Δέκα χρόνια και κάτι ψιλά, Part III

"Καίγεσαι" και λιώνεις με το FM...Do it loud and proud...Μοιράσου τα κατορθώματα και τις αποτυχίες σου. Πες το με μια ιστορία και γράψε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ε ναι ρε μαν, χωρίς τους DC L/R stopper, είσαι νεκρός και πεθαμένος.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Tsakalaki wrote:2008, Μετά το "Καραϊσκάκης"

Το αμέσως επόμενο παιχνίδι μετά από αυτό με τον Ολυμπιακό στον Πειραιά, είναι ιστορικό για έναν και μόνο λόγο. "Ιστορικό"... Τέλος πάντων. Στο δικό μου το μυαλό είναι. Στο φινάλε του αγώνα με αντίπαλο την Λάρισα, στη Τούμπα ακούστηκε για πρώτη φορά ένα νέο σύνθημα. "ΠΑΟΚ, θρησκεία, τρομοκρατία, τιμή και δόξα στον Πάμπλο τον Γκαρσία" φώναξε αρχικά το πέταλο και στη συνέχεια όλο το γήπεδο, με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί με 1-0.

Το συγκεκριμένο ματς είναι και για έναν έξτρα λόγο ιστορικό. Και πάλι κατ' εμέ "ιστορικό". Ήταν το 11ο ματς εκείνου του πρωταθλήματος, με το παιχνίδι να είναι το 70 στο οποίο ο ΠΑΟΚ κρατά το μηδέν στην εστία του και τρίτο με νίκη 1-0.

Αλλά η συγκεκριμένο νίκη ήταν η πρώτη "νίκη Σάντος". Ως "νίκη Σάντος" ορίζεται η επικράτηση της ομάδας που κάνει στο παιχνίδι 6-7 τελικές, και δέχεται 1-2 τελικές, με το σκορ να είναι στο 1-0 και οι τελικές προς την εστία να είναι 3-1. Στα μάτια του απλού παρατηρητή ενός ματς, θεωρείται τιμωρία να το ξαναδει και στα μάτια του Φερνάντο Σάντος, τα ματς αυτά περιγράφονται με σκυμμένο κεφάλι στο δρόμο για τα αποδυτήρια του στυλ "αυτό που θέλαμε, το κάναμε, αλλά πρέπει να βελτιωθούμε. Τουλάχιστον θα βελτιωθούμε χωρίς γκαρίσματα και πίεση, αφού το αποτέλεσμα ήρθε".

Στο ματς με τη Λάρισα ήρθε ο πρώτος από τους 853 τραυματισμούς του Ζλάταν Μουσλίμοβιτς στο διάστημα που φόρεσε τη φανέλα του ΠΑΟΚ. Ο Βόσνιος, έπαιξε στα πρώτα έντεκα ματς πρωταθλήματος και ήταν η τελευταία φορά που έπαιξε σε 11 διαδοχικά ματς. Ποτέ άλλοτε δεν το κατάφερε μέχρι να ολοκληρωθεί η θητεία του στον ΠΑΟΚ.
Ένας γιατρός του ΠΑΟΚ έλεγε χαρακτηριστικά πως ο Μουσλόμοβιτς ήταν ο μοναδικός παίκτης που όταν τον χαιρετούσε και τον ρωτούσε "πως είσαι;" δεν του είχε ποτέ μα ποτέ "όλα καλά", ξέρετε, αυτό που λέμε συνήθως από συνήθεια. Πάντα του έλεγε "να, έχω κάτι εδώ". Μιλάμε για παίκτη που στη πρώτη θλάση πρώτου βαθμού που έπαθε, κυκλοφορούσε πέντε μέρες με πατερίτσες.

Σε επίπεδο ρεπορτάζ, είχε φτάσει Νοέμβριος, και μεταγραφικά υπήρχε μια ησυχία, που πάντα είναι περίεργη - παράξενη και σε ανησυχεί. Μέχρι τότε, μεταγραφική ησυχία σήμαινε είτε δεν ξέρουν τι να κάνουν είτε οτι κοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου και δεν ξέρεις που πάνε τα τέσσερα. Μου είχαν τύχει και τα δυο, και ειδικά το δεύτερο σενάριο, πολλές φορές.

