Liverpool F.C

Αναλύστε το υπάρχον έμψυχο δυναμικό των ομάδων που αναλαμβάνετε και ζητήστε προτάσεις για το ποια ομάδα να αναλάβετε
Post Reply
User avatar
Gus Koutsi
Trialist
Trialist
Posts: 77
Joined: Sun Jun 24, 2012 11:59 pm
Football Manager της ομάδας: Sassuolo
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ,Liverpool
Status: Stop insisting on clearing your head!! Clear your fucking heart instead!!
Location: Halfway to everywhere!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Liverpool
Image


Γιατί Liverpool θα ρωτήσει κάποιος..Καταρχάς καθαρά στο Fmικο κομμάτι Liverpool γιατί είναι από τα ωραιότερα challenge σχεδόν σε όλα τα FM τα τελευταία χρονιά(Παλαιότερα δυσκολότερο ομολογώ αλλά τα τελευταία χρονιά έχει ‘φτιάξει’ το αρχικό ρόστερ αρκετά).Χρόνια μακριά από σχεδόν οποιοδήποτε τίτλο(Season 2011-2012 ο τελευταίος με τον King Kenny(League Cup ή πλέον Capital One Cup) και πριν από αυτό το FA Cup του 2005-2006 και τέλος η ΑΠΊΣΤΕΥΤΗ κατάκτηση του Champions League με τον Ραφα τη season 2004-2005).Κυρίως όμως η μόνιμη πλέον μπορούμε να πούμε αποχή από την διεκδίκηση της Barclay Premier League με τελευταία κατάκτηση τη season 1989-1990,η οποία αποχή είναι τόσο μεγάλη σε διάρκεια που από το 18(Liverpool)-7(Manchester United) σε τίτλους Premier League του 1992 έγινε το 2013 18-20!

Πέρα από το κομμάτι του challenge στο FM για κάποιους από εμάς η Liverpool είναι ένα σύνηθες save σχεδόν σε όλες τις εκδόσεις του παιχνιδιού για συναισθηματικούς και ιστορικούς λογούς όπως :
i]Μια από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία του Ευρωπαϊκού Ποδοσφαίρου αν όχι η μεγαλύτερη:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=kKNfwfI8wHU[/youtube]
ii]Ο ΥΜΝΟΣ στο άκουσμα του οποίου νομίζω λίγοι είναι αυτοί που δεν θα ανατριχιάσουν έστω και λίγο!
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=N51jWNsW3F8[/youtube](Καταραμένο ματς αλλά το ΥΝWA στην αρχή του ματς είναι απλά καταπληκτικό)
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Go-jJlGd1so[/youtube]
iii]και τέλος για κάποιους θρύλους του τεράστιου αυτού club(Είτε σύγχρονους όπως οι δυο πρώτοι είτε πιο παλιούς για τους λάτρεις της ιστορίας στο τρίτο βίντεο) :
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1BJGqnEMgNU[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=NGJdafN0V7U[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=W09HE3jyb4Y[/youtube]

Η Liverpool λοιπόν δημιουργήθηκε στις 3 Ιουνίου του 1892 όταν ο John Houlding ιδιοκτήτης του Anfield έδιωξε την ομάδα της Everton από το Anfield και έμεινε μόνο με το γήπεδο και χωρίς ομάδα εξ ου και η δημιουργία της Liverpool Football Club από τον ίδιο. Σημαντικές στιγμές στην ιστορία του συλλόγου ήταν η πρώτη κατάκτηση του League Championsip το 1901,η ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας του συλλόγου από τον Bill Shankly το 1959 ο οποίος μετέτρεψε την ομάδα από μια άπλα δυνατή ομάδα στο εθνικό πρωτάθλημα σε μια από τις δυνατότερες στην Ευρώπη , είπε και μερικές ιστορικές ‘ατάκες’ με κορυφαία την εξής: If Everton were playing at the bottom of the garden, I'd pull the curtains"(Ακόμα και εάν η Everton έπαιζε στον κήπο μου εγώ θα έκλεινα τις κουρτίνες) και το 1964 έκανε την μέχρι τότε ερυθρόλευκη εμφάνιση σε ολοκληρωτικά κόκκινη. Τέλος το 1977 με τον Bob Paisley στην τεχνική ηγεσία η Liverpool ανέβηκε για πρώτη φορά στην κορυφή της Ευρώπης.

:!: Γενικότερες Πληροφορίες :!:

:arrow: Οι κατακτήσεις:
Image

Image
Image


Image
Image
Image



Image
Image
Image



Image
Image
Image





Image
Image
Image


Image
Image
Image


:arrow: Το Στάδιο και οι υπόλοιπες εγκαταστάσεις:

Image
Image
Σύμφωνα με αυτό: http://www.liverpoolfc.com/stadium-expansion είναι σε εξέλιξη μια επέκταση της Main Stand του γηπέδου κατά 8.000 θέσεις μεγαλώνοντας τη χωρητικότητα του Anfield σε 54.000 χιλιάδες.

Image
Image
Οι προπονητικές μας εγκαταστάσεις θεωρούνται από το FM ως εξαίσιες. Παρόλα αυτά αργά ή γρήγορα μέσα στο παιχνίδι σας προτείνω να "κυνηγήσετε" την περαιτέρω βελτιωσή τους.

Image
Image
Οι προπονητικές εγκαταστάσεις ακαδημιών θεωρούνται εξαιρετικές. Εδώ θεωρώ ακόμα πιο σημαντική τη βελτίωσή τους όσο πιο γρήγορα καταφέρετε να πείσετε τους διοικούντες.

