Αφιέρωμα στον Cholo Simeone (4-5-1) "Cholo's Pressing"

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

fotux23 wrote:Καλησπέρα! :D
Δοκιμασα την τακτικη στην πρωτη μου σεζον στην Ιταλια με την Φιορεντίνα.
Στο πρωτάθλημα τερμάτισα τέταρτος ξεπερνώντας τους αρχικούς στόχους της διοίκησης.Το μόνο αρνητικό ήταν οτι στα δύσκολα παιχνίδια με juve,roma,milan έχασα εύκολα και χωρίς να μπορέσω να δημιουργήσω πολλές ευκαιρίες εκτός το παιχνίδι εκτός με την Ναπολι που κέρδισα 1-4!

Στο Europa leage έφτασα τελικό αλλά έχασα απο την τοτεναμ με 3-1.Εδω η τακτικη απέδωσε καλύτερα γιατι πιστεύω οτι οι ομάδες έπαιζαν πιο επιθετικά -kavala

Στο κύπελλο αποκλειστηκα νωρίς απο την Roma.

Συνοψίζοντας αξίζει δοκιμή η τακτική.Καλή επιτυχία σε όσους την δοκιμάσουν. -gioupi

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟΝ BillHoudini. -doublekiss
Fotux23 χαίρομαι πολύ που ταίριαξε η τακτική μου με την Fiorentina που έχεις αναλάβει, κρίμα που δε μπορώ να τη χρησιμοποιήσω με την Torino στα streams μου.

Επειδή όμως μου φαίνεται παράξενο που δεν σου πήγε καλά στα "δύσκολα" ματς, μπορείς όποτε έχεις χρόνο να μου ανεβάσεις screenshots με τα στατιστικά των αγώνων;

Γιατί εγώ με τον Παναιτωλικό έχω βρει δυσκολίες σε ματς με ίσες ή χειρότερες ομάδες, όχι με καλύτερες. Για να φανταστείς έχω πάρει "Χ" από ΠΑΟ-ΑΕΚ-ΠΑΟΚ και έχω χάσει από Ηρακλή και ΟΦΗ.

Ελπίζω τη δεύτερη χρονιά να σου πάει καλύτερα!
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
geohard
Rotation
Rotation
Posts: 1068
Joined: Thu Dec 25, 2008 12:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Man.United
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

BillHoudini μόλις βρω λίγο χρόνο θα ανεβάσω λεπτομερειες κτλ. Όσο αναφορα τις μικροαλλαγες που έκανα έχουν να κάνουν με τις θέσεις των πλάγιων μπακ από περιορισμένα πλάγια μπακ. Και τον κεντρικό μέσο που τον δοκίμασα σε ρόλο οργάνωτη και Π.οργανωτη λόγο κάποιον παικτών. Στα μπακ δέχτηκα πιο εύκολα γκολ σε ένα παιχνίδι και τα γύρισα στις αρχικές θέσεις.Οσο αναφορά τον κεντρικό μέσο ακόμα κάνω τις αλχημείες ανάλογα με το ποιος θα παίξει.Θελω βέβαια να ολοκληρώσω και τον 2ο γύρο για να έχω πιο ολοκληρωμένη εικόνα.
FM13
Η ιστορια μου: Mια πόλη μια ομάδα! (ΠΑΟΚ) (Liverpool F.C)
viewtopic.php?f=359&t=38267


FM11

Η ιστορια μου: The Voice Of The South Come On(Southampton F.C)
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να μου πεις οπωσδήποτε πώς πήγε η αλλαγή από "Κεντρικός Μέσος" σε "Προωθημένο Οργανωτή" γιατί ήταν κάτι που σκεφτόμουν κι εγώ.

Πάντως με βάση τη λογική, πιο κοντά στον ρόλο Κ.Μ είναι ο Box to Box ή ο Ελεύθερος Οργανωτής παρά ο Π.Ο ή ο Οργανωτής.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
geohard
Rotation
Rotation
Posts: 1068
Joined: Thu Dec 25, 2008 12:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Man.United
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συμφωνω απλα δεν χρησιμοποιησα στους ρολους που αναφερες επειδη οπως ειπες ειναι πιο κοντα στον κεντρικο
μεσο. Κοιτα σαν Π.οργανωτης ταιριαξε καλυτερα απο οργανωτης γιατι εδινε περισσότερη δημιουργία και κινητικότητα στον άξονα και σε attack duty παταει πιο πολυ περιοχη,αλλα και σαν κεντρικος μεσος πηγε πολυ καλα παντα εξαρτατε απο τον παικτη.Εγω πχ σαν K.Μ χρησιμοποιησα τον Ajer και σαν Π.Ο τον Wilshere.
FM13
Η ιστορια μου: Mια πόλη μια ομάδα! (ΠΑΟΚ) (Liverpool F.C)
viewtopic.php?f=359&t=38267


FM11

Η ιστορια μου: The Voice Of The South Come On(Southampton F.C)
User avatar
fotux23
Trialist
Trialist
Posts: 93
Joined: Sat Oct 02, 2010 3:23 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Νέα Μουδανιά
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα. :D

Ανεβάζω εικόνες από τα παιχνίδια που δυστιχώς η ομάδα δεν τράβηξε.

