Liverpool F.C

Αναλύστε το υπάρχον έμψυχο δυναμικό των ομάδων που αναλαμβάνετε και ζητήστε προτάσεις για το ποια ομάδα να αναλάβετε
ilkork
Amateur
Amateur
Posts: 166
Joined: Sat Apr 19, 2014 6:03 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@kjtzemis

Αν στο πρώτο ημίχρονο κερδίζεις εναντίον δυνατών ομάδων με βαρύ σκορ(π.χ. 2-0,3-0,3-1 κλπ), τότε το δεύτερο ημίχρονο να το ξεκινάς με το σύστημα κατοχής, επειδή ο αντίπαλος προπονητής θα τους πει κάτι σχετικό με αυτό "Where's your passion lads? Do you even want to win this match?" κι έτσι θα μπουν στο 2ο φουριόζοι. Εσύ θες να τους "τσαντίσεις" με το σύστημα κατοχής, να μην έχουν την μπάλα στα πόδια τους, να τρέχουν να σου πάρουν τη μπάλα για να κάνουν επίθεση και να μη μπορούν, να τους ξενερώσεις τελείως. Το επιθετικό σύστημα έχει ρίσκα και δεν θες να τους δώσεις τη μπάλα κατευθείαν με το που ξεκινήσει το 2ο ημίχρονο.
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπον αργησα λιγο αλλα τα καταφερα να μπω.
Παρακατω βαζω καποιες φωτο με τα στατιστικα του zaza με τα στατιστικα των τελευταιων αγωνων που επαιξα με τισ οδηγιεσ που μου ειπες με την τελικη βαθμολογια και επισης εβγαλα και καποιες με το προσωπικο που εχω και με τισ αρμοδιοτητες που εχω βαλει στον καθενα, αν κατι βλεπεισ να ειναι λαθοσ ή αν το προσωπικο ειναι χαλια και εχεισ καλυτερεσ λυσεισ μου λεσ. (:

Υ.Γ.Στο τελευταιο ματσ του πρωταθληματοσ μπηκα με επιθεση εννοεινετε και καπου στο 30' αν θυμαμαι καλα κρατησα οπως ειναι τισ οδηγιεσ και το γυρισα σε 4-2-3-1 να δω πωσ θα παει.
Spoiler: show
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Μεχρι στιγμης η συγκεκριμενη χρονια ηταν και η καλυτερη και απο βαση αποτελεσματων (καναμε ορισμενα μεγαλα ντερμπι και αγγλια και ευρωπη με μπαρτσα νικες εντοσ εκτοσ) αλλα και απο βαση θεσης στο πρωταθλημα που βγηκα 2ος μιασ και η καλυτερη θεση που ειχα παρει μεχρι πριν ηταν 3η και ηταν την 1η σεζον.
Επισησ 3η καλυτερη αμυνα και 3η καλυτερη επιθεση στο πρωταθλημα.Η αμυνα μοιαζει αρκετα βελτιωμενη και ο Toby απο εκει που δεν εκανε και τοσο καλα παιχνιδια στην αρχη τωρα ειναι ο βασικος μου κρικοσ ας το πω ετσι μαζι με τον Sakho που ναι μεν ειναι γκαφατζης ωρες ωρες αλλα αλλες φορες ειναι απλα τρομερος.
Image
ilkork
Amateur
Amateur
Posts: 166
Joined: Sat Apr 19, 2014 6:03 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπόν,

-Ο Zaza απ'ότι βλέπω δεν έχει εξελιχθεί και πολύ. Δώσ'του όμως ευκαιρίες.
-Σχετικά με το προσωπικό, αυτό που έχει σημασία είναι να έχεις coaches με τουλάχιστον 4* σε κάθε κατηγορία (στη Liverpool μπορείς άνετα να βρεις και με 4,5*). Ο φόρτος εργασίας τους να είναι πάντα ελαφρύς. Αυτό το πετυχαίνεις, είτε έχοντας έναν σε κάθε κατηγορία και μετά τον εαυτό σου να επιβλέπει 4-5 μαζί ή έχεις παραπάνω από έναν σε κάθε κατηγορία. Σημασία έχει ο πρώτος κοουτς να βγάζει όσο πιο πολλά * γίνεται, ο δεύτερος δεν μας ενδιαφέρει και τόσο. Μετράει επίσης και πόσους ποδοσφαιριστές κοουτσάρει ο εκάστοτε προπονητής. Αν σαν κλαμπ έχεις 100 παίκτες τότε ο φόρτος σε μερικούς τομείς θα είναι βαρύς και θα χρειαστείς πολλούς coaches. Μπορείς να αυξήσεις τα * ενός κόουτς στέλνοντάς τον να αποκτήσει υψηλότερη License (αν έχει κάτω από Continental Pro). Αν ο φόρτος είναι ελαφρύς με 2 coaches (και ο ένας από τους 2 βγάζει 4* ή 4,5*) τότε δεν χρειάζεσαι και 3ο.
Ο μαθηματικός τύπος που υπολογίζει πόσα αστεράκια βγάζει ο κάθε coach είναι αυτός:
Spoiler: show
COACH CALCULATOR

Strength+Aerobic:
Fitness * 9 + ddm * 2
>= 270 = 5 stars
>= 240 = 4.5 stars
>= 210 = 4 stars
>= 180 = 3.5 stars
>= 150 = 3 stars
>= 120 = 2.5 stars
>= 90 = 2 stars
>= 60 = 1.5 stars
>= 30 = 1 star
>= 0 = 0.5 stars

Goalkeeping(για shot stopping βοηθάει το Tactical και για Handling βοηθάει το Technical):
Goalkeepers * 2 + ddm
>=90 = 5 stars
>=80 = 4.5 stars
>=70 = 4 stars
>=60 = 3.5 stars
>=50 = 3 stars
>=40 = 2.5 stars
>=30 = 2 stars
>=20 = 1.5 stars
>=10 = 1 star
>=0 = 0.5 stars

