Liverpool F.C

Αναλύστε το υπάρχον έμψυχο δυναμικό των ομάδων που αναλαμβάνετε και ζητήστε προτάσεις για το ποια ομάδα να αναλάβετε
User avatar
jeydee
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2151
Joined: Sun Jul 03, 2005 1:14 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ, Bayern Munchen
Location: Πολύγυρος, Χαλκιδική
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Υπάρχει κι ο Dybala των φτωχων, a.k.a Jonathan Calleri...

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
"Όλοι πληρώνουμε τη ζωή με θάνατο γι αυτό όλο το ενδιάμεσο πρέπει να είναι δωρεάν."
Bill Hicks
User avatar
sbirlos
Backup
Backup
Posts: 977
Joined: Tue Dec 28, 2004 11:40 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
Status: Back to zero...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

jeydee δεν ξερω αν ειναι εξισου καλος αλλα 2019 στο σεηβ μου οι αξιες τους ειναι 73m. και 70m σε Σιτυ και Λεβερκουζεν αντιστοιχα!

Στάλθηκε από το GT-S7710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
jeydee
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2151
Joined: Sun Jul 03, 2005 1:14 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ, Bayern Munchen
Location: Πολύγυρος, Χαλκιδική
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τόσο καλός όσο ο Dybala μπορεί να μην είναι, αλλά σίγουρα είναι από τους καλύτερους striker του παιχνιδιού. Εγώ σε 2 save τον πήρα και κάνει παπάδες...

Επίσης, ο ένας κάνει 100Μ κι άλλος 10!!!!

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
"Όλοι πληρώνουμε τη ζωή με θάνατο γι αυτό όλο το ενδιάμεσο πρέπει να είναι δωρεάν."
Bill Hicks
User avatar
sbirlos
Backup
Backup
Posts: 977
Joined: Tue Dec 28, 2004 11:40 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
Status: Back to zero...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αρα ειναι random το pa του Calleri?
Η παιζει ρολο οτι εχει παρει europa league η Λεβερκουζεν στο σεηβ;

Στάλθηκε από το GT-S7710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
jeydee
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2151
Joined: Sun Jul 03, 2005 1:14 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ, Bayern Munchen
Location: Πολύγυρος, Χαλκιδική
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όχι δεν είναι random. Νομίζω ότι το PA του είναι συνήθως 160 με 170.

10Μ με 15Μ απαιτούνται στην αρχή του παιχνιδιού για να τον κάνεις δικό σου. Μετά ανεβαίνει η αξία του κατακόρυφα.

Οποτε, πρέπει να κινηθεις γρήγορα...

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
"Όλοι πληρώνουμε τη ζωή με θάνατο γι αυτό όλο το ενδιάμεσο πρέπει να είναι δωρεάν."
Bill Hicks
Ikaria
Trialist
Trialist
Posts: 11
Joined: Wed Mar 20, 2013 3:56 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός και Leeds
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
facebook προφίλ: george.xenakis.14
Has thanked: 0
Been thanked: 0

19.75 πήρα τον jorge.O vietto δεν μ γεμίζει το μάτι. Θα πάω για Dybala τον Γενάρη. Dier θέλω με τα χίλια αλλά δεν ενδιαφερόταν να έρθει το καλοκαίρι. Ίσως αν παώ CH να ρθει του χρόνου. Όντως μπάζω πίσω. Μπροστά σκοράρουν όλοι και τα εξτρέμ. Δίπλα στο Χέντο ποιον να πάρω. Λεφτά υπάρχουν
User avatar
sbirlos
Backup
Backup
Posts: 977
Joined: Tue Dec 28, 2004 11:40 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
Status: Back to zero...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Barkley ή Delle Alli κ εκλεισες για χρονια φιλε!

