4-2-3-1 "ΠΝΙΞΤΕ ΤΟΥΣ"

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
Post Reply
User avatar
leontokardos
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6379
Joined: Mon May 31, 2010 3:39 pm
Location: Glasgow, UK
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

ΕΙΣΑΓΩΓΗ

Είναι η πρώτη φορά, στα όσα χρόνια παίζω fm και ασχολούμαι με το φόρουμ, που κάνω προσπάθεια να ποστάρω μία τακτική μου, οπότε θα ζητήσω εκ των προτέρων συγγνώμη για πιθανά λάθη ή παραλείψεις κατά την απεικόνιση. Ο λόγος που αποφάσισα να ανεβάσω την τακτική είναι διότι το φετινό fm με παίδεψε περισσότερο από κάθε άλλο σε αυτό το κομμάτι, εξαιτίας των γνωστών σε όλους "αδύνατων" σημείων της ME.

ΓΕΝΙΚΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ

Έχοντας παίξει ποδόσφαιρο αρκετά χρόνια και έχοντας παρακολουθήσει ακόμη περισσότερα, έχω καταλήξει σε κάποια συμπεράσματα όσον αφορά τον τρόπο που μου αρέσει να βλέπω μια ομάδα να παίζει. Θα χαρακτήριζα λοιπόν τον εαυτό μου λάτρη των ομάδων που προσπαθούν να επιβάλλουν το δικό τους ρυθμό. Μου αρέσουν οι ομάδες που αρέσκονται να έχουν πολύ τη μπάλα στα πόδια τους και να κάνουν αυτές το παιχνίδι όσον αφορά το επιθετικό κομμάτι. Στο αμυντικό κομμάτι είμαι λάτρης του ασφυκτικού πρέσινγκ με σκοπό την ανάκτηση της κατοχής και της εκ νέου δημιουργίας επιθέσεων. Από αυτή τη μίνι περιγραφή, μάλλον έχετε ήδη καταλάβει για ποιο λόγο γράφτηκε το "ΠΝΙΞΤΕ ΤΟΥΣ" στην ονομασία του τόπικ.

ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΗ

Image

Όπως καταλαβαίνετε δυσκολεύτηκα πολύ στην ονομασία της τακτικής σε 4-2-3-1 μιας και κάλλιστα θα μπορούσε κανείς να βρει πολλούς άλλους συνδυασμούς αριθμών για να την ονομάσει. Πρωταρχικός στόχος μου με τη συγκεκριμένη τοποθέτηση των παικτών μέσα στο γήπεδο είναι να γεμίσουμε το κέντρο προκειμένου να πετύχουμε τα επιθυμητά ποσοστά κατοχής και πίεσης ανάλογα με το αν βρισκόμαστε σε φάση επίθεσης ή άμυνας. Παίκτες κλειδιά δε μπορώ να ξεχωρίσω. Θεωρώ ότι στη συγκεκριμένη τακτική επιβάλλεται κάθε παίκτης να είναι εξαιρετικός στο ρόλο που του ανατίθεται και δεν υπάρχει χώρος για αδυναμίες. Ενδεικτικά, εφάρμοσα την τακτική αυτή στο Ελληνικό πρωτάθλημα έχοντας Πανσερραϊκό, μετά από 4 σεζόν έχοντας διαμορφώσει ένα ρόστερ ικανό να τη στελεχώσει επάξια. Το αποτέλεσμα ήταν να με οδηγήσει την 5η και 6η σεζόν σε δύο συνεχόμενα πρωταθλήματα και ένα κύπελλο, δίνοντάς μου και ένα αεροπορικό εισιτήριο για Μάντσεστερ εκεί όπου οι Άραβες μου παρέδωσαν τα κλειδιά της 17ης στην Premier League Manchester City, την οποία αισίως οδηγώ στο 3ο συνεχόμενο πρωτάθλημα.

Όπως βλέπετε από την επιλογή των θέσεων και των ρόλων, με το αμυντικό κομμάτι ασχολούνται λίγοι παίκτες. Αυτό συνεπάγεται ότι απαιτείται να έχουμε έναν εξαιρετικό τερματοφύλακα που θα είναι εκεί για να αποτρέψει τον κίνδυνο στις λιγοστές φάσεις που θα επιτραπούν στον αντίπαλο. Τα δύο στόπερ μας πρέπει να είναι κυρίως γρήγορα αλλά και ικανά στο ψηλό παιχνίδι, γιατί η ομάδα θα παίζει και θα πιέζει ψηλά, με αποτέλεσμα να επιχειρούνται πάσες στην πλάτη της άμυνάς μας. Το τρίτο αμυντικό μας στήριγμα αποτελεί ο Κεντρικός Κόφτης στο κέντρο, όπου χρειαζόμαστε ένα σκυλί του πολέμου με τεράστιες αντοχές και όσο το δυνατό καλύτερη ικανότητα στις πάσες έτσι ώστε να συμμετέχει επάξια και στο παιχνίδι κατοχής που θα εφαρμόζουμε.

