Tasosbin 4-4-2 *Das Wunder der RB Leipzig*

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν μπορείς ανέβασε ένα screenshot από τον φάκελο tactics και τα περιεχόμενά του. Να φανταστώ ότι τα έχεις βάλει στο Football Manager 2016...
georgeIII
Trialist
Trialist
Posts: 21
Joined: Tue May 01, 2007 6:41 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

rimini wrote:Αν μπορείς ανέβασε ένα screenshot από τον φάκελο tactics και τα περιεχόμενά του. Να φανταστώ ότι τα έχεις βάλει στο Football Manager 2016...
Τον φάκελο tactics στην διαδρομή που είπα; documents/sports interactive/football manager 2016/tactics;
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9253
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

ναι
:liverpool:
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9253
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

ανέβηκε η έκδοση 1.2. Έχουν γίνει τα απαραίτητα εντίτ στο πρώτο ποστ. Οι αλλαγές είναι οι εξείς:
12-12-15, έκδοση 1.2 : Ο Τερματοφύλακας άλλαξε σε Τερματοφύλακας Λίμπερο με καθήκον άμυνα. Παίζοντας με Μπάγερν και έχοντας τον Νόιερ, διαπίστωσα ότι αν ο GK μας μπορεί να υποστηρίξει αυτό το ρόλο, θα δώσει βοήθειες στην άμυνα μας και θα καθαρίσει μπαλιές στη πλάτη της.
Ο ΜΚΔ άλλαξε από οργανωτής- υποστήριξη, σε Προωθημένος οργανωτής υποστήριξη. Κερδίζουμε περισσότερη δημιουργία και κινητικότητα στον άξονα.
:liverpool:
georgeIII
Trialist
Trialist
Posts: 21
Joined: Tue May 01, 2007 6:41 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τελικά δεν είχαν κατέβει σωστά οι τακτικές, ήταν μόνο 4kbs τώρα όλα καλά ευχαριστώ.
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9253
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

Δοκίμασε και δώσε feedback;)


