Liverpool F.C

Αναλύστε το υπάρχον έμψυχο δυναμικό των ομάδων που αναλαμβάνετε και ζητήστε προτάσεις για το ποια ομάδα να αναλάβετε
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Bernardi τον είχα και τον πούλησα λίγο πριν ξεκινήσω το τοπικ εδώ με 90εκ στην Valencia ..την 1η του χρόνια σε μένα έβγαζε μάτια με 37 γκολ αν θυμάμαι καλα σε όλη την σεζόν αλλά μετά άλλαξα το σύστημα γτ έπαιζα με 2 επιθετικούς και δεν είχα θέση ούτε Γιατρομανωλάκης καθος ήθελα να αυξηθούν οι ικανότητες του origi που παρόλο που ήρθε από Λιλ τον θεωρώ δικό μας παιδί και τον Berardi τον είχα για backup επίθεση ή στα εξτρέμ εκτός αφτου ήταν πολλά τα λεφτά που μου έδωσαν.
Για τον Mahrez έχεις δίκιο μετριότατος και δρν με εχει βοηθήσει σχεδόν καθόλου είχα δώσει και ένα σκασμό λεφτά (118εκ) .
Dybala δεν ενδιαφέρεται να έρθει τωρα θα δω για embolo lukaku .
Για δεξί μπακ είμαι καλυμμένος πιστεύεις με τους δυο που έγραψα παραπάνω;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Image
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πάρε τοτε Embolo για δεξιά και κρατα Vardy-Barbosa. Επίσης, ποσα έδωσες για Mahrez;! [FACE SCREAMING IN FEAR][FEARFUL FACE]

Δεξιά εισαι μια χαρά πίσω.


Sent from my iPad using Tapatalk
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Embolo με το σκάουτ που έκανα δεν ενδιαφέρεται να έρθει θα το ξανά κοιτάξω στο τέλος της σεζόν lukaku δεν τον δίνει με τπτ η σιτυ.
Ναι τόσα έδωσα γιατι είδα και καλα πόσοστα και λέω θάναι παιχταράς αλλά σκ@τ@ να φάει είναι και τωρα δεν μου έρχονται και προτάσεις για να φύγει μιας και δεν κάνει και καλές εμφανίσεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Image
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγκληματισες άσχημα με Mahrez, εγω ποτε δεν εχω δωσει πανω απο 50Μ για παικτη, σίγουρα θα υπαρχει αντίστοιχος με τέτοια χρήματα. Δες και Vietto αν δεν θελει κανεις αλλος και πήγαινε τον Barbosa δεξιά.


Sent from my iPad using Tapatalk
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ναι την είχα κάνει αλλά δεν πειράζει...δρν με πειράζει να ξοδέψω για παίχτη ειδικά την συγκεκριμένη στιγμή που έχω φράγκα αρκεί να τότε αφήνουν να έρθουν...αυτή η σιτυ τους εχει μαζέψει όλους και δρν αφήνει κανέναν

Edit:έκανα σκάουτ για βιετο και λέει θέλει από 75-101 εκ η Μίλαν.αξιζει ή είναι πολλά;μήπως να περίμενα και να δω από καλοκαίρι για embolo κλπ;

Sent from my iPhone using Tapatalk
Image
ilkork
Amateur
Amateur
Posts: 166
Joined: Sat Apr 19, 2014 6:03 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@kjtzemis

Καλησπέρα.
Φίλε, εγώ θα σου πω κάποιες από τις απόψεις μου, προτιμώ να πάρεις όμως και δεύτερη και τρίτη άποψη.

Στο θέμα τακτικής, έχεις κάνει κάποιους συνδυασμούς που είναι, για'μένα, λάθος. Για παράδειγμα:
-Έχεις επιλέξει "επιθετική" νοοτροπία, αλλά, ζητάς και διατήρηση κατοχής.
-Έχεις επιλέξει "επιθετική" νοοτροπία, αλλά, ζητάς να φέρουν την μπάλα στην περιοχή, εντολή που σε καθυστερεί.
-Θες να παίξεις επιθετικά, αλλά ζητάς από τους παίκτες σου να είναι "περισσότερο πειθαρχημένοι".
-Επιλέγεις "πολύ ψηλή γραμμή" κι όμως δεν έχεις επιλέξει το "χρήση τεχνητού οφσάιντ" έτσι ώστε να σε γλυτώνει κάποιες φορές από τις αντεπιθέσεις των αντιπάλων.

Για'μένα, επέλεξε 3 συστήματα, 1 επιθετικό, 1 κατοχής κι 1 αντεπιθέσεων(εναντίον των δυνατών ομάδων).
Για το επιθετικό σύστημα επέλεξε τα παρακάτω:
Spoiler: show
Image
-Επιθετική νοοτροπία
-Ρευστή (θες να πετύχεις γκολ, δεν σε ενδιαφέρει η κατοχή)
-Υψηλότερος Ρυθμός
-Πλάτος: ισορροπημένα
-Πολύ Ψηλή Αμυντική Γραμμή, σε συνδυασμό όμως με το τεχνητό οφσάιντ
-Πιέστε πολύ περισσότερο (θες να "πνίξεις" τον αντίπαλο, να κερδίσεις τη μπάλα και να φύγεις στην αντεπίθεση)
-Εμποδίστε κοντινή Διανομή ΤΦ
-Χρησιμοποίηση Στενού Μαρκαρίσματος: επιλογή σου
-Τάκλιν: επιλογή σου
-Ανοίξτε τη μπάλα στα άκρα
-Αφαίρεσε το "Χρήση αριστερού/δεξιού άκρου", μιας και παίζεις με εσωτερικούς επιθετικούς που συγκλίνουν προς τα μέσα
-Πάσες στο χώρο (εκμεταλλεύεσαι έτσι την ταχύτητα των εξτρέμ σου και του επιθετικού),
-Η Μπάλα μπροστά
-Αφαίρεσε το "Διατήρηση Κατοχής" (δεν μας ενδιαφέρει η κατοχή σε αυτό το σύστημα),
-Περισσότερο Εκφραστικοί (Εχεις απ'τη μέση και μπροστά φυσικό ταλέντο 13/18/19/18/15, εκμεταλλεύσου το!
-Αφαίρεσε το overlap κ επέλεξε "Κάντε Γρήγορες Σέντρες". Το Overlap θα μπει στο σύστημα κατοχής, όχι στο επιθετικό, επειδή, ψάχνοντας το overlap, τα εξτρέμ σου περιμένουν τον μπακ να κάνει κίνηση, έτσι σπαταλούνται πολύτιμα λεπτά ενώ θα μπορούσαν να φύγουν οι ίδιοι στην επίθεση.
-Αφαίρεσε το "Φέρτε τη μπαλα στην περιοχή".
-Σουτάρετε με την πρώτη ευκαιρία: καλύτερα όχι, δεν έχεις και πολύ καλούς σουτέρ, αν θες όμως μπορείς να πειραματιστείς (περίμενε όμως πολλά shots off target).
-Τύπος Σέντρας: Ο Origi είναι μεν ψηλός, αλλά έχει μέτριο άλμα και κεφαλιά (δεν ξέρω και πως έχει εξελιχθεί στο δικό σου save), έχει όμως πολύ καλό κοντρόλ, άρα, πρέπει να δεις την ανάλυση από τα παιχνίδια, με ποιο τρόπο πετυχαίνει γκολ και να επιλέξεις ή ψηλές σέντρες ή χαμηλές ή μεικτές (ίσως αυτό γιατί είναι ουδέτερο)
-Τρέξτε προς την άμυνα (θέλουμε να πετύχεις γκολ)
-Περιπλάνηση από τις θέσεις (θέλουμε να μπορείς να διασπάς τις κλειστές άμυνες)