Στη συνέχεια, ο Δικέφαλος πήγε στη Φυλή και αντιμετώπισε τον Θρασύβουλο, ένα χρόνο μετά το ντόρτι που είχε φάει για το κύπελλο. Βέβαια, το συγκεκριμένο ματς μόνο εγώ και όσοι ήταν εκτός ομάδας το είχαν στο μυαλό τους. Η ομάδα, όχι. Και αυτό, το είχε εκείνη η ομάδα. Την ικανότητα να κοιτά μπροστά. Αυτά είναι τα θετικά της εμπειρίας, βλέπεις.
Στο φινάλε του ματς, έγινα όλα. Όλα μα όλα. Ο Αθανασιάδης μπαίνει ως αλλαγή και στο καπάκι κάνει το 1-2, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα, ο Γκαρσία αποβάλλεται με δυο κίτρινες στο καπάκι. Έφαγε τη μια. Φορτώνει, δαγκώνει τη φανέλα και τρώει και δεύτερη για τη κίνηση που έκανε. Διαιτητής του αγώνα ήταν έναν άνθρωπος με τον οποίο μεγάλωσα μαζί. Γαλλικά πηγαίναμε μαζί, Χριστούγεννα, πρωτοχρονιές, Πάσχα και κάποιες διακοπές μαζί. Έχουμε μισό χρόνο διαφορά στην ηλικία. Πρώτος μου ξάδερφος. Ήμουν σε περίεργη θέση, διότι δεν ήθελα να πάρω τηλέφωνο για θέμα δουλειάς. Και εγώ θα έμπλεκα, και εκείνος. Μιλήσαμε βέβαια για το περιστατικό. Με βάση το γράμμα του νόμου, σωστά έβγαλε κίτρινη κάρτα. Και ας είναι δεύτερη και ας είναι 18'' μετά τη πρώτη. Το πιο πιθανό είναι πως αν το έκανε για παίκτη άλλης ομάδας, θα σκεφτόμουν το "καλά έκανες, έτσι πρέπει" ενώ εδώ το έβλεπα ως "καλά ρε, τι κάνεις, μας δουλεύεις;"

Γενικά πάντως, εκείνα τα χρόνια, με πρώτο ξάδερφο διαιτητή στη Σούπερ Λιγκ, και τον μετέπειτα άντρα της αδερφής μου βοηθό διαιτητή στη Σούπερ Λιγκ, θα μπορούσα να τα μαμήσω όλα, αλλά δεν το ήθελα, δεν με ενδιέφερε να το κάνω.

Στη πρώτη προπόνηση μετά τη νίκη επί του Θρασύβουλου, έβλεπες μόνο χαμογελαστά πρόσωπα. περισσότερο από κάθε άλλη φορά, από κάθε άλλη από τις 8 νίκες που είχε ο ΠΑΟΚ μετά από 12 αγωνιστικές . Και αν μιλούσες με τους παίκτες, το καταλάβαινες οτι πλέον είχαν αυτοπεποίθηση.

Και φυσικά, στη προπόνηση μετά το ματς με τον Θρασύβουλο, συνέντευξη Κλάους, με ψαρωμένο διστακτικό ύφος...



2008, Δεκέμβριος. Το καμπανάκι


Οι συνεντεύξεις Τύπου μέσα στην εβδομάδα είχαν κοπεί. Ο Σάντος άλλωστε δεν είναι και μεγάλος φαν της τριβής με τους δημοσιογράφους. Ναι, να πει κάποια πράγματα, να μιλήσει "καθαρά" όταν δει οτι αυτό που θέλει να περάσει δεν το καταφέρει, αλλά είχε την ηλικία και το ύφος του να μπορεί να κόψει μια συνέντευξη Τύπου κάνοντας τους δημοσιογράφους να μη το τραβήξουν για να βγάλουν το συμπέρασμα οτι τους αποφεύγει.