Tactics:
Tactical * 2 + ddm
>=90 = 5 stars
>=80 = 4.5 stars
>=70 = 4 stars
>=60 = 3.5 stars
>=50 = 3 stars
>=40 = 2.5 stars
>=30 = 2 stars
>=20 = 1.5 stars
>=10 = 1 star
>=0 = 0.5 stars

Ball Control:
Technical * 6 + Mental * 3 + ddm * 2
>= 270 = 5 stars
>= 240 = 4.5 stars
>= 210 = 4 stars
>= 180 = 3.5 stars
>= 150 = 3 stars
>= 120 = 2.5 stars
>= 90 = 2 stars
>= 60 = 1.5 stars
>= 30 = 1 star
>= 0 = 0.5 stars

Defending:
Defending * 8 + (Tactical + ddm) * 3
>=360 = 5 stars
>=320 = 4.5 stars
>=280 = 4 stars
>=240 = 3.5 stars
>=200 = 3 stars
>=160 = 2.5 stars
>=120 = 2 stars
>=80 = 1.5 stars
>=40 = 1 star
>=0 = 0.5 stars

Attacking:
Attacking * 6 + Tactical * 3 + ddm * 2
>= 270 = 5 stars
>= 240 = 4.5 stars
>= 210 = 4 stars
>= 180 = 3.5 stars
>= 150 = 3 stars
>= 120 = 2.5 stars
>= 90 = 2 stars
>= 60 = 1.5 stars
>= 30 = 1 star
>= 0 = 0.5 stars

Shooting:
Technical * 6 + Attacking * 3 + ddm * 2
>= 270 = 5 stars
>= 240 = 4.5 stars
>= 210 = 4 stars
>= 180 = 3.5 stars
>= 150 = 3 stars
>= 120 = 2.5 stars
>= 90 = 2 stars
>= 60 = 1.5 stars
>= 30 = 1 star
>= 0 = 0.5 stars
-Στις τακτικές (και στις 3), πρόσθεσε όσα player instructions σου είπα σε προηγούμενο σχόλιο.
-Στην τακτική επιθέσεων αφαίρεσε το "shoot on sight" από τις γενικές επιλογές.

Κάποιες κλασικές συμβουλές:
-Να μιλάς με την ομάδα και στα μέσα της σεζόν (εκτός από καλοκαίρι και τέλος σεζόν) και ανάλογα πως τα πας να τους λες το αντίστοιχο.
-Να μιλάς και με τους παίκτες σου (έναν-έναν) αν βλέπεις ότι δεν παίζουν καλά για συνεχόμενα ματς, να τους προειδοποιείς ή να τους επιβραβεύεις αν τα πάνε καλά.
-Οποιοσδήποτε δεν μιλά αγγλικά (ποδοσφαιριστής ή κόουτς) να τον στέλνεις να κάνει μαθήματα.
-Φιλικά το καλοκαίρι να οργανώνεις κάθε 3 ημέρες π.χ. 10.07=φιλικό,11.07=προπόνηση,12.07=προπόνηση τακτικής,13.07=προπόνηση τακτικής,14.07=φιλικό
Στην αρχή να φτιάξεις 2 εντεκάδες να παίζουν όλοι από 45' και σταδιακά (αφού καλυτερεύει η κατάστασή τους) να παίζουν παραπάνω λεπτά.
-Τί προπόνηση τους κάνεις κατά την καλοκαιρινή προετοιμασία και τί κατά τη διάρκεια της σεζόν;
-Στο individual training, έχεις επιλέξει στον κάθε ποδοσφαιριστή να προπονείται στη θέση του και στον ρόλο που θες εσύ ή έχεις αφήσει το αρχικό;
-Να βελτιώσεις τα facilities (training+youth).
-Στα στημένα χρησιμοποιείς καμία ρουτίνα;

Κάτι άλλο δεν μου'ρχεται αυτή τη στιγμή. Δοκίμασε στα φιλικά τις τακτικές να δούμε πως θα παει.
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οκ εκανα οσα μου ειπες.
Τα στατιστικα αγωνων πως σου φανηκαν?

1)προσθεσα ολα τα player instructions (στο επιθετικο συστημα μου ειπεσ να βαλω σαν προσωπικη επιλογη σε καποιουσ παιχτες shoot more often εβαλα σε οσους μου ειπες, βασικα μονο στα ΕΕ μπηκε μιασ και ο Hendo δεν ειχε αναιβει καθολου σε αυτο το κομματι...12 ηταν 12 ειναι....να το εβαζα και στον wanyama μιασ και εχει 15 σουτ και βρισκετε πολλες φορες εξω απο την περιοχη ειδικα στα κορνερ και οταν πρεπει να το κανει δεν το κανει το σουτ ενω οταν κλεινετε τοτε μπορει να το βαρεσει).
2)δεν το ειχα βαλει ουτε πριν το shoot on sight σε κανενα συστημα γτ μου ειπεσ σε προηγουμενο ποστ να το αποφυγω μιασ και δεν εχω καλουσ σουτερ.

Με τους παιχτες μιλαω ξεχωριστα στον καθεναν μετα απο καθε ματς πχ οταν καποιος κανει χατ τρικ του λεω συγχαρητηρια κτλ το ιδιο και οσους εχουν κανει καλο ματς με αποδοση 7,5 και πανω, επισης οποτε βλεπω τα βελακια στα στατιστικα τους κατω τους λεω οτι θελω να δω καλυτερο προσωπο στις προπονησεις αν θελουν να ειναι στην αρχικη 11αδα οπως και οταν ειδικα καποιος επιθετικος εχει καιρο να βαλει γκολ του λεω οτι του εχω εμπιστοσυνη και πιστευω πως θα ξανα επιστρεψει.

Φιλικα εβαζα 2 την εβδομαδα αν θυμαμαι καλα δλδ εβγεναν πανω κατω 7-10 φιλικα στην προετοιμασια (συνηθως νομιζω γυρω στα 6-8 ειναι), τωρα αν ειναι στην προετοιμασια θα τα βαλω ανα 3 μερες οπως μου ειπες...αλλα δεν καταλαβτι προπονηση να βαζω στις ενδιαμεσες μερες απο τα φιλικα...να βαζω προπονηση τακτικης και τις 3 μερες ή την επομενη μερα απο τον αγωνα να βαζω ισσοροπημενη?