Χαμένος τελικός UEFA 3-1 Τοτεναμ
Spoiler: show
Image
Κύπελλο μ Roma 3-0
Spoiler: show
Image
Με την Λεβερκουζεν 3-1
Spoiler: show
Image
Αυτα ενδεικτικά έχω και άλλα ματτς με παρόποια στατιστικά απλά έληξαν ισόπαλα.
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κάνε άλλη μια προσπάθεια με τις εικόνες, δυστυχώς δεν έχουν ανέβει σωστά και δε φαίνεται κάτι.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
byzas4
Trialist
Trialist
Posts: 41
Joined: Sat Sep 08, 2012 2:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Βύζας Μεγάρων
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπον την δοκιμασα και εγω με Βαλενθια...
Αμυντικα ειμαστε γρανιτης... Αδιαπεραστη αμυνα... Επιθετικα εχω τρομερο προβλημα! Το γυρναω σε Control ή και Attacking με υποδεεστερες ομαδες, κατι παει να γινει... Αλλα και παλι ειμαστε πολυ δυσκολοι οχι μονο στο γκολ αλλα στη δημιουργια φασεων γενικοτερα...

Αρκει να πω πως σε 2 συνεχομενα παιχνιδια με αντιπαλους που παλευονται (Χεταφε και Σεβιλλη) περασε ΟΛΟΚΛΗΡΟ το ματς διχως να δειξει φαση απο καμια ομαδα (εχω το highlights στο Key)... :P -wall Πραγμα που σημαινει οτι δεν απειληθηκα ποτε αλλα επιθετικα μηδεν επισης!
Και με Μπαρτσελονα πηρα ΑΝΕΤΟΤΑΤΗ ισοπαλια 0-0 χωρις να απειληθω ποτε!

Εχω παιξει λιγο με ρολους και οδηγιες, με μικρη ομως βελτιωση... Βεβαια τωρα θα την χρησιμοποιησω σιγουρα στο 1ο ματς εκτος με Γιουβε στους 8 του Ch.L., μηπως και κανω τιποτα!

EDIT: Παρατηρω οτι χαραμιζω τα ακραια μου μπακ που τυγχανει στη Βαλενθια να ειναι γρηγορα και με αρκετα επιθετικες αρετες (Gaya και Cancelo) με τον ρολο του Limited Full Back... Μιλαμε για 6,3-6,5 αποδοση το πολυ...
Μου αρεσει ομως η φιλοσοφια της τακτικης και λεω να την παλεψω κι αλλο... Ελπιζω να μην το πληρωσω! :P
If you repeat a lie often enough, it becomes politics...
User avatar
fotux23
Trialist
Trialist
Posts: 93
Joined: Sat Oct 02, 2010 3:23 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Νέα Μουδανιά
Has thanked: 0
Been thanked: 0

byzas4 με Γιουβε πως πήγε;;;;

Αποφάσισα να δοκιμάσω κι εγω την τακτική σε κοντρολ να δω πως θα αντιδράσει η ομάδα.
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Control παίζω στα εντός απέναντι σε χειρότερες ομάδες και πάει πολύ καλά.