Spammed from my iPhone using Tapatalk
:liverpool:
User avatar
lias17
Amateur
Amateur
Posts: 126
Joined: Thu Dec 08, 2011 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Ιωνικός Νίκαιάς
Αγαπημένη Ομάδα: Πάοκ
facebook προφίλ: ilias.agrafiotis.3
twitter: Agrafasil86
Status: Everybody lies
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μoιάζει πάρα πολύ με την τακτική Kyznar's 4-4-2 από το steam community αλλά εσύ φίλε tasosbin το απογείωσες, πραγματικά πολύ καλή δουλειά συγχαρητήρια =D> .
Την χρησιμοποίησα σε ένα ματς και το αποτέλεσμα 6-1, δεν θυμάμαι να έχω κερδίσει ως τώρα έτσι με απόλυτη κυριαρχία σε όλους τους τομείς. Η μόνη αλλάγη που έκανα είναι άντι για ΟΕΠ έπαιξα με ΕΠ-ΣΤΟΧΟ (λόγο χαμηλής κατηγορίας οι επιθετικοί μου δεν είναι καθόλου καλοί σε αυτο τον ρόλο) και κατά την διάρκεια του αγώνα ο ΚΕΝΤΡ-ΚΟΦΤ έγινε BOX TO BOX. Θα επανέλθω με νέα από αυτό το συστημα πως θα πάει η σεζόν. Μακάρι να μην είχα το θέμα που μου εμφάνησε από εχτές το παιχνίδι, περιμένω να δω τι θα γίνει.
Πάντως και πάλι συγχαρητήρια για την δουλειά σου πραγματικά με βοήθησε να κατάλαβω καλύτερα τις τακτικές στο φετινό FM16.
Look21
Trialist
Trialist
Posts: 1
Joined: Thu Nov 12, 2015 4:25 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπερα , κατεβασα να δοκιμασω την τακτικη σου , δεν εχω παιξει ακομα καπιο επισιμο παιχνιδι αλλα εχω καποιες αποριες. 1. ετσι ξεκινας απεναντι σε ολες τις ομαδες? εντος εδρας με χαμηλη κατηγορια και εκτως απεναντι στην μπαρτσελονα για παραδειγμα ? η κανεις καποιες παραλαγες ? 2. κατα την διαρκεια του αγωνα κανεις καποια αλαγη αν εισαι πισω στο σκορ η ισοπαλια ? και τι κανεις οταν κερδιζεις και θες να το κρατησεις ? 3. τι team talks δινεις στους παιχτες σου πριν/κατα την διαρκεια / τελος . ? 4. στις ρυθμησεις του αντιαλου στην αρχη του παιχνιδιου το αφηνεις κενο ? η βαζεις τον βοηθο ? . Αυτα , σορρυ αν κουρασα η αν εχεις απαντησει καποιο απο ολα .
georgekolokotronis
Coach
Coach
Posts: 2652
Joined: Mon May 25, 2009 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: paok,liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: περιμενοντας τον......
Location: SALONICA
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Τάσο χρονια πολλα. Επι την ευκαιρια εχεις κανεις αλλαγές ρόλων σε παιχτες ; Πχ εχω ΠΑΟΚ παιζω με Berba trequartista. Αλλαζει κατι αυτο στο ολο παιχνιδι της ομάδας ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9253
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους!
lias17 wrote:Μoιάζει πάρα πολύ με την τακτική Kyznar's 4-4-2 από το steam community αλλά εσύ φίλε tasosbin το απογείωσες, πραγματικά πολύ καλή δουλειά συγχαρητήρια =D> .
Την χρησιμοποίησα σε ένα ματς και το αποτέλεσμα 6-1, δεν θυμάμαι να έχω κερδίσει ως τώρα έτσι με απόλυτη κυριαρχία σε όλους τους τομείς. Η μόνη αλλάγη που έκανα είναι άντι για ΟΕΠ έπαιξα με ΕΠ-ΣΤΟΧΟ (λόγο χαμηλής κατηγορίας οι επιθετικοί μου δεν είναι καθόλου καλοί σε αυτο τον ρόλο) και κατά την διάρκεια του αγώνα ο ΚΕΝΤΡ-ΚΟΦΤ έγινε BOX TO BOX. Θα επανέλθω με νέα από αυτό το συστημα πως θα πάει η σεζόν. Μακάρι να μην είχα το θέμα που μου εμφάνησε από εχτές το παιχνίδι, περιμένω να δω τι θα γίνει.
Πάντως και πάλι συγχαρητήρια για την δουλειά σου πραγματικά με βοήθησε να κατάλαβω καλύτερα τις τακτικές στο φετινό FM16.
Ηλία, την τακτική του Kryznar δεν την έχω δει.
Το θέμα με τον επιθετικό, μου το έχουν επισημάνει και άλλοι. Αν δεν έχετε ΟΕΠ καλύτερα θα έλεγα να βάλετε ΠΟ. Η επιθετική μας λειτουργία στηρίζεται κατά ένα μεγάλο ποσοστό στα γκολ του ΑμΕΠ ο οποίο παίρνει ασσίστ από τον ΟΠΕ αφού ιδιότητα του είναι η δημιουργία φάσεων για τους συμπαίκτες του. Κάτι τέτοιο κάνει και ο ΠΟ κάποιες φορές. Ο ΕΠ-Στόχος νομίζω ότι λειτουργεί πιο "εγωιστικά " στον αγώνα.
Στο θέμα του ΚΚ. Αυτός ο παίχτης θα είναι στο κέντρο και θα μας γλυτώσει από αρκετοτές επικίνδυνες αντεπιθέσεις. Ο Β2Β βοηθάει μεν στην ανάπτυξη, ωστόσο ανεβαίνει περισσότερο. Επίσης ο ΚΚ είναι μια ακούραστη μηχανή πρέσινγκ. Όσες φορές δοκίμασα Β2Β δεν έπαιζαν ιδιαίτερα καλά.
Look21 wrote:Καλησπερα , κατεβασα να δοκιμασω την τακτικη σου , δεν εχω παιξει ακομα καπιο επισιμο παιχνιδι αλλα εχω καποιες αποριες. 1. ετσι ξεκινας απεναντι σε ολες τις ομαδες? εντος εδρας με χαμηλη κατηγορια και εκτως απεναντι στην μπαρτσελονα για παραδειγμα ? η κανεις καποιες παραλαγες ? 2. κατα την διαρκεια του αγωνα κανεις καποια αλαγη αν εισαι πισω στο σκορ η ισοπαλια ? και τι κανεις οταν κερδιζεις και θες να το κρατησεις ? 3. τι team talks δινεις στους παιχτες σου πριν/κατα την διαρκεια / τελος . ? 4. στις ρυθμησεις του αντιαλου στην αρχη του παιχνιδιου το αφηνεις κενο ? η βαζεις τον βοηθο ? . Αυτά , σορρυ αν κουρασα η αν εχεις απαντησει καποιο απο ολα .
1. Ναι, με όλες τις ομάδες παίζω έτσι. Δεν έχω στόχο να κλέψω παιχνίδια αλλά να παίξουμε μπάλα και να κυριαρχήσουμε. Σε κάποια παιχνίδια με αντιπάλους όπως η Μπαρτσα, έβαζα σκληρά μαρκαρίσματα σε παίχτες όπως Μέσι, Νευμάρ.