Τισ 11αδεσ που λες να δημιουργησω θα ηταν καλυτερα να βαζω ολους μαζι τους 11αδατους και στο 2ο ημιχρονο την 11ααδα των αναπληρωματικων ή να τους εχω μοιρασμενους?πως λες να ειναι καλυτερα ή μηπως δεν παιζει και πολυ μεγαλο ρολο?

Προπονηση κατα την προετοιμασια τους βαζω υψηλη φυσικη κατασταση για τον 1 μηνα και μετα το βαζω παλι υψηλη στην συνοχη ομαδας και σιγα σιγα μεχρι τον οκτωβρη νοεμβρη το ρυχνο ειτε στο μεσο ειτε στο χαμηλη (αυτα για την γενικη προπονηση) μετα σε ολη την σεζον καθε βδομαδα τους βαζω σε ελεγχο μπαλας 1 εβδομαδα την επομενη τακτικη την επομενη αμυνα την αλλη επιθετικο παιχνιδι και καποιες φορες οταν ζοριζει το προγραμμα και ειναι πολλα ματς μαζεμενα τους βαζω φυσικη κατασταση και στις προπονησεις αγωνα εχω επιλεγμενο μονιμος τα αμυντικα στημενα και καποιες φορες αναλογα οπως μου ερθει το αλλαζω σε επιθετικες κινησεις ή επιθετικα στημενα.
Α και τον προγραμματισμο τον εχω ακριβως στην μεση και ξεκουραση μετα τον αγωνα.

Στα individul training εχω βαλει σε αρκετους δικα μου οσων αφορα τις θεσεις, πχ το wanyama τον ειχα βαλει να μαθει καλυτερα σαν αμυντικος μεσος, πιο παλια που επαιζα 4-4-2 ειχα βαλει coutinho να μαθαινει εξτρεμ κλπ κλπ οσο για τα additional focus ακουγα τους γυμναστες σε τι ατομικη προπονηση επρεπε να μπει ο καθενας.

Στα στημενα εκανα εγω κατι ρουτινες οπω ψαχνομουνα μια μρα και να σου πω την αληθεια δεν που λειτουργησαν,βασικα πηρα καποια γκολ απο τον αμυντικο μου στο 2ο δοκαρι στην επιθεση αλλα λιγα πραγματα, το ιδιο και στην αμυνα.Σου βαζω καποια screenshot παρακατω αλλα δεν ξερω αν θα καταλαβεις και πολλα.
Spoiler: show
Image
Image
Image
Image
Εκανα αιτιμα στην διοικηση για αυξηση επιπεδου προπονητικων εγκαταστασεων και εγκαταστασεις νεων και δεχτηκε, τωρα ελπιζω να μην μου τις ξανα ακυρωσει στην πορεια οπως ειχε κανει και αλλη μια φορα.
Spoiler: show
Image
Κατι που ηθελα αλλα ξεχασα να σου ζητησω πριν ειναι αν μπορεις να μου στειλεις λιγο την φωτο με τις οδηγιες τακτικης για το συστημα αντεπιθεσης που μου ειχες στειλει σε παραπανω ποστ γτ και εκεινη η φωτο φαινονταν πολυ θολη, και σου ζητησα νωριτερα το συστημα και ειχα ξεχασει οτι ειχες και φωτο με τις οδηγιες (μου ειχες στειλει και ενα link απο αγγλικο site αλλα δεν προκειτε να βγαλω ακρη και να τα καταλαβω μιας και με τα αγγλικα δεν τα παω καλα).

Μηπως ο βοηθος προπονητη που εχω δεν ειναι καλος?χρειαζετε να τον αλλαξω να παρω καποιον καλυτερο μπας και δινει και τπτ καλυτερες οδηγιες κλπ?
Spoiler: show
Image
Και ατι τελευταιο, με τον renato sanches τι κανω τον ξεκιναω κανονικα τον κραταω αναπληρωματικο και για rotation?τι πιστευεις θα ηταν πιο σωστο μιας και πιστευω ειναι κριμα να παει χαμενος γτ εχει πολυ καλα ποσοστα.
Spoiler: show
Image
Φιλαρακι χιλια συγνωμη αν σε εχω ζαλισει και σευχριστω πολυ για τον χρονο που φιερωνεις για να κατσεις να εξηγησεις ενα καρο πραγματα.

EDIT: εχεις να μου προτεινεις καποια αλλη μεταγραφη για καποια λλη θεση εκτος απο αυτες που μου προτεινες παραπανω?το μπατζετ ειναι 132εκ και 34εκ μισθων.
Σου ανεβαζω καποι ακομα screenshot απο καποιους συγκεκριμενους παιχτες να μου πεις την γνωμη σου με βαση την χρονια τους και τα στατιστικα τους για το τι θα εκανες εσυ στην θεση μου αν θα τους κραταγες ή αν θα τους εδιωχνες γτ μου ειναι λιγο δυσκολο να παρω την αποφαση, εκει που λεει τερμα δεν παει αλλο φευγει κανει ματσαρες βαζει γκολ και μου αλλαζουν τα μυαλα, και συγεκριμενα λεω για τον mahrez.