:arrow: Αντιπαλότητες
Image
Ο μεγαλύτερος μας αντίπαλος,φυσικά, είναι η Manchester United στο διάσημο North-West Derby.Η κόντρα του North-West παρατηρείται από την εποχή της βιομηχανικής επανάστασης στις 2 πόλεις για λόγους οικονομικούς,βιομηχανικούς εκτός από ποδοσφαιρικούς!
Ο άλλος μεγάλος αντίπαλος είναι η Everton στο περίφημο Merseyside Derby το οποίο φαίνεται να υπάρχει τουλάχιστον από το 1955.Άξιο αναφοράς είναι ότι η κόντρα των 2 ομάδων "μεγάλωσε" με την δημιουργία της Premier League γιαυτό και από το 1980 και έπειτα το derby αυτό είναι εκείνο με τις περισσότερες κόκκινες κάρτες γιαυτό και συχνά πλέον αναφέρεται ως το πιο εκρηκτικό τοπικό derby της Αγγλίας.
Άλλοι αντίπαλοι εντός των τειχών είναι ,σύμφωνα με το FM, και οι Chelsea και Arsenal αν και εγώ προσωπικά θα προσέθετα και τις Manchester City και Tottenham στους ανταγωνιστές για το πρωτάθλημα.
:arrow: Στόχοι και Φιλοσοφίες
Image
Όσον αφορά τις φιλοσοφίες η διοίκηση έχει κάποιες απαιτήσεις.Νομίζω με αρκετή προσπάθεια η επίτευξη τους είναι μέσα στα πλαίσια του εφικτού.Προσωπικά πιστέυω πολύ θετικές οι δυο τελευταίες φιλοσοφίες μιας και πάντα μου αρέσει να διατηρώ νεανικό κορμό και να διαπρέπουν τα "δικά" μου παιδιά!!

Στόχοι 1ης Χρονιάς από τη διοίκηση:
Image
Νομίζω με μερικές διορθωτικές κινήσεις στο ρόστερ μπορούμε να επιτύχουμε τους στόχους που μας έχουνε τεθεί.Επιλέγουμε λοιπόν Πρόκριση στο CHL την οποία θα κυνηγήσουμε και μέσω του πρωταθλήματος και μέσω του Europa League.Για τις άλλες διοργανώσεις δεν αλλάζουμε κάτι στους στόχους αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα τις
διεκδικήσουμε όσο μπορούμε!

Πέρα από τους στόχους της 1ης season που μας δίνει η διοίκηση ορίστε και μερικοί ακόμα μακροπρόθεσμοι που μπορούν να χρησιμεύσουν και ως κίνητρο σε ενδεχόμενο save με την Liverpool!!

Image

:arrow: Οικονομικά Συλλόγου
Image
Τα οικονομικά του συλλόγου είναι αρκετά καλά.
Έχουμε 2 τραπεζικά δάνεια και δίνουμε 2.12εκ/μήνα στο ένα μέχρι τις 30/6/2024 και 588χ/μήνα στο άλλο μέχρι τις 14/10/2030.
Αρχίζοντας το παιχνίδι, στην 36μηνη περίοδο του FFP της English Premier Division προβλέπεται να έχουμε 290εκ κέρδη με μέγιστη επιτρεπόμενη ζημιά 21εκ ενώ στη 12μηνη περίοδος του FFP Ευρωπαικών διοργανώσεων προβλέπεται να έχουμε κέρδη 257εκ με μεγίστη επιτρεπόμενη ζημιά τα 5εκ.
Συνολικά λοιπόν τα οικονομικά μας μας βοηθάνε να επιτύχουμε οποίους στόχους έχουνε τεθεί.

:arrow: Τεχνικό Επιτελείο και Υπόλοιπο Προσωπικό
Μέτριο Τεχνικό επιτελείο γιαυτό και θα γίνουν πολλές αλλαγές.
Assistant Manager: Ο Zeljko Buvac δεν είναι κακός και δεν θα ήταν κακή επιλογή εάν τον κρατήσετε αλλά εγώ συνήθως ζητώ από τον AssMa να αναλαμβάνει τα opposition instuctrions γιαυτό και έψαξα κάτι καλύτερο σε Tactical Knowledge/JPP/JPA/ManManagement γιαυτό και προτίμησα έναν από τις προτάσεις του Windfur ,τον Frankie Bunn.
HOYD: Τον Inglethorpe τον έβαζα και σε προηγούμενες εκδόσεις στη θέση αυτή μιας και καλύπτει αρκετά απτά θέλω μου.Καμία αλλαγή εδώ.
Coaches:i]Φυσική Κατάσταση: Με μια πρόχειρη αναζήτηση στο παιχνίδι ανακάλυψα 2 coaches αρκετά καλά stats σε Φυσική Κατάσταση(20),Αποφασιστικότητα(20), Πειθαρχία(14),Μετάδοση Κινήτρου(15) τους Claudio Bordon,Antonio Pintus τους οποίους και προσέλαβα.
ii]Τακτικές.Εδώ επέλεξα τον Fulvio Fiorin.
iii]Έλεγχος Μπάλας: Εδώ επέλεξα τον Massimo Neri.
iv]Αμυντικό Παιχνίδι: Εδώ από προηγούμενα save έχει αποδειχθεί πολύ κάλος ο Jaap Stam γιαυτό και τον παίρνω πλέον σχεδόν σε κάθε save.
v]Επιθετικό Παιχνίδι:Εδώ το έχω αναλάβει εγώ. Άλλες επιλογές ο Damien Commoli σύμφωνα με τις προτάσεις του Windfur.
vi]Σουτ: Εδώ πήρα τον Rodolfo Borrell.
vii]Τερματοφύλακες: Εδώ κράτησα τον John Achteberg και πήρα και τον Pedro Jaro.
Τεχνικό Διευθυντή δεν έχει η ομάδα άρα είναι επιλογή του καθενός αν θα πάρει και πως θα τον χρησιμοποιήσει.
Επικεφαλής Σκαουτινγκ εγώ προσωπικά κράτησα τον Dave Fallows για αρχή και μετά βλέπουμε.
Στους Σκαουτερς έκανα αρκετές αλλαγές. Έδιωξα Haile,Newberry,Wallbanks,Ward,Hunter και πήρα Policano,Schuiteman,Bortoluzzi,Varnier και Steen Olsen για αρχή.
Στους Φυσιοθεραπευτές κράτησα Morgan,Konopiski,Pons και πήρα και τον Maesschalck.
:arrow: Ρόστερ

