Training on FM16, how does it work? First time playing FM after FM2012.

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
Post Reply
Don Karkale
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Sat Oct 29, 2016 10:03 am
Football Manager της ομάδας: AEK Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδιά καλησπέρα

Μπορείτε να μου εξηγήσετε πως δουλεύει το νέο σκεπτικό; πως στο καλό κάνεις προετοιμασία; πως ορίζεις πόση ώρα αφιερώνει ο κάθε παίχτης μεταξύ general training, match preparation, new position, new favorite move;

Έχω να παίξω από το FM2012 και έπαθα ένα τεράστιο σοκ όταν πήγα στην προπόνηση.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη

Ευχαριστώ εκ των πρότερων.
Βαγγελης
Don Karkale
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Sat Oct 29, 2016 10:03 am
Football Manager της ομάδας: AEK Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδιά καλησπέρα και πάλι. Είναι κάποιος που έχει το χρόνο να μου πει 5 πράγματα να μπω στο νόημα;
Don Karkale
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Sat Oct 29, 2016 10:03 am
Football Manager της ομάδας: AEK Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Don Karkale wrote:Παιδιά καλησπέρα και πάλι. Είναι κάποιος που έχει το χρόνο να μου πει 5 πράγματα να μπω στο νόημα;
Κάποιος εκεί έξω; το βλέπω το πρώτο save να πηγαίνει άκλαυτο.
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Δεν βοηθάει ο τίτλος στα αγγλικά :P
Eπίσης δεν βοηθάει ότι ρωτάς για το fm16(ή τουλάχιστον το άνοιξες στον τομέα του 16) :P


H προπόνηση σε γενικές γραμμές είναι πολύ πιο απλουστευμένη σε σχέση με αυτά που θυμάσαι.
Δεν μπορώ να πω ότι είμαι ειδικός ή έχω ψάξει πολύ την προπόνηση αλλά εγώ σε γενικές γραμμές βολεύομαι κινούμενος με την παρακάτω λογική:
-το καλοκαίρι ή σε μεγάλα διαστήματα χωρίς επίσημους αγώνες βάζω προπόνηση φυσικής κατάστασης σε υψηλό ή πολύ υψηλό φόρτο, η προπόνηση αγώνα μπαίνει χαμηλά και στην αφομοίωση των τακτικών αγώνα(κυρίως την πρώτη χρονιά ή αμα αλλάξω τακτική από της προηγούμενης χρονιάς αλλιώς μπορεί να βάλω ομαδικότητα για ενσωμάτωση νέων μεταγραφών κτλ)
-μέσα στην χρονιά έχω κυρίως μέσο φόρτο προπόνησης και ανάλογα και τις ανάγκες της ομάδας βάζω και σε ποιον τομέα να επικεντρώνονται (συνήθως το αλλάζω ανα διαστήματα ώστε να περάσει από όλα αλλα εξαρτάται και από την ομάδα), ανεβάζω περισσότερο(συνήθως στην προτελευταία σκάλα) την προπόνηση αγώνα και ανάλογα και τον αγώνα και την ομάδα μου το αφήνω είτε στις αμυντικες τοποθετησεις είτε στο άλλο το επιθετικογενες(δεν θυμάμαι όνομα). Αν έχω πιο μικρή ομάδα ίσως το βάλω στα επιθετικά στημένα για να κλέβω κανά αποτέλεσμα
-σε περιόδους με πολλούς αγώνες (πχ όταν αρχίζουν νοκ αουτ τσάμπιονς λιγκ) ή άμα έχω πολλούς τραυματισμούς και δεν μπορώ να κάνω rotation τότε χαμηλώνω τον φόρτο προπόνησης
-στην ατομική προπόνηση παικτων βάζω τον κάθε παίκτη να προπονειται στον ρόλο που έχει στην τακτική ή στον ρόλο που θα ήθελα να έχει στην τακτική, πχ έναν που παίζει target man μπορεί να τον προπονώ σαν complete forward ώστε μετά από 1-2 σεζόν να αλλάξω και τον ρόλο του στην τακτική.
-συνήθως αποφεύγω να βάζω να προπονούνται μόνο σε ένα χαρακτηριστικό γιατί μετά ανεβαίνει πολύ ο συνολικός φόρτος προπόνησης του παίκτη και προτιμώ την προπόνηση συνολικά στον ρόλο παρά μόνο σε ένα χαρακτηριστικό εκτός αν έχει χτυπητή αδυναμία κάποιος.
-στους γυμναστές πρέπει να προσέχεις να έχεις τουλάχιστον έναν που να βγάζει πολλά αστεράκια σε κάθε κατηγορία και να έχεις και 2-3 επιπλέον που να τους μοιράζεις σε όλες τις κατηγορίες ώστε να μειώνεται ο φόρτος προπόνησης για καθε κατηγορία και για τους γυμναστές.
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2890
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Σε γενικές γραμμές:
  • Γενική προπόνηση (general training): Ορίζεις σε τι θα δουλεύουν οι παίκτες για να βελτιώνουν τα χαρακτηριστικά τους. Αν π.χ. βάλεις για ένα χρόνο μόνο φυσική κατάσταση, θα δεις σχετικά μεγάλη αύξηση στους παίκτες σε ταχύτητα, δύναμη, αντοχή κλπ, αλλά μάλλον πολύ μικρότερη ή και πτώση στα υπόλοιπα (π.χ. τεχνικά χαρακτηριστικά).
    Αν βάλεις ισορροπημένη, δουλεύουν σε όλα από λίγο, οπότε πουθενά δεν θα γίνει κάποιο μπαμ σε βελτίωση αλλά και κανένας τομέας δεν θα μείνει στάσιμος.
  • Προπόνηση αγώνων (match training): Ορίζεις σε τι θα δουλέψουν οι παίκτες ενόψει του επόμενου αγώνα. Αν π.χ. βάλεις να δουλέψουν σε επιθετικά στημένα, τότε αυξάνεις τις πιθανότητες σου να εκμεταλλευτείς κάποιο στημένο, κυρίως στον επόμενο αγώνα. ΔΕΝ βελτιώνει τα χαρακτηριστικά των παικτών.
    Πολύ βασικό εδώ είναι η αφομοίωση τακτικών αγώνα, καθώς μέσω αυτής της επιλογής μαθαίνει η ομάδα τις τακτικές που έχεις ορίσει.
mojotzotzo wrote:-το καλοκαίρι ή σε μεγάλα διαστήματα χωρίς επίσημους αγώνες βάζω προπόνηση φυσικής κατάστασης σε υψηλό ή πολύ υψηλό φόρτο, η προπόνηση αγώνα μπαίνει χαμηλά και στην αφομοίωση των τακτικών αγώνα(κυρίως την πρώτη χρονιά ή αμα αλλάξω τακτική από της προηγούμενης χρονιάς αλλιώς μπορεί να βάλω ομαδικότητα για ενσωμάτωση νέων μεταγραφών κτλ)
Αν βάλεις την προπόνηση αγώνων χαμηλά στην προετοιμασία, καθυστερεί η αφομοίωση της τακτικής σημαντικά.
Spoiler: show
Το οποίο για το FM 2017 κρίνοντας από την beta είναι ακόμα πιο σημαντικό από τις προηγούμενες χρονιές λόγω ξεχωριστού δείκτη αφομοίωσης ανά παίκτη.
Προσωπικά, για την 1η προετοιμασία βάζω τέρμα αριστερά την μπάρα (όσο περισσότερη προπόνηση αγώνων γίνεται δλδ), με αφομοίωση τακτικών αγώνα. Σε επόμενες προετοιμασίες (αν δεν έχω κάνει πολλές μεταγραφές) το κρατάω κάπου στην μέση ώστε να δουλευτεί η ομάδα περισσότερο σε fitness.