Οι καλύτερες ημέρες ήταν εκείνες που είχε όρεξη για κουβέντα μετά τις προπονήσεις. Συνήθως αυτές που ήταν πρωινές, γύρω στις 10:00. Διότι είχε χρόνο για κους κους. Στο μικρό καφέ που είχε στις εγκαταστάσεις της Σουρωτής, δίπλα στην ιστορική πισίνα η οποία αποτέλεσε χώρο μαρτυρίου των καψονιών που έκαναν αρχικά οι Γκαρσία και Μουσλόμοβιτς και στη συνέχεια οι υπόλοιποι. Στις καλές του ο Σάντος, μπορούσε να μιλά και δυο ώρες για παίκτες, συστήματα, τακτικές. Φυσικά, αν δεν είχε γίνει η αρχή την περασμένη χρονιά, δεν θα γινόταν τίποτε. Όταν δηλαδή συζητούσε κάποια πράγματα και ζητούσε να μη γραφτούν. Και έβλεπε πως η παράκλησή του γινόταν σεβαστή. Από τις ιστορίες που μου είχε μείνει ήταν αυτή με την ανεύρεση του παίκτη που "κελαηδούσε" όταν ήταν στην ΑΕΚ. "Αργά ή γρήγορα τον βρίσκεις αλλά δεν του λες τίποτα για να δεις μέχρι που θα φτάσει" έλεγε και ξεκίνησε την ιστορία. "Παίζαμε παιχνίδι, δεν έπαιζε καλά η ομάδα, σε μια συγκεκριμένη εφημερίδα όλοι είχαν 4 και 5, εκείνος είχε 6. Το έβλεπα και απορούσα. Μέσα στην εβδομάδα, η συγκεκριμένη εφημερίδα είχε και την ενδεκάδα και την ομιλία. Επόμενη εβδομάδα, τα ίδια. Μονίμως ο συγκεκριμένος είχε υψηλό βαθμό την δευτέρα από την εφημερίδα και μέσα στην εβδομάδα η εφημερίδα είχε τα πάντα. Και ενώ λες "μπορεί να είναι άλλος" τραυματίζεται, μένει εκτός από τη προπόνηση που ουσιαστικά έβγαινε η ενδεκάδα και η ομιλία, και η εφημερίδα δεν είχε λέξη". Και σε πιάνουν τα γέλια, με τον Σάντος να συμπληρώνει "τα είχαν όμως άλλοι, που δεν καλόπιαναν τους παίκτες. Είναι να απορείς..."


Τα αποτελέσματα του Δεκεμβρίου δεν ήταν τα αναμενόμενα με βάση τη μέχρι τότε πορεία. Ισοπαλία εντός έδρας με τον Αστέρα Τρίπολης με 1-1, νίκη με την Ξάνθη με 1-0 και ισοπαλία στις Σέρρες με 1-1 με τον Πανσερραϊκό. Πέντε βαθμοί σε ματς που με βάση την εικόνα και την αποτελεσματικότητα της ομάδας μέχρι τότε, τα έλεγες από επτά μέχρι εννιά βαθμούς. Ο ΠΑΟΚ έκανε αυτό που ήξερε. Έβαζε ένα γκολ. Αλλά σε δυο ματς δέχθηκε από ένα. Πλήγμα. Μεγάλο. Εκεί, "μίλησε" ο Σάντος. Φάνηκε ο τρόπος με τον οποίο διαχειριζόταν τα αποδυτήρια. Τα πρώτα προβλήματα τραυματισμών ήρθαν, μαζί με τις απώλειες βαθμών. Εντός ομάδας, οι παίκτες πήγαν να βγάλουν το "ε, θα γινόταν και αυτό κάποια στιγμή" και ο Σάντος το ξέκοψε αμέσως. Όσο για μεταγραφές; Τις είχε έτοιμες με αποτέλεσμα μέχρι τα μισά του Ιανουαρίου να έχουν έρθει ο Λίνο και ο Σορλέν. Δυο παίκτες από τους οποίους δεν έφαγα "κεφαλιά". Δημοσιογραφικά το "τρώω κεφαλιά" σημαίνει χάνω ένα θέμα, δεν το έχω και το έχει άλλος - άλλοι. Για καλή μου τύχη, ο μάνατζερ που έκανε τη δουλειά για τον Σορλέν, αφού με τέσταρε με τον πατροπαράδοτο τρόπο (μια φορά που έδωσε σωστή πληροφορία που μου είπε να μη τη γράψω και δεν την έγραψα και μια άλλη μου έδωσε αναληθή πληροφορία και πάλι δεν την έγραψα όπως μου ζήτησε) μου έδωσε τη μεταγραφή έγκαιρα και ενημέρωσα τους διευθυντές μου για να μη νομίζουν οτι την έμαθα όταν βγήκε στα σάιτ, δυο ημέρες μετά.