Στάλθηκε από το GT-S7710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπερα σε ολη την παρεα.
Σας παραθετω καποιες φωτο απο το παρον save μου...τα πραγματα ειναι δυσκολα,το save απαιτιτικο και για γερα νευρα και πολυ υπομονη...που εμενα σιγα σιγα εξαντλητε.
Spoiler: show
Image
Image
Image
Image
Image
Οι παραπανω εικονεσ εχουν να κανουν με το συστημα οπου χρησιμοποιω,το ροστερ της ομαδας,το μπατζετ για μεταγραφες,τους αγωνες που εχω δωσει μεχρι στιγμης και αυτους που απομενουν μεχρι το τελος της 4ης χρονιας και επισης τα επιτευγματα μου μεχρι στιγμης στο save οπου δεν ειναι αλλα εκτος απο 1 FA Cup,1 Capital One και 1 Community Shield.Ειχα κιαλλους τελικους σε κυπελα αγγλιας οπως και στο europa league αλλα δυστηχως...Φυσικα το μεγαλο στοιχημα και αυτο που θελω περισσοτερο απολα ειναι η κατακτηση τησ Premier League μιας και η ομαδα απουσιαζει παρα πολλα χρονια.

Ανοιξα το συγκεκριμενο θεμα για να με βοηθησετε και να μου προτεινεται διαφορες ιδεες οπως για μεταγραφες ή για καποια διορθωση στην τακτικη μου ή τελος παντων οτιδηποτε νομιζετε πως ειναι αξιο αναφορας για να παει η ομαδα ενα βημα παραπερα...οτι παιχτες και να εχω παρει μεχρι στιγμης η ομαδα μενει στασιμη, και τις προηγουμενες χρονιες με δυσκολια θα ελεγα στις θεσεις 4-5 μιας και ζοριζομαι στο τελος να καταληξω σε θεση για το τσου λου.
Αυτη την στιγμη ειμαι μεσα 4ης σεζον και εδιωξα 2 παιχτες,τον Zivkovic στα 100Εκ.στην City και τον Berardi στην Valencia με 90εκ. και ετσι μου βγηκε αυτο το μπατζετ στα μεσα τις χρονιας..ψαχνω κιλερ για την επιθεση γιατι καλος ο origi και ιδιαιτερα αξιαγαπητος αλλα νομιζω πως οι επιδοσεις του δεν αναιβενουν παραπανω αποτι ειναι και εκτος αυτου Liverpool ειμαστε, πρεπει να μας τρεμουν με το που παταμε στο χορταρι. -ypoklinomai -gioupi

Εκει που με ποιανει η ωρα μου ειναι οταν πας τσου λου και παιρνας πρωτος απο τον ομιλο με την μπαρτσα και ποσο μαλλον οταν τις εχεις σκασει απο δυο 3αρες εντος εκτος γυρνας στο πρωταθλημα και φερνεις ισοπαλια με την τελευταια derby και χανεις βαθμους στα χαμενα...ξερω ολες οι αγγλικες ειναι ικανες να σου κοστισουν πολλους βαθμους και να σε τραβηξουν μακρια απο διεκδικιση αλλα ρε φιλαρακι ωρες ωρες δεν αντεχετε.

Λοιπον συγγνωμη αν σας κουρασα και ελπιζω να ανοιξουμε μια ωραια κουβεντουλα ετσι ωστε να βοηθηθω και εγω λιγο με το save και να τα πουμε για την ομαδαρα.
Θα χαρω πολυ να ακουσω τις προτασεις σας.

...YNWA... -ypoklinomai
Image
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αρχικά εγώ δεν βλέπω τρελά προβλήματα, δεν είναι και για να απελπίζεσαι η κατάσταση. Μου έχει τύχει να αναλάβω Liverpool χωρίς φράγκο, με όλα τα αστέρια να έχουν φύγει και να μου ζητάνε να βγω τουλάχιστον 5ος. :D

Πριν αρχίσεις να αγοράζεις παίκτες, βγάλε μερικές από τις οδηγίες που έχεις στην τακτική που βλέπουμε στο screenshot σου. Εγώ θα έβγαζα τις παρακάτω:
-Φαλτσαριστές Σέντρες
-Ανοίξτε τη μπάλα στο δεξί/αριστερό άκρο. (Θα το έκανα γενικό "Ανοίξτε τη μπάλα στα άκρα", έχει διαφορά)
-Παίξτε Στενά (θα το έκανα "Ισορροπημένα" γιατί όταν παίζεις Στενά είναι σαν να προκαλείς στα σπασμένα φέτος πλάγια μπακ να σεντράρουν στην περιοχή σου)
-Υψηλός Ρυθμός και Διατήρηση Κατοχής δεν πάνε πολύ καλά μαζί, ίσως θα έπρεπε να τον ρίξεις. Εγώ ας πούμε παίζω με Χαμηλότερο Ρυθμό και έχω τρελή κατοχή.
-Η εντολή "Περισσότερο Πειθαρχημένοι" βοηθάει αμυντικογενείς ομάδες, από το να μη βγαίνουν εκτός νοοτροπίας. Εσύ θέλεις να παίξεις επίθεση και κρατάς τους παίκτες σου πίσω έτσι, δε θα πάνε να κάνουν μία ατομική ενέργεια παραπάνω με αυτή την εντολή και έχεις παίκτες που με μία ενέργεια μπορούν να σου πάρουν ματς (Coutinho-Thiago-Hendo-Mahrez).