Amavi (τον πηρα επαιξε λιγο τραυματιστικε, απο εκει και επειτα δεν μπορεσε να με εντυπωσιασει, τον ειχα παρει περισσοτερο απο αναγκη)
Spoiler: show
Image
Image
Image
Barbosa (μεγαλο δυλλιμα, απο την μια αν παρει ευκαριες πιστευω θα πεταει φωτιες, απο την αλλη δεν τις εκμεταλευεται και ολες τις ευκαιριες,απο δεξια δεν μου εχει αποδοσει καθολου οσο τον δοκιμασα, προς το παρον τον κραταω αλλα αν ερθει καμια μεγαλη προταση?με ποσα πιστευεις θα επρεπε να τον δωσω αν ερχονταν?)
Spoiler: show
Image
Image
Can (Μαρεσε και μαρεσει,στο περσινο fm τον προωριζα για 2ο captain και μαρεσαν οι πυθανοτητες του,φετος και στο συγκεκριμενο save κανει rotation μιας και ειναι πολυθεσιτης αλλα σκαν πολυ συχνα προτασεις 40+εκ και δεν ξερω τι πρεπει να κανω,απο την αλλη κανα 2-3 φορες μου εχει κανει παραπονα θελει να παει σε μεγαλυτερη ομαδα Real,Bayern)
Spoiler: show
Image
Image
Coentrao (Τον πηρα και αυτον απο αναγκη και πιστεψα στην εμπειρια του, με εβγαλε ασπροπροσωπο..ΑΛΛΑ..τα χρονια περνανε και μηπως πρεπει να παω σε καποιον αλλον παραπερα?επισης δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα θα το αναφερω,βγηκε η αγαπημενη μεταγραφη για τους οπαδους).
Spoiler: show
Image
Image
Firmino(δεν μου εχει δειξει τπτ σχεδον,φετος και περσι δεν ειχε θεση σε 11αδα ακομα και σε rotation σπανια,παραξενευτηκα γτ μονο 1 φορα μου διαμαρτυρηθηκε, τις 2 πρωτες σεζον αν θυμαμαι καλα τις ειχε γεματες..παρατηρησα οτι συνεργαζονταν σχεδον αψωγα με τον berardi)
Spoiler: show
Image
Image
Joe Gomez(τον λατρευω,αμυντικαρα και μιση και πολυ νεος αλλα πολλους τραυματισμους,ο τελευταιος ηταν φετος και εχασε ολη την σεζον απο χιαστους..μου ηρθε μαλιστα ενα μηνυμα και ελεγε οτι ο gomez σκεφτετε να αποχωρησει απο την ενεργο δραση λογο τν πολλων τραυματισμων, μου εχουν ερθει επισης πολλες και καλες προτασεις στο παρελθον αλλα τωρα δεν ξερω τι θα γινει, μεγαλο συμβολαιο δεν εχει αλλα..)
Spoiler: show
Image
Image
Image
Mahrez(και παμε στον κυριο που ανεφερα και παραπανω,οτι γκολ εχει τα εχει απο τον μαρτιο και μετα,πιο πριν τπτ απολυτως,ειχα δωσει 98εκ (σε παραπανω ποστ ελεγα 118 αλλα εκανα λαθος) και προφανως οι απαιτησεις μου ηταν πολυ μεγαλυτερες).
Spoiler: show
Image
Image
Matip(ηρθε μπεχω μετα το τελος της 1ης σεζον (μιας και μετα το update ειχε προγραμματιστει ειδη η μεταγραφη του),δεν λεω τιμιος αλλα οχι κατι το τρομερο...τον ειχα βσικο γτ ο alderweireld δεν ηταν καλος στις αρχες αλλα τωρα βασικοι παιζουν toby και sakho και πιστευω επαξια καλυπτουν το κεντρο της αμυνας (σε σχεση με το υλικο που εχω στην διαθεση μου παντα).
Spoiler: show
Image
Image
Thiago(μετριες πρωτες σεζον,τον ειχα σε λαθος ρολο γτ ετσι με βολευε,τον δοκιμασα εκει που τον εχω τωρα και το παλικαρι εκανε πολυ δουλεια και χωρις καν να παρεις γραμμη,ο μονος λογος που το σκεφτομαι ειναι μιας και ερχετε ο renato sanches)
Spoiler: show
Image
Image
Image
ilkork
Amateur
Amateur
Posts: 166
Joined: Sat Apr 19, 2014 6:03 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

1) Να σου πω την αλήθεια, στο θέμα κατοχής, τα στατιστικά από τους αγώνες μου φάνηκαν έτσι κ έτσι. Αν δεν κάνω λάθος η διοίκηση σου ζητάει να παίζεις και ποδόσφαιρο κατοχής;
2) Βάλε και στον Wanyama μιας κι έχει καλό σουτ.
3) Ναι, εννοούσα να πηγαίνεις στο προφίλ του παίκτη και στο "αλληλεπίδραση" να μιλάς μαζί του, αλλά, είδα ότι το κάνεις οπότε οκ.
4) Στην καλοκαιρινή προετοιμασία:
- 1-2(max) εβδομάδες προπόνηση φυσικής κατάστασης (πολύ υψηλό) και μετά συνοχή ομάδας(πολύ υψηλό) μέχρι να γεμίσουν οι μπάρες. Κανένα ρεπό πριν ή μετά τους αγώνες.
Αν μετά τον Αύγουστο έχεις αγώνα με δυνατή ομάδα, μπορείς να αλλάξεις την προπόνηση της εβδομάδας σε "Άμυνα" ή "Επιθετικό Παιχνίδι" και μετά πάλι σε "Συνοχή Ομάδας".
- Όσο κάνεις προπόνηση φυσικής κατάστασης να αποφεύγεις: α) τα φιλικά, β) την "επιπλέον προσοχή" στην ατομική προπόνηση γιατί αυξάνεται ο κίνδυνος τραυματισμών αν είναι πολύ βαρύς ο φόρτος του εκάστοτε ποδοσφαιριστή. Αν θες, δώσε ένα ρεπό την τελευταία μέρα της εβδομάδας που τους προπόνησες σε φυσική κατάσταση.
- Η προπόνηση αγώνα να είναι τέρμα αριστερά(μέγιστη) και να μη δίνεις ρεπό πριν ή μετά.
- Στα πρώτα φιλικά να επιλέγεις ώς βασική εστίαση το "Τακτικές Αγώνα" και σιγά σιγά άρχισε να βάζεις "ομαδικότητα" (σε 2-3 φιλικά) και αφού μπεις στη νέα σεζόν ό,τι θές, "επιθ.κινήσεις" ή "αμ.τοποθετήσεις".
- Αφού τελειώσεις με την 1 ή 2 εβδομάδες προπόνησης φυσικής κατάστασης, το πρόγραμμά σου θα είναι κάπως έτσι: -Φιλικά δώσε εναντίον μικρών ομάδων στην αρχή έτσι ώστε να κερδίζεις και να αυξηθεί το ηθικό των ποδοσφαιριστών.
-Φτιάξες δυο 11άδες (όχι απαραίτητα ισάξιες, οι 11 βασικοί και οι 11 αναπληρωματικοί (περισσεύουν και 2-3 πασπαρτού). Στα πρώτα 2-3 φιλικά κάνε μίξη των παικτών έτσι ώστε να έχουν παίξει μαζί όλοι με όλους (45' ο κάθε ποδοσφαιριστής). Μετά (όσο αυξάνεται η κατάστασή τους) άρχιζε να βάζεις την βασική σου 11άδα στο ένα φιλικό και την αναπληρωματική σου 11άδα στο άλλο.
-Additional Focus, θα προπονείς ό,τι σου χρειάζεται από τον εκάστοτε ποδοσφαιριστή για το σύστημά σου. π.χ. θες να αυξηθεί το "άλμα" του Origi, θα τον προπονήσεις σε αυτό.
Εγώ έχω επιλέξει το παρακάτω μοτίβο και το κάνω τώρα σε κάθε fm.
Spoiler: show
Individual Training:
-------------------------
July Physical
August Physical
September Physical
October(1/3)Physical
-------------------------
October(2/3)Technical
November Technical
December Technical
January Technical
-------------------------
February Mental
March Mental
April Mental
May(1/3) Mental
-------------------------
Βέβαια, αν ένας παιχταράς έχει όλα όσα θες εκτός από ένα attribute, δεν θα ακολουθήσω το παραπάνω μοτίβο, όλη τη χρονιά θα προσπαθήσω να του αυξηθεί αυτό το ένα. Κάποιες εξαιρέσεις κάνω σε μερικούς που μαθαίνουν "preferred move".