Επιπλέον, σε αυτό το σύστημα θα αλλάξεις τουλάχιστον τον ρόλο του Mahrez ή και του Thiago ή και των δυο από Υποστήριξη σε Επίθεση και τον ρόλο του Wanyama σε Κεντρικός Kόφτης-άμυνα. Αν και θα ήταν προτιμότερο να ήταν σε 4-2-3-1 Wide ως ΚΚ-Α και όχι στο 4-1-2-3-1 που παίζεις, γιατί έτσι μένει λίγο πιο πίσω (λίγο όμως).
Για το σύστημα κατοχής επέλεξε τα παρακάτω:
Spoiler: show
Image
-Έλεγχος
-Ευέλικτη
-Χαμηλότερος Ρυθμός (βοηθάει στην κατοχή)
-Αρκετά πλατιά (θα παίξεις με Overlap)
-Ελαφρώς ψηλότερα
-Χρήση τεχνητού οφσάιντ
-Πιέστε πολύ περισσότερο (σε ενδιαφέρει η κατοχή, άρα δεν θες να αφήσεις τον αντίπαλο να έχει τη μπάλα στα πόδια του)
-Εμποδίστε κοντινή διανομή ΤΦ
-Χρησιμοποίηση Στενού Μαρκαρίσματος: επιλογή σου
-Τάκλιν: επιλογή σου
-Καμία επιλογή για πάσες, εκτός του παρακάτω
-Παιχνίδι από την άμυνα (μας ενδιαφέρει η κατοχή). Σε αυτό το σύστημα θα αλλάξεις το ρόλο του Alderweireld σε ΔΑ-Α. Ο Ρόλος του Σακό να παραμείνει ΚΑ-Α.
-Όχι πάσες στο χώρο (μας ενδιαφέρει η κατοχή)
-Κοντινότερες Πάσες
-Διατήρηση Κατοχής
-Ψάχτε το Overlap
-Φέρτε τη μπάλα στην περιοχή
-Τύπος Σέντρας: επιλογή σου
-Ντρίπλαρε λιγότερο (μας ενδιαφέρει η διατήρηση κατοχής)
-Περιπλάνηση από τις θέσεις

Σε αυτό το σύστημα, οι ρόλοι υποστηρίξης είναι ό,τι πρέπει, μην αλλάξεις κάποιον σε επίθεση, μάλιστα το "υποστήριξη" βοηθάει περισσότερο σε συστήματα κατοχής.
Το σύστημα των αντεπιθέσεων είναι λίγο tricky. Για παράδειγμα, το σύστημα 4-1-4-1 είναι ένα πολύ καλό σύστημα και σε βολεύει μιας και παίζεις 4-1-2-3-1. Το θέμα είναι ότι παίζεις με εσωτερικούς επιθετικούς στο βασικό σου σύστημα κι έτσι θα έχεις ένα μειονέκτημα σε σύστημα 4-1-4-1, επειδή στα πλάγια χαφ δεν προσφέρεται το να συγκλίνουν προς τα μέσα. Για'μενα είναι σημαντικό να έχεις σύστημα αντεπιθέσεων, εκτός κι αν έχεις ομάδα σαν την Μπάρτσα, η οποία σε ΟΛΑ τα ματς κάνει το δικό της παιχνίδι και δεν χρειάζεται ένα πιο αμυντικογενές σύστημα.
Αν γνωρίζεις αγγλικά, διάβασε αυτό το άρθρο, εξηγεί το σύστημα των αντεπιθέσεων.
https://sisportscentre.com/the-art-of-c ... -football/
Σχετικά με τις επιλογές του συστήματος αντεπιθέσεων, προτιμώ να σε καθοδηγήσει κάποιος άλλος από εδώ μέσα.
Ψάξε και σε κανένα αγγλικό fmικό site, σίγουρα θα έχουν ανάλυση της Liverpool.

Προσωπική μου άποψη είναι να μην κάνεις πάρα πολλές αλλαγές στην τακτική γιατί απ'ότι είδα η χρονιά είναι σε εξέλιξη και πολλές αλλαγές σίγουρα θα επιφέρουν άσχημα αποτελέσματα. Καταλαβαίνεις όμως ότι έχεις κάνει συνδυασμούς που "δεν στέκουν" και πάρα πολύ. Το καλοκαίρι να αλλάξεις οπωσδήποτε τις επιλογές στην τακτική.
Σχετικά με τις μεταγραφές, βλέπω ότι δεν έχεις πάγκο, χρειάζεσαι ενίσχυση, γιατί είσαι Αγγλία και παίζεις πάρα πολλά ματς τη χρονιά. Όσον αφορά τον επιθετικό, τσέκαρε στο save σου τους Vietto, Lacazette, Zaza, Belotti, S.Araujo. Για εξτρέμ για τον πάγκο, τσέκαρε τον Cristian Espinoza (personal favourite), μπορείς να του μάθεις τη θέση ΕΕ-Ε (αν δεν του την έχουν μάθει ακόμα στο save σου, έχει και cuts inside). Για το κέντρο τσέκαρε και Lucas Romero (πιο πολύ για τον πάγκο αν δεν έχει εξελιχθεί πολύ).