Επίσης θα άλλαζα ρόλο στον Wanyama. Ο ρόλος που έχεις βάλει είναι πολύ περιορισμένος, δε βοηθάει ομάδες που θέλουν να παίξουν επιθετικό ποδόσφαιρο, γιατί μένει συνέχεια πολύ πίσω και αρκετές φορές γίνεται 3ος CB. Θα τον έκανα Αμυντικό Μέσο (Α).

Τέλος, η πολύ υψηλή αμυντική γραμμή καταπολεμά μεν τις σέντρες, αλλά είναι πολύ μεγάλο ρίσκο απέναντι σε ομάδες με γρήγορη επίθεση. Εγώ θα την έβαζα στο "Κανονικό".

Έχεις πολύ καλό roster και οικονομικά, μην κάνεις σπασμωδικές κινήσεις, δούλεψε την τακτική σου.

*Επίσης βρες ή φτιάξε μία πολύ καλή αμυντική τακτική για τα δύσκολα ματς, γιατί βλέπω ότι στα ντέρμπι δεν πας καλά.
**Πάρε αριστερό μπακ! :D
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στην 3 χρονια ουτε και εγω δεν ξερω τι τραβηξα για να καταφερω να βγω 4ος και να παρω προκριση για τσου λου μιας και ειχα τουλαχιστουν 5 απο τους κορυφαιους παιχτες μου να με εχουν στημενο στον τοιχο και να περιμενουν να παμε τσου λου αλλιος εφευγαν...εγω απελπιζομουνα οταν χαναμε τζαμπα βαθμους απο μικρες ομαδες που εμφανιζοντε στον αγωνα σαν σε αγγαρια και δεν μπορουν να παρουν τα ποδια τους και ετσι χανουμε πολυτιμους βαθμους.

Θα δοκιμασω οσα μου ειπες για τις οδηγιες τακτικης και θα επανελθω.

Το wanyama τον ηθελα εκει πισω για να καλυπτει τυχων κενα της αμυνας και επισης γυρναγε να μαζεψει μπαλα απο ΤΦ.

Οσο για την πολυ ψυλη αμυνα στα εκτος εδρας ματς ξεκιναω συνηθως απο ελαφρως βαθυτερα ή κανονικο οπως το ιδιο κανω και στα ντερμπυ ειτε μεσα παιζω ειτε εξω.

Για αυτον τον λογο παιζω το 4-1-2-2-1 για να ειναι λιγο πιο αμυντικο αλλιως θα εβαζα το 4-2-3-1 μιας και εχω αρκετες επιλογες για μπροστα απτο κεντρο αλλα η αμυνα μου ωρες ωρες ειναι για τα πανηγυρια.
Αν αφηνα το συστημα ως εχει και εκανα καποιες μεταγραφες στην αμυνα ή αν αλλαζα καποιες οδηγιες απο το συστημα για να μπαινω πιο αμυντικα σε ολα τα ντερμπι?τι θα μου προτεινες?

Για τον Coentrao μιλας ή για τον amavi?ή και για τους δυο μαζι?:P
Marcelo απο Real ηθελα αλλα δεν εκλεινε και ετσι αποφασισα να παρω coentrao περισσοτερο λογο εμπειριας γτ πολλες φορες οσο καλα και αν ειναι τα πιτσιρικια τους λειπει η εμπειρια.
Image
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Με μεγάλες ομάδες κράτα ψηλά την άμυνα, δεν παίζουν με γιώμες όπως οι μικρές. Εγώ όποτε έχω την άμυνα ψηλά την πατάω με τις μικρές ομάδες συνήθως.