Στο μεταξύ, η κλήρωση του κυπέλλου έφερε αντίπαλο τον Άρη, με αγγλικό σύστημα διεξαγωγής. Νοκ άουτ παιχνίδι, 90 λεπτά, σε ισοπαλία νέο ματς στην άλλη έδρα. Νοκ άουτ ματς στη Τούμπα....
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Ιανουάριος 2009, Το τετ-α-τετ Μπακαγιόκο-Σάντος

Ο Ιμπραχίμα Μπακαγιόκο είναι μια θεότητα. Μια ξεχωριστή οντότητα στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο, από τις χιλιάδες που κυκλοφορούν εκεί έξω. Είναι ένας ωραίος τύπος, από τους κλασικούς που ξέρουν 1000 καντάρια μπάλα αλλά δεν καταφέρουν ποτέ, όχι μόνο να τα χαλιναγωγήσουν προς όφελος και δικό τους και της ομάδας τους, αλλά έχοντας ως δεδομένο αυτό, δεν συμβιβάζονται στις κριτικές που γίνονται προς αυτούς με βάση την εικόνα τους στα παιχνίδια και τις ικανότητές τους.

Ο Μπακαγιόκο θα έβγαζε σε ένα παιχνίδια τα "1000 καντάρια μπάλα" και στα υπόλοιπα όχι μόνο είχε σκαμπανεβάσματα αλλά ο μέσος όρος ήταν χαμηλότερος των ικανοτήτων του. Είναι από τους παίκτες που στις μεγάλες ομάδες θα έχει ένα σπουδαίο ματς και τρια - τέσσερα μέτρα, θα μείνει πάγκο, θα μπει αλλαγή, θα σε ξελασπώσει, θα πάρει φανέλα βασικού, θα βαλτώσει και αντί να αποδεχθεί το ρόλο του 12ου παίκτη, που αποδεικνύει πως του ταιριάζει στο επίπεδο της ομάδας που βρίσκεται, γκρινιάζει. Και μόλις μάει σε μικρότερης βαρύτυτας/πιεσης/άγχους ομάδα, πετάει. Και εγκωβίζεται ανάμεσα στο too good to be σε μικρή ομάδα, to small to be βασικό σε μια ομάδα μεγαλύτερης κλίμακας.

Ο Μπακαγιόκο δεν πολυπήγαινε τον Σάντος. Πάντα, κάθε Δευτέρα έλεγε το "γιατί ερχόμαστε στη προπόνηση; όλοι ξέρουμε ποιοι θα παίξουν τη Κυριακή". Το μόνιμό του παράπονο πως ο,τι και αν έκανε στην προπόνηση, δε θα ήταν βασικός εφόσον ήταν οκ ο Μουσλίμοβιτς.

Σε μια προπόνηση, στο ξεκίνημά της, ο Σάντος με τον Μπακαγιόκο κατάφεραν να αρπαχτούν. "Ξέρεις ποιος είμαι εγώ; Ξέρεις σε ποιες ομάδες έχω παίξει εγώ; Εγω έπαιζα στην Μαρσέιγ" είπε ο Μπακαγιόκο φορτωμένος προς τον Σάντος. Σιγά μη μασήσει ο Πορτογάλος. Τον κόβετε για τέτοιο τύπο; Με εκείνο το βλοσυρό ύφος του είπε "ούτε που με νοιάζει σε ποιες ομάδες ήσουν...Τώρα είσαι εδώ". all time περιστατικό σε ομάδα που αν το ζήσεις σκέφτεσαι το αν θα το αναδείξεις σε θέμα ή θα το πνίξεις. Τα γνωστά, τα ξέρετε. Αν το γράψεις θα ακουστεί το "κάνεις κακό στην ομάδα φιλαράκο. εσύ δεν είσαι δημοσιογράφος του ΠΑΟΚ; ψωμάκι τρως από την ομάδα πρέπει να τη σέβεσαι". Αν δε το γράψεις, κάποια στιγμή θα βγει, και όταν βγει θα ακουστεί το "όλα τα μαθαίνετε και τα κουκουλώνετε. Να λέτε την αλήθεια στο κόσμο να ξέρουν όλοι το τι γίνεται στην ομάδα, όχι μόνο εσείς, και μετά να καλύπτετε τα φιλαράκια σας".