Στο επιθετικό κομμάτι, όπως καταλαβαίνετε επιλέγουμε να εκμεταλλευτούμε στο μέγιστο τα πλάγια μπακ. Ανεβάζουμε εξ αρχής ψηλά στο γήπεδο τους δύο αυτούς παίκτες, δίνοντάς τους απεριόριστες επιθετικές προοπτικές. Αυτό απαιτεί παίκτες με υψηλή αντοχή, τεχνική και φυσικά εξαιρετική σέντρα. Στο χώρο του κέντρου ο Οργανωτής μας είναι εκεί για να προωθεί τη μπάλα είτε προς τα εμπρός είτε προς τα πλάγια και για τη θέση αυτή θέλουμε έναν παίκτη "εγκέφαλο" με ό,τι αυτό συνεπάγεται στα χαρακτηριστικά του. Μπροστά του έχουμε μια τριάδα παικτών εξαιρετικά σημαντική για το επιθετικό μας παιχνίδι. Στο κέντρο της τριπλέτας βρίσκεται ένας Προωθημένος Οργανωτής ο οποίος θα αναλάβει να πάρει τη μπάλα από τους πιο οπισθοχωρημένους παίκτες μας και να επιχειρήσει είτε σουτ είτε κάθετες πάσες-ασσίστ. Οι πάσες, η δημιουργικότητα και τα μακρινά σουτ είναι κομβικά χαρακτηριστικά για την επιλογή του συγκεκριμένου παίκτη. Δίπλα του επέλεξα να τοποθετήσω δύο Κρυφούς Επιθετικούς οι οποίοι θα παίζουν μέσα στο γήπεδο, πολύ κοντά σε αυτόν, αλλά θα έχουν και τη δυνατότητα να τρυπώνουν στις αμυντικές τρύπες του αντιπάλου με στόχο να κάνουν τη ζημιά. Ο ρόλος αυτών των δύο παικτών είναι τόσο δημιουργικός όσο και εκτελεστικός. Αναλόγως την πλευρά απ την οποία κάνουμε επίθεση, ο Κρυφός Επιθετικός μας κοιτάει να πάρει τη μπάλα για να μοιράσει κάποια ασσίστ ή να τρυπώσει στα κενά της αντίπαλης άμυνας για να πάρει την ασσίστ και να τη μετατρέψει σε γκολ. Συνεπώς αν βρείτε τους παίκτες με τα κατάλληλα χαρακτηριστικά, θα σας δώσουν και πολλά γκολ και πολλές ασσίστ μέχρι το τέλος της σεζόν. Μπροστά τους ο 11ος παίκτης μας φαίνεται μοναχικός καβαλάρης, μα μόνο τέτοιος δεν είναι. Ο παίκτης αυτός τροφοδοτείται πραγματικά από τους πάντες, ενώ συχνά έχει δίπλα του την παρέα ενός ή και των δύο κρυφών επιθετικών. Παίρνει σέντρες από τα πλάγια μπακ ή κάθετες από την τριπλέτα πίσω του. Από αυτόν θέλουμε απλά να παστελώνει. Η επιλογή του παίκτη και του ρόλου είναι δική σας. Είμαι τυχερός γιατί έχω βει παίκτες με υψηλές προδιαγραφές στο παιχνίδι τους και επέλεξα το ρόλο του Ολοκληρωμένου Επιθετικού γι αυτή τη θέση μιας και μπορούν να ανταπεξέλθουν.