5) Το σύστημα αντεπιθέσεων: 6) Ο Renato Sanches είναι για τη θέση του Henderson, ΒΒΜ, όχι για του Thiago.
7) Προσωπικά, τον βοηθό προπονητή τον έχω μόνο για να προπονεί τους ποδοσφαιριστές μου στις "Τακτικές" (βγάζει 4*) και για τη "διαχείριση παικτών" από το "αρμοδιότητες->προσωπικός βοηθός". Για τίποτα άλλο. Όλα τα κάνω εγώ στην ομάδα. Καλός φαίνεται ο Bombard, δεν ξέρω, μην τον αλλάζεις.
8 ) Tutoring κάνεις στους πιτσιρικάδες;
9) Μεταγραφή θα σου πρότεινα για το αριστερό άκρο της άμυνας και την επίθεση. Δες τον Kurzawa, νομίζω τα έχει όλα. Για την επίθεση, με τον Origi δεν ξέρω αν θα μπορέσεις να κάνεις την υπέρβαση που θες. Αν μπορέσεις να πουλήσεις τον Mahrez και να πάρεις τον Dybala θα είσαι άρχοντας. Ο Mahrez έχει πολύ καλά τεχνικά χαρακτηριστικά αλλά του λείπει το μυαλό. Αν μπορείς να πάρεις λεφτά από τον Firmino πούλα τον. Amavi= έτσι κ έτσι προς μετριότητα. Joe Gomez=επιλογή σου (προέρχεται κι από τις ακαδημίες). Ο Can είναι καλός. Matip=μετριότητα. Δοκίμασε τον Thiago 10άρι σε 4-2-3-1-Wide πίσω από τον φορ σε ρόλο Προωθημένου Οργανωτή-Επίθεση. Όταν βάζεις τον Barbosa επιθετικό, να επιλέγεις χαμηλές σέντρες γιατί είναι κοντός, χωρίς άλμα κι έχει πολύ καλό κοντρόλ.
10) Μην ανησυχείς, δε με ζαλίζεις, μου αρέσει να βοηθάω.
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

1)Μου το ζηταγε στην αρχη αλλα στην πορεια το αφαιρεσα και εχω το επιθετικο ποδοσφαιρο, αποκτηματα πρωτης μαδας απο ακαδημιες και δωσε ευκαριες στους νεους.

2)Η προετοιμασια εχει ξεκινησει εχω παιξει ειδη φιλικα με καποιες μεσαιες ομαδες και τωρα σιγα σιγα ξεκινανε τα "ντερμπι", τωρα θα σου βαλω κατι screenshots γτ δεν το πολυ επιασα αυτο για την προπονηση να δεις αν εκανα λαθος, ευ ειπες να βαλω 1-2 βδομαδες φυσικη κατασταση πριν ξεκινησουν τα φιλικα αλλα τα ξεκινησα ειδη. :/
Spoiler: show
Image
Image
3)οσων αφορα τα ρεπο πριν ή μετα τους αγωνες να μην τους δινω ουτε στην κανονιη διαρκεια τις σεζον ή αυτο ισχυει μονο για την προετοιμασια?

4)Ο Renato Sanches ειπα για το Thiago αλλα στο κεντρο σαν προωθημενος οργανωτης (οχι δλδ πισω απο τον επιθετικο) μιας και βγαζει τα ιδια ποσοστα στον ρολο με bbm.

5)Διαδασκαλια εννοεις με το tutoring?εχω κανει σε καποιους πχ rossiter, μου ειχας πει οι γυμναστες κλπ στην συνταντηση με το τεχνικο επιτελειο.

6)Καταφερα και εκλεισα Gaya στα 74εκ που ειχε ρητρα και πουλησα Coentrao 5.75εκ, Amavi 10εκ, και Brad Smith 2.5-3εκ.

Τον Dybala δεν τον δινουν με τπτ, η juve ζηταει 400εκ, της εκανα προταση 90εκ και τον mahrez μαζι και δεν δεχτηκε.
Θελω να παω για την υπερβαση την σεζον που ερχετε, ειναι η 5η σεζον και δεν εχουμε καταφερει και τα τρελα πραγματα, εντομεταξυ kane,lukaku,embolo,higuain που κοιταξα δεν τους δινουν με τπτ...ειδα και τον vietto παλι και ζητανε 75-101εκ στην Μιλαν που τον εχουν.