Αν προσθέσεις σε αυτό πως το περιστατικό έγινε λίγες ημέρες πριν από ματς με τον Άρη, καταλαβαίνει κανείς πως οι ισορροπίες είναι ακόμα πιο λεπτές. Το καλό για εκείνη την ομάδα, για εκείνα τα αποδυτήρια ήταν πως ο Σάντος τα είχε γεμίσει με παίκτες που οι περισσότεροι κουβαλούσαν και ένα βιογραφικό. Είχαν όλοι εμπειρία, τρέλα, κάκαλα. Και με τέτοια, δεν την έβγαζες καθαρή, όχι από το προπονητή αλλά από τους υπόλοιπους. Ο Μπακαγιόκο δεν το συνέχισε, ο Σάντος το ίδιο και η ζωή συνεχίστηκε, χωρίς ο Μπακαγιόκο να μένει εκτός ομάδας περισσότερο από όσο συνέβαινε μέχρι εκείνη τη στιγμή. Σα να του έλεγε ο Σάντος "όσο και να χτυπιέσαι φιλαράκο, εγώ σε θέλω γι'΄αυτή τη δουλειά, αυτή θα σε βάζω να κάνεις, ούτε περισσότερη ούτε λιγότερη, μέχρι να γίνει η δουλειά μου, κι' άμα δε σ' αρέσει, ξέρεις που είναι τα γραφεία". Αυτό δηλαδή που κάνει κάθε προπονητής με κάκαλα και στήριξη. Όχι μόνο με κάκαλα ή μόνο με στήριξη. Αν δε τα έχεις και τα δυο, δε το κάνεις.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=c_3lbbnJStw[/youtube]

Αυτό το παιχνίδι και το 0-3 στην Ξάνθη την επόμενη χρονιά, ήταν από τα αγαπημένα μου εκείνης της ομάδας.
Αγαπάμε Μπακαγιόκο :snif:
Έχει κανένας το βίντεο σε καλύτερη ανάλυση ή με περισσότερες φάσεις; Γιατί ήταν μαγικός ο τρόπος και η απίστευτη η ψυχραιμία ανάπτυξης της τελευταίας επίθεσης στο 92+ ενώ καιγόμασταν για την νίκη.
EZAS
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2349
Joined: Sat Nov 06, 2004 8:22 pm
Football Manager της ομάδας: Π.Α.Ο.Κ.
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.
facebook προφίλ: https://www.facebook.com/georg
Status: Ψάχνω ψάχνω για να βρω......
Location: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Has thanked: 3 times
Been thanked: 0

α ρε μπακα αλανι ρε εννοειται οτι αγαπαμε μπακαγιοκο οεο!!
τι με θυμησες ρε βαντερβαγκ να ξερες......
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πες και για Σνάου, οχι μόνο στα τουϊτα
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

FM 2016, Νοέμβριος - Δεκέμβριος 2016

Στα 12 παιχνίδια που δώσαμε σε αυτό το δίμηνο, το 5-6-1 θυμίζει Τούντορ. Λογικό, το σύστημά του
ακολουθώ, άρα και τα χνάρια του :D Η ουσία είναι πως οι βαθμολογίες μας δικαιώνουν, αλλά όλοι
ξέρουμε πως μπορούσαμε να πάμε σαφώς καλύτερα.

Η μοναδική ήττα του διμήνου ήρθε στο πρώτο παιχνίδι. Η Ιντερ μας τη φυλούσε και ήρθε
μέσα στη Τούμπα και μας κέρδισε με 0-1
. Ακολούθησε το ματς στη Νέα Σμύρνη, στο οποίο
κλασικά προηγηθήκαμε αλλά δεν το κρατήσαμε, με τελικό σκορ 1-1.

Γυρίσαμε στη Τούμπα και υποδεχθήκαμε την Ξάνθη. Δυο γρήγορα γκολ στις αρχές του
δευτέρου ημιχρόνου, νίκη με 2-1 και βουρ για το ματς με την Μάιντς. Το τρώμε με το
"καλημέρα" και μέσα σε 15 λεπτά το γυρνάμε σε 3-1. Όμως κούτσου κούτσου οι Γερμανοί έκαναν το
3-3. Εννιά βαθμούς η Ίντερ και ματς στη Γερμανία με την Μάιντς, οκτώ βαθμούς ο ΠΑΟΚ.
Τα μεταξύ μας παιχνίδια έληξαν αμφότερα 0-1 και στα τέρματα η Ίντερ έχει +1 και εμείς +2. Χαμούλης!

Έρχεται ο Λεβαδειακός στη Τούμπα για το κύπελλο, νίκη πρόκριση με 2-1
και βαλίτσες για Μόσχα... "Τελικός" με Λοκομοτίβ για πρόκριση στους "32"

Δυο φορές μπροστά στο σκορ, δυο φορές ισοφάριση και ανατροπή. Με αυτογκολ το φέραμε στα
ίσια με το τελικό 3-3 να μας δίνει τη πρόκριση καθώς η Ίντερ έχασε με 3-2!