Για τον Coentrao το λέω, βρίσκεις και καλύτερους πιστεύω με τόσα χρήματα.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Άρα μου προτείνεις να αφήσω το σύστημα ως εχει και απλά να κρατάω ψηλά την αμυνα στα ντέρμπι;
Την αμυνα γενικότερα με μικρότερες ομάδες να την αφήσω στο κανονικό ή ελαφρώς βαθύτερα;
Για κάποια μεταγραφή στην αμυνα για κεντρικούς αμυντικούς ίσως επιδιώξω το καλοκαίρι.

Έχεις να μου προτείνεις κανέναν για αριστερά να τον τσιμπήσω και τωρα αν καταφέρω γτ έδιωξα Brad smith δανεικό μέχρι τέλος σεζόν (6μηνες δλδ) και έχω μείνει με Amavi για τον οποίο δεν έχω σχηματίσει ακόμα άποψη μιας και ήταν τραυματίας σχεδόν όλη την διάρκεια από το καλοκαίρι που τον πήρα μέχρι και τωρα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Image
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Matthew Targett που είναι και Άγγλος και θα έχει ανέβει τώρα που είσαι 3η χρονιά, Danny Rose ίσως αφού έχεις budget να διαθέσεις και η προφανώς καλύτερη επιλογή, Ricardo Rodriguez. Μπορεί να χρειαστεί να του δώσεις πολλά, αλλά είναι ο καλύτερος στο παιχνίδι κατά τη γνώμη μου. Επίσης μπορείς να δεις και τον Ισπανό Gaya.

Ο σχηματισμός σου είναι μια χαρά, δες λίγο τις οδηγίες και τη γραμμή της άμυνας απέναντι σε μικρές ομάδες. Για κέντρο άμυνας κοίτα και τον Reece Oxford, εξαιρετικός και πολύ μικρός σε ηλικία.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

4η χρόνια είμαι:p
Κοίταξα target αλλά δεν εντυπωσιάστηκα παρόλο που είχα μείνει πολύ ικανοποιημένος στο περσινό φμ στο save με soton.
Ricardo εννοείται σαν 1η επιλογή αλλά δεν ξέρω αν θα θέλει να έρθει γτ τον εχει η σιτυ στους Gaya και rose έστειλα σκάουτ για να δω λίγο καλύτερα ποσοστά κλπ.

Για αμυνα σκεφτόμουν για Laporte,stones,dier αλλά έχουν πάρει όλοι μεταγραφή και δεν τους δίνουν με τπτ.

Στα ντέρμπι ειδικά εκτός έδρας θα κοιτάξω ψυλη αμυνα και θα βγάλω το οβερλαπ και θα βάλω γρήγορες σέντρες.
Για επίθεση σε ποιον να κινηθώ;όπως είπα θελω κιλερ μπροστά...προσπάθησα higuain αλλά δεν τον δίνει ούτε με 200εκ η Άρσεναλ τα ίδια και για Kane Suarez.ο lukaku αξίζει;
Έχω τον vardy δανεικό μέχρι τέλος σεζόν αλλά δρν νομίζω να ανανεώσω μιας και δεν με τρέλανε κιόλας αν και με ξελάσπωσε αρκετές φορές όπως έμπαινε από αλλαγή...επίσης Barbosa μάλλον θα διώξω το καλοκαίρι αν μου έρθει καλή πρόταση γτ δεν χωράει πουθενά στην ομάδα και επίσης όσα παιχνίδια πήρε τπτ το αξιοσημείωτο

Edit: στα δεξιά μπακ πιστεύω είμαι καλυμμένος με clyne Flanagan


Sent from my iPhone using Tapatalk
Image
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ο Barbosa θέλει χρόνο για να προσαρμοστεί, μην τον δώσεις. Άφησε τον Vardy να φύγει και δώσε του τα λεπτά του.

Τώρα για μπροστά κράτα τον Origi γιατί είναι πολύ καλός, αν θέλεις οπωσδήποτε παίκτη μπροστά προσπάθησε για Dybala, Lukaku, Embolo που είναι η προσωπική μου επιλογή, Berardi ή Vietto.
Εγώ θα πήγαινα για Embolo και Berardi, διώχνοντας Mahrez.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
Post Reply

Return to “Αναλύσεις και προτάσεις ομάδων”