:!: Τερματοφύλακες
Image
Image

Simon Mignolet:Ο Βέλγος είναι ένα GK που μπορεί να είναι σταθερός άλλα δεν είναι ικανός για το κάτι παραπάνω.

Bogdan:Μένει για μια χρονιά ως 3ος με ελάχιστες συμμέτοχες. Φεύγει το καλοκαίρι του 2016 και ψάχνουμε άλλον 3ο με λιγότερα λεφτά.

:idea: Conclusion: Οι επιλογές μας είναι οι εξής: Είτε μένουμε με τον Βέλγο μια χρονιά και παίρνουμε Rulli ελέυθερο το καλοκαίρι του 2016 είτε αγοράζουμε άμεσα GK.Προσωπικά έπραξα το 2ο. Οι υποψήφιοι μου ήταν οι Rulli,Horn,Butland.Ο Rulli νομίζω είναι ο λίγο καλύτερος από τους 3, ο Horn ο πιο φθηνός αλλα ο Butland είναι γηγενής ανάμεσα σε άλλα γιαυτό και τον επέλεξα. Ο Βέλγος Έμεινε ως 2η επιλογή αναλαμβανοντας Europa και Κύπελλα. Αν βεβαία επιλέξετε να κρατήσετε τον Mignolet ως 1ο είναι αναγκαίο να βρείτε έναν αξιόπιστο 2ο GK.Πρόχειρες προτάσεις ο Horn που είναι έτοιμος,φθηνός και σε βάθος χρόνου θα διεκδικήσει θέση βασικοί,καθώς και οι dragowski και rajkovic καθώς είναι νέοι και νομίζω και αυτοί θα είναι αξιόπιστοι άμεσα σαν 2οι πίσω από τον Βέλγο και μπορούν να εξελιχθούν και αυτοί σε βασικοί.


:!: Αμυντικοί Δεξιά
Image
Image

Nathaniel Clyne: Γηγενής και αξιόπιστος. Παίρνει φανέλα βασικού και δεν απογοητεύει. Θα προσφέρει αρκετά στην φυσιολογική του θέση άλλα και ως DL στις λίγες φόρες που ίσως του ζητηθεί.

Jon Flanagan:Υπό φυσιολογικές συνθήκες θα ήταν το back-up του Clyne όμως μιας και είναι τραυματίας για μεγάλο χρονικό διάστημα μας αναγκάζει να ψάξουμε ένα προσωρινό back-up της μιας χρονιάς. Προσωπικά πήρα τον Arbeloa δανεικό από τη Real.

:idea: Conclusion: Εδώ υπάρχει ένα κενό μέχρι να γυρίσει ο Flanno γιαυτό και είναι αναγκαία η απόκτηση ενός back-up του clyne.Λύσεις μπορεί να προσφέρει και ο Can σε ακραίες περιπτώσεις.


:!: Αμυντικοί Κέντρο
Image
Image

Mamadou Sakho:Ηγετικός. Παίρνει φανέλα βασικού στα κεντροαριστερά της άμυνας και μας βγάζει ασπροπρόσωπους.

Martin Skrtel:Τίμιος στρατιώτης. Λίγο το ότι ο Butland μας κόστισε αρκετά και λίγο ότι του χρόνου έρχεται ο Matip για βασικός με έκανε να μην ενισχυθώ στη θέση και να δώσω στον Skrtel φανέλα βασικού. Την διάφορα δεν την κάνει σίγουρα παρόλα αυτά είναι τίμιος και δεν θα μας απογοητεύσει.

Dejan Lovren:Μένει την 1η χρονιά για τα ρεπό των 2 πρώτων. Δεν νομίζω ότι αξίζει να τον κρατήσετε 2η χρονιά καθώς υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές.

Steven Caulker:Στις αρχικές φάσεις του Europa καθώς και των κυπέλλων προσφέρει ανάσες σε sakho και skrtel παρόλα αυτά δεν μένει παραπάνω από μιας χρονιά μιας και τον ίδιο ρόλο μπορεί να αναλάβει ο Joe Gomez ο οποίος έχει και παραπάνω προοπτικές εξέλιξης και θα γίνει και Home-grown.

Emre Can:Μπορεί να προσφέρει λύσεις σε κάποιες περιπτώσεις. Τίμιος στη θέση του BPD.

Kolo Toure:Μεγάλος και περιορισμενων δυνατοτήτων. Φεύγει όποτε σας δοθεί η δυνατότητα.