2. Αν είμαι πίσω στο σκορ κάποιες φορές, ανάλογα το πως πάει το ματς, βάζω υψηλότερο ρυθμό.

3. Πριν κατηγορηματικά ότι περιμένω νίκη. Ημίχρονο ήρεμα (εφόσον κερδίζουμε) ότι είμαι ευχαριστημένος και να συνεχίσουν έτσι. Αν είναι ισοπαλία και παίζουμε καλά τους λέω πάλι ηρεμα ότι αν συνεχίσουν έτσι θα νικήσουν ενώ αν δεν παίζουμε καλά κατηγορηματικά ή επιθετικά (ανάλογα με την εμφάνιση τους) ότι περιμένω να δω κάτι καλύτερο. Στο τέλος ήρεμα και ότι έπαιξαν καλά στις νίκες, στις γκέλες τους λέω κατηγορηματικά ότι δεν ήταν καλοί κτλ.

4. Στις ρυθμίσεις του αντιπάλου τίποτα, κατά τη διάρκεια ίσως βάλω σε κάποιον παίχτη που είναι επικίνδυνος πίεση και σκληρά μαρκαρίσματα.
georgekolokotronis wrote:Τάσο χρονια πολλα. Επι την ευκαιρια εχεις κανεις αλλαγές ρόλων σε παιχτες ; Πχ εχω ΠΑΟΚ παιζω με Berba trequartista. Αλλαζει κατι αυτο στο ολο παιχνιδι της ομάδας ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Γιώργο, ο Trequarista είναι αμέτοχος στην αμυντική μας λειτουργία ενώ έτσι χάνεις και τον φορ που θα είχες μέσα στη περιοχή, είτε για να τελειώσει φάσεις είτε για να δώσει ασσίστ. Ωστόσο όταν έχεις τον Μπερμπάτοφ ίσως είναι καλύτερο να παίξεις έτσι αν εκεί αποδίδει καλύτερα, θα κάνει τη διαφορά. Δοκίμασε το και πες μου. Ίσως όμως σου επειρεάζει το παιχνίδι του ΑμΕπ. Δες το και πες μας ;)
:liverpool:
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9253
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

Αποτελέσματα και ρόστερ από μια σεζόν με την ΑΕΛ στην σουπερλιγκ με κατάκτηση πρωταθλήματος.
Spoiler: show
Image

Image
Image
Image
Image
:liverpool:
User avatar
g-max
Indispensible
Indispensible
Posts: 1554
Joined: Tue Oct 19, 2004 7:17 pm
Football Manager της ομάδας: Veroia United
Αγαπημένη Ομάδα: Veroia
Status: 10+ ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΗΦΑΝΟ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ FMGREECE
Location: Veroia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Καταπληκτικά! Από ατομικές οδηγίες τι προτείνεις ;
G. Gerara The Proud Manager of Veroia United
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9253
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

Δεν έχω βάλει καθόλου ατομικές οδηγίες. Νομίζω οτι οι default απο κάθε ρόλο αρκούν. ;)


Spammed from my iPhone using Tapatalk
:liverpool:
User avatar
danis
Rotation
Rotation
Posts: 1081
Joined: Thu Apr 17, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Αχιλλεας Φαρσαλων
Location: Αθηνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νομιζω πως αυτό που κανει τη διάφορα είναι η οδηγία η άμυνα να μένει πιο χαμηλά..ενω σε πρωτη φαση νομίζεις πως δεν συνδυάζεται με την επιθετική τακτική ,τελικά είναι αυτό που κανει τη διάφορα...Δεν είναι cheat γιατί υπαρχουν ομάδες που επιλέγουν να πιέσουν πιο ψηλά αλλά την αμυντική γραμμή την κρατάνε πίσω(π.χ. Γιουβέντους) ...Απλως έρχεται σε αντιδιαστολή με αυτό που λένε πολλοί οι γραμμές να είναι κοντά...
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9253
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

Οι γραμμές ειναι κοντά λόγω του ρευστού σχηματισμού. Δηλαδή οι παίχτες μας θα αμυνθούν πιο μαζικά οταν δεν εχουν τη μπάλα.
Ζητάμε απο την αμυνα να μένει πιο χαμηλά ωστόσο αυτο δεν σημαίνει οτι δεν ανεβαίνει καθόλου. Απλά λόγω επιθετικής νοοτροπίας θα ανέβαινε πολύ ψηλότερα χωρίς αυτή την οδηγία.
Βλέποντας και την εικόνα με τις οδηγίες δηλαδή, φαίνεται οτι το ύψος της άμυνας ειναι κοντά στο κέντρο.



Spammed from my iPhone using Tapatalk
:liverpool:
Post Reply

Return to “Τακτικές/Προπόνηση”