Και κάτι ακόμα.
Θα ξεκινάς τα ματς με την τακτική των επιθέσεων. Αφου αιφνιδιάσεις τον αντίπαλο και σκοράρεις, θα το γυρνάς στο σύστημα κατοχής (διατήρηση του σκορ). Στο δεύτερο ημίχρονο, μπορείς απ'το 45'-60' να ξαναπαίξεις με το σύστημα των επιθέσεων και μετά πάλι αλλαγή σε κατοχή.

Edit: Έχεις προσθέσει στο players instructions ή στο opposite instructions κάτι δικό σου;
User avatar
demakos21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5332
Joined: Thu Mar 20, 2008 4:26 pm
Football Manager της ομάδας: AΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Juventus/Liverpool/OM
Status: Θα διασχίσεις ένα πρωινό τον κόσμο και θα 'ναι πιο όμορφα κι από ένα όνειρο.
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

kjtzemis wrote: στους Gaya και rose έστειλα σκάουτ για να δω λίγο καλύτερα ποσοστά κλπ.
Για Gaya μην περιμένεις τον σκαουτ..Κλείστον άμεσα!! :D
kjtzemis wrote: Για αμυνα σκεφτόμουν για Laporte,stones,dier αλλά έχουν πάρει όλοι μεταγραφή και δεν τους δίνουν με τπτ.
Τσέκαρε Lucas ή Fontas

kjtzemis wrote: επίσης Barbosa μάλλον θα διώξω το καλοκαίρι αν μου έρθει καλή πρόταση γτ δεν χωράει πουθενά στην ομάδα και επίσης όσα παιχνίδια πήρε τπτ το αξιοσημείωτο
Ο Βραζιλιάνος σε εμένα κάνει μεγάλα πράγματα. Σε ποιά θέση τον χρησιμοποιείς?
Μου ήρθε πρόταση 98εκ € και δεν τον δίνω.

Spoiler: show
Image
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ilkork wrote:@kjtzemis

Καλησπέρα.
Φίλε, εγώ θα σου πω κάποιες από τις απόψεις μου, προτιμώ να πάρεις όμως και δεύτερη και τρίτη άποψη.

Στο θέμα τακτικής, έχεις κάνει κάποιους συνδυασμούς που είναι, για'μένα, λάθος. Για παράδειγμα:
-Έχεις επιλέξει "επιθετική" νοοτροπία, αλλά, ζητάς και διατήρηση κατοχής.
-Έχεις επιλέξει "επιθετική" νοοτροπία, αλλά, ζητάς να φέρουν την μπάλα στην περιοχή, εντολή που σε καθυστερεί.
-Θες να παίξεις επιθετικά, αλλά ζητάς από τους παίκτες σου να είναι "περισσότερο πειθαρχημένοι".
-Επιλέγεις "πολύ ψηλή γραμμή" κι όμως δεν έχεις επιλέξει το "χρήση τεχνητού οφσάιντ" έτσι ώστε να σε γλυτώνει κάποιες φορές από τις αντεπιθέσεις των αντιπάλων.

Για'μένα, επέλεξε 3 συστήματα, 1 επιθετικό, 1 κατοχής κι 1 αντεπιθέσεων(εναντίον των δυνατών ομάδων).
Για το επιθετικό σύστημα επέλεξε τα παρακάτω:
Spoiler: show
Image
-Επιθετική νοοτροπία
-Ρευστή (θες να πετύχεις γκολ, δεν σε ενδιαφέρει η κατοχή)
-Υψηλότερος Ρυθμός
-Πλάτος: ισορροπημένα
-Πολύ Ψηλή Αμυντική Γραμμή, σε συνδυασμό όμως με το τεχνητό οφσάιντ
-Πιέστε πολύ περισσότερο (θες να "πνίξεις" τον αντίπαλο, να κερδίσεις τη μπάλα και να φύγεις στην αντεπίθεση)
-Εμποδίστε κοντινή Διανομή ΤΦ
-Χρησιμοποίηση Στενού Μαρκαρίσματος: επιλογή σου
-Τάκλιν: επιλογή σου
-Ανοίξτε τη μπάλα στα άκρα
-Αφαίρεσε το "Χρήση αριστερού/δεξιού άκρου", μιας και παίζεις με εσωτερικούς επιθετικούς που συγκλίνουν προς τα μέσα
-Πάσες στο χώρο (εκμεταλλεύεσαι έτσι την ταχύτητα των εξτρέμ σου και του επιθετικού),
-Η Μπάλα μπροστά
-Αφαίρεσε το "Διατήρηση Κατοχής" (δεν μας ενδιαφέρει η κατοχή σε αυτό το σύστημα),
-Περισσότερο Εκφραστικοί (Εχεις απ'τη μέση και μπροστά φυσικό ταλέντο 13/18/19/18/15, εκμεταλλεύσου το!
-Αφαίρεσε το overlap κ επέλεξε "Κάντε Γρήγορες Σέντρες". Το Overlap θα μπει στο σύστημα κατοχής, όχι στο επιθετικό, επειδή, ψάχνοντας το overlap, τα εξτρέμ σου περιμένουν τον μπακ να κάνει κίνηση, έτσι σπαταλούνται πολύτιμα λεπτά ενώ θα μπορούσαν να φύγουν οι ίδιοι στην επίθεση.
-Αφαίρεσε το "Φέρτε τη μπαλα στην περιοχή".
-Σουτάρετε με την πρώτη ευκαιρία: καλύτερα όχι, δεν έχεις και πολύ καλούς σουτέρ, αν θες όμως μπορείς να πειραματιστείς (περίμενε όμως πολλά shots off target).
-Τύπος Σέντρας: Ο Origi είναι μεν ψηλός, αλλά έχει μέτριο άλμα και κεφαλιά (δεν ξέρω και πως έχει εξελιχθεί στο δικό σου save), έχει όμως πολύ καλό κοντρόλ, άρα, πρέπει να δεις την ανάλυση από τα παιχνίδια, με ποιο τρόπο πετυχαίνει γκολ και να επιλέξεις ή ψηλές σέντρες ή χαμηλές ή μεικτές (ίσως αυτό γιατί είναι ουδέτερο)
-Τρέξτε προς την άμυνα (θέλουμε να πετύχεις γκολ)
-Περιπλάνηση από τις θέσεις (θέλουμε να μπορείς να διασπάς τις κλειστές άμυνες)