ΟΔΗΓΙΕΣ

Image

Μερικές σύντομες επεξηγήσεις. Επέλεξα ευέλικτο σχηματισμό και έλεγχο της μπάλας γιατί αυτό επιδιώκουμε. Ο ρυθμός μας θέλουμε να είναι χαμηλός, επιδιώκοντας μεγάλα ποσοστά κατοχής (>65%) και όσο το δυνατό λιγότερες λανθασμένες πάσες που θα μας κοστίσουν σε αντεπιθέσεις του αντιπάλου. Θέλουμε πλάτος στο παιχνίδι μας, διότι θέλουμε να συμμετέχουν πολύ σε αυτό τα πλάγια μπακ χαφ μας. Η αμυντική γραμμή μας εφόσον αποτελείται από γρήγορα στόπερ επιλέγουμε να είναι όσο το δυνατό ψηλότερα στο γήπεδο. Θέλουμε να δώσουμε ελάχιστο χώρο στον αντίπαλο και να τον πιέσουμε ασφυκτικά σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου (Εμποδίστε κοντινή διανομή ΤΦ-Χρησιμοποίηση στενού μαρκαρίσματος). Ενεργοποιημένη είναι και η εντολή του τεχνητού οφσάιντ για να μειώσουμε τις ευκαιρίες για γκολ του αντιπάλου και τη δυνατότητα επιτυχημένων κάθετων πασών στην πλάτη μας. Έχουμε επιλέξει παιχνίδι από την άμυνα διότι δε θέλουμε μπαμ μπουμ μπαλιές, αλλά ήρεμες πάσες. Η διατήρηση κατοχής, οι κοντινότερες πάσες και η εντολή ντρίπλαρε λιγότερο ενισχύουν την ηρεμία και την ψυχραιμία στο παιχνίδι μας σε συνδυασμό με την εντολή κρατήστε τις θέσεις σας η οποία θα διατηρεί σωστά το σχηματισμό μας. Την εντολή περισσότερο εκφραστικοί την έχω επιλέξει γιατί μετά από χρόνια έχω φτιάξει ένα ιδιαίτερα τεχνικό ρόστερ από το οποίο αρέσκομαι να βλέπω και μεμονωμένες πρωτοβουλίες. Τέλος, έχουμε επιλέξει τις γρήγορες σέντρες, γεγονός που έχει χαρίσει πολλές ασσίστ στα μπακ χαφ μας και πολλά γκολ στον επιθετικό και τους κρυφούς επιθετικούς μας.

ΕΞΤΡΑ: ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΠΙΘΕΤΙΚΩΝ ΚΟΡΝΕΡ

Image

Επιλέγω να μοιραστώ μαζί σας και τις οδηγίες στα επιθετικά κόρνερ. Εδώ έχω επιλέξει να γεμίσω την αντίπαλη περιοχή, αφήνοντας έξω τον πιο τεχνικό παίκτη μου. Η σέντρα με την επιλογή που έχω κάνει πάει 9 στις 10 φορές στον παίκτη που προανέφερα ο οποίος περιμένει έξω από την περιοχή και είτε δοκιμάζει απευθείας σουτ είτε να περάσει τον πρώτο παίκτη που θα πέσει πάνω του και να σουτάρει στη συνέχεια από πλεονεκτικότερη θέση. Επέλεξα να μοιραστώ τις οδηγίες αυτές γιατί μου έχουν δώσει αρκετά γκολ και φάσεις μέχρι στιγμής.




Εύχομαι καλή τύχη και καλή υπομονή σε όσους επιλέξουν να εφαρμόσουν την τακτική που προτείνω. Σαν ρεζουμέ θα ήθελα να σας πω ότι τα στοιχεία που θα δώσει στο παιχνίδι σας είναι μεγάλα ποσοστά κατοχής (65%<...<80%), πολλές τελικές προσπάθειες (>15-20) και ελάχιστες φάσεις εναντίον σας (<5). Τα αποτελέσματα θα εξαρτηθούν σε μεγάλο βαθμό από τη στελέχωση του ρόστερ και ειδικά της βασικής σας εντεκάδας.

Οποιαδήποτε σχόλια και παρατηρήσεις φυσικά είναι ευπρόσδεκτα. Ευχαριστώ
Beorn
Manager
Manager
Posts: 4369
Joined: Sat Jul 23, 2011 5:51 pm
Football Manager της ομάδας: Sassuolo
Has thanked: 0
Been thanked: 0

θα τη δοκιμασω με Empoli που σαν ροστερ μου "ταιριαζει" και θα σου πω πως προχωραει Λεοντοκαρδε, ενδιαφερουσα τακτικη
User avatar
leontokardos
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6379
Joined: Mon May 31, 2010 3:39 pm
Location: Glasgow, UK
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Αναμένω τις εντυπώσεις σου φίλε μου.
Post Reply

Return to “Τακτικές/Προπόνηση”