Joe Gomez:Ικανός με μέλλον. Αξίζει να πάρει θέση στο ροστερ αργά ή γρήγορα. Καλύτερα να τον δώσετε δανεικό την 1η χρονιά να πάρει παιχνίδια και να επιστρέψει του χρόνου να πάρει θέση στο rotation.

:idea: Conclusion:Την 1η χρονιά χωρίς το CHL η υπάρχουσα 4αδα θα τα καταφέρει μια χαρά .Από τη 2η χρονιά όμως Lovren,Caulker νομίζω πρέπει να φύγουν. Έρχεται ο Matip που είναι αρκετά κάλος διπλά στον Sakho και αν δεν σας ικανοποιεί ο Skrtel για 3ο CB προτείνω να κοιτάξετε κάποιον νεαρό αξιόπιστο τώρα άλλα και με προοπτικές να χτυπήσει τη θέση του Sakho αργά ή γρήγορα. Άξιο αναφοράς ότι συνήθως ο Ginter βγαίνει Transfer-Lister κάθε γενάρη του 2016.


:!: Αμυντικοί Αριστερά
Image
Image

Alberto Moreno:Παίρνει φανέλα βασικού και όσο περνάει ο καιρός γίνεται ακόμα καλύτερος . Σταθερός,Αξιόπιστος με συνεισφορά στο επιθετικό κομμάτι.

Jose Enrique:Μεγάλος ηλικιακά και μέτριος γιαυτό και τον έδωσα αμέσως.

Nathaniel Clyne:Σε ακραίες περιπτώσεις μπορεί να προσφέρει ικανοποιητικά και στα αριστερά.

:idea: Conclusion:Όπως και στα δεξιά αν δώσετε τον Enrique πρέπει να βγείτε στην αγορά για back-up του Moreno.Προσωπικά προτείνω Augustinsson.


:!: Κεντρικοί Μέσοι
Image
Image

Lucas Leiva:Στις Λίγες περιπτώσεις που του ζητήθηκε να βοηθήσει δεν απογοήτευσε. Μιας δεν και έπαιξα με DMC πολλές φόρες πήρε λίγες ευκαιρίες παρόλα αυτά όσες φόρες αγωνίστηκε ήταν σταθερός.

Emre Can:Πολυεργαλειο. Προσφέρει αρκετά και καταφέρνει να γίνει αναντικατάστατος. Είτε ως BPD(λίγες φόρες) είτε ως οργανωτής(κυρίως) αναδεικνύεται σε έναν από τους καλύτερους παίκτες της ομάδας.

Jordan Henderson:Ο Hendo ειναι ο ηγετης μας, ο αρχηγος μας. Μολις γυρισει απο 3μηνο τραυματισμου του παιρνει αμεσως θεση βασικού διπλα στον Can σε ρολο B2B.Προσφέρει ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

James Milner:Πολυεργαλειο και αυτός. Προσφέρει ουσιαστικές ανάσες στον hendo χωρίς να χάνουμε πάρα πολύ σε ποιότητα. Επίσης μπορεί να βοηθήσει να αποφορτιστεί ο Firmino στο AMC.

Joe Allen:Αξιόπιστος,ουσιαστικός. Παίρνει τα ρεπό του Can στις πρώτες φάσεις κυπέλλων και Europa και δεν μας απογοητεύει.

:idea: Conclusion: Παίζοντας με 2 στο κέντρο η ομάδα είναι υπερπλήρης και σε ποσότητα και σε ποιότητα. Αν παίξετε με 3 χρειάζεστε ένα DMC-MC κοφτή λογικά. Του χρόνου έρχεται και ο Grujic ο οποίος δείχνει αρκετά κάλος.



:!: Μεσοεπιθετικοι Δεξιά
Image
Image

Adam Lallana:Παίρνει τη θέση βασικού στη θέση του AMR και δεν απογοητεύει.

Jordan Ibe:Παίρνει τις ευκαιρίες του αν και είναι αισθητά πεσμένος σε σχέση με πέρυσι. Παρόλα αυτά όποτε του δοθεί η ευκαιρία δεν απογοητεύει.

James Milner: Μπορεί να βοηθήσει και εδώ δίνοντας την δυνατότητα να ξεκουράσετε τον Firmino βάζοντας τον Lallana AMC. Όπως προείπα πολυεργαλείο.

:idea: Conclusion:Όπως και στα MC είμαστε απολυτά καλυμμένοι και σε ποιότητα και σε ποσότητα. Του χρόνου έρχεται και ο Markovic.Μπορεί να προσφέρει και εδώ και ως back-up στο AMC με προοπτικές να γίνει βασικός.

:!: Μεσοεπιθετικοι Αριστερά
Image
Image

Coutinho:Βασικός και Αναντικατάστατος.Στις δύσκολες στιγμές θα κουβαλήσει την ομάδα και σπάνια θα σας απογοητεύσει. Παιχταράς!!

Jordan Ibe,Adam Lallana:Μπορούν να προσφέρουν και εδώ σε ικανοποιητικό βαθμό.

Divock Origi:Μπορεί να προσφέρει κάποιες ανάσες αν και δεν θα το συνιστούσα. Είναι Killer δεν αξίζει να τον χαραμίσουμε στα πλάγια.