Επιπλέον, σε αυτό το σύστημα θα αλλάξεις τουλάχιστον τον ρόλο του Mahrez ή και του Thiago ή και των δυο από Υποστήριξη σε Επίθεση και τον ρόλο του Wanyama σε Κεντρικός Kόφτης-άμυνα. Αν και θα ήταν προτιμότερο να ήταν σε 4-2-3-1 Wide ως ΚΚ-Α και όχι στο 4-1-2-3-1 που παίζεις, γιατί έτσι μένει λίγο πιο πίσω (λίγο όμως).
Για το σύστημα κατοχής επέλεξε τα παρακάτω:
Spoiler: show
Image
-Έλεγχος
-Ευέλικτη
-Χαμηλότερος Ρυθμός (βοηθάει στην κατοχή)
-Αρκετά πλατιά (θα παίξεις με Overlap)
-Ελαφρώς ψηλότερα
-Χρήση τεχνητού οφσάιντ
-Πιέστε πολύ περισσότερο (σε ενδιαφέρει η κατοχή, άρα δεν θες να αφήσεις τον αντίπαλο να έχει τη μπάλα στα πόδια του)
-Εμποδίστε κοντινή διανομή ΤΦ
-Χρησιμοποίηση Στενού Μαρκαρίσματος: επιλογή σου
-Τάκλιν: επιλογή σου
-Καμία επιλογή για πάσες, εκτός του παρακάτω
-Παιχνίδι από την άμυνα (μας ενδιαφέρει η κατοχή). Σε αυτό το σύστημα θα αλλάξεις το ρόλο του Alderweireld σε ΔΑ-Α. Ο Ρόλος του Σακό να παραμείνει ΚΑ-Α.
-Όχι πάσες στο χώρο (μας ενδιαφέρει η κατοχή)
-Κοντινότερες Πάσες
-Διατήρηση Κατοχής
-Ψάχτε το Overlap
-Φέρτε τη μπάλα στην περιοχή
-Τύπος Σέντρας: επιλογή σου
-Ντρίπλαρε λιγότερο (μας ενδιαφέρει η διατήρηση κατοχής)
-Περιπλάνηση από τις θέσεις

Σε αυτό το σύστημα, οι ρόλοι υποστηρίξης είναι ό,τι πρέπει, μην αλλάξεις κάποιον σε επίθεση, μάλιστα το "υποστήριξη" βοηθάει περισσότερο σε συστήματα κατοχής.
Το σύστημα των αντεπιθέσεων είναι λίγο tricky. Για παράδειγμα, το σύστημα 4-1-4-1 είναι ένα πολύ καλό σύστημα και σε βολεύει μιας και παίζεις 4-1-2-3-1. Το θέμα είναι ότι παίζεις με εσωτερικούς επιθετικούς στο βασικό σου σύστημα κι έτσι θα έχεις ένα μειονέκτημα σε σύστημα 4-1-4-1, επειδή στα πλάγια χαφ δεν προσφέρεται το να συγκλίνουν προς τα μέσα. Για'μενα είναι σημαντικό να έχεις σύστημα αντεπιθέσεων, εκτός κι αν έχεις ομάδα σαν την Μπάρτσα, η οποία σε ΟΛΑ τα ματς κάνει το δικό της παιχνίδι και δεν χρειάζεται ένα πιο αμυντικογενές σύστημα.
Αν γνωρίζεις αγγλικά, διάβασε αυτό το άρθρο, εξηγεί το σύστημα των αντεπιθέσεων.
https://sisportscentre.com/the-art-of-c ... -football/
Σχετικά με τις επιλογές του συστήματος αντεπιθέσεων, προτιμώ να σε καθοδηγήσει κάποιος άλλος από εδώ μέσα.
Ψάξε και σε κανένα αγγλικό fmικό site, σίγουρα θα έχουν ανάλυση της Liverpool.

Προσωπική μου άποψη είναι να μην κάνεις πάρα πολλές αλλαγές στην τακτική γιατί απ'ότι είδα η χρονιά είναι σε εξέλιξη και πολλές αλλαγές σίγουρα θα επιφέρουν άσχημα αποτελέσματα. Καταλαβαίνεις όμως ότι έχεις κάνει συνδυασμούς που "δεν στέκουν" και πάρα πολύ. Το καλοκαίρι να αλλάξεις οπωσδήποτε τις επιλογές στην τακτική.
Σχετικά με τις μεταγραφές, βλέπω ότι δεν έχεις πάγκο, χρειάζεσαι ενίσχυση, γιατί είσαι Αγγλία και παίζεις πάρα πολλά ματς τη χρονιά. Όσον αφορά τον επιθετικό, τσέκαρε στο save σου τους Vietto, Lacazette, Zaza, Belotti, S.Araujo. Για εξτρέμ για τον πάγκο, τσέκαρε τον Cristian Espinoza (personal favourite), μπορείς να του μάθεις τη θέση ΕΕ-Ε (αν δεν του την έχουν μάθει ακόμα στο save σου, έχει και cuts inside). Για το κέντρο τσέκαρε και Lucas Romero (πιο πολύ για τον πάγκο αν δεν έχει εξελιχθεί πολύ).

Και κάτι ακόμα.
Θα ξεκινάς τα ματς με την τακτική των επιθέσεων. Αφου αιφνιδιάσεις τον αντίπαλο και σκοράρεις, θα το γυρνάς στο σύστημα κατοχής (διατήρηση του σκορ). Στο δεύτερο ημίχρονο, μπορείς απ'το 45'-60' να ξαναπαίξεις με το σύστημα των επιθέσεων και μετά πάλι αλλαγή σε κατοχή.

Edit: Έχεις προσθέσει στο players instructions ή στο opposite instructions κάτι δικό σου;
φολαρακι είσαι φοβερός και σευχαριστώ για τον χρόνο που διεθεσες για να τα γράψεις όλα τόσο αναλυτικά...από αύριο σίγουρα θα κοιτάξω τα όσα μου είπες και σίγουρα θα δοκιμάσω τις αλλαγές που μου είπες και τα συστήματά.
Ένα ερώτημα έχω προς το παρόν...στα εκτός έδρας ματς με τις μεγάλες δλδ Τσέλσι man utd city (η οποία παρεπιπτόντως εχει μαζέψει όλα τα νέα αστέρια δλδ stones dier lukaku και ένα σορό άλλους) με τι σύστημα μπαίνω;με τις αντεπιθέσεις ;;;
Όσο για το αν έχω βάλει εγώ προσωπικά άλλους ρόλους στους παίχτες οχι παρά μόνο στον τφ που έβαλα χαμηλό μοίρασμα στα μπακ και όταν κερδίζω προς το τέλος του αγώνα του προσθέτω και λιγότερες πάσες ρίσκου και χαμήλωσε τον ρυθμό.
Για τα λάθη στην τακτική έχεις δίκιο φιλαράκι απλά φέτος δεν έχω προλάβει να ασχολείσθε όσο θα ήθελα με το παιχνίδι και το κομμάτι τακτική απαιτεί χρόνο και εγώ δεν είχα σχεδόν καθόλου μιας και δουλεύω νύχτα (πχ τωρα είμαι στην δουλεια :/ ) όποτε από την βιασύνη μου για να παίξω έκανα χαζά πράγματα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Image
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