Image


Ακολουθούν δυο εκτός έδρας ματς τα οποία τα πήραμε ωραία και αεράτα! Περάσαμε με
2-5 από την Καλλονή και με 2-4 από τον Πλατανιά. Κλασικό 3-4-1-2 με 22-24 τελικές
και φαρμακερές σέντρες, και στην άμυνα είμαστε στα χαμένα ώρες ώρες...


Και επιστρέφουμε στη Τούμπα και η Λαμία πάει να μας κεράσει λουκανικούμπα όμως
ισοφαρίσαμε στο 87' για το τελικό 1-1. Ακολουθούν τρία ματς στα οποία πετύχαμε από δυο
γκολ στο καθένα. Για μια σοβαρή ομάδα, θα μιλούσαμε για 3/3 αλλά για τα δικά μου τα δεδομένα,
μιλάμε για 1-2-0. Νίκη με Ολυμπιακό Βόλου για το κύπελλο, και δυο εκτός έδρας ισοπαλίες
για το πρωτάθλημα με Κέρκυρα και Τρίπολη
. Και ξέρεις τι ισοπαλίες, έτσι; 0-1, 2-1, 2-2.
Να μου στρώνεται το ματς και εγώ στο κόσμο μου....


ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΚΟΡΕΡ
Image

Αν έχω μετρήσει σωστά, πέρα των αυτογκολ που πρόσφεραν οι αντίπαλοι είχαμε 10-11 διαφορετικούς σκόρερ.
Αν βγει η σέντρα, όλο και κάποιο πόδι θα μπει και θα τη στείλει στα δίκτυα...

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΚΛΗΡΩΣΗ EUROPA LEAGUE
Image


Πάμε για μεταγραφές. Για μεταγραφάρες!
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
tsigou10
Coach
Coach
Posts: 2984
Joined: Wed Nov 14, 2012 3:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης , Ίντερ , Μπάρι
facebook προφίλ: george.tsigou
Status: Χειρότεροι απο αυτούς που δεν έχουν χιούμορ είναι αυτοί που νομίζουν ότι έχουν.
Location: Aμπελόκηποι Θεσ.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ όμορφα κυλά και αυτή η ιστορία.
Ο Μπακαγιόκο εντωμεταξύ έκανε ακριβώς αυτό, έμπαινε στα τελευταία λεπτά σκόραρε και κάπως έτσι προσέφερε.
Στα της fmικής ιστορίας πρώτος στο πρωτάθλημα και στην Ευρώπη σε τέτοιο όμιλο πάλι καλα να λες που πέρασες.
Αναμένουμε μεταγραφάρες -doublekiss
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

+1 πόντους με -2 ματς, το χεις ήδη καθαρίσει
Ντάμπλ ή στα σκυλιά
Θα προκριθείς με τους Ολλανδούς ή τσάμπα πίνω;
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

FM 2016, Ιανουάριος - Φεβρουάριος 2017



Πρώτο παιχνίδι για τη νέα χρονιά αυτό με τον Ολυμπιακό Βόλου για το κύπελλο. Τελικό σκορ
2-2 και πρόκριση στα προημιτελικά εκεί που θα βρούμε τον Αστέρα Τριπόλεως.

Στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Πανθρακικό στο οποίο και νικήσαμε με 3-0 κάνει το
ντεμπούτο του, και μάλιστα με γκολ το πρώτο μεταγραφικό απόκτημα Ιανουαρίου. Ο Targamadze
από την αγαπημένη αγορά του μεγαλομετόχου μας! Για τη θέση του εξτρέμ, προκειμένου μαζί με
τον Ροντρίγκες να είναι το δίδυμο στα άκρα.
Image


Ακολούθησε η επίσκεψή μας στο "Καραϊσκάκης". Όρθιοι με το τελικό 1-1 να μας κρατά
ψηλά. Και ουσιαστικός ο βαθμός αλλά και στη ψυχολογία μας ενόψει της συνέχεια. Ή έτσι νόμιζα τέλος
πάντως διότι στο καπάκι πηγαίνουμε στη Βέροια και χάνουμε με 1-0, Στη Βέροια. Με 1-0.
Που; Στη Βέροια. Στη Ξάνθη, να το δεχτώ. Στη Βέροια;