:idea: Conclusion:Το σίγουρο είναι ότι ο Coutinho χρίζεται βασικός και μόνο με τραυματισμό χάνει τη θέση του. Παρόλα αυτά επειδή αρχικά έχουμε 4 παίχτες για 3 θέσεις ψάχνουμε για ενίσχυση εδώ. Προσωπικά είπα και πριν ότι μου αρέσουν οι νεανικές ομάδες καθώς και τα στοιχήματα γιαυτό και πήρα για back-up τον Ontiveros από τη μαλαγα .Ο πιτσιρικάς πήρε ματς σε Europa-Κύπελλα και τα πήγε αρκετά καλά δεδομένου της ηλικίας του. Ένα είναι το σίγουρο,χρειάζεστε κάποιον να δίνει ανάσες στον Coutinho τώρα αν θα πάρετε Hot-Prospect ή έτοιμο παίχτη its up to you.

:!: Μεσοεπιθετικοι Κέντρο
Image
Image

Roberto Firmino:Παίρνει θέση βασικού ως AMC.Έχει πολλά σκαμπανεβάσματα όμως γιαυτό και ίσως αν σας δοθεί ευκαιρία να πρέπει να ψάξετε για κάτι καλύτερο.

Adam Lallana:Δίνει ανάσες και εδώ σε ορισμένες περιπτώσεις ώστε να επιτύχουμε την αποφόρτιση του Firmino.

:idea: Conclusion:Νομίζω ,τουλάχιστον, για τη πρώτη χρονιά δεν έχουμε θέμα . Ίσως το καλοκαίρι του 2016 να ψάξετε αντικαταστάτη του Firmino παρόλα αυτά προτείνω να του δοθεί μια 2η ευκαιρία μπας και σταθεροποιήσει την απόδοση του.

:!: Επιθετικοί Κέντρο
Image
Image

Daniel Sturridge:Ξεκινάει τραυματίας μέχρι την διακοπή του Οκτώβρη . Μόλις γυρίσει παίρνει φανέλα βασικοί και δεν απογοητευει.Πολυδιαστατος.Προσφερει και γκολ και ασιστ ως CF.

Divock Origi:Με τον τραυματισμό του Sturridge του έδωσα την ευκαιρία και σας προτείνω να κάνετε το ίδιο.O νεαρός είναι εξαιρετικός και αξίζει να μείνει σαν 2η λύση πίσω από τον Danny.

Danny Ings:Στις αρχές πήρε κάποιες ευκαιρίες παρόλα αυτά δεν έδειξε και πολλά . Μένει ως 3ος αν και λογικά θα ζητήσει να φύγει κάποια στιγμή.

Christian Benteke:Προσωπικά δεν τον πάω και καθόλου γιαυτό και δεν πήρε καν ευκαιρίες . Οφείλω όμως να πω ότι έχω δει από άλλα παιδιά εδώ στο φόρουμ να τον χρησιμοποιουν και να κάνει παπάδες . Γιαυτό και αν δεν έχετε κόμπλεξ μαζί του όπως εγώ ( :D) ίσως αξίζει να πάρει ευκαιρίες.

:idea: Conclusion:Υπερπλήρεις την 1η χρονιά . Να τονίσω ότι εάν δεν σκοπεύετε να δώσετε ΑΡΚΕΤΕΣ ευκαιρίες στον Origi ίσως είναι καλύτερα να τον δώσετε δανεικό γιατί όσο παίζει βελτιώνεται και σιγά σιγά θα έχετε ένα World-Class CF στη διάθεση σας.

:idea: :arrow: Γενικο Συμπερασμα Το ροστερ είναι αρκετά κάλο ειδικά από το κέντρο και μπροστά. Με ορισμένες διορθωτικές κινήσεις έχετε τη δυνατότητα να χτυπήσετε μέχρι και πρωτάθλημα από την πρώτη χρονιά.

:!: Δανεικοί

Image
Ο Markovic ,κατά τη γνώμη μου, αξίζει μια ευκαιρία γιαυτό και όταν επιστρέψει θα του δοθεί.

Image
Ο γνωστός Mario! Προσωπικά δεν τον πάω μια γιαυτό και φεύγει όποτε αυτό καταστεί δυνατόν.

Image
Ο πιτσιρικάς Grujic φαίνεται τρομερός γιαυτό και όταν επιστρέψει θα πάρει αμέσως θέση στο rotation.


:arrow: Τακτικές
Χρησιμοποίησα κυρίως μια τακτική 4-2-3-1 όπου άλλαζα το AMC σε DMC ,ανάμεσα σε άλλες αλλαγές, σε περιπτώσεις που ήθελα να διαφυλάξω ένα αποτέλεσμα ή πίστευα ότι θα δεχθώ αρκετή πίεση. Συνήθως πάντα μαθαίνω μια τακτική με 2 Strikers σε καθε ομάδα μου αλλά ειδικά φέτος στη Liverpool σε ένα ενδεχόμενο 4-4-2 χαραμίζονται αρκετά επιθετικά μας όπλα άρα δεν το προτίμησα καθόλου.

Tac1(4-2-3-1)
Image
Image

Tac2(4-1-2-2-1)
Image
Image
The area dividing the brain and the soul is affected in many ways by experience
some lose all mind and become soul:insane
some lose all soul and become mind:intellectual
some lose both and become:accepted
User avatar
sbirlos
Backup
Backup
Posts: 977
Joined: Tue Dec 28, 2004 11:40 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
Status: Back to zero...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ ωραια η παρουσιαση σου φιλε!
Συμφωνω κ επαυξανω για τις πωλησεις που προτεινεις κ ειδικα για τον Μπεντεκε τον οποιο ανεχτηκα μεχρι Γεναρη.Επισης μεχρι Γεναρη ανεχτηκα κ Σακο πολυ γκαφατζης τουλαχιστον στο δικο μου σεηβ.
Την πρωτη χρονια ανετα μπαινει 4αδα η ομαδα,ισως χτυπαει κ τιτλο εγω δεν μπορεσα.απο δευτερη σεζον με διορθωτικες κινησεις παει τραινο παντου!!!
ΥΓ:Γκομεζ-Ιμπε και Οτζο εχουν αρκετα καλη εξελιξη,παιζουν ανετα στο ροτεισον.