demakos21 wrote:
kjtzemis wrote: στους Gaya και rose έστειλα σκάουτ για να δω λίγο καλύτερα ποσοστά κλπ.
Για Gaya μην περιμένεις τον σκαουτ..Κλείστον άμεσα!! :D
kjtzemis wrote: Για αμυνα σκεφτόμουν για Laporte,stones,dier αλλά έχουν πάρει όλοι μεταγραφή και δεν τους δίνουν με τπτ.
Τσέκαρε Lucas ή Fontas

kjtzemis wrote: επίσης Barbosa μάλλον θα διώξω το καλοκαίρι αν μου έρθει καλή πρόταση γτ δεν χωράει πουθενά στην ομάδα και επίσης όσα παιχνίδια πήρε τπτ το αξιοσημείωτο
Ο Βραζιλιάνος σε εμένα κάνει μεγάλα πράγματα. Σε ποιά θέση τον χρησιμοποιείς?
Μου ήρθε πρόταση 98εκ € και δεν τον δίνω.

Spoiler: show
Image
Να σου πω ήμουν έτοιμος για Gaya αλλα σκαλωσα στα 74εκ ρήτρα...τα θεώρησα πολλά.
Όσο για τον Barbosa μετά την κουβέντα με το παλικάρι παραπάνω του έδωσα περισσότερες ευκαιρίες και άφησα για λίγο στην άκρη τον vardy που είναι δανεικός και ο Βραζιλιάνος μπορώ να πω τα καρφώνει τα γκολακια του και με εχει βοηθήσει πολύ και εννοείτε άλλαξα γνώμη σχετικά με την παραχώρηση του.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Image
ilkork
Amateur
Amateur
Posts: 166
Joined: Sat Apr 19, 2014 6:03 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@kjtzemis

Παρακαλώ.

Βοηθάει πολύ το να αφήσεις το ποντίκι σου πάνω στην εκάστοτε επιλογή στην τακτική, έτσι θα μπορείς να διαβάσεις τί ακριβώς κάνει η κάθε μια και να επιλέγεις την πιο σωστή.
Σχετικά με τα players instructions, δεν είναι ανάγκη να βάλεις κάποια, υπάρχουν όμως μερικά που βοηθούν στην εκάστοτε τακτική (π.χ. more risky passes για το επιθετικό σύστημα και fewer risky passes για το σύστημα κατοχής). Θα σου γράψω μέσα στην ημέρα μερικές επιλογές που μπορείς να βάλεις. Θέλω όμως να μου πεις αν έχεις μάθει κάποιο preferred move σε κάποιον ποδοσφαιριστή σου (π.χ. cuts inside/ dives into tackles/ dictates tempo κλπ).
Opposite instructions, εγώ τουλάχιστον δεν βάζω ποτέ, σε καμία τακτική, επειδή είναι πολύ εύκολο να μην αποδώσει η εκάστοτε τακτική (μπερδεύονται οι προσωπικές επιλογές με τις γενικές επιλογές του εκάστοτε συστήματος και γίνονται όλα μαντάρα).
Όσον αφορά το σύστημα εναντίον των δυνατών ομάδων, θα ήταν προτιμότερο να παίζεις αντεπιθέσεις. ΟΜΩΣ, έχει σημασία αν στον αντίπαλο αρέσει η κατοχή. Αν ναι, τότε το σύστημα θα αποδώσει, επειδή, το σύστημα αντεπιθέσεων δίνει από μόνο του το "χώρο" στον αντίπαλο να κάνει το δικό του παιχνίδι. Αν π.χ. η Τσέλσι (λέω εγώ τώρα) παίζει κάποιο περίεργο σύστημα που δεν συμπεριλαμβάνει κατοχή, τότε, δεν θα παίξεις αντεπιθέσεις.
Γενικά, κατά τη διάρκεια του ματς μην επιμένεις σε ένα μόνο σύστημα. Η εναλλαγή attacking-control είναι καλή επιλογή.
Στα ματς που παίζεις με το σύστημα αντεπιθέσεων, μπορείς π.χ. για όλο το πρώτο ημίχρονο να παίξεις αντεπιθέσεις και στο δεύτερο ημίχρονο, για 15', να τους αιφνιδιάσεις με το σύστημα επιθέσεων.
Έχει σημασία πως παίζει ο αντίπαλος, εκεί θέλω να καταλήξω.

Edit 1: Υποθέτω έχεις διαφορετικά συστήματα, δεν έχεις π.χ. ένα σύστημα και σε κάθε ματς κάθεσαι και αλλάζεις μια-μια τι επιλογές στην τακτική, σωστά;
Edit 2: Ένα πιθανό σύστημα αντεπιθέσεων:
Spoiler: show
Image
Image

Έχουν σημασία οι ρόλοι (π.χ. υποστήριξη ή επίθεση) σε αυτό το σύστημα. Σε σύστημα αντεπιθέσεων ΠΟΤΕ μην επιλέγεις παραπάνω από έναν σε ρόλο "επίθεση". Αν θες, μπορείς να επιλέξεις τον Clyne (αν είδα καλά στο OP σου, σου αρέσει να τον χρησιμοποιείς επιθετικά). Αν επιλέξεις αυτόν, τότε μην δώσεις ρόλο επίθεσης σε κανέναν άλλον. Ο κανόνας για το σύστημα αντεπιθέσεων είναι 0-1 παίκτες με ρόλο "επίθεση".
Επιπλέον, μπορείς τον Mahrez να τον βάλεις σε ρόλο Wide Playmaker-Support. Αν και δεν είμαι 100% σίγουρος γι'αυτό, επειδή ακριβώς δίπλα του είναι ο Advanced Playmaker. Θα χρησίμευε αν ο Advanced Playmaker ήταν στη θέση που είναι ο BBM, τότε νομίζω θα ήταν πιο λογικό.
Ο λόγος που ο επιθετικός έχει ρόλο Defensive Forward-Defend, είναι ότι, αν του βάλεις ρόλο (π.χ. Poacher-Attack) τότε θα μένει μόνος του μπροστά και δεν θα προσφέρει στο σύστημα καθόλου. Θα βλέπεις κατά τη διάρκεια του ματς η μπάλα να είναι στην περιοχή σου και μπροστά έναν άκυρο να κάθεται. Δίνοντάς του ρόλο Defend, πιέζει τους αντίπαλους αμυντικούς χαφ. Με ρόλο Support απ΄την άλλη, πιέζει τα αντίπαλα σέντερ μπακ.
Σημαντικό: Μπορεί το συγκεκριμένο σύστημα αντεπιθέσεων να μην λειτουργήσει σε σένα, δεν έχεις να χάσεις κάτι όμως, μπορείς να το τεστάρεις.
ilkork
Amateur
Amateur
Posts: 166
Joined: Sat Apr 19, 2014 6:03 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@ kjtzemis