Επίσης, είναι πολύ βασικό να κάνεις φιλικά κάθε 3-4 μέρες στην προετοιμασία, ώστε και να γίνεται προπόνηση αγώνων και να βελτιώνεται η αγωνιστική κατάσταση των παικτών. Αν επίσης παίζει με καφενεία σε αυτά τα φιλικά και κερδίζεις βελτιώνεται και το ηθικό των παικτών 8)
Don Karkale
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Sat Oct 29, 2016 10:03 am
Football Manager της ομάδας: AEK Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας.

Είναι πολύ διαφωτιστικές.

Από όσα είπατε καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα να ορίσεις συγκεκριμένα πόση ώρα/ποσοστό αφιερώνει ο κάθε παίχτης μεταξύ general training, match preparation, new position, new favorite move;

Ευχαριστώ και πάλι.

Με φιλικούς χαιρετισμούς
Βαγγέλης
Professor
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Thu Oct 20, 2016 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕ ΛΑΡΙΣΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Προσωπικά δεν ξεχωρίζω ποτέ μα ποτέ το είδος της προπόνησης. Πάντα general επιλέγω. Πάντα! Μ άρεσει η ομαλότητα και η ισορροπία .
Απλά ξεκινάω με ελαφρύ φόρτο για 1-2 προπονήσεις, γινεται μεσαία ανάμεσα στα πρώτα 2-3 φιλικά και μετά υψηλό φορτο στα τελευταία 4-5-6 φιλικά. Όταν ξεκινανε οι επίσημοι αγώνες, ξαναεπιλεγω για όλη την υπόλοιπη χρονιά, τον μεσαίο φόρτο προπόνησης.
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2890
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Don Karkale wrote:Από όσα είπατε καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα να ορίσεις συγκεκριμένα πόση ώρα/ποσοστό αφιερώνει ο κάθε παίχτης μεταξύ general training, match preparation, new position, new favorite move;
Απ'όσο γνωρίζω όχι. Μπορείς να πειραματιστείς με το να προσθαφαιρείς πράγματα (π.χ. new position, PPM) και να δεις τι σου βγάζει, αλλά δεν νομίζω ότι μπορείς να ορίσεις εσύ ποσοστά.
Don Karkale
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Sat Oct 29, 2016 10:03 am
Football Manager της ομάδας: AEK Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστω πολυ παιδια.

Καταλαβα τι παιζει.

Θα βαλω οτι πρεπει και ειδομεν.

Αναλογα με την εξελιξη ή την απουσια εξελιξεις των χαρακτηριστικων θα προσαρμοζομαι.
Post Reply

Return to “Τακτικές/Προπόνηση”