Θα προσπαθησω να δω ποσα θα μπορεσω να παρω απο τον firmino.Επισης εδιωξα και τον ojo με 8εκ..

Εκει που μου λες τον εχω τον Thiago, απο το πρωτο φιλικο γυρισα το συστημα σε 4-2-3-1.
Spoiler: show
Image
Και τελος μετα την αγορα του Gaya και τις πωλησεις των παιχτων το budjet μου ειναι 73εκ. και 33.6εκ για μισθους.

Edit: Λοιπον βρηκα να δωσω firminο μονο 9εκ και αλλα 9.5εκ τον matip.
Επισης εκανα προσταση σε Depay με 66εκ (θελει πολυ πραμα ομως στο συμβολιο του γτ δεν ηθελε να ερθει και επρεπε να του τα φτασω στον θεο στην πρωτη προταση ολα) και αλλα τοσα vietto, σου βαζω screenshot παρακατω να μου πει την γνωμη σου...να σου πω την αληθεια κλεινω περισσοτερο για depay, δεν ξερω ομως στο φετινο αν ειναι τοσο καλος οσο δειχνει..στο περσινο τον ειχα παρει σε liverpool τον εβαζα ολοκληρομενο επιθετικο και πετουσε φωτιες.απο την αλλη τον vietto (επισης δεν εχω συζητησει ακομα για το συμβολαιο του,αν και αυτος θελει να ερθει) δεν τον εχω δουλεψει καθολου σε κανενα fm.
Spoiler: show
Image
Image
Image
Image
ilkork
Amateur
Amateur
Posts: 166
Joined: Sat Apr 19, 2014 6:03 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχεις βάλει λάθος γενική προπόνηση. Ποτέ μη βάζεις "τακτική" στην καλοκαιρινή προετοιμασία. Για να το καταλάβεις καλύτερα:
Spoiler: show
1-2(max) εβδομάδες αυτό:
Imageupload a gif
Μετά, για τα πρώτα 3-4 φιλικά αυτό:
Imageupload a gif
Μετά, για τα επόμενα 2-3 φιλικά αυτό (αλλάζεις δεξιά σε ομαδικότητα):
Imagefree image host
Τελευταία 1-2 φιλικά και αφού ξεκινήσει η σεζόν βάζεις αυτό(δεξιά που έχω επιλέξει "Επιθετικές Κινήσεις", εσύ μπορείς να βάζεις ό,τι θες, π.χ. "Αμυντικές Τοποθετήσεις"):
Imagefree screenshot software
Αφού γεμίσει η μπάρα αφομοίωσης τακτικών (κάπου μέσα Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου), επιλέγεις ανάμεσα σε αυτά(έτσι ώστε να υπάρχει πλουραλισμός στην προπόνηση και να προπονούνται σε όλους τους τομείς) και γυρνάς τη μπάρα προγραμματισμού εκεί που το έχω:
Imagepicture host
Imageadult photo sharing
Imagefree photo upload
Imageupload images free
Ή αν βαριέσαι να αλλάζεις κάθε εβδομάδα, βάλε αυτό:
Imageonline photo storage
Αφού αρχίσει η σεζόν ΠΟΤΕ μη βάζεις φυσική κατάσταση σαν γενική προπόνηση καμία εβδομάδα. Αφού γεμίσουν οι μπάρες αφομοίωσης τακτικής, το να βάζεις σαν γενική προπόνηση το "Συνοχή ομάδας" είναι άσκοπο.
Ρεπό να δίνεις αφού ξεκινήσει η σεζόν, μετά από συγκεκριμένα ματς (μη δίνεις μετά από ΚΑΘΕ ματς ρεπό). Να δίνεις όταν π.χ. το πρόγραμμα είναι ΠΑΡΑ πολύ απαιτητικό.

To tutoring(διδασκαλία) είναι ένας τρόπος να αυξήσεις κάποια χαρακτηριστικά των παικτών, όπως "αποφασιστικότητα" και τα κρυμμένα όπως π.χ. επαγγελματισμός, αφοσίωση κλπ. Κανένα άλλο χαρακτηριστικό δεν αυξάνεται λόγω tutoring.
- Για'μενα, η "αποφασιστικότητα" είναι το πιο σημαντικό χαρακτηριστικό που πρέπει να κοιτάει κάποιος στους παίκτες του. Χάρη σ'αυτό, γυρνάς παιχνίδια που χάνεις π.χ. 1-2.
- O "δάσκαλος" πρέπει να είναι 23 ετών και άνω (εξαιρέσεις υπάρχουν, αν είναι δανεικός π.χ. και 25 ετών δεν μπορεί να διδάξει) και ο "μαθητής" μέχρι 22 ετών.
- Η αποφασιστικότητα του δασκάλου πρέπει να είναι υψηλότερη από του μαθητή, αλλιώς δεν έχει ουσία (να αυξήσεις τα κρυμμένα χαρακτηριστικά και να χάσεις αποφασιστικότητα; δε λέει και τόσο).
- Πρέπει να παίζουν στην ίδια θέση, αλλιώς, ακόμη και να δεχτούν να συνεργαστούν δυο παίκτες που παίζουν, π.χ. ο ένας στόπερ και ο άλλος αριστερός μπακ, η διδασκαλία δεν θα έχει κανένα όφελος και όταν λήξει (μετά από 6 μήνες) θα βγουν και οι δυο δυσαρεστημένοι που δεν λειτούργησε.
- Υπάρχει πιθανότητα να περάσουν και κάποια preferred moves από το "δάσκαλο" στο "μαθητή".
- Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων το tutoring πετυχαίνει, υπάρχουν όμως κι εξαιρέσεις.