Player Instructions για το σύστημα επιθέσεων:
Spoiler: show
GK (Rulli): Distribute Quickly, More Risky Passes. Σε αυτό το σύστημα, άλλαξε τον ρόλο του Rulli σε Sweeper Keeper-Defend (βοηθάει πολύ στις αντεπιθέσεις).
DR (Clyne): More Risky Passes, Cross Aim Target Man
DL (Coentrao): More Risky Passes, Cross Aim Target Man
DC: Μπορείς στον Sakho να προσθέσεις "Tackle Harder".
BBM (Henderson): More Risky Passes. Το "Shoot More Often" να προστεθεί αν το Long Shots attribute του έχει ανεβεί πάνω από το αρχικό 12, στο 14 ας πούμε. Έχει και το "places shots" σαν ppm, οπότε βοηθάει.
AP (Thiago): Dribble More
IF (Mahrez): More Risky Passes. Για το "Shoot More Often", ισχύει το ίδιο με τον Henderson. Μπορείς να προσθέσεις και το "Cross Aim Target Man".
IF (Coutinho): More Risky Passes. Για το "Shoot More Often", ισχύει το ίδιο με τον Henderson. Μπορείς να προσθέσεις και το "Cross Aim Target Man".

Τι να προσέξεις:
Αν επιλέξεις για όλους αυτούς το "Shoot More Often" να περιμένεις αρκετά "Shots off target" κατά τη διάρκεια του ματς. Ειδικά κι αν επιλέξεις στο γενικό σύστημα "Shoot on Sight" θα γίνει χαμός, πράγμα που δεν νομίζω να σου αρέσει. Επέλεξε με προσοχή, τέσταρε το και σε μερικά ματς εναντίον εύκολων αντιπάλων και αποφάσισε τι θα ακολουθήσεις.
Player Instructions για το σύστημα κατοχής:
Spoiler: show
GK (Rulli): Fewer Risky Passes, Roll it Out, Slow Pace Down
DR (Clyne): Fewer Risky Passes, Shoot Less Often
DL (Coentrao): Fewer Risky Passes, Shoot Less Often
DC (Sakho): Μπορείς να προσθέσεις Tackle Harder
DMC (Wanyama): Shoot Less Often
BBM (Henderson): Driblle Less, Shoot Less Often, Fewer Risky Passes
IF (Mahrez): Shoot Less Often
IF (Coutinho): Shoot Less Often
ST: Σε αυτό το σύστημα άλλαξε τον ρόλο του Origi σε Support. Πρόσθεσε το "Move Into Channels". Αν του το μάθεις και σαν preffered move θα είναι ιδανικό.

Τι να προσέξεις:
Επειδή εξαρχής ζητάμε ΜΟΝΟ κατοχή, δε μας ενδιαφέρει να σκοράρουν οι ποδοσφαιριστές, μας ενδιαφέρει η διατήρηση του σκορ, εξού και το "Shoot Less Often", αφού αν τους αφήσεις να σουτάρουν, σπαταλάς κατοχή (αν πάει αουτ το σουτ, ξεκινά καινούργια επίθεση ο αντίπαλος, άρα, κατοχή υπερ του).
Player Instructions για το σύστημα αντεπιθέσεων:
Spoiler: show
DR (Clyne): More Risky Passes
DL (Coentrao): More Risky Passes
BBM (Henderson): More Risky Passes, Mark Tighter
AP (Thiago): Dribble More, Mark Tighter
W (Mahrez): More Risky Passes, Mark Tighter
W (Coutinho): More Risky Passes, Mark Tighter
ST: Move Into Channels

