρονια...
Professor
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Thu Oct 20, 2016 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕ ΛΑΡΙΣΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γενικά συμπεράσματα μετά από 1 χρόνο ενασχόλησης με τις τακτικές του fm2016, καθώς πλησιάζουμε στο 2017..φυσικά αυτά που θα αναφερω είναι οι δικες μου εμπειρίες..
Έχω κατάφερει τα τελευταία 2-3 χρονια, να κάνω τη Λάρισα να παίρνει πρωτάθλημα και αξιοπρεπή στο cl, αφού περνάμε κι απο όμιλο πλέον. Και παίζουμε και προκριματικούς 2 ματς γαμώ την τύχη μας μέσα! Άρα ο,τι πω ειναι για τις ελληνικές ομάδες...
1.Πάντα στήνουμε πούλμαν στην άμυνα εκτός έδρας με τις μεγάλες ευρωπαϊκές.
2.Με υποδεέστερους αντιπάλους πράττουμε ανάλογα (και πάλι καμια φορά γινονται κάτι κλαρίνα...αλλο πράμα).
3. Αν κι έχω πολύ καλούς προπονητες με δυνατούς βαθμούς στην τακτική, αποφεύγω να εφαρμοσω αυτό που θα μου πουν για παίκτη αντιπαλου. Όταν ο αντιπαλος ειναι ομαδαρα, μπορεί...και πάλι μπορει λέω να σβήσεις αυτόν τον παίκτη, αλλά θα στην κάνει τη ζημιά άλλος. Με μικρές ομάδες, το επιλέγω κάποιες φορές, ειδικά αν έχει χαμηλο ηθικό αυτός ο παίκτης και αποδίδει.
4. Όσο ομαδάρα και να χω κάνει, Ολυμπιακό πατάω κάτω, Παναθηναικο ξεφτελιζω, ΑΕΚ της έχω ρίξει μεχρι και 6άρα! Αλλά ΠΑΟΚ....περιπτωση. Ό,τι και να κάνω, πολλές ισοπαλίες και ήττες. Αν έχω παίξει π.χ 10 ματς εναντίον του, τα 2 κερδίζω, τα 4 ισοπαλία και τα 4 χάνω..καπως ετσι.
5. Αν σου τύχει ομάδα football league στο κύπελλο, προημιτελικα ή ημιτελικά, την εβαψες. Δεν κερδίζεις!
6. Το 4-4-2 είναι all time classic για να μάθεις το παιχνίδι. Αρμονικό, ισορροπημένο κι εύκολα διαχειρισιμο.
7, Προς θεού, βρείτε καλους φυσιοθεραπευτες. Αλλιώς η ομάδα θα θύμιζε νοσοκομέο.
8. Δεν υπαρχει πλέον Maxim Tsigalko που έβαζε κάθε χρονιά 30-40 γκολ στο 01/02. Πολύ σφιχτές άμυνες πλέον.
9.Μην παίξετε ποτέ τερματοφύλακα λίμπερο, όσο καλός σε τεχνικά προσόντα κι αν είναι κι ας συμπληρώνει οκ το πράσινο στο κυκλακι. Το πληρώνεις.
10. Τα πουλέν μου που θα ξαναέπαιρνα αν αρχιζα άλλο save, ανεξαρτήτως συστημάτων. Luis Miguel, Miguel Silva, Scott Greatorex, Dimitris Popovic, Tomislav Tomic, Corentin Fiore, Human Tariq, Παναγιώτης Καρβουνιδης, Νίκος Βέργος, Ramon Calabuig (Αργεντινος τερματοφυλακάρα που έμεινε μόνο 1μισο χρόνο καθώς τον ζητάνε οι μισές ομάδες της Ευρώπης και σου φευγει. Τσέπωσα και 4,5 εκατ. από την Roma), Κώστας Τσιμίκας και Anicet Doubai.
Post Reply

Return to “Τακτικές/Προπόνηση”