Πρώτος προημιτελικός και έρχεται στη Τούμπα ο Αστέρας Τριπόλεως. Και χάνουμε με 1-2.
Από 1-0 μάλιστα. Τι έλεγα; Πως θα μας βοηθήσει ψυχολογικά η ισοπαλία στο "Καραϊσκάκη"; Ανάθεμα τη
στιγμή που το σκέφτηκα...Μια μέρα πριν είχαμε αποκτήσει έναν 16χρονο Κίπερ. Ο Δάρρας ήρθε με την
ελπίδα πως θα δικαιώσει τον σκάουτερ που τον παίνεψε και επέμενε πως θα αφήσει εποχή.
Image


Και έρχεται το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό για τον δεύτερο γύρο. Ναι, στο καπάκι διότι το προηγούμενο ήταν εξ' αναβολής.
Είχε μείνει εκκρεμότητα από το πρώτο γύρο και παίξαμε δυο φορές σε 10 ημέρες. Με τη ψυχολογία στα πατώματα μετά από δυο
σερί ήττες. Και μπαίνουνε μέσα τα παιδιά και κάνουν 3-0 στο ημίχρονο! Τελικό σκορ 3-2 με μπόλικο άγχος στο φινάλε διότι
τα φάγαμε στο 78' και στο 84' με αποτέλεσμα να μυρίζει λίγο, αλλά το σώσαμε.


Νέο εντός έδρας παιχνίδι, με τον Αστέρα Τριπόλεως για το πρωτάθλημα αυτή τη φορά. Ο Ντίμιταρ
παίρνει μετά από καιρό το όπλο του, πυροβολεί δις και δίνει μεγάλη νίκη με 2-1. Το κλίμα είναι
πανηγυρικό διότι έχουμε κάνει δυο σημαντικές προσθήκες στο ρόστερ μας.

Ο Willimason προστέθηκε στην αμυντική μας σειρά για να δώσει εμπειρία και ύψος.
Image
Όσο για τον Dzemaili; Τον πάλευα σχεδόν ένα χρόνο, χτυπησα το πωπό μου κάτω
και τελικά τον έφερα! Ελπίζω να τα δώσει όλα για τον τίτλο.
Image


Πηγαίνουμε στο Περιστέρι για το ματς με τον τοπικό Ατρόμητο. Με γκολ στο τέταρτο λεπτό
των καθυστερήσεων, αποφύγαμε την ήττα, με το τελικό 1-1 να μοιάζει θετικό με βάση την
εξέλιξη που είχε η αναμέτρηση. Στο τέλος του μήνα κάναμε άλλη μια προσθήκη στην άμυνα για να είμαστε πλέον
όσο πιο κομπλέ γίνεται και να θωρακίσουμε την ομάδα στα στημένα.

Ο Λάτκα επέστρεψε στο Ελληνικό πρωτάθλημα και έκλεισε και την πόρτα
των μεταγραφών....
Image


Image

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2017
Image



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Και μπαίνουμε στον Φεβρουάριο. Δυο πρώτα ματς, ΑΕΚ εκτός, ΠΑΟ εντός.
Πηγαίνουμε Αθήνα για το ματς με την ΑΕΚ, κάνουμε 0-1 στο 2' και χάνουμε με 2-1.
Πήρα ανάποδες, δεν τα μπορώ αυτά με τπτ. Μα με τπτ λέμε. Έρχεται ο ΠΑΟ στη Τούμπα
μας κάνει 0-1 στο 4' και κερδίζουμε με 2-1 με γκολ του Πέλκα στο 85'. Γράφει πουθενά
οτι είμαστε μαζόχες; Να μου το δείξουν οι παίκτες να μη τρελαίνομαι.

Ώρα Ευρώπης. Έρχεται ο Άγιαξ στη Τούμπα. Δυο φορές προηγηθήκαμε αλλά δεν...
Τελικό σκορ 2-2 και όλα ξεθώριασαν. Στο καπάκι πάμε Γιάννενα για να παίξουμε με
τον Άγιαξ της Ηπείρου. Πρώτη συμμετοχή του Ντζεμαϊλί και ο παλίκαρος σκοράρει
δις στο φινάλε για το τελικό 0-2 και έχω ένα χαμόγελο πιο πλατύ και απ' του
Τζόκερ....