Τι να προσέξεις:
Το "Mark Tighter" να προστεθεί μόνο στους επιθιτικογενείς ποδοσφαιριστές. Απ'την άμυνα μέχρι τον Wanyama (ίσως και στον Henderson) να μην το επιλέξεις και ο λόγος είναι ότι, επιλέγοντας το mark tighter σε έναν ποδοσφαιριστή ή στην ομάδα γενικότερα, τότε αυτός, αποκλίνει από το σύστημα της ομάδας, επιλέγει να μαρκάρει συγκεκριμένα τον αντίπαλο που βρίσκεται στη θέση του.
Opposite Instructions μην επιλέξεις κάτι σε κανένα σύστημα.
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα φιλαράκι.
Και πάλι σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου τωρα θα δοκιμάσω τα όσα μου είπες γτ τωρα κατάφερα να μπω μέσα στο παιχνίδι μιας και σήμερα έχω ρεπακι θα τα τεστάρω σίγουρα μιας και η σεζόν τελειώνει έμειναν 5 παιχνίδια (4 ντέρμπι και 1 με την τελευταία).
Λοιπόν καταρχήν opossite instructions δεν έχω βάλει καθόλου δεν το κατείχα όποτε δεν το άγγιζα.
Μια ερώτηση..πριν μπω σε κάθε ματς να εφαρμόζω τα όσα μου λέει ο βοηθός για τα μαρκαρίσματα κλπ ή γίνονται χειρότερα τα πράγματα;
Όσο για το αν έχω μάθει κινήσεις σε παίχτες εγώ προσωπικά δεν πήρε πρωτοβουλία μόνο όσα μου έλεγε το τεχνικό επιτελείο στις συναντήσεις γιαυτο και θα σου γράψω παρακάτω τις κινήσεις του καθένως και ελπίζω να καταλήξεις. :/
Rulli: αποφεύγει αδύναμο πόδι
Clyne: τρέχει με την μπάλα κατα μήκος της δεξιάς πλευράς , προωθείται όποτε του δίνετε η ευκαιρία , ανοίγει και περνάει γύρω από τον αντίπαλο , τρέχει με την μπάλα συχνά.
Toby: σουτάρει με δύναμη ,συνηθίζει πολλά τάκλιν , επιχειρεί μακρινές μπαλιές .
Sakho: μαρκάρει ασφυκτικά,μένει μακριά από επικίνδυνες φάσεις παίζοντας ασφαλές ποδόσφαιρο, συνηθίζει πολλα τάκλιν.
Coentrao: τρέχει κατα μήκος αριστερής , προωθείται μπροστά,παίζει το ένα δυο
Wanyama: σουτ από μακριά,διαμαρτύρεται στους διαιτητές (αυτό πρώτη φορά το είδα...χεχεχε κλαίω [FACE WITH TEARS OF JOY] ), ανοίγει και περνάει από τον αντίπαλο
Hendo: του αρέσει να πλασάρει,διαμαρτύρεται στους διαιτητές,καθορίζει τον ρυθμό
Thiago: του αρέσει να πλασάρει,βάζει φάλτσα στην μπάλα,παίζει ένα δυο,αποφεύγει αδύναμο πόδι
Mahrez: του αρέσει να πλασάρει,κόβει προς τα μέσα από τα άκρα,τρέχει με την μπάλα συχνά
Coutinho: σουτ από μακριά,να πλασάρει,παίζει ένα δυο
Origi: τρέχει με την μπάλα κατα μήκος δεξιάς πλευράς,τρέχει με την μπάλα κατα μήκος κεντρικού άξονα,ανοίγει και περνάει γύρω απτον αντίπαλο,τρέχει συχνά με την μπάλα
Flanagan:συνηθίζει τα πολλα τάκλιν
Matip: μαρκάρει αποφεύγοντας να κάνει τάκλιν
Can: μένει μακριά από επικίνδυνες φάσεις παίζοντας ασφαλές ποδόσφαιρο,αποφεύγει αδύναμο πόδι,συνηθίζει πολλα τάκλιν,του αρέσει να αλλάζει παιχνίδι
Milner: τρέχει κατα μήκος αριστερής πλευράς,το ίσιο εχει και για την δεξιά πλευρά,επιχειρεί συχνά κάθετες πάσες,κόβει προς τα μέσα από την αριστερή πλευρά
Ojo: τρέχει κατα μήκος δεξιάς,κόβει προς τα μέσα από την δεξιά πλευρά
Ibe: τρέχει κατα μήκος αριστερής,το ίδιο και δεξιάς, ανοίγει και περνάει γύρω από τον αντίπαλο,κόβει προς τα μέσα από τα άκρα
Barbosa:τρέχει κατα μήκος αριστερής,επιχειρεί συχνά κάθετες πάσες,κόβει προς τα μέσα από τα άκρα
Mignolet: αποφεύγει αδύναμο πόδι
Joe Gomez: μένει μακριά από επικίνδυνες φάσεις (ναι αυτό τον μάρανε γιαυτο τραυματίζεται στις προπονήσεις ), μαρκάρει αποφεύγοντας τα τάκλιν
Tatgett: μένει πάντα στην αμυνα,του αρέσει να αλλάζει παιχνίδι,αποφεύγει μακρινά σουτ
Amavi: τρέχει κατα μήκος αριστερής,προωθείται μπροστά όποτε εχει ευκαιρία
Grujic: πατάει αντίπαλη περιοχή,σουτ από μακριά,σουτ με δύναμη,καθορίζει τον ρυθμό
Roaster: επιχειρεί μακρινές μπαλιές,του αρέσει να αλλάζει παιχνίδι
Firmino: του αρέσει να πλασάρει ,παίζει ένα δυο,κόβει προς τα μέσα από τα άκρα
Vardy (τον έχω δανεικό δεν ξέρω αν θα ξανά ανανεώσω μιας και είναι 32) : κινείτε σε κενούς χώρους ,να σπάει το τεχνητό οφσάιντ ,ανοίγει και περνάει γύρω από αντίπαλο,τρέχει συχνά με την μπάλα.

Αυτοί είναι οι παίχτες δεν έχω άλλους σορού για το κατεβατό αλλα είμαι από κινητό και δεν μπορώ να βάλω spoiler.
Επίσης έκλεισα προχθές (πριν αφήσεις το πρώτο σου σχόλιο) το renato Sanches από την μπενφικα και τον έκλεισε μόνη της η διοίκηση (τον έβαλα μεταγραφικό στόχο γιαυτο) στα 58εκ.

Το σύστημα επιθέσεων λέω να το γυρίσω σε 4-2-3-1 και τα αλλα δυο συστήματά να τα αφήσω ως έχουν; Το μόνο που με κομπλάρει στην αλλαγή αυτή είναι ότι μόλις θα το γυρνάω στο σύστημα κατοχής θα πρεπει να κάνω αλλαγή για να μπει κάποιος ΚΚ-Α.
Θα ήταν καλύτερα αν από εσωτερικούς επιθετικούς τους γύρναγε σε εξτρέμ;τους έχω ΕΕ γτ ξέρουν καλύτερα την θέση (ibe και Ojo τους γυρνάω εξτρέμ αντίστοιχα γτ ξέρουν καλυτερα εξτρέμ απότι ΕΕ).

Edit: αν μπορείς ξανά στείλε λίγο την φωτό από το σύστημα αντεπιθέσεων γτ την ανοίγω και δεν φαίνονται καθόλου είναι πολύ θολή :/
Edit 2: κοίταξα τους παίχτες που μου πρότεινες τον Zara μπορώ να τον κλείσω με 8.75εκ από την Μίλαν μιας και τον έχουν για παραχώρηση οχι κατι extreme από στατιστικά αλλα μάτωσε το 16 μου εχει στα μακρινά σουτ...επίσης δεν εχει πολλα παιχνίδια στα πόδια του από την Μίλαν καθώς στην καρτέλα του λέει 10 παιχνίδια 1 γκολ (2018-19 Μίλαν) πιο πριν ήταν Ajax (2016-18) 15 συμμετοχές 13 γκολ...στα 27 του πλεον αξίζει λες θα βρει τον εαυτό του σε εμάς ή δεν υπάρχει σωτηρία;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Image
ilkork
Amateur
Amateur
Posts: 166
Joined: Sat Apr 19, 2014 6:03 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@kjtzemis