Ο Renato Sanches δεν κάνει για προωθημένος οργανωτής. Ή θα τον βάλεις δίπλα στον Wanyama με ρόλο Box-to-Box ή σκέτο Οργανωτής-Υποστήριξη. Η θέση του προωθημένου οργανωτή ζητάει άλλα χαρακτηριστικά και απαιτεί καλύτερη ντρίμπλα και τελειώματα.
Ο Gaya καλός είναι. Ο Depay είναι κι αυτός πολύ καλός, αλλά, περισσότερο για τη θέση του Coutinho και όχι για κορυφή,γιατί έχει τελειώματα 14. Ο Vietto για κορυφή είναι ό,τι πρέπει. Μιλάμε πάντα για τον Luciano Vietto κι όχι για τον Federico Vietto.
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραια, τωρα το καταλαβα αλλα μιας και ξεκινησαν τα φιλικα και ειναι ισα ισα μεχρι και 5 μερες πριν ξεκινησει το πρωταθλημα μηπως να μην εβαζα καθολου φυσικη κατασταση?

Ο Depay θυμαμαι απο περσι εκανε απιστευτα υπερβολικα σουτ απο οπου και αν βρισκοτανε ειδικα οταν τον ειχα στην θεση του coutinho αριστερα.
Ναι για τον Luciano vietto μιλαω (εστειλα και φωτο παραπανω, δεν ξερω αν την προσεξες).
Μπορω να κανω την υπερβαση με τον vietto?το σκεφτομαι για τον vietto λογο των ποσοστων που εχει δεν μου γεμιζουν και πολυ το ματι σε σχεη με αυτα του depay που τα βλεπεις και γεμιζει το ματι σου. :shock: :P

EDIT: απο την αλλη ο depay εχει κατα πολυ καλυτερο σουτ και καλυτερες εκτελεσεις φαουλ που γενικοτερα και τα δυο λειπουν απο την ομαδα. :/
και απο την αλλη ο vietto εχει 17 αποφασιστηκοτητα ενω ο depay 14. :/ πφφφ δυσκολη αποφαση.
Image
ilkork
Amateur
Amateur
Posts: 166
Joined: Sat Apr 19, 2014 6:03 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γιατί δεν γυρνάς σε προηγούμενο save, να κάνεις την προετοιμασία σου σωστά; Η χρονιά δε βγαίνει χωρίς προπόνηση στην φυσική κατάσταση, οι παίκτες δεν θα αντέξουν. Γύρνα σε προηγούμενη ημερομηνία και κάνε μια εβδομάδα προπόνηση σε φυσική κατάσταση χωρίς φιλικά.

Βιάζεσαι ρε Κώστα. Περίμενε λίγο, να βγάλουμε μια άκρη, τι να κάνεις με την ομάδα και μετά προχωράς.
Για παράδειγμα, αγόρασες τον Renato Sanches (παιχτούρα, δε λέω) ενώ είχες Henderson, Can γι'αυτή τη θέση. Βιάστηκες να πάρεις το Zaza, ενώ χρειάζεσαι βασικό φορ (ο Origi δεν κάνει για την υπέρβαση που θες).
Τεσπα, όλα διορθώνονται.
Μπορείς να πουλήσεις Can, Barbosa και να αγοράσεις τον Vietto ή τον Embolo (αν έχει εξελιχθεί όπως νομίζω) για κορυφή.
Τον Vietto, να τον βάζεις σε ρόλο Κυνηγός-Επίθεση και να επιλέξεις χαμηλές σέντρες στις τακτικές. Αν σε ενοχλεί το ύψος του (θες έναν πιο ολοκληρωμένο φορ), αγόρασε τον Embolo.
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για BBM εχω οπως λες hendo και can αλλα τον can σε μεγαλη αναγκη τον χρησιμοποιω εκει, ο can παιζει σε πολλες θεσεις στον χωρο του κεντρου ακομα και στην αμυνα κανει αρκετα καλα ματς πολλες φορες οποτε η αλλαγη του hendo θα ειναι ο renato.Ο zaza τραυματιστηκε απτο 1ο φιλικο για 3 μηνες και οταν γυρισει εκτος απο μεγαλη αναγκη δεν τον βλεπω να παιρνει και τα τρελα παιχνιδια, προφανως και θα τον εχω σαν 3η επιλογη.
Ο can πιστευω πως πρεπει να μεινει μιας και δεινει λυσεις οπως σου ειπα σε πολλες θεσεις (θα το γνωριζεις και εσυ αλλωστε),ο barbosa δεν εχω προβλημα να φυγει μιας και αν παρω βασικο φορ δεν θα εχει θεση στην ομαδα.
Τον embolo δεν τον δινει με τπτ η Tottenham οποτε μοναδικες λυσεις ειναι οι 2 που λεμε δλδ depay, vietto.
Συμφωνησα συμβολαιο και με τον vietto και μενει μονο το κλεισιμο πλεον.
Επισης πατησα καθυστερηση μεταγραφης στον depay γτ να προλαβω να σου δειξω και εσενα το τι εχω συμφωνησει με τον depay για ρητρες συμβολαια κλπ και να μου πεις αν συμφερει σε σχεση με τον vietto.
Spoiler: show
Image
Κοιτα συμβολαια κλπ depay, συνολο η μεταγραφη βγαινει στα 81εκ, απο την αλλη ο vietto μου ζητησε 14.5εκ μισθο και κατι αλλα μπονους κλπ...σιγουρα θα βγαινει πιο οικονομικος απο τον depay.Δεν ξερω τι να κανω...εσυ λες να παω σε vietto ε?