Πηγαίνουμε στο Αμστελόδαμο σε ένα μεγάλο, σπουδαίο, ωραίο ματς. Χάνουμε 2-0
στο ημίχρονο και μέσα σε 14 λεπτά το κάνουμε 2-2. Δεν αντέξαμε, και χάσαμε 4-2,
όμως το γούσταρα το ματσάκι. Έφαγα στο τέλος της ξενέρα μου αλλά το παλέψαμε, δεν
εχω παράπονο.

Γυρίζουμε Θεσσαλονίκη και ξενερώνω εδώ ρε φίλε. Ισοπαλία 1-1 με τον Πλατανιά στη Τούμπα
για να μου γυρίσουν τα μυαλά και μόνο. Το φινάλε του Φεβρουαρίου όμως ήταν σουβλερό, μέσα στη
καύλα. Πάμε Τρίπολη για το κύπελλο. Είμαστε πίσω στο σκορ με 2-1, έχουμε χάσει και στο
πρώτο ματς 2-1 και ο Φακούντο κάνει 2-2 στο 79' και ο Κλάους κάνει 2-3 στο 90 και δε
σκέφτηκα τίποτε άλλο από το να το ζούσα στις κερκίδες εκείνου του γηπέδου και να χαιρετούσα έναν
έναν μέσα από τα συρματοπλέγματα του πετάλου του θείους που θα με έβριζαν μέχρι στο 75' και
θα έλεγαν "άιντι σπτ' τώρα, με τπουτσ' αγκαλιά". Να τους την έδινα πίσω.
Και δε πάμε μακριά στο καπάκι. Πάμε στ' Αγρίνιο. Και χάνουμε 3-1 ενώ προηγηθήκαμε με 1-0.
Και από το 75' μέχρι το 92 βάζουμε τρία γκολ, με τελευταίο πάλι του Κλάους. Και νίκη με 3-4
Και φτιαχμένος όσο δε πάει!

Image


ΒΑΘΜΟΛΟΓΊΑ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
Image


Κάτι τέτοιες νίκες, ειδικά αν έρθουν στα καπάκια σε κάνουν να θες να παίξεις
FM μέχρι να σε πάρει ο ύπνος στο πληκτρολόγιο επάνω. Και είμαστε όλοι
φτιάχμενοι, εκατό πρεζάκια μπερδεμένοι.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Απίθανη επίθεση. Άμυνα όμως σχετικά χωνί.
Από που και πως τα τρως τα πιο πολλά γκολ;
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Το 3-4-3 Turod's way πέρασε από πολλά στάδια τόσο όσον αφορά τους ρόλους των παικτών όσο και αναφορικά με τις οδηγίες.

Αν δεν ζητήσεις κατοχή μπάλας και σκληρά τάκλιν, η ομάδα δέχεται πολλές φάσεις και τώρα αρχίζω να τα έχω και τα δυο ως επιλογές στις οδηγίες για να βελτιώσω την κατάσταση. Το συγκεκριμένο σύστημα είναι "όσα έρθουν κι' όσα φάω" και όσο "έρχονται" δεν ανησυχώ. Όταν όμως αυτά που περιμένω μπροστά δεν έρχονται, υπάρχει θέμα.

Ελπίζω οι Ντζεμαϊλι και Ποντίσο να δέσουν στη μεσαία γραμμή, και να έχω ως εναλλακτική και τον Τσίμιροτ.

Η αντιστοιχία under/over 2,5 γκολ στα 17 τελευταία παιχνίδια ήταν 5 με 12...
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχω την εντύπωση ότι αν είχες και τους 3 DC με ίδια καθήκοντα, το ofsside θα σου δούλευε καλύτερα οπότε και η άμυνα θα σου δούλευε καλύτερα
Επίσης, αν δοκίμαζες τα άκρα σου Automatic αντί για support, παίζει να ήσουν ακόμα πιο καλός αμυντικά
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Αμ, είδες; Ένα - ένα τα θυμάμαι. Το off side trap ΔΕΝ το έχω ακόμα χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα και η λογική (ποδοσφαιρική αλλά και και fmική) είναι πως όντως αυτό θα συμβεί. Με ίδιο ρόλο και οι τρεις θα έχουν καλύτερη ανταπόκριση και θα μπορούν να το εφαρμόσουν σωστά. Όσο για τον ρόλο των ακραίων, έχω διαπιστώσει πως και με το support ως καθήκον βοηθούν πολύ.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ελα μην αποπροσανατολιζετε τον κοσμο, ΑΡΔ κλπ,κλπ, εχουμε ενα ντουμπλε να σηκωσουμε.
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
Post Reply

Return to “Ιστορίες”