Tapatalked
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9253
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

Ο Μάρκοβιτς γινεται βασικός και Αναντικατάστατος αν παίζεις με MR.
Βέβαια πρεπει να τον ανανεώσετε νωρίς γιατι φεύγει πολύ συχνά ελεύθερος.
Κατα τα αλλα , φοβερή παρουσίαση.


Spammed from my iPhone using Tapatalk
:liverpool:
User avatar
Gus Koutsi
Trialist
Trialist
Posts: 77
Joined: Sun Jun 24, 2012 11:59 pm
Football Manager της ομάδας: Sassuolo
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ,Liverpool
Status: Stop insisting on clearing your head!! Clear your fucking heart instead!!
Location: Halfway to everywhere!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ παιδιά :!: :!:

@sbirlos: Ο Sakho στο δικο μου save είναι αρκετά σταθερος.. ο μόνος βασικά από τους 2 στο κέντρο που είναι σταθερός. Κάπως σαν τον Κολοβετσιο στην AEK φετος (: (: (: !
Για Gomez-Ibe συμφωνω αν και ο Gomez ειναι πιο σταθερος! Τον Ojo δεν τον δοκιμασα.. μου φαινεται αρκετα πεσμένος σε σχεση με το Potential που δείχνει irl.
Η ομάδα όντως χτυπάει πρωτάθλημα 1η season άλλα έμενα μου κόστισαν κάποιες τρύπες αμυντικά.. είχα 15η καλύτερη άμυνα νομίζω με 1η καλύτερη επίθεση...

@tasonbin:Όντως ο Markovic αντίθετα με παλαιότερα FM έχει πολύ καλύτερη εξέλιξη.
The area dividing the brain and the soul is affected in many ways by experience
some lose all mind and become soul:insane
some lose all soul and become mind:intellectual
some lose both and become:accepted
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9253
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

Και ο Οριτζι γινεται απο τους καλύτερους Ολοκληρωμένους επιθετικούς του παιχνιδιού.


Spammed from my iPhone using Tapatalk
:liverpool:
User avatar
Gus Koutsi
Trialist
Trialist
Posts: 77
Joined: Sun Jun 24, 2012 11:59 pm
Football Manager της ομάδας: Sassuolo
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ,Liverpool
Status: Stop insisting on clearing your head!! Clear your fucking heart instead!!
Location: Halfway to everywhere!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ισχύει το έγραψα και στην ανάλυση! Άμα πάρει παιχνίδια γίνεται world-class!
Με έχει βάλει σε σκέψεις ο Can..Στο 16.3 έχει μεγαλύτερο Competence σαν BPD και αποδίδει και λίγο καλύτερα εκεί και σκέφτομαι να τον γυρίσω μόνιμα εκεί!!
The area dividing the brain and the soul is affected in many ways by experience
some lose all mind and become soul:insane
some lose all soul and become mind:intellectual
some lose both and become:accepted
User avatar
sbirlos
Backup
Backup
Posts: 977
Joined: Tue Dec 28, 2004 11:40 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
Status: Back to zero...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Με προβληματισατε γιατι μαλλον εχω αδικησει Οριτζι με 2 σεζον δανεικο..ο Can σε τακτικη με DM μου παιζει πολυ καλα κ σταθερα,θα ηθελα να παιρνει λιγοτερες κιτρινες μονο.

Tapatalked
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ ωραια παρουσιαση φιλε μου.
Με προβληματιζει ιδιαιτερα φετος η τακτικη οπου ταιριαζει καλυτερα στην ομαδα επισης και η αισχρη της αμυνα, προσωπικα στο fm συχαινομαι τον ασταθή Skrtel και τον γκαφατζη Sakho (αυτος που και που κανει κατι παιχνιδαρες συνεχομενες με αποδοση 8αρια αλλα κατι φορες ρε αδερφακι μου ειναι παναγια βοηθα).
Επισης ο Mingolet με εχει βοηθησει παρα πολλες φορες σε κρισιμα τετατετ και σε κατι απιαστα σουτ που λες παει τοφαγα αλλα με δικαιωνε, εχει ενα κακο ομως που δεν ξερω αν φταιει συγκεκριμενο ο Simon ή γενικοτερα οι ΤΦ του fm, κανουν κατι εξοδους ωρες ωρες που κοπανας το κεφαλι σου στον τοιχο, δλδ βγαινουν πολλες φορες ενω δεν χρειαζεται να βγουν και δεν φτανει οτι βγαινουν, πανε και παιρνουν τελειως ασχετη θεση στην εξοδο τους και ετσι αφηνουν ολη την εστια ακαλληπτη και με ενα σπασιμο της μπαλας ειτε δεξια ειτε ο αριστερα ο αντιπαλος παιχτης εχει να αντιμετοπισει ενα ολοκληρο αδειο τερμα.
Τον Bendeke ουτε εγω τον παω μια, ειδικα στην πραγματικοτητα και ετσι ουτε ευκαριες δεν του εδινα στο save μεχρι που μου εκανε παραπονα τον πεταξα μεσα σε ενα ματσακι και απο τοτο το σκυλι δεν εχει σταματησει να σκοραρει, ξεπερασε ανετα το firmino που ηταν 1ος σκορερ της ομαδας με 11 γκολ και αυτη την στιγμη ο bendeke βρισκετε στα 18 γκολ Γεναρη μηνα, οταν η ομαδα παιζει καλα τα 2 γκολακια ταχει στο νερο....για μενα μετα απο τετοιες εμφανισεις βασικος και αναντικαταστατος.