Μην ακούς ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ό,τι σου προτείνουν στο backroom advice πριν από κάθε ματς ή ό,τι σου λέει ο βοηθός κατά τη διάρκεια του ματς. Ζητάει κάτι και στο καπάκι ζητάει το αντίθετο γιατί "δεν λειτουργεί σωστά". Μην τους ακούς.
Μπορείς να παίζεις 4-2-3-1-Wide χωρίς να χρειάζεται να κάνεις κάποια αλλαγή... Wanyama δίλα στον Henderson και μπροστά Mahrez-Thiago-Coutinho κι επίθεση ο Origi. Κάτι σαν κι αυτό: Μην τους γυρίσεις τους Coutinho και Mahrez από εσωτερικούς επιθετικούς σε εξτρέμ. Μιας και οι Ibe, Ojo έχουν το "κόβει προς τα μέσα", να τους βάζεις να παίζουν όπως οι Coutinho, Mahrez. Απ'ότι είδα, ο Ibe παίζει και από αριστερά, οπότε θα χρειαστεί να μάθεις την απέναντι πλευρά μόνο στον Ojo.
Το σύστημα αντεπιθέσεων: Σχετικά με τον Zaza, θα ήθελα να μου στείλεις φωτό του αν μπορείς, να δω πως έχει εξελιχθεί. Ο Vardy μεγάλωσε, καλύτερα ο Zaza. Αν κρατήσεις όμως τον Origi για πάγκο, μην τον αγοράσεις. Από τους άλλους που σου είπα δεν σου άρεσε κάποιος; Ο Vietto είναι παιχτούρα, αν τον αγοράσεις όμως θα παίζεις με χαμηλές σέντρες όχι mixed.
Πες μου αν είναι οκ οι φωτό, να τις ξαναστείλω αν είναι.
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σωστά δεν το σκέφτηκα αυτό για το 4-2-3-1 όποτε αυτό θα παίξω.
Για αρχή έπαιξα το επιθετικό σύστημα όπως μου είπες με την σιτυ μέσα στο γήπεδο μου βρέθηκα πίσω με 0-1 αλλα μετά η ομάδα το γύρισε εύκολα παίζοντας και πολύ ωραία μπάλα σε 4-1 τελικό και έπαιζα επιθετικό αλλα και της κατοχής δλδ μόλις έγινε το 3-1 από ημίχρονο το γυρνάω κατοχή μπαίνω στο 2ο με επίθεση για 5 λεπτά για να μην τους αφήσω να πάρουν αέρα και μετά το γύρισα πάλι σε κατοχή μέχρι τέλους αν θυμάμαι καλα..και με το σύστημα κατοχής παίζουν πολύ ωραία μπάλα.και επίσης μπήκα και στο εκτός έδρας ματς με την Τόττεναμ με το σύστημα κατοχής μιας και των αντεπιθέσεων δεν το έβλεπα στην φωτο για να το εφαρμόσω και πήραμε σχετικά άνετη νίκη με 0-2.
Ναι παίζει αριστερά ο ibe και παίζει καλυτερα σαν ΕΕ σε σχέση με την δεξιά πλευρά που παίζει εξτρέμ..όσο για τον Ojo θα χρειαστεί παιχνίδια στα πόδια του απτά δεξιά σαν ΕΕ γτ σκέψου ότι στην αρχή δεν έπαιζε σε κανέναν ρόλο στα δεξιά ήταν όλοι οι ρολόι στο κόκκινο...του είχα κάνει προπόνηση και ανέβηκε λίγο.
Τον Zaza τον έκλεισα τελικά γτ περίμεναν απάντηση και πίεζε και η west ham για να τον πάρει στο συμβόλαιο τον έβαλα σαν rotation και εννοείτε πως βασικός θα είναι ο origi.φωτο του Zaza θα σου στείλω το βράδυ γτ αυτή την στιγμή δεν είμαι από κινητό μιας και κάνει τα δικά του το Ίντερνετ.
Για τον Vietto ξανά έκανα πρόταση αλλα δεν τον έδιναν με τπτ και εκτός αυτού νομίζω δεν ήθελε να έρθει κιόλας δρν θυμάμαι όμως να σου πω την αλήθεια.

Όλα οκ στις φωτο μια χαρά φαίνονται.
Στο σύστημα αντεπιθέσεων μου είπες αντί για δεξί εξτρέμ τον Mahrez να τον βάλω προωθημένο οργανωτή στα δεξιά και απλά να κάνω εναλλαγή των θέσεων στο κέντρο;δλδ το Bbm να είναι δεξιά ;σωστά κατάλαβα;

Edit: με τις οδηγίες των παικτών τελικά τι να κάνω να εφαρμόσω τα όσα μου έγραψες σε προηγούμενο ποστ;

Sent from my iPhone using Tapatalk
Image
ilkork
Amateur
Amateur
Posts: 166
Joined: Sat Apr 19, 2014 6:03 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραία, χαίρομαι που λειτουργεί σωστά.

Αν συνεχίζεις με το 4-1-2-3 κι έχεις καλά αποτελέσματα, δεν είναι ανάγκη να το γυρίσεις σε 4-2-3-1-Wide. Και μιας και βλέπεις ότι αποδίδει, δεν ξέρω, ίσως να το αφήσεις, να αλλάξεις μόνο τις επιλογές στην τακτική όπως σου είπα (υποθέτω το έχεις κάνει ήδη) και τον ρόλο του Alderweireld στο σύστημα κατοχής.
Σχετικά με τα players instructions, δοκίμασέ τα το καλοκαίρι στα φιλικά να δεις πως πάει η ομάδα. Μπορεί να μην χρειάζεται να τα επιλέξεις. Θα σου πω σίγουρα όμως αν μου πεις τα παρακάτω:
Α) Σε ματς που χρησιμοποίησες το καινούργιο σύστημα κατοχής, με πόση κατοχή τελείωσες; Πες μου τα ποσοστά για όσο πιο πολλά ματς γίνεται (δεν με πειράζει αν έκανες μίξη με το σύστημα επιθέσεων).
Β) Πες μου επίσης, πόσα σουτ έκανες σε αυτά τα ματς, πόσα από αυτά ήταν εύστοχα και πόσα άστοχα.
Γ) Πόσες επιτυχημένες πάσες είχες.
π.χ. "Με City(εντός) κέρδισα 4-1, είχα κατοχή 60%, έκανα 24 σουτ και είχα 10 άστοχα, 10 εύστοχα. Επιτυχημένες πάσες 323/410=78%", κατάλαβες τι εννοώ;

Το σύστημα αντεπιθέσεων είναι λίγο tricky, όπως σου είπα, μπορεί να μην λειτουργήσει σε σένα. Αν μπορείς να το δοκιμάσεις σε 1-2 φιλικά εναντίον μιας εκ των Barca, Bayern, Real κι αν δεις ότι δουλεύει, κράτα το, για τα πολύ δύσκολα ματς όμως. Τον Mahrez ασ'τον, μην του αλλάξεις ρόλο γιατί θα έχεις ήδη έναν οργανωτή σε αυτό το σύστημα, τον Thiago.
Post Reply

Return to “Αναλύσεις και προτάσεις ομάδων”