Επισης εγινε το 1ο τεστ του συστηματος των αντεπιθεσεων εναντια στην ρεαλ στο γηπεδο τους...εχανα 1-0 ημιχρονο μπηκα στο 2ο παλι με αντεπιθεσεις και στο 50' λεπτο το γυρναω επιθεση εκει τα χρειαστηκαν οι παιχτες τις ρεαλ, εμοιαζαν μουδιασμενοι και εκτος τοπου και χρονου, καταφερα εκανα το 1-1 χασαμε 3 κλασσικες για το 1-2 εν τελη το γυρισα αντεπιθεσεις μετα απο 15-20 λεπτα γυρω στο 70' λεπτο κανουμε το 1-2 στο 82' αλλα στο τελος απο τα πολλα κορνερ δεν αντεξαμε και ισοφαριστικαμε σε 2-2 και ετσι εληξε.
Image
ilkork
Amateur
Amateur
Posts: 166
Joined: Sat Apr 19, 2014 6:03 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οκ, κράτα τον Can για πασπαρτού. Έχε σαν BBM τους Hendo και Sanches.
Κλείσε Vietto. Κυνηγός-Επίθεση και χαμηλές σέντρες.
Ο Depay παιχτούρα, αλλά, για τη θέση του Coutinho, όχι για κορυφή... Ο φορ σου πρέπει να έχει καλύτερα τελειώματα. Δε λέω, ο Depay θα βάλει αρκετά γκολ, αλλά, νομίζω ότι ο Vietto θα βάλει περισσότερα.
Εναντίον πολύ δυνατών ομάδων μπορείς να κάνεις κι αυτό το τεστ:
0'-30': σύστημα αντεπιθέσεων (μιας και ο αντίπαλος θα μπει φουριόζος, να κάνει το παιχνίδι του, να σκοράρει)
30'-45': σύστημα επιθέσεων (αφού η κυριαρχία του αντιπάλου δεν απέδωσε καρπούς, σειρά σου να τους αιφνιδιάσεις).
45'-75': συστημα αντεπιθέσεων η/και κατοχής (το να "τσαντίσεις" τον αντίπαλο που λέγαμε)
75'-90': σύστημα επιθέσεων ή κατοχής (αν χάνεις--->σύστημα επιθέσεων, αν είσαι ισόπαλος και θες τη νίκη--->σύστημα επιθέσεων, αν δε σε χαλάει η ισοπαλία--->σύστημα κατοχής)
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τον Vietto κυνήγο σε όλα τα συστήματά;ή στην αντεπίθεση τον αφήνω αμυντικογενη σε αμυνα;
Θα τα δοκιμάσω όσα μου είπες για το σύστημα αντεπίθεσης.
Έδιωξα firmino έχω πρόταση και για Matip 9.5εκ από την Άρσεναλ αλλα δεν ξέρω να τον δώσω ή οχι ;από την μια θελω να τον δώσω από την άλλη είναι να πάει Άρσεναλ και από την άλλη αν τον δώσω μένω με Sakho και Toby βασικούς και Gomez και can αναπληρωματικούς και ο Gomez είναι επίφοβος για τραυματισμούς.
Αν τον έδινα θα είχα γύρω στα 20εκ μπάτζετ να έκλεινα κανέναν άλλον για αναπληρωματικό λες;
Edit: το σύστημα αντεπιθέσεων να το χρησιμοποιώ και σε όλα τα ντέρμπι στην Αγγλία Τόττεναμ συτι utd Τσέλσι κλπ είτε παίζω εντός είτε εκτός;
Edit2:firmino έφυγε με 9 για σασουολο και Matip με 9.5 για Άρσεναλ.Εκλεισα Vietto και σύνολο η μεταγραφή βγήκε 67εκ. Μπάτζετ 23εκ και μισθών 32εκ όποτε ψάχνομαι για αναπληρωματικό αμυντικό και θελω να ελπίζω να την πετυχαίνει την μπάλα:D ο Mahrez για φέτος παραμένει γτ δεν έχω καθόλου προτάσεις μπας και καταφέρει και κάνει καλή σεζόν και φύγει του χρόνου από την άλλη κυνηγάω να διώξω Barbosa αλλα με κόστος αγοράς 15εκ δύσκολο το βλέπω να παίρνω πάνω από 10εκ γιαυτον.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Image
ilkork
Amateur
Amateur
Posts: 166
Joined: Sat Apr 19, 2014 6:03 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν έχεις αμφιβολίες (Vietto ή Depay) ρώτα και στη Γενική συζήτηση.
Δώσε τον Matip κι αν μπορείς να αγοράσεις κανέναν πιτσιρικά καλό.
Αν ο Gomez είναι επίφοβος για τραυματισμούς, να του έχεις ελαφρύ φόρτο προπονήσεων.
Το σύστημα αντεπιθέσεων (σαν Liverpool) είναι κυρίως για τα πιο δύσκολα ματς εκτός έδρας στην Αγγλία και τα πιο δύσκολα εκτός έδρας ματς του Ch.League. Όχι όμως απαραίτητα, εξαρτάται τι ομάδα έχεις φτιάξει. Αν είσαι π.χ. Barca δε θες αντεπιθέσεις, έχεις ομαδάρα να κάνει συνέχεια το δικό της παιχνίδι, εσύ όμως δεν είσαι Barca.
Στα συστήματα επιθέσεων και κατοχής, βάλε τον Vietto ως Κυνηγός-Επίθεση. Στο κατοχής ίσως να έιναι καλύτερο το Ολοκληρωμένος Επιθετικός-Υποστήριξη, τέσταρέ το.
Στο αντεπιθέσεων-> Αμυντικογενής Επιθετικός-Υποστήριξη.
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τον πήρα τον Vietto ας ελπίσουμε να βγει.

Matip έφυγε...ξέρεις κανέναν πιτσιρικά για αμυνα;ένα παλικάρι παραπάνω μου είπε Oxford από west ham αν θυμάμαι καλα..τον κοίταξα πρεπει να του έκανα πρόταση και ζήταγαν πάνω από 25εκ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Image
ilkork
Amateur
Amateur
Posts: 166
Joined: Sat Apr 19, 2014 6:03 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχεις προχωρήσει λίγο (2018-19 δεν είσαι;) και σε κάθε save οι περισσότεροι πιτσιρικάδες έχουν διαφορετικό potential.
Δες αν σου αρέσει κάποιος από τους παρακάτω:
Άγγλοι: Tosin Adarabioyo, Reece Burke, Farrend Rawson
Γάλλοι: Issa Diop, Dayot Upamecano, Lucas Perrin
Υπάρχoυν κ άλλοι, Emanuel Mammana, Jesus Vallejo, Filippo Romagna, Riechedly Bazoer, Diogo Verdasca, Jorge Mere.
Είναι πολλοί, τσέκαρε το scouting σου.
Post Reply

Return to “Αναλύσεις και προτάσεις ομάδων”