Ειμαι πρωτη χρονια Γεναρη οπως ειπα εχω την χειροτερη αμυνα του πρωταθληματος με διαφορας μιας και εχω φαει κατι ξεγυρισμενες 6αρες απο man utd 1η αγωνιστικη, επισης 9-3 εχασα μεσα στην Αρσεναλ και 6-0 μεσα στην chelsea στον 2ο γυρο του FA Cup....εχω τρελαθει δεν ξερω τι να κανω.
Επαιζα ακριβως τα ιδια συστηματα που παιζει και εσυ αλλα με διαφορετικες οδηγιες και η μεγαλυτερη διαφορα ειναι οτι ειχα δωσει εμφαση στις κοντινοτερες πασες και να παιζουν πιο ομαδικα αλλα αφου ειδαι και αποειδα το γυρισα σε 4-2-4 οπου στο κεντρο παιζω με εναν ΚΚ(Υ) με εναν ΚΜ(Αυτ) και αριστερα Εξτρεμ Coutinho δεξια εξτρεμ Pione Sisto και μπροστα Ψευτικο 9 Firmino και ΕΣ(Ε) Benteke, ειχε στρωσει η ομαδα τα πηγαιναμε παρα πολυ καλα ευρωπη απο ομιλους europa περα με το απολυτο (ειχα πολυ ευκολο ομιλο ομως με dnipro,sturm gratz,παναθηναικο) και στο πρωταθλημα ειχαμε φτασει μεχρι και 5η θεση και διεκδικουσα στα ισια και τις παραπανω θεσεις, μεχρι που κανει μια κοιλια η ομαδα και χανω 3-1 απο watford εκτος εδρας στα καπακια 1-1 μεσα στην swansea μετα παιζω ενα αναβληθεν παιχνιδι εντος εδρας με την watford παω 2-2 μετα με ποιανει με πελεκαει η man utd στην εδρα μου με 1-3 μετα 6-0 απο την τσελσι στο κυπελο (οπου το ανεφερα και παραπανω) και τελευταιο παιχνιδι μεχρι και τωρα 4-2 ηττα μεσα στην Τοτεναμ. -toixosmesh
Εννοειται πως το ονομα μου παιζει στο "ποιοι δεν την βγαζουν καθαρη στην premier league"

Με ολα αυτα σκεφτομαι να ξεκινησω νεο save με την ομαδα μιας και με το τελευταιο update περιμενουμε matip grujic κλπ αλλα θα δω τι θα κανω.

Οπως και ναχει δεν ξενερονουμαι YNWA και τα μυαλα στα καγκελα. -gioupi
Image
User avatar
alexmess14
Amateur
Amateur
Posts: 109
Joined: Sun Dec 28, 2014 10:23 pm
Football Manager της ομάδας: Atletico de Madrid
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos, Chelsea
facebook προφίλ: alexmessalas
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εξαιρετική ανάλυση φιλε μπράβο σου πραγματικά!


