4-4-1-1 Dogs of War

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
Professor
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Thu Oct 20, 2016 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕ ΛΑΡΙΣΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φοβερή ανάλυση ο παίκτης. Πάντως εγώ που έχω την ΑΕΛ εδώ και κάμποσες σεζόν, με αδύναμες ομάδες παίζω πολύ το 4-2-3-1 attacking, με κατοχή και μεικτές πάσες, πίεση,ρυθμό κανονικό, ανάπτυξη επιθετικού παιχνιδιού απο τα πλάγια και μεικτές σέντρες.
Όταν πάιζω με ισάξιους δύσκολους αντιπάλους επιλέγω σύστημα ανάλογα με τον αν παίζω εντός ή εκτός, το σύστημα του αντιπάλου κτλ., με τα συνηθέστερα να είναι τα 4-2-3-1, 4-1-3-2,4-4-2 (ή και το δικό σου 4-4-1-1 με deep lying 2ο επιθετικό) και λίγες φορές τον ρόμβο.
Πάντα όλες οι υπόλοιπες οδηγίες προσαρμόζονται ανάλογα και με τις συστάσεις του παιχνιδιού, τις δυνατότητες των παικτών και τις αδυναμίες του αντιπάλου.
Σε ματς με τις μεγάλες ευρωπαϊκές., συνήθως 4-2-3-1, 5-3-2, 4-1-2-3 αμυντικά, ή αντεπιθέσεις. Και αν ειμαι κοντά στο αποτέλεσμα που θέλω, στο τελευταίο 10 λεπτό περίπου πάιζω contain, με μικρές μπαλιες, καθυστέρηση κτλ.,σκληρό μαρκάρισμα για να κερδίσω χρόνο κ.ο.κ.
Επίσης σε κάθε σύστημα που επιλέγω κάνω πάντα αρκετά λεπτά να τσεκάρω πώς παίζει ο αντίπαλος. Δεν ειμαι τόσο φανατικός της μεγάλης αφομοίωσης ενός συστήματος, όσο το να επιλέγω τακτική α ανά αγώνα. Ετσι μου βγαίνει.
Επίσης στο εκάστοτε σύστημα, επιλέγω τον καλύτερο δυνατό ρόλο του κάθε ποδοσφαιριστή και ανάλογα με τον προσωπικό του αντίπαλο.
Το 4-4-1-1 το προτίμησα λίγες φορές με τον πίσω απολ το φορ με κάποιον που ειναι τέλειος trequarista. Καλή επιτυχία είχε.
Post Reply

Return to “Τακτικές/Προπόνηση”