@byzas4
Έχω αλλάξει κι εγώ τα μπακ μου, σε ρόλο Πλάγιος Μπακ (άμυνα) ή Μπακ Χαφ (άμυνα) και συνεχίζει να πηγαίνει πολύ καλά, προχώρα και μην ανησυχείς!
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
geohard
Rotation
Rotation
Posts: 1068
Joined: Thu Dec 25, 2008 12:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Man.United
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μετα απο την ολοκληρωση του δευτερου γυρου χρησιμοποιοντας την συγκεκριμενη τακτικη ειχα τα εξης αποτελεσματα.
Spoiler: show
Image
Στο γενικο συνολο πηγαμε πολυ καλυτερα απο τον πρωτο γυρο,βεβαια εχασα ολους τους στοχους μου λογο της πολυ κακης αρχης. Οσο παντος χρησιμοποιησα την τακτικη και με μοναδικη αλλαγη στα μπακ που τα ειχα πλαγια μπακ (αμυνα) ή (υποστηριξη) και καποιες φορες που ξεκινησα με Προωθημενο οργανωτη αντι Κ.Μεσο πηγα πολυ καλα. Σφιχτη ομαδα δυνατη αμυνα αναγκαζαμε τους αντιπαλους να κανουνε πολλα σουτ αλλα πολυ λιγα ηταν εντος στοχου,απο κατοχη πολυ σπανια να ειχα μεγαλη διαφορα ειτε εγω ειτε οι αντιπαλοι,6,7 γκολ δεχτηκα απο στημενα ειδικα μεχρι να βρω μια χημεια εκει οπως και εμεις ειχαμε γκολ απο στημενες φασεις. Παιζοντας συνηθως με κανονικο ρυθμο εντος και το αλλαζα σε ελεγχο συνηθως γιατι το ημιχρονο περνουσε αερας...και εκτος ειδικα σε δυσκολες εδρες αντεπιθεση που με εδωσε πολυ καλα αποτελεσματα. ΑΑΑ και φυσικα πολλες μα πολλες κιτρινες καρτες...κοκκινες καπου 6 αν δεν κανω λαθος.

Εδω μερικα απο τα παιχνιδια με καποιες λεπτομεριες.
Spoiler: show
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Υ.Γ. Εννοιτε οτι παντα κατα την διαρκεια και αναλογα με τα παιχνιδια γινονται καποιες αλλαγες
τοσο τακτικα οσο και παικτικα.
FM13
Η ιστορια μου: Mια πόλη μια ομάδα! (ΠΑΟΚ) (Liverpool F.C)
viewtopic.php?f=359&t=38267


FM11

Η ιστορια μου: The Voice Of The South Come On(Southampton F.C)
byzas4
Trialist
Trialist
Posts: 41
Joined: Sat Sep 08, 2012 2:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Βύζας Μεγάρων
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπον με Γιουβε το πλανο πηγε τελεια! Κερδισαμε 1-0 και με 10 παιχτες απο το 75' και μετα...
Η τακτικη αυτη ειναι μανουλα για τετοια ματς! :wink:
Αλλαξα τα πλαγια μπακ ρολους και ηταν καλυτερα!
If you repeat a lie often enough, it becomes politics...
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κι εγώ νίκησα τον Ολυμπιακό μέσα στο Καραϊσκάκης στο ντέρμπι για την πρώτη θέση, άσχετα που μετά έκανα 2 γκέλες στη σειρά και βρέθηκα 3ος.

Κλασικό ποδόσφαιρο Cholo, goal από στημένη φάση και μετά το μαχαίρι στα δόντια. Ούτε μια Clear Cut δεν έβγαλε ο Ολυμπιακός.
Spoiler: show
Image
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
fotux23
Trialist
Trialist
Posts: 93
Joined: Sat Oct 02, 2010 3:23 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Νέα Μουδανιά
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Την δευτερη χρονία με φιορεντίνα βγήκα δευτερος στο πρωτάθλημα με εκπλητκικό δευτερο γύρο - νίκησα ακόμα και Juve , στο Europa απλά πέρασα τους ομίλους και ΚΑΤΕΚΤΗΣΑ το κύπελλο!!! -falaina


Στατιστικά Κυπέλλου
Spoiler: show
Image
BaCaRdIMoJiTo
Trialist
Trialist
Posts: 83
Joined: Tue Nov 15, 2011 7:21 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Την δοκίμασα αυτή την τακτική στο save μου με το Αμβούργο και έχω κάνει διπλό μέσα στην bvb και 2 νίκες μέσα έξω με την Λεβερκούζεν, βέβαια με Μπαγερν και Σάλκε τα βρήκα λίγο σκούρα :P η Μπαγερν σταμάτησε στα 4 και η Σάλκε στα 2!
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ ωραία τακτική φιλέ μου θα την δοκίμασω και εγώ στο save μου με Λίβερπουλ αλλά όχι σαν βασική τακτική αλλά ως δεύτερη σε δύσκολα παιχνίδια όπου θέλω να πάρω καλά αποτελέσματα από δύσκολους αντιπάλους δλδ σε ντέρμπι ειδικά εκτός έδρας στο πρωτάθλημα και σε ντέρμπι τσουλου.
Με το θέμα προπόνησης τι έχεις βάλει φιλαρακι μου;και προπόνηση αγώνα;

Στάλθηκε από το Lenovo S90-A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Image
Post Reply

Return to “Τακτικές/Προπόνηση”