Sent from my iPhone using Tapatalk
"Καποιοι παιρνουν πιο σοβαρα τη ζωη παρα το manager... Αν ειναι δυνατον!!!"
User avatar
Gus Koutsi
Trialist
Trialist
Posts: 77
Joined: Sun Jun 24, 2012 11:59 pm
Football Manager της ομάδας: Sassuolo
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ,Liverpool
Status: Stop insisting on clearing your head!! Clear your fucking heart instead!!
Location: Halfway to everywhere!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ παιδιά!
@kjtzemis Για τον Mignolet πιστεύω είναι από τις πιο τέλειες αποδόσεις πραγματικότητας-παιχνιδιού από την SI!! Πραγματικά ικανός για το καλύτερο και το χειρότερο! :-D
Τα ίδια και για Sakho-Skrtel...Τώρα για Benteke το γράφω και στην ανάλυση ότι έχω ακούσει-δει να κάνει παπάδες άλλα για μένα δεν (: (:
The area dividing the brain and the soul is affected in many ways by experience
some lose all mind and become soul:insane
some lose all soul and become mind:intellectual
some lose both and become:accepted
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οντως ετσι ειναι με την περιπτωση του Simon, μπορει να τον αγαπησεις για καποιες εμφανισεις σου αλλα και να το συχαθεις πολυ ευκολα για καποιες αλλες...το σιγουρο ειναι πως μεχρι τωρα στο save μου (αρχες φλεβαρη) δεν του εχω ριξει και πολλα φταιξιματα γτ μεχει βγαλει οπως ειπα ασπροπροσωπο σε πολλα ματσακια, τελευταιο μαλιστα ηταν μεσα στο γηπεδο μου σε αγωνα με την κρισταλ παλας οπου ερχομουνα απο ενα παρα πολυ κακο σερι 6-7 παιχνιδιων χωρις νικη στο πρωταθλημα και ενω η ομαδα καταφερε να προηγηθει με τα χιλια ζορια μας ζοριζαν πολυ και εξεπλαγειν μολις ειδα οτι το βραβειο mvp πηγε στον simon με 9.3 αποδοση...ειχε κανει εμφανισαρα ειχα πιασει τα απιαστα αλλα δεν περιμενα πως θα το εδιναν το βραβειο σαυτον αλλα στον σκορερ ξερω γω.Εκλεισα Rulli ελευθερο απο τον Γεναρη για το καλοκαιρι και θα ειναι ο Rulli κατω απτα δοκαρια του χρονου στο πρωταθλημα και ο Simon σε κυπελα και Ευρωπη (ευρωπη μπορει δεν ξερω αναλογα με τον αν θα παιζω τσου λου ή europa).
Επισης σκεφτομαι να ξεκινησω νεο save με την ομαδα για να εχω τις μεταγραφες του Γεναρη μιας και το save μου το ξεκινησα πριν περαστει το τελευταιο update στο παιχνιδι.δεν ξερω θα δειξει.
Οσο για την περιπτωση Benteke ισως αξιζει να του δωσεις καποιες ευκαιριες γτ ειναι τρομερος εμενα σε 8 απο τα 10 ματς βρηκε διχτυα 17-18 φορες...απορουσα και εγω μαζι τους πως τα καταφερνε. :-P
Image
Ikaria
Trialist
Trialist
Posts: 11
Joined: Wed Mar 20, 2013 3:56 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός και Leeds
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
facebook προφίλ: george.xenakis.14
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραία η ανάλυση. Εγώ πρώτη χρονιά πήρα Mammana, Zivkovic και Barbosa. Με σύστημα 4-4-1-1 και πολύ ροτέσιον πρώτη χρονιά ημούν τρίτος σχεδόν όλη την χρονιά, περίπου στο -5 από κορυφή. Πήρα FA cup και έφτασα τελικό europa και Leage Cup. Πολλοί αγώνες ματαιώνονταν και στο τέλος μου βγάζει να παίξω 6 αγώνες πρωταθλήματος σε 11 μέρες -nerd ,ανά δύο μερες αγώνας και καπάκι τους δύο τελικούς. Μάζεψα 2 βαθμούς και βγήκα 7ος και έχασα και τους δύο τελικούς.

Οπότε η νέα χρονιά ξεκινάει πάλι με Europa Leage. Πούλησα lovren 20 σε bayern, baloteli 40 σε City, Benteke 20 σε Ιντερ και σκάει και πρόταση 87 για Can. Μου έδωσαν και budjet 120 οπότε βρέθηκα με 240 για μεταγραφές. Ηθέλα να πάρω Dyer αλλά δεν ηθέλε να φύγει από Τοτεναμ, πήρα Marquinios. Κέντρο Cook από Leeds, δεξι μπακ Cancelo από Valencia και αριστερά ο Jorge. Ήρθε και ο Rulli ελεύθερος. Έμεινα με τα 170 και ξεκίνησα την χρονιά. Πάλι -5 από κορυφή και τρίτος, τέλος Οκτώμβρίου. Δεν ξέρω πως να χρησιμοποιήσω τα λεφτά. Μου αρέσουν οι παίκτες που έχω.
User avatar
sbirlos
Backup
Backup
Posts: 977
Joined: Tue Dec 28, 2004 11:40 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
Status: Back to zero...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θες DC οπωσδηποτε μονο με Μαμανα θα πας;Σκρτελ Σακο ειναι για τα τρενα..και ενα world class mc διπλα στο Χεντο και ενα ισαξιο μπακ απ του Σταριτζ γιατι τραυματιζεται συχνα..
Εντιτ:δεν ειχα δει το Μαρκινιο αλλα κ παλι ο Μαμανα δεν ειναι κ πανετοιμος για Πρεμιερ

Στάλθηκε από το GT-S7710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
alexakoss
Banned
Banned
Posts: 6385
Joined: Tue Jun 24, 2008 4:09 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.,A.C. Milan,R.Madrid
Status: Οι οπαδοί ακολουθάνε πιστά,όχι τυφλά...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πόσο τον πήρες τον Jorge?Πάρε Vietto να γίνει χαμός.

Στάλθηκε από το HUAWEI P7-L10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
Gus Koutsi
Trialist
Trialist
Posts: 77
Joined: Sun Jun 24, 2012 11:59 pm
Football Manager της ομάδας: Sassuolo
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ,Liverpool
Status: Stop insisting on clearing your head!! Clear your fucking heart instead!!
Location: Halfway to everywhere!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ένας είναι ο φορ που πραγματικά αλλάζει όλη την ομάδα στο φετινό fm..και επειδή όπως είπαν τα παιδιά ο σταριτζ είναι γυάλινος πάρε dybala να αρρωστήσεις και εσύ με την πάρτη του όπως τόσος άλλος κόσμος (including me (: ) κατά τα άλλα cook γίνεται αρκετά κάλος ίσως και top αν τον πάρεις νωρίς. εγώ τον πήρα αργά και ακριβά και είχε συγκεκριμένο PA...Mammana ευπαθής και αυτός και νομίζω δεν φτάνει world class πότε.....πάρε καλύτερα ή dier ή stones που είναι και Άγγλοι και 2 από τα καλύτερα CB του παιχνιδιού..
The area dividing the brain and the soul is affected in many ways by experience
some lose all mind and become soul:insane
some lose all soul and become mind:intellectual
some lose both and become:accepted
Post Reply

Return to “Αναλύσεις και προτάσεις ομάδων”